Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια με MIDI!!  (Αναγνώστηκε 3926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Βοήθεια με MIDI!!
« στις: 16/06/09, 23:48 »
Μόλις αντάλλαξα το J12 που είχα με ένα FCB1010 midi controller επειδή είναι συμβατό με περισσότερες συσκευές. Αλλά δεν έχω ιδέα πως να το προγραμματίσω, το προηγούμενο το είχε προγραμματίσει επαγγελματίας. Θέλω απλά να ελέγχω τη VOX tonelab le (οι υπόλοιπες μονάδες ελέγχονται από αυτήν). Μπορείτε να μου δώσετε τιπς για ρυθμίσεις και λοιπά μιας και δεν σκαμπάζω από μιντι και πλησιάζει live?... Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Βοήθεια με MIDI!!
« Απάντηση #1 στις: 17/06/09, 00:17 »
Welcome to Hell >:D

Το FCB το αγαπάμε γιατί είναι φθηνό και αξιόπιστο αλλά στον προγραμματισμό είναι pita.. Αν δεν το έλαβες μαζί με το controller, κατέβασε το manual από το site της Behringer.. Μην κατεβάσεις το ελληνικό version, γιατί τα λάθη είναι τόσα πολλά που υποψιάζομαι ότι πετάξανε το αγγλικό κείμενο σε ένα google translate και τελειώσανε.. Από την άλλη, και το αγγλικό κείμενο δεν είναι και το πιο καλογραμμένο, αλλά με την 10η φορά κάτι θα καταφέρεις.. ;D

Πάντως, μαζί με το manual, το κουτί είχε και ένα μονοσέλιδο guide γραμμένο σε απλή γλώσσα με μορφή παραδείγματος σύνδεσης του FCB, του V-amp και κάποιας άλλης MIDI συσκευής.. Το βρήκα πολύ πιο εύκολο αν και δεν περιέχει όλη την πληροφόρηση του manual.. Αυτό δεν το έχω βρει ηλεκτρονικά οπότε μπορώ να στο σκανάρω και να το ανεβάσω εδώ αύριο-μεθαύριο..

Πάντως, σαν γρήγορη λύση, σύνδεσε με τα midi καλώδια τις συσκευές σου, επέλεξε το midi channel σαν "omni" από την tonelab (ή γενικά παίξε με τα κανάλια μέχρι να το βρει το FCB) και μετά όταν θα πατάς κάποιον αριθμό στο FCB θα σου αλλάζει τα patches της tonelab.. Μετά βέβαια, μπορείς να μάθεις και άλλα κολπάκια όπως τα footswitches, copy preset, midi functions, κλπ..

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με MIDI!!
« Απάντηση #2 στις: 17/06/09, 00:35 »
Δεν έχω το guide που αναφέρεις οπότε θα το εκτιμούσα πολύ να το σκανάρεις :)
Το κανάλι το βρήκα, αλλά δεν μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί αυτή τη στιγμή το κοντρολ. Δηλαδή και οι δέκα ποδοδιακόπτες αλλάζουν programs ενώ θέλω οι πέντε να το κάνουν αυτό και οι άλλοι πέντε να κάνουν on/off κάποιες άλλες επιλογές. Επίσης μόνο τα 13 πρώτα banks είναι προσβάσιμα ενώ έχω 30!..

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Βοήθεια με MIDI!!
« Απάντηση #3 στις: 17/06/09, 12:10 »
Manual εδω

http://www.mtnsys.com/faq-fcb/FCB1010_ENG_Rev_E.pdf

Aυτα που ζητας βρισκονται στις σελιδες 6 και 7.....R.T.F.M !!!!!!
Τωρα κατα ποσο ειναι αξιοπιστο δε ξερω αλλα υποθετω λογω τις φτηνης κατασκευης και υλικων οτι δεν ειναι και για πολλα.Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι αν τα παιξει το κοντρολερ σου μεσα σε live τοτε αντε γεια !!!Το αλλο που ξερω σιγουρα ειναι οτι υπαρχουν κοντρολερς και κοντρολερς....προσωπικα δε θα το αγοραζα για χρηση σε λαιβ...τερμα το φτυαρι ομως,παμε πιο κατω....

