Αποστολέας Θέμα: Μάθημα στιχουργικής από έναν άσχετο για άλλους άσχετους.  (Αναγνώστηκε 16355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
atzolina my love δεν έχω σπουδάσει στιχουργός και γι αυτό δηλώνω άσχετος.

Και εγώ για τον ίδιο λόγο δηλώνω άσχετη !!!
Να που συμφωνούμε σε κάτι... ;)

Γιατί τόση κόντρα όμως ; Μίλησα εγώ για σένα ή όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται ;

Δεν έχει σημασία που δεν αναφέρθηκες ονομαστικά σε μένα...έθιξες ένα θέμα που με ενοχλεί !!! Πές ότι έχω τη μύγα και μυγιάζομαι...πες ότι έχω τη σφίγγα και σφίγγομαι !!!
Απλά θεωρώ πως κανένας μας δεν έχει το δικαίωμα να υποδείξει  με ποιο τρόπο θα γίνει μία ''κατάθεση ψυχής '' !!!
Εναντιώνομαι σε ό,τι και όποιον προσπαθεί να βάλει ''κανόνες'' ...εκεί που δε χωράνε !!!

Πάρε και το χαμογελάκι για να μη με παρεξηγήσεις ;) :P

Στο ανταποδίδω !!! ;) :P
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
θα συμφωνήσω με την άποψη να σχολιάζονται οι στίχοι μεμονωμένα. Πιστεύω ότι γι αυτόν τον λόγο άλλωστε ανεβαίνουν, εκτός κι αν απονέμεται και βραβείο καλύτερου στιχουργού και δεν το πήρα είδηση. :P

Απο την στιγμή που αποφασίζει κάποιος να δημοσιοποιήσει μια δημιουργία του , είναι (ή θα έπρεπε να είναι ) έτοιμος να ακούσει κάθε κριτική θετική ή αρνητική. Πάντα φυσικά με την προυπόθεση ότι θα ληφθεί υπόψιν ότι και τα γούστα διαφέρουν και ο τρόπος έκφρασης αλλάζει αλλά και οτι κανένας,  μα κανένας και ο πλέον ειδικός ακόμα , δεν είναι δυνατόν να "αξιολογήσει" μια κατάθεση ψυχής. Γιατί πλείστες δημιουργίες εδώ αυτό καταθέτουν, κάτι απο ψυχή, δεν είναι επαγγελματικές προσπάθειες αγοραίων στίχων.

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο οι στίχοι ή τα ποίηματα που αφήνουν το μυαλό μου να ταξιδεύει, προτιμώ τον "περίπλοκο" στίχο κατ' αυτήν την έννοια. Μέσα απο αυτό που ακούω ή διαβάζω θέλω να δημιουργώ την προσωπική μου εικόνα, ένα απλός στίχος δεν με βοηθάει να το κάνω. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα τον χαρακτήριζα απλοϊκό. Δεν θα τον απαξίωνα. Λίγο εγωιστικό θα ήταν.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Ας πω και εγώ το κοντό μου και το μακρύ μου...
Στίχους δεν έχω γράψει ποτέ και μάλλον δεν θα καταφέρω και ποτέ να γράψω...
Ότι υπάρχει κοινοτυπία είναι προφανές...Προσωπικά και από την σκοπιά του μελοποιού ( ανεξάρτητα από το πόσο δόκιμα ή αδόκιμα το έχω καταφέρει μέχρι τώρα ) θα έλεγα ότι από τα εκατοντάδες στιχάκια που διάβασα εδώ μέσα , δεν μου έκαναν κλικ να μελοποιήσω παραπάνω από 20 ...
Αυτό για μένα αποτελεί κάποια ένδειξη  κοινοτυπίας...( από εκεί και έπειτα είναι φυσικά και θέμα προσωπικού γούστου )
Επιπλέον αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι πάρα πολλοί στίχοι γράφτηκαν μόνο και μόνο επειδή έπρεπε να γραφτούν...Είναι δηλαδή τραβηγμένοι από τα μαλλιά ...

