Αποστολέας Θέμα: Απορία σχετικά με το πολλαπλό χτύπημα χορδών  (Αναγνώστηκε 5311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gildor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν και μάλλον θα φανεί παράξενη η απορία μου, είναι μια απορία που την έχω χρόνια. Ό,τι έχω μάθει ως τώρα στην κιθάρα, είναι γνώση-σχεδόν- εμπειρική και ακουστική (έχω καλό αυτί). Πολλά πράγματα όμως δεν μπορώ να τα διευκρινίσω καθαρά στο μυαλό μου. Η απορία μου είναι η εξής:

Με ποια "λογική" χτυπιούνται πολλές χορδές πάνω σε μια βασική μελωδία (πχ άρπισμα); Έχω δει βιντεάκια στο youtube, που ενώ παίζουν τη βασική μελωδία (ακούγεται προφανώς), την "εμπλουτίζουν" με συνεχόμενους διαδοχικούς χτύπους εναλλαγής χορδών. Αυτό με ποια λογική, με βάση ποιάς θεωρίας γίνεται; Γιατί προφανώς δεν μπορώ να πιστέψω πως τις χτυπάμε "στην τύχη" έτσι απλώς για να έχουμε ένα "αρμονικό" άκουσμα..

Μήπως η ίδια "διαδικασία" γίνεται και στο πιάνο στο αριστερό χέρι (κλειδί του ΦΑ) ;

Εγώ το κάνω αυτό (πχ να παίζω μια μελωδία και να την εμπλουτίζω με άρπισμα), αλλά το κάνω όπως είπα εμπειρικά. Δεν γνωρίζω το γιατί γίνεται αυτό.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/13, 20:26 από Gildor »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
αν κατάλαβα την ερώτησή σου,
παίζεις τα αρπίσματα που σχετίζονται με την κλίμακα στην οποία παίζεται το κομμάτι σου,
και, νομίζω, το λογικό είναι στο άρπισμά σου να περιλαμβάνεται και η νότα που θέλεις να εμπλουτίσεις.
Θα ήθελα όμως και μια επιβεβαίωση από τους θεωρητικούς.

Αποσυνδεδεμένος Gildor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα ήθελα όμως και μια επιβεβαίωση από τους θεωρητικούς.
Και εγώ θα την ήθελα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τα τραγούδια αποτελούνται από τρία (κύρια) μέρη:Τη Μελωδία (φωνής ή κάποιου οργάνου), την Αρμονία (τα λεγόμενα «ακόρντα» που συνοδεύουν τη Μελωδία) και την Ενορχήστρωση (τι «παίζει» το κάθε όργανο). Η κιθάρα είναι ένα όργανο πολυφωνικό, δηλαδή μπορεί να παίξει περισσότερες της μίας μελωδίας ταυτόχρονα ή μπορεί να παίξει ταυτόχρονα και τη Μελωδία και την Αρμονία ενός τραγουδιού ή μουσικού έργου. Έτσι λοιπόν, ένας κιθαρίστας μπορεί να παίξει την βασική Μελωδία και να «εμπλουτίσει», όπως αναφέρεις, το παίξιμό του και με την Αρμονία. Ήδη από τα πρώτα μαθήματα στην κλασσική κιθάρα, ο εκπαιδευόμενος κιθαρίστας μαθαίνει να κάνει κάτι τέτοιο. Κάτι τέτοιο γίνεται και στο πιάνο, εκτελώντας τη Μελωδία με το δεξί χέρι και την Αρμονία με το αριστερό. Αν έχεις «βγάλει» στην κιθάρα τη μελωδία ενός τραγουδιού που σε ενδιαφέρει και ξέρεις από ποιες συγχορδίες αυτό αποτελείται και αν φυσικά γνωρίζεις και τις νότες που αποτελούν αυτές τις συγχορδίες, τότε μπορείς να πειραματιστείς και να βγάλεις κάποιο αποτέλεσμα. Αυτά χονδρικά…

Αποσυνδεδεμένος Gildor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σ΄ευχαριστώ πολύ Μάνο για την απάντηση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
30493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/04, 12:43
από Holy Diver
34 Απαντήσεις
20128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 10:10
από jonakos
3 Απαντήσεις
3051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 20:03
από Joevaicci
5 Απαντήσεις
2900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/10, 12:12
από themos
6 Απαντήσεις
3178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 10:12
από adr1anos
8 Απαντήσεις
3338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/11, 17:25
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
4085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 20:10
από Desert Eagle
11 Απαντήσεις
6215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 01:03
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
3529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
16 Απαντήσεις
7657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/13, 18:18
από Spyros Delta