Αποστολέας Θέμα: Απορίες για οδηγό/σκελετό Jam Session  (Αναγνώστηκε 3395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με αφορμή μια κουβέντα που είχα μ έναν τρομπετίστα μου αναζωπύρωσε το ενδιαφέρον που είχα για τον αυτοσχεδιασμό στη μουσική. ΄Παράδειγμα, μετά την πρόβα με το gkroupακι μας, παίζουμε κάτι ελέυθερο να χαλαρώσουμε και αρκατά συχνά προκύπτει ενδιαφέρον άκουσμα.
Αναλόγως του ποιος ξεκινάει πρώτος και τι διάθεση υπάρχει όλο και σέρνει κάποιος τη μελωδία, riff, αίσθηση απ οδώ ή απο κεί. Παράλληλα, η μουσική (μαλωδία, ήχοι) που παράγει ο καθένας επηρεάζει τους υπολοίπους η όχι ώστε να αλλάξουν αυτό που παίζουν ή να το κρατήσουν σταθερό.

Η ερώτηση μου είναι, υπάρχουν κανόνες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τα Jam Sessions?
Μπορούν να εφαρμοστούν κορμοί, πλέγμα ως πληροφορία για να αναγνωρίζουν οι μουσικοι που συμμετέχουν που ή πως να κινηθούν?

Δεν γνωρίζω θεωρία, πιστευω όμως ότι όλα μπορούν να μεταφραστούν στην εξελιγμένη επιστήμη της μουσικής και έτσι ρωτάω και για αυτό.

Θα μ ενδιέφερε πολύ να πειραματιστώ με φίλους μουσικούς παλιούς και νέους στο θέμα αυτό απο μεράκι και κέφι.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 17:28 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Απορίες για οδηγό/σκελετό Jam Session
« Απάντηση #1 στις: 04/06/10, 17:59 »


Η ερώτηση μου είναι, υπάρχουν κανόνες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τα Jam Sessions?
Μπορούν να εφαρμοστούν κορμοί, πλέγμα ως πληροφορία για να αναγνωρίζουν οι μουσικοι που συμμετέχουν που ή πως να κινηθούν?


τα παντα ειναι εφικτά αρκεί να υπάρχει καλη θεληση και να κατσει κ η φαση.αλλα οταν εχουμε να κανουμε με παικτες που δεν εχουν συναντηθει ξανα να παιξουν μαζι ή ειναι τοσοι πολλοι καλό ειναι να εχει προγραματιστεί ενας κατάλογος με είδος/ρυθμο και αρχικό συνοθύλευμα ακόρντων .
 
 
 
αμα υπαρχει καλή διάθεση και βαζελίνη όλα γίνονται ;D ;D ;D ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για οδηγό/σκελετό Jam Session
« Απάντηση #2 στις: 04/06/10, 18:21 »
Αγαπητέ Korgy, η θέληση υπάρχει σίγουρα! Ποιοι την έχουν θέλω να βρώ (ελπίζω σύντομα) ;D

λέτε ν αρχίσουμε να το καλλιεργούμε σιγά σιγά?

Εγώ δεν θέλω δικαιώματα για ότι βγει της προκοπής ::) ::) ::)

μουσικοί του φόρουμ έχουν (έχετε) ασχοληθεί ξανά με το θέμα και οποιοσδήποτε μπούσουλας σαν αρχή είναι πολύ επιθυμητός :)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για οδηγό/σκελετό Jam Session
« Απάντηση #3 στις: 04/06/10, 19:12 »
Με το jammin γενικώς τολμώ να πω οτι έχω ασχοληθεί αμέτρητες ώρες απο τότε που άρχισα να παίζω κιθάρα...

Ίσως ήμουν τυχερός γιατί τα πρώτα χρόνια οι πρόβες γίνονταν σε δικό μου χώρο, ο αδερφός μου μάλιστα ήταν ο drummer του group...

Αυτό συνεχίστηκε για αρκετά χρόνια και εξελίχθηκε σιγά-σιγά σε σημείο που υπήρχε μιά ιδιαίτερη μουσική επικοινωνεία.....(ρίχναμε ή ανεβάζαμε όλοι μαζί το κομμάτι στο ίδιο μέτρο χωρίς προσυνενόηση, ή κάναμε όλοι μαζί φινάλε χωρίς να έχουμε προσχεδιάσει κάτι, απλά ακούγοντας ένα break του drummer ή πχ μια χρονική ατάκα της lead κιθάρας και πάει λέγοντας...)

