Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #75 στις: 31/01/07, 08:38 »
Σημερα βιωσα την μεγαλυτερη απογοητευση μου οσον αφορα τα κομματα και την πολιτικη αυτου του κρατους......Καθως πηγαινα στην σχολη μου , περασα μεσα απο το προαυλιο ενος ΤΕΕ (εχει ενα μονοπατακι που κοβεις δρομο) ..........Και ηταν που λετε 2 ΚΝιτες, που μοιραζαν "διαφημιστικα" φυλλαδια του ΚΚΕ και της ΚΝΕ σε παιδια 15-17 ετων.....Ελεος, Αισχος και ντροπη!!!!
Ε, όχι κι έτσι, βρε αδερφέ!
Πρώτα πρώτα, δεν είναι "διαφημιστικά".
Το ΚΚΕ είναι πολιτικό κόμμα, που εκπροσωπείται στο κοινοβούλιο, και μοιράζει πολιτικά φυλλάδια.
Και δεν είναι ντροπή και αίσχος να ενημερώνει μια πολιτική νεολαία για τις θέσεις της.
Στο κάτω κάτω δεν στο δίνουν με το ζόρι. Αν θες το παίρνεις.
Να μην τα ισοπεδώσουμε όλα...
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #76 στις: 31/01/07, 09:16 »
King lui
μπορει να εχουν αλλλες ασχολιες,αλλα εγω απαιτω να κανουν το μαθημα και τις ωρες που πρεπει,αλλιως γιατι να πληρωνονται απο το ελληνικο δημοσιο?δηλαδη οι υπολοιποι ειναι μαλκες ειναι που δουλευουν το 8ωρο και κανουν και τις υπερωριες?

Δεν λέω ότι όλοι είναι έτσι αλλά υπάρχουν πολλοί που μπορεί να κάνουν 1 ώρα μάθημα (γιατί τόσο μόνο πρέπει να κάνουν) την ημέρα και μετά δουλεύουν (όχι για την πάρτη τους αλλά για το Πανεπιστήμιο) το 12ωρό τους και τις υπερωρίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/07, 09:19 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #77 στις: 31/01/07, 09:38 »
H ελεύθερη διακίνηση ιδεών (με την οποία αυτή διατύπωση, θέλουν μερικοί, να ξεμπερδέψουν και να βάλουν τελεία για το τί εστί άσυλο) εξασφαλίζεται υποτίθεται, σε όλη την επικράτεια και δεν απαιτείται η περίφραξη κάποιου χώρου, ωσάν να είναι μουσείο.
Έχει κατ'εμέ την έννοια (επιπροσθέτως με το παραπάνω) της ελευθεριακής, ριζοσπαστικής έκφρασης ακόμη και ανυπακοής στα καθέκαστα με σκοπό ακριβώς να προστατέψει ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες, συμβολικές πρωτοποριακές εκδηλώσεις, αυτόνομες πρωτοβουλίες που δεν απαιτούν την γενική συναίνεση του "κοσμάκη" όπως πολύ εύκολα θα έλεγε ένας λαικιστής.
Μια έκφραση δεν απαιτείται να είναι πλειοψηφική για να είναι νόμιμη και αποδεκτή, ούτε χρειάζεται ηθικά δεκανίκια για να είναι σεβαστή.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #78 στις: 31/01/07, 10:02 »
H ελεύθερη διακίνηση ιδεών (με την οποία αυτή διατύπωση, θέλουν μερικοί, να ξεμπερδέψουν και να βάλουν τελεία για το τί εστί άσυλο) εξασφαλίζεται υποτίθεται, σε όλη την επικράτεια και δεν απαιτείται η περίφραξη κάποιου χώρου, ωσάν να είναι μουσείο.
Έχει κατ'εμέ την έννοια (επιπροσθέτως με το παραπάνω) της ελευθεριακής, ριζοσπαστικής έκφρασης ακόμη και ανυπακοής στα καθέκαστα με σκοπό ακριβώς να προστατέψει ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες, συμβολικές πρωτοποριακές εκδηλώσεις, αυτόνομες πρωτοβουλίες που δεν απαιτούν την γενική συναίνεση του "κοσμάκη" όπως πολύ εύκολα θα έλεγε ένας λαικιστής.
Μια έκφραση δεν απαιτείται να είναι πλειοψηφική για να είναι νόμιμη και αποδεκτή, ούτε χρειάζεται ηθικά δεκανίκια για να είναι σεβαστή.

