Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 92623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Μολις γυρναω απ'τη συνελευση της σχολης. Καταληψη μεχρι Τριτη για ομαλη επανοδο των διακοπεων στις επαλξεις και  (πρωτα ο θεος) 3 εβδομαδες εντατικες αναπληρωσεις για να μη χαθει το εξαμηνο..Αυτο βεβαια εξαρταται και απ'τις διαθεσεις των καθηγητων για το κατα ποσο ειναι διατεθιμενοι να βοηθησουν.Ειδωμεν...
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Μπείτε google και δώστε στα ελληνικά τη λεξη κατσικα....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Μπείτε google και δώστε στα ελληνικά τη λεξη κατσικα....

χαχα!!πολύ καλό!!! ;D
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Καταπληκτικα ειναι επισης και τα διαφορα αφισακια που εχουν φτιαχτει...Επισης, οι Tiger Lillies αφιερωσαν μια συναυλια τους στους ελληνες φοιτητες, δηλωσαν οτι στηριζουν τον αγωνα μας και επαιξαν δωρεαν μια συναυλια για τις συντονιστικες καταληψης της Θεσαλλονικης..
Περα απο αυτα. Ο νομος τελικα δεν εχει και μεγαλες αλλαγες σε σχεση με αυτα που προτειναν οι "σοφοι", και επαληθευονται ετσι οσοι το επεσημαναν αυτο. Αυτο που πρεπει να δουμε ειναι οχι το γραμμα του νομου, αλλα αυτο που κρυβεται πισω. Δηλαδη, ο νομος δεν μιλαει για καταργηση του ασυλου. Αν ομως μπορει οποιαδηποτε στιγμη ο πρυτανης με 2 αντιπρυτανεις, ατομα δηλαδη που συνηθως, ειτε θελουν ειτε δεν θελουν, ειναι τσιρακια του υπουργειου, να αιρει το ασυλο, τοτε που ειναι η διαφορα; Οταν θα θελουν να μην υπαρχει ασυλο, σε περιοδους κινητοποιησεων πχ, δεν θα υπαρχει. Και αυτο επιβεβαιωνεται απο αλλη μια διαταξη, που λεει οτι καταργειται η δυνατοτητα διπλης εξεταστικης, δηλαδη αυτο που θα γινει στις περισσοτερες σχολες τωρα. Ποιος φοιτητης θα στηριξει καταληψη ξερωντας οτι θα χασει τελειως την εξεταστικη του; Ο στοχος ειναι οι κινητοποιησεις και τιποτα αλλο.
Η ακομα και τα βιβλια, τα οποια τυπικα δεν καταργουνται, αλλα θα παιρνουμε το ενα δωρεαν και τα αλλα θα υπαρχουν στις βιβλιοθηκες. Ειμαστε σοβαροι τωρα; Πιστευει κανενας εδω πραγματικα οτι το υπουργειο θα δωσει λεφτα για να αγοραστουν τοσες εκατονταδες χιλιαδες βιβλια για να δινονται στους φοιτητες; Και γιατι δεν το εκανε τοσα χρονια δηλαδης; Περιμενε τον νομο πλαισιο;; Αν ειναι δυνατον! Τιποτα δεν θα κανουν, και θα βρεθειτε ολοι μπροστα στο διλλιμα: ειτε δεν παιρνετε τα βιβλια και κοβεστε, ειτε πατε και τα αγοραζετε, με τις ευχες του καθηγητη, του τμηματος και του Υπουργειου.
Και, τελικα τελικα, αναρωτιεμαι αν αυτα ειναι τα προβληματα του σημερινου πανεπιστημιου.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Ρινούλα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Η ακομα και τα βιβλια, τα οποια τυπικα δεν καταργουνται, αλλα θα παιρνουμε το ενα δωρεαν και τα αλλα θα υπαρχουν στις βιβλιοθηκες. Ειμαστε σοβαροι τωρα; Πιστευει κανενας εδω πραγματικα οτι το υπουργειο θα δωσει λεφτα για να αγοραστουν τοσες εκατονταδες χιλιαδες βιβλια για να δινονται στους φοιτητες; Και γιατι δεν το εκανε τοσα χρονια δηλαδης; Περιμενε τον νομο πλαισιο;; Αν ειναι δυνατον! Τιποτα δεν θα κανουν, και θα βρεθειτε ολοι μπροστα στο διλλιμα: ειτε δεν παιρνετε τα βιβλια και κοβεστε, ειτε πατε και τα αγοραζετε, με τις ευχες του καθηγητη, του τμηματος και του Υπουργειου.