Δεν είναι λίγες οι μπάντες που "συνθέτουν" μέσα απο τον αυτοσχεδιασμό γιατί απο τη στιγμή που έχει αναπτυχθεί μια τέτοια επικοινωνεία ξέρεις οτι το jam που θ'αρχίσει απο το μηδέν θα το πάνε όλοι μαζί "κάπου"...

Αν λοιπόν εκείνη την ώρα έχεις κάτι να σε ηχογραφεί, θα γράψει ενδιαφέροντα πράγματα που πιθανότατα την επομένη να έχεις ξεχάσει ακριβώς πως τα έπαιζες.

Είναι θέμα εμπειρίας περισσότερο το jammin, όσο περισσότερο το κάνεις τόσο θα το βελτιώνεις...

Προυποθέτει καλή χημεία και φυσικά να ακούει πολύ ο ένας τον άλλον και να μην παίζει για πάρτη του... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για οδηγό/σκελετό Jam Session
« Απάντηση #4 στις: 04/06/10, 20:25 »
Αυτό συνεχίστηκε για αρκετά χρόνια και εξελίχθηκε σιγά-σιγά σε σημείο που υπήρχε μιά ιδιαίτερη μουσική επικοινωνεία.....(ρίχναμε ή ανεβάζαμε όλοι μαζί το κομμάτι στο ίδιο μέτρο χωρίς προσυνενόηση, ή κάναμε όλοι μαζί φινάλε χωρίς να έχουμε προσχεδιάσει κάτι, απλά ακούγοντας ένα break του drummer ή πχ μια χρονική ατάκα της lead κιθάρας και πάει λέγοντας...)


αυτά είναι ωράια πράγματα, δεν μπορούμε να συννενοούμαστε επι σκηνής σε παρείστικο κλιμα για να το πάμε κάπου?
Εγώ πάντως είμαι πολύ συνεργάσιμος αν και αρχάριος

Παράθεση
Προυποθέτει καλή χημεία και φυσικά να ακούει πολύ ο ένας τον άλλον και να μην παίζει για πάρτη του... ;)

και πάντα ακούω τους άλλους  :)

Θέλετε να δημιουργήσουμε τις προυποθέσεις να το δοκιμάσουμε? ν αρχίσουμε απο κάπου?

Παράθεση
Αν λοιπόν εκείνη την ώρα έχεις κάτι να σε ηχογραφεί, θα γράψει  ενδιαφέροντα πράγματα που πιθανότατα την επομένη να έχεις ξεχάσει  ακριβώς πως τα έπαιζες.

αυτό θα το έχουμε φροντίσει προτείνω που δεν είναι δα και δύσκολο. (μερικά μικρόφωνα παραπάνω πχ 5) και ίσως να εγγράφουμε πολυκάναλα σε υπολογιστή  :D ε?

ο τομέας που δεν γνωρίζω για να προετοιμάσω κάτι είναι τα μουσικά που προανέφερα μιας και δεν έχω τις μουσικές γνώσεις.. :(
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 20:28 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για οδηγό/σκελετό Jam Session
« Απάντηση #5 στις: 04/06/10, 22:53 »
Να προσθέσω και εγώ στα εύστοχα σχόλια των φίλων. Θα αναφερθώ στον jazz αυτοσχεδιασμό (σε αυτό φαντάζομαι αναφερόταν και ο τρομπετίστας φίλος σου).

Το σημαντικό (θεωρητικό) στοιχείο για να "πετύχει" ο αυτοσχεδιασμός είναι το άτομο που αχολείται με την μελωδία ή το solo (το οποίο τυπικά εναλλάσσεται με τους υπόλοιπους lead οργανοπαίχτες της μπάντας) να είναι σε αρμονία με την ακολουθία των συγχορδιών που παίζει το rhythm section της μπάντας. Αυτό προφανώς απαιτεί να έχει προσυμφωνηθεί μία ακολουθία συγχορδιών.

