Αποστολέας Θέμα: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart  (Αναγνώστηκε 5493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johntziallas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Greek Gypsy Jazz Guitar
Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« στις: 18/02/11, 19:39 »





To video είναι σχετικό με το thread που έχω φτιάξει στο kithara.gr σχετικά με την jazz manouche. Εκεί θα βρείτε ακόρντα και το original solo του Django από την ηχογράφηση του 1937.
To σόλο που παίζω δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παίζει ο Django (1-2 μέτρα μπορεί, αλλά θα μου ξεφύγανε... ;D )! Είναι πιο πολύ μια μίξη από δικές μου ιδέες, ιδέες του Biréli Lagrène, του Romane, του Boulou Ferrè, του John Jorgensen, του J.S. Bach (τρελαίνομαι να κοπιάρω τους κλασικούς, μ'αρέσει που κάνει λίγο ιεροσυλία...  ;D  - από toccata & fugue in Dmin - ) και γενικώς λίγο απ'όλα! (Δεν έχω καταφέρει ρε γ**ώτο να χώσω κάπου Iron Maiden, αλλά που θα μου πάει...).


Γράψτε μου εντυπώσεις.


Φιλικά,
Γιάννης.
Επισκεφτείτε το ελληνικό site για την Gypsy Jazz - http://greekgypsyjazzguitar.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #1 στις: 18/02/11, 20:46 »
Μπράβο Γιάννη!Του έδωσες μία ελληνική νότα ;) Στην αρχή, νόμιζα ότι έκανα λάθος κι άκουγα πάλι το "Εσύ είσαι η αιτία που υποφέρω" ;D
Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση (πέρα από το άψογο παίξιμό σου)ο ήχος σου που ,αν και στο youtube , είναι φοβερός! Συνέχισε, έχεις πολλά να μας δώσεις...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #2 στις: 18/02/11, 21:23 »

 (Δεν έχω καταφέρει ρε γ**ώτο να χώσω κάπου Iron Maiden, αλλά που θα μου πάει...).

Γράψτε μου εντυπώσεις.


Έλα τώρα ..... χώραγε και maiden στο συγκεκριμένο  ;D


Α - Ψ - Ο - Γ - Ο - Σ   :up :up
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος johntziallas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Greek Gypsy Jazz Guitar
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #3 στις: 19/02/11, 01:54 »

 (Δεν έχω καταφέρει ρε γ**ώτο να χώσω κάπου Iron Maiden, αλλά που θα μου πάει...).

Γράψτε μου εντυπώσεις.


Έλα τώρα ..... χώραγε και maiden στο συγκεκριμένο 


Α - Ψ - Ο - Γ - Ο - Σ 



Χαχα..., ίσως στο σημείο που κλέβω Bach να κόλλαγε κι ένα Wasted Years, δεν έχεις κι άδικο... ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/11, 02:08 από johntziallas »
Επισκεφτείτε το ελληνικό site για την Gypsy Jazz - http://greekgypsyjazzguitar.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #4 στις: 19/02/11, 06:26 »
Βασικά δεν ξέρω τι να σχολιάσω.....δεν υπάρχει κατι να πούμε.... :P τρομερός σε όλα...και παικτικά και στην ιδέα της μίξης πολλών και διάφορων μαζί...μπράβο ρε παλίκαρε...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #5 στις: 19/02/11, 13:12 »
Είναι μια ακουστική και οπτική απόλαυση! :) Μ'αρέσει να σε ακούω/βλέπω να παίζεις, και ιδιαίτερα όταν συνδυάζεις διάφορα είδη μουσικής...

Πόσο "ποσοστό" είναι αυτοσχεδιασμός της στιγμής και πόσο μελετημένο solo;

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #6 στις: 19/02/11, 13:19 »
Τι να πω... Άψογο!
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος johntziallas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Greek Gypsy Jazz Guitar
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #7 στις: 20/02/11, 11:52 »
Είναι μια ακουστική και οπτική απόλαυση! :) Μ'αρέσει να σε ακούω/βλέπω να παίζεις, και ιδιαίτερα όταν συνδυάζεις διάφορα είδη μουσικής...

Πόσο "ποσοστό" είναι αυτοσχεδιασμός της στιγμής και πόσο μελετημένο solo;








Φίλε Βραζίλη καλημέρα κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.


Δεν είναι καθόλου αυτοσχεδιασμός της στιγμής. Με αυτό εννοώ ότι τα licks, οι μουσικές φράσεις που χρησιμοποιώ, είτε είναι δικές μου είτε άλλων, έχουν μελετηθεί στο παρελθόν και τις έχω κάνει transpose σε διαφορετικές κλίμακες και θέσεις, έτσι ώστε να έχω αποκτήσει ένα, ας πούμε, "μουσικό λεξιλόγιο". Με αυτή την έννοια, καθημερινά μελετάω φράσεις τις οποίες περνάω μέσα στον αυτοσχεδιασμό μου κι ακόμα κι όταν φτιάχνω φράσεις σε ένα live για παράδειγμα ή σε ένα jamm session με άλλους φίλους μουσικούς, δεν απέχουν πάρα πολύ από κάποιες γενικές ιδέες-φόρμες που έχω στο μυαλό μου.



Την ημέρα που έφτιαξα το βίντεο π.χ., άκουγα κλασική μουσική και σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να "εισάγω" λίγο Bach στο "λεξιλόγιο". Έτσι πρώτα έβγαλα στην κιθάρα μια φράση από το Toccata & Fugue in Dm. Μετά σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να φτιάξω ένα videaκι σχετικό με το thread του minor swing κι έτσι έκανα τρανσπόρτο τη φράση σε Am. Άκουσα το  backing track, μέτρησα πόσα choruses έχει και ασχολήθηκα λίγο με το να οργανώσω τί θα παίξω σε κάθε chorus. Κριτήριο ήταν να βάλω όσο μπορώ περισσότερες "αγαπημένες" φράσεις μέσα, licks, ώστε κάποιος που θα μελετήσει το κομμάτι, να ξεσηκώσει με ευκολία κάτι που μπορεί να του αρέσει. Μετά έκανα 10-11 takes και κράτησα το καλύτερο.
Επισκεφτείτε το ελληνικό site για την Gypsy Jazz - http://greekgypsyjazzguitar.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #8 στις: 24/02/11, 21:14 »
Εγω το απολαυσα παντως φιλε μου! Πολυ ωραιο παιξιμο μπραβο!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #9 στις: 25/02/11, 03:33 »
Μπραβο παλικαρι μου  8)

Αν ψαξω να βρω καποιο ψεγαδι θα ηταν καποιες αυξομειωσεις που μου ελλειψαν στις αξιες της μελωδιας
... αντε και ενα μπαμ Eb που σου ξεφυγε στο 2.37 (μην ανυσηχεις θα το "φερουμε" με τα protools)  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/11, 03:41 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος johntziallas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Greek Gypsy Jazz Guitar
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #10 στις: 25/02/11, 13:10 »
Μπραβο παλικαρι μου  8)

Αν ψαξω να βρω καποιο ψεγαδι θα ηταν καποιες αυξομειωσεις που μου ελλειψαν στις αξιες της μελωδιας
... αντε και ενα μπαμ Eb που σου ξεφυγε στο 2.37 (μην ανυσηχεις θα το "φερουμε" με τα protools)  :)


Εντάξει, δεν είμαι τόοοοσο ψυχάκιας να ξανακάνω το take για ένα Eb...  :)  (Όχι πως δεν το σκέφτηκα...)  ;D

Επισκεφτείτε το ελληνικό site για την Gypsy Jazz - http://greekgypsyjazzguitar.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος johntziallas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Greek Gypsy Jazz Guitar
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #11 στις: 25/02/11, 13:12 »
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά λόγια και τις παρατηρήσεις σας!
Επισκεφτείτε το ελληνικό site για την Gypsy Jazz - http://greekgypsyjazzguitar.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #12 στις: 25/02/11, 16:41 »

Δεν είναι καθόλου αυτοσχεδιασμός της στιγμής. Με αυτό εννοώ ότι τα licks, οι μουσικές φράσεις που χρησιμοποιώ, είτε είναι δικές μου είτε άλλων, έχουν μελετηθεί στο παρελθόν και τις έχω κάνει transpose σε διαφορετικές κλίμακες και θέσεις, έτσι ώστε να έχω αποκτήσει ένα, ας πούμε, "μουσικό λεξιλόγιο". Με αυτή την έννοια, καθημερινά μελετάω φράσεις τις οποίες περνάω μέσα στον αυτοσχεδιασμό μου κι ακόμα κι όταν φτιάχνω φράσεις σε ένα live για παράδειγμα ή σε ένα jamm session με άλλους φίλους μουσικούς, δεν απέχουν πάρα πολύ από κάποιες γενικές ιδέες-φόρμες που έχω στο μυαλό μου.



Σπουδαίο μέρος της μελέτης της τζαζ είναι η μελέτη της δισκογραφίας των Jazz Masters και έτσι αυτοί κατά κάποιο τρόπο γίνονται οι δάσκαλοί μας.


Καθημερινά ακούω και βγάζω φράσεις από Jazz Masters σε όσες περισσότερες τονικότητες μπορώ. Κάποιες φράσεις τις αφομοιώνω, κάποιες τις ξεχνάω και με εκπλήσσουν αν αναδυθούν κάποια στιγμή κατά το παίξιμο. Όταν όμως πάω να αυτοσχεδιάσω και αυθόρμητα το εσωτερικό μου αυτί με οδηγεί σε τέτοιες φράσεις η στις παραλλαγές τους (χωρίς να έχω σχεδιάσει να ανατρέξω σε αυτές) δεν είναι αυτοσχεδιασμός; 


Κατά την γνώμη μου είναι...


nice playing by the way  ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #13 στις: 25/02/11, 16:57 »
φίλε πολύ καλό,
να σε ρωτήσω κατάγεσαι από Ήπειρο - Κοσμηρά?

Σχετικά με jazz, fussion, κτλ υπάρχει πολύ κίνηση στα βαλκάνια, καθότι το είδος του Djanko κολάει πολύ καλά
με τους βαλκανικούς ρυθμούς αλλά και κλίμακες/μελωδίες, το συγκεκριμένο κομάτι το έχουν παίξει και οι Non-smoking band του Κουστουρίτσα.

Να και κάτι πολύ σχετικό.


Αποσυνδεδεμένος johntziallas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Greek Gypsy Jazz Guitar
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #14 στις: 25/02/11, 17:25 »
φίλε πολύ καλό,
να σε ρωτήσω κατάγεσαι από Ήπειρο - Κοσμηρά?

Σχετικά με jazz, fussion, κτλ υπάρχει πολύ κίνηση στα βαλκάνια, καθότι το είδος του Djanko κολάει πολύ καλά
με τους βαλκανικούς ρυθμούς αλλά και κλίμακες/μελωδίες, το συγκεκριμένο κομάτι το έχουν παίξει και οι Non-smoking band του Κουστουρίτσα.

Να και κάτι πολύ σχετικό.

http://www.youtube.com/watch?v=Z86VhIOT8uo



Πολύ καλό βίντεο. Είμαι από Ήπειρο, Πρωτόπαππα Ιωαννίνων, αλλά έχω γεννηθεί στην Αθήνα.
Επισκεφτείτε το ελληνικό site για την Gypsy Jazz - http://greekgypsyjazzguitar.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #15 στις: 25/02/11, 17:57 »
φίλε πολύ καλό,
να σε ρωτήσω κατάγεσαι από Ήπειρο - Κοσμηρά?

Σχετικά με jazz, fussion, κτλ υπάρχει πολύ κίνηση στα βαλκάνια, καθότι το είδος του Djanko κολάει πολύ καλά
με τους βαλκανικούς ρυθμούς αλλά και κλίμακες/μελωδίες, το συγκεκριμένο κομάτι το έχουν παίξει και οι Non-smoking band του Κουστουρίτσα.

Να και κάτι πολύ σχετικό.

http://www.youtube.com/watch?v=Z86VhIOT8uo



Πολύ καλό βίντεο. Είμαι από Ήπειρο, Πρωτόπαππα Ιωαννίνων, αλλά έχω γεννηθεί στην Αθήνα.


Να σαι καλά πατρίδα, μπορείς να τσεκάρεις το φεστιβάλ Jazz http://www.nisville.com/ που γίνεται κάθε χρόνο καλοκαίρι στην νότια Σερβία, ίσως και να εκπροσωπήσεις και την χώρα μας εκεί, σου εύχομαι!!!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #16 στις: 25/02/11, 18:53 »
Πολύ καλή δουλειά. Μπράβο σου!


Μου θύμισες μία προσπάθεια ανάλογη που είχα κάνει και μάλλον θα την "ξεσκονίσω" πάλι. Thanks!
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος johntziallas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Greek Gypsy Jazz Guitar
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #17 στις: 26/02/11, 14:00 »

Δεν είναι καθόλου αυτοσχεδιασμός της στιγμής. Με αυτό εννοώ ότι τα licks, οι μουσικές φράσεις που χρησιμοποιώ, είτε είναι δικές μου είτε άλλων, έχουν μελετηθεί στο παρελθόν και τις έχω κάνει transpose σε διαφορετικές κλίμακες και θέσεις, έτσι ώστε να έχω αποκτήσει ένα, ας πούμε, "μουσικό λεξιλόγιο". Με αυτή την έννοια, καθημερινά μελετάω φράσεις τις οποίες περνάω μέσα στον αυτοσχεδιασμό μου κι ακόμα κι όταν φτιάχνω φράσεις σε ένα live για παράδειγμα ή σε ένα jamm session με άλλους φίλους μουσικούς, δεν απέχουν πάρα πολύ από κάποιες γενικές ιδέες-φόρμες που έχω στο μυαλό μου.



Σπουδαίο μέρος της μελέτης της τζαζ είναι η μελέτη της δισκογραφίας των Jazz Masters και έτσι αυτοί κατά κάποιο τρόπο γίνονται οι δάσκαλοί μας.


Καθημερινά ακούω και βγάζω φράσεις από Jazz Masters σε όσες περισσότερες τονικότητες μπορώ. Κάποιες φράσεις τις αφομοιώνω, κάποιες τις ξεχνάω και με εκπλήσσουν αν αναδυθούν κάποια στιγμή κατά το παίξιμο. Όταν όμως πάω να αυτοσχεδιάσω και αυθόρμητα το εσωτερικό μου αυτί με οδηγεί σε τέτοιες φράσεις η στις παραλλαγές τους (χωρίς να έχω σχεδιάσει να ανατρέξω σε αυτές) δεν είναι αυτοσχεδιασμός; 


Κατά την γνώμη μου είναι...


nice playing by the way  ;D


Ναι και βέβαια είναι! Απλά πολλοί θεωρούν ότι αυτοσχεδιασμός μπορεί να σημαίνει "μουσική παρθενογένεση" και ότι απλά μπορεί να προκύψει από το τίποτα, κάτι που δεν το πιστεύω προσωπικά. Θέλει πολλή μελέτη και transcribing κλπ κλπ...
Επισκεφτείτε το ελληνικό site για την Gypsy Jazz - http://greekgypsyjazzguitar.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Improvisation on "Minor Swing" by Django Reinhart
« Απάντηση #18 στις: 26/02/11, 17:59 »

Δεν είναι καθόλου αυτοσχεδιασμός της στιγμής. Με αυτό εννοώ ότι τα licks, οι μουσικές φράσεις που χρησιμοποιώ, είτε είναι δικές μου είτε άλλων, έχουν μελετηθεί στο παρελθόν και τις έχω κάνει transpose σε διαφορετικές κλίμακες και θέσεις, έτσι ώστε να έχω αποκτήσει ένα, ας πούμε, "μουσικό λεξιλόγιο". Με αυτή την έννοια, καθημερινά μελετάω φράσεις τις οποίες περνάω μέσα στον αυτοσχεδιασμό μου κι ακόμα κι όταν φτιάχνω φράσεις σε ένα live για παράδειγμα ή σε ένα jamm session με άλλους φίλους μουσικούς, δεν απέχουν πάρα πολύ από κάποιες γενικές ιδέες-φόρμες που έχω στο μυαλό μου.



Σπουδαίο μέρος της μελέτης της τζαζ είναι η μελέτη της δισκογραφίας των Jazz Masters και έτσι αυτοί κατά κάποιο τρόπο γίνονται οι δάσκαλοί μας.


Καθημερινά ακούω και βγάζω φράσεις από Jazz Masters σε όσες περισσότερες τονικότητες μπορώ. Κάποιες φράσεις τις αφομοιώνω, κάποιες τις ξεχνάω και με εκπλήσσουν αν αναδυθούν κάποια στιγμή κατά το παίξιμο. Όταν όμως πάω να αυτοσχεδιάσω και αυθόρμητα το εσωτερικό μου αυτί με οδηγεί σε τέτοιες φράσεις η στις παραλλαγές τους (χωρίς να έχω σχεδιάσει να ανατρέξω σε αυτές) δεν είναι αυτοσχεδιασμός; 


Κατά την γνώμη μου είναι...


nice playing by the way  ;D


Ναι και βέβαια είναι! Απλά πολλοί θεωρούν ότι αυτοσχεδιασμός μπορεί να σημαίνει "μουσική παρθενογένεση" και ότι απλά μπορεί να προκύψει από το τίποτα, κάτι που δεν το πιστεύω προσωπικά. Θέλει πολλή μελέτη και transcribing κλπ κλπ...


Παρθενογένεση στην μουσική δεν υπάρχει πιστεύω. Δεν αφήνει το υποσυνείδητο κάτι τέτοιο...


Η τζαζ είναι κάτι σαν μαγεία/δέος αλλά πίσω από αυτή την μαγεία/δέος κρύβεται σκληρή δουλειά...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
7 Απαντήσεις
4119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 19:48
από bluechild
15 Απαντήσεις
10477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
7 Απαντήσεις
4843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
6902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
3 Απαντήσεις
2255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/11, 15:00
από Jose
6 Απαντήσεις
3882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/13, 17:30
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/21, 12:49
από Stel Andre