Σωστό!
Παρά ταύτα, η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου είναι ορισμένη και μοναδική.
Το πανεπιστημιακό άσυλο έχει ένα συγκεκριμένο, ειδικό, βάρος και θεσπίσθηκε για να προστατεύεται η ακαδημαϊκή κοινότητα, μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους, από κάθε είδους αυταρχικότητα κι αυθαιρεσία.
Αυτό, όμως, δεν αφορά μόνον σε παρεμβάσεις "έξωθεν", αλλά, γενικά, σε κάθε απόπειρα αυταρχικής ή αυθαίρετης συμπεριφοράς.
Η ελευθεριακή, αυτόνομη, έκφραση, και οι στάσεις πολιτικής ανυπακοής, δεν αποτελούν, οπωσδήποτε, τεκμήριο αθωότητας για ενδεχόμενες αυθαιρεσίες, ούτε τίτλο νομιμοποίησης για κάθε είδους ασυδοσία.   
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #79 στις: 31/01/07, 10:30 »

Θα διαφωνήσω Ιανέ, ότι είναι ορισμένη και μοναδική.
Και η αιτία της διαφωνίας είναι ότι θεωρείς την έννοια του ασύλου περιχαρακωμένη στα στενά όρια της ακαδημαικής κοινότητας. Είναι όμως, πέρα από την ακαδημαικότητα, πέρα από την φροντιστηριακή πρακτική απόκτησης ενός πτυχίου, πέρα από εργαστάσιο παρασκευής επιστημόνων.
Η έννοιά του δηλαδή έχει δυναμική, οπως δυναμική έχει όλη η κοινωνία. Στα πλαίσια αυτά, νέες ιδέες μπολιάζονται, τάσεις αναπτύσονται, ρεύματα εκπροσωπούνται και συμφέροντα συγκρούονται.
Αν αυτό το εργαστήρι, το αποστειρώνεις, κινδυνεύεις να φλερτάρεις με τον ολοκληρωτισμό  που είναι το ανώτερο στάδιο του καθωσπρεπισμού.

 

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #80 στις: 31/01/07, 10:53 »
Φίλε Gosim.
Νομίζω πως η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου απευθύνεται και αφορά στην πανεπιστημιακή κοινότητα.
Από κει και πέρα, τα προβλήματα της παιδείας αφορούν στο ευρύτερο οικονομικοπολιτικό πλαίσιο, μέσα στο οποίο ο θεσμός αυτός, και κάθε θεσμός, έχει δομηθεί και λειτουργεί.
Πράγματι, θα συμφωνήσω πως οι ιδέες ανανεώνονται κι επικαθορίζονται από τις εκάστοτε ιστορικές και οικονομικοπολιτικές συγκυρίες. Κι έχεις, επίσης, δίκιο για τον ηθικολογικό φαρισαϊσμό και τον ψευτοκαθωσπρεπισμό που κυριαρχεί.
Αλλά ο ολοκληρωτισμός μπορεί να ενυπάρχει και μέσα στον εξεγερτισμό.
Ο εξεγερτισμός, για να μην ξεπέφτει σε αυθαιρεσίες και ολοκληρωτικές πρακτικές, θα πρέπει να απευθύνεται και να εδράζεται στην ευρεία λαϊκή βάση, να έχει, κατ' αρχήν, μια ευρεία κοινωνική αποδοχή, να εκφράζει κοινωνικές εξελίξεις και ζυμώσεις, να έχει πολιτική αφετηρία και κατεύθυνση, σκοπό, όραμα, σχέδιο.
Οι εξεγέρσεις δεν μπορεί να είναι ξεσπάσματα μιας ατομικιστικής αντίδρασης, ούτε κι έχουν καμιά πιθανότητα ευόδωσης, αν δεν αποτελούν απότοκα μιας εσωτερικής κοινωνικής εξέλιξης. Αντίθετα, τέτοιου είδους ατομικιστικές αντιδράσεις, μπορεί να οδηγήσουν σε έξαρση τον κοινωνικό συντηρητισμό και, αποδεδειγμένα, να θεριέψουν το τέρας της απαγόρευσης και της καταστολής. 
Επιπροσθέτως, κανένας πολιτικός, ή φοιτητικός, φορέας ή σχηματισμός δεν μπορεί να διεκδικήσει τον τίτλο του "κατασκευαστή" κινημάτων.
Οι φορείς κι οι οργανώσεις εκφράζουν τα λαϊκά, και φοιτητικά, κινήματα, δεν τα φτιάχνουν.
Δεν μπορεί να υπάρξει ουσιαστική εξέγερση και διαπάλη, αν δεν προηγηθεί συνειδητοποίηση.
Κι η συνειδητοποίηση καλλιεργείται και κατακτάται, δεν επιβάλλεται, ούτε "φοριέται" με το ζόρι. 
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #81 στις: 31/01/07, 11:27 »
Δεν είμαι όμως σίγουρος Ιανέ, ότι όλες αυτές οι προυποθέσεις είναι απαραίτητες για να νομιμοποιήσεις μια κοινωνική έκφραση. Η ευρεία δηλαδή αποδοχή από την λαική βάση.
Δεν νομίζω δηλαδή ότι το 73, η ευρεία αυτή λαική βάση, περίμενε απλά μια σπίθα από τους φοιτητές προκειμένου να συνταχθεί μαζί τους. Δεν το έκανε νωρίτερα, δεν το έκανε το τριήμερο, δεν το έκανε και αργότερα. Γιατί η χούντα δεν "έπεσε" από τα γεγονότα του πολυτεχνείου. Παρέδωσαν οι ίδιοι την εξουσία στον Καραμανλή. Που ήταν η συνειδητοποίηση της ευρείας λαικής μάζας όταν χρειάστηκε να στηρίξουν τους φοιτητές? Ένας αφόρητος εφησυχασμός επικρατούσε σε όλη την κοινωνία. Ησυχία και δουλειά. Τάξη και προσευχή.
Ήταν συντριπτικές μειοψηφίες αυτές που αντιδρούσαν και καταστέλλονταν απνευστί.
Θα μου πείς, μα, τότε είχαμε χούντα και είχαν λόγο ιερό, κάποιοι να αντιδράσουν. Αν διαβάσεις εφημερίδες της εποχής, το γενικό κλίμα που τον τόνο δίνουν τα ΜΜΕ, δεν διέφερε από ότι σήμερα. Για νεαρούς, ταραξίες, αναρχικούς και προβοκάτορες διάβαζες.
Σε κάθε εποχή δηλαδή υπάρχουν συγκεκριμένες οικονομικοκοινωνικές συγκυρίες. Και νεολαία που διψά για το δικό της στίγμα. Πέρα από τις εκτονωτικές πράξεις υπερβολής, είμαι αντίθετος στην δαιμονοποίηση αυτής της έκφρασης και στην καταστολής της με κάθε μέσο, προκειμένου να μην σκανδαλίζεται ό ορθολογισμός των κακαουνάκηδων.   

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #82 στις: 31/01/07, 13:07 »
Είναι λίγο παρακινδυνευμένο να επιχειρήσουμε συγκρίσεις της φοιτητικής εξέγερσης του Πολυτεχνείου με τις σημερινές. Πράγματι, υπήρχε επί χούντας ένας γενικευμένος εφησυχασμός, αν όχι μια υπολανθάνουσα ανοχή του καθεστώτος. Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός της στρατιωτικής δικτατορίας.
Σήμερα δεν έχουμε στρατιωτική, τουλάχιστον, δικτατορία κι οι νεοφιλελεύθερες κυβερνήσεις (ΠΑΣΟΚ και ΝΔ), παρά τα ψευδεπίγραφα, καλπονοθευτικά, αποτελέσματα, δεν απολαμβάνουν της ευρείας κοινωνικής αποδοχής. Αυτό αποδεικνύεται από την συνεχή κοινωνική αναταραχή και την διαρκή σύγκρουση όλων, σχεδόν, των κοινωνικών κι επαγγελματικών τάξεων και κλάδων με τις νεοφιλελεύθερες αυτές κυβερνήσεις. Μορφοποιείται, νομίζω, μια διαρκώς ογκούμενη, ευρεία και μαχητική κοινωνική αντίδραση, την οποία, δυστυχώς, λόγω της πολυδιάσπασης και του φραξιονισμού, αλλά, επίσης, λόγω των αγκυλώσεων και των ιδεοληψιών, δεν μπορεί να καρπωθεί, να συσπειρρώσει και να εκφράσει αποτελεσματικά η αριστερά στον τόπο μας.
Παρά ταύτα, επιμένω, ο ρόλος των πολιτικών φορέων και σχηματισμών δεν είναι να "φτιάχνουν" κινήματα, αλλά να τα εκφράζουν, ίσως και να τα καθοδηγούν, μέχρι κάποιου σημείου, πολιτικά, καθορίζοντας πολιτικές κατευθύνσεις και στόχους και, κυρίως, παρέχοντας μια ιδεολογική πλατφόρμα σαν μέσο αποκρυστάλλωσης των στόχων και των σκοπών των λαϊκών κινημάτων.
Τώρα, το φοιτητικό κίνημα, όπως εξελίσσεται με αφορμή το άρθρο 16, δείχνει ασυντόνιστο, χωρίς πολιτική κατεύθυνση, χωρίς σχέδιο, χωρίς σκοπό και όραμα.
Όλοι ομολογούν πως το σύστημα της δημόσιας παιδείας πάσχει, τα περισσότερα κρατικά πτυχία δεν έχουν κανένα "βάρος" στην, επονομαζόμενη, ελεύθερη αγορά εργασίας. Οι φοιτητές αντιδρούν, σωστά, στην απόπειρα αποδόμησης του θεσμού της δημόσιας παιδείας, αλλά όλη αυτή η αντίδραση εκφράζεται μόνον σαν αντίθεση, απόντων των θέσεων. Υπάρχει μια διάχυτη "αντι" πρακτική στις κινητοποιήσεις, αλλά δεν υπάρχει κάποια σοβαρή πολιτική πρόταση, ούτε καν από το ΚΚΕ, για το πώς θα μπορέσουμε να δομήσουμε ένα σύγχρονο πανεπιστήμιο, πώς θα θεραπεύσουμε την παθογένεια του εκπαιδευτικού συστήματος, πώς θα κατοχυρώσουμε, επαγγελματικά, τα πτυχία, ώστε τα κρατικά πανεπιστήμια να μην παράγουν άνεργους πτυχιούχους, τέλος πάντων, μια πρόταση για την δημόσια παιδεία πειστική και χρήσιμη, που να παρέχει ένα όραμα και μια προοπτική.
 
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #83 στις: 31/01/07, 14:12 »
@chorrer
Αυτό που αναφέρεις έγινε και στη δική μου τη σχολή.
Προηγούμενη τρίτη έγινε συνέλευση και ψηφίστηκε κατά της κατάληψης...
Πέμπτη έγινε αυθαίρετα από αριστερούς και μόνο με αποτέλεσμα να κλείσει η σχολή...
Όμως στη δική μου περίπτωση έγινε και το εξής.
Την ημέρα της συνέλευσης τα καλά παιδιά της ΔΑΠ έφεραν φοιτητές από άλλες σχολές να ψηφίσουν κατά της κατάληψης.
Έκαναν όμως το λάθος να πιστεύουν ότι δεν θα τους αναγνωρίσουν οι υπόλοιποι.
Έλα μου όμως που τα αριστερόμουτρα τους έχουν όλους φακελωμένους!!!
Οπότε ανακύρηξαν την συνέλευση παράνομη και ξαναέκαναν δική τους...
ΜΕ βάση τα παραπάνω, όλοι έχουν άδικο αλλά και οι Δαπίτες τα καταξεφτύλισαν...
Οπότε γι'άλλη μια φορά δεν είναι άσπρο μαύρο.
Θα μου πείτε και αυτό να μην είχε γίνει θα είχαν βρει άλλη δικαιολογία.
Τέσπα δημοκρατία έχει πάψει να υφίσταται και σε αυτό μας ωθεί δυστηχώς το ίδιο το κράτος που μας θέλει αμόρφωτους.

Όπως αναφέρθηκε.
Είναι τυχαίο που η Κυβέρνηση επιλέγει μήνες εξεταστικής για να "κατεβάσει" το νομοσχέδιο?
Είναι τυχαίο που στο άρθρο δεν αναφέρεται έλεγχος καθηγητών?
Είναι τυχαίο που πολλοί καθηγητές είναι υπέρ της αναθεώρησης, ενώ τώρα πληρώνονται κανονικότατα με τις καταλήψεις??
Είναι τυχαίο που άλλοι καθηγητές είναι κατά, αλλά πάλι πληρώνονται κανονικά?
Παράθεση
Από Σοφία : μπορει να εχουν αλλλες ασχολιες,αλλα εγω απαιτω να κανουν το μαθημα και τις ωρες που πρεπει,αλλιως γιατι να πληρωνονται απο το ελληνικο δημοσιο?δηλαδη οι υπολοιποι ειναι μαλκες ειναι που δουλευουν το 8ωρο και κανουν και τις υπερωριες?
+10000000000000000000000000
Όταν εγώ μιλάω για έλεγχο καθηγητών κανείς δεν ενδιαφέρεται.
Μόνο τα ιδιωτικά μαγαζάκια μας μάραναν.
Μπάχαλο τα έκαναν και εμείς μένουμε χωρίς πτυχία...

Τέλος...
Παράθεση
Όλοι ομολογούν πως το σύστημα της δημόσιας παιδείας πάσχει, τα περισσότερα κρατικά πτυχία δεν έχουν κανένα "βάρος" στην, επονομαζόμενη, ελεύθερη αγορά εργασίας. Οι φοιτητές αντιδρούν, σωστά, στην απόπειρα αποδόμησης του θεσμού της δημόσιας παιδείας, αλλά όλη αυτή η αντίδραση εκφράζεται μόνον σαν αντίθεση, απόντων των θέσεων. Υπάρχει μια διάχυτη "αντι" πρακτική στις κινητοποιήσεις, αλλά δεν υπάρχει κάποια σοβαρή πολιτική πρόταση, ούτε καν από το ΚΚΕ, για το πώς θα μπορέσουμε να δομήσουμε ένα σύγχρονο πανεπιστήμιο, πώς θα θεραπεύσουμε την παθογένεια του εκπαιδευτικού συστήματος, πώς θα κατοχυρώσουμε, επαγγελματικά, τα πτυχία, ώστε τα κρατικά πανεπιστήμια να μην παράγουν άνεργους πτυχιούχους, τέλος πάντων, μια πρόταση για την δημόσια παιδεία πειστική και χρήσιμη, που να παρέχει ένα όραμα και μια προοπτική.

Ιανέ, όταν η Μαριέτα βγαίνει δημόσια και σε ερώτηση "γιατί πρέπει να μην υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές" δηλώνει πως : Πρέπει, γιατί το 2010 που θα κριθούμε από την ΕΕ αν φανεί ότι έχουμε αιώνιους φοιτητές θα χάσουμε το κύρος μας ως χώρα και τα Πανεπιστήμια θα λάβουν κατώτερη θέση στην Ευρώπη", τί περιμένουμε?????
Ουσιαστικά λέει ο ΜΟΣΧΟΣ : Μας ενδιαφέρει το φαίνεσθαι, όχι το γίγνεσθαι...
Κατά τ'άλλα ωραία τα λες, συμφωνούμε... ;)


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #84 στις: 31/01/07, 15:26 »
@mistral
στην δικη μου σχολη, δεν εχουμε αγνωστες φατσες γιατι ειμαστε λιγοι....

.....Τεσπα, αυτο ηθελα να μαθω.....με λιγα λογια , εχω ακουσει να γινεται σε 5 διαφορετικες σχολες το ιδιο σκηνικο....αρα εχει πεσει γραμμη απο το κομμα για ανταρτοπολεμο..... ουδεν σχολιο

@Ιανε

Γενικως συμφωνω με αυτα που λες....στο μονο που θα διαφωνησω ειναι για τα "διαφημιστικα" του ΚΚΕ .....αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση κι εγω ειμαι ακομα πολυ απογοητευμενος με την ολη κατασταση του σημερινου φοιτητικου κινηματος και τους νεοελληνες....κι ετσι σε παρακαλω να μου επιτρεψεις να λαμψω δια της προσωρινης απουσιας μου...Θα με βρεις σε καποιο τοπικ που θα ασχολειται με την μουσικη, αφηνω τα πολιτικα πλεον στους ξεροντες  8)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #85 στις: 31/01/07, 15:28 »


.....Τεσπα, αυτο ηθελα να μαθω.....με λιγα λογια , εχω ακουσει να γινεται σε 5 διαφορετικες σχολες το ιδιο σκηνικο....αρα εχει πεσει γραμμη απο το κομμα για ανταρτοπολεμο..... ουδεν σχολιο

Για να καταλαβω δλδ χωρις να θελω να ειρωνευτω το κομμα ποιο ειναι? ??? ΚΚΕ? ???
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #86 στις: 31/01/07, 16:14 »
Στη σχολή μου το μόνο κόμμα από αυτά της βουλής που έχει αφίσες είναι το ΚΚΕ.
Και αναρωτιέμαι τι δουλειά έχουν αφίσες κόμματος και όχι φοιτητικής παράταξης έστω και αν όλοι ξέρουμε από ποιους υποστηρίζονται μέσα σε ένα πανεπιστήμιο.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #87 στις: 31/01/07, 22:11 »
Δεν μου απαντας στην ερωτηση....... ::) Ετκος αν λες οτι το ΚΚΕ ειναι το κομμα που στηριζει τις καταληψεις. Απλα να ξερω γιατι τοτε αναρχικοι και εξωκοινοβουλευτικες υποστηριζονται απο το ΚΚΕ................................................................ Διαφωτιστε με......
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #88 στις: 31/01/07, 22:26 »
Αν αναφέρεσαι σε μένα δε σκόπευα να απαντήσω στην ερώτησή σου απλά με αφορμή την αναφορά που έγινε στο ΚΚΕ θυμήθηκα τις αφίσες.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #89 στις: 31/01/07, 22:38 »
Κι αν αναφερεσαι σε εμενα.....δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως δεν καταλαβες απο το "ουδεν σχολιο"......Οπως εχεις υποστηριξει και σε αλλο τοπικ, με θεωρεις ανικανο για σοβαρη συζητηση......οποτε μεγαλο παιδι εισαι, βρες την απαντηση στην ερωτηση μονος σου....κι ασε με εμενα να βγαζω αυτα τα τελειως εξωφρενικα και ανοητα σεναρια και να γραφω τα δικα μου συμπερασματα, διατηρωντας το δικαιωμα να επιλεγω το σε ποιον και ποτε θα απανταω......ή μηπως εγινε καμια νεα "γενικη συνευλευση" των αριστερων παραταξεων κι αποφασισατε "κατα πλειοψηφια" να μην εχουν δικαιωμα γνωμης οσοι υποστηριζουν κατι διαφορετικο απο εσενα??
.....Αν ειναι ετσι , σε παρακαλω ενημερωσε με για να διαγραψω την ερωτηση(και το σχολιο)  που εκανα, μιας και δεν θελω να καταστρατηγω την "δημοκρατια" σας!!!!  8) 8)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #90 στις: 31/01/07, 22:41 »
Δεν ανεφερα τιποτα για συνελευσεις ουτε για τις σχολες σου. Σε ρωτησα απλα ποιο ειναι αυτο το κομμα. Το ΚΚΕ ο ΣΥΝ το ΠΑΣΟΚ ποιο?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #91 στις: 16/02/07, 19:44 »
Θα ήθελα να μην εξεληχθεί σε flame topic... Παρακαλώ οι απαντήσεις να αφορούν την τρίτη επιλογή της ψηφοφορίας.

Σχετικές συζητήσεις

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=43459.0
Πανεπιστημιακό άσυλο
Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας

ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #92 στις: 16/02/07, 20:11 »
Νομίζω ότι υπάρχει παραπληροφόρηση σχετικά με το θέμα στο σύνολο του φοιτητικού κόσμου.
Οι πλειοψηφία των φοιτητών αναμασά πληροφορίες που συγκεντρώνει διάσπαρτες δεξιά-αριστερά από τα κόμματα, την tv, τις εφημερίδες (ακόμα πιο σπάνια), τις φιλικές παρέες.
ΚΑΝΕΝΑΣ (κ το τονίζω) δεν έχει μπει στη διαδικασία του να ψάξει ο ΙΔΙΟΣ, για το τί περιλαμβάνει ο νόμος-πλαίσιο για το άσυλο.

Προσωπικά, πιστεύω ότι η ισχύουσα νομοθεσία καλύπτει κ αναιρεί τους προβληματισμούς του ΥΠΕΠΘ, σχετικά με την εφαρμογή του ασύλου.
Δηλαδή, το άσυλο μπορεί να αίρεται αυτεπάγγελτα, σε περιπτώσεις τέλεσης κακουργηματικών πράξεων, εντός του πανεπιστημίου.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ δεν υπάρχει ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ από τους εκάστοτε πρυτάνεις, από τους εκάστοτε διοικητές της αστυνομίας, από ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ώστε να εφαρμοστεί ο νόμος.

ΑΠΛΑ Κ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ, γίνονται βανδαλισμοί, εμπρησμοί, ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ μέσα στο πανεπιστήμιο. Απευθείας ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον αστυνομικό να εισέλθει. Ο αστυνομικός χρειάζεται διαταγή από τον ανώτερο του κ αντίστοιχα ο ανώτερος του, από τον διοικητή του, σε συνεννόηση με τον ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ δημόσιας τάξης.
Γιατί αν ο αστυνομικός μπει, θα έχει να λογοδοτήσει.
Κ αν ο αστυνομικός μπει ξέρετε ποιούς θα συλλάβει;
Τους "βαλτούς" ψευτοαναρχικούς, τους "γνωστούς-άγνωστους", τα πλουσιόπαιδα που έγιναν μάγκες εν μία νυκτί, που την επόμενη με τα λεφτά του μπαμπά τους βγαίνουν από τα κρατητήρια σαν να μην έγινε τίποτα.
Αν ήταν οι αριστεροί-αναρχικοί που έκαναν τα επεισόδια, δεν νομίζετε ότι θα είχαν προ καιρού συλληφθεί;

Τώρα όλα τα υπόλοιπα, περί μη παρουσίας των φοιτητών στο τριμελές όργανο κοκ., περί δυσκινητικότητας της επιτροπής του ασύλου, είναι αστεία πράγματα.

Το θέμα είναι απλό: ΔΕΧΕΣΤΕ Κε ΥΠΟΥΡΓΕ το πολιτικό κόστος, του να τσαλακώσετε το όνομα σας, ως ο 1ος υπουργός που έδωσε την άδεια (στην πραγματικότητα ο νόμος την δίνει) να εισέλθουν δυνάμεις καταστολής στα πανεπιστήμια;
Μέχρι σήμερα μάλλον όχι...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/07, 20:14 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #93 στις: 17/02/07, 02:51 »
Νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλό, αν δε κάνω λάθος η απόφαση παίρνεται από τον πρύτανη μαζί με την επιτροπή ασύλου που αποτελείται από φοιτητές.

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #94 στις: 18/02/07, 11:42 »
Αν διατελούνται αυτώφορα κακουργήματα (εγκλήματα κατά της ζωής κτλ) είναι απλό.
Μπορεί να επέμβει άμεσα αστυνομικός χωρίς καμια άδεια. Μόνο σε αυτή την περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #95 στις: 27/02/07, 01:42 »
Τις φωτογραφιες τις ειδε κανεις (εγω τις ειδα στην τηλεοραση) απο τους ΜΑΤατζήδες που μπηκαν σε μια σχολη;........ :( >:(


Ωπαλακια.............................................

...........................................
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #96 στις: 27/02/07, 01:49 »
ari
στο προαυλιο του πολυτεχνειο μπηκαν την ημερα της πορειας(22-2) για να "βοηθησουν" τους πυροσβεστες στο εργο του καθαρισμου......

μπρααβο στα παιδια!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #97 στις: 27/02/07, 01:53 »
για να "βοηθησουν" τους πυροσβεστες στο εργο του καθαρισμου......

δηλαδή στην πραγματικότητα τι κάναν?

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #98 στις: 27/02/07, 02:18 »
καλα ερωτηση ειναι αυτη και θες και απαντηση?το προβλημα το εντοπιζεις στο τι εκαναν?
το θε μα ειναι οτι μπηκαν σε χωρο που προστατευεται απο το ασυλο..αυτο εσενα δεν σε προβληματιζει,αν οχι να σε εξοργιζει?οσο για το τι εκαναν,
το ασυλο με λιγα λογια καταπατηθηκε,ενω ισχυει ακομα ο νομος που το προστατευει..
δεν ειναι απλο αυτο!'
ειναι ενα δειγμα για το τι θα συμβαινει στο μελλον.....και δε νομιζω οτι τη στιγμη αυτη κινδυνολογω!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #99 στις: 27/02/07, 02:37 »
Καλά , μη βαράς!  :D
Απλώς έτσι όπως το γράφεις, με εισαγωγικά κτλ, είναι σα να εννοείται ότι με πρόσχημα να βοηθησουν τους πυροσβέστες, μπήκαν και κάναν κάτι άλλο στα κρυφά. Ή κάτι τέτοιο.



« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/07, 05:27 από Costantine »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