Γιατι, εσυ τωρα καλυπτεσαι με τα συγγραμματα των καθηγητων που δινονται κ δεν χρειαζεσαι να αγοραζεις βιβλια απο εξω?

p.s.1 γιατι να μην δωσουν λεφτα για τις βιβλιοθηκες? Τουλαχιστον στη σχολη μου γίνεται σημαντικη προσπαθεια.
p.s.2 εισαι φοιτητης ή οχι? γιατι με μπερδευουν τα προσωπα που χρησιμοποιεις ("αλλα θα παιρνουμε", "και θα βρεθειτε")
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/06, 00:56 από Ρινούλα »
Τα λόγια μου είναι μια γλυκιά προσευχή
Κουρνιάζουν έξω απ' το κλεισμένο σου παράθυρο
Κι αν τ' άφηνες θα ανοίγαν μια ρωγμή
Απ' το μικρό κελί σου ως το άπειρο

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Για την κατάργηση του ασύλου ακόμα και σήμερα έχει τη δυνατότητα αυτή ο πρύτανης, απλά δεν τη χρησιμοποιεί...μία φορά το έκανε πράξη ένας (δεν θυμάμαι πού και ποιος) και μόνο που δεν τον ξήλωσαν...με το θέμα του ασύλου απλά βολεύονται...Στη Σύνοδο κορυφής στη Θεσσαλονίκη, η ίδια η αστυνομία τους ήθελε στο Παν/μιο τους χουλιγκάνους, απλά για να μην βγουν στους δρόμους και κάψουν την πόλη...καταλάβατε πού οδηγεί η κατάσταση???
Τέλος, εγώ καλύπτομαι από τα βιβλία που παίρνω. Δεν ξέρω για εσάς, ίσως αποτελώ εξαίρεση.
Αυτό που για μένα πρέπει να αλλάξει είναι
1.να ανανεωθούν τα συγγράματα (έστω 1, απλά να μην είναι γραμμένο από το 1975...ναι θα μου πείτε αφού το λέω αυτό δεν καλύπτομαι, παρόλ'αυτά δεν νομίζω πως χρειάζονται 15 βιβλία,1 και καλό φτάνει).
2.το σημαντικότερο είναι οι καθηγητές,να ελέγχονται, αν γίνει αυτό τότε θα αλλάξουν όλα.
3.να επαναγραφούν τα οποιαδήποτε βιβλία,διότι πριν το 2000 πληρωνόντουσαν ανάλογα με τις σελίδες που γράφουν και όχι με το περιεχόμενο, γι'αυτό και βλέπεις 1000 σελίδες βιβλίο που στην τελική δεν λέει τίποτα...
Αυτά...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Ναι ειμαι φοιτητης, στην Πατρα, τωρα μπαινω στο 4ο ετος.
Γιατι να δωσουν λεφτα; Τοσο καιρο γιατι δεν εδιναν; Ωραια, και στην δικια μου την σχολη υπαρχη βιβλιοθηκη που δεν εχει λειτουργησει ποτε, γιατι δεν υπαρχουν χρηματα να προσλαβουν καποιον υπευθυνο. Και πως θα τα δωσουν αυτα τα χρηματα; Αφου καθε χρονο ο προυπολογισμος για την Παιδεια μειωνεται! Πως θα το κανουν λοιπον αυτο; Αναγκαστικα θα οδηγηθουμε στο να πληρωνουμε εμεις τα συγγραμματα.
Ναι, επρεπε να παρω και εγω καποια φορα ενα βιβλιο, και το ακριβοπληρωσα κιολας. Τυπικα ομως, κανεις δεν με υποχρεωνε. Και εξαλλου, τωρα θα πρεπει υποχρεωτικα ουσιαστικα σε καθε μαθημα να εχεις 5 βιβλια και θα μας δινουν το ενα. Τα αλλα 4 που θα τα βρουμε; ΟΕΟ;; Βαλε το ποσο κοστιζει το καθε βιβλιο.....
Δεν λεω οτι θα πρεπει να μεινουν ετσι οπως ειναι. Να υπαρχει ανανεωση στα βιβλια, να υπαρχει ενα συγγραμμα καλο και απο εκει και περα να υπαρχει επαρκεια στις βιβλιοθηκες για οτι αλλο χρειαστει κανεις. Εχει σκεφτει κανενας ομως πως θα περναμε μαθηματα με 5 βιβλια;
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Εχει σκεφτει κανενας ομως πως θα περναμε μαθηματα με 5 βιβλια;

More as ta anavathmisoun kai tha pernao mathimata kai me 45 vivlia an theloun!!! mono as kanoun KATI telos pandon!!!!!
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Δεν νομιζω οτι θα τα περνας με 5 βιβλια σε καθε μαθημα, με αλυσιδες μαθηματων και με τα 6 χρονια να κρεμονται σαν δαμοκλειος σπαθη πανω απο το κεφαλι σου....(πολυ ποιητικο ηταν αυτο το τελευταιο τελικα!). Αυτο με τα 6 χρονια θα ισχυει βεβαια για τα πρωτοετα, αλλα ολα οδηγουν στην υποβαθμιση της παιδειας τελικα.
Δεν ειναι μονο τα βιβλια που πληττονται ομως.... Ειναι και το ασυλο, ειναι και ολος ο χαρακτηρας της παιδειας. Σε αυτο δεν πρεπει κατι να κανουμε; Καταλαβαινω οτι πολλοι νοιαζονται για τα ποιο αμεσα πραγματα, πχ για το ν+2, αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Ειναι ολο το σκεπτικο της παιδειας που αλλαζει και που οδηγει στην υποβαθμιση, τοσο της ανωτατης παιδειας οσο και των πτυχιων μας.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Πιστευω πως η παιδεια εχει υποχρεωση να ειναι τζαμπα, γιατι αλλιως στην ελλαδα θα δουλευουν μονο ατομα του εξωτερικου τα οποια θα εχουν σπουδασει τζαμπα και θα εχουν τα πτυχια. Αλλα ηταν μλκια και μονο που το σκεφτηκαν αυτο για την μη δωρεαν παιδεια!!!
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Δεν νομιζω οτι θα τα περνας με 5 βιβλια σε καθε μαθημα, με αλυσιδες μαθηματων και με τα 6 χρονια να κρεμονται σαν δαμοκλειος σπαθη πανω απο το κεφαλι σου....(πολυ ποιητικο ηταν αυτο το τελευταιο τελικα!). Αυτο με τα 6 χρονια θα ισχυει βεβαια για τα πρωτοετα, αλλα ολα οδηγουν στην υποβαθμιση της παιδειας τελικα.
Δεν ειναι μονο τα βιβλια που πληττονται ομως.... Ειναι και το ασυλο, ειναι και ολος ο χαρακτηρας της παιδειας. Σε αυτο δεν πρεπει κατι να κανουμε; Καταλαβαινω οτι πολλοι νοιαζονται για τα ποιο αμεσα πραγματα, πχ για το ν+2, αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Ειναι ολο το σκεπτικο της παιδειας που αλλαζει και που οδηγει στην υποβαθμιση, τοσο της ανωτατης παιδειας οσο και των πτυχιων μας.



