Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 93073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #150 στις: 11/01/07, 20:55 »
ναι..αλλα κατάλαβα οτι αφορμή για τα όσα είπες ήταν αυτά που προηγουμένως είχα πει !

φυσικά και βρίσκω παράλογο κάθε φοιτητής να έχει από ένα αυτοκίνητο,όμως δεν βρίσκω παράλογο να έχω εγώ σχεδιαστήρια..Πιστεύω οτι καταλαβαίνεις οτι απέχει πολύ το ένα από το άλλο..
όσο για τις στρατιωτικές δαπάνες,είπα ότι παράλογο είναι που είμαστε η  2η χώρα ..Αυτό δηλαδή πώς σου φαίνεται?απολυτα φυσιολογικό?
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #151 στις: 11/01/07, 20:57 »
εμενα παντως αυτο που με ανησυχει αυτη τη στιγμη ειναι το οτι οταν περασω στη σχολη που θελω και αποφοιτησω μετα απο 5-6 χρονακια, το χαρτι που θα εχω στα χερια μου δεν θα κανει ουτε για προσαναμα... γιατι οπως και να το κανουμε, τα παιδια απο τα ιδιωτικα θα πληρωνουν κ θα εχουν προσβαση σε καλυτερο εξοπλισμο και οι καθηγητες θα ειναι ασφαλων κλασεις ανωτεροι... εγω που δεν μπορω να πληρωσω τι θα κανω? ο εργοδοτης ποιον θα προσλαβει αραγε?? ?? ?? :( :'( :'( εμενα η τον αλλον του ιδιωτικου που τα σκασαν οι γονεις του?
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #152 στις: 11/01/07, 21:01 »
ναι..αλλα κατάλαβα οτι αφορμή για τα όσα είπες ήταν αυτά που προηγουμένως είχα πει !

φυσικά και βρίσκω παράλογο κάθε φοιτητής να έχει από ένα αυτοκίνητο,όμως δεν βρίσκω παράλογο να έχω εγώ σχεδιαστήρια..Πιστεύω οτι καταλαβαίνεις οτι απέχει πολύ το ένα από το άλλο..
όσο για τις στρατιωτικές δαπάνες,είπα ότι παράλογο είναι που είμαστε η  2η χώρα ..Αυτό δηλαδή πώς σου φαίνεται?απολυτα φυσιολογικό?

Αν εννοείς να έχετε σχεδιαστήρια στο πανεπιστήμιο συμφωνώ ότι θα έπρεπε να υπάρχουν. Αλλά να σου πληρώνουν τα υλικά για τις μακέτες και να σου αγοράζουν και σχεδιαστήριο για το σπίτι το βρίσκω υπερβολικό.
Για τις δαπάνες, ξέρεις αν το 2η χώρα αφορά σε συνολικά νούμερα ή σε ποσοστό? Γιατί αν αν είναι σε ποσοστό, τότε ναι το βρίσκω φυσιολογικό.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #153 στις: 11/01/07, 21:01 »
εμενα παντως αυτο που με ανησυχει αυτη τη στιγμη ειναι το οτι οταν περασω στη σχολη που θελω και αποφοιτησω μετα απο 5-6 χρονακια, το χαρτι που θα εχω στα χερια μου δεν θα κανει ουτε για προσαναμα... γιατι οπως και να το κανουμε, τα παιδια απο τα ιδιωτικα θα πληρωνουν κ θα εχουν προσβαση σε καλυτερο εξοπλισμο και οι καθηγητες θα ειναι ασφαλων κλασεις ανωτεροι... εγω που δεν μπορω να πληρωσω τι θα κανω? ο εργοδοτης ποιον θα προσλαβει αραγε?? ?? ?? :( :'( :'( εμενα η τον αλλον του ιδιωτικου που τα σκασαν οι γονεις του?
Ο εργοδότης θα προσλάβει αυτόν που μπορεί να αποδείξει ότι κάνει καλύτερα τη δουλειά. Αν μπει χέρι και στα δημόσια, το πόσο καλή είσαι στη δουλειά σου θα εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα.

Και κάτι ακόμα: στην Ελλάδα οι εργοδότες δεν πάσχουν από ιδιωτικομανία. Απο ξενομανία πάσχουν. Τις πρώτες εντυπώσεις δεν θα τις κερδίσει αυτός με το πτυχίο του ιδιωτικού, αλλά αυτός με το πτυχίο από τας Ευρώπας. Φυσικά στο τέλος μετράει η ικανότητα, αλλά πες ότι είναι ολόιδιοι, ρε παιδί μου...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #154 στις: 11/01/07, 21:06 »

Δηλαδή στο ΤΕΙ οχημάτων θα έπρεπε να δίνουν και στον κάθε φοιτητή και από ένα αυτοκίνητο δωρεάν για να μπορεί να μελετάει τα εργαστήρια. Στη δικιά σου περίπτωση με τις μακέτες και όλα τα υπόλοιπα δυστυχώς ισχύει ότι "αυτά (τα ακριβά υλικά δηλαδή) πάνε πακέτο" (όπως π.χ. στην ιατρική πάει πακέτο ότι θα ανοίγεις κοιλιές και πτώματα για να μάθεις ανατομία και θα σπουδάζεις 10 χρόνια για να βγάλεις τα πρώτα σου χρήματα).


Η απλουστευτική λογική σου σπάει κόκκαλα...
Σε πληροφορώ λοιπόν ότι χώρες της Βαλτικής (Δανία, Σουηδία) διαθέτουν δημόσια κ ιδιωτικά πανεπιστήμια. ΟΜΩΣ υπάρχει γενναία χρηματοδότηση των πρώτων ώστε οι φοιτητές πχ. της οδοντιατρικής να διαθέτουν όλα όσα χρειάζονται για την άσκηση τους.
Στην Ελλάδα ένας μέσος φοιτητής οδοντιατρικής χρειάζεται περίπου 80 ευρώ το μήνα (ίσως κ παραπάνω) για αναλώσιμα.Αυτά τα πληρώνει ο γονιός του από την τσέπη του.
Περαιτέρω, οι κλινικές υπολειτουργούν λόγω έλλειψης υποδομών, υλικών, προσωπικού, αιθουσών, οδ. εδρών, εργαλείων, εργαλειοδοτών...
Αν θες να συνεχίσω μπορώ να το κάνω ευχαρίστως...
Κ μου λες ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ότι επειδή κάποιος γεννήθηκε από πλούσιους γονείς (κ μόνο γι'αυτό) σε ένα διπλανό υπερπολυτελές ΙΔΙΩΤΙΚΟ πανεπιστήμιο, με όλες τις εγκαταστάσεις θα μπορεί μεθαύριο να βγαίνει στην αγορά εργασίας κ να μου παίρνει τους πελάτες.
Ε λοιπόν φίλε μου, κάποια πράγματα είναι υπεράνω χρημάτων. Ο κόπος, ο μόχθος, η επιμονή-υπομονή, η σκληρή δουλειά δεν αντικαθίστανται από κανένα πλούσιο μπαμπά.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #155 στις: 11/01/07, 21:18 »
εμενα παντως αυτο που με ανησυχει αυτη τη στιγμη ειναι το οτι οταν περασω στη σχολη που θελω και αποφοιτησω μετα απο 5-6 χρονακια, το χαρτι που θα εχω στα χερια μου δεν θα κανει ουτε για προσαναμα... γιατι οπως και να το κανουμε, τα παιδια απο τα ιδιωτικα θα πληρωνουν κ θα εχουν προσβαση σε καλυτερο εξοπλισμο και οι καθηγητες θα ειναι ασφαλων κλασεις ανωτεροι... εγω που δεν μπορω να πληρωσω τι θα κανω? ο εργοδοτης ποιον θα προσλαβει αραγε?? ?? ?? :( :'( :'( εμενα η τον αλλον του ιδιωτικου που τα σκασαν οι γονεις του?
Ο εργοδότης θα προσλάβει αυτόν που μπορεί να αποδείξει ότι κάνει καλύτερα τη δουλειά. Αν μπει χέρι και στα δημόσια, το πόσο καλή είσαι στη δουλειά σου θα εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα.

Και κάτι ακόμα: στην Ελλάδα οι εργοδότες δεν πάσχουν από ιδιωτικομανία. Απο ξενομανία πάσχουν. Τις πρώτες εντυπώσεις δεν θα τις κερδίσει αυτός με το πτυχίο του ιδιωτικού, αλλά αυτός με το πτυχίο από τας Ευρώπας. Φυσικά στο τέλος μετράει η ικανότητα, αλλά πες ότι είναι ολόιδιοι, ρε παιδί μου...

ναι αλλα οπως και να το κανουμε ο αποφοιτος ιδιωτικου θα εχει παντα το προβαδισμα. απλα και μονο επειδη θα εχει περισσοτερες γνωσεις και οχι απλα τονους  αχρηστων θεωριων που πρακτικα δεν χρησιμευουν σε τιποτα... ο εργοδοτης δεν θα μας βαλει να κανουμε τεστ γνωσεων. Απλα θα διαβασει τα βιογραφικα μας και θα κρινει.
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #156 στις: 11/01/07, 21:19 »

Δηλαδή στο ΤΕΙ οχημάτων θα έπρεπε να δίνουν και στον κάθε φοιτητή και από ένα αυτοκίνητο δωρεάν για να μπορεί να μελετάει τα εργαστήρια. Στη δικιά σου περίπτωση με τις μακέτες και όλα τα υπόλοιπα δυστυχώς ισχύει ότι "αυτά (τα ακριβά υλικά δηλαδή) πάνε πακέτο" (όπως π.χ. στην ιατρική πάει πακέτο ότι θα ανοίγεις κοιλιές και πτώματα για να μάθεις ανατομία και θα σπουδάζεις 10 χρόνια για να βγάλεις τα πρώτα σου χρήματα).


Η απλουστευτική λογική σου σπάει κόκκαλα...
Σε πληροφορώ λοιπόν ότι χώρες της Βαλτικής (Δανία, Σουηδία) διαθέτουν δημόσια κ ιδιωτικά πανεπιστήμια. ΟΜΩΣ υπάρχει γενναία χρηματοδότηση των πρώτων ώστε οι φοιτητές πχ. της οδοντιατρικής να διαθέτουν όλα όσα χρειάζονται για την άσκηση τους.
Στην Ελλάδα ένας μέσος φοιτητής οδοντιατρικής χρειάζεται περίπου 80 ευρώ το μήνα (ίσως κ παραπάνω) για αναλώσιμα.Αυτά τα πληρώνει ο γονιός του από την τσέπη του.
Περαιτέρω, οι κλινικές υπολειτουργούν λόγω έλλειψης υποδομών, υλικών, προσωπικού, αιθουσών, οδ. εδρών, εργαλείων, εργαλειοδοτών...
Αν θες να συνεχίσω μπορώ να το κάνω ευχαρίστως...
Κ μου λες ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ότι επειδή κάποιος γεννήθηκε από πλούσιους γονείς (κ μόνο γι'αυτό) σε ένα διπλανό υπερπολυτελές ΙΔΙΩΤΙΚΟ πανεπιστήμιο, με όλες τις εγκαταστάσεις θα μπορεί μεθαύριο να βγαίνει στην αγορά εργασίας κ να μου παίρνει τους πελάτες.
Ε λοιπόν φίλε μου, κάποια πράγματα είναι υπεράνω χρημάτων. Ο κόπος, ο μόχθος, η επιμονή-υπομονή, η σκληρή δουλειά δεν αντικαθίστανται από κανένα πλούσιο μπαμπά.

Ωραία και τα λεφτά για όλα αυτά στην Ελλάδα θα μας τα δώσει η νεράιδα αφού τα βγάλει από τον κ**ο της. Είπαμε ωραία όλα αυτά ρε παιδά αλλά δεν γίνονται, τι να κάνουμε?
Η δικιά σου λογική σπάει κόκκαλα γιατί βάζεις ΟΛΟΥΣ όσους γεννήθηκαν από πλούσιους γονείς στο ίδιο καζάνι ότι δηλαδή το μόνο που αξίζουν είναι τα λεφτά των γονιών τους. Μάθε λοιπόν ότι ο κόπος, ο μόχθος, η επιμονή-υπομονή, η σκληρή δουλειά δεν είναι "προνόμιο" των φτωχών και ότι κάποιοι είναι πλούσιοι επειδή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ και μοχθούν και έχουν και επιμονή και υπομονή και δεν κάθονται να παραπονιούνται για το καθετί. Και πριν υποθέσεις ότι εγώ τα λέω αυτά "εκ του ασφαλούς" να σου πω ότι ούτε πλούσιους γονείς έχω ούτε πήγα σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο ούτε σε ιδιωτικό σχολείο. Απλά όταν κάτι έλλειπε από τη σχολή κοιτούσα να το παλέψω χωρίς να κάθομαι να διαμαρτύρομαι συνεχώς και το ένα να μου βρωμάει και το άλλο να μου ξινίζει. Μάθε επίσης ότι ανήκω στην κατηγορία των μηχανικών με τις χαμηλότερες αμοιβές (Τοπογράφος) αλλά με τον ακριβότερο εξοπλισμό (ένα τοπογραφικό όργανο της προκοπής έχει από 8500€ και πάνω).
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #157 στις: 11/01/07, 21:21 »
oxi βέβαια..δεν εννοώ να μου πάρουν σχεδιαστήριο στο σπίτι..λογικά πράγματα ζητάω σε πρώτη φαση!
 
Αναλογικά όπως είπα και πριν η ελλαδα είναι 1η μετά την αμερικη σε δαπανες..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #158 στις: 11/01/07, 21:37 »
Δεν εχουμε δαπιτες εδω ρε,ανεξαρτητοι ειναι τα παιδια....απλα εχουν  μια μικρη κλιση στον νεοφιλελευθερισμο...

Το αν θα περασει ή οχι ειναι δυσκολο να το προβλεψω αν και τα πραγματα ειναι δυσκολα για εμας.Οι καταληψεις παντως ειναι ΠΟΛΛΕΣ (πλειοψηφια).Και τα πλαισια των αριστερων υπερψηφισονται οποτε μην ξανακουσω μλκς περι φασιστικης συμπεριφορας κτλ κτλ.

Αληθεια, για ποια αναβαθμιση που θα φερουν τα ιδιωτικα -ε συγγνωμη μη κρατικα- πανεπιστημια μιλατε?
Αληθεια, μηπως το κολεγειο της κηφισιας αναβαθμισε το δημοσιο λυκειο του κολωνου και δεν το πηρα πρεφα εγω?

Γιατι επιμενετε να ονομαζετε τα ιδιωτικα πανεπιστημια ,μη κρατικα?Αληθεια, ζειτε με το ονειρο πως ο ιδιοκτητης του deree θα αρχισει να δινει οτι λεφτα παιρνει απο τους πελατες του, στο ιδρυμα?

Ειναι κανεις τοσο αφελης να πιστευει οτι θα ερθει το χαρβαρντ εδω?Η εκκλησια θα ιδρυσει κανα πανεπιστημιο και αυτο πολυ μας ειναι.Τα υπολοιπα ιδιωτικα πανεπιστημια θα ειναι τα σημερινα κεντρα ελευθερων σπουδων...

Πως δν τιθεται θεμα ιδιωτικοποιησης των ηδη δημοσιων πανεπιστημιων?Ειναι ψεμα πως η πλειοψηφια των ιδιωτικων πανεπιστημιων των ευρωπαικων χωρων ηταν πρωην κρατικα πανεπιστημια?

Να φερω ενα παραδειγμα.Τμημα γεωλογιας και γεωπεριβαλλοντος του Καποδιστριακου πανεπιστημιου αθηνας.Η εταιρια πετρελαιου revoil φερνει δειγμα μελετης.Οταν το συγκεκριμενο τμημα θα ελεγχεται απο την revoil η καποια αντιστοιχη μεγαλοεπιχειρηση ποιο πιστευετε οτι θα ειναι το πορισμα της μελετης?
Υποτιθεται πως ο επιστημονας πρεπει να πραττει για το καλο της κοινωνιας.Οταν το πανεπιστημιο θα ελεγχεται απο τις κωλοεπιχειρησησεις πως θα βγει καποιος επιστημονας με συνειδηση και πως η ερευνα θα ειναι αμεροληπτη?

 H τέχνη και η επιστήμη, η έρευνα και η διδασκαλία είναι ελεύθερες η ανάπτυξη και η προαγωγή τους αποτελεί υποχρέωση του Kράτους. H ακαδημαϊκή ελευθερία και η ελευθερία της διδασκαλίας δεν απαλλάσσουν από το καθήκον της υπακοής στο Σύνταγμα.... H σύσταση ανώτατων σχολών από ιδιώτες απαγορεύεται.

Eγω προσωπικα μια χαρα το βρισκω το αρθρο 16.Η παιδεια εχει πολλους τροπους να σωθει.Ας εδιναν τα λαμογια εστω το 5% του προυπολογισμου στην εκπαιδευση.Αφου δεν θελουν  να το δωσουν,  γιατι ως γνωστον ο νεοφιλελευθερισμος το κεφαλαιο υπηρετει ,ας με συγχωρατε αγαπητοι μου αλλα το αγαλμα του καλου ιδιωτη δεν το στηνω.

Και τελικα καποιες ερωτησεις για να τελειωνουμε.Γιατι δν δινουν βασικο μισθο αναλογο των ξενων χωρων και οχι 600 ευρω που ειναι ο σημερινος ελληνικος?Για να μπρεσουμε να πληρωνουμε τον ιδιωτη.Στην αγγλια δεν δινουν το 10% της οικονομιας τους στην παιδεια?
Αληθεια τελικα ποια ειναι αυτη η τοσο τρομερη παιδεια που προσφερουν τα ξενα ιδιωτικα πανεπιστημια?Η νεολαια των ανεπτυγμενων ευρωπαικων χωρων δεν ειναι η νεολαια που κοιμαται?Και οταν ξυπανε που και που ,τους αντιμετωπιζουν με πλαστικες σφαιρες?Και μαλιστα με την συναινεση της κοινωνιας?
Αυτο γιατι συμβαινει?Ισως γιατι νεοι 18 χρονων εχουν δασκαλευτει για το ποσο σημαντικο ειναι το κεφαλαιο και πως τα παντα εξαρτονται απο αυτο?Αληθεια ολη αυτη η ιδιωτικοποιηση των παντων και η θεοποιηση του κεφαλαιου δεν ειναι τρομακτικη?Αληθεια σε ολα αυτα τα ξακουστα ευρωπαικα πανεπιστημια φοιτιτικες παραταξεις υπαρχουν?Οι νεολαιοι εχουν πολιτικη αποψη ή εμενα δεν εχει παρει τιποτα το αυτι μου?Για ασυλο δεν κανω καν λογο.Ο επιχειρηματιας χανει λεφτα οταν η επιχειρηση του μενει κλειστη λογω καταληψης.
Οταν καταφερουν και υποταξουν την παιδεια ,και την  μεριδα (εστω μικρη) της νεολαιας που παραμενει ξυπνια, δεν τους μενει τιποτα ολα.Αυτο ακριβως επιδιωκουν.
Απο τα ιδιωτικα πανεπιστημια μια χαρα επαγγελματιες θα βγαινουμε.Ατομα με κριση,αποψη και ΠΑΙΔΕΙΑ δεν θα βγαινουμε.
Μια χαρα ειναι το συστημα  τελικα.Η αξιοκρατια του πλουσιου ακομα καλα κρατει φαινεται.Η ναρκωση της κοινωνιας μια χαρα κρατει και επεκτινεται.Σημερα δεν καινε βιβλια...απλα τα αφαιρουν.Φοβουνται να αποκτησει γνωση ο λαος γιατι θα τριξουν τα θεμελια της "δημοκρατιας τους".

4. H τήρηση τoυ Συντάγματoς επαφίεται στoν πατριωτισμό των Eλλήνων, πoυ δικαιoύνται και υπoχρεoύνται να αντιστέκoνται με κάθε μέσo εναντίoν oπoιoυδήπoτε επιχειρεί να τo καταλύσει με τη βία. "


Τελικα εμεις οι διαδηλωσακιδες πρεπει να ειμαστε πολλοι πατριωτες
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/07, 22:14 από inthewoods »
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #159 στις: 11/01/07, 22:00 »

Ωραία και τα λεφτά για όλα αυτά στην Ελλάδα θα μας τα δώσει η νεράιδα αφού τα βγάλει από τον κ**ο της. Είπαμε ωραία όλα αυτά ρε παιδά αλλά δεν γίνονται, τι να κάνουμε?
Η δικιά σου λογική σπάει κόκκαλα γιατί βάζεις ΟΛΟΥΣ όσους γεννήθηκαν από πλούσιους γονείς στο ίδιο καζάνι ότι δηλαδή το μόνο που αξίζουν είναι τα λεφτά των γονιών τους. Μάθε λοιπόν ότι ο κόπος, ο μόχθος, η επιμονή-υπομονή, η σκληρή δουλειά δεν είναι "προνόμιο" των φτωχών και ότι κάποιοι είναι πλούσιοι επειδή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ και μοχθούν και έχουν και επιμονή και υπομονή και δεν κάθονται να παραπονιούνται για το καθετί. Και πριν υποθέσεις ότι εγώ τα λέω αυτά "εκ του ασφαλούς" να σου πω ότι ούτε πλούσιους γονείς έχω ούτε πήγα σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο ούτε σε ιδιωτικό σχολείο. Απλά όταν κάτι έλλειπε από τη σχολή κοιτούσα να το παλέψω χωρίς να κάθομαι να διαμαρτύρομαι συνεχώς και το ένα να μου βρωμάει και το άλλο να μου ξινίζει. Μάθε επίσης ότι ανήκω στην κατηγορία των μηχανικών με τις χαμηλότερες αμοιβές (Τοπογράφος) αλλά με τον ακριβότερο εξοπλισμό (ένα τοπογραφικό όργανο της προκοπής έχει από 8500€ και πάνω).

Φίλε μου, συμφωνώ με αυτό που λες.
Δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι. Υπάρχουν κ γόνοι πλουσίων που αξίζουν κ καταφέρνουν πράγματα με το σπαθί τους...
Εγώ αναφερόμουν σε άλλη κατηγορία ανθρώπων, αυτών που τώρα καταφεύγουν στο ανατολικό μπλοκ κ "αγοράζουν" πτυχία ιατρικής, οικονομικών, νομικής κοκ επειδή δεν είχαν τη θέληση να στρώσουν τον κ**ο τους κάτω...

Όσο για τα λεφτά κ τις νεράΐδες, οι απαιτήσεις μου δεν είναι τόσο παραμυθένιες.
80 εισακτέοι της σχολής, επί 80 ευρώ το μήνα=6400 ευρώ...
Επί 6 μήνες που λειτουργούν οι κλινικές μας=38400 ευρώ.
Αν υπολογίσεις κ μια σημαντική έκπτωση καθώς η αγορά των απαιτουμένων θα είναι μαζική, το ποσό που προκύπτει δεν είναι κ τόσο μεγάλο για τα δεδομένα μιας σχολής με προυπολογισμούς άνω των 500.000 ευρώ.

Κ αναφέρομαι με δεδομένα στη δικιά μου σχολή που είναι από τις πλέον ακριβότερες.

Νομίζεις ότι εγώ κάθομαι κ διαμαρτύρομαι.Προσπαθώ να ανταπεξέλθω όσο το δυνατόν καλύτερα.
Αλλά καταλαβαίνεις με ποιά έννοια λέω όχι στα ιδιωτικά.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #160 στις: 11/01/07, 22:29 »
Λοιπον να πω κι εγω την γνωμη μου, Πρωτον ως φοιτητης στο τριτο ετος, δευτερον ως εργαζομενος, τριτον ως ηδη επαγγελματιας στην ειδικοτητα μου και τεταρτον ως 32  χρονων μαντραχαλος που οι συγκυριες το φεραν εστι ωστε να ερθω να σπουδασω σε τετοια ηλικια!!
.....Α, και για να προλαβω ορισμενους, δεν ανηκω σε καμια παραταξη (...αν και στις τελευταιες εκλογες ψηφισα ΠΚΣ) !!!!

    Ως φοιτητης λοιπον, εχω κουραστει με την παρωδια αυτη που λεγεται Δημοσια εκπαιδευση. Διαβαζω σαν το κοροιδο (για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη) καθημερινα, δεν εχω λειψει σχεδον ποτε απο καμια διδακτικη ωρα, μετα απο την επομενη εξεταστικη θα θελω μολις 3 μαθηματα για πτυχιο επειδη επαιρνα παραπανω μαθηματα απο του εξαμηνου μου......και το αποτελεσμα?

1ον) Εχασα 2 υποτροφιες (3600 ευρα!!!) επειδη ενας καραγκιοζης καθηγητης δεν με γουσταρει αλλα περναει τις γκομενιτσες κι ας μην πατανε στα μαθηματα κι οταν πηγα στο γραφειο του να ρωτησω γιατι με εκοψε , αρχισε να μιλαει για πρασινα αλογα και κιτρινους ελεφαντες......και βεβαια δεν υπαρχει τροπος να ελεγξω το γραπτο μου (που σιγουρα ειχα γραψει πανω απο 7!!) , ουτε υπαρχει καποια επιτροπη να απευθυνθω ετσι ωστε να γινει αξιολογηση του γραπτου μου!!!
2ον) Σε καποια μαθηματα τα οποια ειναι κοινα σε αρκετες ειδικοτητες και σχολες, εχει τυχει να εχουμε κατι βληματα καθηγητες που να βαζουν μονο 0 και 5 , ναι καλα ακουσατε0 και 5!!! οτι και να εχεις  γραψει, ακομα κι αριστα. Χαρακτηριστικο παραδειγμα, ενας πυροβολημενος τυπος που ενω γραψαμε οτι ακριβως ελεγε το βιβλιο, μας εβαλε 5 κι οταν τον ρωτησαμε γιατι, μας ειπε οτι το βιβλιο (που ειχε προτεινει ο ιδιος στην σχολη για να διδαχτουμε) ηταν λαθος!!!!
3ον) Επιπλεον, τι να πουμε για τις εξεταστικες που το σκονακι εχει πλεον γινει επιστημη , και μαλιστα ισως ειναι κι η μονη επιστημη στην οποια θα επρεπε να δινουν πτυχιο σε ενα μεγαλο ποσοστο φοιτητων που παιρνουν πτυχιο.....κι αντε να παιρνει καποιος φοιτητης πτυχιο με αντιγραφη σε μια σχολη καλων τεχνων αλλα φανταζεσαι οτι ετσι πλεον πτυχιο ακομα και οι γιατροι??
4ον) Τις  εργασιες που τις πας? Ετσι και δεν εχεις υπολογιστη, την εχεις κατσει την βαρκα. Χωρια τα εξοδα στα αναλωσιμα.....Με λιγα λογια, για ποια ισοτιμη παιδεια μου μιλατε ορισμενοι? Η παιδεια ειναι ηδη ανισοτιμη απλα δεν θελετε να το παραδεχθειτε!!
5ον) Κι ας τα αφησουμε ολα αυτα, το οτι εχω τελειωσει ολα τα μαθηματα νωριτερα και δεν μου δινουν το πτυχιο αν δεν κλεισω 4 χρονια που το πας? Μα τι λεω? Εδω δεν με αφηνουν να κανω πρακτικη νωριτερα απο το 7ο εξαμηνο κι ας μην εχω μαθηματα!!! ......και βεβαια η πρακτικη μου τελειωνει , τελη Αυγουστου στο 4ο ετος, οποτε εγω που παω για καθηγητης, χανω κι ενα χρονο επιπλεον, αφου τα χαρτα για τους αναπληρωτες γινονται αρχες Αυγουστου!!!!

   Ως εργαζομενος, δεν εχω να πω πολλα.....απλα μου την δινει που καθομαι σας ....... , και φορολογουμαι για να μπορει το καθε φοιτητακι να τρεχει σε πορειες (αν ειναι ΠΚΣ) ή σε χορους,παρτυ κι εκδρομες (αν ειναι ΔΑΠ ή ΠΑΣΠ) ......και βεβαια να μην πατανε ποτε στα μαθηματα και στις σχολες, εκτος αν εχει εκλογες ή αν ειναι να γινει Γ.Σ. και να θελουν να ψηφισουν καταληψη γαι να κατσουν ακομα λιγες μερες διακοπες!!

   Ως επαγγελματιας Ηλεκτρολογος εχω αηδιασει με την ασχετοσυνη και την ανικανοτητα των διδασκαλων μου!!! Ειναι απαραδεκτο , εγω ως αποφοιτος ΤΕΕ να γνωριζω περισσοτερα πραγματα απο τους εκπαιδευτικους μου και παρολα αυτα να θεωρουνται ανωτεροι απο εμενα κι ακαδημαικα αλλα κι επαγγελματικα!!! Αλλα και παλι.....ποιος θα τους ελεγξει??

    Ως 32 χρονων μαντραχαλος τι να πω? Ευτυχως που δεν ειμαι 18, γιατι τοτε με τα μυαλα που ειχα αν δεν με ειχαν βαλει φυλακη απο τους φονους που θα ειχα κανει, θα χρωστουσα  σιγουρα μεχρι τωρα μαθηματα γιατι θα ειχα σπασει πολλους καθηγητες στο ξυλο!!!! Ευτυχως λοιπον που μεγαλωσα λιγακι κι εχει καταλαγιασει καπως η οργη και μπορω κι αντιμετωπιζω τα πραγματα λιγο πιο διαλακτικα!!
    Ασε που αμα παρατηρησεις, αυτοι που φωναζουν για το καλο της παιδειας και για αναβαθμιση του πτυχιου μας, καλυτερες συνθηκες διδασκαλιας, κλπ ......δεν εχουν πατησει το ποδι τους στην ταξη.
     Χωρια που οι πιο πολλοι "αρχηγοι" των φοιτητικων παραταξεων εχουν ξεχασει ποια χρονια γραφτηκαν στην σχολη τους και ποσα μαθηματα χρωστανε......αλλα κατα τα αλλα νοιαζονται για το καλο ολων μας.
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #161 στις: 11/01/07, 22:30 »
..........Κι ερχεται λοιπον ενα νομοσχεδιο (που δεν ειναι τελειο, αλλα τουλαχιστον ειναι μια αρχη!!) που προβλεπει:
1) Να δινεις 3 φορες ενα μαθημα κι αν δεν το περασεις να εχεις ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ζητησεις να εξεταστεις απο τριμελης επιτροπη και μαλιστα εξαιρουμενου του αρχικου εξεταστη!!
2) Να μπορεις να παρεις το πτυχιο σου σε 3,5 χρονια εαν εχεις τελειωσει ολα τα μαθηματα!!
3) Να δινει την δυνατοτητα στην καθε σχολη να μπορει να ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ με ιδιωτες ετσι ωστε μολις παρεις το πτυχιο σου ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ , να μπορεις να πιασεις δουλεια στην εκαστοτε εταιρεια που τυχον θα συνεργαζεται με τη σχολη σου......Και σκεψου (αν και αρκετοι το  θεωρειτε κακο) , η εκαστοτε συνεργαζομενη εταιρεια μπορει να ζητησει απο την σχολη σου το να διδαχθεις το Χ μαθημα ετσι ωστε να εισαι πιο καταρτισμενος για το Χ επαγγελμα, αντι να κανεις κατι μαθηματα τα οποια σου ειναι αχρηστα εντελως και υπαρχουν στο προγραμμα σπουδων σου μονο και μονο επειδη αυτος που το διδασκει ειναι πολλα χρονια στην σχολη σου και εχει γινει και προισταμενος!!
4) Να υπαρχει καποιος ανθρωπος εκει μεσα ΕΙΔΙΚΟΣ που να ελεγχει τα ποσα λεφτα ξοδευτηκαν και που.......κι ετσι αντι η διοικηση της σχολης σου να αγοραζει καινουργια επιπλα για τα γραφεια της , να αγοραζει υπολογιστες , να εξοπλιζει εργαστηρια, κλπ
5) Να μπορει ο καθε φοιτητης να παρει ΑΤΟΚΟ δανειο που θα αρχισει να εξοφλει οταν βρει δουλεια πανω στο αντικειμενο που σπουδασε και μονη υποχρεωση να το εξοφλησει μεσα σε 15 χρονια!!!
6) Αξοιλογηση ολων των καθηγητων , του τροπου που κανουν μαθημα, τα ποσοστα επιτυχιας που εχουν οι μαθητες του και στον τροπο με τον οποιο ο ιδιος ο εκπαιδευτικος αξιολογει τους μαθητες του!!!
7) Αξιολογηση της καθε σχολης με σκοπο να δουν αν οντως ειναι ικανη να προσφερει αυτα που αναφερει στι καταστατικο της κι αν υπαρχουν τα προβλεπομενα μαθηματα, οι προβελπομενοι καθηγητες και οι προβλεπομενες υποδομες ετσι ωστε να επιτελεσει το εργο της!!



......Τελος, να πω οτι εμενα προσωπικα δεν με αγγιζει η ιδρυση Ιδιωτικων πανεπιστημιων, ειτε γινουν ειτε οχι, εγω δεν προκειται να παω, ουτε και να στειλω τα παιδια μου.....πρεπει καποια στιγμη να καταλαβετε οτι ακαδημαικη εκπαιδευση σημαινει : Προσωπικη εργασια και μελετη.
.....Κι αυτο μπορεις να το κανεις ειτε στο δημοσιο ειτε στο ιδωτικο.....μπορει στο ιδιωτικο να ειναι πιο γονιμες οι καταστασεις ετσι ωστε να ευδοκιμει ευκολοτερα μια προσωπικη μελετη.....δεν παυει ομως στο τελος, να μετραει τελικα μονο το ποσο πολυ εχεις μοχθησει για να γινεις καλος στην δουλεια σου, στην επιστημη σου στην τεχνη σου.....κι οταν θα βγεις στην αγορα εργασιας, κι ιδιως στον ιδωτικο τομεα που μετραει τελικα μονο το ποσο καλα ξερεις να κανεις κατι κι οχι το ποσα πτυχια εχεις, ουτε απο που τα πηρες....και μιλω εκ πειρας για το συγκεκριμενο πραγμα!!!
....Τι να σε κανει εσενα μια εταιρεια που πηρες το πτυχιο σου απο το καλυτερο πανεπιστημιο του κοσμου (ακομα κι αν λαδωσες για να το παρεις) αν δεν ξερεις να ξεχωρισεις την φαση απο τον ουδετερο? Για ποιο λογο να σε προσλαβει ενας εργοδοτης (που οπως πολυ σωστα τονισατε αρκετοι απο εσας) που κοιταει μονο το κερδος, αν δεν εισαι ικανος να του παραγεις κερδοφορα εργασια? Για να σε μοστραρει στους συναδελφους του και να λεει: "Κοιταξτε, οι δικοι μου υπαλληλοι ειναι αποφοιτοι των καλυτερων πανεπιστημιων?? "
....Μακραν νυχτωμενοι ειστε φιλοι μου οσοι νομιζετε οτι οι αποφοιτοι ιδωτικων, χαιρουν καλυτερης μεταχειρισης (τουλαχιστον στην Ελλαδα)  στον ιδιωτικο τομεα...το μονο που μετραει ειναι αν εισαι ο καταλληλος για την δουλεια κι αυτο ειναι κατι που μπορει ο καθενας να το πετυχει μονος του,αν προσπαθησει , απο οποιδηποτε ιδρυμα κι αν του δινεται η ευκαιρια!! ......και μην ξεχνατε οι βιβλιοθηκες ειναι ανοιχτες για ολους, οποιος  θελει να μαθει , μπορει!!!!!

Σορυ για την μακροσκελη μου τοποθετηση.....εγω 2 γραμμουλες ξεκινησα να γραψω!! :-X :-X
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/07, 22:41 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #162 στις: 11/01/07, 23:31 »
Ο δάσκαλος ρωτάει τους μαθητές του: "Πείτε μου ένα ανέκδοτο με τέσσερεις λέξεις" και ο Τοτός απαντάει: "Δωρεάν παιδεία στην Ελλάδα".  :)

Βρε παιδιά αφήστε να γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα, μπας και βρει χώρο να σταθεί και κανένα νεαρό επιστημονάκι που έχει όρεξη να προσφέρει και το έχουν αποκλείσει με την λαμογιοκρατεία τους!
Πρέπει να συστρατευτούν επί του θέματος και όλες οι οικολογικές οργανώσεις. Τα καλά επιστημονάκια είναι το πλέον απειλούμενο είδος στην Ελληνική επικράτεια.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #163 στις: 11/01/07, 23:34 »
το χουμε παρει στην πλακα τελικα το θεμα.κριμα γιατι θα τα βρουμε μπροστα μας.τπτ δε μας χαριζουν οι γιαπηδες,την παρτη τους κοιτανε!!!
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #164 στις: 12/01/07, 00:34 »
Δεν εχουμε δαπιτες εδω ρε,ανεξαρτητοι ειναι τα παιδια....απλα εχουν  μια μικρη κλιση στον νεοφιλελευθερισμο...
Αχ μη μου το κάνεις αυτό... ακόμα να με κατατάξετε στη νεολαία (ξαναsic) του Καρατζαφέρη..? Μα τί δύσκολο κοινό που είσαστε πια εσείς οι πατριώτες... πάνε τα όνειρά μου, πάνε...
το χουμε παρει στην πλακα τελικα το θεμα.κριμα γιατι θα τα βρουμε μπροστα μας.
Όντως. Το θέμα είναι ποιός από όλους μας το έκανε να είναι για γέλια. Έχω την αίσθηση ότι με το να διαφωνεί κανείς με τη δική σου άποψη δεν γίνεται περίγελως. Από την άλλη, η πληροφορία, πόσο δε μάλλον η επιμονή, ότι είμαι δαπίτισσα εξακολουθεί να με ξεκαρδίζει... ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #165 στις: 12/01/07, 01:05 »
αγαπητη vagabond,το γεγονος οτι βγαζεις τον εαυτο σου εξω απο το αγωνιστικο κινημα και την αντιδραση στην αναθεωρηση σε φερνει σε αντιθεση με το 232 που αναφερθηκε πανω και γενικοτερα με τη πλειοψηφια της φοιτητικης κοινης γνωμης.μπορεις να πιστευεις οτι θελεις αλλα να ξερεις οτι αυτα που λες τα λενε οι δαπιτες και γελαμε ολοι μαζι τους στα πανεπιστημια.θες δε θες το θεμα που συζηταμε ειναι πολιτικο και στα ποστ σου εκφραζεις πολιτικη αποψη.οποτε παρε επιτελους αποφαση για το τι πρεσβευεις!!τασσεσαι με ...
περιγελος γινεται κανεις οταν παιρνει ασοβαρα αυτο το πολυ σημαντικο γεγονος...δεν αναφερομουν σε σενα.με σενα απλως διαφωνω
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #166 στις: 12/01/07, 01:10 »
Παιδιά γιατί κομματικοποιείτε μια πολιτική συζήτηση? Είναι ανάγκη κάποιος που έχει μια διαφορετική άποψη από μας να είναι ή πασόκος ή κκε ή νεοδημοκράτης? Την εκδοχή να μην ανήκει σε κανέναν κομματικό χώρο την έχετε σκεφτεί? Μου φαίνεται οτι όσοι το κάνουν ή δεν έχουν επιχειρήματα ή κρίνουν εξ ιδίων τ αλλότροια...  ::) 

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #167 στις: 12/01/07, 01:14 »
Παιδιά γιατί κομματικοποιείτε μια πολιτική συζήτηση? Είναι ανάγκη κάποιος που έχει μια διαφορετική άποψη από μας να είναι ή πασόκος ή κκε ή νεοδημοκράτης? Την εκδοχή να μην ανήκει σε κανέναν κομματικό χώρο την έχετε σκεφτεί? Μου φαίνεται οτι όσοι το κάνουν ή δεν έχουν επιχειρήματα ή κρίνουν εξ ιδίων τ αλλότροια...  ::) 
αλλο τασσομαι πολιτικα και αλλο κομματικα black sheep
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #168 στις: 12/01/07, 01:50 »
Παιδιά γιατί κομματικοποιείτε μια πολιτική συζήτηση?

Ax.... ζήσε μαύρε μου να φας τριφύλλι....
Κι εσύ γιατί πολιτικοποιείς μια κομματική συζήτηση? ;D

 leytonstone, για γέλια είναι η άποψη ότι υπάρχει δωρεάν παιδεία στην Ελλάδα. Αν αυτή η πρόταση βγάζει γέλιο, δεν φταίει ο Τοτός αλλά η πραγματικότητα.

Δεν αντιτίθεμαι στα παιδιά και στις κινητοποιήσεις τους. Ίσα ίσα που τους συμπαραστέκομαι. Έχουν ανάγκη να αντιδράσουν. Όμως αυτή η ανάγκη έχει καταντήσει να παίρνει "γηπεδική" έκφραση, με σύνθημα "αντίδραση για την αντίδραση", χωρίς προοπτικές, οράματα και κατευθυντήριες γραμμές. Κοντολογίς υπηρετούν το σύστημα που η ψυχή τους απαιτεί να μεταβάλλουν.
Στην θέση τους δεν θα απαιτούσα να μην γίνει η αναθεώρηση του άρθρου 16, αλλά να μην γίνει γενικά η αναθεώρηση του Συντάγματος χωρίς ευρεία κοινωνική συναίνεση. Τι είναι το Σύνταγμα για να το αναθεωρούμε κάθε τόσο και λιγάκι? Ραπανάκι? Ή το χρώμα στο κτίριο της Βουλής? (Αλήθεια, αυτό γιατί δεν το έχουμε αλλάξει τόσο καιρό? Αυτή η ώχρα κατάντησε βαρετή ;D)
Που ήταν το φοιτητικό κίνημα στην συζήτηση για τα συνταγματικά δικαστήρια? Που είναι το φοιτητικό κίνημα όταν καταπατούνται βασικά δικαιώματα που έχουν κατακτηθεί με αγώνες των παλαιοτέρων?
Πουθενά! Έχει καταντήσει ένα μαγαζάκι μικροσυμφερόντων. Το μαχαίρι για την κοπή της βασιλόπιτας, η οποία είναι σίγουρο ότι θα κοπεί. Ο αγώνας γίνεται για το ποιός θα πάρει το μεγαλύτερο κομμάτι.

 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #169 στις: 12/01/07, 02:09 »
αγαπητη vagabond,το γεγονος οτι βγαζεις τον εαυτο σου εξω απο το αγωνιστικο κινημα και την αντιδραση στην αναθεωρηση σε φερνει σε αντιθεση με το 232 που αναφερθηκε πανω και γενικοτερα με τη πλειοψηφια της φοιτητικης κοινης γνωμης.μπορεις να πιστευεις οτι θελεις αλλα να ξερεις οτι αυτα που λες τα λενε οι δαπιτες και γελαμε ολοι μαζι τους στα πανεπιστημια.θες δε θες το θεμα που συζηταμε ειναι πολιτικο και στα ποστ σου εκφραζεις πολιτικη αποψη.οποτε παρε επιτελους αποφαση για το τι πρεσβευεις!!τασσεσαι με ...
περιγελος γινεται κανεις οταν παιρνει ασοβαρα αυτο το πολυ σημαντικο γεγονος...δεν αναφερομουν σε σενα.με σενα απλως διαφωνω
Πολιτική..? Συγγνώμη, εγώ νόμιζα ότι μιλούσαμε για το τί είναι και δεν είναι πρακτικό. Δεν μου καίγεται καρφάκι με ποιανού και με πόσων τη γνώμη διαφωνώ. Την άποψή μου την καθορίζω η ίδια και όχι οι στατιστικές. Αν θες να συζητήσεις σαν σοβαρός άνθρωπος, διαφώνησε με αυτά που λέω και γελάς, με αντεπιχειρήματα. Το "είσαι δαπίτισσα και δεν το ξέρεις" δεν είναι ούτε σοβαρό, ούτε επιχείρημα. Όσο για το αν εκφράζω πολιτική άποψη, όχι, δεν το κάνω. Αν μιλούσα με πολιτικά επιχειρήματα, να μου έλεγες περί πολιτικής. Όσο για την απορία σου, να σου απαντήσω ευχαρίστως: δεν τάσσομαι με κανέναν. Υποστηρίζω απόψεις που συμφωνούν με τη λογική μου, και αδιαφορώ παντελώς αν τη στηρίζουν δεξιοί, αριστεροί, κεντρώοι και λοιπά όμορφα. Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς την πιθανότητα να συμβαίνει κάτι τέτοιο, είναι μάλλον επειδή ο ίδιος δεν μπορείς να το πράξεις. Σαφώς μπορείς να με σκέφτεσαι σαν δαπίτισσα, χρυσαυγίτισσα, καρατζαφερόπαιδο και οτιδήποτε σου φτιάχνει τη μέρα. Αυτά, και εις άλλα με υγεία.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #170 στις: 12/01/07, 02:29 »
Να φερω ενα παραδειγμα.Τμημα γεωλογιας και γεωπεριβαλλοντος του Καποδιστριακου πανεπιστημιου αθηνας.Η εταιρια πετρελαιου revoil φερνει δειγμα μελετης.Οταν το συγκεκριμενο τμημα θα ελεγχεται απο την revoil η καποια αντιστοιχη μεγαλοεπιχειρηση ποιο πιστευετε οτι θα ειναι το πορισμα της μελετης?
Υποτιθεται πως ο επιστημονας πρεπει να πραττει για το καλο της κοινωνιας.Οταν το πανεπιστημιο θα ελεγχεται απο τις κωλοεπιχειρησησεις πως θα βγει καποιος επιστημονας με συνειδηση και πως η ερευνα θα ειναι αμεροληπτη?

Αυτό αδερφάκι μου έπρεπε να το σκεφτείς όταν ψηφιζόταν το νομοσχέδιο (Ευρωπαϊκό) της "σύνδεσης της έρευνας με την βιομηχανία και τις εφαρμογές της". Τώρα είναι αργά πια! Διότι είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο είναι το Πανεπιστήμιο ή η ερευνητική ομάδα δεν μπορεί να πάρει κρατική επιχορήγηση (για ιδιωτική δεν συζητάμε) εάν δεν συνάδει με τα συμφέροντα της βιομηχανικής "ανάπτυξης".
Αλλά όταν τα λέγαμε όλες οι "δημοκρατικές" δυνάμεις "αγρόν ηγόραζαν" ή είχαν πάει για μπάνιο. (Τελικά η ηλιοθεραπεία δεν κάνει μόνο στην υγεία κακό αλλά και στην παιδεία)

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #171 στις: 12/01/07, 02:47 »
Παράθεση
1. Δεν ξέρω σε τί σχολή είσαι, αλλά στην δική μου (Γαλλική φιλολογία στο Καποδιστριακό, όχι σε κανένα μπας-κλας ξένο  ) ήταν όλοι οι καθηγητές (πλην ενός) επιεικώς απαράδεκτοι, τα γαλλικά μου ήταν σαφώς καλύτερα από ολωνών τους και οι Γαλλίδες που ήρθαν με Erasmus κράταγαν την κοιλιά τους από τα γέλια όταν παρακολούθησαν στην τάξη μίας από τις καλύτερές μας καθηγήτριες.
2. Καθηγητές υπάρχουν πολλοί. Οι περισσότεροι χωρίς έδρες ή ευκαιρίες στο πανεπιστήμιο, γιατί ο κύκλος είναι κλειστός και πρέπει να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη (ή να είσαι παρομοίων κομματικών πεποιθήσεων με το "κατεστημένο" στην κάθε σχολή) για να μπορέσεις να αξιοποιήσεις το ρημάδι το διδακτορικό σου.
Γνωρίζοντας αρκετούς καθηγητές από το Πάντειο και έχοντας ακούσει κριτικές για καθηγητές ορισμένων άλλων πανεπιστημίων ανέφερα,Vagabond,την άποψή μου :).Ίσως να φάνηκε κάπως απόλυτο αυτό που ανέφερα,αλλά δεν αντιλέγω πως σίγουρα υπάρχουν και κακοί καθηγητές :(.

Όσον αφορά την ευκαιρία ''πρόσληψης'' καθηγητών για να διδάξουν σίγουρα ένας κορωναίος μπάρμπας βοηθάει ;),αλλά για το τι γίνεται στο σύνολο των παν. δεν γνωρίζω,στο Πάντειο πάντως,βρίσκεις και καθηγητές που έχουν αξιόλογο έργο και τη θέση την κατέχουν με την αξία τους!(χωρίς να θέλω να πώ πως είναι ένα παν. αγίων :D!)
Σίγουρα πάντως η πορία θα δείξει πως θα εξελιχθούν τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #172 στις: 12/01/07, 02:57 »
Γνωρίζοντας αρκετούς καθηγητές από το Πάντειο και έχοντας ακούσει κριτικές για καθηγητές ορισμένων άλλων πανεπιστημίων ανέφερα,Vagabond,την άποψή μου :).Ίσως να φάνηκε κάπως απόλυτο αυτό που ανέφερα,αλλά δεν αντιλέγω πως σίγουρα υπάρχουν και κακοί καθηγητές :(.

Όσον αφορά την ευκαιρία ''πρόσληψης'' καθηγητών για να διδάξουν σίγουρα ένας κορωναίος μπάρμπας βοηθάει ;),αλλά για το τι γίνεται στο σύνολο των παν. δεν γνωρίζω,στο Πάντειο πάντως,βρίσκεις και καθηγητές που έχουν αξιόλογο έργο και τη θέση την κατέχουν με την αξία τους!(χωρίς να θέλω να πώ πως είναι ένα παν. αγίων :D!)
Σίγουρα πάντως η πορία θα δείξει πως θα εξελιχθούν τα πράγματα...
Δεν αμφιβάλλω καθόλου για όσα λες. Το σχόλιό μου δεν είχε δόση σαρκασμού ή ειρωνίας. Το Πάντειο γνωρίζω πως είναι από τα καλά πανεπιστήμια (αν και έχει κάτι λουλουδάκια σαν τον Βέλτσο...). Αυτά προς διευκρίνηση, γιατί καμιά φορά το internet δημιουργεί παρεξηγήσεις.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #173 στις: 12/01/07, 10:56 »
σε μία σχολή η δαπ  σε ένα πλαίσιο της που μου περιέγραψαν,μιλάει για την καθαριότητα του χώρου,για τις τιμές στο κυλικείο,για τις τουαλέτες κλπ κλπ..
τραγικό έτσι?
Μπορει να μην συμφωνεί με την πλειοψηφία ισως των φοιτητών,αλλά δεν μπορεί να αγνοεί με τέτοιο τρόπο την επικαιρότητα..ας ερθει σε συνελεύσεις και ας προτείνει σοβαρά πλαισια..οχι να μιλάει για χαρτιά υγείας και σαπούνια σε αυτή τη φάση!! :P

chorrer
ευτυχώς που μας είπες και την ηλικία σου,γιατί αν αυτά τα έγραφαν άτομα της δικιάς μου ηλικίας,θα ανησυχούσα περισσότερα για το που βαδίζουμε..

  αρχικά πρέπει να καταλάβεις ότι το πανεπιστήμιο δεν είναι σχολείο,ώστε να είσαι υποχρεωμένος να το παρακολουθείς για να μην παρεις απουσία..Στηρίζεται κυρίως στο προσωπικό διάβασμα,μελέτη,έρευνα..Συνεπώς μην κατηγορείς άτομα επειδή απλά δεν πατάνε στις παραδόσεις..τις γκομενίτσες να τις κατηγορείς,αλλά όχι γι αυτό τον λόγο..Κατηγόρησε και τους καθηγητές που γουστάρουν τις γκομενίσεις!
  Οσο για τον καθηγητή που βάζει ο και 5 ,αντιδράστε,προσπαθήσετε να τον διώξετε!
  έχω φίλο πού πίστευε ότι ειχε γραψει πάνω από 8 και ειχε δει 6..πήγε βρήκε τον καθηγητή και πράγματι είχε γίνει λάθος..πρώτη ορά ή τελευταία??Γιατί δεν έχει τύχει να περιμένει κάποιος πχ 3 κι να δει 7?πάλι από λάθος..Αυτός ο φίλος μου είναι στο φφυσικό Αθήνας(μάθημα χημεία νομίζω)
 
  εγω αντιλαμβάνομαι όπως εχω πει και σε προηγούμενες απαντήσεις μου ότι δωρεάν παιδεία δεν υπάρχει!!αυτά είναι για να τα λεμε να γελάμε ..Αλλα πιστεύω ότι τα μέτρα που προτείνουν θα την κάνουν ακόμα χειρότερη την παιδεία..

  Να σχολιάσω τέλος ότι ο τρόπος που παρουσιάζεις τις μεταρρυθμίσεις,είναι αρκετά παραπλανητικός θα έλεγα..Ρα παρουσιάζεις τοοσο απλά,που φαινόμαστε εμεις που αντιδρούμε τα χαζά παιδάκια που ξεσηκώνονται χωρίς λόγο..

και κατι που ξέχασα..
Χαρακτηρισμοί όπως το κάθε φοιτητάκι που τρέχει στις πορείες, καλό θα ήταν να παραλείπονται..Επιπλέον είσαι εντελώς στον κόσμο σου αν πιστεύεις οτι οι κνίτες πάνε στις πορείες,(εν τω μεταξύ η ΠΚΣ,δεν υποστήριζε πέρσυ τις καταλήψεις εξαρχής)ενω πασπ,δαπ στα παρτυ..εμάς τους υπόλοιπους,που μας εντάσεις?!?!
ασε που εκτός απο τις γνωστές παρατάξεις υπάρχουν και ένα σωρό άλλα  σχήματα μέσα στις σχολές(είσαι και στο πολυτεχνείο από ότι κατάλαβα,που εκει τα ΕΑΑΚ είναι πολύ ισχυρά)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/07, 11:06 από Σοφία »
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #174 στις: 12/01/07, 11:15 »
@vagabond
δνε καταλαβαινω την αποστροφη σου στα κομματα αλλα θελω να σε πληροφορησω οτι ειναι φορεις πολιτικων ιδεολογιων οπως αυτη τη πολιτικη τοποθετηση που εχεις και εσυ.δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν παραδεχεσαι οχι αν εισαι δαπιτισσα αλλα γιατι δεν παραδεχεσαι οτι οι αποψεις σου ταυτιζονται μ αυτους αφου πραγματι γινεται???δε λεω οτι εισαι γραμμενη η οτι ψηφιζεις ν.δ.(κομματικα),λεω τι πολιτικες αποψεις πρεσβευεις(που βρισκονται δλδ οι πολιτικες σου αποψεις)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires