Αποστολέας Θέμα: Αγορά Fender  (Αναγνώστηκε 5585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αγορά Fender
« στις: 03/02/12, 17:42 »
Καλησπερα παιδια, σκοπευω στο αμεσο μελλον να αγορασω μια καινουρια Fender Stratocaster μιας και με την Squier δεν την παλευω αλλο.Εχω ψαξει αρκετα και εχω βρει 2 κιθαρες που με ενδιαφερουν αλλα δεν ξερω πια να διαλεξω.

Η μια ειναι MIM: http://www.thomann.de/gr/fender_70_classic_stratocaster_mn_olw.htm
μαρεσει πολυ σαν κιθαρα (χρωμα,headstock,neckplate κλπ)

Η αλλη MIA: http://musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%91/%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%95%CE%A3/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3/FENDER/HIGHWAY-1STRATHONEYBLONDEUPGRADEMGTR002007.html

Σαν κιθαρα μαρεσει περισσοτερο η μεξικανα αλλα ο λογος που δεν μπορω να αποφασισω ειναι οτι δεν ξερω τι παιζει με την ποιοτητα κατασκευης της σε σχεση με την αμερικανικη (και η αντιστοιχη απο θεμα χρηματων δυστιχως δεν πλησιαζεται http://www.thomann.de/gr/fender_70_stratocaster_mn_ow.htm ).Επισης οποια και να αγορασω μαλλον θα αλλαξω μαγνητες γιαυτο το μονο που με ενδιαφερει τωρα ειναι η ποιοτητα της σαν κιθαρα(ξυλο,hardware κλπ)

Εσεις πια μου προτεινετε και γιατι?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #1 στις: 03/02/12, 18:17 »
H highway one δεν βγαίνει πλέον.


Το μοντέλο που έχει καλύψει το "κενό" που άφησε η highway one είναι αυτό... http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_strat_mn_car.htm

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #2 στις: 03/02/12, 19:04 »
Ποιά squier έχεις και δεν την παλεύεις? Γενικά έχω παίξει με αρκετές fender (highway, mexican κλπ) και squier και βρίσκω τις τελευταίες πολύ τίμια όργανα... Έχεις παίξει με άλλες strat πλην της δικιάς σου (είτε fender είτε squier)?

μαρεσει πολυ σαν κιθαρα (χρωμα,headstock,neckplate κλπ)

WTF?!? ;D



Αποσυνδεδεμένος fstat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #3 στις: 03/02/12, 19:05 »
Αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα των ξύλων και θες να δώσεις 600-700 ευρώ υπάρχουν και άλλες μάρκες τύπου strat ακόμα και ρέπλικες. Αν ψάξεις λίγο στο forum έχουν αναφερθεί.
Προσωπικά θα σου πω (γιατί τις έχω δοκιμάσει) για τις Godin που είναι στο budget σου, γίνονται στον Καναδά, έχουν πολύ καλή ποιότητα ξύλων, άψογο φινίρισμα και μάλλον δεν χρειάζεται να αλλάξεις και τίποτα πάνω τους (μαγνήτες, tuners κ.α.).
http://tinyurl.com/6vcaaat

Συγκεκριμένα τώρα για τις μεξικάνικες fender είναι σαφώς καλύτερες από τις squier και προσωπικά πριν μερικά χρόνια που είχα πιάσει στα χέρια μου μία μεξικάνικη δεν μπόρεσα να δω διακρίνω κάποια σημαντική διαφορά σχετικά με μία αμερικάνικη όσον αφορά την κατασκευή ή το φινίρισμα. Πολλοί βέβαια θα σου πούνε ότι δεν είναι καλής ποιότητας κ.λ.π.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #4 στις: 03/02/12, 19:05 »
Δεν αναφέρεις ποιά Squier έχεις, αλλά αν θέλεις κάτι ποιοτικό και οικονομικό, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τις Squier Classic Vibe Stratocaster. Kατά τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον εφάμιλλες των Μεξικάνικων strat. H 50s βγαίνει και σε Olympic White που μάλλον θα σού αρέσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #5 στις: 03/02/12, 19:36 »
Μπορω να διαθεσω  γυρω στα 700 ευρω και θελω μια καλη κιθαρα για live.Πειτε με κολημενο αλλα μαρκα δεν αλλαζω  :D


μαρεσει πολυ σαν κιθαρα (χρωμα,headstock,neckplate κλπ)

WTF?!? ;D

Ναι η συγκεκριμενη των 70s εχει ενα neckplate που το γουσταρω πολυ  :-X
Γενικα την εχει δοκιμασει κανεις να μου πει αν ειναι καλη απο κατασκευη και απο ηχο?
H Squier που εχω καλυτερα ας μην το συζητησουμε καν  :P Τωρα τελευταια εχουν αρχισει και φευγουν κοματια απο πανω της αφιστε που η ταστιερα πλεον ειναι για πεταμα και δεν διορθωνεται με τιποτα
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/12, 19:53 από ritchieblackmore »

Αποσυνδεδεμένος Epiphone

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο αγαπήσεις, μην τρελλαθείς...
    • Προφίλ
    • "ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ"
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #6 στις: 03/02/12, 20:15 »
Προτείνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ την Fender Baja Tele.... Aν και δεν είναι Strat είναι εξαιρετικό όργανο, μου τη συνέστησε εμπειρότατος μουσικός και εν τέλη είχε απόλυτο δίκιο


http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_baja_tele_vb.htm
Δημήτρης Λ.
"Κοίτα, δεν ξέρω τι μου φταίει και γιατί ό,τι συμβαίνει εγώ το παίρνω σαν χαμένος νιώθω πια νικημένος..Κι όταν γυρίζω στα δρομάκια τα κρυφά πάλι εσύ και κάποια αρώματα σβησμένα, όλα απ’ το φως κρυμμένα.."

Αποσυνδεδεμένος fstat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #7 στις: 03/02/12, 20:22 »
Μπορω να διαθεσω  γυρω στα 700 ευρω και θελω μια καλη κιθαρα για live.Πειτε με κολημενο αλλα μαρκα δεν αλλαζω  :D


Πάρε την μεξικάνα την fender μια χαρά είναι. Θα σε καλύψει και σε live.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #8 στις: 04/02/12, 13:09 »
Μπορω να διαθεσω  γυρω στα 700 ευρω και θελω μια καλη κιθαρα για live.Πειτε με κολημενο αλλα μαρκα δεν αλλαζω  :D
Πάρε την μεξικάνα την fender μια χαρά είναι. Θα σε καλύψει και σε live.

Τι ενοείτε μιλώντας για live? Γενικά μια κιθάρα αν σε καλύπτει στο σαλόνι σου, θα σε καλύπτει και σε live, γιατί όχι? Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν δε βολεύει κάποια κιθάρα για όρθιο παίξιμο (λόγω βάρους, κατανομής βάρους, σχήματος κλπ) αλλά αυτό δεν αφορά το live μόνο και σίγουρα δεν έχουν θέμα με κάτι τέτοιο οι strat... Σε γενικές γραμμές, όλες οι κιθάρες βγάζουν live - σε αντίθεση με τους ενισχυτές που μια ερώτηση "κάνει για live?" όντως στέκει...

Επίσης, καλό είναι να μην κολλάς στην τιμή αλλά να μπορείς να βλέπεις όσο το δυνατόν αντικειμενικότερα την αξία ενός οργάνου... Υπάρχουν κιθάρες φθηνές που αποδίδουν εξαιρετικά, ειδικά για την τιμή τους (σαν αυτή που πόσταρε ο Απόλλων)...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #9 στις: 04/02/12, 14:20 »
Μπορω να διαθεσω  γυρω στα 700 ευρω και θελω μια καλη κιθαρα για live.Πειτε με κολημενο αλλα μαρκα δεν αλλαζω  :D
Πάρε την μεξικάνα την fender μια χαρά είναι. Θα σε καλύψει και σε live.

Τι ενοείτε μιλώντας για live? Γενικά μια κιθάρα αν σε καλύπτει στο σαλόνι σου, θα σε καλύπτει και σε live, γιατί όχι? Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν δε βολεύει κάποια κιθάρα για όρθιο παίξιμο (λόγω βάρους, κατανομής βάρους, σχήματος κλπ) αλλά αυτό δεν αφορά το live μόνο και σίγουρα δεν έχουν θέμα με κάτι τέτοιο οι strat... Σε γενικές γραμμές, όλες οι κιθάρες βγάζουν live - σε αντίθεση με τους ενισχυτές που μια ερώτηση "κάνει για live?" όντως στέκει...


To μόνο που για μένα σημαίνει το "να σε καλύπτει σε live" είναι να κρατά καλά το κούρδισμα. Αυτό ακούγεται απλό, αλλα εφόσον μιλάμε για κιθάρες με τρέμολο, μπορεί να μην είναι τόσο, ειδικά αν ο φίλος του κάνει συχνή χρήση.

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #10 στις: 04/02/12, 15:06 »
Ναι βασικα αυτο ενοω για live και για το ''καλη κατασκευη''. Το χρησιμοποιω παρα πολυ το τρεμολο και φοβαμαι για ξεκουρδισματα και γενικοτερα να εχει καλη ποιοτητα το ξυλο κλπ, να εχουν χρονο ζωης δηλαδη

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #11 στις: 04/02/12, 17:51 »
μην περιμένεις να πάρεις την τέλεια κιθάρα από τώρα....δεν ξέρεις ούτε καν εσύ πως θα είναι σε κάποια χρόνια οι απαιτήσεις σου...

παράθεσε τις ανάγκες που έχεις από μια κιθάρα εδώ και θα σου προτείνουμε την καταλληλότερη σχετικά με αυτές...

να έχεις στο μυαλό σου πως σε ένα..δύο...μισό χρόνο μπορεί να αλλάξουν και να αλλάξεις και εσύ κιθάρα....

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #12 στις: 04/02/12, 19:07 »
Λοιπον εγω αυτο που θελω απο την κιθαρα μου ειναι να εχει εναν αξιοπρεπες ηχο, φυσικα καλητερο απο αυτον που μου προσφερει η Squier που εχω, να λειτουργει απροβληματιστα(το τρεμολο,τα κλειδεια κλπ) και να μου αρεσει εμφανισιακα.Για τον ηχο να καταλαβετε εγω παιζω hard rock και λιγο blues (οπως γραφει και το ονομα Blackmore στυλ μαρεσει).Με το ποσο που διαθετω νομιζω αν οχι στο 100% μπορω να βρω την κιθαρα που θελω χωρις να δωσω εναν σκασμο λεφτα.Η κιθαρα που ειμαι ερωτευμενος μαζι της ειναι αυτη http://www.thomann.de/gr/fender_70_stratocaster_mn_ow.htm αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να προχωρησω σε μια τετοια αγορα απο τωρα οποτε θελω κατι αναλογο,φυσικα κατωτερο που να την πλησιαζει ομως καπως

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #13 στις: 04/02/12, 20:29 »
Φίλε, για να ανακεφαλαιώσω αυτά που έχεις γράψεις μέχρι στιγμής, θέλεις μια κιθάρα τύπου stratocaster παρόμοια με τη Fender 70s strat που να σε καλύπτει για live και να μην υπερβαίνει τα 700 Ευρώ. Επίσης έχεις αποφασίσει ουσιαστικά ότι θα αλλάξεις τους μαγνήτες της κιθάρας μετά την αγορά. Εγώ λοιπόν στη θέση σου θα αγόραζα την Squier Classic Vibe την οποία σού πρότεινα στο προηγούμενο μήνυμά μου (330 Eυρώ από τον Thomann) και θα τής έβαζα τους μαγνήτες της αρεσκείας μου, locking κλειδιά και ένα Gotoh/Wilkinson τρέμολο με ατσάλινο block. Είμαι σίγουρος θα είσαι μέσα στον προϋπολογισμό σου και ίσως να σού μείνουν λίγα λεφτά αν θέλεις να αλλάξεις το pickguard για να τη φέρεις ακόμα πιο κοντά σε αυτό που ονειρεύεσαι από πλευράς εμφάνισης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #14 στις: 04/02/12, 20:58 »
Καταρχην ευχαριστω πολυ ολους σας παιδια για το ενδιαφερον.Φιλε απολλων ξερεις κανενα μαγαζι που να εχει την κιθαρα που αναφερεις να την δοκιμασω και αν υπαρχει σε Olympic White χρωμα?Επισης για τους μαγνητες της μεξικανας τι εχεις να πεις μηπως τελικα δεν χρειαστει να αλλαξω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #15 στις: 04/02/12, 21:28 »
Όπως σού είπα και στο πρώτο μου μήνυμα, η Classic Vibe βγαίνει και σε Olympic White. Σχετικά με καταστήματα που μπορείς να τη βρεις στην Ελλάδα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι δύσκολο να την πετύχεις κάπου στην Αθήνα. Μια αναζήτηση στο Google σίγουρα κάτι θα βγάλει.

Όσον αφορά τους μαγνήτες πάντως, έχω την εντύπωση ότι είναι πιο πιθανό να κρατήσεις τους αυθεντικούς μαγνήτες στην Squire (γιατί είναι πολύ καλοί) παρά στην Μεξικάνικη Strat, της οποίας οι μαγνήτες δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι ιδιαίτερο. Οι απόψεις πάνω σε αυτό μπορεί να διαφέρουν, οπότε μια δοκιμή είναι ο καλύτερος τρόπος για να αποφασίσεις τι σού ταιριάζει καλύτερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #16 στις: 04/02/12, 21:30 »
1ον....δε χρειάζεται να τη δοκιμάσεις σε Olympic White χρώμα άμα είναι να μην την πάρεις από εκεί :P

2ον...καλύτερα να δοκίμαζες το συγκεκριμένο κομμάτι που θα αγόραζες γιατί δεν ξες πως θα σου βγει...

3ον...δοκίμασε τους μαγνήτες της μεξικάνας και αν δε σου κάνουν το συζητάμε...γιατί δεν υπάρχει λόγος να προκαταβάλεις πως θα τους αλλάξεις χωρίς να ξέρεις τι λένε....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #17 στις: 06/02/12, 02:16 »
επισης γυρω στα 700 κυκλοφορουν usa standard στα μεταχειρισμενα που ειναι μακραν οτι καλυτερο παιρνεις σε αυτα τα λεφτα!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #18 στις: 06/02/12, 10:50 »
http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_strat_rw_tun.htm
αφού ενδιαφέρεσε για fender strat,και αν είναι να φτάσεις μέχρι τα 700Ε,σου προτείνω να κάνεις λίγο παραπάνω υπομονή και να αγοράσεις την παραπάνω.
η τιμή της είναι τρομερή,αυτό το μοντέλο κοστολογείται από 1300-1500.
είναι από τις καλύτερες fender strat που κυκλοφορούν,παίζεις τα πάντα και δεν αλλάζεις τίποτα πάνω της,και θα σου μείνει για πάντα.
αν είναι να δώσεις 700 και κάποια στιγμή ν'αλλάξεις κλειδιά ή μαγνήτες, ή ν'αγοράσεις hard case θα σού'χει κοστίσει περισσότερο....
...επαναλαμβάνω ότι στην προτείνω αν έχεις την πρόθεση να φτάσεις μέχρι τα 700Ε,και ότι έχεις ξεκαθαρίσει πως θες fender strat.

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #19 στις: 06/02/12, 15:13 »
Κοιταξτε ειχα σκεφτει να πηγαινα για την standard ή την Deluxe αλλα ειναι αυτο το 70s look που θελω στην κιθαρα γιαυτο εχω κολησει με την μεξικανα και ζηταω πληροφοριες(αφου δεν μπορω να παρω την USA και η Highway One εχει σταματησει).Οσο για τον ηχο καποια στιγμη αλλαζω μαγνητες, εχω σταμπαρει μερικους, οποτε δεν ειναι προβλημα γιαυτο και με ενδιαφερει η ποιοτητα κατασκευης της.Μηπως την εχει πετυχει κανεις σε μαγαζι για δοκιμη?Αλλωστε οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω δεν ξερω σιγουρα τι θα θελω στο μελλον γιαυτο και δεν θελω να παρω μια πολυ ακριβη κιθαρα, ενω γυρω στα 700 ευρω και αξιζει πιστευω να την moddareis συμφωνα με τα γουστα σου και δεν θα την κλαψεις τοσο αμα δεν σου κανει μετα απο ενα διαστημα

Αποσυνδεδεμένος Johnpen.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #20 στις: 17/03/12, 14:44 »
Εγώ θα σου συνιστούσα και την μεξικάνικη (και γω μεξικάνικη fender έχω)και έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και μαγνήτες(σύμφωνα με τη δικια μου σου λέω Fender Jazzmaster Blacktop 555ε από τον Στόλλα και 535 από thomann.Αν και θες strat. τύπο θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και αυτήν παίζει τα πάντα βέβαια όχι τόσο καλά metal αλλά σε  όλους τους άλλους τομείς είναι πάρα πολύ καλή.)Η αμερικάνικη είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σύμφωνα με αυτά που λες( http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_strat_mn_car.htm ).Αυτά απο εμένα...Καλή συνέχεια
Fender Jazzmaster Blacktop player...
Roland Cube 20XL user...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #21 στις: 17/03/12, 22:03 »
Δεν αναφέρεις ποιά Squier έχεις, αλλά αν θέλεις κάτι ποιοτικό και οικονομικό, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τις Squier Classic Vibe Stratocaster. Kατά τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον εφάμιλλες των Μεξικάνικων strat. H 50s βγαίνει και σε Olympic White που μάλλον θα σού αρέσει.



Δεν ειναι εφαμιλη αλλα καλυτερη.


Αν θα παρεις Fender για να χεις fender (γιατι εγω εκτος απο fender εχω και μια sguier, και δεν χρειαζεται κανενα παλεμα, μια χαρα παιζεις) και να καμαρωνεις με μια fender μην παρεις μεξικανικη γιατι παλι fender δεν θα χεις.
Παρε αυτη που σου λεει ο Απολλων που ειναι φανταστικη και θα δωσεις τα μισα λεφτα απο τη ΜΙΜ και θα παρεις καλυτερο οργανο, η τελος παντων παρε μια fender.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Fender
« Απάντηση #22 στις: 17/03/12, 22:54 »
Δεν αναφέρεις ποιά Squier έχεις, αλλά αν θέλεις κάτι ποιοτικό και οικονομικό, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τις Squier Classic Vibe Stratocaster. Kατά τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον εφάμιλλες των Μεξικάνικων strat. H 50s βγαίνει και σε Olympic White που μάλλον θα σού αρέσει.


Δεν ειναι εφαμιλη αλλα καλυτερη.


Aυτό ακριβώς εννούσα κι εγώ. Ως γνωστόν όμως η ποιότητα Fender παρουσιάζει μεγάλες διαβαθμίσεις, ειδικά στα Μεξικάνικα μοντέλα. Μπορεί λοιπόν να πετύχεις κάποιο καλό κομμάτι που να είναι ανώτερη και απο Αμερικάνικη. Γενικά πάντως αν πρόκειται για διαδικτυακή αγορά, θα πόνταρα με περισσότερη σιγουριά στα 270 Ευρώ της Classic Vibe παρά στα 400 (αν δεν κάνω λάθος) της Μεξικάνας Standard Strat...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/08, 15:35
από mace
2 Απαντήσεις
2632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 20:13
από apressas
28 Απαντήσεις
17071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 21:25
από MechMech
8 Απαντήσεις
5980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
6 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 00:28
από Nikoubis
16 Απαντήσεις
5624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 23:21
από studio54
42 Απαντήσεις
17333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
7 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 23:14
από groovymood
1 Απαντήσεις
2061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/12, 00:22
από kostas80