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με MIDI!!
« Απάντηση #4 στις: 17/06/09, 12:54 »
Mπορεί το FCB να μην έχει την ποιότητα του Johnson αλλά όπως είπα είναι συμβατό με περισσότερες συσκευές και αν αποφασίσω να αλλάξω rig κάποτε, θα μπορώ ακόμα να το χρησιμοποιήσω. Πάντως μια χαρά φαίνεται, κι αν τα παίξει σε live δεν πειράζει, την VOX δίπλα θα την έχω. Απλά χρησιμοποιώ midi controllers για να μην ταλαιπορώ τη VOX που την έχω κάνει πολυεργαλείο.

Το F.M. το διάβασα και δεν έβγαλα άκρη γιαυτό και ζητώ τη βοήθειά σας..


Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Βοήθεια με MIDI!!
« Απάντηση #5 στις: 17/06/09, 13:13 »
Σιγουρα ειναι μια χαρα για την τιμη του  ;) .Οσο για τη συμβατοτητα που αναφερεις,ολα τα midi controllers ειναι συμβατα με ολες τις midi controlled συσκευες,οποτε θα σου εκανε το οτιδηποτε αλλο...αλλα ας παμε στο θεμα....οταν λες
Παράθεση
και οι άλλοι πέντε να κάνουν on/off κάποιες άλλες επιλογές
εννοεις τι;Ας πουμε να ανοιγοκλεινουν τον κομπρεσσορα η το chorous πχ σε καποιο προγραμμα;Η πχ να κανουν channel switch στον ενισχυτη σου;Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...επισης καποιες απο τις λειτουργιες που πιθανον να θελεις να προγραμματισεις ισως βρισκονται στο manual της VOX,ριξε κι εκει μια ματια αν δε το χεις κανει ηδη,στο midi section.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/09, 13:17 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια με MIDI!!
« Απάντηση #6 στις: 17/06/09, 14:00 »
To J12 δεν λειτουργούσε με midi αλλά με το παρόμοιο digitech protocole, ενώ ο FCB με midi.
Aπό το κοντρόλερ το μόνο που θέλω είναι να ελέγχει τη VOX. Η VOX ελέγχει όλα τα υπόλοιπα και είναι μια χαρά προγραμματισμένη. Άρα θέλω πέντε switches να αλλάζουν presets και άλλα πέντε να ελέγχουν ενεργοποίηση/απενεργοποίηση των compressor, delay, reverb, effects loop (insert on/off) και το κυριότερο delay tap, όλα αυτά της Vox (η οποία τα περισσότερα τα παίρνει απο αλλού). Διάβασα και τα περί midi στο manual της Vox αλλά δεν με βοήθησε. Έδωσα κάποιες τιμές στις λειτουργίες που θέλω να ενεργοποιούνται από το FCB, ασπούμε cc06 για το delay, νομίζωντας ότι το cc06 αντιστοιχεί στο footswitch 6 του κοντρόλερ αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 22:47
από JimTemoe
28 Απαντήσεις
26466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/06, 18:37
από lentas
6 Απαντήσεις
3782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/07, 20:31
από Alex Panagis
3 Απαντήσεις
2442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/07, 19:10
από missionary
Midi

Ξεκίνησε από Evangelos 123 Εφέ

1 Απαντήσεις
2605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 01:38
από Jezus
Midi Keyboard

Ξεκίνησε από BluesMe Πλήκτρα

4 Απαντήσεις
7174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 23:14
από BluesMe
6 Απαντήσεις
4073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 23:40
από Serviani
Περί Midi

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

3 Απαντήσεις
2808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 00:13
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
1796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 17:36
από gers
6 Απαντήσεις
27955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 18:02
από AderfiTouEleous