Αποστολέας Θέμα: H&K Tubemeister 18 Review  (Αναγνώστηκε 84081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
H&K Tubemeister 18 Review
« στις: 18/10/11, 13:26 »
Έκανα μία γερή πρόβα την προηγούμενη εβδομάδα με τον Tubemeister και πλέον πιστεύω ότι μπορώ να σας δώσω μία πρώτη hands on εντύπωση από τον ενισχυτή.

Για να μην σας κρατάω σε αγωνία:  είμαι εντυπωσιασμένος!


Εντυπώσεις από το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ

Μια μικρή ξενάγηση στο εσωτερικό του ενισχυτή, δείχνει κάποια πρώτα πράγματα. Δεν είναι επισκέψιμος όσο άλλοι ενισχυτές, λόγω μεγέθους. Έχει πολλά κυκλώματα και αρκετές πλακέτες. Παράλληλα το λύσιμο του είναι μπελάς, καθώς σε λίγο χώρο έχουν πακετάρει πολύ υλικό.



Επίσης, υπάρχουν πολλά ηλεκτρονικά και κάποια ICs στερούνται διακριτικών, ώστε δεν είναι δυνατόν να βγάλουμε συμπεράσματα για το θέμα «all tube». Έχοντας δει μέσα στο μηχάνημα, σίγουρο θεωρώ το ότι συμμετέχουν στο clipping και solid state υλικά, καθώς υπάρχουν πολλές δίοδοι που φαίνονται και στις φωτογραφίες, οι οποίες είναι σε διάταξη clipping και δεν έχουν σχέση με άλλα παραδοσιακά κυκλώματα όπως τροφοδοσία ή ρελέδες. Το ηχητικό αποτέλεσμα όμως, δικαιώνει πλήρως τις σχεδιαστικές επιλογές που έχουν γίνει.



Ένα μεγάλο μέρος του εσωτερικού καταλαμβάνει και το κύκλωμα TSC, της αυτόματης ρύθμισης των Bias των δύο EL84 του τελικού σταδίου. Με το TSC, γίνεται παιγνίδι η αλλαγή λυχνιών και μπορεί κανείς να πειραματιστεί με άλλες λυχνίες ή και με NOS λυχνίες για την εμπειρία εάν το επιθυμεί, χωρίς να αγχώνεται για ρυθμίσεις Bias και τα τοιαύτα.



 
Εντυπώσεις από τα ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ

Εδώ έχουμε κάποια παράδοξα που δεν συναντάμε συχνά.

Πρώτον, έχουμε δύο κανάλια, το κάθε ένα με Master και Gain, δηλαδή ΚΑΙ το καθαρό κανάλι έχει Gain. Mε το καθαρό κανάλι λοιπόν, να μπορεί να βγάλει και ένα Crunch εάν επιλέξουμε.

Δεύτερον, τα Master, δεν είναι ακριβώς Master Volume με την συμβατική έννοια. Εδώ, το Gain είναι το overdrive της προενίσχυσης, όπως συνήθως, αλλά Master είναι και αυτό κάτι σαν Gain του τελικού σταδίου, και για να ρυθμίσουμε το τελικό overall Volume του ενισχυτή, πρέπει να ασχοληθούμε με το Power Soak, στα 1,5 ή 18 watt. Μπορεί να ακούγεται κουφό, αλλά στην πράξη είναι πολύ καλό. Μπορείς με τα Master και Gain να ρυθμίσεις ανεξάρτητα το overdrive της προενίσχυσης και του τελικού σταδίου!..

Τέλος το Lead Boost δουλεύει μόνο με το κανάλι Drive και δίνει έναν συνδυασμό έντασης και distortion μαζί. Στην πράξη είναι καλό, με καλά ποσοστά επιπλέον έντασης και distortion για να περάσεις σε solo, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να ρυθμίσεις κανένα από τα δύο αυτά ποσοστά.

