Αποστολέας Θέμα: Ασκήσεις φωνητικής με κιθάρα αντί για πιάνο ??  (Αναγνώστηκε 37522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tassos.m

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ

Γειά χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας, αλλά και την εμπειρία σας, σ'ένα πρακτικό ζήτημα...

Το καταλαβαίνω, ότι στο Ωδείο, οι ασκήσεις φωνητικής γίνονται στο πιάνο...
Όταν όμως,
η μοναδική δυνατότητα προσομοίωσης που έχεις, για να κάνεις homeworks, είναι ένα (ψευτο)αρμόνιο,
τότε μάλλον προκύπτει αδιέξοδος...

Ένα χτύπημα να φάει το αρμόνιο, αναπόφευκτα, θ'αρχίσει να χάνει ακρίβεια τόνου...

Αντίθετα, μια κλασσική κιθάρα, την κουρδίζεις, και είναι πάντα "just" ως προς την ακρίβεια συχνότητας...

Ποιά είναι η γνώμη σας??
Σας ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σας, και τη βοήθειά σας!!  :)



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα χτύπημα να φάει το αρμόνιο, αναπόφευκτα, θ'αρχίσει να χάνει ακρίβεια τόνου...
για ψηφιακό όργανο δε μιλάς?
μπορεί να συμβεί αυτό που περιγράφεις?

Αποσυνδεδεμένος tassos.m

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Ένα χτύπημα να φάει το αρμόνιο, αναπόφευκτα, θ'αρχίσει να χάνει ακρίβεια τόνου...
για ψηφιακό όργανο δε μιλάς?
μπορεί να συμβεί αυτό που περιγράφεις?

Γειά σου!

Αναφερόμουν σε απλό αρμόνιο χωρίς οθόνη ψηφιακών ενδείξεων...

Δεν είμαι πολύ "σχετικός", και αναπόφευκτα, θα πετάξω τα "μαργαριτάρια" μου...  :o :)

Παρόλα αυτά,
ένα καλό αρμόνιο, με σύνθετο (ψηφιακό) λειτουργικό σύστημα, εμφανίζει τα εξής μειονεκτήματα :

1) Είναι πολύ πιο ακριβό, συγκριτικά με μια κλασσική κιθάρα.
2) Δεν είναι πολύ πρακτικό στη μετακίνηση.
Αφού, το να αράξεις, και να κάνεις τις ασκήσεις σου πχ. αραχτός στην εξοχή, μάλλον δεν...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εσένα ο τόνος δε σε ενδιαφέρει?
γιατί πρέπει να ναι ποιοτικό το αρμόνιο?

ένα απλό που να δουλεύει με μπαταρίες δε θα κάνει τη δουλειά που θες?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
H λύση είναι απλή. Σταμάτα να βαράς το αρμόνιο για να μη χάνει τον τόνο... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλώς ήρθες και από εμένα,
Δεν ξέρω πως σου μπήκε η ιδέα του ξεκουρδίσματος, αλλά από την στιγμή που ο ήχος παράγεται ηλεκτρονικά, είτε αναλογικά είτε ψηφιακά, δεν πρόκειται να ξεκουρδιστεί από κτυπήματα, εκτός αν είναι του τύπου σπάω το αρμόνιο στην μέση!..
Αν θέλεις να εξασκείσαι για πιάνο σοβαρά στο σπίτι, και δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πάρεις πιάνο, υπάρχουν αρκετά φθηνότερα από πιάνο αρμόνια με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα που έχουν το βάρος και την συμπεριοφορά του πιάνου.
Ρίξε μία ματιά στον Thomann και δες και τις αγγελίες, βγαίνουν συνέχεια απίθανες ευκαιρίες την δύσκολη εποχή που διανύουμε..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tassos.m

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλώς ήρθες και από εμένα,
Δεν ξέρω πως σου μπήκε η ιδέα του ξεκουρδίσματος, αλλά από την στιγμή που ο ήχος παράγεται ηλεκτρονικά, είτε αναλογικά είτε ψηφιακά, δεν πρόκειται να ξεκουρδιστεί από κτυπήματα, εκτός αν είναι του τύπου σπάω το αρμόνιο στην μέση!..
Αν θέλεις να εξασκείσαι για πιάνο σοβαρά στο σπίτι, και δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πάρεις πιάνο, υπάρχουν αρκετά φθηνότερα από πιάνο αρμόνια με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα που έχουν το βάρος και την συμπεριοφορά του πιάνου.
Ρίξε μία ματιά στον Thomann και δες και τις αγγελίες, βγαίνουν συνέχεια απίθανες ευκαιρίες την δύσκολη εποχή που διανύουμε..


Σας ευχαριστώ πολύ, εννοείται όλους σας!  :)

Οπότε λοιπόν, θεωρείτε ότι, ασκήσεις φωνητικής => πλήκτρα (πιάνο ή αρμόνιο ως πιο οικονομική επιλογή...)

Έχω ένα αρμονιάκι, αλλά, κατά κύριο λόγο ψυχολογικά, η κιθάρα μού έδινε μια άλλη αίσθηση...  :) Παρεμπιπτόντως, το εν λόγω "αρμονιάκι" μου, είναι το παρακάτω :

http://www.liolios.gr/index.asp?page=product&pid=17372 


Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Οπότε λοιπόν, θεωρείτε ότι, ασκήσεις φωνητικής => πλήκτρα (πιάνο ή αρμόνιο ως πιο οικονομική επιλογή...)

Δεν νομίζω ότι οι φίλοι λένε αυτό (αν κατάλαβα καλά! :) ), απλά στέκονται στα πλήκτρα γιατί στο πρώτο σου post δίνεις την εντύπωση ότι είτε κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά (και θεωρείς το όργανο που έχεις ξεκούρδιστο) είτε ότι πράγματι τα πλήκτρα σου είναι ελαττωματικά και θα ήθελες να τα αντικαταστήσεις με κάτι καλύτερο.

Δεν μπορώ να σκεφτώ όμως ένα σοβαρό λόγο που να επιβάλλει πλήκτρα για φωνητικές ασκήσεις αντί της κιθάρας (ή οποιοδήποτε άλλου μουσικού οργάνου). Υποθέτω (δεν έχω κάνει φωνητική) ότι θες το όργανο ως αναφορά για να ελέγχεις την ορθότητα των μελωδιών που τραγουδάς. Εφοσον το όργανο με το οποίο κάνεις τον έλεγχο είναι σωστά κουρδισμένο και το εύρος των φθόγγων του καλύπτει την έκταση της φωνής σου είσαι μια χαρά. Αν νιώθεις άνετα περισσότερο με την κιθάρα, εξασκήσου με την κιθάρα. Το τελικό αποτέλεσμα που θα παράγει η φωνή σου θα είναι το ίδιο με το να έκανες εξάσκηση με το πιάνο...

Ποια είναι η γνώμη του δασκάλου σου πάνω στο θέμα?

Υ.Γ.: Μήπως, στην έκφραση "φωνητικές ασκήσεις" εννοείς και ασκήσεις ear training, π.χ., εντόπισε (τραγούδησε) την νότα που ακούς να παίζει το όργανο? Σε αυτήν την περίπτωση, αν κρίνω από την ελάχιστη εμπειρία μου, μπορεί η διαφορά της χροιάς μεταξύ δύο οργάνων να σε μπερδεύει αρχικά, με την έννοια ότι νότες που αναγνωρίζεις όταν παίζονται στην κιθάρα δεν τις αναγνωρίζεις όταν παίζονται στο πιάνο. Με τον καιρό, όπου το αυτί θα έχει μάθει να συντονίζεται δεν θα σε απασχολεί αυτό το θέμα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
8349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/20, 16:20
από ΚΙΘΑΡΑ
10 Απαντήσεις
10304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 22:04
από flop
6 Απαντήσεις
17913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/11, 00:38
από antonis player
12 Απαντήσεις
37420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/14, 15:32
από Guitar Fan
2 Απαντήσεις
31998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 17:06
από bakaliaros
0 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/10, 04:19
από markos_geo
1 Απαντήσεις
13264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 11:46
από Scorps182
16 Απαντήσεις
48811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/14, 19:49
από nikos_88
0 Απαντήσεις
5728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 23:41
από Πάνος Μαλαχιάς
0 Απαντήσεις
928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/22, 16:55
από Ioannis Anastassakis