Αποστολέας Θέμα: solid state για Fender  (Αναγνώστηκε 6640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delta92

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
solid state για Fender
« στις: 04/10/08, 15:49 »
Γεια σας,θα ήθελα να μου προτείνετε έναν combo solid state για μία Fender Classic Player 60's strato.Τον θέλω πολύ για ροκ με πιο σκληρό ήχο και λιγότερο να μπλουζοφέρνει.Τιμή το 150 το πολύ 200 ευρώ.Έχω δει αλλά πιστεύω είναι καλύτερα να μ πείτε εσείς.Παίζω ηλ.κιθάρα 3 χρόνια και μαζι με την νέα κιθάρα που έχω λέω να πάρω και νέο ενισχυτή ο παλιός Laney 10watt ψόφησε.(ναι,από το νάκα ήταν ήταν και ψιλομάπα).Παρακαλώ........

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #1 στις: 04/10/08, 15:55 »
Δωσε κατι παραπανω και παρε αυτον τον ενισχυτη με λαμπα και 2 καναλια.

http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm


Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #2 στις: 04/10/08, 16:08 »
Εγώ πάλι είχα πάρει τον Laney 10W από τον Νάκα και τον έχω 3 χρόνια χωρίς να παρουσιάσει το παραμικρό.Όσο για τον Fender που σου πρότεινε το παιδί προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου,ειδικά για ροκ δεν θα σου κάνει γιατί δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ καλά βρόμικα και η πρόταση μου είναι να πας ή στον Peavey Valve King Royal 8 (είμαι κάτοχος) ή ακόμα καλύτερα θα σου πρότεινα να πας σ'εναν Orange 30W τρανζίστορ.Σε λάμπα σε αυτά τα λεφτά που διαθέτεις δεν θα βρείς αξιόλογα βρόμικα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #3 στις: 04/10/08, 16:15 »
Ευτυχώς που ο άνθρωπος διευκρίνισε εξ αρχής ότι θέλει solid state combo... ::)

Για να απαντήσω την ερώτησή σου λοιπόν, πιστεύω ότι ίσως θα έπρεπε να ανεβάσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου ώστε να αποκτήσεις έναν ενισχυτή που θα αξίζει για την κιθάρα σου, είτε μιλάμε για solid state είτε για λαμπάτο. Σε αυτά τα λεφτά πάντως η δική μου πρόταση θα ήταν να κοιτάξεις για κάποιον modelling ενισχυτή που θα σού δώσει μια πλειάδα ήχων ώστε να σε καλύψει και για blues αλλά και για πιο σκληρό ήχο. Επίσης θα σού επιτρέψει να πειραματιστείς με κάποια εφφέ. Εγώ στη θέση σου θα επέλεγα τον Vox AD15VTXL ή τον Roland Cube 20X.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #4 στις: 04/10/08, 16:22 »
Α εγώ πρότεινα και Orange σε Solid State.Απο κει και πέρα κάνουμε εναλλακτικές προτάσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #5 στις: 04/10/08, 16:36 »
Αν εννοείς τον Orange Crush 30R, πολύ καλός ενισχυτής αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα τον καλύψει για το σκληρό ήχο που ψάχνει, εκτός και αν το ρεπερτόριό του φτάνει μέχρι hard rock και όχι metal. Όσο για τις εναλλακτικές προτάσεις, κι αυτές σεβαστές είναι αρκεί να μη ζητάει κάποιος solid state ενισχυτή μέχρι 200 Ευρώ το πολύ και εμείς τού προτείνουμε λαμπάτο που κοστίζει σχεδόν 300 (όπως θα κατάλαβες αναφερόμουν κυρίως στο post Nickmanak).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #6 στις: 04/10/08, 16:47 »
Γεια σας,θα ήθελα να μου προτείνετε έναν combo solid state για μία Fender Classic Player 60's strato.Τον θέλω πολύ για ροκ με πιο σκληρό ήχο και λιγότερο να μπλουζοφέρνει.Τιμή το 150 το πολύ 200 ευρώ.Έχω δει αλλά πιστεύω είναι καλύτερα να μ πείτε εσείς.Παίζω ηλ.κιθάρα 3 χρόνια και μαζι με την νέα κιθάρα που έχω λέω να πάρω και νέο ενισχυτή ο παλιός Laney 10watt ψόφησε.(ναι,από το νάκα ήταν ήταν και ψιλομάπα).Παρακαλώ........