Πίσω, εκτός επό το Power Soak υπάρχει και Red Box out με έξοδο για ηχογράφηση, με πολύ καλό cab sim. Έπαιξα βράδυ με τα ακουστικά, και είναι απόλαυση να ακούς τόσο καλό distortion χωρίς καθόλου ήχο από το μεγάφωνο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #1 στις: 18/10/11, 13:28 »
Εντυπώσεις από τον ΗΧΟ και την ΧΡΗΣΗ

Από την πρώτη στιγμή, καταλαβαίνεις ότι ο ενισχυτής αυτός, έχει HiFi καταβολές. Υπάρχει μία καθαρότητα στον ήχο, μία ιδιαίτερη διαύγεια που σου φτιάχνει το κέφι αμέσως και κάνει την κιθάρα σου να ακούγεται ακριβότερη!
 
Το Καθαρό κανάλι με τέρμα τα Master και Gain έχει ένα καταπληκτικό crunch, από τα καλύτερα που έχω ακούσει. Το καλό crunch είναι σπάνιο θέμα ακόμα και σε ενισχυτές πολύ ακριβότερους. Εδώ φαίνεται να είναι ο κύριος σχεδιαστικός στόχος του ενισχυτή!. Καθαρίζει καταπληκτικά με το volume της κιθάρας, και διατηρεί απίθανη καθαρότητα και definition σε όλες τις εντάσεις!.. Με αυτό, πραγματικά ενθουσιάστηκα!..
 
Το Drive κανάλι, έχει λίγο διαφορετικό voicing από το καθαρό, και ας μοιράζονται τα ίδια BMT Eq. Το voicing είναι πολύ καλό για distortion και κάνει τέλεια για Hard Rock, για metal όμως, δεν φτάνει το scooping των BMT, θα χρειαστεί ή να ενεργοποιήσετε το Lead Boost, ή/και να βάλετε ένα πετάλι μπροστά. Το απίθανο είναι ότι και στο Drive κανάλι, ο ενισχυτής διατηρεί την καθαρότητα του και το distortion καθαρίζει σχετικά εύκολα με το volume της κιθάρας. Σε καμία περίπτωση δεν «λάσπωσε» ο ήχος ή το distortion.
 
Τέλος το Lead Boost δουλεύει εξαιρετικά, αν και σε μεγάλες εντάσεις με τα ρυθμιστικά ψηλά, θα ήθελα ακόμα λίγο volume jump. Το feedback είναι θεϊκό, και παρασύρθηκα σε ένα παραλήρημα soloing με squeals και pinch harmοnics για πάνω από ένα δεκάλεπτο, από το οποίο με ξύπνησαν οι συν-μουσικοί μου, των οποίων τα χέρια είχαν πιαστεί να μου κρατούν ακόρντα.. Τόσο καλό μου ακούστηκε, και είχα καιρό να ευχαριστηθώ την κιθάρα μου τόσο πολύ.
 
Αναφορικά με τις εντάσεις, στην πράξη, για το σπίτι όπου το πρωτοδοκίμασα, το 1 watt είναι πολύ!. Στην πρόβα, τα 5 watt είναι αρκετά, αρκεί να μην κοπανάει ο drummer. Αλλιώς πάς στα 18 watt όπως έκανα εγώ, αλλά θα δυσκολευτείς να ανοίξεις πολύ τα Master με αποτέλεσμα να έχεις λιγότερο distortion τελικού σταδίου. Πάντως τα 18 watt βγάζουν συναυλία σε χώρο τύπου Live Bar, με ιδιαίτερη άνεση!.
 
Στην χρήση, το πράγμα ΨΗΝΕΙ!.. Μιλάμε για ζεστή παρέα τύπου φουφού για τις κρύες μέρες του χειμώνα. Βέβαια έπαιξα και αρκετή ώρα με τα ρυθμιστικά ΤΕΡΜΑ και δεν άνοιξε ρουθούνι!.. Πιστεύω ότι οι EL84 δεν μασάνε, ενώ παράλληλα έχει γίνει καλή σχεδίαση στο κουτί, το οποίο είναι θαύμα πως χωράει όλα αυτά.
 
