Αποστολέας Θέμα: "Καρναβάλι" 2008  (Αναγνώστηκε 8317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
"Καρναβάλι" 2008
« στις: 06/03/08, 09:38 »

Σε απόλυτη αντιστοιχία με το κλίμα των ημερών και με μια, αριστοτεχνικά μεθοδευμένη χρονικά, έκδοση απόφασης (βραδιά champions league), πιστοποιήθηκε εκ νέου η γελοιοποίηση του Ελληνικού πρωταθλήματος. Μηδενισμός της Καλαμαριάς. Κανένας "Θέμος" ή "Ευαγγελάτος" ή Τέρενς Κουίκ" δεν θα κράξει τηλεοπτικά, κανένας "Χατζηνικολάου" δεν θα αναδείξει "ψύχραιμω τω τρόπω" την "πλασματική βαθμολογία" και καμιά ομάδα βουλευτών δεν θα απειλήσει θεούς και δαίμονες.

Αυτό που θυμώνει δεν είναι τόσο το δίκαιο και σε ποιόν ανήκει, αλλά αυτή η ανυπόφορη μονομέρεια στην εύνοια της αθλητικής "δικαιοσύνης". Και κυρίως η συνεχής και απροκάλυπτη υπενθύμιση ότι, αυτό που ονομάζουμε πρωτάθλημα δεν είναι τίποτα άλλο παρά ξεκαθάρισμα λογαριασμών των δύο ισχυρών.
Ή θα το αποδεχτείς ή θα είσαι θυμωμένος... 

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #1 στις: 06/03/08, 11:59 »

Σε απόλυτη αντιστοιχία με το κλίμα των ημερών και με μια, αριστοτεχνικά μεθοδευμένη χρονικά, έκδοση απόφασης (βραδιά champions league), πιστοποιήθηκε εκ νέου η γελοιοποίηση του Ελληνικού πρωταθλήματος. Μηδενισμός της Καλαμαριάς. Κανένας "Θέμος" ή "Ευαγγελάτος" ή Τέρενς Κουίκ" δεν θα κράξει τηλεοπτικά, κανένας "Χατζηνικολάου" δεν θα αναδείξει "ψύχραιμω τω τρόπω" την "πλασματική βαθμολογία" και καμιά ομάδα βουλευτών δεν θα απειλήσει θεούς και δαίμονες.

Αυτό που θυμώνει δεν είναι τόσο το δίκαιο και σε ποιόν ανήκει, αλλά αυτή η ανυπόφορη μονομέρεια στην εύνοια της αθλητικής "δικαιοσύνης". Και κυρίως η συνεχής και απροκάλυπτη υπενθύμιση ότι, αυτό που ονομάζουμε πρωτάθλημα δεν είναι τίποτα άλλο παρά ξεκαθάρισμα λογαριασμών των δύο ισχυρών.
Ή θα το αποδεχτείς ή θα είσαι θυμωμένος... 

Μηδενισμός στο παιχνίδι, όχι στο πρωτάθλημα. Έχασε τους 3 βαθμούς της νίκης και άλλον 1 σαν τιμωρία. Το οποίο ήταν ακριβώς αυτό που προέβλεπε ο κανονισμός.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #2 στις: 06/03/08, 13:28 »
Δήλωση Κατσαβάκη (προπονητή Απόλλωνα):

"Χαιρετίσματα. Να πω πως δεν την περιμέναμε και πως πέσαμε από τα σύννεφα; Στην Ελλάδα ζούμε".

Για όσους κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.........

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #3 στις: 06/03/08, 13:38 »
εχω την εντυπωση πως υπηρχε δεδικασμενο που δικαιωνε μια ομαδα στο εξωτερικο που ειχε χρησιμοποιησει παρομιοως παιχτη....τωρα τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #4 στις: 06/03/08, 14:05 »
Θα γίνουν ενστάσεις στη FIFA ,αλλά όπως και να'χει η ξεφτίλα παραμένει και χρεώνετε όλη στον ΟΣΦΠ...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #5 στις: 06/03/08, 14:06 »
Καποτε ο Κοκκαλης(σε μια περιπτωση που θα εφαρμοζοταν ενας νομος για τον Ολυμπιακο και θα του αφαιρουνταν βαθμοι,παρομοιο με την περσινη αφαιρεση βαθμων και καταδικη του Ιωνικου) ειχε πει οτι οι αγωνες πρεπει να κερδιζονται στο γηπεδο και οχι στα χαρτια.Φυσικα τωρα σιωπη....
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #6 στις: 06/03/08, 14:56 »
Αυτά τα σχόλια δεν τα καταλαβαίνω καθόλου. Ρε παιδιά , εφόσον αυτό λέει ο κανονισμός, το ίδιο έγινε σε Πορτογαλία και Σκωτία, με ίδια και χειρότερη ποινή,το λέει η FIFA, γιατι μα ΓΙΑΤΙ θα έπρεπε ο Ολυμπιακός να μην πάρει τους 3 βαθμούς? Πού την βλέπετε την ξεφτίλα? Ποιός είναι πουλημένος? Δηλαδή οι φίλοι του ΠΑΟ κ ΑΕΚ τί θα ήθελαν? Να γίνει ΠΑΡΑΒΑΣΗ του κανονισμού? Μήπως αυτό είναι ξεφτίλα?
Αμα σου πει η FIFA "οχι, ο ολυμπιακός δεν πρέπει να πάρει τους βαθμούς" και τους δώσει, τότε, ΝΑΙ, είναι ξεφτίλα. Που την βλέπετε τώρα όμως δεν καταλαβαινω... Ας σκεφτόμαστε ρε παιδιά λίγο πρώτα...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #7 στις: 06/03/08, 15:00 »
Εκει εκει!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #8 στις: 06/03/08, 15:01 »
Εγώ ξέρω ότι την επόμενη φορά που θα μου φωνάξει κάποιος "πέστε κάτω" ,εγώ θα φωνάξω "Πρωτάθλημα Βάλνερ" >:(
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #9 στις: 06/03/08, 15:36 »
Αυτά τα σχόλια δεν τα καταλαβαίνω καθόλου. Ρε παιδιά , εφόσον αυτό λέει ο κανονισμός, το ίδιο έγινε σε Πορτογαλία και Σκωτία, με ίδια και χειρότερη ποινή,το λέει η FIFA, γιατι μα ΓΙΑΤΙ θα έπρεπε ο Ολυμπιακός να μην πάρει τους 3 βαθμούς? Πού την βλέπετε την ξεφτίλα? Ποιός είναι πουλημένος? Δηλαδή οι φίλοι του ΠΑΟ κ ΑΕΚ τί θα ήθελαν? Να γίνει ΠΑΡΑΒΑΣΗ του κανονισμού? Μήπως αυτό είναι ξεφτίλα?
Αμα σου πει η FIFA "οχι, ο ολυμπιακός δεν πρέπει να πάρει τους βαθμούς" και τους δώσει, τότε, ΝΑΙ, είναι ξεφτίλα. Που την βλέπετε τώρα όμως δεν καταλαβαινω... Ας σκεφτόμαστε ρε παιδιά λίγο πρώτα...
Η "ξεφτίλα" έγκειται στο ότι μια ομάδα που θέλει να λέγεται μεγάλη πρέπει να κερδίζει το πρωτάθλημα στα γήπεδα και ούτε κατά διάννοια να μην της περνάει από το μυαλό να κάνει ενστάσεις για να το κερδίσει στα χαρτιά.. Έχουν κάνει τόσα οι μεγάλες ομάδες στην κάθε είδους Καλαμαριά, που από ντροπή και μόνο θα έπρεπε να της δώσουν συγχαρητήρια, να σκύψουν το κεφάλι και να αναλογιστούν τι έφταιξε για να μην επαναληφθεί.. Αυτό δηλαδή που έκαναν οι άλλες ομάδες (Βέροια, Λειβαδιά, Εργοτέλης) που έβγαλαν ανακοινώσεις με τις οποίες ανέφεραν ότι δεν τους ενδιαφέρει η ένσταση γιατί θέλουν να παραμείνουν στη κατηγορία με την αξία τους..