Οταν απαντας σε ενα θεμα διαβασε και την πρωτη σελιδa. Αυτα λεω απο την αρχh. απλα ας κανουν κατι σωστo, δεν κολλαω στα βιβλιa. και το ασυλο το θεωρω αδιαπραγματευτo...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Ρινούλα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν νομιζω οτι θα τα περνας με 5 βιβλια σε καθε μαθημα, με αλυσιδες μαθηματων και με τα 6 χρονια να κρεμονται σαν δαμοκλειος σπαθη πανω απο το κεφαλι σου....(πολυ ποιητικο ηταν αυτο το τελευταιο τελικα!). Αυτο με τα 6 χρονια θα ισχυει βεβαια για τα πρωτοετα, αλλα ολα οδηγουν στην υποβαθμιση της παιδειας τελικα.

Είμαι υπερ του να ψαχνεσαι κ να διαβαζεις κ κατι παραπανω στο επιστημονικο πεδιο του καθε μαθηματος, περα απο τις καθιερωμενες σημειωσεις κ συγγραμματα.. γιατι αυτο θα πει ελευθερια στη γνωση.. να την εκλαμβανεις απο πολλες πηγες κ οχι μονο απο αυτα που δινονται(=>που μερικες φορες φτανεις αλλοτε σε επιφανειακη προσεγγιση της, κ αλλοτε σε περισσειες λεπτομερειες -αναλογα με τον συγγραφεα του καθε βιβλιου).
Κατ' αυτον τον τροπο, ναι, ειμαι υπερ του να διαβαζω 5 βιβλια ανα μαθημα (αλλωστε αυτο προσπαθω να προσεγγιζω κ τωρα σε μαθηματα που πραγματικα αξιζουν), εστω κ αν καθομαι στη βιβλιοθηκη της σχολης. Αυτο σημαινει πανεπιστημιο.
Όσον αφορα για τα χρηματα, προτού σκεφτουμε την αυξηση των χρηματων για την παιδεια, καλο ειναι να μαζεψουμε τα ηδη υπαρχοντα κ να ελεγχεται ο τροπος που διοχετευονται ;) (αυτο απ'ο,τι εχω καταλαβει προσπαθουν εν μερη απο το νομο-πλαισιο).
Αυτα (οπως τα περι ν+2 κοκ) μπορεις να τα πεις αλλαγη, νεα δεδομενα, αλλα δε βλεπω την υποβαθμιση. Άλλωστε νομιζεις πως τα πτυχια που παιρνουμε τωρα (πριν απο την εφαρμογη του νομου) εχουν μεγαλη αξια (κ ειδικα στο εξωτερικο); ξερω μία συμφοιτητρια μου η οποια εχει πολυ μεγαλο μεσο ορο κ ηθελε να συνεχισει τις σπουδες της σε ενα πολυ γνωστο πανεπιστημιο της Αγγλιας. Όχι μονο δεν της εδωσαν υποτροφια, αλλα την αναγκασαν να ξαναδωσει τα περισσοτερα βασικα μαθηματα της σχολης, με δικα τους θεματα. Αυτο για μενα λεει πολλα.

p.s. δεν ανηκω σε καμια πολιτικη παραταξη, κ γενικα δεν εχω πολυ επαφη με αυτα.

γιατι αλλιως στην ελλαδα θα δουλευουν μονο ατομα του εξωτερικου τα οποια θα εχουν σπουδασει τζαμπα και θα εχουν τα πτυχια.
μπορεις να το εξηγησεις λιγο περισσοτερο αυτο;


 
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/06, 14:23 από Ρινούλα »
Τα λόγια μου είναι μια γλυκιά προσευχή
Κουρνιάζουν έξω απ' το κλεισμένο σου παράθυρο
Κι αν τ' άφηνες θα ανοίγαν μια ρωγμή
Απ' το μικρό κελί σου ως το άπειρο