Ωστόσο νομίζω ότι ένας καλός στίχος φαίνεται...Παίρνει κριτικές ή και μελοποιείται .Οι υπόλοιποι απλά υπάρχουν και μάλλον αγνοούνται εφόσον δεν συγκεντρώνουν παραπάνω από 3-4 posts...
Ας γράφουν λοιπόν..δεν έγινε και τίποτα. Προτιμώ στίχους έστω κοινότυπους ( σε ένα μουσικό site ) παρά θέματα για τον Μήτσο που έχει καψούρα με τη Μήτση... ;D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Προτιμώ στίχους έστω κοινότυπους ( σε ένα μουσικό site ) παρά θέματα για τον Μήτσο που έχει καψούρα με τη Μήτση... ;D

Α να γεια σου ρε Πάρη! Μόνο αυτό που είπες έφτασε και περίσσεψε.

Πάντως μιας και συγκρίθηκαν οι στίχοι που μπαίνουν εδώ με τη μουσική των 2lips (επειδή και στα δύο έγινε αρνητική κριτική), λέω να εφαρμόσω και την τακτική των 2lips, μην πάει τσάμπα και η προσβολή: Θα αγνοώ επιδεικτικά κάθε κακό σχόλιο και θα συνεχίζω να ανεβάζω στίχους. Δικαίωμά μου! Ή είμαι trash στιχουργός ή δεν είμαι!  
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
atzolina my love δεν έχω σπουδάσει στιχουργός

Εμ, σπουδάζεται η στιχουργική ή και η ποίηση(με ή άνευ εισαγωγικά και τα δύο)?



Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Ή είμαι trash στιχουργός ή δεν είμαι!  

Αν εισαι ομως συνειδοποιημενα και το διαλαλεις τοτε αλλιως αντιμετωπιζεσαι...

Και για να προσθεσω τα δυο μου cents σε αυτο το θεμα, δεν νομιζω οτι ο φιλτατος bluechild απαγορευσε σε κανεναν να ανεβαζει στιχους. Απλα εκανε μια κριτικη στην συνολικη εικονα. Το ιδιο ειχε κανει και παλαιοτερα και ο Clapton (Αληθεια, που χαθηκε αυτος?)...

Αν τωρα η κριτικη του μπλε-παιδιου σας πονεσε περισσοτερο, αυτο ειναι αλλο θεμα....

Εν ολιγοις, πιστευω οτι οπως ο καθενας εχει δικαιωμα να ανεβασει τους στιχους του, ανεξαρτητως θεματολογιας και 'ποιοτητας' (προσεξτε τα εισαγωγικα!) τοτε και ο καθενας εχει δικαιωμα να τους κρινει...

Στο κατω κατω της γραφης, αν δεν θελετε την κριτικη μην τους ανεβαζετε!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/04, 18:50 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
 Προτιμώ στίχους έστω κοινότυπους ( σε ένα μουσικό site ) παρά θέματα για τον Μήτσο που έχει καψούρα με τη Μήτση... ;D

Α για  να σου πω...μην βγαζεις τις βρωμες σου για την παρτη μου στο νετ...γιατι θα ανοιξω το στοματακι μου που σταζει ροδονερο και ποιος σε ξεπλενει τεντυμποι...

Τωρα για τους στιχους δεν θα πω τιποτα...δεν αναφεροταν σε μενα...ειμαι ο μονος που γραφω για σαταναδες,κολασεις,δαιμονες,διαβολους, τριβολους και τα τρια κακα της μοιρας μου...και σαν καλος ελληνας απο την στιγμη που το θεμα δεν με αγκιζει δεν θα ασχοληθω...στο κατω κατω ρε αδερφε εγω θα βγαλω το φιδι απο την τρυπα....

Αλλα επειδη δεν κρατιεμαι ας κανω ενα σχολιακι... οι αποψεις ειναι σαν τις ποποτρυπιδες... ο καθενας εχει και απο μια... ;D
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος senzafine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Στα αρχ**ια μου ψυθίρισε και γέμισε τις τσάντες...
    • Προφίλ
    • Η Ελληνική Rock και Metal Μουσική Στην Κύπρο
δεν τα διαβασα ολα αλλα θα απαντησω..

