Αποστολέας Θέμα: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute  (Αναγνώστηκε 7400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« στις: 09/09/13, 16:04 »
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για αυτές τις δυο κιθάρες.. Είμαι σε σκέψη για την αγορά της πρώτης μου lp και έχω μπερδευτεί λίγο μιας και απο όσο το έχω ψάξει δεν βρίσκω κάποια "ουσιαστική" διαφορά μεταξύ των δυο παρα μόνο το όνομα..η μια είναι απο οτι έχω διαβάσει μια απο της καλύτερες epiphone και η άλλη μια "φθηνη" Gibson...Η τιμή  της gibson είναι διπλάσια απο την epiphone...είναι ομως 2 φορες καλύτερη..Αξίζει η διαφορά τιμής? ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος ManMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #1 στις: 09/09/13, 20:16 »
Ποιες είναι οι κιθάρες? Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να αγοράσεις την gibson αντί της epiphone αν είσαι διατεθειμένος να δόσεις τα λεφτά... :P

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #2 στις: 09/09/13, 20:39 »
Η Epiphone και η Gibson.

Το θέμα όμως είναι οτι μιλώντας πάντα για τα συγκεκριμένα μοντέλα αξίζει αυτη η διαφορά τιμής ή είναι μόνο λόγω ονόματος....Γιατί γενικα όπου εχω διαβάσει λένε εξαιρετικά λόγια για την epiphone μια και αδιάφορα για την gibson...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/13, 00:19 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #3 στις: 09/09/13, 22:09 »
Γιατί γενικα όπου εχω διαβάσει λένε εξαιρετικά λόγια για την epiphone μια και αδιάφορα για την gibson...

Ακριβώς τα ίδια έχω δει κι εγώ και ακόμα και από specs να το πάρεις η Epi φαίνεται ανώτερη. Αν δεν έχεις κόλημα με το όνομα πήγαινε για την Epi. Οι κριτικές είναι κατά 99% διθυραμβικές με εξαίρεση ίσως το βάρος.
(προσοχή η Epi έχει μαγνήτες πιο κλασικού προσανατολισμού που για μένα είναι προτέρημα)

ΥΓ Τη ζαχαρώνω αρκετό καιρό τη συγκεκριμένη (καταραμένη κρίση) οπότε μπορεί να είμαι και λίγο μεροληπτικός υπέρ της Epi
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/13, 00:20 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #4 στις: 09/09/13, 23:26 »
Την epiphone την είδα και άκουσα σήμερα και προσωπικά μου άρεσε πολυ ο ογκόδης crunch ήχος της που δεν μου δίνει καμία απο τις κιθάρες που έχω...προς θεου δεν συγκρίνω γενικά τις gibson με τισ epiphone...μονο τα συγκεκριμένα μοντέλα...αρα και εσυ μου λες πως πέρα απο το όνομα δεν εχει κατι ανώτερο η συγκεκριμένη gibson?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #5 στις: 10/09/13, 00:19 »
Ανάμεσα στις 2 Και εγώ μάλλον την epi θα προτιμούσα...αλλά δεν θα έκανα τυφλή αγορά. Θα τις δοκίμαζα πρώτα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #6 στις: 10/09/13, 00:32 »
Mε βάση τη διαφορά στην τιμή και μόνο, θα έλεγα Epiphone, ειδικά αν δεν σε απασχολεί το σχήμα του headstock και το λογότυπο που φέρει. Ειλικρινά δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα στην Gibson, εκτός αν το χαμηλότερο βάρος είναι κάτι που σε ενδιαφέρει (οι γνώμες πάνω σε αυτό διίστανται). Και οι μαγνήτες παρόμοιου output είναι. Και οι δύο είναι vintage voiced Αlnico 2, με τη διαφορά ότι οι '57 Classic είναι wax potted ενώ οι Βurstbucker όχι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #7 στις: 10/09/13, 00:49 »
Φίλε Απολλων να σου πω την αλήθεια...και σε ποιον δεν αρεσει να γράφει η κιθαρα του Gibson...Απλα σίγουρα δεν είμαι διατεθημένος να πληρώσω κάτι δυο φορες επάνω μόνο για το όνομα..γι'αυτο και ζητάω γνώμες απο πιο γνώστες απο εμένα..νομίζω πως και στο βάρος είναι ίδια με την studio..αλήθεια..τι είναι το wax potted?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #8 στις: 10/09/13, 08:56 »
Wax potting είναι η διαδικασία κατά την οποία ο μαγνήτης εμβαπτίζεται σε λιωμένο κερί. Με αυτό τον τρόπο, μειώνεται η τάση του μαγνήτη να μικροφωνίζει, πράγμα το οποίο μπορεί να είναι χρήσιμο ειδικά σε live καταστάσεις. Όσο για το αν αυτό αλλάζει τον ήχο του μαγνήτη, υπάρχουν πολλές σχετικές συζητήσεις σε κιθαριστικές ιστοσελίδες.

Τώρα όσον αφορά το λογότυπο της Gibson, το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι έχει μια κάποια επίδραση στην τιμή της κιθάρας, χωρίς απαραίτητα αυτή η διαφορά κόστους να μεταφράζεται σε διαφορά ποιότητας. Συγκεκριμένα για τα Tribute μοντέλα της Gibson, έχω διαβάσει πολύ αντιφατικές κριτικές. Η γενική συναίνεση είναι ότι δεν είναι τόσο καλοφτιαγμένα όσο τα πιο ακριβά μοντέλα, αλλά κάποιοι υποστηρίζουν ότι αυτό είναι αναμενόμενο λόγω της χαμηλής τιμής, ενώ άλλοι λένε ότι η ποιότητα κατασκευής δεν είναι αποδεκτή για μια Gibson. Όπως σού είπαν και άλλοι, αν μπορείς δοκίμασε τουλάχιστον τη Gibson πριν καταλήξεις ή αγόρασε από κατάστημα που προσφέρει τη δυνατότητα επιστροφής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #9 στις: 10/09/13, 10:21 »
Ακριβώς αυτά έχω διαβάσει και εγώ για την Gibson.. Αντιθέτως έχω διαβάσει τα καλύτερα για την κατασκευή της epiphone. Long tenon μπράτσο,  σκληρό flame maple cap,  και κανονικό binding όπου συνεχίζει και στην ταστιερα και φυσικά μαγνήτες Gibson 57's classic.. Προς εκεί πάω και για το οικονομικό....  ;D

Αποσυνδεδεμένος Antony2198

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #10 στις: 10/09/13, 19:27 »
Πριν απο 3 μηνες ειχα το ιδιο διλλημα για αυτες τις δυο κιθαρες και τελικα μετα απο πολλες κρητικες που ειδα και αφου τις δοκιμασα κατεληξα στην Epiphone και η γνωμη μου ειναι πως αξιζει σιγουρα πολη καλη κιθαρα. Τωρα καλο ειναι και εσυ να πας να δοκιμασεις και τις δυο και να μην κοιτας μονο τι λενε οι αλλοι αλλα τι σου αρεσει εσενα!!!

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #11 στις: 10/09/13, 19:37 »
Antony πήγα και δοκίμασα την epi και μου άρεσε πραγματικά πολυ..Την Gibson την είδα αλλα δεν κατάφερα να παίξω γιατι ήταν για πελάτη αλλα σίγουρα θα προσπαθήσω..Δεν ξέρω βέβαια κατα ποσο εχει νοημα εφοσον μου άρεσε η epi, με καλύπτει, οι κριτικές είναι καλύτερες και τα λεφτα τα διπλά..Εσυ εχεις παίξει και με τις δυο? και αν ναι πως σου φάνηκε η Gibson?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #12 στις: 10/09/13, 21:41 »
συμφωνώ πως η Epi είναι κλάσεις καλύτερο value for money!
και εφ'όσον έχετε διαπιστώσει πως η Gibson δεν διαφέρει ιδιαίτερα σε χαρακτηριστικά (πέραν του βάρους) άρα δεν αξίζει και τα διπλά λεφτά!

μην το κάνεις για το headstock...σύντομα θα το ξεπεράσεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #13 στις: 10/09/13, 21:49 »
Antony πήγα και δοκίμασα την epi και μου άρεσε πραγματικά πολυ..


Αθήνα; Αν ναι, πες μας που την πέτυχες αν επιτρέπεται.


Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #14 στις: 10/09/13, 22:26 »
Στον καγμακη.. Αν πας σύντομα μπορεί να την έχει ακόμα.. Δεν εχει stock παραγγέλνεις και στην φέρνει...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #15 στις: 10/09/13, 22:47 »
Στον καγμακη.. Αν πας σύντομα μπορεί να την έχει ακόμα.. Δεν εχει stock παραγγέλνεις και στην φέρνει...


thanks :)

Αποσυνδεδεμένος Antony2198

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #16 στις: 11/09/13, 18:02 »
Antony πήγα και δοκίμασα την epi και μου άρεσε πραγματικά πολυ..Την Gibson την είδα αλλα δεν κατάφερα να παίξω γιατι ήταν για πελάτη αλλα σίγουρα θα προσπαθήσω..Δεν ξέρω βέβαια κατα ποσο εχει νοημα εφοσον μου άρεσε η epi, με καλύπτει, οι κριτικές είναι καλύτερες και τα λεφτα τα διπλά..Εσυ εχεις παίξει και με τις δυο? και αν ναι πως σου φάνηκε η Gibson?
Λοιπον εγω εχω παιξει και με τις δυο και δεν ειδα καμια διαφορα στην Gibson ωστε να την κανει διπλασια σε τιμη απο την Epiphone μονο μια διαφορα στο βαρος και οτι το headstock της Gibson ειναι πιο ωραιο :P .

Αποσυνδεδεμένος ilias_x

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - elias.x
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #17 στις: 13/09/13, 13:22 »
Προσωπικά είμαι περήφανος κάτοχος της εν λόγω epi και σου την προτείνω ανεπιφύλακτα. Αν και κομματάκι βαριά δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μια gibson!
I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.
Jimmy Page

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #18 στις: 13/09/13, 18:32 »
Ευχαριστω όλους για την βοήθεια..εχω καταλήξει, την epi θα πάρω απλά ψάχνω απο περιέργεια για να ακούσω και την Gibson ..αλλα και η χρηματική διαφορα είναι μεγάλη για μικρες διαφορες..

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #19 στις: 26/09/13, 13:23 »
Μια epi επαιξα και τα εσπαγε ενω βρισκεται και μεταχειρισμενη. Τις νεες gibson οχι, αλλα με χαλανε τα υλικα, το look παγκακι, καποια ενιοτε ποιοτικα ατοπηματα και στην τελικη βιομηχανικες και οχι χειροποιητες διαλεγμενες ειναι και αυτες μπορει να τυχεις κουπι και στις δυο. Σα σχεδιο-υλοποιηση-υλικα-αποδοση προς τιμη epiphone. Λογοτυπο και 17 μοιρες κλιση στο headstock μονο στην USA ομως!

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #20 στις: 28/09/13, 20:48 »
Λοιπόν..Τελικά αγόρασα την epi και πήγα σε εναν φίλο που παιζουμε ποτε ποτε μαζι που έχει μια Gibson lp traditional με Gibson 57's neck και burstbucker 3 bridge.. την είχε αγοράσει 1600euro...οι διαφορές είναι πως η epi θέλει ενα καλο setup γιατι ψιλοτρίζει και φοβάμαι να το κάνω μονος μου, ο φίλος την αγόρασε, την έχει 1,5 χρόνο δεν εχει κανει setup και δεν τρίζει πουθενα..Κοιτάξτε δεν είναι η μέρα με την νύχτα, βέβαια αν ξέρεις βλέπεις πως συνολικά η Gibson είναι σε όλα λίγο καλύτερη. Στο binding που είναι πλαστικό, στα ξύλα που ενω είναι full mahogany και οι 2 την Gibson την νιώθεις λίγο διαφορετικά. Στον ήχο είναι κατα 95% ίδιες με διαφορά ότι λόγω Bb3 έχει λίγο περισσότερο γκάζι η Gibson. Πάντως σίγουρα είμαι ικανοποιημένος με αυτο που πήρα και σίγουρα είναι μια τίμια κιθάρα που αξιζει 100% τα λεφτα της..Και επισης πιστευω πως μετα απο ενα καλο setup οι διαφορες πιθανον να μειωθουν και αλλο οσον αφορα το feeling και τον ηχο της κιθάρας. Αυτα.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone lp 1960 tribute vs gibson lp 60's tribute
« Απάντηση #21 στις: 29/09/13, 11:04 »
Λοιπόν..Τελικά αγόρασα την epi και πήγα σε εναν φίλο που παιζουμε ποτε ποτε μαζι που έχει μια Gibson lp traditional με Gibson 57's neck και burstbucker 3 bridge.. την είχε αγοράσει 1600euro...οι διαφορές είναι πως η epi θέλει ενα καλο setup γιατι ψιλοτρίζει και φοβάμαι να το κάνω μονος μου, ο φίλος την αγόρασε, την έχει 1,5 χρόνο δεν εχει κανει setup και δεν τρίζει πουθενα..Κοιτάξτε δεν είναι η μέρα με την νύχτα, βέβαια αν ξέρεις βλέπεις πως συνολικά η Gibson είναι σε όλα λίγο καλύτερη. Στο binding που είναι πλαστικό, στα ξύλα που ενω είναι full mahogany και οι 2 την Gibson την νιώθεις λίγο διαφορετικά. Στον ήχο είναι κατα 95% ίδιες με διαφορά ότι λόγω Bb3 έχει λίγο περισσότερο γκάζι η Gibson. Πάντως σίγουρα είμαι ικανοποιημένος με αυτο που πήρα και σίγουρα είναι μια τίμια κιθάρα που αξιζει 100% τα λεφτα της..Και επισης πιστευω πως μετα απο ενα καλο setup οι διαφορες πιθανον να μειωθουν και αλλο οσον αφορα το feeling και τον ηχο της κιθάρας. Αυτα.. ;D
Καλορίζικη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 01:38
από newGuitarMan
1 Απαντήσεις
2116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 00:01
από Bάγια
3 Απαντήσεις
2126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 20:42
από felixk
0 Απαντήσεις
1656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 13:24
από Wallace
16 Απαντήσεις
5147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 23:28
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/12, 18:21
από darthvader8119
0 Απαντήσεις
1960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/12, 21:02
από darthvader8119
0 Απαντήσεις
3133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/13, 18:30
από Antony2198
14 Απαντήσεις
7385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650
41 Απαντήσεις
13069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/15, 18:33
από harrisxr650