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Την διαβασα, αλλα εδω και αρκετο καιρο και δεν το θυμομουν. Συγνωμη!
Κανεις δεν το λεει αυτο, οτι δεν πρεπει να διαβαζεις και να ψαχνεσαι. Κατ'αρχας μπαινει και ενα φιλοσοφικο ερωτημα. Η ζωη δεν ειναι μονο αυτο, και, καλως η κακως, τα φοιτητικα χρονια ειναι η μοναδικη σχεδον περιοδος (πριν τη συνταξη!) που ο ανθρωπος εχει την δυνατοτητα να κανει και αλλα πραγματα, περα του να δουλευει συνεχως. Να μαθει ενα οργανο, να διαβασει βιβλια, να ταξιδεψει, να βελτιωσει τον εαυτο του. Αυτη την ελευθερια απο εδω και περα την ξεχναμε. Βαλτε μαζι: ν+2, 4 φορες στο καθε μαθημα, αλυσιδες μαθηματων, ενδιαμεσες εξεταστικες, 5 βιβλια. Θυμηθειτε τωρα πως ηταν στο λυκειο, τι περασαμε ολοι μας για να μπουμε και θα δειτε το μελλον του φοιτητη στο Πανεπιστημιο. Και αυτο δημιουργει και λογικες τετοιες στους ανθρωπους. Την λογικη του ατομισμου: διαβαζω, διαβαζω, διαβαζω και δεν με νοιαζει τιποτα αλλο. Η ζωη δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι ετσι.
Αυτο που μου λες λοιπον οτι πρεπει να περνεις πολυπλευση γνωση ειναι απολυτα σωστο. Οχι ομως να την πληρωνεις. Η παιδεια δεν ειναι εμπορευμα, ειναι δικαιωμα, η μαλλον, ακομα περισσοτερο, ειναι αναγκη, και πρεπει ολοι μας απεναντι της να ειμαστε ισοι. Οσο περισσοτερα εξοδα ριχνεις στην πλάτη του φοιτητη, τοσο περισσοτερο πετας τους χαμηλομισθους εξω απο τα πανεπιστημια και τους αναγκαζεις ουσιαστικα σε μια ζωη φτωχειας. Μπορει να φαινονται μελοδραματικα αυτα, αλλα ισχυουν, ακομα και στην "δημοκρατικη" χωρα μας, και υπαρχουν και στοιχεια.
Η υποβαθμιση δεν ερχεται με το ν+2, αλλα με αλλους νομους, πχ με την Αξιολογηση. Η υποβαθμιση ερχεται με την εξειδικευση, με τον κατακερματισμο των γνωστικων αντικειμενων κτλ.  Μεγαλη αξια δεν ξερω αν εχουν. Εχω ακουσει γενικα οτι οι Ελληνες στο εξωτερικο ειναι αρκετα περιζητητοι.

Το αν εισαι σε παραταξη δεν εχει σημασια. Σημασια εχει να ασχολεισαι με αυτα τα θεματα, οχι με το να μπεις σε κομμα. "Η πολιτικη δεν ειναι για τους λιγους, ειναι για αυτους που αγωνιουν και αγωνιζονται".
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Σε ότι αφορά την ιδιωτικοποίηση των Πανεπιστημίων,αυτό που με τρομάζει λιγάκι είναι ακριβώς το παρακάτω:
Ιδιωτικοποίηση: Πολύ απλό το θέμα. Το Πανεπιστήμιο σε βγάζει επιστήμονα να εξυπηρετήσεις κάποιες ευρείες ανάγκες. Το ιδιωτικό Παν/μειο -σαν επιχείρηση που είναι- ασχολείται αποκλειστικά με το κέρδος της! Οπότε αυτό έχει επίδραση και (α) στην παρεχόμενη γνώση και (β) στις ελευθερίες στο πανεπιστήμιο. Τι εννοώ με το πρώτο? Κλασικό παράδειγμα η 3Ε (Coca-Cola) που ζήτησε από την Χαροκόπειο Σχολή και το Τμήμα Διατροφολογίας έρευνα σχετικά με την θρεπτική αξία της Coca-Colaς, με όρο τα αποτελέσματα να δωθούν αποκλειστικά στην εταιρία για ιδία χρήση. Η ΝΟΥΝΟΥ στο ίδιο Τμήμα της Χαροκοπείου είχε ζητήσει την ΑΛΛΑΓΗ της ερευνητικής ομάδας που εργαζόταν πάνω στα προϊόντα της γιατί τα αποτελέσματα βγαίναν αρνητικά. Όταν και η δεύτερη ομάδα επιστημόνων και φοιτητών έβγαλε πάλι αρνητικά αποτελέσματα, η ΝΟΥΝΟΥ απέσυρε την έρευνα! Αυτές είναι λοιπόν οι εταιρίες που θα προωθήσουν την επιστήμη και το λαϊκό όφελος?
Μα γιατί να μην προσπαθούν να βελτιώσουν τα δημόσια Πανεπιστημια;Μήπως θα οδηγηθούμε στην απόλυτη παρακμή τους διαλέγοντας τον δρόμο της ιδιωτικοποίησης;
 Σαν φορολογούμενος πολίτης πάλι,ποσώς με ενδιαφέρει αν πλήρώνω τους αιώνιους φοιτητές,απο την στιγμή που ήδη πληρώνω ένα σωρό αιώνιους πολιτικούς και τις κομπίνες τους,τις off shore εταιρίες τους,τους έλληνες επιχειρηματίες
με τα σκάνδαλα τους κλπ κλπ.
 Γενικότερα τώρα,πάνω στο θεμα των ιδιωτικοποιήσεων,μια ηλίθια και συνάμα ρητορική ερώτηση συχνάζει στο φτωχό μου μυαλό.
 Αν επιλέξω την ιδιωτική οδό,δηλαδή κάνω ιδιωτική ασφάλιση,γράψω το παιδί μου σε ιδιωτικό σχολείο,έχω security για την ασφάλεια μου,θα πάρω την ανάλογη φοροαπαλλαγή;;;; Αφού δεν θα χρησιμοποιώ πια τις υπηρεσίες του Κράτους Πρόνοιας ( ;D )θα εξακολουθώ να τις πληρώνω;;
 Ε λοιπόν αυτή η σοσιαλκαπιταλιστική κατάσταση με ξετρελαίνει.... ;D  ;D
Απ΄τη μια τσέπη να δίνουμε στον καλό κύριο Σμίθ, κι απ΄την άλλη στον καλό κύριο Μαρξ..
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος margaritarenia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If I were a train I'd be late...again..
    • Προφίλ
Εσάς σας αρέσει έτσι όπως είναι η παιδεία τώρα??????? Αφού λοιπόν σας αρέσει βγείτε και διαδηλώστε κατά κάθε αλλαγής, κάντε καταλήψεις, σπάστε τα κ.ο.κ (αν και είμαι κατά της βίας)
ennoeitai den mas aresei i paideia opws einai twra!allagi theloume!alla gia to kalo mas!
eniaia anwtati dimosia paideia!!!!

