Αποστολέας Θέμα: L O S T  (Αναγνώστηκε 126527 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #450 στις: 16/03/09, 15:57 »
πάντως τα επεισόδια γίνονται όλο και πιο μπερδεμένα αντί να ξεμπερδεύουν  :D :D
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #451 στις: 16/03/09, 16:30 »
Εγώ τι να πω?ξεκίνησα να το βλέπω καθημερινά αλλα όσο προχώραγε η ιστορία άρχισε να επαναλαμβάνεται και πραγματικα με μπέρδεψε σε καποια φαση..Οπότε κουράστηκα και το παράτησα...έλεος..800 ναυαγοι υπάρχουν σε αυτό το ριμάδι το νησί??Παιδια...Despetare Housewives και ξερό φωμί! ;D ;D
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #452 στις: 16/03/09, 16:38 »
Εγώ τι να πω?ξεκίνησα να το βλέπω καθημερινά αλλα όσο προχώραγε η ιστορία άρχισε να επαναλαμβάνεται και πραγματικα με μπέρδεψε σε καποια φαση..Οπότε κουράστηκα και το παράτησα...έλεος..800 ναυαγοι υπάρχουν σε αυτό το ριμάδι το νησί??Παιδια...Despetare Housewives και ξερό φωμί! ;D ;D





lol!!! :D

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #453 στις: 16/03/09, 16:41 »
ομολογουμενως απο τα πιο πυκνοκατοικημενα ερημικα νησια!!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: L O S T
« Απάντηση #454 στις: 16/05/09, 20:31 »
Τελείωσα το Lost σήμερα και ομολογώ ότι ο 5ος κύκλος ήταν πάρα πολύ καλός.. Το βασικό χαρακτηριστικό που έδωσε φτερά σε αυτό τον κύκλο σε σχέση με τους 2 προηγούμενους ήταν ότι το 90% της δράσης έλαβε χώρα στο νησί.. Όπως και να το κάνουμε, το νησί και οι παράξενες ιδιότητες του είναι αυτό που σε κρατάει σε αγωνία και όχι αν έγινε ζευγάρι ο Jack με την Kate μετά την επιστροφή τους στις Η.Π.Α. ή αν ο Hugo μπήκε σε ψυχιατρείο..

Δυστυχώς όπως και με τους άλλους κύκλους, το τέλος ήταν πραγματικό αγωνιώδες και σχεδόν "σαδιστικά" σκηνοθετημένο για τους τηλεθεατές.. Ποιος περιμένει μέχρι Οκτώβριο τώρα για να δει τι έγινε στην τελευταία σκηνή; Δεν πειράζει, χαλάλι του ;)..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #455 στις: 17/05/09, 03:30 »
Τελείωσα το Lost σήμερα και ομολογώ ότι ο 5ος κύκλος ήταν πάρα πολύ καλός.. Το βασικό χαρακτηριστικό που έδωσε φτερά σε αυτό τον κύκλο σε σχέση με τους 2 προηγούμενους ήταν ότι το 90% της δράσης έλαβε χώρα στο νησί.. Όπως και να το κάνουμε, το νησί και οι παράξενες ιδιότητες του είναι αυτό που σε κρατάει σε αγωνία και όχι αν έγινε ζευγάρι ο Jack με την Kate μετά την επιστροφή τους στις Η.Π.Α. ή αν ο Hugo μπήκε σε ψυχιατρείο..

Δυστυχώς όπως και με τους άλλους κύκλους, το τέλος ήταν πραγματικό αγωνιώδες και σχεδόν "σαδιστικά" σκηνοθετημένο για τους τηλεθεατές.. Ποιος περιμένει μέχρι Οκτώβριο τώρα για να δει τι έγινε στην τελευταία σκηνή; Δεν πειράζει, χαλάλι του ;)..
Οκτώβρη ξεκινάει η επόμενη σεζόν;;;Δε θα χρειαστε ί να περιμένουμε μέχρι τον Ιανουάριο αυτή τη φορά;;;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: L O S T
« Απάντηση #456 στις: 17/05/09, 10:56 »
Τελείωσα το Lost σήμερα και ομολογώ ότι ο 5ος κύκλος ήταν πάρα πολύ καλός.. Το βασικό χαρακτηριστικό που έδωσε φτερά σε αυτό τον κύκλο σε σχέση με τους 2 προηγούμενους ήταν ότι το 90% της δράσης έλαβε χώρα στο νησί.. Όπως και να το κάνουμε, το νησί και οι παράξενες ιδιότητες του είναι αυτό που σε κρατάει σε αγωνία και όχι αν έγινε ζευγάρι ο Jack με την Kate μετά την επιστροφή τους στις Η.Π.Α. ή αν ο Hugo μπήκε σε ψυχιατρείο..

Δυστυχώς όπως και με τους άλλους κύκλους, το τέλος ήταν πραγματικό αγωνιώδες και σχεδόν "σαδιστικά" σκηνοθετημένο για τους τηλεθεατές.. Ποιος περιμένει μέχρι Οκτώβριο τώρα για να δει τι έγινε στην τελευταία σκηνή; Δεν πειράζει, χαλάλι του ;)..
Οκτώβρη ξεκινάει η επόμενη σεζόν;;;Δε θα χρειαστε ί να περιμένουμε μέχρι τον Ιανουάριο αυτή τη φορά;;;
Δεν έχω πληροφορίες για αυτό.. Το είπα βάσει πρώτων κύκλων όπου η σειρά άρχιζε μαζί με την τηλεοπτική σεζόν (Οκτώβριος) και όχι με βάση τους τελευταίους κύκλους όπου όλο και κάτι συνέβαινε και αργούσανε.. Μακάρι να βγω αληθινός :D

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: L O S T
« Απάντηση #457 στις: 17/05/09, 11:57 »
Ιανουάριο λένε οι τελευταίες πληροφορίες...
Μέχρι τότε δηλαδή προλαβαίνουμε να ξεκοκκαλίσουμε το lostpedia
για να βρούμε τι γίνεται!!! :P
Δεν έγινε κάτι. Έτσι ήταν να γίνει η σειρά από την αρχή.
Επίσης κάπου σε προηγούμενη σελίδα λέει
κάποιος ότι (μπορεί ναι είσαι και συ faser sorry δε θυμάμαι... :P ) η σειρά ήταν για 2 κύκλους και λόγω τηλεθέασης πήγε στους 6 αλλά αυτό δεν ισχύει...
Απόσο ξέρω έτσι ήταν το timeline εξαρχής...
:D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: L O S T
« Απάντηση #458 στις: 17/05/09, 12:56 »
Κρίμα.. Πάνω από μισό έτος αναμονή.. Υπνοβάτη θυμάμαι και εγώ αυτό το post κάποιου που έλεγε ότι η σειρά αρχικά ήταν για 2 κύκλους αλλά λόγω τηλεθέασης έφτασε τους 6.. Αν και δεν πιστεύω τέτοιες φήμες, εν τούτοις ο 3ος και 4ος κύκλος σου έδινε αυτή την αίσθηση του "ξεχειλώματος"..

Πάντως ήδη έχουν αρχίσει τα spoilers και τα leaks για τον 6ο κύκλο :o.. Έχουν κυκλοφορήσει, και καλά, κάποια screenshots από τις πρώτες σκηνές του S06E01 και ψάχνουν μετά μανίας οι fans να βρουν σε ποιον ανήκει το μάτι που εμφανίζεται στο screenshot ;D..

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ SPOILER:

Δεν πιστεύετε και εσείς ότι η παρουσίαση του Jacob ήταν πάρα πολύ μικρή σε σχέση με ένα τόσο σημαντικό πρόσωπο (ήταν ο "κουμανταδόρος" του νησιού για πάρα πολλά χρόνια); Αυτό ίσως ήταν το μόνο που δεν μου άρεσε στο τελευταίο διπλό επεισόδιο.. Έπρεπε να ασχοληθούν αρκετά περισσότερο.. Ίσως στον 6ο..

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: L O S T
« Απάντηση #459 στις: 17/05/09, 14:18 »
Άσε άσε τρέλλα τρέλλα! Από το πρωι είμαι στο λοστπεντια...
;D ;D ;D
Πάνω σ αυτό που λές, ο τέταρτος περισσότερο όχι τόσο ο τρίτος...

Εκεί που απο τη μια χαίρομαι ιδιαιτέρως αλλά από την άλλη γίνομαι σκεπτικός
είναι στο ότι έχω καταφέρει να συμπεράνω αρκετά πράγματα στην 5η.
Αυτό ξες μπορεί να σημαίνει ή οτι έχω πιάσει το νόημα οπότε και χαίρομαι :P
ή ότι απλά το λοστ έχει χάσει την αίγλη του (δεδομένου ότι παλιότερα δεν μπορούσα να καταλάβω τίποτα απολύτως ) :P

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: L O S T
« Απάντηση #460 στις: 18/05/09, 09:43 »
καλη ηταν γενικα η 5η σεζον... αν και επεσαν πολλες ερωτικο ιστοριες....
λιγη δραση γενικα... αλλα οσο να ναι το κουβαρι ξετυλιγεται!! τωρα για το τελευταιο επεισοδιο... καλο ηταν...
αν και περιμενα κατι παραπανω... τα προηγουμενα τελευταια επεισοδια μας εχουν δωσει μεγαλυετερες συγκινησεις...

τωρα για τον jacob... νομιζω πως τα πραματα εκει στο τελεος εγιναν υπεραπλα... πραγμα που πρεπει να μας βαζει σε υποψιες πιστευω... και μετα αυτο το κουτι... και το περιεχομενο του...λιγο μπερδευτικο το ολο πραγμα...

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #461 στις: 20/05/09, 19:26 »
Άσε άσε τρέλλα τρέλλα! Από το πρωι είμαι στο λοστπεντια...
;D ;D ;D
Πάνω σ αυτό που λές, ο τέταρτος περισσότερο όχι τόσο ο τρίτος...

Εκεί που απο τη μια χαίρομαι ιδιαιτέρως αλλά από την άλλη γίνομαι σκεπτικός
είναι στο ότι έχω καταφέρει να συμπεράνω αρκετά πράγματα στην 5η.
Αυτό ξες μπορεί να σημαίνει ή οτι έχω πιάσει το νόημα οπότε και χαίρομαι :P
ή ότι απλά το λοστ έχει χάσει την αίγλη του (δεδομένου ότι παλιότερα δεν μπορούσα να καταλάβω τίποτα απολύτως ) :P


Καλά άσε αν αρχίσω κι εγώ να ψάχνομαι στο net θα τρώω μέρες για το τι παίζει κλπ. Οπότε απλά...lay low και περιμένω τη συνέχεια.

Όσο για τα ερωτηματικά σου που απαντώνται μην εκπλήσσεσαι. Σε συνέντευξή τους οι παραγωγοί είχαν επισημάνει πως από τον τέταρτο κύκλο και μετά θα αρχίσουν να λύνονται απορίες περισσότερο, παρά να δημιουργούνται, όπως στις τρεις πρώτες σεζόν.

καλη ηταν γενικα η 5η σεζον... αν και επεσαν πολλες ερωτικο ιστοριες....
λιγη δραση γενικα... αλλα οσο να ναι το κουβαρι ξετυλιγεται!! τωρα για το τελευταιο επεισοδιο... καλο ηταν...
αν και περιμενα κατι παραπανω... τα προηγουμενα τελευταια επεισοδια μας εχουν δωσει μεγαλυετερες συγκινησεις...

τωρα για τον jacob... νομιζω πως τα πραματα εκει στο τελεος εγιναν υπεραπλα... πραγμα που πρεπει να μας βαζει σε υποψιες πιστευω... και μετα αυτο το κουτι... και το περιεχομενο του...λιγο μπερδευτικο το ολο πραγμα...

Καλά για τον Jacob, τον άλλο τυπά (άσχετο αλλά νομίζω πως και οι δύο έχουν εμφανιστεί και στο Prison Break, ο ένας σίγουρα) και το όλο θέμα περί ελεύθερης βούλησης (Χέρλι κάνε ό,τι νομίζεις, Μπεν βάρα ή φύγε...) μπορείς να κάνεις εύλογους στοχασμούς και παρομοιώσεις.

