Αποστολέας Θέμα: Μεταφώνηση...!  (Αναγνώστηκε 10167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Withered

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Μεταφώνηση...!
« στις: 29/06/08, 02:18 »
Καλημέρα! Έχω ένα ερωτηματάκι που με βασανίζει... Είμαι 16 χρονών, σχεδόν 17 αν παίζει ρόλο (που δεν νομίζω), και κάνω καθημερινά τον τελευταίο καιρό ασκήσεις για την φωνή κτλπ... Διάβασα όμως σε ένα φόρουμ φωνητικής, ότι βρίσκομαι σε ηλικιακή περίοδο που "παιζει" μεταφώνηση (που το ήξερα) και οι ασκήσεις θα καταστρέψουν την φωνή μου (που δεν το ήξερα)... Αληθεύει? Τι να κάνω?... Επίσης πως μπορώ να διαπιστώσω αν διαβαίνω αυτήν την φάση? Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφώνηση...!
« Απάντηση #1 στις: 29/06/08, 10:43 »
Καλημέρα! Έχω ένα ερωτηματάκι που με βασανίζει... Είμαι 16 χρονών, σχεδόν 17 αν παίζει ρόλο (που δεν νομίζω), και κάνω καθημερινά τον τελευταίο καιρό ασκήσεις για την φωνή κτλπ... Διάβασα όμως σε ένα φόρουμ φωνητικής, ότι βρίσκομαι σε ηλικιακή περίοδο που "παιζει" μεταφώνηση (που το ήξερα) και οι ασκήσεις θα καταστρέψουν την φωνή μου (που δεν το ήξερα)... Αληθεύει? Τι να κάνω?... Επίσης πως μπορώ να διαπιστώσω αν διαβαίνω αυτήν την φάση? Ευχαριστώ πολύ!

συνήθως στους άντρες αυτή η φάση είναι εμφανής... νιώθεις κι εσύ ο ίδιος οτι η φωνή σου από παιδική και ψιλή γίνεται πιο βαριά αντρική και φυσικά δε λείπουν συχνά τα "κοκοράκια" την ώρα που μιλάς ή φωνάζεις. Από εκεί και πέρα, σίγουρα η εξάσκηση της φωνής δεν είναι κάτι που απαγορεύεται κατά την μεταφώνηση και δε πρόκεται να καταστρέψει την φωνή σου. Απλά όπως έγραψα και πριν πρέπει να γίνεται από εξειδικευμένα άτομα, με εμπειρία που ξέρουν τι ακριβώς πρέπει να κάνουν και τι όχι. Δηλαδή, δάσκαλο φωνητικής. Από ιδία πείρα, τα βιβλία, οι φίλοι, τα σαιτ κτλ είναι πολύ καλές πηγές πληροφόρησης αλλά μόνο συμπληρωματικές στα μαθήματα φωνητικής. Οι περισσότεροι τραυματισμοί του φωνητικού συστήματος προέρχονται από κατάχρηση χωρίς εκπαίδευση. Για αυτό πρόσεχε, κι αν σε ενδιαφέρει πραγματικά βρες τον δάσκαλο σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος VOICE TEACHER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μεταφώνηση...!
« Απάντηση #2 στις: 03/07/08, 16:45 »
Περιμενε να κλεισειs τα 17 και μετα σε δασκαλο-α φωνητικηs ,μην κανειs ζημια στην φωνη σου. Δασκαλα Φωνητικηs wanda@mail.gr

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταφώνηση...!
« Απάντηση #3 στις: 08/07/08, 20:04 »
Περιμενε να κλεισειs τα 17 και μετα σε δασκαλο-α φωνητικηs ,μην κανειs ζημια στην φωνη σου. Δασκαλα Φωνητικηs wanda@mail.gr

Δηλαδή αν δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφώνηση δεν μπορείς να κανεις μαθήματα φωνητικής???

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Μεταφώνηση...!
« Απάντηση #4 στις: 08/07/08, 20:33 »
Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει (και εσείς φαντάζομαι) είναι ότι η μεταφώνηση δεν συμβαίνει μόνο στα 17 αλλά σε όλη τη διάρκεια ζωής ενός ανθρώπου.. Για παράδειγμα, άλλη φωνή έχει κάποιος 16άρης, άλλη κάποιος 30άρης και άλλη κάποιος 60άρης.. Γι'αυτό πολλές φορές μπορούμε να διακρίνουμε από το τηλέφωνο την ηλικία περίπου του συνομιλητή μας.. Ίσως μεταφώνηση να μην είναι ο σωστός όρος για τις αλλαγές στη φωνή μετά την εφηβεία (δηλαδή από ψιλή σε μπάσα) αλλά είναι σίγουρο ότι η φωνή αλλάζει.. Λαμβάνοντας αυτό σαν δεδομένο, σε συνάρτηση και με την συμβουλή του/της voice teacher, σε καμία ηλικία δεν μπορούμε να κάνουμε μαθήματα φωνητικής; Ρωτάω από απλή και ειλικρινή περιέργεια, δεν θέλω να παρεξηγηθεί ο τόνος μου ;)..

Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: Μεταφώνηση...!
« Απάντηση #5 στις: 08/07/08, 22:16 »
H μεταφώνηση στην εφηβεία έχει σχέση με την έκταση της φωνής... Πριν την μεταφώνηση μου ήμουν κάτι σαν τενόρος ενώ τώρα βαρύτονος. Με την ηλικία αλλάζει η χροιά, μα όχι δραματικά η έκταση, αν δεν κάνω λάθος.  Κατα την "εφηβική" μεταφώνηση λοιπόν, είναι ευαίσθητες οι φωνητικές χορδές, και κατά τον κακό χειρισμό τους μπορεί να προκληθεί μόνιμο πρόβλημα. Πάντως αν δεν γίνει πολύ απότομη και πολύωρη καταπόνηση της δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος VOICE TEACHER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μεταφώνηση...!
« Απάντηση #6 στις: 19/07/08, 18:03 »
Οκ ,πλακα ειχε το αστειο του φιλου,αλλα το ψιλοξεφτιλισατε νομιζω.Οι ορμονεs λοιπον ειναι ο ενοχοs για την αλλαγη τηs φωνηs στην εφηβεια,και μεχρι να σταθεροποιηθουνε ,συνηθωs στα 17 ,καλο θατανε να μην κανουμε μαθηματα ,το ιδιο ισχυει και για τα κοριτσια,κατω απο τα 17.Οποιοs λοιπον θελει να κανει φωνητικη,επιμενω ,και λεω ,μετα τα 17,κλεισμενα.Αυτα.