κατα τη γνωμη μου, καλα εκανε ο ανθρωπος και μιλησε αφου ειχε κατι να πει. πιστευω οτι ο λογος που φτασαμε στο σημειο οπου ολα ειναι τα ιδια ειναι επιδη "τα προσπερναμε" οταν δεν μας αρεσουν και ετσι διχνουμε αδιαφορια για το τι γινεται γυρο μας. Συμφωνο λοιπον με τον φιλο που ειπε οτι οντως αδιαφορουμε για τα παντα εκτως οταν εχουν να κανουν αμεσα με εμας, γιαυτο και το αποτελεσμα ειναι οι στοιχει τυπου "με αφησε, τι να κανω;", "γιατι να μου συμβει εμενα αυτο, γ**ωτο γιατι;" και τετοια.

οντως, οταν το καλοσκεφτει καποιος οι περισσοτεροι στιχοι που "κυκλοφορουν" σημερα, ειτε επονημων ειτε οχι, ολοι εχουν να κανουν με προσωπικα θεματα. ισως και αυτος να ειναι ο λογος που οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) απο εμας εδω μεσα κλαιμε για την μοιρα της Ελληνικης Μουσικης Σκηνης. Παρολα αυτα ομως δεν κανουμε τιποτα ουσιαστικα που να την καλυτερευει, απλα εχουμε την εντυπωση πως "εμεις" ειμαστε διαφορετικοι απο "αυτους".

Υπαρχει ομως και η ερωτηση αν η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο την κοτα. Αν δηλαδη το γεγονος οτι ολοι οι στιχοι σημερα μιλανε για τα ιδια θεματα (ακομη και αυτοι εδω μεσα) ειναι αποτελεσμα της Ελληνικης μουσικης σκηνης οπου ολα ειναι τα ιδια πλεον, ή αν το γεγονος οτι ακομη και αυτοι που τωρα αρχιζουν να γραφουν και να εκφραζονται γραφουν μονο για αυτα που τους συμβαινουν προσωπικα με αποτελεσμα ολοι οι στιχοι της ελληνικης μουσικης σκηνης να ειναι οι ιδιοι.. Νομιζω καπου χαθηκα, αλλα βαριεμαι να τα ξαναδιαβασω και να κανω rephrase..

Οπως και να 'χει, κλεινω με ενα τραγουδι. Δεν θα πω πιανου ειναι (μαλλον οι περισσοτεροι ξερετε) επειδη δεν θελω να "συμφωνησετε" μονο και μονο επειδη ειναι του συγκεκριμενου συγκροτηματος:

Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΑΠΗΡΩΝ

Σ' αυτό το χώρο κάτι μου φέρνει
ρίγη γλυκιάς αδιαφορίας
δε τρέχει τίποτα έξω από μένα
μες το δικό μου μικρό παράδεισο

Σ' αυτό το χώρο κάτι μας φέρνει
ρίγη ηδονής, ρίγη ευτυχίας
δεν τρέχει τίποτα έξω από μας
κανένα ίχνος ανησυχίας

Κλείνω τα μάτια μου σε κάθε ψέμα
που μου ξυπνά καθε παράλογο
είμαι περήφανος που ζω σαν το καθένα
στην αυτοκρατορία των ανάπηρων

---
επεισης να ρωτησω που μπορει καποιος να βαλει δικους του στιχους σε αυτη τη σελιδα  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/04, 19:26 από senzafine »
¤ Sympathy For The Devil ¤

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
επεισης να ρωτησω που μπορει καποιος να βαλει δικους του στιχους σε αυτη τη σελιδα  ::)


Πας στο "Δικοι μας στιχοι και συνθεσεις" και πας το κουμπι ...

Ειδες? Δεν ειναι και τιποτα δυσκολο...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος senzafine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Στα αρχ**ια μου ψυθίρισε και γέμισε τις τσάντες...
    • Προφίλ
    • Η Ελληνική Rock και Metal Μουσική Στην Κύπρο
επεισης να ρωτησω που μπορει καποιος να βαλει δικους του στιχους σε αυτη τη σελιδα  ::)


Πας στο "Δικοι μας στιχοι και συνθεσεις" και πας το κουμπι ...

Ειδες? Δεν ειναι και τιποτα δυσκολο...  ;)
ναι αυτο το καταλαβα, αλλα στην κυρια σελιδα της κιθαρας εχει ενα Δικοι μας στιχοι, εκει πως θα μπορουσα να προσθεσω κατι δικο μου (το οποιο ειναι ηδη σε αυτη την κατηγορια)
¤ Sympathy For The Devil ¤

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Ή είμαι trash στιχουργός ή δεν είμαι!  