Από την άλλη, είναι πολύ ελαφρύ. Μιλάμε τέρμα το κουβάλημα, περνάμε στην εποχή των handbag amplifiers, όπου οι κιθαρίστες, αντί για κάθιδροι χαμάληδες, ξαναγίνονται ωραίοι, άνετοι άνθρωποι με άρτια μέση και χωρίς δισκοκοίλη!..
 
Πλεονεκτήματα για μένα:
  • Καθαρός ήχος με αίσθηση Hifi και εξαιρετικό Crunch.
  • Ποιοτικό distortion με διαύγεια και πολύ καλό definition.
  • Foot switchable πολύ χρηστικό Lead Boost, που κάνει τα κανάλια 3 στην πράξη.
  • TSC για αυτόματη ρύθμιση των Bias των δύο EL84 του τελικού σταδίου.
  • Red Box out με έξοδο για ηχογράφηση, με πολύ καλό cab sim.
  • Πολύ ελαφρύς χωρίς να το πληρώνεις με μάπα ήχο.
Μειονεκτήματα για μένα:
  • Το Lead Boost δεν έχει ρυθμιστικό του volume jump.
Αυτά, αν θέλετε κάτι ρωτήστε!..
Αλλιώς παραγείλετε έναν γρήγορα!
 :roll


 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/11, 13:28 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #2 στις: 18/10/11, 14:54 »
adr1ianos, μήπως η παρουσίαση του Tubemeister θα έπρεπε να είναι σε νέο θέμα; (παρεμπιπτόντως, μπράβο :))

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #3 στις: 18/10/11, 15:35 »
Aνδριανε να ρωτησω 1-2 πραγματακια?!  ;D

1) Τα eq πως ανταποκρινονται ?
2) μεχρι ποσο metal μπορει να παιξει χωρις καποιο πεταλακι ( Heavy, Progressive,Thrash, death ?)

 Πολυ καλο review, καλοπαιχτος  ;) !
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #4 στις: 18/10/11, 15:48 »
Τελικα κανει ο ενισχυτης για modern metal;Εγω τον θελω για ηχο τυπου djent δλδ medium gain αρκετα μεσαια και γενικα prog ηχο!
Παιζω σε drop C και Ε standard και θελω το gain απο τον ενισχυτη με 1 ts9 μπροστα(παντα)!Αλλα θελω και καλο καθαρο που ξερω οτι εχει!
πχ.

Μαζι με τον ενισχυτη θα παρω και την Orange 212!

Ολα αυτα τα ρωταω γιατι δεν βρισκω Axe fx :'( :'( και ξανακοιταω τον συγκεκριμενο καθως και τον Bugera magician!

Πολυ καλο review!!


Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #5 στις: 18/10/11, 15:59 »
adr1ianos, μήπως η παρουσίαση του Tubemeister θα έπρεπε να είναι σε νέο θέμα; (παρεμπιπτόντως, μπράβο :) )
Ναι, γιατι όχι, απλά το έβαλα εδώ που το είχαμε συζητήσει, Βασίλη αν θέλεις μετακίνησε το, από εμένα οκ.

1) Τα eq πως ανταποκρινονται ?
2) μεχρι ποσο metal μπορει να παιξει χωρις καποιο πεταλακι ( Heavy, Progressive,Thrash, death ?)

Τα EQ είναι μια χαρά, με πλήρη απόκριση και μεγάλο εύρος. Μπορείς να πετύχεις σχεδόν ότι ήχο θέλεις, αλλά κάπως θα μοιράζεται αυτός ο ήχος στα δύο κανάλια (αν και έχουν λίγο διαφορετικό στήσιμο το καθένα)

Για metal, χωρίς πετάλι, με δυνατούς humbuckers ή active και το Lead Boost αναμμένο, είναι μια χαρά.  Αλλά, θα θέλει γερό mid scooping και παράλληλα είναι λειτουργικός περιορισμός να παίζεις μόνιμα με το Lead Boost αναμμένο. Χωρίς Lead Boost είναι οριακά προς το δεν, τουλάχιστον για death.

Τελικα κανει ο ενισχυτης για modern metal;.. θελω το gain απο τον ενισχυτη με 1 ts9 μπροστα(παντα)!Αλλα θελω και καλο καθαρο που ξερω οτι εχει!
Με ένα πετάλι τύπου ts9 μπροστά θεωρώ παίζει τα πάντα, και καθαρά έχει καταπληκτικά, κάπως hifi, χαίρεσαι την κιθάρα σου!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #6 στις: 18/10/11, 15:59 »
Ανδριανέ ωραίος....με ποια καμπίνα αν επιτρέπεται τον συνέδεσες? τον ψήνω κι εγώ αλλά υπάρχουν άλλες παραγγελίες που είναι πιο χρήσιμες τη δεδομένη περίοδο....

ηχο τυπου djent

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #7 στις: 18/10/11, 16:07 »
..με ποια καμπίνα αν επιτρέπεται τον συνέδεσες?

Την συνήθη -αναφοράς- μου: Engl E 112 VB
Μοοιάζει πάντως φτιαγμένος για το Vintage 30 αν και ο combo έρχεται με 10" Celestion "Custom Speaker"..
Δεν είναι τυχαίο ότι το δικό του cab 1x12 έχει Celestion Vintage 30!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #8 στις: 18/10/11, 16:19 »
Ανδριανέ ωραίος....με ποια καμπίνα αν επιτρέπεται τον συνέδεσες? τον ψήνω κι εγώ αλλά υπάρχουν άλλες παραγγελίες που είναι πιο χρήσιμες τη δεδομένη περίοδο....

ηχο τυπου djent

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα..

χαχαχαχ το οτι δεν το ξερεις δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει.
Υπαρχουν πολλοι djentlemen που θα διαφωνισουν!!!  >:D >:D >:D >:D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/11, 16:22 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #9 στις: 18/10/11, 16:24 »
Υπάρχει εκτενέστατη περιγραφή του djent στο wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Djent
..που αναφέρει και συχνότητες!.. Όμως μιλάει για "medium-high gain".

PS: Για να το συγκεκριμενοποιήσω, ναι σαφώς έχει το gain που αναφέρεται, αλλά επίσης σίγουρα ο ήχος του με την ESP Horizon II και τον Bareknuclke ColdSweat που τον δoκίμασα ήταν πιο progressive και λίγότερο vintage, ειδικά με το Mid ψηλότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/11, 16:30 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #10 στις: 18/10/11, 16:30 »
Υπάρχει εκτενέστατη περιγραφή του djent στο wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Djent
..που αναφέρει και συχνότητες!.. Όμως μιλάει για "medium-high gain".

 οχ medium gain εγραψα πριν!ουπς λαθος! για medium-high gain ηθελα να πω!
Νομιζεις θα κανει δουλεια; θα προτιμουσα χωρις το boost on!
JB μαγνητη εχω και ψηνομαι να βαλω Aftermath h ton ColdSweat!
Πιθανον να βαλω και 1 εξτρα EQ στην λουπα!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/11, 16:35 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #11 στις: 18/10/11, 16:33 »
Νομιζεις θα κανει δουλεια; θα προτιμουσα χωρις το boost on!

Ναι, πιστεύω ότι έχει την χροιά και το gain που απαιτείται για djent, και γενικά έχουν κάνει το voicing πιο ευέλικτο για να καλύπτει πιο πολύ τις μοντέρνες χροιές (για το αντίστοιχο αγοραστικό κοινό), χωρίς να σημαίνει ότι με μία vintage strat πχ και το Eq δεν μπορείς να βγάλεις πιο vintage ήχο.

.. ψηνομαι να βαλω Aftermath h ton ColdSweat!
Πιθανον να βαλω και 1 εξτρα EQ στην λουπα!

Για djent όχι Aftermath, θα πέσει πολύ βαρύς και θα χάσεις το απίθανο definition του ColdSweat..
Δες και εδώ: Αλλαγή Μαγνήτες με Φωτο: BareKnucκle σε ESP Horizon FRII
Για EQ στο loop αμφιβάλω αν θα χρειαστής, το δικό του φαίνεται να τα κάνει όλα.. αλλά δεν ξέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/11, 16:40 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #12 στις: 18/10/11, 16:36 »
Ευχαριστο πολυ!
Ησουν κατατοπιστικοτατος!
Και αν οπως λες το crunch καναλι με ts9 μπροστα πλησιαζει σε αυτο που ψαχνω+ οτι με καλυπτει για κλασσικουρες και καθαρα
νομιζω οτι δεν θα το μετανοιωσω!Αν βαλεις και οτι παιζεις και σε εντασεις δωματιου,μιλαμε για κορυφη μηχανημα!
O Aftermath ειναι ο μαγνητης που χρησιμοποιει ο Misha(περιπου αυτον τον hχo ψαχνω) αλλα εχεις δικιο για το coldsweat!
Θα περιμενο και 1 μηνα ακομη μπας και βρω axe fx ,να ακουσω και τον Magician και θα τον παρς μαλλον(ειναι στο καλαθι του Θωμα απο τοτε που ηταν pre order  ;D ;D ;D )
Ευχαριστο και παλι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/11, 17:00 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #13 στις: 18/10/11, 16:43 »
Ανδριανέ ωραίος....με ποια καμπίνα αν επιτρέπεται τον συνέδεσες? τον ψήνω κι εγώ αλλά υπάρχουν άλλες παραγγελίες που είναι πιο χρήσιμες τη δεδομένη περίοδο....

ηχο τυπου djent


Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα..


χαχαχαχ το οτι δεν το ξερεις δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει.
Υπαρχουν πολλοι djentlemen που θα διαφωνισουν!!!  >:D >:D >:D >:D


όπως και κάθε άλλος που ακούει μέταλ...δεν είναι ότι δεν το ξέρω...απλά αρνούμαι να αναγνωρίσω την ύπαρξη του....και όπως έχει πει και ο τιτανοτεράστιος Randy Blythe...http://ryansrockshow.com/php2/news/8112-lamb-of-gods-randy-blythe-on-djent-its-not-a-genreits-supid-as-fuck.html

off topic τέλος...σόρρυ ανδριανέ...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #14 στις: 18/10/11, 17:08 »
Ανδριανέ ωραίος....με ποια καμπίνα αν επιτρέπεται τον συνέδεσες? τον ψήνω κι εγώ αλλά υπάρχουν άλλες παραγγελίες που είναι πιο χρήσιμες τη δεδομένη περίοδο....

ηχο τυπου djent


Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα..


χαχαχαχ το οτι δεν το ξερεις δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει.
Υπαρχουν πολλοι djentlemen που θα διαφωνισουν!!!  >:D >:D >:D >:D


όπως και κάθε άλλος που ακούει μέταλ...δεν είναι ότι δεν το ξέρω...απλά αρνούμαι να αναγνωρίσω την ύπαρξη του....και όπως έχει πει και ο τιτανοτεράστιος Randy Blythe...http://ryansrockshow.com/php2/news/8112-lamb-of-gods-randy-blythe-on-djent-its-not-a-genreits-supid-as-fuck.html

off topic τέλος...σόρρυ ανδριανέ...


