Αποστολέας Θέμα: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?  (Αναγνώστηκε 24015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #50 στις: 13/09/12, 07:28 »
Γειά σου φίλε, καιρό είχαμε να σε δούμε και από εδώ, μας έλειψες και όπως βλέπεις υπάρχει πάντα ανάγκη για γνώσεις και βοήθεια..

Τι σποραδική δυσλειτουργία πιστεύεις εσύ ότι θα δημιουργούσε το φαινόμενο που περιέγραψε ο Alex, να πυρακτωθεί προσωρινά μόνο η μία λυχνία και παράλληλα να ακούγεται σαν fuzz?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #51 στις: 13/09/12, 09:12 »
To fuzz ήταν αποτέλεσμα της πυράκτωσης, για να πυρακτώσει τράβηξε πολύ ρεύμα με αποτέλεσμα να γονατίσει το τροφοδοτικό, η υψηλή έπεσε κατακόρυφα οπότε ο ενισχυτής παρέδωσε. Θέλει προσοχή μιας και το μεγάλο ζόρι σε αυτή την περίπτωση το τραβάνε ο τροφοδοσίας και ο εξόδου.


Τώρα για την αιτία της πυράκτωσης, έχετε αναφέρει ήδη τις πιθανότητες, ή ελαττωματική λυχνία ή τα έπαιξε/ψήθηκε λόγω bias ή κακή επαφή στη βάση (αν δεν είχε κάτσει καλά στην βάση) ή ψυχρή κόλληση στη βάση ή/και κάπου στο κύκλωμα.


Ένας απλός τρόπος για να δούμε αν φταίει η λυχνία ή το κύκλωμα είναι να αλλάξουμε θέσεις τις τελικές. Αν εξακολουθεί να πυρακτώνει η ίδια λυχνία και στην άλλη θέση τότε φταίει η λυχνία και με ένα καινούργιο ζευγάρι τελικές το πρόβλημα λύνεται. Αν όμως πυρακτώσει η άλλη λυχνία που ήταν στη θέση V5 και μπήκε στην θέση V4 τότε υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #52 στις: 13/09/12, 09:24 »
Καλημέρα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Όπως έγραψα και παραπάνω, άλλαξα θέσεις στις λυχνίες αφού πρώτα προσπάθησα να συσφίξω τα sockets.
Από τότε δεν μου έκανε τίποτα.

Επικοινώνησα προχτές με Thomann και είπα ακριβώς τι έγινε. Κατευθείαν μου έστειλαν email ότι έχουν δρομολογήσει επιστροφή του ενισχυτή, μου αποστείλαν και εκτυπώσιμη ετικέτα και μου είπαν το μόνο που έχω να κάνω είναι να μιλήσω με UPS και να κανονίσω pick up. Μου γράψαν ότι αν είναι όλα σε άριστη κατάσταση (ενισχυτής, συσκευασία ακόμα και manual) δικαιούμε να κάνω χρήση του free 30-day money-back guarantee ΑΛΛΑ αν η ζημιά έγινε από δική μου υπαιτιότητα τότε θα πληρώσω και το service αλλά και το delivery.
Ξηγημένοι άνθρωποι. (γιατί να αγοράσει κανείς μετά από την εγχώρια, δύστροπη και καχύποπτη αγορά...αναρωτιέμαι)
Ξαναεπικοινώνησα την επόμενη μέρα και τους είπα ότι επειδή "άρχισα να γουστάρω τρελά" (ελεύθερη μετάφραση) και ότι δεν μου το ξανάκανε, θα τον κρατήσω τον ενισχυτή μέχρι νεοτέρας.
Η αλήθεια είναι ότι επειδή ποστάρω και σε 2-3 άλλα ξένα forums, πολλοί ήταν αυτοί που μίλησαν για σφίξιμο ακροδεκτών και ένας μάλιστα μου είπε ότι είχε τον Blues Junior και του το έκανε αυτό πριν 1 χρόνο, τον έσβησε τον άναψε και δεν το έχει ξανακάνει από τότε.