stavros75

  • Επισκέπτης
Εσάς σας αρέσει έτσι όπως είναι η παιδεία τώρα??????? Αφού λοιπόν σας αρέσει βγείτε και διαδηλώστε κατά κάθε αλλαγής, κάντε καταλήψεις, σπάστε τα κ.ο.κ (αν και είμαι κατά της βίας)
ennoeitai den mas aresei i paideia opws einai twra!allagi theloume!alla gia to kalo mas!
eniaia anwtati dimosia paideia!!!!
Δεν σας αρέσει η παιδεία όπως είναι τώρα? Δεν βλέπω πουθενά να διαδηλώνετε εσείς οι φοιτητές.... Δίνετε την εντύπωση οτι βολεύεστε όπως είναι τώρα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
????????/?????????

θα μας τρελάνεις τώρα?

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Εσάς σας αρέσει έτσι όπως είναι η παιδεία τώρα??????? Αφού λοιπόν σας αρέσει βγείτε και διαδηλώστε κατά κάθε αλλαγής, κάντε καταλήψεις, σπάστε τα κ.ο.κ (αν και είμαι κατά της βίας)
ennoeitai den mas aresei i paideia opws einai twra!allagi theloume!alla gia to kalo mas!
eniaia anwtati dimosia paideia!!!!
Δεν σας αρέσει η παιδεία όπως είναι τώρα? Δεν βλέπω πουθενά να διαδηλώνετε εσείς οι φοιτητές.... Δίνετε την εντύπωση οτι βολεύεστε όπως είναι τώρα τα πράγματα.

lol, οντως δινεις την εντυπωση οτι ζεις σε αλλη χωρα......Οι 3 μηνες καταληψεων περυσι τον Μαη και το παρ'ολιγον χαμενο εξαμηνο δε σου λενε κατι?
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Φιλε black sheep δν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα.Δν ξερω αν ετυχε να φοιτησεις σε καποιο πανεπιστημιο αλλα φυσικα υπαρχουν ατομα που αγωνιζονται για κατι καλυτερο,καθημερινα.Δωρεαν φαι,δωρεαν αναλωσιμα(200 με 300 ευρω το χρονο) ,δωρεαν εκδρομες (οχι δν εννοω αυτες που οργανωνουν τα κομματα,εννοω εκπαιδευτικες  -στην δικια μου σχολη εχει 3 το χρονο στην καλυτερη, με 100 ευρω να κοστιζει η μια-) ηταν παντα στα αιτηματα των αριστερων παραταξεων και των "διαδηλωσακιδων" -οπως τους αποκαλουν- .Και λεω αριστερων γιατι οι "νεοφιλελευθεροι" δν εχουν να επιδειξουν τπτ καλυτερο απο εναν ψευδοδιαλογο που ποτε δν εχει επιφερει το παραμικρο.Και στην τελικη δν βρισκω τον λογο να συζητησω με καποιον που εχει παρει γραμμη απο πολυ ψηλα και προσπαθει να εξυπηρετησει συμφεροντα μεγαλοεπιχειρηματιων.
Ειναι λοιπον εντελως ατοπο , να κατηγορεις τους φοιτητες οτι δν αγωνιζονται για κατι καλυτερο...τωρα αν αναρωτιεσαι γιατι ξαφνικα βλεπεις τους φοιτητες στο δρομο....

