Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με την φωνή !  (Αναγνώστηκε 43234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σχετικά με την φωνή !
« στις: 02/06/11, 22:41 »
Καλησπέρα ! :)
Λοιπόν εδω και ένα χρόνο + εκτός απο την κιθάρα και τα άλλα όργανα που ασχολούμαι αποφάσισα να αρχίσω να το ψάχνω και με το τραγούδι . Έχω να κάνω μια ποικιλία ερωτήσεων αλλά θα αρχίσω με τις δύο πιο σημαντικές για εμένα .
Είναι πολλά το ξέρω αλλά δεν έχω που αλλού να ρωτήσω και τα παιιά του kithara.gr με έχουν σώσει πολλες φορές και τους χρωστάω πολλά ! Ευχαριστώ  :)


1 -Έχω σχετικά μπάσα φωνή , κάτι που έχω σιχαθεί και δεν μου αρέσει καθόλου μην με ρωτήσετε γιατί ! Απλά δεν μου αρέσει :/ Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν θα μπορούσα να την ανεβάσω και πόσο . Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να την παω απο το D2 - D4 (δεύτερη οκτάβα στο πιάνο στο ρε μέχρι 4 οκτάβα πάλι στο ρε) . Αλλα δεν μου αρκεί . Υπάρχει περίπτωση με εξάσκηση όσο οδηνειρή και και αν είναι να την ανεβάσω π.χ μέχρι το C5 (+ μια οκτάβα) ?
2 -Τόσο καιρό τα κάνω όλα αυτά χωρις δάσκαλο φωνητικής (θα αρχίσω απο του χρόνου) προσπαθώντας λοιπόν να πιάνω πιο ψηλές νοτες στην αρχή χωρις να ξέρω τρόπους και κινδύνους φοβάμαι μήπως και κατέστρεψα έστω και λίγο τις φωνητικες χορδες , γιατί ο ήχος που βγαίνει εκει πάνω ακούγετε λες και τις έχω γρατζουνίσει . Μπορεί βέβαια να είναι επειδή δεν ξέρω πως να χρησιμοποιω ακόμα την φωνή ψηλά . Ωστόσο αν έχει γίνει κάποια ζημιά , διορθώνεται ? και πώς θα το καταλάβω ?
3-Είναι λογικό να πιέζομαι για να πιάσω ψηλές νότες και είναι λογικό να μην μπορώ να τις βγάλω σε χαμηλή ένταση ? Τι θα έπρεπε να κάνω ?
4- Πείτε μου λίγα πράγματα για την ψεύτικη φωνή αν είναι δυνατόν γιατί η δικιά μου μου ακούγεται εντελώς μα εντελώς χαζή . :P Aσε που μολις κάνω την αλλαγή κάνει μεγάλη αντίθεση απο μπασσο σε ψεύτικη φωνή και ακούγεται ΑΣΤΕΙΑ .
5- Μερικά tips για το τραγούδι ?


Προς το παρόν κάνω solfege μόνος μου με ένα βιβλίο που έχω . Είμαι 15 νομίζω οτι είναι η κατάλληλη ηλικια να αρχίζω να καλλιεργώ την φωνή .


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #1 στις: 03/06/11, 00:02 »
Επειδή το θέμα το έχω ψιλοψάξει γιατί και εγώ θέλω να ασχοληθώ και με την φωνή.Η έκταση μπορεί φυσικά με σωστή εξάσκηση να επεκταθεί.Αλλά θέλει υπομονή.Και εγώ μέχρι στιγμής μπορώ να πιάσω 1,5 οκτάβα και κάτι παραπάνω.Από όσο ξέρω επίσης ένας καθηγητής εκτός από ασκήσεις και tips θα σε μάθει να προστατεύεις την φωνή σου,που με μη σωστές τεχνικές μπορείς να καταστρέψεις ίσως και ανεπανόρθωτα.

Και εγώ θέλω να ξεκινήσω με δάσκαλο σε κάποια φάση.Αν ξέρει κάποιος πάντως από αυτούς που τραγουδάνε ας προτείνει κανένα καλό βιβλίο ή καμιά άσκηση.



Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #2 στις: 03/06/11, 01:24 »
Από την εντελώς άμπαλη και ερασιτεχνική ενασχόληση μου με το θέμα τραγούδι (χωρίς να έχω κάνει μαθήματα), θα πω τα εξής λίγα:
1. Η έκταση μιας φωνής σαφώς μπορεί να μεγαλώσει και προς τα πάνω και προς τα κάτω. Αν ξεκινήσεις με δάσκαλο, σίγουρα θα σου δείξει τέτοιου είδους τεχνικές. Η αποψή μου είναι πως είναι μεν πολύ χρήσιμο αλλά μια πιο χαμηλή συχνοτικά φωνή μπορεί να σε κάνει να αναδείξεις άλλες αρετές (όγκο για παράδειγμα) πολύ πιο εύκολα. Μην σε χαλάει λοιπόν! Και γω βαρύτονος είμαι και είναι τιμή μας και καμάρι μας  :P
2. Για να πιάνεις σωστά ψηλές νότες πρέπει να προσέξεις την αναπνοή σου. Θα πρέπει να δουλέψεις την αναπνοή από το διάφραγμα (αν δε το έχεις κάνει ήδη) και ιδιαίτερα για τις ψηλές νότες είναι πολύ χρήσιμο το λεγόμενο "κεφάλι". σε ψηλές νοτές μετατοπίζεις με σήκωμα των φρυδιών και άλλα τον αέρα ώστε κατά την εκφορά του ήχου να νιώθεις μια ελαφριά πίεση στην κορυφή του κεφαλιού. Δύσκολο να στο περιγράψει κανείς και δύσκολο να το εφαρμόσεις σωστά (και γω το παλεύω).

Σε κάθε περίπτωση, κατ'εμε η πιο απλό και χρήσιμό πράγμα αρχικά είναι η εξάσκηση. Τραγούδα συνέχεια, όποτε σου δίνεται ευκαιρία. Άκου με προσοχή και αντίγραφε ερμηνείες και τεχνικές των τραγουδιστών. Μπορεί να μη καταλαβαίνεις τι ακριβώς κάνουν αλλά μέσω της μίμησης μπορεί να βρεις πράγματα χωρίς καν να συνειδητοποιήσεις τι τεχνική χρησιμοποιείς! Όλα αυτά βέβαια σε πρώτο επίπεδο, αν ξεκινήσεις μαθήματα και το δεις σοβαρά η τεχνική σου θα απογειωθεί...!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #3 στις: 03/06/11, 09:19 »
Από την εμπειρία μου, οι μπάσοι έχουν φωνάρες οπότε μην τρελαίνεσαι. Είσαι 15, η φωνή σου θα βαρύνει κι άλλο.
Πήγαινε σε δάσκαλο και εξήγησε του τι θες. Όσο και να προσπαθείς μόνος σου δε θα καταφέρεις ούτε τα μισά σε σχέση με αυτά που θα καταφέρεις με φωνητική εκπαίδευση.

Η φωνή είναι εργαλείο. Σου φαίνεται αδύναμη γιατί περνάς από chest voice σε head voice αγνοώντας το μεγάλου ατού της φωνής (middle voice)και απ'ότι καταλαβαίνω με καμία διαφραγματική υποστήριξη.
Το πιο σημαντικό για αρχή είναι η αναπνοή. Μάθε να αναπνέεις διαφραγματικά και μετά θα λυθούν αρκετά πράγματα μόνα τους.

έχω να σου προτείνω μια πιο φτηνή λύση για τη φωνητική, σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά δάσκαλο και αν θες, θα σε βάλω να μου στείλεις ένα πμ για να μη βγούμε εκτός κανόνων! ;)

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #4 στις: 03/06/11, 10:48 »
Στείλε και από εδώ ένα πμ αν δεν κάνει κόπος. :D

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #5 στις: 03/06/11, 11:26 »
Γειά σου φίλε Δημήτρη! Πρώτα απ'όλα το οτι έχεις "σιχαθεί" τη φωνή σου πιθανόν έχει να κάνει με το οτι δεν έχεις συνηθίσει ακόμα τη νέα σου χροιά. Μια μπασα φωνή μπορεί να βγάλει πολύ όμορφα πράγματα αν δουλευτεί σωστά. Απο εκεί και πέρα όμως όλα είναι θέμα σωστής τεχνικής και δασκάλου! Μπορείς να βγάλεις και σαφώς ψηλότερες νότες με σωστή αναπνοή (διάφραγμα), σωστή "μάσκα"(χοντρικά, η "έκφραση" που παίρνουμε όταν τραγουδάμε κάθε φωνήεν) σωστή στήριξη όλου του συστήματος που παράγει τη φωνη και μπόλικη εξάσκηση! Μην περιμένεις όμως θαύματα έτσι; Αν είσαι μπάσος δε θα φτάσεις ποτέ την έκταση του Bruce Dickinson που είναι καθαρός τενόρος! Απο εκεί και πέρα, βιβλία και μέθοδοι υπάρχουν πολλές (εγώ για παράδειγμα διδάσκομαι τη μέθοδο του Vaccai) αλλα καλύτερα να μη ξεκινήσεις κάτι μόνος σου. Αν δεν υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος να σε καθοδηγήσει, μπορεί να προκαλέσεις και ζημιά στη φωνή σου. Ξεκίνα καλύτερα με ένα δάσκαλο ο οποίος μπορεί να σου δώσει και περισσότερες συμβουλές μιας και τώρα αν καταλαβαίνω είσαι και στο στάδιο της μεταφώνησης άρα μπορεί η φωνή σου να θέλει και ειδικότερη μεταχείρηση. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι! :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος konsextus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #6 στις: 03/06/11, 23:07 »
Από τη μικρή(ο θεός να τη κάνει) εμπειρία μου ως απόφοιτος πλέον μουσικού σχολείου που έτυχε σε πολύ καλό δάσκαλο έχω να σου πω τα εξής:

1) Μπορεί να έχεις σιχαθεί τη μπάσα φωνή αλλά πίστεψέ με μπορείς να κάνεις πολλά ωραία με μια μπάσα φωνή. Η τεχνική για να πιάνεις πιο ψηλές νότες είναι δύσκολη και φθείρει πολύ τις φωνητικές χορδές ενός ατόμου. Άσε που δε μπορείς να το πετύχεις από τη μια μέρα στην άλλη. Μπορεί να μπορείς να βγάλεις μια 4η ή 5η πάνω σαν φυσική φωνή αλλά με πολύ κόπο και πόνο.

2)Δε θα κάνεις τίποτα ακραίο χωρίς τη σωστή καθοδήγηση. Κάτι ξέρουν παραπάνω οι καθηγητές φωνητικής! Μη σε παραξενεύει αυτό το γρατζούνισμα. Τον πρώτο καιρό πάντα έτσι είναι στις ψηλές.

3)Όσο και να σου φαίνεται παράξενο είναι απόλυτα λογικό να πιέζεσαι. Αν δεν έχεις μάθει να το κάνεις αλλιώς και να συνηθίσεις τον σωστό τρόπο τότε πιέζεσαι πολύ και(προφανώς) πονάς στις φωνητικές χορδές. Αλλά, όπως σου είπα, μη πιέζεις τη φωνή σου χωρίς να έχεις σωστή καθοδήγηση για το πως να το κάνεις.

4)Και αυτό είναι λογικό. Όλων μας η ψεύτικη φωνή, όταν είναι αδούλευτη, ακούγεται πολύ περίεργα. Δεν έχει νόημα όμως να κάνεις το οτιδήποτε με τη ψεύτικη αν πρώτα δε στρώσεις καλά την κανονική φωνή σου. Όπως όλοι ξέρουμε, ένα κτήριο χτίζεται πρώτα από τα θεμέλια και μετά ρίχνει ορόφους. Κανείς δεν έχει ξεκινήσει από το ρετιρέ!!

5)Αν δε ξέρω τη φωνή σου, τι κάνει, πώς ακούγεται κλπ τότε δε μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένα tips για το τραγούδι.

Είναι όντως καλή ηλικία να ξεκινήσεις. Αλλά το να ζορίζεις σε αυτή την ηλικία έτσι απρόσεχτα τη φωνή σου είναι αυτοκτονία!!!!
Πίστεψέ με είναι πολύ κακό αυτό το πράγμα, γιατί σε αυτή την ηλικία δεν έχει τελειώσει η μεταφώνιση εντελώς(όπου η παιδική φωνή γίνεται πλέον αντρική) και μπορεί να φτάσεις σε σημείο που να μη μπορείς να πατήσεις καθόλου.

Να καλλιεργήσεις πολύ χαλαρά τη φωνή σου. Κάνε υπομονή μέχρι τα 17-18 και μετά καλλιέργησε τη φωνή σου. Μέχρι τότε, αν αρχίσεις να χτίζεις πράγματα πάνω στη φωνή σου τότε θα την περιορίσεις πολύ σε σχέση με το τι μπορεί να μπορείς να βγάλεις!!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #7 στις: 04/06/11, 11:54 »
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολυ για την βοήθεια σας ! Είμαι ευγνώμων όσα πράγματα δεν έχω μάθει τόσο καιρό που προσπαθώ μόνος μου τόσα έμαθα σε ένα thread εδώ ! Απο σεπτέμβρη που παίρνω το profficiency θα αρχίσω μαθήματα φωνητικής στην θέση του με καθηγητή ! Όποιος έχει πράγματα να μου πει εδώ είμαι και είμαι όλος αυτιά ! Πραγματικά ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ πάρα πάρα πάρα πολυ !


Δεν ήθελα να το δημοσιεύσω πιο πρίν γιατί ρίχνω πολλά φάλτσα + οτι κάνω κάποιες περίεργες γκριμάτσες όπως τραγουδάω + οτι η προφορα είναι κάπως ... , αλλά όποιος θέλει το βλέπει και μου λέει γενικά γνώμες .



Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #8 στις: 06/06/11, 20:38 »
Γεια σου Δημητρη!
Καταρχην να σου πω οτι δεν ειμαι ειδικη η τιποτα, απλα ξερω μερικα πραγματα που τα εχω μαθει ως μαθητρια.

Ακουγοντας το τραγουδι (που μου αρεσε) δεν νομιζω οτι εισαι μπασος. Ωστοσο ξερω σιγουρα οτι η φωνη σου οπως την ακουν οι αλλοι ειναι τελειως διαφορετικη απο το τι ακους εσυ. Ενα τρικ ειναι να βαλεις τα χερια σου μπροστα στα αυτια χωρις να τα καλυπτεις (ορθια, με κλειστα δαχτυλα, με τις παλαμες να δειχνουν προς τα πισω), οποτε θα εχεις τελειως διαφορετικη αισθηση του ηχου. Εμενα αυτο με βοηθησε να συνηθισω αυτο το "διαφορετικο" που ακουν οι αλλοι και εμενα μου ηταν αγνωστο.

Η εξασκηση δεν ειναι οδυνηρη. Αλλα σιγουρα η εκταση σου θα αλλαξει λιγο η πολυ, γιατι θα μαθεις διαφορα, οπως την σωστη αναπνοη, πραγμα το οποιο ειναι πολυ καλο και εκτος απο το τραγουδι.

Γενικα δεν ειναι πολυ καλο να τραγουδας και κυριως να ζοριζεις την φωνη σου χωρις να εχεις κανει ενα ζεσταμα με μερικες ασκησεις πριν. Οπως και οταν αθλησαι δηλαδη.

Το solfege που κανεις ειναι καλη ιδεα και βοηθαει σε πολλα πραγματα.

Αυτα τα λιγα ξερω να σου πω.  :)
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #9 στις: 16/06/11, 13:00 »
Από τη μικρή(ο θεός να τη κάνει) εμπειρία μου ως απόφοιτος πλέον μουσικού σχολείου που έτυχε σε πολύ καλό δάσκαλο έχω να σου πω τα εξής:

1) Μπορεί να έχεις σιχαθεί τη μπάσα φωνή αλλά πίστεψέ με μπορείς να κάνεις πολλά ωραία με μια μπάσα φωνή. Η τεχνική για να πιάνεις πιο ψηλές νότες είναι δύσκολη και φθείρει πολύ τις φωνητικές χορδές ενός ατόμου. Άσε που δε μπορείς να το πετύχεις από τη μια μέρα στην άλλη. Μπορεί να μπορείς να βγάλεις μια 4η ή 5η πάνω σαν φυσική φωνή αλλά με πολύ κόπο και πόνο.

2)Δε θα κάνεις τίποτα ακραίο χωρίς τη σωστή καθοδήγηση. Κάτι ξέρουν παραπάνω οι καθηγητές φωνητικής! Μη σε παραξενεύει αυτό το γρατζούνισμα. Τον πρώτο καιρό πάντα έτσι είναι στις ψηλές.

3)Όσο και να σου φαίνεται παράξενο είναι απόλυτα λογικό να πιέζεσαι. Αν δεν έχεις μάθει να το κάνεις αλλιώς και να συνηθίσεις τον σωστό τρόπο τότε πιέζεσαι πολύ και(προφανώς) πονάς στις φωνητικές χορδές. Αλλά, όπως σου είπα, μη πιέζεις τη φωνή σου χωρίς να έχεις σωστή καθοδήγηση για το πως να το κάνεις.

4)Και αυτό είναι λογικό. Όλων μας η ψεύτικη φωνή, όταν είναι αδούλευτη, ακούγεται πολύ περίεργα. Δεν έχει νόημα όμως να κάνεις το οτιδήποτε με τη ψεύτικη αν πρώτα δε στρώσεις καλά την κανονική φωνή σου. Όπως όλοι ξέρουμε, ένα κτήριο χτίζεται πρώτα από τα θεμέλια και μετά ρίχνει ορόφους. Κανείς δεν έχει ξεκινήσει από το ρετιρέ!!

5)Αν δε ξέρω τη φωνή σου, τι κάνει, πώς ακούγεται κλπ τότε δε μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένα tips για το τραγούδι.

Είναι όντως καλή ηλικία να ξεκινήσεις. Αλλά το να ζορίζεις σε αυτή την ηλικία έτσι απρόσεχτα τη φωνή σου είναι αυτοκτονία!!!!
Πίστεψέ με είναι πολύ κακό αυτό το πράγμα, γιατί σε αυτή την ηλικία δεν έχει τελειώσει η μεταφώνιση εντελώς(όπου η παιδική φωνή γίνεται πλέον αντρική) και μπορεί να φτάσεις σε σημείο που να μη μπορείς να πατήσεις καθόλου.

Να καλλιεργήσεις πολύ χαλαρά τη φωνή σου. Κάνε υπομονή μέχρι τα 17-18 και μετά καλλιέργησε τη φωνή σου. Μέχρι τότε, αν αρχίσεις να χτίζεις πράγματα πάνω στη φωνή σου τότε θα την περιορίσεις πολύ σε σχέση με το τι μπορεί να μπορείς να βγάλεις!!

Θέλεις να μου διευκρινίσεις 2 πράγματα γιατί μπερδεύτηκα;

Γιατί θεωρείς ότι οι ψηλές είναι καταπόνηση;

Γιατί μιλάς για ψεύτικη φωνή;


Αποσυνδεδεμένος aggelos##

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #10 στις: 23/06/14, 03:07 »
Παιδια καλησπερα! Βασικα πρωτη φορα μπενω σε φορουμ, δεν εχω ιδεα με την μουσικη, βλεπω οτι παει καιρος απο τοτε που συζητουσατε το θεμα του παλικαριου με τη μπασα φωνη(να ξερε ποσο τυχερος ειναι), και χρειαζομαι βοηθεια!  Εχω ακριβως το αντιθετο προβλημα! Καποτε ηταν φυσιολογικη, και τωρα εχει λεπτινει αρκερα σε σημειο να γινετε αισθητο απο τους γυρω μου με αποτελεσμα να μην μιλαω...αν τυχον μπορει καποιος να δωσει κανα τιπ πραγματικα θα του ειμαι ευνωμων.. επισης αν κ εφοσον απαντησει καποιος, ευχομαι να μπορεσω να το διαβασω γτ ειμαι ασχετος απο φορουμς .. οπως και να χει να στε καλα

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #11 στις: 23/06/14, 12:30 »
Καποτε ηταν φυσιολογικη, και τωρα εχει λεπτινει αρκερα σε σημειο να γινετε αισθητο απο τους γυρω μου με αποτελεσμα να μην μιλαω...αν τυχον μπορει καποιος να δωσει κανα τιπ πραγματικα θα του ειμαι ευνωμων.
Γειά σου και καλώς ήρθες.
Κατ'αρχάς ας ασχοληθούμε πρώτα με το μηχανικό μέρος του θέματος και μετά με το ψυχολογικό.

Πρέπει οπωσδήποτε να πας σε έναν ΩΡΛ να σε κοιτάξει με κάμερα, να δει αν η φωνή σου έχει λεπτύνει από παθολογικούς λόγους ή αν είναι κάτι φυσιολογικό, γιατί αν είναι κάτι παθολογικό θα το αντιμετωπίσεις κατάλληλα και θα ησυχάσεις.

Αν όλα είναι καλά και δεν έχεις κάτι παθολογικό, τα πράγματα είναι απλά. Δες το εύρος της φωνής σαν το ύψος. Όλοι είμαστε άλλοι πιο ψηλοί, άλλοι κοντύτεροι, αυτό όμως δεν μας αποτρέπει από το να ζούμε, να εκφραζόμαστε και να δημιουργούμε. Σημασία έχει τι λες και όχι με ποσο μπάσα φωνή το λες. Οπότε ποτέ μην σταματάς να μιλάς και να εκφράζεσαι.

Ειδικά τώρα στο τραγούδι, για έναν άνδρα, η λεπτή φωνή είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα. Μπορείς να φτάσεις σε εκτάσεις ζηλευτές και να πετύχεις αποτελέσματα που λίγοι μπορούν. Κοίταξε το λίγο, και θεωρώ ότι μία αρχή με έναν καλό δάσκαλο θα σε ξεκόλλαγε από τυχόν προκαταλήψεις και θα σε βοηθούσε σε όλα τα επίπεδα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2η Φωνή

Ξεκίνησε από mleo Τα καλύτερα...

16 Απαντήσεις
29613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 01:08
από arisangel
3 Απαντήσεις
3000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/05, 08:29
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 15:52
από pimami
Εφε για φωνη...

Ξεκίνησε από LuNaFrEaK Εφέ

5 Απαντήσεις
3607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 20:06
από Jezus
4 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
5 Απαντήσεις
3921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 15:41
από raspygeorge
5 Απαντήσεις
5102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr
0 Απαντήσεις
1575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 10:09
από freemind
33 Απαντήσεις
55159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/13, 17:11
από Dimitris12345
22 Απαντήσεις
39293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 22:17
από Anastasia.M.Ribas