Παράθεση
mw13068: I had the same situation happen with my Blues Junior NOS about a year ago.  Once I turned it off and back on again, it was fine. It has happened only once, and I've been using the amp regularly for practice and gigs since then.
 Just keep a spare set of tubes handy.

 Οπότε δεν θέλω να μπω στην διαδικασία στείλε-περίμενε γιατί και άλλον ενισχυτή δεν έχω...

Καλού κακού έχω ήδη παραγγείλει 2 τελικές JJ αλλά και τα Basic Mods από τον Billm (μαζί και το presence control) ώστε να τον κάνω adjustable biased.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/12, 11:51 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #53 στις: 13/09/12, 10:43 »
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην στο ξανακάνει! Παρακολούθησε τον τις επόμενες μέρες και παίξε όσο πιο πολύ μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #54 στις: 25/09/12, 14:26 »
Σήμερα παρέλαβα και τα Mods από Billm.
50$ για 6 πυκνωτές, ένα trimpot και ένα ποτενσιόμετρο.... Χμμμ (βέβαια από αυτά, τα 17$ είναι μεταφορικά)

Το ΣΚ μάλλον θα προχωρήσω στην εγχείριση...
Ο DIO να βάλει το χέρι του :D

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #55 στις: 25/09/12, 15:01 »
Αναρωτιέμαι αν ξεχνάς την εγγύηση με αυτές τις μετατροπές...  ???

Αλεξ, μην το πάρεις προσωπικά, η απορία μου είναι γενικότερη  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #56 στις: 25/09/12, 15:07 »
Φυσικά και την ξεχνάς.
Δεν το παίρνω προσωπικά...

Αυτά τα πράγματα τα κάνεις ενσυνείδητα.
Να ήταν κανα motherboard ή κάτι "ηλεκτρονικό", δεν θα το ακουμπούσα.
Αλλά είναι "ηλεκτρικό". Δηλαδή αν κάτι χαλάσει θα μπορεί να το φτιάξει ο "Τεχνικός Ενισχυτών της Γειτονιάς σας" ή ακόμα και εγώ ο ίδιος.
Το ιντερνετ μας έχει κάνει μάγκες
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #57 στις: 25/09/12, 16:03 »
Σήμερα παρέλαβα και τα Mods από Billm.
50$ για 6 πυκνωτές, ένα trimpot και ένα ποτενσιόμετρο.... Χμμμ (βέβαια από αυτά, τα 17$ είναι μεταφορικά)
Το ΣΚ μάλλον θα προχωρήσω στην εγχείριση...
Ο DIO να βάλει το χέρι του :D
Πάρε φωτό, είναι πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να το παρακολουθήσω!..
Καλή επιτυχία!!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #58 στις: 25/09/12, 16:54 »
Καλή επιτυχία!  :D

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #59 στις: 25/09/12, 20:14 »
Αντε και καλή επιτυχία !!!!
Είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα σ αρέσει πολύ !!
Λογικά θα σου έχει στείλει και φωτός ο μπιλ που να σου λέει τι κανείς και πως !! Τουλάχιστον όταν το είχα πάρει εγω είχε τα πάντα σε έγχρωμες εκτυπωσεις με κείμενο τι να κάνω . Αυτά αξίζει να τα σκαναρεις ξ να τ ανεβασεις !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #60 στις: 25/09/12, 20:22 »
Ναι έχει καλές οδηγίες αν και μέσες άκρες, επειδή εδώ και ένα μήνα το έχω ψάξει πολύ, ήξερα τι "παίζει". Φυσικά δεν θα κάνω του κεφαλιού μου, απλά είναι καλό να έχεις ασχοληθεί λίγο παραπάνω ώστε να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση.

