Αποστολέας Θέμα: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!  (Αναγνώστηκε 7792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jerry007

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Καλησπέρα, είναι το πρώτο μου post στο forum σας  :)
Έχω στα χέρια μου μια Ιταλική, δωδεκάχορδη Ηλεκτροακουστική ΕΚΟ που έπαιζε ο πατέρας μου στα νιάτα του. Η κιθάρα σήμερα είναι πάνω από 30 χρονών και έχει τεράστια συναισθηματική αξία.

Με αφορμή μερικές κασέτες (!) που βρήκα με τις συνθέσεις του θα ήθελα να την αναπαλαιώσω και να του την κάνω δώρο στα γενέθλια του σε μερικούς μήνες.
Η κιθάρα αν και ακόμα βγάζει καταπληκτικό ήχο δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση εμφανισιακά, και από ότι έχω καταλάβει δεν λειτουργεί πλέον η μονάδα που έχει για να την συνδέεις σε ενισχυτή. Έχει μικρογρατζουνιές σε διάφορα σημεία, ένα χτύπημα, ένα μικρό ράγισμα στη κεφαλή  και έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται καινούργια τάστα, γέφυρα, κλειδιά, χορδές και ένα καλό γυάλισμα. (Συγνώμη εάν λέω κάτι λάθος αλλά δεν είμαι γνώστης σε αυτόν τον τομέα...). Εκείνος την χρησιμοποιούσε μονάχα σαν ακουστική οπότε δεν σκοπεύω να επισκευάσω τα ηλεκτρονικά της.

Παρακάτω έχω ανεβάσει μερικές φωτογραφίες για να δείτε την κιθάρα.








Θα ήθελα να μάθω καταρχήν αν είναι εφικτό να γίνουν οι επισκευές στο ράγισμα και στο βαθούλωμα που έχει, καθώς και πόσο να περιμένω να μου κοστίσει μια τέτοια εργασία. Ακόμα που μπορώ να απευθυνθώ στα Χανιά που βρίσκομαι... Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!
« Απάντηση #1 στις: 01/02/11, 20:16 »
μιας και δεν έχεις σχέση με τις κιθάρες και μιας και τη βιάζεσαι προτείνω να την πας σε μάστορα να δει όλες τις ζημιές και να κρίνει τι επισκευές χρειάζονται και να σου μια τιμή για όλα....χμ....μαζί με χορδές...καινούρια κλειδιά και εργασία? κανά 150αρι?

και επειδή δεν ξέρω καταστήματα στα Χανιά πάρε τηλέφωνο σε κάποια από αυτά να ρωτήσεις αν κάνουν επισκευές και αν είναι να κανονίσεις να πας από εκει:

http://www.chania-citizen-guide.gr/0-Musical-Instruments-Chania.html

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!
« Απάντηση #2 στις: 01/02/11, 22:40 »
Με τη συγκεκριμένη κιθάρα είχα παίξει παλιά (πάνε 15+ χρόνια)... EKO 12χορδη!
Σκληρή κιθάρα στο παίξιμο, ακόμα και τότε που ήταν πιο νέα, μπράβο φίλε για την ιδέα σου να την φτιάξεις, σίγουρα αξίζει τον κόπο.
Πάντως με αυτά που βλέπω στη φωτογραφία, ένας μάστορας επιπέδου Οικονομάκη κάτω από 400-500€ δεν θα έπαιρνε... ξαναλέω όμως ότι αξίζει τον κόπο και τα φράγκα, είδικά για συναισθηματικούς λόγους

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!
« Απάντηση #3 στις: 01/02/11, 23:10 »
Γω πάλι θα σου πρότεινα, να αφήσεις αυτη την γραιά κυρία ως έχει και να μην απευθυνθείς σε κάποιο πλαστικό χειρούργο, έαν το ψιλικοκό φτάνει τα 400-500. Αλλά μιας και ο πατέρας σου λογικά θα είναι μεγάλος, να του πάρεις ένα νεαρό εκσυγρονισμένο με απαλό δέρμα, γλυκιά φωνή, δροσερό μπράτσο και μεταξένια λάμψη στα ίδια φράγκα, να ξαναερωτευθεί! Για να σε μπερδέψω όμως ακόμη περισσότερο, έαν είχα τη τρέλα να φτιάξω μία τέτοια κιθάρα, είτε για μένα, είτε για κάποιον που αγαπώ, θα την πήγαινα σε ένα καλό μάστορα και θα τα έσκαγα χοντρά, να την κάνει ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ. Επειδή όμως μπορεί να έχετε τσεπάρες, να έχετε ήδη τα πιπίνια σας και να θέλετε να ασχοληθείτε με ένα μεγάλο μωρό, γι' αυτό οι 40αρες = με 2 χ 20άρες, ξηγηθείτε, γεναιόδωρα στην Βασίλισσα Ελισάβετ ή καλύτερα στη Σοφία Λώρεν.
 