Αν εισαι ομως συνειδοποιημενα και το διαλαλεις τοτε αλλιως αντιμετωπιζεσαι...

Μετά από όλα όσα ακούστηκαν εδώ μέσα, νομίζεις ότι έχει ακόμα σημασία το τι πιστεύω εγώ για μένα? Εδώ μας έγιναν υποδείξεις μέχρι και βάσει ποιων προτύπων να γράφουμε.

Είτε πω εγώ ότι είμαι trash είτε ότι είμαι Σικελιανός (θα το πω κι αυτό καμιά μέρα, τουλάχιστον να έχουν βάση οι κριτικές περί υπερκουλτουρίασης), το συμπέρασμα είναι ότι είμαι κομπλεξική που αντέδρασα βλέποντας να με εξισώνουν με ό,τι γελοιότερο και φτηνιάρικο. (όπου "με" βάλε το κάθε άτομο που έχει ανεβάσει στίχους) Θα 'πρεπε να πω και ευχαριστώ ίσως που μου άνοιξαν τα μάτια οι Πεφωτισμένοι.  
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος senzafine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Στα αρχ**ια μου ψυθίρισε και γέμισε τις τσάντες...
    • Προφίλ
    • Η Ελληνική Rock και Metal Μουσική Στην Κύπρο
Παράθεση
Μετά από όλα όσα ακούστηκαν εδώ μέσα, νομίζεις ότι έχει ακόμα σημασία το τι πιστεύω εγώ για μένα? Εδώ μας έγιναν υποδείξεις μέχρι και βάσει ποιων προτύπων να γράφουμε.
an anaferese se emena, den evala to tragoudi auto san kathodigisi gia to pos tha eprepe na grafei o kosmos tous stixous tou h vasei pion protipwn.

to evala gia na di3o pos den exi simasia to POS tha graftei kati, alla to GIATI tha graftei kati kathos episis kai gia ta osa anafera sto perasmeno pou post (oso afora tin monotonia stin elliniki mousiki skini oso afora ta themata ton tragoudion/poihmaton).

Ola auta fisika simvolizoun tin diki mou apopsi kai ton tropou pou vlepw ego ta pragmata. Oute prospatho na tin epivalw oute prospathw na sas kanw na alla3ete gnomi gia to pos tha grafete h gia pio thema tha grafete. O kathenas mas oti thelei kanei sto katw katw.

p.s. sygmwmi gia ta greeklish alla den ime sto diko mou pc ayti ti stigmi. isos argotera ta metafraso
¤ Sympathy For The Devil ¤

Αποσυνδεδεμένος Carpe_Diem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • -Πελάτης:Θέλω ADSL. -Ο.Τ.Ε.:Aχαχαχαχα!
    • Προφίλ
Βασικα στην παραθεση που εκανε η Pascal δεν σε βλεπω εσενα  :P :P ;D
Οταν ο Ο.Τ.Ε μας φερει DSL δεν θα τη χρειαζομαστε γιατι θα εχει ανακαλυφθει το το μηχανημα της τηλεμεταφορας!!

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Ή είμαι trash στιχουργός ή δεν είμαι!  

Αν εισαι ομως συνειδοποιημενα και το διαλαλεις τοτε αλλιως αντιμετωπιζεσαι...

Μετά από όλα όσα ακούστηκαν εδώ μέσα, νομίζεις ότι έχει ακόμα σημασία το τι πιστεύω εγώ για μένα? Εδώ μας έγιναν υποδείξεις μέχρι και βάσει ποιων προτύπων να γράφουμε.

Είτε πω εγώ ότι είμαι trash είτε ότι είμαι Σικελιανός (θα το πω κι αυτό καμιά μέρα, τουλάχιστον να έχουν βάση οι κριτικές περί υπερκουλτουρίασης), το συμπέρασμα είναι ότι είμαι κομπλεξική που αντέδρασα βλέποντας να με εξισώνουν με ό,τι γελοιότερο και φτηνιάρικο. (όπου "με" βάλε το κάθε άτομο που έχει ανεβάσει στίχους) Θα 'πρεπε να πω και ευχαριστώ ίσως που μου άνοιξαν τα μάτια οι Πεφωτισμένοι.  