Όσον αφορά το σκανάρισμα που λες, κοίτα, μου έκανε εντύπωση όλο αυτό τον καιρό που δεν είδα πουθενά κάποιον άλλον να το έχει κάνει και λέω "Αν είναι τόσο δημοφιλή αυτά τα mods, γιατί δεν τα βρήκα σκαναρισμένα"? Προφανώς όλοι (και εγώ) κρατάμε μια πισινή όσον αφορά θέματα Copyright.

Μέσες άκρες, τα components είναι μεν ποιοτικά και διαλεγμένα αλλά αν κάποιος ήξερε από τι αποτελείται το σετ, θα "παραμέριζε" τον γερο-Bill, (και μάλλον κάποιοι το έχουν ήδη κάνει στο ebay)΄και θα τα έπαιρνε μόνος του.

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #61 στις: 29/09/12, 19:47 »
Τα χέρια μου τρέμουν καθώς γράφω αυτές τις γραμμές...
Δάκρυα χαράς και συγκίνησης κατακλύζουν τα μάτια μου και ένα αναφιλητό βγαίνει από τα τρεμάμενά μου χείλη...

....


....


 ;D

Ας αφήσω τα δράματα και ας μπω στο ψητό.

Μόλις άφησα την κιθάρα, μετά από το πρώτο τεστ drive που έκανα αφότου πέρασα επιτυχώς τα mods του Bill Machrone (aka Billm) στον ενισχυτή μου.

Πολύ, πολύ περιληπτικά.
Ο ενισχυτής βγάζει 2 φορές περισσότερο μπάσο. Ναι, καλά ακούσατε. Αν πριν το 12 ήταν το maximum, τώρα το 4 είναι όσο το 12 πριν. Τεράστια διαφορά. Τα μεσαία γίναν ... μεσαία και όχι πρίμα-μεσαία που ήταν πριν. Επίσης με το Twinstack mod όταν τα πας στο 1, εξαφανίζονται εντελώς (scooped out) ενώ πριν απομέναν κάποιες μπάσες συχνότητες.
Οι δυναμικές του ενισχυτή ανέβηκαν κατακόρυφα. Το φαινόμενο για το οποίο είναι γνωστοί οι λαμπάτοι, "Βαράω απαλά, έχω καθαρά, βαράω δυνατά, έχω 'ηλεκτρισμό'", έγινε πολύ πιο έντονο (αυτό ίσως να μην αρέσει σε όλους). Πάντως οι νότες πλέον "σκάνε" πολύ πιο έντονα, όταν γίνομαι πιο "βίαιος". Με καταλαβαίνετε φαντάζομαι...
Το Presence Control, αν και γίνεται φανερό μόνο στο 1/4 της διαδρομής του νέου knob, αποδείχτηκε πολύ χρήσιμο με Humbuckers και Metal παραμόρφωση. Δεν πίστευα αυτό που άκουγα.

Αυτά τα 50$ δολάρια εκτόξευσαν την χρηστική αξία του ενισχυτή στο πολλαπλάσιο.

Τα mods περιληπτικά


(κάτω δεξιά που σβήστηκαν τα γράμματα έγραφε "Orange Drops Coupling Capacitors)

και το panel με το Presence Control


Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #62 στις: 29/09/12, 22:07 »
Εύγε! Με γεια τον "καινούργιο" ενισχυτή!  :)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #63 στις: 29/09/12, 23:08 »
Welcome to the world of billM !!!
Αντε με το καλο και το Cannabis Rex και εισαι πληρης με φαματο ενισχυτη ανταξιο πολυ ακριβοτερων μοδελων.

Να τον χαρεις πολυ ευχομαι !! ;)
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #64 στις: 29/09/12, 23:46 »
Ευχαριστώ παιδιά.

@Vagtanplan Στις οδηγίες για το bias λέει ότι οποιαδήποτε τιμή από 2.4 μέχρι 2.7 volt είναι καλή. Με το trimpot στην μέση, όπως το στέλνει σεταρισμένο, και με φρέσκιες JJ τελικές, το πολύμετρο μου έδειχνε 2.45
Εγώ το ανέβασα λιγάκι στα 2.6
Ούτε πάτος δηλαδή, ούτε ταβάνι, στο εύρος τιμών που δίνει.
Εσύ, στο πόσο το έχεις; Και με τι τελικές;

Οσον αφορά το Cannabis, τι να σου πω. Είμαι καρά-κατά-ευχαριστημένος από το "αεράτο" Wizard.