H σχολη εχει ενα Δ.Σ.Απο αυτο κανονιζονται το ποτε θα γινουν οι γενικες συνελευσεις κτλ.Βεβαια το προβλημα ειναι πως στο Δ.Σ κανει οτι θελει η παραταξη που εχει παρει στις φοιτητικες εκλογες ποσοστο μεγαλυτερο του 50 % (μπορει να μην το εξηγω πολυ καλα).Ω ναι σωστα μαντεψες αυτο το ποσοστο το παιρνει στο 95% των περιπτωσεων η ΔΑΠ -τωρα γιατι συμβαινει αυτο ειναι ενα τεραστιο θεμα που μαλλον δν ειναι της παρουσης-Aκουμε λοιπον πολυ συχνα να οριονται τα ΔΑΠιτακια στα τηλεοπτικα παραθυρα και αλλου (μεχρι και στο συγκεκριμενο φορουμ) οτι συνελευσεις και οι καταληψεις ειναι παρανομες.Πολλες φορες ειναι οντως τυπικα "παρανομες" γιατι το Δ.Σ (δλδ η ΔΑΠ) βαζει γενικες συνελευσεις οποτε το συμφερει.Θα φερω ενα παραδειγμα....στην δικια μου σχολη τον οκτωβρη ,πριν αλλαξει η ημερομηνια καταργησης -ε συγγνωμη τροποποιησης- του αρθρου 16, η συζητηση στην βουλη γινοταν τεταρτη.Οποτε το λογικο ηταν να οριστει γενικη συνελευση τριτη...αυτο ζητησαν οι διαδηλωσακηδες.Ελα ομως που η Δαπ ηθελε πεμπτη...και υστερα εβγαινε στις τηλεορασεις και ελεγε οτι καναμε παρανομη συνελευση.Γιατι ηθελε πεμπτη το καταλαβαινουμε ολοι νομιζω....Η καλυτερη νομιμοποιηση ομως ειναι το γεματο αμφιθεατρο.

Η ΔΑΠ (και σε ορισμενες περιπτωσεις η ΠΑΣΠ -λεω ορισμενες πειρπτωσεις γιατι ουσιαστικα στα πανεπιστημια η ΠΑΣΠ ειναι ανυπαρκτη-) δν θελει γενικες συνελευσεις.Γιατι ακουνε το πως εχει η κατασταση οι φοιτητες και η ΔΑΠ χανει δυναμη.Αληθεια ποσες συνελευσεις γινοντουσαν πριν τα γεγονοτα του Μαη-Ιουνη και ποσες μετα?
Η ΔΑΠ ακολουθει την τακτικη "ελα ρε αδερφε τι κουραζεσαι?πες το προβλημα σου και θα εισηγηθουμε εμεις για να στο λυσουμε ".Για αυτο αλλωστε και στις ταξεις της εχει ατομα χωρις πολιτικη αποψη .

Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Από ilektrojohn
Παράθεση
Οι 3 μηνες καταληψεων περυσι τον Μαη και το παρ'ολιγον χαμενο εξαμηνο δε σου λενε κατι?
Δυστυχως υπαρχουν παααρα πολλοι ανθρωποι στους οποιους όλα αυτά δεν λενε τιποτα απολυτως και είναι ακριβως οι ανθρωποι που θα επρεπε να δωσουν λιγη σημασια. Για τους περισσοτερους ισχυει η εξισωση «καταληψη=σπασιμο και καταστροφη», πραγμα το οποιο ισως σε έναν βαθμο να ισχυει αλλα όχι 100%, και αυτό για δυο λογους.
Ο πρωτος λογος είναι ότι κατά την διαρκεια των καταληψεων στις αρχες του καλοκαιριου, τα παιδακια που συμμετειχαν σε αυτές και τις στηριζαν βρισκονταν ΜΕΣΑ στις σχολες, οι οποιες ειχαν κοσμο 24 ωρες τη μερα ακριβως για την αποφυγη τετοιων φαινομενων.
Ο δευτερος λογος είναι ότι ακομα και αν ξεκινησεις από το σπιτι σου και πεις «Τελεια, σημερα θα παω στη φιλοσοφικη να τα σπασω όλα», δεν θα βρεις και πολλα πραγματα για σπασιμο, αφου δεν υπαρχει τιποτα μεσα στις αιθουσες…


Από Inthewoods
Παράθεση
Η ΔΑΠ ακολουθει την τακτικη "ελα ρε αδερφε τι κουραζεσαι?πες το προβλημα σου και θα εισηγηθουμε εμεις για να στο λυσουμε ".Για αυτο αλλωστε και στις ταξεις της εχει ατομα χωρις πολιτικη αποψη .

Το προβλημα δεν είναι η ΔΑΠ, η ΠΑΣΠ και τα «Κουνελια»… Το προβλημα είναι ότι ανεξαρτητα από το χρωμα και την ιδεολογια (την ποιαν???) οι περισσοτεροι σκεφτονται ετσι, δεν κινητοποιουνται, μενουν θεατες… Το θεμα είναι να βαλουμε τα μυαλα μας σε λειτουργια (ναι εχουμε) και να μην αφηνουμε τον κάθε μπουφο να μας ταιζει ότι σκατα θελει…Είναι θεμα νοοτροπιας μαλλον, δεν εξηγειται αλλιως, η αδιαφορια βασιλευει…
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ


Από Inthewoods
Παράθεση
Η ΔΑΠ ακολουθει την τακτικη "ελα ρε αδερφε τι κουραζεσαι?πες το προβλημα σου και θα εισηγηθουμε εμεις για να στο λυσουμε ".Για αυτο αλλωστε και στις ταξεις της εχει ατομα χωρις πολιτικη αποψη .

Το προβλημα δεν είναι η ΔΑΠ, η ΠΑΣΠ και τα «Κουνελια»… Το προβλημα είναι ότι ανεξαρτητα από το χρωμα και την ιδεολογια (την ποιαν???) οι περισσοτεροι σκεφτονται ετσι, δεν κινητοποιουνται, μενουν θεατες… Το θεμα είναι να βαλουμε τα μυαλα μας σε λειτουργια (ναι εχουμε) και να μην αφηνουμε τον κάθε μπουφο να μας ταιζει ότι σκατα θελει…Είναι θεμα νοοτροπιας μαλλον, δεν εξηγειται αλλιως, η αδιαφορια βασιλευει…


Χμ δν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις laura.Η αδιαφορια και το βολεμα ειναι φαινομενο της εποχης μας...
Αν καποιος αγωνιζεται για κατι μεσα στις σχολες αυτες ειναι οι αριστερες παραταξεις (πκς,ε.α.α.κ και ανενταχτοι).Ειναι θεμα ιδεολογιας κατα καποιο τροπο αφου με συγχωρεις αλλα Δαπ-ιτη δν θα συναντησεις ποτε σε πορεια.
Πιστεψε με δν υποστηριζω το αλαθητο των αριστερων παραταξεων ,ισα ισα ειμαι ο 1ος που  κρινει και βριζει τα ΑΠΕΙΡΑ σφαλματα που κατα καιρους γινονται,παρόλο που ιδεολογικα "ανηκω" στον αριστερο χωρο.
Και επανερχομαι στην αδιαφορια που θιγεις (και καλα κανεις).Διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα σε αυτην την αδιαφορια δν βασιζεται η ΔΑΠ?(για αυτο και την ανεφερα).Τα ατομα που ανηκουν στην Δαπ δν ειναι τα ιδια ατομα που καταναλωνουν με ευκολια τα σκατα που τους προβαλουν?Απο τον τροπο διασκεδασης μεχρι την πολιτικη ηγεσια...
Δν θελω να το κανουμε εδω μεσα αμφιθεατρο...θελω ομως να ξεκαθαρισουμε ποιοι εινια αυτοι που κατεβαινουν στους δρομους και ποιοι αγωνιζονται για κατι καλυτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/06, 22:13 από inthewoods »
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Εννοω οτι δεν εχει τοσο σημασια η πολιτικη ιδεολογια. Ανεξαρτητα απο τα κομματα ειναι θλιβερο να βλεπεις νεους ανθρωπους να μην νοιαζονται για τιποτα...Απλα ηθελα να το αναφερω σαν φαινομενο συνολικα, ασχετα απο παραταξεις...
Οπως βλεπεις δεν διαφωνουμε σε κατι...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

stavros75

  • Επισκέπτης
Τα οικονομικά βοηθήματα προς τους φοιτητές είναι το σοβαρότερο ζήτημα των πανεπιστημίων?
Η κατάληψη που έγινε τον Μαιο μήπως έγινε λόγω των αλλαγών που πήγε να φέρει η κυβέρνηση και μόνο?
Για τα σημερινά προβλήματα γιατί δεν διαμαρτύρεστε, εφόσον λέτε οτι υπάρχουν και δεν είστε ικανοποιημένοι. Παρεπιπτόντως, ποιά πιστεύετε οτι είναι τα προβλήματα στα πανεπιστήμια?

Και μια τελευταία ερώτηση. Που αλλού στο κόσμο είναι τοσο κομματικοποιημένοι οι φοιτητές?

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Τα οικονομικά βοηθήματα προς τους φοιτητές είναι το σοβαρότερο ζήτημα των πανεπιστημίων?
Η κατάληψη που έγινε τον Μαιο μήπως έγινε λόγω των αλλαγών που πήγε να φέρει η κυβέρνηση και μόνο?
Για τα σημερινά προβλήματα γιατί δεν διαμαρτύρεστε, εφόσον λέτε οτι υπάρχουν και δεν είστε ικανοποιημένοι. Παρεπιπτόντως, ποιά πιστεύετε οτι είναι τα προβλήματα στα πανεπιστήμια?

Και μια τελευταία ερώτηση. Που αλλού στο κόσμο είναι τοσο κομματικοποιημένοι οι φοιτητές?

Eνα απο τα σοβαροτερα ζητηματα ειναι η υποχρηματοδοτηση της παιδειας.Χωρις να δωσει το κρατος λεφτα δν γινονται και πολλα πραγματα....
Η καταληψη που εγινε τον μαη ηταν σαφεστατα για το νομοσχεδιο αλλα ειλικρινα δν καταλαβαινω το σκεπτικο σου.Ηταν μια αλλαγη τραγικη τι ηθελες να κατσουμε με σταυρωμενα τα χερια?Η λογικη σου ειναι στο στυλ "ε δν σου αρεσει το συστημα αρα να εισαι στο δρομο μεχρι να το ανατρεψεις ολοκληρωτικα".Και εγω και εσυ ξερουμε πως τα πραγματα δν ειναι τοσο απλα...Δλδ επειδη επαψαν να γινονται αντιπολεμικες πορειες σημαινει πως ο πολεμος δν αποτελει πλεον προβλημα?
Κανεις λαθος πως δν φωναζουμε για τα σημερινα προβληματα...δν εχουμε παντα μια καμερα απο πανω μας.Διαδηλωσεις γινονται,συνελευσεις γινονται,ενημερωση του κοσμου γινεται,ενας καθημερινος "αγωνας" αν ηθελα να γινω λιγο υπερβολικος.Αν θες μπορω να σου φερω παραδειγματα κινητοποιησεων μολις της τελευταιας εβδομαδας και να εισαι σιγουρος πως θα γεμισω μια ολοκληρη σελιδα...
Αληθεια ειναι δυνατον να σου απαντησω ποια ειναι τα προβληματα των ελληνικων πανεπιστημιων?Να μου στειλεις την διευθυνση σου να σου στειλω τον τομο,γιατι μονο σε τομο χωρανε τα προβληματα των πανεπιστημιων (μην πω της παιδειας γιατι εκει ουτε  50τομη εγκυκλοπαιδεια δν μας φτανει).

Και τελος....ελπιζω να χρησιμοποιησες την λεξη κομματικοποιημενοι συνειδητα.Εγω παντως θα ηθελα να χρησιμοποιησω την λεξη πολιτικοποιημενοι,γιατι η δικια σου λεξη φερνει στο νου κομματοσκυλα και ουτως ή αλλως δν καλυπτει ολο το φασμα των φοιτητων .
Ξερεις αυτο ακριβως θελουν.Να μην πολιτικοποιεισαι,να κοιτας την δουλεια σου και να μην τους ενοχλεις.Δν μπορω να σου απαντησω με στοιχεια κατα ποσο σε καθε χωρα ειναι πολιτικοποιημενοι οι φοιτητες.Λιγη σημασια εχει...ουτως ή αλλως δν βλεπω την μη πολιτικοποιηση των αλλων χωρων ως παραδειγμα προς μιμηση.Ισα ισα ειναι καθαρο παραδειγμα προς αποφυγην....αηδια μου προκαλει οτι ο συγχρονος κοσμος ειναι τοσο καλα βολεμενος στον καναπεδακο του.Το βολεμα ειναι το καλυτερο οπλο του συστηματος...εκει παταει,στην αγνοια.Μακαρι λοιπον εκει που δν ειναι πολιτικοποιημενοι οι φοιτητες να γινουν 10 φορες περισσοτερο απο εδω....
Και για να σου απαντησω με εναν διαφορετικο τροπο (γιατι παιρνουμε τις ξενες χωρες μονο οταν μας συμφερει -μετρα καταστολης,ιδιωτικα πανεπιστημια κτλ-).Σε ποια αλλη χωρα η χρηματοδοτηση για την παιδεια ειναι στο 3,2 %?(αν δν κανω λαθος,θα το ψαξω κιολας γιατι με τον καινουργιο προυπολογισμο,ο οποιος εριξε το ποσοστο ακομα πιο χαμηλα,εχω μπερδευτει)Σε ποια αλλη χωρα ο βασικος μισθος ειναι 600 ευρω (ας ηταν και τοσα)?Που αλλου οι οικογενειες χαλανε μια περιουσια στην παραπαιδεια?
Θα μπορουσα να σου θεσω ακομα καμια 300 ερωτηματα...
Παντως νομιζω ξεχναμε τα περσινα γεγονοτα της γαλλιας.Ναι οι φοιτητες εκει δν εκατσαν με σταυρωμενα χερια στα ηλιθια μετρα των "νεοφιλελευθερων" (ή "σοσιαλοδημοκρατες" ήταν?δν θυμαμαι αλλα ουτως ή αλλως τι γιαννης,τι γιαννακης)  που ανοιχτα εξυπηρετουσαν το κεφαλαιο.Επισης να θυμησω πως τοτε η σεβαστη ΔΑΠ επαιρνε το μερος των φοιτητων και μιλαγε για τραγικα μετρα και κρατικη βια (η ανακοινωση νομιζω υπαρχει ακομα στο site της,οποιος δν πιστευει ας το τσεκαρει).Οταν βεβαια ηρθε η ωρα των ελληνων φοιτητων η ΔΑΠ αλλαξε σταση.Ω,τι εκπληξη...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/06, 15:09 από inthewoods »
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εσάς σας αρέσει έτσι όπως είναι η παιδεία τώρα??????? Αφού λοιπόν σας αρέσει βγείτε και διαδηλώστε κατά κάθε αλλαγής, κάντε καταλήψεις, σπάστε τα κ.ο.κ (αν και είμαι κατά της βίας)
ennoeitai den mas aresei i paideia opws einai twra!allagi theloume!alla gia to kalo mas!
eniaia anwtati dimosia paideia!!!!
Δεν σας αρέσει η παιδεία όπως είναι τώρα? Δεν βλέπω πουθενά να διαδηλώνετε εσείς οι φοιτητές.... Δίνετε την εντύπωση οτι βολεύεστε όπως είναι τώρα τα πράγματα.
Ω Θεε μου....... Να σου θυμισω οτι την τελευταια φορα που λεγαμε για διαδηλωσεις κυριαρχουσε εδω μεσα η αποψη οτι ειναι κακο που γινονται διαδηλωσεις γιατι δεν αφηνουν τον κοσμο να παει στην δουλεια του... Τελειως φιλικα χωρις καμια διαθεση να σε θιξω εφημεριδα διαβαζεις? Οχι μια αλλα 2-3? Τηλεοραση ειναι το μονο μεσο ενημερωσης?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires