Αποστολέας Θέμα: ADSL  (Αναγνώστηκε 5549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
ADSL
« στις: 06/12/07, 19:42 »
θελω να βαλω ADSL[1024].........ειναι πρωτη φορα που θα βαλω και θα ηθελα την γνωμη σας........εσεις ποια εταιρια θα μου προτεινατε???εχω στο μυαλο μου τις forthnet,conx και vodafone........επειδη δεν ξερω και πολλα.....θα ηθελα μια με τα λιγοτερα προβληματα,ταχυτητα και τιμη.........επειδη δεν εχω κανα καλο pc δηλαδη τον εχω καμια 5αρια χρονια :-\..δεν ξερω αν αυτο εχει καμια σχεση με την συνδεση δηλαδη να δημιουργει προβληματα κ.α...........περιμενω τις γνωμες σας............ευχαριστω...KEEP ON ROCKING........ ;)

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ADSL
« Απάντηση #1 στις: 06/12/07, 22:35 »
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009757 Δες μόνο αν καλύπτει την περιοχή σου..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ADSL
« Απάντηση #2 στις: 06/12/07, 23:04 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #3 στις: 08/12/07, 19:29 »
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009757 Δες μόνο αν καλύπτει την περιοχή σου..


   ...ωραιο κολπο, αλλα εχεις το "παγιο ΟΤΕ" υπαρχει καποια "υπηρεσια" ΜΟΝΟ ΑΡΥΣ, αλλα χωρις τηλεφωνια
και χωρις ΠΑΓΙΟ? Δηλαδη απο την πριζα του σπιτιου μου να "ερχεται" ΜΟΝΟ ΑΡΥΣ χωρις Τ/Φ, χωρις ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ?

πολλα ζηταω? Ισα-ισα, λιγοτερα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος stratocasterman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #4 στις: 15/12/07, 11:30 »
δεν ξερω και πολλα αλλα εχω ακουσει οτι η forthnet ειναι η καλυτερη............

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #5 στις: 21/12/07, 20:45 »
δεν ξερω και πολλα αλλα εχω ακουσει οτι η forthnet ειναι η καλυτερη............
και εγω αυτο εχω ακουσει.......μαλλον θα βαλω 4mbps....παντος αν εχει κανεις καμια αλλη γνωμη ας την πει θα βοηθησει.........

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ADSL
« Απάντηση #6 στις: 22/12/07, 08:54 »
Εβαλα τα 24mbit της forthnet.

Οκ δεν πρόκειται να πιάσετε τα 24 αν και μένω δίπλα στο κέντρο εκπομπής.

Κτυπάει μέχρι 14-16 mbit που για τα 24.90 ευρώ είναι υπεραρκετά.

Το καλό είναι ότι αν σε καλύπτει η περιοχή σου τότε απαλλάσσεσαι από τον ΟΤΕ.

Ενα αρνητικό της φόρθνετ είναι η εξυπηρέτηση πελατών. Αθλια, άθλια, άθλια οπότε να εύχεσαι να μη τους χρειαστείς.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #7 στις: 22/12/07, 16:41 »
Εβαλα τα 24mbit της forthnet.

Οκ δεν πρόκειται να πιάσετε τα 24 αν και μένω δίπλα στο κέντρο εκπομπής.

Κτυπάει μέχρι 14-16 mbit που για τα 24.90 ευρώ είναι υπεραρκετά.

Το καλό είναι ότι αν σε καλύπτει η περιοχή σου τότε απαλλάσσεσαι από τον ΟΤΕ.

Ενα αρνητικό της φόρθνετ είναι η εξυπηρέτηση πελατών. Αθλια, άθλια, άθλια οπότε να εύχεσαι να μη τους χρειαστείς.

Parlats συμφωνώ απόλυτα μαζί σου -Θεσσαλονίκη μεριά βέβαια- αν και μένω κι εγώ δίπλα στον κόμβο...
Να συμπληρώσω απλά, πως για το γεγονός πως δεν πιάνουμε και τα 24mbps, δεν φταίει μόνο η Forthnet. Ακόμα και να μας τα δίνει η εταιρία, συντρέχουν πολλοί άλλοι λόγοι...server, μέχρι τί ταχύτητα δίνει ο εκάστοτε server Κλπ...
Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ενώ το www.speedtest.net μου δίνει ταχύτητα 4mbps, την ίδια ώρα από rapidshare κατέβαζα με 1mb/s περίπου (10mbps δηλαδή περίπου, για να γίνει αισθητή η διαφορά:)...
Παραπέρα, όντως τα 14mbps είναι υπεραρκετά.
Τέλος, όντως η εξυπηρέτηση είναι άθλια, αλλά σε όσες εταιρίες ήμουνα, είτε internet είτε μόνο τηλεφωνία, το πρόβλημα είναι γενικότερο...Τουλάχιστον σε σύγκριση με Vivodi, η Forthnet είναι άκρως ανώτερη :)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #8 στις: 22/12/07, 17:00 »
Mακρυα απο Tellas, μακρυα απο HOL...
Αθλια εξυπηρετηση πελατων, πρακτικες που αγγιζουν τα ορια της απατεωνιας, πχ ενω ειχα κανει αιτηση για να αλλαξω σε φτηνοτερο προγραμμα και ειχε γινει δεκτη η αιτηση, με fax κτλ και διαβεβαιωσεις, επι 9 μηνες συνεχιζαν και μου ερχονταν λογαριασμοι (τους οποιους πληρωνα) για το πιο ακριβο προγραμμα (που ειχα πριν την αιτηση αλλαγης προγραμματος). Τελικα διεκοψα με την εταιρεια αυτη και ακομα μου χρωστανε χρηματα επιστροφη απο αυτα που μου κλεβανε τοσους μηνες...
Οσο για την αλλη εταιρεια, εκτος του οτι απο τον Αυγουστο μεχρι τωρα ειχα μονο 2 μηνες χωρις μεγαλα προβληματα (ειτε τηλεφωνιας, ειτε internet), οταν "αναβαθμιστηκαν" οι γραμμες απο τα 12 (ή απο τα 6 αναλογως τι ειχε ο καθενας) στα 24mbits, απλα εχασα τον μπουσουλα απο διακοπες και restarts, PPOE errors, authentication failed errors, χαμηλοτερες ταχυτητες σε σχεση με αυτες που ειχα οταν ημουν στα 12, ισα με 40 φορες την μερα disconnects, χαλια τηλεφωνια κτλ κτλ.
Και σαν να μην εφτανε αυτο, οταν μετα απο καθε μερα που τους επαιρνα τηλεφωνο στην υποστηριξη (χωρις να καταφερω τπτ) τους ειπα οτι δεν παει αλλο αυτη η κατασταση, μου ειπαν οτι η μονη λυση ειναι να πεσει η γραμμη στα 6 και να πληρωνω 3€ λιγοτερα μηνιαιως!!!
Η πλακα ειναι οτι πριν να "αναβαθμιστουν" οι γραμμες ειχα κανονικα 12mb και τα παντα δουλευαν ρολοϊ, αλλα μετα την "αναβαθμιση" δεν μπορουσαν πλεον να προσφερουν τα 12... Μονο 6 ή 24 και αφου στα 24 δεν παει με την καμια και ουσιαστικα δεν εχεις υπηρεσιες, σε αναγκαζουν να πας στα 6, μονο που αντι να πληρωσεις πολυ λιγοτερα (αναλογως της ταχυτητας, πχ στα 24 χ€, στα 6 χ/2€) σου λενε οχι, θα πληρωνεις μονο 3€ φθηνοτερα, αλλιως αν δεν γουσταρεις φυγε, αφου πρωτα μας πληρωσεις 55€ τελη απενεργοποιησης (αφου δεν εχει κλεισει χρονος συμβολαιου). Με λιγα λογια, η απατεωνια στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πως επειδη ξερουν οτι μεχρι 12mb αρκετες γραμμες αντεχουν, αλλα πανω απο κει γ****αι ο Διας στο 90% των γραμμων, τι κανουν;
Καταργουν την 12, βαζουν μονο 6 ή 24, σχεδον εξισσωνουν τις τιμες και για τις 2 και "ριχνουν σε σενα το μπαλακι", λεγοντας σου:
Εμεις σας προσφερουμε λυση, πεστε στα 6... αν δεν θελετε πληρωστε μας και 55€ νταβατζιλικι για να φυγετε απο την αθλια εταιρεια μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/07, 17:02 από Johnie Darko (Great Cornholio) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #9 στις: 22/12/07, 18:48 »
   ωχωχωχ! μολις έκανα αιτηση στην ΗΟL!  :o ::) :-X :-\
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #10 στις: 01/01/08, 14:15 »
παιδια σας ευχαριστω ολους για τις αποψης σας.......ευχομαι σε ολους καλη χρονια με υγεια και ευτυχια.......οσον αφορα την συνδεση εχω[μαλλον]βρει τη συνδεση που θα βαλω........ειμαι αναμεσα σε connX kai forthnet...το θεμα ειναι οτι ο Αγιος βασιλης μου εφερε ενα laptop και τον ευχαριστω για αυτο  ;) αλλα επειδη το σπιτι μου ειναι 2οροφο το pc ειναι στον 1ο και εγω θελω το laptop στον 2ο....και σκεφτομαι πως να βαλω γρηγορη συνδεση adsl και τους 2 υπολογιστες...κατι σαν δικτυο......πηρα κατι βιβλια σχετικα με αυτο το θεμα ομως δεν καταλαβα τιποτα....... ??? και το 2ο θεμα που θελω βοηθεια ειναι πως θα μπορω να εχω adsl sto laptop οταν δεν ειναι στο σπιτι....... ???αυτο ειναι ποιο σημαντικο απο το αλλο... :-\αν καποιος γνωριζει απο αυτα παρακαλω να με βοηθησει και εμενα.......σας ευχαριστω.......... ;)

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #11 στις: 01/01/08, 19:49 »
Για το πρωτο θεμα τσεκαρε αυτο ... http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1951176#post1951176

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #12 στις: 03/01/08, 11:05 »
Παράθεση
αλλα επειδη το σπιτι μου ειναι 2οροφο το pc ειναι στον 1ο και εγω θελω το laptop στον 2ο....και σκεφτομαι πως να βαλω γρηγορη συνδεση adsl και τους 2 υπολογιστες...κατι σαν δικτυο......πηρα κατι βιβλια σχετικα με αυτο το θεμα ομως δεν καταλαβα τιποτα.......
SORRY GUYS αλλα παρελειψα κατι πολυ σημαντικο............εχουμε βαλει ISDN  και ο καθε οροφος εχει το δικο του αριθμο τηλ.........ισως αυτο αποτελεσει ενα μεγαλο προβλημα για αυτο που ζηταω. :-\......αν γνωριζετε επι του θεματος βοηθειστε................

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #13 στις: 04/01/08, 17:02 »
δε γινεται 2 υπολογιστες να εχουν την ιδια isdn...
χρειαζεται rooter και δν υπαρχει για isdn συνδεση...

το ενδεχομενο να βαλεις dsl δεν υπαρχει;;...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ADSL
« Απάντηση #14 στις: 05/01/08, 02:08 »
και σκεφτομαι πως να βαλω γρηγορη συνδεση adsl και τους 2 υπολογιστες...κατι σαν δικτυο......

Απλα βαλε ενα ασυρματο modem/router... Το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχεις σημα και στον πανω οροφο, αν δεν παρεμβαλλονται πολλοι τοιχοι και μεταλλικα εμποδια.

και το 2ο θεμα που θελω βοηθεια ειναι πως θα μπορω να εχω adsl sto laptop οταν δεν ειναι στο σπιτι....... ??

Οχι, δεν μπορεις με την ιδια συνδεση. Πρεπει να κανεις αλλη συνδεση με εταιρια κινητης τηλεφωνιας που θα σου παρεχει ιντερνετ μεσα απο το δικτυο της, και που ειναι (ακομα) σχετικα ακριβο.

Αποσυνδεδεμένος man_OS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ADSL
« Απάντηση #15 στις: 05/01/08, 13:52 »
η πιό εύκολη λύση για δίκτυο είναι αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978241&product=977349

κι εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια φάση, στον πρώτο έχω όλα τα pc με το ρουτερ κλπ κλπ, και στο δεύτερο έχω ένα pc για την τηλεόραση. Έτσι λοιπόν δημιουργώντας αυτό το δίκτυο, παίζω ό,τι θέλω από τα pc στον πρώτο, κατευθείαν στο pc στον δεύτερο, μοιράζοντας ΚΑΙ τη σύνδεση του ίντερνετ. Είναι μια πολύ καλή λύση και δεν χρειάζεται ούτε σετάρισμα ούτε τίποτα. Οι συσκευές "μιλάνε" κατευθείαν μεταξύ τους. Και εγέννετο δίκτυο μέσω πρίζας.
ΤΟ μόνο αρνητικό είναι ότι δεν δουλεύει καλά σε πολύμπριζο, οπότε θα πρέπει να αφιερώσεις για κάθε συσκευή μια πρίζα

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #16 στις: 06/01/08, 23:48 »
@man_os
Με τη λύση που προτείνεις, δεν πρέπει ο κύριος υπολογιστής που έχει το router να είναι ανοικτός για να έχει σήμα(ίντερνετ) ο δεύτερος??

Προσωπικά έχω εφαρμόσει τη λύση που προτείνει και ο Βραζίλης με αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Δεν παρεμβάλλεται όροφος βέβαια, αλλά σε 7-8 μέτρα απόσταση και με παρεμβολή 2 τοίχων δεν έχω σημαντικά προβλήματα, αν εξαιρέσουμε ορισμένες φορές που για διάφορους λόγους χάνεται το σήμα, το οποίο όμως επανέρχεται γρήγορα...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ADSL
« Απάντηση #17 στις: 07/01/08, 00:09 »
Το δικό μου ασύρματο δίκτυο είναι με έναν γείτονα, πολλά μέτρα μακριά. Δείτε εδώ:
http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=37608

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #18 στις: 07/01/08, 01:25 »
ρ παιδια μηπως ξερει κανεις καναν κωδικο για CONNX;..

δε μπορω να χακεψω τον τυπο απο πανω μου...  >:( :P
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος man_OS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ADSL
« Απάντηση #19 στις: 07/01/08, 08:50 »
@man_os
Με τη λύση που προτείνεις, δεν πρέπει ο κύριος υπολογιστής που έχει το router να είναι ανοικτός για να έχει σήμα(ίντερνετ) ο δεύτερος??

Προσωπικά έχω εφαρμόσει τη λύση που προτείνει και ο Βραζίλης με αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Δεν παρεμβάλλεται όροφος βέβαια, αλλά σε 7-8 μέτρα απόσταση και με παρεμβολή 2 τοίχων δεν έχω σημαντικά προβλήματα, αν εξαιρέσουμε ορισμένες φορές που για διάφορους λόγους χάνεται το σήμα, το οποίο όμως επανέρχεται γρήγορα...
όχι φίλε, συνδέονται όλα κατευθείαν στο router. Δεν πρέπει να έχει τίποτα άλλο ανοιχτό παρά το μοντεμάκι του  ;D

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ADSL
« Απάντηση #20 στις: 07/01/08, 12:37 »
όχι φίλε, συνδέονται όλα κατευθείαν στο router. Δεν πρέπει να έχει τίποτα άλλο ανοιχτό παρά το μοντεμάκι του  ;D

Τότε πολύ καλά. ΥΠό αυτές τις συνθήκες, προφανώς και είναι η καλύτερη λύση αφού δεν χρειάζεται να ανησυχεί κανείς για παρεμβολή διαφόρων εμποδίων με συνέπεια τη μείωση του σήματος...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
110 Απαντήσεις
27533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 21:52
από Mistral
11 Απαντήσεις
6053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/07, 13:25
από sakman