Παίζεις ήδη 3 χρόνια και έχεις πάρει μια αρκετά αξιοπρεπή κιθάρα....Εγω προτείνω υπομονή και μάζεμα ενος μεγαλύτερου ποσού για ενισχυτή.

Στα 150-200 ευρώ δύσκολα θα βρείς κάτι με καλό τόνο...(και σίγουρα θα έχει και μικρό μεγάφωνο...)

Είχες φθηνό ενισχυτή και ξέρεις πως είναι....μην κινηθείς στα ίδια σχεδόν επίπεδα..(εκτός βέβαια αν ο ήχος είναι κατι που δεν σ'ενδιαφέρει και τόσο...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #7 στις: 04/10/08, 17:05 »
Ναι τον Crush 30R εννόω αλλά όντως δεν είμαι σίγουρος αν θα τον καλύψει για metal.Εγώ τον είχα παίξει σε φάση Led Zeppelin κομμάτια και μου άρεσε.Μετά οι προσωπικά δοκιμασμένες προτάσεις μου είναι Hughes & Kettner Edition Blue 15 DFX και Line6 Spider III 30 (δεν γνωρίζω τιμές Ελλάδας)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #8 στις: 04/10/08, 17:16 »
Ναι τον Crush 30R εννόω αλλά όντως δεν είμαι σίγουρος αν θα τον καλύψει για metal.Εγώ τον είχα παίξει σε φάση Led Zeppelin κομμάτια και μου άρεσε.Μετά οι προσωπικά δοκιμασμένες προτάσεις μου είναι Hughes & Kettner Edition Blue 15 DFX και Line6 Spider III 30 (δεν γνωρίζω τιμές Ελλάδας)

Πράγματι έτσι είναι. Μέχρι αυτό το επίπεδο (Led Zeppelin, Deep Purple) είναι ότι πρέπει. Για πιο σκληρό ήχο δεν είμαι σίγουρος ότι φτάνει. Ο Hugh & Kettner είναι επίσης ένας ιδιαίτερα ποιοτικός ενισχυτής. Ο Spider προσωπικά δεν μού αρέσει, αλλά ομολογουμένως για πιο "βρώμικα" στυλ ίσως τού έρθει κουτί...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #9 στις: 05/10/08, 12:57 »
εφοσον θελεις να παιξεις metal και δεν θελεις λαμπατο κοιτα τους roland cube 20x-vox ad15vtxl-line 6 spider 30 τωρα αν δεν θελεις modelling ενισχυτη κοιτα τους ibanez tbx30r και peavey envoy.
immortal

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #10 στις: 05/10/08, 15:23 »
Να ρωτήσω από καθαρή περιέργεια...γιατί θέλεις solid-state;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #11 στις: 05/10/08, 23:41 »
Γεια σας,θα ήθελα να μου προτείνετε έναν combo solid state για μία Fender Classic Player 60's strato.Τον θέλω πολύ για ροκ με πιο σκληρό ήχο και λιγότερο να μπλουζοφέρνει.Τιμή το 150 το πολύ 200 ευρώ.Έχω δει αλλά πιστεύω είναι καλύτερα να μ πείτε εσείς.Παίζω ηλ.κιθάρα 3 χρόνια και μαζι με την νέα κιθάρα που έχω λέω να πάρω και νέο ενισχυτή ο παλιός Laney 10watt ψόφησε.(ναι,από το νάκα ήταν ήταν και ψιλομάπα).Παρακαλώ........

Παίζεις ήδη 3 χρόνια και έχεις πάρει μια αρκετά αξιοπρεπή κιθάρα....Εγω προτείνω υπομονή και μάζεμα ενος μεγαλύτερου ποσού για ενισχυτή.

Στα 150-200 ευρώ δύσκολα θα βρείς κάτι με καλό τόνο...(και σίγουρα θα έχει και μικρό μεγάφωνο...)

Είχες φθηνό ενισχυτή και ξέρεις πως είναι....μην κινηθείς στα ίδια σχεδόν επίπεδα..(εκτός βέβαια αν ο ήχος είναι κατι που δεν σ'ενδιαφέρει και τόσο...)
Εχει δικιο ο groovymood! Μαζεψε κατι παραπανω να παρεις κατι σοβαρο.
Μην δινεις βαση μονο στην κιθαρα...
Μια καλη κιθαρα σε ενα "κακο" ενισχυτη εκτος το οτι ειναι κριμα δεν προκειται να ακουστει ποτε καλα.
Αλλα μια φτηνη κιθαρα "που παιζει", σε ενα καλο ενισχυτη μπορει να κανει θαυματα.

Αποσυνδεδεμένος delta92

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #12 στις: 06/10/08, 19:35 »
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.Εγώ είχα δει σε thomann τοn Hughes & Kettner ed.blue 15W DFX.Αλλά δεν ξέρω τον ήχο του.Επίσης είδα και τον envoy.Δεν ξέρω αλλά τους modelling τους φοβάμαι λίγο σαν ποιότητα.Αλήθεια για κάτι Fender στο thomann σ αυτή την κατηγορία τι γνώμη έχετε?Εννοώ κάτι 65R και 25 DSP.Α,και ο Roland ο 20 κάλος είναι.Δεν ξέρω γιατί αλλά μου χει κολήσσει στο μυαλό ο κεττνερ και μετα ο roland o 30W π έιναι δυστυχώς πιο ακριβός
 Λαμπάτο δεν θέλω γιατί πρέπει να δώσω περισσότερα που δεν έχω και τον θέλω και σχετικά άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #13 στις: 07/10/08, 12:25 »
φιλε αν μπορεις πηγαινε με την κιθαρα σου και ακουσε τους ενισχυτες που σε ενδιαφερουν μονο ετσι θα αποφασισεις ποιος σου κανει στο αυτι σου και ποιος οχι,οσο για τους fender που αναφερεις δεν τους εχω δοκιμασει αλλα δεν ακουω και τα καλυτερα.
immortal

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #14 στις: 07/10/08, 14:12 »
Για δες από τι τιμές ξεκινούν οι λαμπάτοι και ξανασκέψου το...  ;)
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=tube_guitar_combos&oa=pra

Αν δε σου φτάνει το "φυσικό" τους gain, υπάρχουν πάρα πολλά πετάλια να δοκιμάσεις (δες στις αγγελίες).

Φυσικά αν σκέφτεσαι άμεσα να χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή για live, μπορεί να χρειαστείς περισσότερα από τα 5W αυτής της κατηγορίας...

BTW, δεν είμαι από τους κολλημένους της λάμπας. Απλώς έχω παίξει σε ένα σωρό τρανζίστορ και κάποιους modelling...το λαμπάτο "feeling " δε συγκρίνεται.

Όσο για τους Fender FM, DSP κλπ.: έχω τον Fender FM212R (100 Watt, 2X12"). Είναι ένας τυπικός solid-state, όχι και φοβερή κατασκευή, και καμία σχέση με τους λαμπάτους της εταιρίας- υπάρχουν σίγουρα και solid-state καλύτεροι από αυτούς.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #15 στις: 08/10/08, 15:23 »
για ss κοιτα και προς tech21 βγάζει εναν 30ρι λιγο πιο πάνω απο τα 200 eyra νομίζω κ έχω ακούσει τα καλύτερα.......

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #16 στις: 08/10/08, 17:28 »
ριξε και μια ματια σε crate.πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για τα χρηματα που διαθετεις.ασε που ειναι και σκυλια.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος delta92

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #17 στις: 08/10/08, 21:02 »
Τι διαφορά έχουν οι αυτοί οι VOX γιατί δεν καταλαβαίνω.(από thomann)

AD30VT
VT30
AD30VTXL

Όποιος ξέρει κάτι ας φωτίσει.....

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #18 στις: 08/10/08, 22:09 »
O ad30vt ειναι αυτος που ειναι (ο καλυτερος μοντελλινγκ ενισχυτης που κυκλοφορει, κατ εμε).

Ο XL ειναι μια πιο μεταλλοπροσανατολισμενη βερζιον του, χωρις να ξερω που ακριβως διαφερουν κατασκευαστικα.
Απλα ο XL εχει πιο πολλα amp models με μεταλ ηχους, και λιγοτερα απο τα υπολοιπα "ειδη".
Ισχυει οτι ειναι πιο γκαζιας, τον εχω δει στον Καγμακη. Δεν μ αρεσε.

Ο δε VT30, ειναι απ οτι φαινεται μια απ τα ιδια με τον AD-VT, αλλα με περισσοτερα presets, models, μνημες κλπ.
Το γεγονος οτι εχουν ιδια τιμη πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις βεβαια...
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα εχω ακουσει ασχημα πραματα.

Τον AD-VT τον εχω και τον συνιστω ανεπιφυλακτα.
Θα σου παρει καιρο μεχρι το αυτι σου να αναζητησει κατι παραπανω, νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: solid state για Fender
« Απάντηση #19 στις: 20/01/09, 20:48 »
εμενα παλι δε μου πηρε καθολου καιρο για να αναζητησει κατι αλλο το αυτι μου οταν ακουσα τους vox modelling(και τους ακουσα ολους μεχρι κ τους πανακριβους τοτε μπλε valvetronix).

Πηρες τελικα ενισχυτη???δυο πραγματα βλεπω που προσωπικα θα με απασχολουσαν:

1) ποσο "ροκ" θελεις να ειναι ο ηχος σου???π.χ. ενα χαρακτηριστικο τραγουδι που σου ερχεται στο μυαλο
2) Αν εισαι κ πολυ ροκ-μεταλ τυπος η κιθαρα που εχεις παλι προσωπικα αν κ πιστευω κ στους περισσοτερους, δεν κανει στην μορφη που ειναι. Κοινως δεν εχει humbuckers...ναι ξερω πολλα ροκ συγκροτηματα Single coil, malmsteen mpla mpla αλλα κατα βαση χρειαζεσαι humbucker τουλαχιστο στη bridge Θεση.


Παρεμπιπτοντως κ μια κ αναφερθηκαν καποιοι fender, ενας ενισχυτης που παντα με ενδιεφερε, ειναι ο fm212dsp. 100 watt, 212, καλη κατασκευη κ τωρα η εκπληξη. Ολοι οι ηχοι του superchamp xd που καποιος ποσταρε πιο πανω. (το modelling κομματι ειναι ακριβως το ιδιο...)

ΜΗ ΤΟΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΤΟΦΛΑ(ΤΙΜΙΑ ΜΕΝ) fender fm212r, οπως δεν πρεπει να μπερδευονται οι fm65r με τους fm65dsp(κ αυτος εχει τους ιδους ηχους με τον "tube" superchamp xd).

ιδιαιτερα ο 212 ειναι κοντα στην τιμη του superchamp xd εχει 2 12ιντσα(ε, ναι το μεγεθος μετραει τελικα ;D ;D ;D) κ συμφωνα με τους φανατικους φεντεροφορουμαδες δεν εχει το φλαμπαρισμα του 10ιντσου του superchamp, ενω οι ηχοι βγαινουν ιδιοι(κ λιγο πιο καθαροι στις χαμηλες εντασεις). Εχει 2 αξιοπρεπη metal presets καποια πολυ καλα generic rock κ τα υπολοιπα βασιζονται στις καλυτερες στιγμες της fender.

Aν τελος θελεις τον βασιλια των φθηνων ενισχυτων στα 200 που θα σου πει σηκω βγες απο το δωματιο απο τις ηχοσφαλιαρες (punch!) οπωσδηποτε μιλαμε για τον peavey bandit 112 στα 200 απο dv247.com...ακομη θυμαμαι ποσο ευκολα ταπεινωνε ενα marshall dsl401 στα heavy θεματα(οχι στον marshall ηχο...). Κι ακομα θυμαμαι τον 50ρη vox Που οσο πιο πολυ ανεβαζα την ενταση τοσο πιο πολυ βουιζε(κ δε βαζω το metal zone???).

Δεν ειμαι καθολου μα καθολου φαν των πεταλιων σε καθαρο καναλι, αλλα μπορει εσυ να θεωρεις καλυτερη μια τετοια λυση. Κλασσικα ακου ο,τι μπορεις αν δεν πηρες ηδη. Κι αν καποιοι ζουν κοντα σου κανονισε ενα καφε να ακουσεις ολα αυτα που λεμε εδω!εγω ειμαι απο επαρχια-Θεσσαλονικη, οποτε...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/14, 22:25
από Ioannis Anastassakis
5 Απαντήσεις
3500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 01:20
από Jezus
5 Απαντήσεις
3347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 19:24
από lavigne
17 Απαντήσεις
6605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:55
από noe13
6 Απαντήσεις
3028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 16:25
από Jezus
9 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 20:10
από tech21man
56 Απαντήσεις
15202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 03:34
από PetrosHM
Solid state για Live

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 » Ενισχυτές

31 Απαντήσεις
9033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 01:31
από nikolas32
2 Απαντήσεις
3227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/13, 14:45
από Sandman1_1
27 Απαντήσεις
11785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/14, 21:24
από Kosthrash