Αποστολέας Θέμα: φωνητικα σε συγκροτημα  (Αναγνώστηκε 39052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιωργος77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
φωνητικα σε συγκροτημα
« στις: 21/05/13, 00:41 »
Καλησπερα ειμαι σε ενα συγκροτημα κ θελω ν κανω φωνητικα στα τραγουδια που παιζουμε.μεχρις στιγμης κανω σ 2-3 μονο.Ηθελα να ρωτησω αν χρειαζετε να εισαι πολυ καλος για αυτο το πραγμα και αν θελει δασκαλο ή μπορω και μονος  μου να μπορω να κανω φωνητικα
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/13, 01:01 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #1 στις: 21/05/13, 09:28 »
Τι μουσικη παιζετε?
Κατα την ταπεινη μου αποψη παντως,οσο τραγουδας,τοσο βελτιωνεσαι,τα μαθηματα δεν ειναι απολυτως απαραιτητα.Εχω ακουσει και απο πολλους οτι ειναι και τσαμπα λεφτα,και οτι μονος σου κανεις καλυτερη δουλεια αλλα δεν εχω κανει ποτε για να σου πω..Αν ηδη βγαζεις καποια κομματια και ακουγονται καλα(δε σου λεω τελεια),πιστευω πως εισαι μια χαρα,και να βγαλεις κι αλλα.Οκ,μια καθοδηγηση παντα ειναι επιθυμητη αλλα την περισσοτερη δουλεια την κανεις μονος. Ψαξε ασκησεις κλπ στο ιντερνετ,θα σε βοηθησουν λογικα.  :)
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος Γιωργος77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #2 στις: 21/05/13, 10:32 »
παιζουμε pop punk με διαφορες μπαλαντες μαζι.πχ blink 182,green day offspring.Δηλαδη αμα ασχοληθω μεσω ιντερνετ μπορω εστω ν κανω backing track?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #3 στις: 21/05/13, 12:03 »
Εχω ακουσει και απο πολλους οτι ειναι και τσαμπα λεφτα,και οτι μονος σου κανεις καλυτερη δουλεια αλλα δεν εχω κανει ποτε για να σου πω..
αν ίσχυε αυτό θα πεινάγαν οι δασκάλοι! ;D

απλά τα δεύτερα φωνητικά, στα βασικά τους επίπεδα, δεν είναι τόσο απαιτητικά όσο τα πρώτα.....
αν ο τραγουδιστής σας ξέρει βάλτε τον να σας/σε καθοδηγήσει και το σημαντικό είναι να ακούγεσαι σωστά και να πιάνεις τη σωστή νότα....αν τα καταφέρεις συνεχίζετε...αλλιώς θα χρειαστείς κάποια πιο έμπειρη καθοδήγηση.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #4 στις: 21/05/13, 12:26 »
απλά τα δεύτερα φωνητικά, στα βασικά τους επίπεδα, δεν είναι τόσο απαιτητικά όσο τα πρώτα.....
Είναι εξίσου απαιτητικά, διότι η πρώτη φωνή είναι εύκολο να βιωθεί απλά και μόνο ακούγοντας το κομμάτι, ενώ οι δεύτερες θέλει να έχεις πολύ καλό αυτί για να τις ξεχωρίσεις και απαιτούν ακόμα μεγαλύτερο ταλέντο να μην μπερδεύεσαι από τις πρώτες.
Όλοι σχεδόν μπορούν να σιγοτραγουδήσουν τις πρώτες από ένα κομμάτι, λίγοι όμως μπορούν να κάνουν πηγαία δεύτερες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #5 στις: 21/05/13, 12:49 »
Είναι εξίσου απαιτητικά, διότι η πρώτη φωνή είναι εύκολο να βιωθεί απλά και μόνο ακούγοντας το κομμάτι
+1



Είναι ΠΙΟ απαιτητικά όταν θέλεις να κάνεις πραγματικά δεύτερες και όχι απλό ντουμπλάρισμα της πρώτης .
Λίγοι τραγουδιστές ερασιτεχνικού επιπέδου μπορούν και ξέρουν να κάνουν δεύτερες φωνές .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #6 στις: 21/05/13, 13:22 »
ρε παιδια εγω οταν ειπε φωνητικα καταλαβα τα πρωτα   ;D
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #7 στις: 21/05/13, 13:53 »
Είναι εξίσου απαιτητικά, διότι η πρώτη φωνή είναι εύκολο να βιωθεί απλά και μόνο ακούγοντας το κομμάτι
+1



Είναι ΠΙΟ απαιτητικά όταν θέλεις να κάνεις πραγματικά δεύτερες και όχι απλό ντουμπλάρισμα της πρώτης .
Λίγοι τραγουδιστές ερασιτεχνικού επιπέδου μπορούν και ξέρουν να κάνουν δεύτερες φωνές .

+πολλά

Δε βλέπεις ρε hot τι περνάω στις πρόβες;;;  ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #8 στις: 21/05/13, 13:56 »
Δε βλέπεις ρε hot τι περνάω στις πρόβες;;;  ;D
μα γι'αυτό έγραψα ό,τι έγραψα....
προφανώς εννοούσα για απλά 2α φωνητικά, ίσα να γεμίζει ο ήχος....όχι 2α,3α,4α, τριφωνίες κτλ.....εκεί...πάει αλλού το πράμα...και όντως θέλει γνώσεις, εξάσκηση και εμπειρία!

Αποσυνδεδεμένος Γιωργος77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #9 στις: 21/05/13, 14:38 »
οντως ειναι δυσκολα τ φωνητικα γιατι μπερδευομαι πολλες φορες απο τη μελωδια του τραγουδιστη και τραγουδαω οτι τραγουδαει κι αυτος.να ρωτησω και κατι αλλο.οταν λεμε φωνητικα εννοουμε μονο να τραγουδαμε πανω στο κομματι π τραγουδαει ο τραγουδιστης αλλα με αλλη μελωδια φυσικα???

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #10 στις: 21/05/13, 14:50 »
δες εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=10671.0

το σημαντικότερο είναι να συγκεντρώνεσαι στη φωνή σου και να μην ακούς τον τραγουδιστή....θα σε μπερδεύει....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #11 στις: 22/05/13, 01:25 »
Θα συμφωνήσω με αρκετούς από τους προλαλήσαντες που λεν οτι τα 2α είναι πιό απαιτητικά από τα πρώτα. Πρέπει να ξέρεις σε ποιές νότες θα πατήσεις διαφορετικά ακούγεται χάβρα. Γενικότερα επειδή αυτό τον καιρό είμαι εν μέσω ηχογραφήσεων φωνής πολλές φορές σκέφτηκα πόσο πιό εύκολα και πιό όμορφα θα έβγαιναν τα κομμάτια αν είχαμε κάνει όλοι μας κάποια βασικά μαθήματα φωνητικής!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #12 στις: 22/05/13, 01:45 »
Axxx... αυτές οι δεύτερες! Όντως είναι πολύ πιο δύσκολες από τις πρώτες. Μπορεί να μην χρειάζονται το feeling της πρώτης, αλλά πρέπει να πατήσεις μια τρίτη πάνω (ή και κάτω) ουσιαστικά μην ακούγοντας τον εαυτό σου.
Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να το πετύχεις, χρειάζεται να έχεις τουλάχιστον στοιχειώδεις γνώσης θεωρίας. Η μέθοδος που ακολουθώ εγώ είναι πρώτα να τις παίζω "διπλοπενιά" α'λα μπουζούκι για να διασφαλίσω τη σωστή αρμονία, να ελέγχω ταυτόχρονα αν φτάνει η φωνή εκεί και τέλος να τις γράφω σε guitar pro για να μπορώ να τις ακούω σκέτες, χωρίς τις πρώτες με όλα τα όργανα ώστε να τις μάθω(ουμε).
Στην ουσία πρέπει να ξεχάσεις τη μελωδία της φωνής και να ξαναμάθεις το τραγούδι απέξω και ανακατωτά με τη δεύτερη φωνή. Θέλει πολύ εξάσκηση, κυρίως στην πρόβα με όλη την μπάντα.
Το αποτέλεσμα όμως είναι πάντα εξαιρετικό και ακούγεται άκρως επαγγελματικό.
Αν παρόλα αυτά δεν μπορείς με τίποτα, υπάρχουν και τα voice harmonizer που κάνουν αξιοπρεπέστατη δουλειά αν ξέρεις να τα μεταχειριστείς.

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #13 στις: 25/05/13, 04:45 »
Με το που είδα Offspring είπα να απαντήσω... Είτε για να κάνεις δεύτερες είτε πρώτες, καλό θα ήταν να βρεις στην αρχή κάποιον δάσκαλο να σου δώσει γερές και σωστές βάσεις ώστε να μην αποκτήσεις κακές συνήθειες που με τον καιρό μπορεί να φθείρουν τη φωνή σου πιο γρήγορα ή τουλάχιστον να σε δυσκολεύουν/περιορίζουν στο τραγούδι και τις οποίες θα είναι δύσκολο αργότερα να τις αλλάξεις.
Επειδή από αυτά που έγραψες καταλαβαίνω πως δεν έχεις και πολές γνώσεις καλό θα ήταν είτε να ψάξεις μόνος σου λίγα πράγματα (υπάρχει άπειρο δωρεάν υλικό στο διαδίκτυο) και να αρχίζεις να φιλτράρεις τι σε βολεύει εσένα. Εάν έχεις οικονομική δυνατότητα, να πας σε ένα δάσκαλο και να του πεις "Θέλω να μάθω αυτό και αυτό" και να δεις κατά πόσο μπορεί να σε βοηθήσει και εάν σου ταιριάζει και μη διστάσεις να αλλάξεις δάσκαλο μέχρι να βρεις τον κατάλληλο.

Όπως και να'χει, καλή πρόοδο :)
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Γιωργος77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: φωνητικα σε συγκροτημα
« Απάντηση #14 στις: 30/05/13, 01:31 »
ευχαριστω παιδια!Εχω καταλαβει πλεον ποσο ωραια ακουγονται τα κομματια με δευτερες φωνες.Εχω πολυ ορεξη για δουλεια ακομα και απο διαδυκτιο.αμα βρω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
36831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 07:02
από ogyon21
4 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/06, 14:03
από hello_earth
25 Απαντήσεις
19144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 22:02
από conny
5 Απαντήσεις
5055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 14:41
από user
7 Απαντήσεις
11337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/11, 08:09
από elrich
4 Απαντήσεις
2888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 09:21
από unholy
8 Απαντήσεις
10520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/10, 10:53
από parlats
4 Απαντήσεις
25580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 14:00
από Dimitris12345
2 Απαντήσεις
10334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/15, 11:45
από bakaliaros
1 Απαντήσεις
32384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/13, 23:27
από Βραζίλης