Αντίλογος: Μπορεί (και δεν είμαι σε θέση να το ξέρω) η Διοίκηση του ΟΣΦΠ να μην ήθελε να φτάσουν εκεί τα πράγματα.. Ίσως να πιέστηκε στην ιδέα ότι αν δεν το κάνανε και εν τέλει έχαναν το πρωτάθλημα, το κράξιμο από τους οπαδούς (σε μια ομολογουμένως άσχημη χρονιά στη Superleague) θα ήταν πολύ μεγάλο.. Όπως και να έχει το θέμα, με όσους ολυμπιακούς έχω μιλήσει, μάλλον κακό στο image της ομάδας κάνει, παρά καλό.. Φανταστείτε τώρα, το 2015, δύο πιτσιρικάκια στο σχολείο, να μαλώνουν και ο ένας να λέει "Πως να πάρω στα σοβαρά την ομάδα σου, που το 2008, το πρωτάθλημα δεν ονομάστηκε Superleague 2008, αλλά Valner 2008"..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #10 στις: 06/03/08, 16:24 »
Είναι γεγονός ότι πλήττει την "αξιοπρέπεια" του ΟΣΦΠ η ενέργειά του αυτή, αλλά ποιά ομάδα δεν θα το έκανε? Είμαστε σε ένα πρωτάθλημα που πολύ πιθανό να κριθεί στον πόντο, με έξτρα κίνητρο για τις ομάδες να αποφύγουν τα μπαράζ. Φυσικά και θα έπρεπε να καθαρίσει το παιχνίδι στο γήπεδο ωστε να είναι όλοι ευχαριστημένοι, αλλά αφού προέκυψε αυτό και είχε την δυνατότητα ο Ολυμπιακός να πάρει τους 3 βαθμούς που μπορεί να αποδεχτούν "χρυσοί", να μην το έκανε?
Και φυσικά ούτε εμένα μου άρεσε ως οπαδός του Ολυμπιακού (αλλά πάνω απο όλα φίλαθλος ;D) αυτό αλλά αμα είναι αναγκαίο κακό.
Πάντως, θεώρησα ότι το "ξεφτίλα" πήγαινε στην απόφαση της επιτροπής και για αυτό και μίλησα έτσι... Συγγνώμη αν έκανα λάθος.. :-[

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #11 στις: 06/03/08, 16:30 »
Το θεμα ειναι οτι η Επο εδωσε κανονικα το δελτιο του ποδοσφαιριστη στην Καλαμαρια και τωρα η επιτροπη της Επο καταδικαζει την Καλαμαρια..
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #12 στις: 06/03/08, 16:31 »
Αρα τα παραπονα σας στην ΕΠΟ

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #13 στις: 06/03/08, 16:38 »
Kαι που ναι και ο Κοκκαλης να κανει δηλωσεις??Οπως το 2004??Ετσι και παρει το πρωταθλημα ο Ολυμπιακος με λιγοτερο απο 3 βαθμους διαφορα θα πεσει πολυ γελιο και κραξιμο..
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #14 στις: 06/03/08, 16:40 »
Πραγματι,αφου ετσι προεβλεπε ο κανονισμος τι να γινει τωρα?Μιλαει κ η ομαδα των εκατομμυριων χαρισμενων χρεων που επρεπε να παιζει στη ΣΤ εθνικη τωρα για νομους κ τηρηση τους...Εχουμε ξεφυγει τελειως μου φαινεται...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #15 στις: 06/03/08, 16:42 »
Kαι που ναι και ο Κοκκαλης να κανει δηλωσεις??Οπως το 2004??Ετσι και παρει το πρωταθλημα ο Ολυμπιακος με λιγοτερο απο 3 βαθμους διαφορα θα πεσει πολυ γελιο και κραξιμο..