 
Σε κάποιες εργασίες, λογικά θα πρέπει να σε ρωτήσουν, τι ποιότητα ανταλλακτικών θες, καθώς και τι ποιότητα επισκευής. Δεν είναι αναγκαίο να σου πουν μία τιμή και μόνο, ανάλογα με τι αποτέλεσμα περιμένεις μετά την επισκευή.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/11, 23:16 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος jerry007

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!
« Απάντηση #4 στις: 01/02/11, 23:39 »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Τώρα όσον αφορά το budget ψάχνομαι για την βγάλω όσο περισσότερο μπορώ οικονομικά, γιατί ακόμα την παλεύω με τα χαρτζιλίκια  ;D (17 είμαι). Οπότε σκόπευα να διαθέσω γύρω στα 150€. Οπότε λύσεις της τάξεως των 400-600€ είναι αρκετά βαθειά νερά για εμένα...

Η πρόταση να του πάρω μια καινούργια κιθάρα απορρίπτεται, διότι το όλο αυτό project γίνεται για την συναισθηματική αξία του οργάνου που θα το ξαναπιάσει στα χέρια του μετά από τόσα χρόνια, δεν θα είναι το ίδιο με μια καινούργια του κουτιού όσο και θα με βόλευε να αγοράσω μια.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!
« Απάντηση #5 στις: 01/02/11, 23:57 »
Φιλε μου θα χρειστεις οντως χρηματα για την συνεφερεις την κιθαρα!!! Με 150 Ευρω μονο δεν θα κανεις δουλεια!!! Εγω γυρω στα 5 κατοσταρικα την κοβω!!! Πιστευω παντως οτι μαστορια στη Κρητη θα υπαρχουν αρκετα αν κρινω και απο την εμπειρια που εχουν εκει με τα εγχορδα. Ισως να βρεις κανα μπαρμπα παραδοσιακο μαστορα και να σου παρει λιγοτερα!!! Καλη τυχη και αν με το καλο την αναστησεις πετα καμια φωτο!! ;)
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!
« Απάντηση #6 στις: 02/02/11, 10:06 »
Πάνε σε έναν οργανοποιό στη Κρήτη, πάνω από 150 δε θα σου πάρει όμως η κιθαρούλα αξίζει λιγότερα.....
Στο Ιταλικό ΕBAY θα την βρεις φτηνότερα....

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!
« Απάντηση #7 στις: 02/02/11, 10:19 »
Πάνε σε έναν οργανοποιό στη Κρήτη, πάνω από 150 δε θα σου πάρει όμως η κιθαρούλα αξίζει λιγότερα.....
Ατυχώς η κιθάρα είναι σπασμένη..εάν τις φτιάχνουν στη Κρήτη με 150 ευρώ...να πάμε και εμείς!!!! ;)
Και εγώ γύρω στο 450-500 τη κόβω για να μοιάζει με καινούργια...χωρίς τα ηλεκτρικά βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!
« Απάντηση #8 στις: 02/02/11, 19:27 »
Φίλε jerry007, καταλαβαίνω ότι το εγχείρημα είναι για την συναισθηματική αξία, επειδή όμως είμαι προσωπικά κάποιας ηλικίας (ίσως και μεγαλύτερος από τον πατέρα σου..) και το βλέπω από μία διαφορετική σκοπιά, μήπως ο πατέρας σου με τόσα λεφτά, θα χαιρόταν περισσότερο μία καινούργια ηλεκτροακουστική, που θα του κάνει διαφορά και θα του θυμίσει το χόμπυ του και θα τον παρακινήσει να ξανα- ασχοληθεί?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αναπαλαίωση κιθάρας 30 Χρονων!
« Απάντηση #9 στις: 05/02/11, 09:55 »
Αν το σπασιματάκι είναι αυτό το μικρό στο σκάφος, περίπου 150 θα ζητήσουν, όμως παίρνεις με αυτά τα Λ7 ωραιότατη ολοκαίνουρια ηλεκτροακουστική (δες τον οδηγό του Απολλων) και αν ξαναμπεί στο τρυπάκι να ασχοληθεί (ο δικός μου δεν ξανασχολήθηκε - αλλα είναι και 65άρης πλέον - 50 χρόνια κιθαρίστας-τραγουδιστής επαγγελματίας)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
78 Απαντήσεις
46035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 20:52
από Υπνοβάτης...
14 Απαντήσεις
7284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
10 Απαντήσεις
6029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 21:24
από Gabriel6th
45 Απαντήσεις
17569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
4 Απαντήσεις
2077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 02:15
από Μιχάλης13
13 Απαντήσεις
6837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
9 Απαντήσεις
3703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/09, 17:35
από jkstigma
0 Απαντήσεις
1137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 11:48
από ε?
2 Απαντήσεις
1560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/11, 19:29
από ε?
11 Απαντήσεις
6407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 22:28
από geopaok