    Λοιπόν, pascal, τί νομίζεις οτι έπρεπε να πω ; Τίποτα ; Ή μπράβο σας ;

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ

    Λοιπόν, pascal, τί νομίζεις οτι έπρεπε να πω ; Τίποτα ; Ή μπράβο σας ;

(Αφού σώνει και καλά θέλεις κάτι να πεις...)
...Να πιάσεις ένα ένα τα τραγούδια που σε έβγαλαν από τα ρούχα σου και να πεις "Ρε συ κοπελιά, πάλι για ουρανούς και αστέρια μιλάς? θα μπορούσες να βάλεις κάτι άλλο εδώ" ή "Ξέρεις τι? Αυτό το "μου λείπεις" είναι η πιο συχνή ελληνική φράση μετά το "είσαι μ@λ@κας". Γιατί δε βάζεις κάτι πιο πρωτότυπο?". Κάν' το, έστω κι αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να αντιπροτείνεις στη θέση όσων στίχων δε σου άρεσαν.

Αφού αναλαμβάνεις το ρόλο του διαφωτιστή, καν' τον σωστά. Και ας προκαλέσεις εσύ την αλλαγή στο τέλος. Δεν κατάλαβα γιατί σε χαλάει τόσο πολύ αυτό. Από ταπεινοφροσύνη δε θες να προκαλέσεις άμεσα εσύ την αλλαγή? Τώρα το θυμήθηκες?

Πιστεύεις ότι αυτό:
Παράθεση
Το 90% των στίχων εδώ μέσα πάσχει από υπερκουλτουρίαση

αυτό:
Παράθεση
Όταν γίνεται κατάχρηση της παρομοίωσης καταντάει γελοίο

αυτό:
Παράθεση
Φτήνια, φτήνια, φτήνια.

και (ΗΜΑΡΤΟΝ!!!) αυτό:
Παράθεση
Αν θέλετε να διαβάσετε κάτι κουλτουριάρικο, διαβάστε κάτι της Vagabond, τη Μύγα του pimami και οτιδήποτε του kostaskapa. Και βάλτε τα για στόχο σας

είναι εποικοδομητική κριτική? Και ότι με τον τρόπο που την διατυπώνεις θα τη λάβει κανένας υπόψιν του?

Ειλικρινά, το μόνο που μου δίνει κίνητρο να κάνω η κριτική σου, είναι να γράψω τη συνέχεια όσων μου παρέθεσες ως πρότυπα. Να γράψω το "Κουνούπι" και τη "Λεμονίτα". Και ναι, θα έχουν κρυμμένα νοήματα. Μην ανησυχείς. Θα τα κρύψω καλά. (Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά που ανέφερε ο Μπλου)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/04, 00:52 από pascal. »
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ



                                  Nystaxa
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Είτε πω εγώ ότι είμαι trash είτε ότι είμαι Σικελιανός (θα το πω κι αυτό καμιά μέρα, τουλάχιστον να έχουν βάση οι κριτικές περί υπερκουλτουρίασης), το συμπέρασμα είναι ότι είμαι κομπλεξική που αντέδρασα βλέποντας να με εξισώνουν με ό,τι γελοιότερο και φτηνιάρικο.

Κοιτα, τωρα το πηρες στραβα...

Αμα πεταχτει καποιος και βαλει στιχους του στυλ "www.apisti.com" χωρις να δηλωνεις οτι αυτο γινεται για πλακα/γελιο/μελετη ενος μουσικου ιδιωματος τοτε λογικο δεν ειναι να εχεις διαφορετικη αντιμετωπιση?

Δεν λεω οτι γραφεις τετοιους στιχους, τουλαχιστον απο αυτα που εχω διαβασει...

Αλλιως δεν ακουγεται αν τον παρακατω στιχο τον λεει ο Λακης Σκουταρης, αλλιως αν το λεει ο Δεληβοριας:

"Σκοτάδι, πισσοσκόταδο, μαύρο σκοτάδι πίσσα,
σκοτάδι είσαι σκοτεινό, σκοτοσκοτεινιασμένο,
σκοτάδι κατασκότεινο, και βράδυ βραδιασμένο."


Λογικο δεν ειναι?  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
     pascal δεν έχει νόημα να διαφωνήσω μαζί σου, αφού πάλι θα παρεξηγήσεις και θα ερμηνεύσεις με δικό σου τρόπο ο,τι κι αν πω. Ξέρω, με θεωρείς μπαμπούλα της ελεύθερης έκφρασης - και δικαίωμά σου - πάντως απ' όσα παρέθεσες δεν έπιασες το (δικό μου) νόημα ούτε σε ένα. Απλώς έπιασες ό,τι μπορούσες να παρερμηνεύσεις και να παρεξηγήσεις και έκανες την τρίχα τριχιά. Ωστόσο, αφού το ζήτησες ορίστε κάτι δικό σου και η κριτική μου :

------------------------------

Στα κρυφά

Κοίταξε αυτά τα βράχια εκεί που πάνω τους οι μήνες αιώνια αλλάζουνε
για να μπορούνε οι θνητοί την ομορφιά τους μια ζωή να τη θαυμάζουνε
Έχουν μια υπόγεια σπηλιά που με υπομονή τα κύματα σμιλέψανε
και όπως σπάζουν με ορμή ακούς όλου του κόσμου μυστικά που κλέψανε.

Εκεί να ψάξεις να τον βρεις
τον πόθο που φυλώ για σένα
Στα πιο κρυφά μέρη της γης,
στα πιο όμορφα και ξεχασμένα.

Και ύστερα δες εκεί ψηλά μια αετοφωλιά στέκει καιρό παρατημένη
Μέσα σε ήλιο ή βοριά τον αετό της να γυρίσει περιμένει
Θα σου φανεί μοναχική έτσι που χρόνια στον ορίζοντα κοιτάει
μα έχει παρέα το βουνό και κάθε άνεμο τρελό να της μιλάει.

Εκεί να ψάξεις να τον βρεις
τον πόθο που φυλώ για σένα
Στα πιο κρυφά μέρη της γης,
στα πιο όμορφα και ξεχασμένα.

Σχόλιο : Μπράβο ,υπέροχο.

----------------------------

Για εκείνες τις ψυχές

Με βλέπεις ώρες να περνώ ρομαντικά
Ν’ αράζω πέρα από τα μίλια, τα σύνορα τους μήνες
Θαλάσσιους παράδεισους να φτιάχνω στη στεριά
και μέσα να βυθίζομαι με τις ψυχές εκείνες…

…Αυτές που ξέρουν να σου πουν τι είναι η αγάπη
Σταγόνα από υδράργυρο που πουθενά δε μένει
Βασανισμένος άστεγος με όνειρα στην πλάτη
που φεύγει άμα την πόρτα σου θα βρει αμπαρωμένη.

Άσε με απόψε να είμαι αφελής,
μονάχα αφέλεια έχω απόψε να σου δώσω
Αύριο χάραμα μπορεί να μετανιώσω
Πρότυπο σύνεσης να γίνω,
να με δεις και να απορείς.

Με βλέπεις να μη λέω ποτέ “αδύνατον”
Και της καρδιάς μου τα εύφλεκτα συχνά ν’ ανατινάζω
Τη μια τον κόσμο να γυρνώ μ’ ένα ποδήλατο
Και από την άλλη στα όνειρα μ’ οργή φωτιά να βάζω…

…Μα δε με νοιάζει όσο έχω τις ψυχές
που ξέρουν να σου πούνε έρωτας τι σημαίνει
Πως θα δεχτείς και θύελλα, βροχή και αστραπές
Αν θέλεις νύχτες έναστρες και ήλιο που ζεσταίνει.

Άσε με απόψε να είμαι αφελής,
μονάχα αφέλεια έχω απόψε να σου δώσω
Αύριο χάραμα μπορεί να μετανιώσω
Πρότυπο σύνεσης να γίνω,
να με δεις και να απορείς.

Σχόλιο : Όλα καλά μέχρι που πετάς ένα "μονάχα αφέλεια έχω απόψε να σου δώσω". Μήπως έχεις να μου δώσεις και φράντζα και περμανάντ ; δε θέλω να το αναλύσω πολύ, αλλά καταλαβαίνεις τί λέω. Ψάξτο λίγο. Σωστή είναι η λέξη, αλλά αφού η εικόνα αυτή δημιουργεί τουλάχιστον μία αστεία διάθεση, γιατί δεν το κοιτάς λίγο παραπάνω.

     Τέλος πάντων, οι παρατηρήσεις μου δεν ήταν για σένα και δεν ξέρω γιατί προσβλήθηκες τόσο και παρεξήγησες το κάθετι. Αυτό φυσικά δεν είναι υπαναχώρηση, πιστεύω κάθε λέξη που είπα. Τώρα εσείς ερμηνεύστε τη όπως αρέσει στον καθένα. ψάξτε να βρείτε λαβές για να με κατηγορήσετε και μη κοιτάτε την ουσία :P
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/04, 10:19 από bluechild »

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
 
Σχόλιο : Όλα καλά μέχρι που πετάς ένα "μονάχα αφέλεια έχω απόψε να σου δώσω". Μήπως έχεις να μου δώσεις και φράντζα και περμανάντ ; δε θέλω να το αναλύσω πολύ, αλλά καταλαβαίνεις τί λέω. Ψάξτο λίγο. Σωστή είναι η λέξη, αλλά αφού η εικόνα αυτή δημιουργεί τουλάχιστον μία αστεία διάθεση, γιατί δεν το κοιτάς λίγο παραπάνω.

Πραγματικά δεν μπορώ να αντιληφθώ πως δημιουργεί τέτοιες εικόνες , αλλά έτσι είναι οι στίχοι.Δημιουργούν εικόνες διαφορετικές στον καθένα μας. Για αυτό σε άλλους αρέσουν και σε άλλους όχι.
Η κοινοτυπία προκύπτει εαν έχουμε στίχους που δημιουργούν συνεχώς τις ίδες εικόνες.
Τώρα πως έρχεται η φράτζα ή η περμανάντ ως εικόνα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να το φανταστώ...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τώρα πως έρχεται η φράτζα ή η περμανάντ ως εικόνα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να το φανταστώ...

Ίσως έχεις μειωμένη φαντασία (μαθηματικός δεν είσαι; :P). Όπως και στο "πονάω αγάπη μου, πονάω" κάποιοι/ες το φαντάστηκαν αλλιώς, έτσι και εδώ το μυαλό μπορεί να παραπέμψει αλλού... έστω και μια μικρή πιθανότητα να υπάρχει, καλό είναι να την αποφύγουμε, αν μπορούμε.

Αποσυνδεδεμένος kostaskapa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΣΤΙΧΟΥ ΚΙ ΕΝΟΣ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΥ

Σε κάποιον κάπου κάποτε, του ήρθε κάπως κάτι
Ιδέα ή συναίσθημα, σαν κόμπος στο λαιμό
Χαρτί, μολύβι έπιασε και με θολό το μάτι
Τον κόμπο στίχο έκανε να βγει στον πηγαιμό

Κι αφού τελεία έβαλε και ένοιωσε ν’ αδειάζει
Βλέπει πως ότι έγραψε πρέπει να διαβαστεί
Αλλιώς δεν έχει νόημα και πουθενά δεν βγάζει
Θα ‘ναι σαν να μη γράφτηκε αν δεν το μοιραστεί

Σ’ αυτόν λοιπόν που θεωρεί πιο κοντινό το δείχνει
Κι εδώ ολοκληρώνεται η κατάθεση ψυχής
Όπου κανόνες δεν χωρούν κι όλα τα τείχη ρίχνει
Και δεν σηκώνει κριτική ούτε θέματα αρχής

Μα έλα που δεν σταματά εδώ η ιστορία
Κι ο κάποιος στο επόμενο κεφάλαιο προχωρά
Θέλει σ’ αυτό που έγραψε να δώσει άλλη πορεία
Και γνώμη τρίτου αναζητά ετούτη τη φορά

Εδώ αρχινά το μπέρδεμα κι όλες οι ερωτήσεις
Γιατί να θέλει κριτική; Τι θα του χρειαστεί;
Γι αυτοϊκανοποίηση; Ή ψάχνει να ‘βρει λύσεις
Τραγούδι να γινότανε στο ράδιο ν’ ακουστεί;

Ή μήπως δώρο στίχο του θέλει να τους προσφέρει
Και περιμένει αν άρεσε να μάθει πως και τι;
Σε τούτη την περίπτωση θα πρέπει να το ξέρει
Πως πρέπει να του βάλει και κορδέλα και κουτί!

Η δημοσιοποίηση λοιπόν είναι το θέμα
Και με τον εαυτούλη του καθείς ας το σκεφτεί
Πως άλλο απ’ της εκτόνωσης, της τέχνης είν’ το βλέμμα
Και με ποιο θέλει να κοιτά, ας αναρωτηθεί…

Υ.Γ. οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα είναι τυχαία
       -με καταστάσεις όμως όχι…
ριμάρω, άρα υπάρχω!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Τώρα πως έρχεται η φράτζα ή η περμανάντ ως εικόνα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να το φανταστώ...

Ίσως έχεις μειωμένη φαντασία (μαθηματικός δεν είσαι; :P). Όπως και στο "πονάω αγάπη μου, πονάω" κάποιοι/ες το φαντάστηκαν αλλιώς, έτσι και εδώ το μυαλό μπορεί να παραπέμψει αλλού... έστω και μια μικρή πιθανότητα να υπάρχει, καλό είναι να την αποφύγουμε, αν μπορούμε.

Δηλαδή εσύ ως κομπιουτεράς....δημιούργησες την ίδια εικόνα με τον Blue??  :P
Αν είναι να ξέρω να παρατήσω τα διαβολομηχανήματα όσο προλαβαίνω ακόμη!!! ;D ;D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Σχόλιο : Όλα καλά μέχρι που πετάς ένα "μονάχα αφέλεια έχω απόψε να σου δώσω". Μήπως έχεις να μου δώσεις και φράντζα και περμανάντ ;

ΕΓΡΑΨΕΣ!!! Ειλικρινά δε θα μου περνούσε ποτέ απ' το μυαλό!!

Και επειδή με έκανες και γέλασα μετά από μια μέρα με πολύ ποδαρόδρομο, σε παραδέχομαι και το κόβω εδώ.

Παιδιά, διαλυθείτε ησύχως. Τέρμα το ξύλο.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Σχόλιο : Όλα καλά μέχρι που πετάς ένα "μονάχα αφέλεια έχω απόψε να σου δώσω". Μήπως έχεις να μου δώσεις και φράντζα και περμανάντ ; δε θέλω να το αναλύσω πολύ, αλλά καταλαβαίνεις τί λέω. Ψάξτο λίγο. Σωστή είναι η λέξη, αλλά αφού η εικόνα αυτή δημιουργεί τουλάχιστον μία αστεία διάθεση, γιατί δεν το κοιτάς λίγο παραπάνω.

Τα παμε και στο τσατ για τον συγκεκριμενο στιχο... Και το αφηνω στο οτι συμφωνουμε να διαφωνουμε... Μηπως ομως αυτη ειναι η ομορφια των στιχων? Οτι ο καθενας εχει διαφορετικη εικονα οταν τον διαβαζει?

Παιδιά, διαλυθείτε ησύχως. Τέρμα το ξύλο.

Γιατι μαμακα? Αφου καλα περναμε!  :P  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Αν έπιασα σωστά κάτι από αυτά που είπε ο Blue τότε θα συμφωνήσω μαζί του ως προς τις δημοσιεύσεις κομματιών που αποτελούνται από ένα δύο ή τρεις στίχους.Νομίζω πως ο εκάστοτε δημιουργός δεν έχει το χρόνο να εκφράσει τις σκέψεις του ολοκληρωμένα σε 2 στιχάκια οπότε καλό θα ήταν να διαβάζουμε ολοκληρωμένα κομμάτια.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
7 Απαντήσεις
4042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 17:21
από a7xjoey
3 Απαντήσεις
2753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 03:21
από FABRICAUDIO
5 Απαντήσεις
3669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 12:26
από vaig3
1 Απαντήσεις
3508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 19:05
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
2637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/11, 21:30
από vagtanplan
1 Απαντήσεις
9050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 08:00
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
3628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/14, 16:53
από noe13
3 Απαντήσεις
4310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/22, 11:13
από annoula85
0 Απαντήσεις
1161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/20, 16:41
από diwattos