Ρε φιλε παρτε πρωταθλημα πραγματικα..Να χαρει κ ο κοσμος λιγακι οτι ομαδα κ να εισαι..Εγω ειμαι οκ με τη χρονια μου φετος..Περασα στους 16,το παλεψα,εριξα 4αρα στο βαζελο,εχω παρει παιχτες που οταν δεσουν λιγο ακομα πιστευω θα πεταμε και τελος..ΠΑΡΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #16 στις: 06/03/08, 16:46 »
Καλά...από πότε αξιοπρέπεια σημαίνει πετάω βαθμούς, δέχομαι να παραβαίνουν τους κανονισμούς εις βάρους μου και δε μιλάω?? Συνέλθετε... οι 3 βαθμοί που παίρνει έτσι ο Ολυμπιακός είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟΙ από βαθμούς που έχει χαρίσει φέτος η διαιτησία σε πολλές ομάδες (κάποιες εκ των οποίων πάνε και για πρωτάθλημα...).
Ευτυχώς να λέτε που έγινε κι αυτό και θα έχετε κάτι να παρηγορείστε τον Μάιο... έτσι για να ρίξετε την ευθύνη ως συνήθως κάπου αλλού κι όχι στην αδυναμία σας για άλλη μια χρονιά να παίξετε ποδόσφαιρο.

Ακόμα και η Καλαμαριά το μόνο επιχείρημα που έχει είναι ότι ο Ολυμπιακός έπρεπε να την λυπηθεί επειδή είναι για υποβιβασμό... αν είναι δυνατόν...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #17 στις: 06/03/08, 17:09 »
Καλά...από πότε αξιοπρέπεια σημαίνει πετάω βαθμούς, δέχομαι να παραβαίνουν τους κανονισμούς εις βάρους μου και δε μιλάω?? Συνέλθετε... οι 3 βαθμοί που παίρνει έτσι ο Ολυμπιακός είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟΙ από βαθμούς που έχει χαρίσει φέτος η διαιτησία σε πολλές ομάδες (κάποιες εκ των οποίων πάνε και για πρωτάθλημα...).
Ευτυχώς να λέτε που έγινε κι αυτό και θα έχετε κάτι να παρηγορείστε τον Μάιο... έτσι για να ρίξετε την ευθύνη ως συνήθως κάπου αλλού κι όχι στην αδυναμία σας για άλλη μια χρονιά να παίξετε ποδόσφαιρο.

Ακόμα και η Καλαμαριά το μόνο επιχείρημα που έχει είναι ότι ο Ολυμπιακός έπρεπε να την λυπηθεί επειδή είναι για υποβιβασμό... αν είναι δυνατόν...
Φίλε Πέτρο τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.. Έχεις δίκιο στο να λες ότι αν μια ομάδα βάζει κάποιο παίχτη ο οποίος κανονικά δεν θα έπρεπε να παίζει, αυτόματα η αντίπαλη ομάδα αδικείται αλλά:
1) Δεν έπαιξε και ο Ροναλντίνιο, ο Βάλνερ έπαιξε ;D..
2) Η ΕΠΟ εξέδωσε κανονικά δελτίο.. Οι παράγοντες της Καλαμαριάς, εφόσον πήραν το δελτίο του παίχτη, ούτε διανοήθηκαν ότι τελικά το θέμα θα έπαιρνε αυτή την τροπή, διότι αν γνώριζαν την παρατυπία δεν θα τον έβαζαν ποτέ να παίξει.. Είναι κάτι ανάλογο με το να έρθω εγώ να σου πουλήσω ένα αυτοκίνητο, να με πληρώσεις, να πας στο Υπουργείο Συγκοινωνιών για να το δηλώσεις, να σου δώσουν το ΟΚ, και σε 1 μήνα να βρεθεί ότι το αυτοκίνητο είναι κλεμμένο και ότι οι υπάλληλοι του Υπουργείου Συγκοινωνιών, δεν ξέρουν που βάζουν την υπογραφή τους.. Εσύ τι θα φταις να στο πάρουν πίσω και επίσης να μην μπορέσεις να με βρεις για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω, επειδή εν τω μεταξύ θα έχω πάει στις Μπαχάμες;

Επίσης, δεν πρέπει να συγχέουμε τη διαιτησία με την συγκεκριμένη υπόθεση.. Φέτος έχουμε το εξής παράδοξο.. Όλες οι ομάδες που ευνοήθηκαν, αδικήθηκαν επίσης.. Δηλαδή καθαρό αποτέλεσμα μηδέν.. Δεν είμαι τόσο μεμψίμοιρος ώστε να κάτσω να υπολογίσω λογιστικά σε ποιους αγώνες ο ΠΑΟ, ο ΟΣΦΠ, η ΑΕΚ ευνοήθηκαν και σε ποιους αδικήθηκαν, απλά αυτή είναι η αίσθηση που αποπνέει φέτος το πρωτάθλημα.. Βαθμοί κερδίθηκαν και χάθηκαν από διαιτησία για όλους φέτος.. Η παράγκα μάλλον είχε απεργία φέτος, ενώ μάλλον οι διαιτητές έγιναν πιο ανίκανοι από ποτέ..

Αν η Καλαμαριά ενήργησε με δόλο, αλλάζουν τα πράγματα, αν και τείνω να πιστέψω ότι κάτι τέτοιο δεν έγινε και εξηγούμαι.. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να προσπαθήσεις να "χτυπήσεις" με αθέμιτα μέσα ένα παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, που στο κάτω-κάτω και να το χάσεις δεν θα σου πει κανένας τίποτα και θα είναι και μέσα στο πρόγραμμα.. Τις μαιμουδιές τις κάνεις εκεί που μπορείς.. Με μικρότερες ομάδες που ξέρεις ότι αν τις νικήσω τότε θα μπορέσω να σωθώ..

Κατά τη γνώμη μου, η τιμωρία που θα πρέπει να ισχύει είναι η εξής.. Αν υπάρχει δόλος, τότε στην ομάδα να αφαιρούνται αρκετοί βαθμοί.. Για παράδειγμα 20.. Καμία ομάδα δεν πρόκειται να το ξανακάνει.. Period.. Όμως στην αντίπαλη ομάδα δεν πρέπει να δίνονται βαθμοί, γιατί είναι κρίμα να μηδενίζεις τον ιδρώτα 10 παιχτών για έναν.. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε το παιχνίδι επειδή έπαιξε ο Βάλνερ.. Και χωρίς Βάλνερ, με εκείνη την εμφάνιση, πάλι θα έχανε..

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #18 στις: 07/03/08, 03:19 »
Οι κανονισμοί είναι κανονισμοί κι αν υπάρχει παράβαση πρέπει να υπάρχει τιμωρία... κι εγώ μπορεί να τρέχω με 200, δε σημαίνει ότι πρέπει να σκοτώσω κάποιον για να πάρω κλήση.

Όσο για το δελτίο... καλά έκανε και το εξέδωσε η ΕΠΟ. Ο κανονισμός λέει ότι απαγορεύεται ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ, όχι να ανήκει σε 3 ομάδες. Και οι δικηγόροι γι'αυτό υπάρχουν στις ομάδες. Ή το ήξεραν και το άφησαν ελπίζοντας ότι δε θα το κοιτάξει κανείς ή το αγνοούσαν και την πάτησαν.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #19 στις: 07/03/08, 08:49 »
Mηδένα προ του τέλους μακάριζε...
Θα γίνει και έφεση στη fifa και τότε θα δούμε ποιος τελικά είχε δίκιο...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #20 στις: 07/03/08, 09:54 »
Οι κανονισμοί είναι κανονισμοί κι αν υπάρχει παράβαση πρέπει να υπάρχει τιμωρία... κι εγώ μπορεί να τρέχω με 200, δε σημαίνει ότι πρέπει να σκοτώσω κάποιον για να πάρω κλήση.