 Άκουσα πρόσφατα samples με το Cannabis σε αντιπαράθεση με τον νέο Stock ηχείο του III και, θα σου πω την αμαρτία μου, το stock (που δεν το έχω γιατί έχω το wizard) μου φάνηκε καλύτερο. Θα μου πεις από τον υπολογιστή τι περιμένεις.
Πάντως γενικά είμαι άνθρωπος που ποτέ σχεδόν δεν χαμηλώνω τα tone pots της κιθάρας, μου αρέσει ο ήχος να μην φιμώνεται.
Και ο χαρακτηρισμός "ζεστό" στο Cannabis, με βάζει σε σκέψεις ότι κουτσουρεύει κάποιες από τις ψηλές συχνότητες, που προσωπικά μου αρέσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/12, 23:48 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #65 στις: 30/09/12, 02:33 »
Με 'γεις και οι μόντες. Αν δε σε ενοχλούν τα πρίμα του Wizard, η γνώμη μου είναι μείνε εκεί που είσαι.

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #66 στις: 30/09/12, 09:13 »
Εγώ το ανέβασα λιγάκι στα 2.6
Ούτε πάτος δηλαδή, ούτε ταβάνι, στο εύρος τιμών που δίνει.
Αν η υψηλή σου είναι 330V και η αντίσταση στον μετασχηματιστή σου είναι ακριβώς 100Ω μπορείς να ανέβεις και μέχρι το 2,9 (80%), σκέψου ότι πριν ήταν περίπου 3,6! Στο 2,6 είσαι περίπου 72%, προσωπικά θα ανέβαινα λίγο ακόμη πχ 2,7-2,8, αν ισχύουν βέβαια τα παραπάνω, υψηλή 330V & εξόδου 100Ω. Μπορείς να καταλήξεις και στην τελική τιμή με το αυτί!  ;) Αν και οι δαιφορές από 70-78% είναι ελάχιστες.

Υπ'όψη ότι πρέπει να αφήσεις κάποιες ώρες τον ενισχυτή σε λειτουργία να σταθεροποιηθεί το bias, αν μπορείς να παίζεις ακόμη καλύτερα και μετά να κάνεις την τελική μέτρηση, μιας και παίζει να ανέβει ή να κατέβει ανάλογα. Και πάντα να μετράς και τις δύο λυχνίες για να μην υπερβείς κατά λάθος σε κάποια από τις δύο τα όρια και ας είναι matched.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #67 στις: 30/09/12, 09:21 »
Και πάντα να μετράς και τις δύο λυχνίες για να μην υπερβείς κατά λάθος σε κάποια από τις δύο τα όρια και ας είναι matched.
Εγώ μετράω βάζοντας το πολύμετρο στα δύο καλώδια του transformer, (νομίζω Ρ2 & Ρ3). Πως μετράω τις τιμές σε κάθε μία λυχνία?
Επίσης πως μπορώ να διαπιστώσω ότι έχω 330V & εξόδου 100Ω? Ποιά είναι η εξόδου?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #68 στις: 30/09/12, 10:00 »
Εξόδου είναι ο μετασχηματιστής πάνω στον οποίο μετράς, ο γνωστός μετασχηματιστής εξόδου, output tansformer. Πρόσεχε όταν μετράς εκεί γιατί στα ποδαράκια που μετράς βρίσκεται η υψηλή!

Αν προσέξεις από τον εξόδου έρχονται 3 καλώδια, ένα μπλε, ένα κόκκινο και ένα καφέ (Ρ1, Ρ2, Ρ3). Γη και κόκκινο μετράς υψηλή! Με προσοχή.

