Αποστολέας Θέμα: mesa boogie  (Αναγνώστηκε 5607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
mesa boogie
« στις: 14/09/11, 19:27 »
μιας και σκεφτομαι να παρω καποιο κεφαλι 100  βαττ απο mesa boogie ποιο μποντελο θεωρειται πιο  ευελικτο απο καθαρα εως τερμα γκαζια???θα δωσω χρηματα και θελω να παρω το καλυτερο...καμμια γνωμη μετα απο δοκιμη???

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #1 στις: 14/09/11, 20:27 »
Έχω παίξει με Mark V και έβγαζε ότι ήχο μπορείς να φανταστείς. Το high gain του είναι σφιχτό και μου άρεσε πολύ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #2 στις: 14/09/11, 21:25 »
Mark V ισως ο πιο ευλικτος ενισχυτης που υπαρχει,αλλα πολλα λεφτα!!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #3 στις: 14/09/11, 22:38 »
ο dual rectifier τι λεει???παντως ρε παιδια μονο σε στουντιο μπορει κανεις να τα δοκιμασει...οντως πολλα λεφτα...αλλα ειναι θεμα επιλογης...αμα ειναι να το γουσταρεις....απλα εδω στο Ηρακλειο δεν ξερω που μπορω να ακουσω mesa boogie...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #4 στις: 15/09/11, 13:27 »
ο dual rectifier τι λεει???παντως ρε παιδια μονο σε στουντιο μπορει κανεις να τα δοκιμασει...οντως πολλα λεφτα...αλλα ειναι θεμα επιλογης...αμα ειναι να το γουσταρεις....απλα εδω στο Ηρακλειο δεν ξερω που μπορω να ακουσω mesa boogie...

Ο dual rectifier(μιας και εχω) ειναι επισης πολυ καλος αλλα λιγοτερο ευελικτος και ποιο μεταλαδικος!Και με αυτον ομως μπορεις να παιξεις τα παντα!
Εκει που λαμπει ομως ειναι με 1 Ts9 μπροστα και high gain ρυθμισεις!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #5 στις: 15/09/11, 20:07 »
και μια βλακωδη ερωτηση..εχωντας το podhd500...η προσομοιωση που κανει στο dual rectifier ειναι αξιοπθστη η καμμια σχεση...το λεω επειδη το εχω αλλα δεν εχω μετρο συγκρισης....
ευχαριστω παιδια παντως!!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #6 στις: 15/09/11, 22:34 »
Αν σκεφτεσαι να πας για modelling και εισαι διατεθιμενος να δωσεις χρηματα, μην κοιτας τιποτα αλλο απο το axe fx ειτε το ΙΙ (θα πρεπει να περιμενεις πολυυυυ), ειτε το standard ή το Ultra.
Θα σε καλυψει 100% στα παντα, ιδιατερα αν εχεις πειρα με modelling μηχανηματα και σου αρεσει το tweeking. Για ποιοτητα ηχου και πιστοτητα δεν το συζηταμε... Απλα ψαξε να βρεις videos και demos, reviews κτλ. Εγω ειχα το standard και εδωσα 1 mesa boogie και εναν Marshall Plexi '73 για να το παρω. Τωρα το πουλησα για το axe fx II το οποιο περιμενω εδω και 4 μηνες...
Παντως για τους λαμπατους, ο recto ειναι πολυ καλος, οχι τρομερα ευελικτος και θελει και την εντασουλα του για να δειξει δοντια... Ειναι ιδιατερα καλος σε metal/nu metal φαση αν εχεις και καλη καμπινα βεβαιως που να μην "κλανει".
Αν πας για λαμπατο παντως, θα σου προτεινα να κοιταξεις και το μοντελο της randall με τα modules (MTS νομιζω;). Μπορεις να διαλεξεις τα δικα σου modules (απο ac30 μεχρι rectifier, απο ολα εχει ο μπαξες) και η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι πραγματικα αξιζει τα χρηματα του, ειδικα για καποιον που ενδιαφερεται να εχει αρκετους διαφορετικους ηχους σε ενα λαμπατο μηχανημα για να καλυπτει πολλα ειδη μουσικης. Κυκλοφορει και σε μορφη κεφαλης (με 2 ή 3 modules που διαλεγεις εσυ - αν και υπαρχουν και ετοιμα πακετα) και σε μορφη preamp http://www.randallamplifiers.com/Amplifiers/MTS-Rack-Gear/ που χωραει 4 modules και συνδυαζεται τελεια με τον τελικο της Randall (δεν θυμαμαι μοντελο) που ειναι stereo με ενα καναλι με el 34 λαμπες και ενα καναλι με 6l6. Ενισχυτης και προενισχυτης συνεργαζονται και αναλογως του Module που χρησιμοποιεις μπορεις να χρησιμοποιεις ειτε el 34 ειτε 6l6 τελικη ενισχυση για να εχεις πιο αυθεντικο ηχο αναλογως του module που χρησιμοποιεις. Βγαινει και σε studio amp εκδοση με 12 (!!!) modules.
Καθε module εχει λογικο κοστος και μπαινοβγαινει συρταροτο στον προενισχυτη ή στην κεφαλη. Δες και το site και θα καταλαβεις.
Παντως εγω θα προτεινα ανεπιφυλακτα το axe fx και σαν δευτερη λυση (για αυτα που ζητας) τα modules. Σαν τριτη λυση μαλλον θα κοιταγα προς Marshall JVM ή καναν Diezel einstein.
Οι boogie ειναι καταπληκτικοι ενισχυτες αλλα θελουν τοσο tweek-αρισμα για να πετυχεις τα sweet spot τους που μερικες φορες γινονται σπασαρ*****οι... Βεβαια οταν φτιαξεις τον ηχο και βρεις τα sweet spots κελαηδανε, αλλα λεμε τωρα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #7 στις: 15/09/11, 22:37 »
Παρε και ενα video με axe fx II για να παρεις μια ιδεα. Οτι ακους στο video (οσων αφορα την κιθαρα) ειναι one take με 2 stereo καναλια χωρις κανενα αλλο "πειραγμα", mastering, eq κτλ.
Ειναι usb κατευθειαν στο pc...
http://forum.fractalaudio.com/axe-fx-ii-discussion/38535-axeii-reamp-journey-separate-ways-video-cover-mark-day.html

Να και αλλο ενα (του ιδιου, το Link ειναι απο το καναλι του επιτηδες για να δεις και αλλα videos αν θες)
http://www.youtube.com/user/samhillband#p/u/3/xW6E2ht5NAM
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/11, 22:52 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #8 στις: 15/09/11, 23:49 »
Παρε και ενα video με axe fx II για να παρεις μια ιδεα. Οτι ακους στο video (οσων αφορα την κιθαρα) ειναι one take με 2 stereo καναλια χωρις κανενα αλλο "πειραγμα", mastering, eq κτλ.
Ειναι usb κατευθειαν στο pc...
http://forum.fractalaudio.com/axe-fx-ii-discussion/38535-axeii-reamp-journey-separate-ways-video-cover-mark-day.html

Να και αλλο ενα (του ιδιου, το Link ειναι απο το καναλι του επιτηδες για να δεις και αλλα videos αν θες)
http://www.youtube.com/user/samhillband#p/u/3/xW6E2ht5NAM

ΠΟΠΟ δεν τα ειχα δει αυτα τα βιντεο! Ρε συ Johnie Darko το στανταρ εχει το ιδιο ηχο? Εχει τρελες διαφορες το 2?
Πουλησα τον koch και το σκεφτομαι σοβαρα, αλλα τα 2200 του 2 δεν τα φτανω!Εσυ ποσο το εδωσες το στανταρ?
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #9 στις: 16/09/11, 00:49 »
Πώς είναι δυνατόν να έχεις καταλήξει σε mesa boogie χωρίς να έχεις ακούσει τους mesa boogie (και προφανώς ενισχυτές και άλλων εταιριών)?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #10 στις: 16/09/11, 01:38 »
Παρε και ενα video με axe fx II για να παρεις μια ιδεα. Οτι ακους στο video (οσων αφορα την κιθαρα) ειναι one take με 2 stereo καναλια χωρις κανενα αλλο "πειραγμα", mastering, eq κτλ.
Ειναι usb κατευθειαν στο pc...
http://forum.fractalaudio.com/axe-fx-ii-discussion/38535-axeii-reamp-journey-separate-ways-video-cover-mark-day.html

Να και αλλο ενα (του ιδιου, το Link ειναι απο το καναλι του επιτηδες για να δεις και αλλα videos αν θες)
http://www.youtube.com/user/samhillband#p/u/3/xW6E2ht5NAM

ΠΟΠΟ δεν τα ειχα δει αυτα τα βιντεο! Ρε συ Johnie Darko το στανταρ εχει το ιδιο ηχο? Εχει τρελες διαφορες το 2?
Πουλησα τον koch και το σκεφτομαι σοβαρα, αλλα τα 2200 του 2 δεν τα φτανω!Εσυ ποσο το εδωσες το στανταρ?