χαχαχα ωραιο!ς κανενας δεν ειπε οτι ειναι και καλα ειδος, απλα απο οτι εχω καταλαβει ξεκινησε σαν λογοπαιγνιο και καποιος μαλλον σκαλωσε(μαλλον πολλοι)και συνεχιστηκε!Παντος πλεον καθοριζει ηχητικα πολλες μπαντες! Off topic τελος και απο εμενα δεν λεει να χαλαμε το φοβερο review του Ανδριανου!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #15 στις: 19/10/11, 22:53 »
Αδριανέ, πολυ καλη παρουσιαση για εναν πολυ καλο ενισχυτη!  :D
Εχει σχεδον τα παντα, αν ειχε τα ρυθμιστικα στο μπουστ που ανεφερες, και ξεχωριστα eq για καθε καναλι, θα ηταν ακομα πιο σουπερ. Γενικα ειμαι φαν της H&K, ολα τα μηχανηματα της που εχω δοκιμασει ειναι πολυ καλα, για το γουστο μου τουλαχιστον. Ελπιζω μονο να μην εχουν προβλημα οι πλακετες στο μελλον λογο υπερθερμανσης (λογο του οτι ειναι στριμωγμενες), αν και το θεωρω πολυ απιθανο, αν εχει την ποιοτητα που εχουν και τα αλλα μηχανηματα της.

P.s. Djent λετε παιζει, Zeuhl ομως παιζει?  :P
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #16 στις: 20/10/11, 01:21 »
Zeuhl ε; Πρεπει να ρωτησουμε τους Magma αυτοι θα ξερουν! :P
Kraurock παντως σιγουρα!!!!! >:D >:D >:D >:D >:D
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #17 στις: 20/10/11, 09:27 »
.. αν ειχε τα ρυθμιστικα στο μπουστ που ανεφερες, και ξεχωριστα eq για καθε καναλι, θα ηταν ακομα πιο σουπερ..
Κώστα, με δεδομένο ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει απίστευτη εμπορική επιτυχία, είναι πρώτο στις λίστες πωλήσεων της μικρής κατηγορίας και η Η&Κ δεν προλαβαίνει να τους φτιάχνει, θα τολμήσω μία πρόβλεψη:
Tubemeister 30, με 4xEL84, 2 κανάλια με αυτόνομα BMT EQs, TSC φυσικά και ποιός ξέρει τι άλλα καλούδια!..
Και για να το ρισκάρω ακόμα περισσότερο, το προβλέπω μέσα στο 2012!..
Τι λες θα μου βγεί?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #18 στις: 20/10/11, 21:01 »
Εχουν open loop σχεδιαση λες? Αν εχουν negative feedback θα μπορουσες να βγαλεις pressence ressonance εστω και πισω? Τελεια θα ηταν ξεχωριστα για καθε καναλι (α ρε peavey....μονο στο 6505+ συμβαινει αυτο). Παρεμπιπτοντως, στο τερμα γκαζωμα γνωριζεις αν ισχυει οτι το negative feedback loop απλα σταματαει να...επιδρα στο κυκλωμα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #19 στις: 21/10/11, 10:04 »
Πιστεύω ότι ναι, έχει negative feedback γιατί ο σχεδιασμός αυτός πολλές φορές προκαλεί αυτή την αίσθηση HiFi που περιέγραψα.

Ναι, το negative feedback ακυρώνεται (τερματίζει ίσως να είναι καταληλότερη λέξη) όταν το τελικό στάδιο φτάνει στα όρια του gain του και παραμορφώνει, γιατί από την φύση του το negative feedback χρησιμοποιεί unused gain για να λειτουργήσει.

Εϊναι αδύνατον να καταλάβεις τι γίνεται στο κύκλωμα με τόσες πλακέτες και τόση πολυπλοκότητα, πόσο μάλλον να βάλεις χέρι, δεδομένου ότι και πολλά εξαρτήματα είναι surface mounted. Δεν είναι για επεμβάσεις..

Αυτόν τον ενισχυτή, προσωπικά μόνο θα τον κοιτάω, απέξω πλέον και με θαυμασμό (είναι και πανέμορφος!..).
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος padirisst

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #20 στις: 06/11/11, 20:10 »
Γεια,
Ξερει κανεις αν το reverb στον tubemeister 18 combo ειναι pre or post του fx-loop.
Δηλαδη αν συνδεσω εξωτερικο preamp στο fx return, το βαθος του ενισχυτη μπορει να χρησιμοποιηθει?


Thanks.

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #21 στις: 16/11/11, 13:40 »
εγω θα προτιμουσα τον krank rev jr με κλειστα ματια αλλα ειναι σχεδον αδυνατον να τον βρεις απο ευρωπη και με βλεπω να περνω τον Η&Κ...δε ξερω γιατι αλλα ο gigmaster δε με πειθει kai o dark terror ειναι μονοκαναλος kai με τοσο εντονη την βρετανιλα που μου τη σπαει στα νευρα ο ηχος του

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #22 στις: 19/11/11, 13:55 »
ειμαι πολυ κοντα στο να παρω τον tubemeister οποτε θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις στους κατοχους...
1) σε υψηλα gain υπαρχει θεμα με noise/hum? χρειαζεται noise gate?
2) εχει δοκιμασει κανεις με emg μαγνητες? σε πανε σε πιο hardcore ηχους η θα χρειαστω και κανα maxon?
3)μπορει να αλλαχτει με καποια μοντα ο εσωτερικος φωτισμος απο μπλε σε αλλο χρωμα?  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #23 στις: 19/11/11, 18:09 »
Εχθες παρελαβα τον Tubemeister 18 κ μετα απο δοκιμη 1.5 ωρας περιπου δοκιμαζοντας διαφορες ρυθμισεις κατεληξα οτι ο ενισχυτης ειναι εντυπωσιακος, κ ενα παραπανω για την τιμη του!!!!εχουν περασει πολλα μηχανηματα απο τα χερια μου ομως ο συγεκριμενος σε σχεση με την τιμη και τα watt του τον κανει απο τα καλυτερα all around μηχανηματα που εχουν βγει,συν επισης και η εμφανιση που παιζει κ αυτη τον ρολο στην επιλογη ενος ενισχυτη!!!!!

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: H&K Tubemeister 18 Review
« Απάντηση #24 στις: 19/11/11, 18:17 »
ειμαι πολυ κοντα στο να παρω τον tubemeister οποτε θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις στους κατοχους...
1) σε υψηλα gain υπαρχει θεμα με noise/hum? χρειαζεται noise gate?
2) εχει δοκιμασει κανεις με emg μαγνητες? σε πανε σε πιο hardcore ηχους η θα χρειαστω και κανα maxon?
3)μπορει να αλλαχτει με καποια μοντα ο εσωτερικος φωτισμος απο μπλε σε αλλο χρωμα?  ;D ;D ;D

1)Αν εχεις καλα καλωδια σωστες γειωσεις(σπιτι,κιθαρα) και εισαι και σε καποια αποσταση απο τον ενισχυτη δε θα χεις καποιο θεμα.
2)Τον δοκιμασα και με την ltd ec-1000(emg 81-60) και εχεις μια χαρα καφριλα...με ανοιχτο το boost.αν θες βαζεις και κανα πεταλι boost και γινεται πολεμος μετα!!!!  :)
3)Ναι μπορεις....μια χαρα χρωμα εχει παντως!!!! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 11:01
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/13, 01:18
από Jezus
18 Απαντήσεις
8653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 16:01
από apostolosntanis
9 Απαντήσεις
12994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 15:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
19 Απαντήσεις
7543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 16:32
από zeoy
15 Απαντήσεις
5474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 21:41
από adr1anos
6 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/16, 11:38
από adr1anos
3 Απαντήσεις
5554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/17, 11:57
από saved
4 Απαντήσεις
11601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/18, 02:14
από zeromancer
10 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer