Αποστολέας Θέμα: Σχετικα με την φωνη  (Αναγνώστηκε 5102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisgr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Σχετικα με την φωνη
« στις: 21/05/10, 20:47 »
Καλησπερα παιδια. Οπως βλεπετε ειναι το πρωτο μου ποστ οποτε καλως σας βρηκα. Αποφασισα λοιπον το καλοκαιρι να παρω εναν δασκαλο για να μαθω κιθαρα αλλα μαζι μαυτην θελω να κανω και μαθηματα φωνιτικης.. για να ειμαι ειλικρινης δν εχω ξανατραγουδησει ποτε και η φωνη μου δεν πρεπει να ειναι καλη.. Επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα, θελω να ρωτησω υπαρχουν τροποι βελτιωσης της φωνης μας ή αν καποιος δν εχει καλη φωνη πρεπει να ζησει μαυτο... Δεν εχω προβλημα με τα λεφτα. Τι λετε? Αν παρω εναν δασκαλο για κιθαρα και φωνιτικα (2 δασκαλους δηλαδη) και με παρα πολυ σκληρη προπονηση εχω ελπιδες?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Σχετικα με την φωνη
« Απάντηση #1 στις: 21/05/10, 22:33 »
Φίλε μου σίγουρα έχεις ελπίδες. Με ένα καλό καθηγητή που θα σε μάθει να ακούς σωστά θα έχεις αποτελέσματα. Αρκεί να έχεις όρεξη να το δουλέψεις και από τη μεριά σου!  :)

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικα με την φωνη
« Απάντηση #2 στις: 25/05/10, 12:07 »
Η φωνή βελιτιώνεται στη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων. 
Να χρησιμοποιείς ενα recorder και να ακούς τη φωνή σου. Αυτό μπορεί να απογοητεύει λίγο στην αρχή, αλλά σε συνδιασμό με τα μαθήματα θα δώσει πιο γρήγορα αποτελέσματα.
Πρόσεξε να μην είναι ομως πολύ φτινιάρικο το μηχάνημα. Μπορείς να  χρησιμοποιήσεις και κινητό με καλό recording ή ακόμα καλύτερα υπολογιστή.

Επίσης, μου κανει εντύπωση πως δεν εχεις ακούσει τη φωνή σου ακόμα και λές "η φωνη μου δεν πρεπει να ειναι καλη"

Η "σκληρή προπόνηση" ειναι σίγουρα καλύτερη απο την "καθόλου προπόνηση" αλλά δεν νομίζω οτι είναι το κλειδί για καλά αποτελέσματα. Αυτό γιατί μπορεί να οδηγήσει ευκολα σε απογοητεύσεις, δηλαδή να προσπαθείς πολύ και να μη σου βγαίνει οπως θές. Θέλει φυσικότητα. Η "προσπάθεια" την ώρα που τραγουδάς συνήθως φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisgr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Σχετικα με την φωνη
« Απάντηση #3 στις: 26/05/10, 02:17 »
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Παράθεση
Επίσης, μου κανει εντύπωση πως δεν εχεις ακούσει τη φωνή σου ακόμα και λές "η φωνη μου δεν πρεπει να ειναι καλη"
ναι γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει λογος να ειναι καλη :) αφου δεν την εχω εξασκησει ποτε και στο γυμνασιο δεν με ειχαν παρει στην χοροδια απ 'οτι θυμαμε. Ελπιζω και μακαρι να κανω λαθος.. αλλα δεν το νομιζω!


Παράθεση
Η "σκληρή προπόνηση" ειναι σίγουρα καλύτερη απο την "καθόλου προπόνηση"  αλλά δεν νομίζω οτι είναι το κλειδί για καλά
σκληρη προπονηση θα κανω σιγουρα ειναι δεν ειναι το κλειδι.. σε 5 μερες ακριβως, με το που τελειωσουν οι πανελλαδικες, θα αρχισει η σκληρη δουλεια.. θελω να μαθω τοσα πολλα αυτο το καλοκαιρι.. σκεφτομε να αφιερωνω 7-8 ωρες τν ημερα σε εξασκηση κιθαρας και οσες μενουν σε μαθηματα αγγλικων (για να μπορω να ερμηνευω και ξενα τραγουδια) και εξασκιση φωνης! Δεν θα ρωτησω παραπανω πραματα οπως τι κιθαρα να παρω κτλ.. πιστευω θα μου τα εξηγησει ολα ο δασκαλος και δεν θελω να γινομε κουραστικος... απλα κατι ακομα που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ειναι οτι μεχρι την προιγουμενη εβδομαδα ημουν αποφασισμενος να μαθω drums το καλοκαιρι.. αλλα μετα το σκεφτικα περισοτερο και αποφασισα οτι η κιθαρα ειναι καλυτερη για πολους λογους, ενας λογος ειναι οτι μπορεις να παρεις την κιθαρα σου και να παιξεις κατι με τους φιλους σου ενω με τα drums αυτο δεν γινετε... Γενικα πιστευετε οτι εκανα καλα που διαλεξα τον δρομο τις κιθαρας + φωνης? Να τονισω πως σκοπος μου ειναι να μπω σε καποιο group που να παιζει τραγουδια τυπου love metal (βλεπε HIM).

Υ.Γ. συγνωμη για τα ορθογραφικα ειναι λογο βιασινης.
ευχαριστω και παλι.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/10, 02:57 από dimitrisgr »

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικα με την φωνη
« Απάντηση #4 στις: 27/05/10, 00:57 »

Αμα δεις οτι δεν σου παει, ή οτι σου αρεσει κατι άλλο, απλά... αλλάζεις ενασχόληση !!
Θα σου κόψει κανένας πρόστιμο;

7- 8 ώρες την ημερα κιθάρα μαλλον....στο γιατρό θα σε στείλουν με καμια τενοντίτιδα.

Πολύ στα σοβαρά το παίρνεις το θέμα. Πάρτο χαλαρά, για να μην έχεις απογοητεύσεις ή δυσάρεστες εκπλήξεις στο μελλον...Εσύ βλέπεις τη μουσική σαν να είναι αθλητισμός....


Αποσυνδεδεμένος dimitrisgr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Σχετικα με την φωνη
« Απάντηση #5 στις: 01/06/10, 18:47 »
οι πανελλαδικες τελιωσαν.. ολα ωραια και καλα.. αρχιζει τωρα η σκλιρη δουλεια.. αν ξερει κανεις κανεναν καλο δασκαλο για κιθαρα ή φωνη ας μου κανει πμ (θΕσσλονικη)
ευχαριστω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
48127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/09, 15:20
από .SOFO
2η Φωνή

Ξεκίνησε από mleo Τα καλύτερα...

16 Απαντήσεις
29612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 01:08
από arisangel
3 Απαντήσεις
3000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/05, 08:29
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 15:52
από pimami
Εφε για φωνη...

Ξεκίνησε από LuNaFrEaK Εφέ

5 Απαντήσεις
3607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 20:06
από Jezus
4 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
11 Απαντήσεις
43233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/14, 12:30
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 10:09
από freemind
33 Απαντήσεις
55154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/13, 17:11
από Dimitris12345
22 Απαντήσεις
39293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 22:17
από Anastasia.M.Ribas