Αποστολέας Θέμα: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???  (Αναγνώστηκε 9583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Καλησπέρα...

Ψάχνοντας χρώμα για να βάψω τη κιθάρα μου, με έστειλαν σε κατάστημα με μπογιές αυτοκινήτου... Κυρίως λόγο πρακτικότητας , καθώς μπορούν να μου φτιάξουν σε σπρέυ το χρώμα που θέλω, και να αποφύγω το πιστόλι μπογιάς, που έχει και ένα έξτρα κόστος.

Η διαδικασία είναι οτι θα περάσω ένα αστάρι για το ξύλο, και τη μπογιά, η οποία αν ΔΕΝ είναι περλέ η μεταλλικό χρώμα, τότε ΔΕΝ χρειάζεται βερνίκι.

Λίγο τα φώτα σας?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #1 στις: 29/05/08, 17:52 »
Η μπογιά είναι βερνικόχρωμα?

Αποσυνδεδεμένος gamanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • i can only show you the door Neo
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #2 στις: 29/05/08, 18:03 »
Κιθάρα= ξύλο
Αυτοκίνητο= λαμαρίνες

Χρώμα αυτοκινήτου= χρώμα που πιάνει σε μέταλλα

ΑΝ βρίσκεις το συλλογισμό μου σωστό, ψάξ' το πολύ καλά πρώτα. ;)
i can only show you the door Neo

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #3 στις: 29/05/08, 18:09 »
Χρώμα αυτοκινήτου= χρώμα που πιάνει σε μέταλλα

Η διαδικασία είναι οτι θα περάσω ένα αστάρι για το ξύλο, και τη μπογιά,
Δεν θα κάτσει πάνω σε ξύλο το χρώμα
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gamanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • i can only show you the door Neo
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #4 στις: 29/05/08, 18:15 »
Δε λέω ότι δε γίνεται (αλλά ούτε και ότι γίνεται  ;) ) απλά μην πας στον φαναρτζή της γειτονιάς σου και πάει χαράμι το κιθαρόνι.
Τα σπρέι χρωμάτων γράφουν πάνω τις επιφάνειες για τις οποίες είναι κατάλληλα, το αστάρι σχεδόν εννοείται.
Οπότε η συλλογιστική μου ισχύει, και προσθέτω: το αστάρι κάνει για ξύλο; Και αν κάνει για ξύλο, κάνει και για κιθάρα; (δεν είναι τραπέζι  ;D)
Δες εδώ για αρχή και ιδιαίτερα το ποστ 23: Βαφές Μουσικών Οργάνων.

Πάντα φιλικά και προσπαθώντας να βοηθήσω  8)
i can only show you the door Neo

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #5 στις: 29/05/08, 18:27 »
κοίταξε να δεις, επειδή βάφω και σπίτια γενικά, και μέταλλα, και έπιπλα θα σου πω μερικά πράγματα.

Στα ξύλα πριν γίνει οτιδήποτε, τα τρίβουμε για να γίνει σαγρέ η επιφάνεια και να έχει καλύτερη απορρόφηση.
Προσοχή!: όχι υπερβολικό τρίψιμο.

Το αστάρι το περνάμε διότι έχει την ιδιότητα να δημιουργεί μία πολύ λεπτή κρούστα, και να τραβάει καλύτερα το χρώμα. Επίσης μονώνει.
Είναι αλήθεια ότι αν την περάσεις αστάρι μπορείς από πάνω να του περάσεις λαδομπογιά (ντούκο), αν κατάλαβα καλα ότι έχεις πάρει,
για μέταλο δλδ, αλλά δεν ξέρω τι επηρροή θα έχει στον ήχο της κιθάρας. Δεν είναι πόρτα βλεπεις, είναι μουσικό όργανο..

Περνάς το χρώμα προσεκτικά, και θα ήταν καλό να το περάσεις 2 φορές αφού στεγνώσει καλά.

Τέλος (αν θες) περνάς το βερνίκι το γυαλιστερό για να γυαλίσει.

Πιθανά προβλήματα:
Ανάλογα το πόσο καλοσυντηρημένο είναι το ξύλο μπορεί να τραβήξει αλλού περισσότερη μπογιά, και αλλού λιγότερη, ανάλογα με το πόσες φορές θα την περάσεις, διότι όλα τα πράγματα έχουν συγκεκριμένη απορροφητικότητα.
Το ίδιο ισχύει και για το γυαλιστερό βερνίκι, οπότε καλό θα ήταν να πάρεις βερνικόχρωμα. δλδ και χρώμα και βερνίκι μαζι.
Πας σε ένα μαγαζί τους δείχνεις το χρώμα που θές και στο φτιάχνουν ακριβώς.

Ξαναλέω: ΔΕΝ έχω βάψει μουσικό όργανο, αλλά έχω φάει τα ξύλα με το κουτάλι και τα μέταλα.
Ελπίζω να βοήθησα.

Βασικά δεν έχω καταλάβει πως θες να το κάνεις...  :-\

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #6 στις: 30/05/08, 02:11 »

Εγώ θα πεταχτώ σαν hannibal και θα πω πως αρκετά παλιότερα είχε βαλθεί ένας φίλος να βάψει ντε και καλά την κιθάρα του.......και το ήθελε ΤΩΡΑ......την λύσαμε...την πήραμε παραμάσχαλα...και την πήγαμε σε ένα φανοποιείο.... Ο τύπος εκεί μας είπε ..νο προμπλεμ.... και μάλιστα πανω στην όλη διαδικασία μας είπε...θέλεται και κανα 2 σπλασ πάνω για τον χαβαλέ?
Ο φίλος μου το βρήκε καλή ιδέα....και μετά απο 3-4 μέρες την πήραμε και φαινόταν πολύ καλή...κοιτώντας την τώρα....χμ...κλίνει προς το ..χαλια...
Βεβαια απο τότε πάνε χρόνια και δε ξέρω περισσότερα...

Τώρα διάβασα το post που αναφέρθηκε και ομολογώ ότι δεν ξέρω ΤΙΠΟΤΑ απο όσα έγραφε εκεί το παλικάρι...
Ξέρω μόνο το εξής.....πριν κανα χρόνο ήθελα να βάψω μια κιθάρα μου.... Είχα τον θείο μου ο οποίος ασχολείται χρόνια με παντός είδους βαφές.... ομολογουμένος ο άνθρωπος ούτε θα σκεφτόταν ποτέ θέματα που θα ενδιέφεραν εμάς..γιατί για αυτόν αυτό που του έδωσα ήταν ένα κομμάτι ξύλο...
Την έβαψε με βαφές αυτοκινήτων (με αυτό ασχολείται τώρα......δυστυχώς περισσότερες λεπτομέριες για το τι έκανε δεν έχω αυτή τη στιγμή) και πραγματικά δε νομίζω κανείς να καταλάβαινε την διαφορά ποτέ...
Τα μόνα που γνωρίζω είναι πως ....η προηγούμενη μπογιά ΔΕΝ έφυγε.... απλά τρίψιμο με πολύ ψιλο γυαλοχαρτο  μόνο και μόνο για να φύγει λίγο το βερνίκι  ....ΜΟΛΙΣ που το ενιωθες όταν την ακούμπησα πριν την βάψει....
Τώρα για την καινούργια μπογιά....πραγματικά το στρώμα είναι τόσο λεπτό που ειλικρινά δε νομίζω να μπορούσε να επιρρεάσει τον ήχο...πιο λεπτό....δε γίνεται....
Και νομίζω δε χρειάζεται καν βερνίκι απο πάνω....το χρώμα ήταν με πέρλα....

Επίσης .....αν δεν κάνω λάθος τα χρώματα που χρησιμοποιούνται στις βαφές αυτοκινήτων δεν είναι χρώματα για λαμαρίνες....δένουν και σε πλαστικό και σε μέταλλο κλπ....και μην ξεχνάμε πως δεν χρειάζεται να φύγει το παλιό χρώμα πάνω απο την κιθάρα και να φανεί το ξύλο....οπότε και ασταρι να μην περάσεις δε θα βάψεις στο ξύλο...

Οπότε νομίζω πως υπάρχει λύση που δεν εμπεριέχει αστάρι κλπ....και δεν τίθεται θέμα συγκρισης πόρτας με την κιθάρα...

Οποιος θέλει pics της κιθάρας μου βεβαίως να του δώσω (ξανά μιας και είχα ανεβάσει παλιότερα εδω) και οποιος την έχει δει (και άτομα απο το forum εδώ) μόνο καλά λόγια είχε να πει....

Στην περίπτωση σου ....το μόνο μου θέμα θα ήταν η εμπιστοσύνη που έχεις στον τεχνίτη που έχεις υπόψη.....

Πιθανότατα αρκετοί να διαφωνούν με αυτά που είπα.....
Ζητώ συγγνώμη εκ των υστέρων.... είπα μονο αυτά που ξέρω πάνω στο θέμα απο την προσωπική μου εμπειρια και δε θα έπρεπε να αποτελέσουν μπούσουλα για όλους.... σίγουρα αρκετοί θα έχουν διαφορετική γνώμη...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #7 στις: 30/05/08, 02:22 »
Το πρόβλημα είναι πως αν προχωρήσω σε μπογιά αυτοκινήτου, θα το κάνω εγώ. Αν πάω σε επαγγελματία, θα μπεί άλλη μπογιά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #8 στις: 30/05/08, 02:25 »
Τότε μάλλον πέρα απο το θέμα τι εμπειρία έχεις ΕΣΥ με τις βαφες γενικά.....τίθεται και το θέμα τι εμπιστοσύνη εχεις ΕΣΥ στον ΕΑΥΤΟ σου για ένα τέτοιο θέμα....:P
Σίγουρα δεν είναι αυτοκόλλητο η βαφή...δε μ'αρεσει το ξυλώνω ...αλλά με την ανάλογη τεχνογνωσία νομίζω πως δεν είναι και κάτι τόσο τραγικό....
μακρυα απο λαδομπογια φυσικά....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #9 στις: 06/08/08, 12:29 »
πριν τη βαψεις μην ξεχασεις το πισαρισμα απο κάτω.... :)

αληθεια, τι χρωμα? μεταλλικο , ακρυλικο?

να προσεχεις τις σκουριες... ;D ;D ;D

σε πειραζω, δεν εχω ιδεα περι του θεματος!

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #10 στις: 06/08/08, 14:11 »
Ό,τι κι αν αποφασίσεις εύχομαι καλά αποτελέσματα. Πρόσεξε μόνο αν τελικά βάψεις με σπρέι. Θέλει ιδιαίτερη τεχνική, διαφορετικά το αποτέλεσμα θα είναι χάλια. Από μακριά λοιπόν και λίγη ποσότητα. Κοινώς, εξοπλίσου με υπομονή.  :)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #11 στις: 06/08/08, 14:12 »
Βασικά τι έκανες με το θέμα? Γιατί έχει και καιρό που μπήκε...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #12 στις: 08/08/08, 11:24 »
Πληρώθηκα πριν κάτι μέρες και αν το πάρω αποφαση, το Σαβ/κο θα είναι συγκλονιστικό...Απλά πρέπει να γίνουν και κάτι παραγγελίες απο guitar fetish και μετά είναι θέμα ωρών..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #13 στις: 09/08/08, 14:13 »
Πληρώθηκα πριν κάτι μέρες και αν το πάρω αποφαση, το Σαβ/κο θα είναι συγκλονιστικό...Απλά πρέπει να γίνουν και κάτι παραγγελίες απο guitar fetish και μετά είναι θέμα ωρών..

to guitar fetish ti einai?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Χρωμα αυτοκινήτου σε κιθάρα???
« Απάντηση #14 στις: 09/08/08, 14:16 »
Πληρώθηκα πριν κάτι μέρες και αν το πάρω αποφαση, το Σαβ/κο θα είναι συγκλονιστικό...Απλά πρέπει να γίνουν και κάτι παραγγελίες απο guitar fetish και μετά είναι θέμα ωρών..


to guitar fetish ti einai?

http://store.guitarfetish.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/05, 03:33
από Mithradir White Wizard
4 Απαντήσεις
2605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/07, 18:48
από Χρυσάνθη
2 Απαντήσεις
2006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 14:19
από Fteo
17 Απαντήσεις
6597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 20:26
από Jezus
3 Απαντήσεις
2282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:14
από ScorpionsManiac
3 Απαντήσεις
1944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:39
από MaD
1 Απαντήσεις
2425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/12, 20:37
από RORY GALLAGHER
3 Απαντήσεις
2582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 17:37
από hot_sauce (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
7909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/16, 11:47
από modfori
0 Απαντήσεις
835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/22, 00:30
από ΠΟΙΟΣ