Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...  (Αναγνώστηκε 20851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Καλησπέρα σας,
αν και δεν είμαι νέος στο forum γράφω για πρώτη φορά γιατί έχω δρομολογήσει (στο μυαλό μου τουλάχιστον) την αγορά νέας ηλεκτρικής κιθάρας...
Αν και οι κιθάρες που θα σας δείξω παρακάτω πιθανότατα (ή σίγουρα) έχουν συζητηθεί κατά καιρούς θα ήθελα μια σύγκριση μεταξύ τους....
Το στυλ που παίζω είναι από blues μέχρι hard rock (άντε και λίγο metal, αλλά όχι heavier από fade to black ας πούμε), ενώ έχω μια washburn bt-2, η οποία στο πέρασμα του χρόνου έχει αποδειχθεί αξιοπρεπέστατη, αλλά μάλλον ήρθε η ώρα να γίνει αναβάθμιση....
Στο θέμα μας τώρα. Οι κιθάρες που με ενδιαφέρουν, όπως γράφω και στον τίτλο είναι σε στυλ lp και είναι οι κάτωθι:
1. www.thomann.de/gr/hagstrom_select_super_swede_qm_db.htm με μόνη αναστολή το scale που είναι μεγαλύτερο από ότι έχω συνιθίσει, αλλά προτιμώ την super για το spliti coil.
2. www.thomann.de/gr/ibanez_art520hs_ltd.htm, όχι πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου....
3. www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec400vf_tsb.htm, με αμφιβολία μήπως προορίζεται περισσότερο για metal...
4. www.thomann.de/gr/prs_se_single_cut_tsb.htm, με μόνο θέμα το γεγονός ότι έχει ένα volume και ένα  tone control, αντί για 2+2 ή 2+1


Επίσης εκτός του παραπάνω συναγωνισμού είναι και η: www.thomann.de/gr/prs_se_torero_bch.htm που δεν είναι lp στυλ, αλλά που φαίνεται απίστευτη.... Είναι βέβαια ακριβότερη και δε ξέρω μήπως είναι μόνο για metal, κάτι το οποίο δε θα με ενδιέφερε...

Περιμένω τις προτάσεις - ενστάσεις σας, σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνωμη αν όλα αυτά που ζητάω έχουν ήδη συζητηθεί στο forum, αλλά όπως έγραψα και παραπάνω θα ήθελα να επικεντρωθούμε στις συγκεκριμένες κιθάρες...

Υ.Γ. ο ενισχυτής θα είναι o modeling VOX vt40+..
Υ.Γ. 2 το επίπεδό μου (αν αυτό έχει κάποια σημασία) έιναι μέτριο, δεν είμαι όυτε αρχάριος, ούτε "πετάω"...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #1 στις: 01/03/11, 11:56 »
Θα προτιμουσα PRS SE προσωπικα, μιας και εχω δει οτι ακομα και στα φθηνα μοντελα, παιρνεις αρκετη ποιοτητα για αυτα που δινεις. Μαλιστα με καμια αλλαγη αργοτερα των ηλεκτρικων και κλειδιων/γεφυρας, θα εχεις μια κιθαρα που θα μπορεις ανετα να κρατησεις.
Την torrero δεν θα την προτεινα για αυτα που θες λογω emg μαγνητων και floyd rose. Βεβαια αν θες τρεμολο οπωσδηποτε, τοτε δεν πας για κλασσικο ηχο les paul αλλα κατι στο περιπου, οποτε υπαρχουν απειρες λυσεις κιθαρων με τρεμολο που θα μπορουσες να διαλεξεις και οχι απαραιτητα κατι που να θυμιζει les paul.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #2 στις: 01/03/11, 13:30 »
Θα πω κι εγώ πως είμαι υπέρ της prs se...αλλά εκτός απο τα μοντέλα που αναφέρθηκαν θα κοιτούσα και την tremonti http://www.thomann.de/gr/prs_tremonti_se_black_egitarre.htm η οποία πραγματικά για τα λεφτά της είναι τρομερό όργανο...

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #3 στις: 01/03/11, 14:35 »
εχω και αυτην την (PATRIOT DEGREE) και ικανοποιει απολειτος (αμα θες κιθαρα των 1000 ευρω στην τιμε των 400 τοτε παρε αυτην (ο καθηγητης μου) )
http://www.guitarworld.com/article/michael_kelly_guitars_patriot_custom_electric_guitar
http://www.michaelkellyguitars.com/patriot_decree.html στο 3ο χρωμα γαμαει :)

Αποσυνδεδεμένος Cesar_cy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #4 στις: 01/03/11, 15:03 »
Με την σειρά μου θα σου προτείνω την σειρά Solo 6 της Schecter, με μια μικρή προσωπική εμπειρία που είχα εκπλάγηκα.
http://www.thomann.de/gr/schecter_solo_custom_fsb.htm είναι πιο κοντά στα γούστα σου (bleus-hard rock)
http://www.thomann.de/gr/schecter_hellraiser_solo_006_bch.htm (βγαίνει και σε μαύρη) αυτή είναι πιο μέταλ.

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #5 στις: 01/03/11, 18:18 »
Και εγώ θα πήγαινα για την PRS..τρομερά βολική και πολύ καλή ποιότητα. Πάντως θα συμφωνήσω με τον φίλο master of puppets για την torrero, φαίνεται να είναι αυτό που ζητάς γενικά (scale, vol+tone).

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #6 στις: 01/03/11, 19:02 »
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις...

Η αλήθεια είναι ότι την Tremonti την ζαχάρωνα αρχικά, αλλά για κάποιο λόγο με χαλάει η ιδέα του Signature Model...
Κατά τα άλλα πράγματι από scale και controlers με καλύπτει...
Γενικά η αρχική μου σκέψη ήταν προς PRS μεριά και λόγω ονόματος, όμως οφείλω να ομολογήσω ότι και η Hagstrom με έχει εντυπωσιάσει, αλλά και η Patriot Decree που προτείνει ο Steve_Vai...

H Schechter μου φαίνεται πολύ καλή επίσης, αλλά ακριβαίνει....

Πάντως μάλλον έχω απορρίψει τις Ibanez και  ESP LTD....

Αλήθεια οι Michael Kelly είναι τόσο καλές?? Από κριτικές στο δίκτυο και από youtube έχω μείνει (σε συνδυασμό πάντα με την τιμή). Έχει κάποιο λάκο η φάβα??

Thanx again..!!


Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #7 στις: 01/03/11, 19:35 »
Κανεναν λακο, απλα δεν πληρωνεις παραπανω λεφτα μονο και μονο για το ονομα ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #8 στις: 01/03/11, 21:17 »
Oι PRS SE, Schester και Michael Kelly που αναφέρθηκαν είναι όλες πολύ καλές επιλογές. Ως συνήθως, εγώ θα βάλω στη λίστα και την Cort M600, η οποία βγαίνει σε δύο εκδόσεις, με σταθερή γέφυρα ή με τρέμολο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #9 στις: 02/03/11, 00:11 »
Πάντως δε σας βλέπω πολύ ζεστούς για hagstrom....
Απόλλων οι Cort είναι OK και σε καλή τιμή, αλλά οι συγκεκριμένες έχουν ακριβώς το ίδιο σχήμα (ακόμα και το headstock) με αυτή που ήδη έχω, όπότε μάλλον θα προσπεράσω...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #10 στις: 02/03/11, 01:00 »
Απόλλων οι Cort είναι OK και σε καλή τιμή, αλλά οι συγκεκριμένες έχουν ακριβώς το ίδιο σχήμα (ακόμα και το headstock) με αυτή που ήδη έχω, όπότε μάλλον θα προσπεράσω...

Όπως νομίζεις... θα μού επιτρέψεις όμως να σού πώ ότι κατά τη γνώμη μου δεν αγοράζεις κιθάρα με κριτήριο το headstock (oύτε σαν logo, ούτε πολύ περισσότερο σαν σχήμα). Άσχετα από αυτό, μιλάμε για δυό κιθάρες παρόμοιες ίσως εμφανισιακά, αλλά πολύ διαφορετικές κατασκευαστικά. Η Washburn έχει σώμα από alder και βιδωτό μπράτσο από maple, ενώ η Cort έχει σώμα από μαόνι με maple καπάκι και κολλητό μπράτσο επίσης από μαόνι, όπως δηλαδή οι κλασσικές Les Paul. Eπίσης οι δύο κιθάρες είναι πολύ διαφορετικές από πλευράς ποιότητας κατασκευής. (Για τις αισθητικές διαφορές δεν θα κάνω λόγο, γιατί αυτό είναι θέμα γούστου. Εσένα μπορεί να μη σού αρέσει το flame maple στο καπάκι, το binding, τα inlays από πέρλα και abalone κλπ). Όλα αυτά έχουν φυσικά επιπτώσεις στον ήχο και αν θέλεις μια κιθάρα τύπου Les Paul, λογικά θα ψάχνεις κάτι που να έχει ήχο Les Paul. Τέλος πάντων, αν βρεις κάπου μια M600, δοκίμασέ τη και μετά τα ξαναλέμε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #11 στις: 02/03/11, 09:17 »
Και εγώ ψηφίζω PRS SE (σαν 1η επιλογή). Εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα δες και αυτη:

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-245-electric-guitar-tobacco-sunburst--82902

Όπως επίσης και αυτή την Vintage (2η επιλογή):
http://www.dv247.com/guitars/vintage-advance-av1h-electric-guitar-natural-flame--64285

Πάντως και η Cort που σου πρότεινε ο Απόλλων είναι πάρα πολύ καλή κιθάρα με πολύ καλούς μαγνήτες... έτσι για να σε μπερδέψω λίγο  >:D ;D

Τις PRS SE και Cort μπορείς να τις βρεις και Ελλάδα για να τις δοκιμάσεις/αγοράσεις (με την κατάλληλη τιμή φυσικά... ;) ), αλλά για την Vintage δεν γνωρίζω δυστυχώς.

EDIT: Τελικά και οι Vintage υπάρχουν Ελλάδα: http://www.musica.gr/pegasus/products01/show00.php?code=6005779&pcode=SHOW_PROD6005779
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/11, 09:48 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #12 στις: 02/03/11, 15:22 »
Απόλλων, εννοείται ότι δεν θέτω καν θέμα σύγκρισης της Cort με την Washburn που έχω... Εννοείται ότι μιλάμε για εντελώς άλλα όργανα... Στάθηκα καθαρά στο θέμα εμφάνισης γιατί μετά από αρκετά χρόνια με την wash. ήθελα να πάω σε λίγο διαφορετική εμφάνιση...
Πάντως επειδή είδα ότι τις υποστηρίζεις τις Cort και σε άλλα topics θα κάνω μια δοκιμή...
 
Kosthrash με την PRS SE 245 μάλλον χτυπήσαμε φλέβα χρυσού!!! Δεν ήξερα ότι υπάρχει και αυτή η εκδοχή...!
 
Ευχαριστώ και πάλι όλους σας!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #13 στις: 02/03/11, 15:54 »
Kosthrash με την PRS SE 245 μάλλον χτυπήσαμε φλέβα χρυσού!!! Δεν ήξερα ότι υπάρχει και αυτή η εκδοχή...!

Αφού σου άρεσε τόσο η PRS SE 245, δες και την συγκεκριμένη, σε ίδια σχεδίαση, σε παρόμοια λεφτά, λιγότερο vintage και με λιγο πιο heavy κατεύθυνση:
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-mikael-akerfeldt-electric-guitar-tortoise-shell--70816
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #14 στις: 02/03/11, 23:51 »
adr1ane νομίζω ότι θα προτιμήσω την SE 245, λόγω των controllers και της αίσθησης που αποπνέει το φινίρσμα...
 
Και κάτι τελευταίο για να κλείσουν οι απορίες - ανησυχίες μου (αν και συνέχεια προκύπτουν καινούργιες), για τις Vox 33 και 55 τί γνώμη έχετε?
Κατά την γνώμη μου ξεφεύγουν λίγο από τον κλασικό LP ήχο και γενικά είναι πιο ευέλικτες...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #15 στις: 03/03/11, 14:33 »
Tην 245 την περιμένω κι εγώ ανυπόμονα. Δεν είναι ακόμα διαθέσιμη στα Βρετανικά μαγαζιά, και οι μέχρι τώρα πληροφορίες λένε ότι δεν θα κυκλοφορήσει πριν το Μάιο. Είμαι περίεργος να δω πώς συγκρίνεται με την πολύ παρόμοια PRS SE Singlecut. Η 245 έχει σίγουρα το vibe μιας  Les Paul και την εμφάνιση πιο ακριβού οργάνου, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν δικαιολογείται η διαφορά των 160 λιρών (κοντά 190 Ευρώ) στην τιμή τους...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #16 στις: 03/03/11, 15:04 »
Tην 245 την περιμένω κι εγώ ανυπόμονα. Δεν είναι ακόμα διαθέσιμη στα Βρετανικά μαγαζιά, και οι μέχρι τώρα πληροφορίες λένε ότι δεν θα κυκλοφορήσει πριν το Μάιο. Είμαι περίεργος να δω πώς συγκρίνεται με την πολύ παρόμοια PRS SE Singlecut. Η 245 έχει σίγουρα το vibe μιας  Les Paul και την εμφάνιση πιο ακριβού οργάνου, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν δικαιολογείται η διαφορά των 160 λιρών (κοντά 190 Ευρώ) στην τιμή τους...
Είναι ακριβώς το όργανο που θα άξιζε να πετάξεις πάνω του ένα BareKnuckle ColdSweat Mached Set και δύο Push-Split Tone pots και να κοντράρεις απ'ευθείας τις PRS Custom 24 με το 1/3 των χρημάτων!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #17 στις: 03/03/11, 15:59 »
Είναι ακριβώς το όργανο που θα άξιζε να πετάξεις πάνω του ένα BareKnuckle ColdSweat Mached Set και δύο Push-Split Tone pots και να κοντράρεις απ'ευθείας τις PRS Custom 24 με το 1/3 των χρημάτων!..

Kι εγώ αυτό σκέφτομαι. Με καλούς μαγνήτες, κλειδιά και ίσως γέφυρα, φτιάχνεις ένα όργανο που δεν έχει πολλά να ζηλέψει από κιθάρες των 2000 λιρών...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #18 στις: 05/03/11, 03:35 »
Εγώ πάντως πήρα αυτή. http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92sd_electric_guitar_cherry_sunburst.asp


Και είμαι σούπερ-ευχαριστημένος από ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα. Ο bridge μαγνήτης δε μου αρέσει ιδιαίτερα και θα αναβαθμίσω γενικά τα ηλεκτρονικά της. Αν θέλεις Les Paul - Replica είναι από τις καλύτερες επιλογές. Αν θέλεις κάτι που δεν είναι les paul αλλά μοιάζει με Les paul, συμφωνώ με τον απόλλωνα για PRS SE.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Overdrived

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #19 στις: 07/03/11, 11:35 »
Εγώ πάντως πήρα αυτή. http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92sd_electric_guitar_cherry_sunburst.asp




Εκανα αρκετη ωρα αναζητηση για τις συγκεκριμενες αλλα μπερδευτηκα...
Ειναι καλυτερες απο τις gibson studio??

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #20 στις: 07/03/11, 12:17 »
Εκανα αρκετη ωρα αναζητηση για τις συγκεκριμενες αλλα μπερδευτηκα...
Ειναι καλυτερες απο τις gibson studio??

Ανετα...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #21 στις: 08/03/11, 03:35 »
Έχει μονοκόμματο σώμα (δεν είμαι σίγουρος για τις studio), solid (οι studio είναι weight relieved για να είναι ελαφρύτερες), binding και καλύτερους μαγνήτες. Εκεί που υπερέχει η gibson είναι στο nitro φινίρισμα. Προσωπικά οι μαγνήτες δε μου αρέσουν. Θεωρώ τον 59 άχρωμο και τον JB υπερβολικά hot. Αλλά με τα 300-400 ευρώ διαφοράς από μια studio βάζεις ότι μαγνήτες θέλεις (για hard rock κλπ οι 59/JB είναι μια χαρά, εγώ παίζω περισσότερο blues jazz και ήθελα πιο balanced καθαρά), αναβαθμίζεις τα ηλεκτρονικά, κάνεις ένα γερό setup και σου μένουν και ρέστα.


Την πήρα από το richtone music στην αγγλία με περίπου 15 ευρώ μεταφορικά. Αν σου αρέσουν οι relic'ed η E-LP-130 είναι καταπληκτική κιθάρα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #22 στις: 08/03/11, 13:41 »
Οι ESP Edwards είναι πράγματι ενδιαφέρουσες, αλλά δεν είμαι ζεστός στο να αγοράσω LP replica.
Γι' αυτό εξάλλου δεν θέλω και Epiphone (πέρα από άλλους λόγους).

Το μόνο κακό με την SE 245 είναι ότι δε θα είναι διαθέσιμη για αρκετό καιρό...
Σε κάποια site αναφέρεται ότι θα υπάρχει από Μάιο, ενώ σε άλλα από Ιούλιο....??
Εγώ εκει έχω καταλήξει, αρκεί βέβαια να κάθεται καλά στο χέρι μου και να επιβεβαιώσω και με τα αυτιά μου τα αναγραφόμενα χαρακτηριστικά της!!!

Thanx again!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #23 στις: 08/03/11, 19:57 »
Παντος το wide fat μανικι που εχουν οι single cut PRS εμενα μου φανηκε αβολο!
Επισης η Tremonti που επαιξα δεν μου φανηκε κατι ιδιαιτερο! Η 245 παντως ειναι εντυπωσιακη!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα τύπου LP, αλλά όχι Gibson ούτε Epi...
« Απάντηση #24 στις: 08/03/11, 20:27 »
Εγω, απο την αλλη, ειμαι παντα υπερ μιας LTD, εφοσον δε μιλαμε για "-50" ή "-100" μοντελα...χωρις πολλα λογια, η EC-400 ειναι πολυ καλο οργανο (http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=21250) και νομιζω οτι την απεκλεισες με ελαφρα καρδια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:44
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
24 Απαντήσεις
8616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 01:47
από a7xjoey
41 Απαντήσεις
11037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 21:25
από Napoleon66
5 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/10, 23:26
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 13:13
από ZaranisPetros
1 Απαντήσεις
2190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 10:24
από Rockdude
16 Απαντήσεις
8934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
9 Απαντήσεις
11729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/12, 21:19
από adr1anos
17 Απαντήσεις
5513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/21, 14:54
από Crazy Heart