Ωμικά θα μετρήσεις κόκκινο - πράσινο & κόκκινο - καφέ για να ξέρεις τι μετρήσεις κάνεις. Ο στόχος είναι να ξέρεις πόσα Ωμ είναι το κάθε πρωτεύον τύλιγμα του εξόδου. Καλό θα ήταν να τα αποσυνδέσεις από την πλακέτα  και να μετρήσεις ωμικά. Εννοείται πρίζα εκτός, ενισχυτής κλειστός και αποφορτισμένοι πυκνωτές! Πάντα να μετράς με το πολύμετρό σου την υψηλή πριν βάλεις χέρι μέσα στον ενισχυτή, αν δεν είναι 0V περίμενε 5 λεπτά.

Μετρώντας την υψηλή και το ρεύμα ανόδου βρίσκεις το power dissipation, P = Va x Ia ( υψηλή x I ), το ρεύμα ανόδου είναι Ιa = V / R (αυτό που μετράς (V) πχ 2,6 / πάνω στην αντίσταση (R) που έχεις επιλέξει πχ τα 100Ω του τυλίγματος). Προσωπικά τοποθετώ μια 1Ω σε κάθε άνοδο (ή κάθοδο αν γίνεται) και μετράω εκεί, μου είναι πιο εύκολο.

Στο ένα τύλιγμα κόκκινο - καφέ μετράς το ρεύμα ανόδου της μία τελικής και στο άλλο κόκκινο μπλε της άλλης! Όπως είπαμε με μεγάλη προσοχή μιας και ένα λάθος μπορεί να αποβεί μοιραίο! Να προσέχεις ιδιαίτερα τα probe του πολύμετρου!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #69 στις: 30/09/12, 13:22 »
Λοιπόν ακολούθησα την συμβουλή σου. Ανέβασα το bias στα -2.75 Volts. Έτσι στις άκρες των R31 και R32 παίρνω ακριβώς το ίδιο νούμερο που είναι 13.00 Volts.
Μέτρησα και αντίσταση P2-P1 & P2-P3 και είναι και οι δύο ίδιες στα 98 Ohms. Υψηλή τάση δεν μέτρησα, γιατί να σου πω την αλήθεια δεν το "έπιασα" ακριβώς πως να το κάνω και είπα να μην το διακινδυνέψω.

Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι ποια ακριβώς mods έχεις κάνει εσύ, πέραν φυσικά των basic. Έχεις αλλάξει και output transformer, και αν ναι, μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι "παίζει" με αυτό το mod? Που οφελεί δηλαδή?
Ευχαριστώ
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #70 στις: 01/10/12, 09:37 »
Λοιπόν ακολούθησα την συμβουλή σου. Ανέβασα το bias στα -2.75 Volts. Έτσι στις άκρες των R31 και R32 παίρνω ακριβώς το ίδιο νούμερο που είναι 13.00 Volts.
Μέτρησα και αντίσταση P2-P1 & P2-P3 και είναι και οι δύο ίδιες στα 98 Ohms. Υψηλή τάση δεν μέτρησα, γιατί να σου πω την αλήθεια δεν το "έπιασα" ακριβώς πως να το κάνω και είπα να μην το διακινδυνέψω.

Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι ποια ακριβώς mods έχεις κάνει εσύ, πέραν φυσικά των basic. Έχεις αλλάξει και output transformer, και αν ναι, μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι "παίζει" με αυτό το mod? � ου οφελεί δηλαδή?
Ευχαριστώ
Είναι απαραίτητο να γνωρίζεις την υψηλή αν θέλεις να κάνεις σωστή μέτρηση bias. Για την μέτρησή της θα βάλεις το πολύμετρο στη γη (γείωση, earth, ground) και στο κόκκινο. Αν κατάλαβα καλά, για την μέτρηση του bias δεν βάζεις κόκκινο και μπλε ή καφέ? Λοιπόν, αντί να βάλεις το 2ο probe στο μπλε ή καφέ θα το βάλεις στην γη πχ στο πλην (-) του 100μ (C25) ή αν σου είναι πιο εύκολο ακούμπησε το σε κάποιο σημείο του σασί. Φυσικά, αντί να κάνεις το προηγούμενο, μπορείς να μετρήσεις και στα άκρα του 100μ που μόλις έβαλες, είναι το ίδιο! Ξαναλέω, με προσοχή γιατί έχεις περίπου 330V εκεί! Είναι αρκετά και θανατηφόρα!


Μπορείς να πάρεις probe με κλιπ στην άκρη ώστε να πιάνει όπου θες και να έχεις πιο ελεύθερες κινήσεις. Για παράδειγμα πιάνεις μόνο το ένα πχ στη γη και κάνεις πιο άνετα τις μετρήσεις σου. Δεν είναι τόσο καλή ιδέα να χρησιμοποιείς και τα δύο χέρια για μετρήσεις ειδικά όταν πρέπει να τα τοποθετήσεις σε "επικίνδυνα" σημεία και να περιστρέψεις και ένα τρίμμερ!


Έχω κάνει αρκετά mods σε Blues Jr, και του BillM και άλλα mods, δεν αγοράζω, όμως, τα kit του BillM, μιας και προτιμώ να χρησιμοποιώ δικά μου υλικά. Αν αλλάξεις εξόδου σε κάτι μεγαλύτερο και ποιοτικότερο το πρώτο πράγμα που να περιμένεις είναι αύξηση σε headroom. Ο εξόδου είναι βασικό κομμάτι σε έναν ενισχυτή λυχνίας και η επιλογή του επηρεάζει πάρα πολύ το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Οπότε ανάλογα την επιλογή να περιμένεις και ανάλογες διαφορές, είναι κάτι σαν να αλλάζεις μεγάφωνο. Αν και μεγάφωνο με μεγάφωνο, καμιά φορά, οι διαφορές είναι τεράστιες με τον εξόδου να περιμένεις πιο μικρές. Επηρεάζει κυρίως το tone και σε μεγάλο βαθμό το εύρος, οπότε ανάλογα την ποιότητα του ή βελτιώνει τις χαμηλές και τις υψηλές ή το αντίθετο. Έχει άμεση σχέση με τις αρμονικές και εννοείται με το break up του ενισχυτή και το πως θα παραμορφώσει. Θα σου πρότεινα να δώσεις λίγο χρόνο σε αυτόν που ήδη έχεις και ανάλογα την χρήση του ενισχυτή σου βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #71 στις: 01/10/12, 09:52 »
Είναι απαραίτητο να γνωρίζεις την υψηλή αν θέλεις να κάνεις σωστή μέτρηση bias. Για την μέτρησή της θα βάλεις το πολύμετρο στη γη (γείωση, earth, ground) και στο κόκκινο.

Υποθέτω εννοείς το P2. Αυτό το κάνω έχοντας το βύσμα πάνω στην πλακέτα ή δεν χρειάζεται, το αφήνω επάνω;

Αν κατάλαβα καλά, για την μέτρηση του bias δεν βάζεις κόκκινο και μπλε ή καφέ?

Κάνω ότι ακριβώς λέει στις γραπτές οδηγίες. Βάζω στο Κόκκινο (Ρ2) και στο καφέ (Ρ3).

Λοιπόν, αντί να βάλεις το 2ο probe στο μπλε ή καφέ θα το βάλεις στην γη πχ στο πλην (-) του 100μ (C25) ή αν σου είναι πιο εύκολο ακούμπησε το σε κάποιο σημείο του σασί. Φυσικά, αντί να κάνεις το προηγούμενο, μπορείς να μετρήσεις και στα άκρα του 100μ που μόλις έβαλες, είναι το ίδιο!

Έχεις δίκιο. Δεν μου πήγε το μυαλό. Έτσι κι αλλιώς μετράω ανάμεσα σε C25 και ground για να δω αν έχουν αποφορτιστεί οι πυκνωτές. Δεν φαντάστηκα ότι λογικά, φορτισμένοι θα είναι στα Volt που περιμένουμε να βγάλει ο transformer, στα 330 δλδ.


Μπορείς να πάρεις probe με κλιπ στην άκρη ώστε να πιάνει όπου θες και να έχεις πιο ελεύθερες κινήσεις. Για παράδειγμα πιάνεις μόνο το ένα πχ στη γη και κάνεις πιο άνετα τις μετρήσεις σου. Δεν είναι τόσο καλή ιδέα να χρησιμοποιείς και τα δύο χέρια για μετρήσεις ειδικά όταν πρέπει να τα τοποθετήσεις σε "επικίνδυνα" σημεία και να περιστρέψεις και ένα τρίμμερ!

Έχω ήδη προμηθευτεί "κροκοδειλάκια" για το πολύμετρό μου.

Έχω κάνει αρκετά mods σε Blues Jr, και του BillM και άλλα mods, δεν αγοράζω, όμως, τα kit του BillM, μιας και προτιμώ να χρησιμοποιώ δικά μου υλικά. Αν αλλάξεις εξόδου σε κάτι μεγαλύτερο και ποιοτικότερο το πρώτο πράγμα που να περιμένεις είναι αύξηση σε headroom. Ο εξόδου είναι βασικό κομμάτι σε έναν ενισχυτή λυχνίας και η επιλογή του επηρεάζει πάρα πολύ το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Οπότε ανάλογα την επιλογή να περιμένεις και ανάλογες διαφορές, είναι κάτι σαν να αλλάζεις μεγάφωνο. Αν και μεγάφωνο με μεγάφωνο, καμιά φορά, οι διαφορές είναι τεράστιες με τον εξόδου να περιμένεις πιο μικρές. Επηρεάζει κυρίως το tone και σε μεγάλο βαθμό το εύρος, οπότε ανάλογα την ποιότητα του ή βελτιώνει τις χαμηλές και τις υψηλές ή το αντίθετο. Έχει άμεση σχέση με τις αρμονικές και εννοείται με το break up του ενισχυτή και το πως θα παραμορφώσει. Θα σου πρότεινα να δώσεις λίγο χρόνο σε αυτόν που ήδη έχεις και ανάλογα την χρήση του ενισχυτή σου βλέπεις.

Αν το έχω "πιάσει" ο πιο δυνατός output transformer, είναι για να μπορεί να ανταπεξέλθει απέναντι στις αλλαγές του tone stack !?!?
Για να μην π.χ. λασπώνει από το πολύ περισσότερο μπάσο που απέκτησε ο ενισχυτής;
Αν είναι έτσι, μάλλον πάμε καλά. Δεν παρατήρησα κανενός είδους μη-μουσική παραμόρφωση ή λάσπωμα όσο έπαιξα... Και έπαιξα πολύ... :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #72 στις: 01/10/12, 10:25 »
Και βέβαια το Ρ2 πάνω στην πλακέτα! Μην το βγάλεις αυτό αλλιώς το τελικό στάδιο δεν θα τροφοδοτείται. Πάνω σε αυτό είναι η υψηλή!


Ωραία, Ρ2 και Ρ3 είναι για την μία λυχνία και Ρ1 και Ρ2 για την άλλη. Πάντα να μετράς το bias και για τις δύο γιατί παίζει να έχεις απόκλιση, ειδικά όσο γερνάνε οι λυχνίες.


Ελπίζω τα κροκοδειλάκια να ενσωματώνονται με τα prob! Και όχι προεκτάσεις τύπου κροκοδειλάκι σε κροκοδειλάκι. Η πρότασή μου είναι κάτι τέτοιο,

Σε όποιο από τα δύο probe θέλεις βάζεις το κλιπ του!


Ναι ο εξόδου έχει άμεση σχέση με το εύρος. Και οι χαμηλές έχουν άλλο έλεγχο αλλά και οι υψηλές. Στη μεσαία περιοχή παίζει ρόλο το πόσο καλά ή όχι είναι τυλιγμένος άρα άλλη χροιά και αρμονικές ακόμη και σε overdrive καταστάσεις αλλά και σε "γεμάτα" σήματα πχ μπόλικο drive από κάποιο πετάλι. Επίσης και βασικό όπως ήδη αναφέρθηκε, το headroom! Αν παίζεις σε υψηλές εντάσεις και νιώθεις ότι το break up είναι νωρίς τότε σκέψου οπωσδήποτε για αλλαγή.


Είναι καθαρά, εσύ τι θέλεις! Πολλοί νομίζουν ότι αν αρχίσουν και βάζουν στον ενισχυτή τους ότι καλύτερο και "μεγαλύτερο" παίρνει τότε θα βελτιώνεται. Καμιά φορά, όμως αυτό είναι λάθος! Για παράδειγμα, μερικές φορές είναι επιθυμητό το early break up ή τα πλαδαρά χαμηλά.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #73 στις: 01/10/12, 10:30 »
Έχω ακριβώς τα κροκοδειλάκια της φωτογραφίας σου (extra βιδωτά πάνω στα probes).

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Αερόψυξη λυχνιών ... Λες?
« Απάντηση #74 στις: 06/12/12, 09:13 »
Μ' αρέσει να αυτοαναιρούμαι.
Επίσης δεν μπορώ να κάτσω ήσυχος, στα αβγά μου που λένε. Πρέπει συνέχεια να κάνω κάτι.... Πολύ κακό για το πορτοφόλι.
...
Οπότε, παρήγγειλα και χτες μόλις έβαλα ένα Eminence Cannabis Rex ηχείο.

Ξέρω είναι πολύ νωρίς για κάποιο συμπέρασμα (έπαιξα μόνο 1,5 ώρα) αλλά τα μέχρι στιγμής στοιχεία, έχω θετικές απόψεις. Το ηχείο είναι πολύ μελένιο και πολύ διαφορετικό (όχι καλύτερο/χειρότερο, απλά διαφορετικό) από το Wizard που έβγαλα.
Έχει πιο αργό breakup για παράδειγμα. Με το Wizard άρχισα να έχω hairy sound από το 7 στο volume, ενώ με το CRex, το φαινόμενο παρατηρείται από το 9 και μετά. Επίσης είναι πιο Low Volume από το Wizard το οποίο, ειλικρινά, τώρα που "βίωσα" και τα δύο ηχεία, μπορώ να πω σίγουρα ότι το +1db του Wizard κάνει ΠΟΛΥ διαφορά.
Έχει πιο στρογγυλεμένες άκρες (ηχητικά) και είναι πιο γλυκό, όχι "κουτσουρεμένο" όπως φοβόμουνα.
Επειδή κυρίως παίζω blues/rock νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα. Θα το κρατήσω.

Υ.Γ. Το Wizard δεν είναι καν "στρωμένο" και σε τέλεια κατάσταση. Όποιος ενδιαφέρεται ->
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=30966
Μιλάμε για πολύ "δυνατό" ηχείο. Διψά για ένταση.  ;)

Υ.Γ.2 Επόμενο βήμα...Re-Tolexing. Μου "έκατσε" να αλλάξω την διχρωμία του ενισχυτή από μαύρο-ασημί σε μαύρο κόκκινο, και να βάλω creme chickenhead knobs....... Πως δεν με έχει δείρει η γυναίκα μου ακόμα  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/12, 09:29 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/05, 03:45
από sitsanakak
2 Απαντήσεις
2285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 19:35
από Jezus
5 Απαντήσεις
3122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 16:02
από Μπιφτέκι
9 Απαντήσεις
5277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/13, 20:27
από sfanfan
7 Απαντήσεις
3632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/17, 18:57
από adr1anos
10 Απαντήσεις
2440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 17:16
από zeromancer