Κλασσικό παράδειγμα είναι η 12-μετρη blues ακολουθια (που στην πιο πρωτόγονη μορφή της αποτελείται από τις I, IV, V συγχορδίες του κλειδιού). Το lead όργανο μπορεί να βασιστεί αποκλειστικά στις νότες του κλειδιού (ματζόρε κλίμακα) ή (ακόμα καλύτερα) να προσαρμόζει τις νότες ανάλογα την εκάστοτε συγχορδία (π.χ., μινόρε πεντατονική για την Ι, mixolydian για την ΙV, superlocrian για την V).
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 23:03 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για οδηγό/σκελετό Jam Session
« Απάντηση #6 στις: 05/06/10, 07:53 »
παιδια ακουστε προσεχτικά την συνεντευξη
Τα λεει όλα !


Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για οδηγό/σκελετό Jam Session
« Απάντηση #7 στις: 05/06/10, 16:03 »
Πράγματι, αυτό που λέει ο Metheny είναι και το απόλυτο στον αυτοσχεδιασμό. Να έχεις καλό μουσικό αυτί. Νομίζω πάντως οτι για να φτάσεις σε αυτό το σημείο πρέπει να έχεις περάσει πολλές ώρες σε πιο συμβατικές μεθόδους (προετοιμάζοντας τι κλίμακες θα παίξεις, "αντιγράφοντας" licks, κ.τ.λ.π.). Αν επειχηρήσει ένας αρχάριος να στηριχτεί αποκλειστικά στο αυτί του στην καλύτερη περίπτωση θα βγάλει κάτι αξιοπρεπές αλλά θα περιοριστεί εκεί και θα αρχίσει να επαναλαμβάνεται, στην χειρότερη θα του πουν να αλλάξει όργανο  :)

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για οδηγό/σκελετό Jam Session
« Απάντηση #8 στις: 05/06/10, 19:09 »
Όντως ο άνθρωπος αυτός μιλάει μες απ τις πάρα πολλές ώρες ενασχόλησης πειραματισμών κλπ και τα λέει πολύ καλά και για μένα!

Πάντως, μερικές φορές στη μπάντα που προβάρουμε και χαλαρώνουμε, τυχαίνει να συμπληρώνουμε με τα όργανα μια απλούστατη φράση ή μια νότα μόνο κοντή, συρτή, με εφέ κλπ και χρωματίζεται πολύ όμορφα αυτό το τελικό συνολικό αποτέλεσμα.
Δηλαδή όταν κάποιος το "παίρνει πάνω του" δε βαράμε όλοι μαζί, η συμπληρώνουμε ή αγαντάρουμε ή υποβοηθούμε να τραβηχτεί προς κάπου ή να συνεχίσει μέχρι να τελειώσει.

Ε αυτό είναι θέμα ακούσματος όπως είπε και ο groovymood και σεβασμού στο άκουσμα..

Δεν είναι και τυχαίο ίσως που γίνεται συήθως στο τέλος της πρόβας όπου όλοι είμαστε πιο χορτασμένοι ;D ;D

Α! πιο εύκολο νομίζω απο τον αυτοσχεδιασμό ίσως είναι ο συμπληρωματικός χρωματισμός ατμοσφαιρικών θεμάτων παραγώμενων επι τόπου απο μπλήκτρα μπασογραμμή κλπ

και κάτι που μου σθμβαίνει πολύ συχνά είναι ότι μετά απο αρκετή ώρα ενασχόλησης με την κιθάρα, ότ τραγούδι ακουστεί στο ράδιο ασ πούμε τα δάχτυλα τρέχουν μόνα τους σε κατάλληλες θέσεις ενώ ο νους να ασχολείται μονο με τη μουσικ και ουχί με κλίμακες. (αφού έχω εκπλαγεί και γώ ::) )
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/10, 19:26 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απορίες.

Ξεκίνησε από Nimrod7 « 1 2 » Τα καλύτερα...

26 Απαντήσεις
21660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/08, 06:33
από armagedon
1 Απαντήσεις
2016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 22:41
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
2 Απαντήσεις
1959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 19:19
από Aganippi
51 Απαντήσεις
14983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 15:39
από Ammon Jerro
5 Απαντήσεις
2941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 20:22
από sonic_x
0 Απαντήσεις
1740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 21:12
από Lo.Lee.Ta
123 Απαντήσεις
31982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 21:25
από Korgy
0 Απαντήσεις
15195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 13:35
από Βραζίλης
7 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/13, 21:50
από Korgy
6 Απαντήσεις
4636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/17, 18:37
από James Basdanis