Όσο για το δελτίο... καλά έκανε και το εξέδωσε η ΕΠΟ. Ο κανονισμός λέει ότι απαγορεύεται ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ, όχι να ανήκει σε 3 ομάδες. Και οι δικηγόροι γι'αυτό υπάρχουν στις ομάδες. Ή το ήξεραν και το άφησαν ελπίζοντας ότι δε θα το κοιτάξει κανείς ή το αγνοούσαν και την πάτησαν.
Πέτρο, αυτά που λές δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι σωστά απλά ας αναφέρουμε μερικές ιδέες, έτσι σαν τροφή για σκέψη.. Ξεκαθαρίζω ότι και η ομάδα μου τα ίδια θα έκανε.. Το θέμα δεν είναι κατά του Ολυμπιακού.. Το θέμα είναι κατά της λογικής των μεγάλων ομάδων να προσπαθούν να διεκδικήσουν χαμένους πόντους με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο, ενώ τόσα χρόνια έχουν κάνει τα απίστευτα.. Λοιπόν:

1) Πολύς λόγος γίνεται για αδικία, για "σφαξίματα" και άλλα τέτοια χαριτωμένα.. Στη προκειμένη περίπτωση τι είχαμε; Είχαμε ένα παίχτη ο οποίος είχε παίξει την ίδια χρονιά σε 2 ομάδες και παίζει σε μια τρίτη.. Κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν έχουμε να κάνουμε με "αδικία" αλλά παρατυπία.. Η Καλαμαριά δεν έπαιξε με 12 παίχτες, ούτε έπαιξε με παίχτες ντοπέ.. Απλά έπαιξε με ένα παίχτη που ίσως να μην είχε δικαίωμα να παίξει.. Παράτυπο ναι, άδικο όχι..

2) Επειδή έχω παίξει ποδόσφαιρο σε ομάδα μικρότερος, όταν εκδίδεται ένα δελτίο, η αρχή που αναλαμβάνει να το εκδώσει είναι υποχρεωμένη να γράψει πάνω σε αυτό, τις ομάδες στις οποίες έχει παίξει ο παίχτης από τα 12 του (αν έπαιζε σε αυτή την ηλικία).. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η ΕΠΟ εξέδοσε το δελτίο του παίχτη και το ΔΑΠ (Δελτίο Ατομικών Πληροφοριών) που θα έπρεπε να συνοδεύει το δελτίο συμπληρώθηκε μετά από ένα μήνα (δηλαδή μετά το παιχνίδι), με προφορικές διαβεβαιώσεις της ΕΠΟ προς την Καλαμαριά, ότι ο παίχτης είναι ΟΚ..

3) Το καθεστώς στη Βρετανία είναι διαφορετικό από αυτό της FIFA.. Οι δανεισμοί παιχτών δεν θεωρούνται μεταγραφές.. Ο εν λόγω παίχτης αγωνίστηκε σε 2 σκοτσέζικες ως δανεικός..

4) Στο άρθρο 5 παρ. 4 των κανονισμών που διέπει τις μεταγραφές επαγγελματιών ποδοσφαιριστών και ισχύει από το 2005, προστέθηκε μία επιπλέον τροποποίηση από την FIFA, η οποία έχει ισχύ από τη 1η Ιανουαρίου 2008. Σύμφωνα με αυτή, ένας ποδοσφαιριστής έχει το δικαίωμα να αγωνιστεί σε τρεις διαφορετικές ομάδες στη διάρκεια μίας περιόδου (1/7-31/6), αρκεί να μην είναι της ίδιας χώρας (σε πρωτάθλημα και κύπελλο). Δηλαδή, ο συγκεκριμένος παίκτης δεν είχε το δικαίωμα να παίξει σε τρεις ομάδες της Σκωτίας..

5) Επειδή ο Ολυμπιακός, και κάθε Ολυμπιακός, αγωνίζεται για την σωστή τήρηση των κανονισμών και πασχίζει για ένα διάφανο πρωτάθλημα, αναρωτιέμαι, στην περίπτωση που τελικά κέρδιζε το παιχνίδι στο γήπεδο, θα έκανε ανάλογη ένσταση;
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/08, 10:02 από faser »

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #21 στις: 07/03/08, 10:33 »
.............5) Επειδή ο Ολυμπιακός, και κάθε Ολυμπιακός, αγωνίζεται για την σωστή τήρηση των κανονισμών και πασχίζει για ένα διάφανο πρωτάθλημα, αναρωτιέμαι, στην περίπτωση που τελικά κέρδιζε το παιχνίδι στο γήπεδο, θα έκανε ανάλογη ένσταση;

Πιο γαργαλιστική φίλε facer, θα ήταν μια άλλη υπόθεση εργασίας.....Να γινόταν το ματσ στο Καραισκάκη*, να κέρδιζε ο Ολυμπιακός** καθαρά (κάτι εντελώς αναμενόμενο), να ανακάλυπτε η Καλαμαριά αυτήν την παρατυπία, να έκανε ένσταση, να δικαιωνόταν και να έχανε ο Ολυμπιακός 4 βαθμούς  στην πιο κρίσιμη καμπή (είναι δεν είναι, το λέμε πάντα για να δίνουμε έμφαση) του πρωταθλήματος....

Φαντάζεσαι τις τηλεοπτικές, δημοσιογραφικές και πολιτικές διαστάσεις του θέματος?

*Λεωφόρος
** Παναθηναικός
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/08, 10:39 από geosim »

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #22 στις: 07/03/08, 15:52 »
Mηδένα προ του τέλους μακάριζε...
Θα γίνει και έφεση στη fifa και τότε θα δούμε ποιος τελικά είχε δίκιο...

Η uefa ΓΝΩΜΟΔΟΤΕΙ δεν αποφασίζει. Η απόφαση είναι τελεσίδικη και δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε στην Χάγη.

Αν είχε συμβεί το αντίθετο θα χαιρόμουν να έχανε και 4 βαθμούς ο Ολυμπιακός αν έτσι έλεγαν οι κανονισμοί. Το ποιες ομάδες είναι με αφήνει αδιάφορο. Και ο Παναθηναικός να έκανε την έφεση, θα έλεγα να την κερδίσει.

Την τροποποίηση της 1/1/08 από όσο ξέρω δεν την έχει υιοθετήσει η ΕΠΟ οπότε και δεν ισχύει στην Ελλάδα. Και αυτό που λες για δανεισμούς και μεταγραφές σου ξαναλέω ότι δεν ισχύει γιατί ο κανονισμός λέει οτι δεν μπορεί να αγωνιστεί, όχι να ανήκει. Ένας παίκτης μπορεί να πάει και σε 10 ομάδες, αλλά δεν μπορεί να αγωνιστεί σε περισσότερες από δύο. Οπότε μεταγραφή/δανεισμός δεν έχει σημασία, σημασία έχει αν ο παίκτης θα μπει να παίξει έστω κι ένα λεπτό. Αυτό έχω αντιληφθεί εγώ.

Anyway, πολύς χαμός για το τίποτα... Θα το πάρει ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα με +4 οπότε δε θα έχει καμμία σημασία αυτό το θέμα  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #23 στις: 07/03/08, 16:11 »
Anyway, πολύς χαμός για το τίποτα... Θα το πάρει ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα με +4 οπότε δε θα έχει καμμία σημασία αυτό το θέμα  ;D ;D ;D ;D
Χαχαχαχα ;D
Φαντάσου να το πάρει με +3 βαθμούς διαφορά!!! Θα πάρουν φωτιά τα καφενεία.. ;D.. Θα "αναστηθεί" ο Γεωργίου..

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Καρναβάλι" 2008
« Απάντηση #24 στις: 07/03/08, 17:11 »
Θα "αναστηθεί" ο Γεωργίου..
Καλος βλαξ κι αυτος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
12277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
17052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
9 Απαντήσεις
2829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 14:26
από Bάγια
64 Απαντήσεις
22339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 07:08
από gkou