Τελικά το Lost αγγίζει βάθος σε περισσότερες της μιας κατευθύνσεις. Για να δούμε τι θα δούμε τελευταία σεζόν. Ελπίζω να μη μας απογοητεύσει.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #462 στις: 21/05/09, 10:51 »
Εγω παιδια ετσι οπως το ειδα, αν θυμαστε παλι στο τελευταιο επεισοδειο, εβγαλε τον jacob και τον αλλο τον τυπα, και εκεινη την ωρα περνουσε ενα πλοιο απο κει, και του λεει ο αλλος ο τυπος οτι θελει πολυ να τον σκοτωσει!!
Αυτον τον ρολο πιστευω οτι επαιξε ο Lock, αυτου του τυπου δηλαδη που ηθελε να τον σκοτωσει απ την αρχη, σαν διαδοχος η κατι τετοιο!!Και το γεγονος οτι μετα ειχαμε και το πτωμα του lock (πειξαμε στο lock ;D) με βαζει σε αυτες τις υποψιες παραπανω...ισως τελικα να μην ηταν και ο original lock...
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #463 στις: 21/05/09, 14:03 »
ισως τελικα να μην ηταν και ο original lock...

Ποιός? Αυτός που "σκότωσε" τον Jacob ή αυτός που έιναι στο κουτί?

Γιατί εγώ είμαι σίγουρος...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #464 στις: 21/05/09, 14:56 »
ισως τελικα να μην ηταν και ο original lock...

Ποιός? Αυτός που "σκότωσε" τον Jacob ή αυτός που έιναι στο κουτί?

Γιατί εγώ είμαι σίγουρος...

Για αυτον που σκοτωσε τον jacob...
Εισαι σιγουρος για ποιο πραγμα φιλε Argo??
Βασιζεσαι σε κατι συγκεκριμενο??Πιστευω οτι ο lock δε ελεγε ποτε σε καποιον να "σκοτωσει"...
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #465 στις: 21/05/09, 17:00 »
Καταρχάς λέτε και ένα spoiler alert βρε παιδιά...Μην έρθει νταμπλάς σε κανέναν που δε ξέρει τί του γίνεται... :o

Κατα τα άλλα, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο το ποιός είναι τί...Θυμηθείτε τι είπε ο Μπεν "Dead is Dead...There's no coming back from that..." ή κάπως έτσι...

Βέβαια το Λοστ είναι Λοστ γιατί πολύ απλά μας κάνει να νοιώθουμε...χαμένοι κάθε φορά που καταρρίπτεται μια ακόμη θεωρία μας, οπότε διατηρώ μια πισινή για παν ενδεχόμενο.

Πάντως ο 6ος κύκλος πιστεύω πως δεν έχει να λύσει πολλά μυστήρια πλέον, κυρίως να μας δείξει τι γίνεται μετά.

Ίδωμεν...
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: L O S T
« Απάντηση #466 στις: 21/05/09, 17:10 »



Πάντως ο 6ος κύκλος πιστεύω πως δεν έχει να λύσει πολλά μυστήρια πλέον, κυρίως να μας δείξει τι γίνεται μετά.

Ωπ σε πιάσαμε! Πάνε γρήγορα να ξαναδεις τα επεισόδεια για να δεις οτι μένουν άλυτα αρκετά πράματα!

Εγω παιδια ετσι οπως το ειδα, αν θυμαστε παλι στο τελευταιο επεισοδειο, εβγαλε τον jacob και τον αλλο τον τυπα, και εκεινη την ωρα περνουσε ενα πλοιο απο κει, και του λεει ο αλλος ο τυπος οτι θελει πολυ να τον σκοτωσει!!
Αυτον τον ρολο πιστευω οτι επαιξε ο Lock, αυτου του τυπου δηλαδη που ηθελε να τον σκοτωσει απ την αρχη, σαν διαδοχος η κατι τετοιο!!Και το γεγονος οτι μετα ειχαμε και το πτωμα του lock (πειξαμε στο lock ;D) με βαζει σε αυτες τις υποψιες παραπανω...ισως τελικα να μην ηταν και ο original lock...
SPOILER:

Ρε σεις, ο Jacob's enemy, όπως τον ονομάζουν στο lostpedia
ευθύνεται για όλους τους νεκροζώντανους που έχουμε δει κατά καιρούς στο νησί...
Επίσης αυτό το πλοίο δεν είναι τυχαίο... ;D

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #467 στις: 21/05/09, 17:24 »


Πάντως ο 6ος κύκλος πιστεύω πως δεν έχει να λύσει πολλά μυστήρια πλέον, κυρίως να μας δείξει τι γίνεται μετά.

Ωπ σε πιάσαμε! Πάνε γρήγορα να ξαναδεις τα επεισόδεια για να δεις οτι μένουν άλυτα αρκετά πράματα!

Απλώς νομίζω ότι ο επόμενος κύκλος θα εστιάσει στο τι θα γίνει απο εδώ και πέρα. :) Φυσικά θα απαντήσει και σε άλυτα θέματα...ελπίζω. :P

Όπως είπα, εδώ είμαστε... ;)
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: L O S T
« Απάντηση #468 στις: 06/02/10, 12:15 »
Πως σας φάνηκε το πρώτο/δεύτερο επεισόδιο της τελευταίας σεζόν του Lost; Σας λύθηκαν απορίες, σας δημιουργήθηκαν και άλλες; Έχετε "πιάσει" τι συμβαίνει με τις παράλληλες αφηγήσεις; Για να μην αφήνω spoilers από εδώ και από εκεί, δεν θα σχολιάσω πως μου φάνηκε εμένα η αρχή του τελευταίου κύκλου, απλά θα πω ότι η σκηνοθεσία μοιάζει πάρα πολύ με την αντίστοιχη του 1ου, 2ου κύκλου, όπου τα πλάνα διαδέχονται το ένα το άλλο με τρελό ρυθμό, οι κάμερες παίρνουν πλάνα από εξωπραγματικά σημεία και το μοντάζ είναι φρενήρες..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #469 στις: 06/02/10, 13:45 »
Εμένα με χαλάει που το έχουν γεμίσει CGI, τα οποία φαίνονται υπερβολικά ψεύτικα. Προσωπικά σε εμένα φαίνονται λίγο γυφτιά και προχειροδουλειά και από την άλλη με κάνουν να αναρωτιέμαι για το budget. Θα μου πεις τηλεοπτική σειρά είναι, όχι ταινία. Το πρόβλημα είναι ότι παλιότερα δεν βλέπαμε τέτοιες προχειρότητες. Αν και άλλες απαιτήσεις έχει πλέον η σειρά σε σχέση με παλιότερα που ήταν απλά δεκαπέντε άτομα σε ένα νησί. Τι να πω... Είδωμεν! Τελευταία σεζόν είναι έτσι κι αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: L O S T
« Απάντηση #470 στις: 07/02/10, 08:48 »
ενταξει μιλας για τις πρωτες σκηνες που ηταν λιγο ψευτικες... κατα τα αλλα το γνωστο συννεφο καπνου δεν εχει αλλαξει...
οπως ειπε και ο faser σκηνοθεσια ειναι πολυ καλη... ειδικα στην αρχη με την kate ψαρωσα λιγακι... αλλα εως εκει... δεν με εντυπωσιασε...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: L O S T
« Απάντηση #471 στις: 07/02/10, 10:33 »
Spoiler/Theory:

Έψαξα λίγο στο ιντερνετ περί αιγυπτίων θεών καλών και κακών καθώς είναι ολοφάνερη η σχέση του νησιού και των υπερφυσικών χαρακτήρων με την αρχαία αίγυπτο. Έβγαλα κάποια συμπεράσματα. Μπορεί ναναι και λάθος. Πάντως εξηγούν πολλά.

Ο Jacob είναι ο θεός Horus και ο καπνός είναι ο θεός Seth.

http://www.touregypt.net/godsofegypt/set.htm

Παραθέτω:

Παράθεση
A man with the head of a jackal-like animal. In depictions of his battle with Horus he is often shown as a black pig or hippopotamus. Sometimes he is shown as a crocodile (Θυμηθείτε το άγαλμα) , perhaps a combination of him and the original god of evil, Apep
...
In the Legend of Osiris, Set kills Osiris and scatters his body, then claims the throne of the gods for his own. He is later struck down by Horus, the son of Osiris, who restores order to the world and sets up the pharaohs as the guardians of Maat. Set and Horus continue to battle for control of the world, setting up an epic conflict of good versus evil.


Και από Wikipedia

Παράθεση
The Greeks later linked Set with Typhon because both were evil forces, storm deities, and sons of the Earth that attacked the main gods.


και

Παράθεση
Typhon may be derived from the Greek τύφειν (typhein), to smoke...



Νομίζω ότι έτσι βγάζει νόημα. Η αιώνια μάχη του καλού με το κακό.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: L O S T
« Απάντηση #472 στις: 07/02/10, 11:48 »
Ενδιαφέρουσα η παρομοίωση των Αιγύπτιων θεών με Jacob και καπνό.. Έτσι εξηγείται και το περιεχόμενο της θήκης..

Απλά θέλω πολύ να μάθω πως θα συνδέσουν την πάλη μεταξύ του καλού και του κακού με ένα αεροπλάνο που πέφτει και οι επιβάτες του ναυαγούν, κάποιους τύπους που πηγαινοέρχονται στο νησί με υποβρύχιο και κάνουν πειράματα σε καταπακτές, το πως χρηματοδοτούνται τρελές αποστολές για να συλληφθεί ο Ben, κλπ.. Νομίζω ότι κάπου στο τέλος ενδέχεται να αποφασίσουν ότι δεν τους φτάνει μια σεζόν για να τα εξηγήσουν όλα και θα πάμε σε 7η!!! ;D

Ακολουθεί SPOILER

Παράθεση
Anyway, μήπως κατάλαβε/διάβασε κανείς τι συμβαίνει με τις παράλληλες αφηγήσεις; Δηλαδή γιατί από τη μία φαίνονται οι πρωταγωνιστές σαν να μην έχει πέσει το αεροπλάνο και από την άλλη τους δείχνει σαν να συνεχίζεται η ζωή στο νησί μετά την έκρηξη; Τι είναι αλήθεια και τι πραγματικότητα; Θα έχουμε πάλι παράλληλα σύμπαντα που θα ενωθούν; Πάλι ο Jack θα μυξοκλαίει: We have to go back :'(
[/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/10, 11:58 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: L O S T
« Απάντηση #473 στις: 08/02/10, 16:26 »
εχουν πει οτι στο τελος της σεζον θα ανοιχθει θυριδα οπου ειχε φυλαχθει το αρχικο σεναριο για να αποδειξουν οτι δεν το κανουν για τα λεφτα, και οτι εξαρχης υπηρχε αυτη η ιδεα... χμ... την ωρα ομως να μου πειτε που θα γινει για να μην το χασω...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: L O S T
« Απάντηση #474 στις: 08/02/10, 17:02 »
Anyway, μήπως κατάλαβε/διάβασε κανείς τι συμβαίνει με τις παράλληλες αφηγήσεις; Δηλαδή γιατί από τη μία φαίνονται οι πρωταγωνιστές σαν να μην έχει πέσει το αεροπλάνο και από την άλλη τους δείχνει σαν να συνεχίζεται η ζωή στο νησί μετά την έκρηξη; Τι είναι αλήθεια και τι πραγματικότητα; Θα έχουμε πάλι παράλληλα σύμπαντα που θα ενωθούν; Πάλι ο Jack θα μυξοκλαίει: We have to go back :'(
Απάντηση σε SPOILER
Πιστεύω ότι έχει να κάνει με παράλληλες διαστάσεις και τις πιθανες εκβάσεις που προκύπτουν από αυτό. Δηλαδή ταξιδεύοντας από το Σίδνεϊ για το LAX υπήρχε η πιθανότητα να περάσουν πάνω από το νησί, Ο Ντέσμοντ να μην πατήσει το κουμπί, και η ηλ/μαγνητική ενέργεια του νησιού να ρίξει το αεροπλάνο. Έχοντας όμως καταστρέψει την καταπακτή στο παρελθόν, όταν περνάει το αεροπλάνο τους την ίδια στιγμή, από το ίδιο σημείο, δεν υπάρχει η συγκεντρωμένη ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που έριξε το αεροπλάνο στην προηγούμενη περίπτωση.