Το standard (και το ultra) ειναι καταπληκτικα μηχανηματα. Το ΙΙ οπως ειπα δεν το χω ακομα στα χερια μου, αλλα απο οσα εχω ακουσει και απο οσα ξερω απο το Ι, ειναι σιγουρα καλυτερο απο το Ι. Αλλα μην νομιζεις οτι το Ι ειναι ενα πολυ καλο pod πχ... Μιλαμε για Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟ μηχανημα που ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μετανιωσεις αν το παρεις, ειτε αν το χρησιμοποιησεις με τελικο και ηχεια κιθαρας, ειτε με frfr λυση. Εγω το standard το πουλησα 1100€.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #11 στις: 16/09/11, 22:33 »
Πώς είναι δυνατόν να έχεις καταλήξει σε mesa boogie χωρίς να έχεις ακούσει τους mesa boogie (και προφανώς ενισχυτές και άλλων εταιριών)?
απο που να εχω την δυνατοτητα να δοκιμαζω ενισχυτες και μαλιστα πανακριβους....οτι κανει το youtube και καμμια βολτα σε μαγαζι....Ηρακλειο μενω φιλε..

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #12 στις: 16/09/11, 23:41 »
Πώς είναι δυνατόν να έχεις καταλήξει σε mesa boogie χωρίς να έχεις ακούσει τους mesa boogie (και προφανώς ενισχυτές και άλλων εταιριών)?
απο που να εχω την δυνατοτητα να δοκιμαζω ενισχυτες και μαλιστα πανακριβους....οτι κανει το youtube και καμμια βολτα σε μαγαζι....Ηρακλειο μενω φιλε..

Σορρυ κιολας αλλα αμα ειναι να σκασεις τοσα λεφτα για βαρβατο ενισχυτη δεν κανεις κι ενα ταξιδακι προς Αθηνα μερια να ακουσεις οτι υπαρχει;

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #13 στις: 16/09/11, 23:56 »
ναι δεν εχεις αδικο..... ;) ..σε ποια μαγαζια αληθεια θα μπορω να τον ακουσω??

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #14 στις: 17/09/11, 00:04 »
Επισημος αντιπροσωπος ειναι ο Στολλας, κανε ενα τηλεφωνακι να ρωτησεις σε ποια καταστηματα μπορεις να ακουσεις mesa boogie --> http://www.stollas.com/SkyPage.asp?pg=16 (Κεντρική Διανομή & Έκθεση) ;)

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #15 στις: 25/09/11, 20:03 »
μιας και σκεφτομαι να παρω καποιο κεφαλι 100  βαττ απο mesa boogie ποιο μποντελο θεωρειται πιο  ευελικτο απο καθαρα εως τερμα γκαζια???θα δωσω χρηματα και θελω να παρω το καλυτερο...


εδώ είσαι
http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_roadking_head.htm

και με την καμπινα του
http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_roadking_412_slant.htm

Με ενα πεντοχίλιαρο έχεις καθαρίσει και σου μένουν και ρέστα για πεταλάκια εφφέ.
 ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: mesa boogie
« Απάντηση #16 στις: 02/10/11, 02:23 »
Αμα ειναι να τα σκασεις παρε Bogner XTC, Diezel VH4, κατι τετοιο αξιζει περισοτερο  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
16723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
39 Απαντήσεις
13218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
Mesa Boogie Transatlantic

Ξεκίνησε από Possessed « 1 2 3 » Ενισχυτές

63 Απαντήσεις
18594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 13:54
από tech21man
8 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 16:27
από faser
17 Απαντήσεις
6063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
6 Απαντήσεις
4183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/13, 23:04
από Stel Andre
16 Απαντήσεις
13483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/16, 22:19
από tech21man
21 Απαντήσεις
10945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 23:07
από theonirvana
17 Απαντήσεις
8650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/17, 14:55
από kkmspm (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
6184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/17, 13:17
από tech21man