Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !  (Αναγνώστηκε 55160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα , αυτον τον καιρό μου έχουν δημιουργηθεί 1000 δες ερωτήσεις σχετικα με την φωνη θα σας πω καποιες απο αυτες .


Λοιπον χωρις μαθήματα χωρις τιπότα μονος μου που προσπαθω είδα οτι το range της φωνής μου έχει φτασει απο D2# - F4 (Χωρις ψευτικη φωνη) .
Στις πολυ χαμηλές τραγουδάω παρα πολυ δυσκολα και δεν μπορω να κρατησω σταθερη την φωνη , ενω οταν φτανω πανω απο το D4 αρχιζω και ζορίζομαι αρκετα .

1 Ερωτηση λοιπόν : Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να τραγουδάω καθε νοτα που βρισκεται μεσα στην εκταση της φωνης μου με ευκολια και ειδικά στις ψηλες να μην ακούγεται σαν να σφάζεις αγελάδα ?

2 Ερώτηση : Ειμαι βαρυτονος , τενορος η τι στο καλό είμαι ? Μεχρι που θα μπορούσε να φτάσει η εκταση προς τα πανω πιστεύετε ?

3 Ερώτηση : Είμαι στην περίοδο της μεταφώνησης . Είναι επικίνδυνο να συνεχίζω να τραγουδάω χωρις μαθηματα φωνητικής ? Είναι λογικό ενω τραγουδαω (ειδικά στις ψηλες ) Να μου φεύγει η φωνη απο την chest voice στην ψευτικη ? (Ειναι γελιο)

4 Ερωτηση : ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΞΩ , ΚΑΙ ΌΠΟΙΟΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ το range τις φωνης μου δεν φτάνει τις ψηλες . Παντα μα παντα χρειάζεται να κάνω transpose προς τα κάτω . Μηπως απλα να τα παρατήσω με το τραγούδι ? Αρχίζω και απογοητεύομαι .

Αυτα για τωρα μην σας ζαλιζω αλλο .
Ευχαριστώ για τον χρονο σας :)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/08/11, 20:37 από DimitrisP »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #1 στις: 08/08/11, 19:34 »
Είσαι μάλλον μπάσος θα έλεγα ή μπασοβαρύτονος. Η D2# είναι αρκετά χαμηλή και δύσκολη νότα. Εγώ κυμαίνομαι από G2 μέχρι G4. Και βέβαια δεν πρέπει να απογοητεύεσαι, απλά μη προσπαθείς να πείς το child in time, δε θα σου βγεί ποτέ και τη φωνή σου θα χαλάσεις. Δεν υπάρχει λόγος να "ζηλεύεις" τους τενόρους, και αυτοί δε μπορούν να φτάσουν την D2# όπως και εσύ δε μπορείς να φτάσεις την Α4 ας πούμε. Όσο για το ότι δε μπορείς να βρείς κομμάτια τα οποια να λες χωρίς τρανσπόρτο, να ένα που μου ήρθε πρόχειρα:



Συμπέρασμα: Μη τα παρατάς και μην προσπαθείς να γίνεις κάτι άλλο. Βελτίωσε αυτό που έχεις φωνητικά  ;)

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #2 στις: 08/08/11, 20:45 »
Έχεις δικιο πιανω καθε νοτα ανετα σε αυτο το κομματι .


Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου βοηθαει αρκετα και σε θεμα γνωσεων και ψυχολογίας ^^  :)
Περιμένω περισσοτερες για να βγαλω συμπερασμα .

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #3 στις: 08/08/11, 21:22 »
Φέρε τα τραγούδια στα μέτρα σου (στον τόνο σου) και όλα θα πάνε καλά
Εγώ πάντως μετά από εγχείρηση αμυγδαλών έχασα 2+ τονους πάνω που πήρα χαμηλότερα και αυτό που με χαλάει είναι ότι ενώ ήξερα που θα τραγουδήσω τώρα απλά πρέπει να δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #4 στις: 03/01/12, 12:43 »
Ξέρω ότι άργησα αλλά τώρα το είδα και βλέπω παρανοήσεις για τις οποίες πρέπει να ρωτήσω:

Δημήτρη, πρώτον, κάθε φωνή έχει ανατομικά γύρω στις 2 οκτάβες οπότε αν φτάνεις από ρε#2 σε φα4 είσαι μια χαρά φυσιολογικός άνθρωπος.

Αυτό που αποκαλείς ψεύτικη είναι η λεγόμενη και head voice και απαιτείται για να φτάσεις τις ψηλές. Αν δεν μάθεις να τη χρησιμοποιείς (και αυτό επειδή την αποκαλείς ψεύτικη) θα ακούγεσαι σαν να σφάζεις αγελάδα. Το falsetto (ψεύτικη) είναι άλλο πράγμα εντελώς διαφορετικό.

Το classification της φωνής εξαρτάται από τη χροιά και από τις γέφυρες όχι μόνο από τις νότες. Πιο πολύ για βαρύτονος μου κάνεις. Ειδικά αν λες ότι στην D#2 ζορίζεσαι. Σκέψου ότι οι μπάσσοι συνήθως μιλάνε σε Ε2 και κατεβαίνουν (με fry) κοντά σε C2 (που είναι όντως πολύ δύσκολη νότα).

Μη σε απασχολεί το εύρος της φωνής σου. Να σε απασχολεί η υγεία της. Μην προσπαθείς να την τεντώσεις στα όρια, μην προσπαθείς να την κάνεις βραχνή ή γάργαρη. Τραγούδα και άστην να σε πάει αυτή. Μαθήματα μετά τα 18. Όσο για τη μεταφώνιση και τη ζημιά δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα αρκεί να μην ζορίζεσαι.

Το τραγούδι είναι κάτι φυσιολογικό για την ανθρώπινη φωνή. Ο εγκέφαλος σου δεν διαχωρίζει το τραγούδι από την ομιλία. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις εσύ. ;)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #5 στις: 03/01/12, 15:42 »

Το classification της φωνής εξαρτάται από τη χροιά και από τις γέφυρες όχι μόνο από τις νότες. Πιο πολύ για βαρύτονος μου κάνεις. Ειδικά αν λες ότι στην D#2 ζορίζεσαι. Σκέψου ότι οι μπάσσοι συνήθως μιλάνε σε Ε2 και κατεβαίνουν (με fry) κοντά σε C2 (που είναι όντως πολύ δύσκολη νότα).



Παράθεση από wikipedia:
A bass is a type of male singing voice and possesses the lowest vocal range of all voice types. According to The New Grove Dictionary of Opera, a bass is typically classified as having a range extending from around the second E below middle C to the E above middle C (i.e., E2–E4).[1] Its tessitura, or comfortable range, is normally defined by the outermost lines of the bass clef.

Εφόσον ο φίλος φτάνει στη D#2 μάλλον είναι απίθανο να είναι βαρύτονος. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι στην "απαγωγή από το Σεράι" του Μότσαρτ ο Kurt Moll φτάνει στην πιο χαμηλή νότα που έχει γραφτεί για ρόλο μπάσου και πρόκειται για την D2.  ;)

Στο 2:44 του βίντεο:



Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #6 στις: 08/01/12, 18:38 »
Ξέρω ότι άργησα αλλά τώρα το είδα και βλέπω παρανοήσεις για τις οποίες πρέπει να ρωτήσω:

Δημήτρη, πρώτον, κάθε φωνή έχει ανατομικά γύρω στις 2 οκτάβες οπότε αν φτάνεις από ρε#2 σε φα4 είσαι μια χαρά φυσιολογικός άνθρωπος.

Αυτό που αποκαλείς ψεύτικη είναι η λεγόμενη και head voice και απαιτείται για να φτάσεις τις ψηλές. Αν δεν μάθεις να τη χρησιμοποιείς (και αυτό επειδή την αποκαλείς ψεύτικη) θα ακούγεσαι σαν να σφάζεις αγελάδα. Το falsetto (ψεύτικη) είναι άλλο πράγμα εντελώς διαφορετικό.

Το classification της φωνής εξαρτάται από τη χροιά και από τις γέφυρες όχι μόνο από τις νότες. Πιο πολύ για βαρύτονος μου κάνεις. Ειδικά αν λες ότι στην D#2 ζορίζεσαι. Σκέψου ότι οι μπάσσοι συνήθως μιλάνε σε Ε2 και κατεβαίνουν (με fry) κοντά σε C2 (που είναι όντως πολύ δύσκολη νότα).

Μη σε απασχολεί το εύρος της φωνής σου. Να σε απασχολεί η υγεία της. Μην προσπαθείς να την τεντώσεις στα όρια, μην προσπαθείς να την κάνεις βραχνή ή γάργαρη. Τραγούδα και άστην να σε πάει αυτή. Μαθήματα μετά τα 18. Όσο για τη μεταφώνιση και τη ζημιά δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα αρκεί να μην ζορίζεσαι.

Το τραγούδι είναι κάτι φυσιολογικό για την ανθρώπινη φωνή. Ο εγκέφαλος σου δεν διαχωρίζει το τραγούδι από την ομιλία. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις εσύ. ;)


Να σαι καλα ! Με βοήθησες αρκετά !
Απο αυτήν την βδομάδα αρχίζω ωστόσο μαθήματα φωνητικής . Δεν νομίζω οτι μπορεί να προκαλέσει ζημιά αν κάνω συγκεκριμένα πράγματα όπως να μάθω να αναπνέω , το τι ειναι αυτό που λέμε "τοποθέτηση" , να βελτιώσω την φωνή ποιοτικά κτλπ .
Νομίζω η ζημια (αν δεν εχει γίνει ήδη) θα γίνει προσπαθώντας να μεγαλώσω την έκταση και τραγουδώντας με λάθος τρόπο . Αλλά θα ξέρει ο καθήγητης


Απο τότε που έκανα το πόστ πληροφοριακά η φωνή έχει πάει D2 - F4# . Απλά συνεχίζω να έχω προβλήματα στις ψηλές .
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου !
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/12, 18:43 από DimitrisP »

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #7 στις: 08/01/12, 18:41 »

Το classification της φωνής εξαρτάται από τη χροιά και από τις γέφυρες όχι μόνο από τις νότες. Πιο πολύ για βαρύτονος μου κάνεις. Ειδικά αν λες ότι στην D#2 ζορίζεσαι. Σκέψου ότι οι μπάσσοι συνήθως μιλάνε σε Ε2 και κατεβαίνουν (με fry) κοντά σε C2 (που είναι όντως πολύ δύσκολη νότα).



Εφόσον ο φίλος φτάνει στη D#2 μάλλον είναι απίθανο να είναι βαρύτονος. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι στην "απαγωγή από το Σεράι" του Μότσαρτ ο Kurt Moll φτάνει στην πιο χαμηλή νότα που έχει γραφτεί για ρόλο μπάσου και πρόκειται για την D2.  ;)

Στο 2:44 του βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=K7OMOFJACB4&fb_source=message



Μήπως θες να πείς D#1 [size=78%]
[/size] ? :P Δεν νομιζω οτι η D2 Είναι χαμηλή για μπάσο . Ειδικά για αυτόν τον τυπάκο που ανακάλυψα πριν λίγο καιρό .
[size=78%]
[/size]

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #8 στις: 09/01/12, 00:33 »
Στις κλασσικές φωνές το εύρος του μπάσου ξεκινάει από εκεί, Ε2-D2. Και είναι λογικό, γτ σε τις χαμηλότερες νότες είναι απίθανο να τις βγάλει κανείς χωρίς να τον καλύπτουν τα όργανα. Μη ξεχνάμε ότι στην κλασσική μουσική οι τραγουδιστές δε χρησιμοποιούν μικρόφωνα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #9 στις: 09/01/12, 10:21 »
χεχε, λεπόν.

Ριχάρδε, η χαμηλότερη νότα που έχει γραφτεί για να ειπωθεί σε ρόλο. Οι μπάσσοι χρησιμοποιώντας μικτή τεχνική με fry φτάνουν μέχρι και A0 (!!!) οπότε αν ο φίλος ζορίζεται στο D#2, τότε το αφήνουμε.
Δεύτερον, μια χαρά μικρόφωνα έχουν στην όπερα ειδάλλως θα ακούγαμε μόνο τις σοπράνο.
Τρίτον, από τα τραγούδια που έχει πει ο Δημήτρης δεν ακούω αυτή τη γεμάτη, την boomy όπως αποκαλείται χροιά του μπάσου. Αντίθετα ακούω κάτι κοντά στον standart baritone με πιθανότητες για πιο χαμηλά.
Επιφυλάσσομαι όμως διότι:
α) οι μπάσοι αργούν να εξελιχθούν
β) Ο δημήτρης μπορεί να μην ξέρει πως να στείλει τη φωνή του σωστά. Η φα# που περιγράφει είναι η τελευταία γέφυρα αν δεν απατώμαι πριν μπει σε head voice o βαρύτονος. Ο μπάσος μπαίνει πιο πριν. Και δεν υπολογίζουμε το φαλτσέτο. Μέχρι Β4 ένας βαρύτονος μπορεί να πάει σε τραγούδι με σωστή τεχνική, και αρκετά λεπτούτσικη χροια (σε σχέση με τα υπόλοιπά του).
γ) οι μπάσοι είναι εξαιρετικά σπάνιοι και αν θυμάμαι καλά ό Δημήτρης ζει σε μουσικό σπίτι, ή κάνω λάθος; Θα τον είχαν ανακαλύψει καιρό τώρα. (άκυρο επιχείρημα το ξέρω :P )

Θέλω αν μπορείς να μου πεις σε ποια νότα μιλάς. πάρε ένα κουρδιστήρι και μίλα. Σωστά όμως, μη χαμηλώνεις.


Ριχάρδε κάτι τελευταίο: Άλλο η τεσιτούρα, άλλο το έυρος. Η wikipedia περιγράφει τη φωνή, το όργανο. Πως λέμε η κιθάρα κινείται απο Ε2-Ε6; (με 24 τάστα) έτσι και η φωνή του μπάσου. Δηλαδή σε ρόλο θα πει από Ε2 έως Ε4. Κοινώς η περιοχή στην οποία είναι άνετη και ανεκτή η φωνή.

Εγώ για παράδειγμα είμαι τενόρος. Το τι τενόρος ακριβώς δε μπορώ να στο πω αλλά η φωνή μου έχει όλα τα ενδεικτικά του τενόρου στα οποία ΔΕΝ περιλαμβάνεται η έκταση. Σου φαίνεται περίεργο το ξέρω αλλά έτσι είναι. Πάρε για παράδειγμα τον Russel Allen τραγουδιστή των Symphony X. Φτάνει μέχρι A1 (!!!) σε κάποια ομιλητικά περάσματα. Τενόρος είναι ο άνθρωπος. :P

Χροιά, γέφυρες και τεσσιτούρα κοιτάμε κατά κύριο λόγο. Αν μιλάμε για range έχω από Eb2 με fry και μηδέν αντήχηση εώς και G#5 το οποίο είναι αδύναμο, τσιριχτό και σπάει έυκολα ένδειξη ότι εκεί κοντά μπαίνω σε φαλτσέτο. Κι όμως, από αυτά τα δυο άκρα δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τίποτα σε τραγούδι!

Θα σου πω μια χαρά ότι κινείται από C2 εώς C4 όπως πραγματικά λέει η wikipedia. ;)




Υ.Γ. Δημήτρη εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις κάτι. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τις ψηλές. Τι θέλω να πω. Αν είσαι μπάσος, μπορείς να τις ξεχάσεις :P εκτός αν είναι θαύμα τύπου Ville Valo με πάνω από 4 οκτάβες έκταση (οι 4 καταγεγραμμένες live) το οποίο μακάρι και να είσαι! Μην το βλέπεις σαν πρόβλημα ότι δε μπορείς να φτάσεις τις ψηλές, αυτή είναι η φωνή σου. (ή η τεχνική σου ;) )
Επίσης, η D2 είναι χαμηλή νότα για μπάσο. Αυτά που ακούς είναι σε μικρόφωνο.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/12, 10:25 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #10 στις: 09/01/12, 10:33 »
Χμ, όλες μου οι παρατηρήσεις αφορούν την άνετη και ανεκτή φωνή που αναφέρεις, οπότε μάλλον συμφωνούμε after all. Aν ο φίλος ως D2 μετράει τον σχεδόν ψίθυρο που ακούς μόνο στο μισό μέτρο απόσταση, τότε προφανώς και δεν είναι μπάσος. Αλλα τι να πω, μου φαίνεται παράξενο γτ αν μετράγαμε όλοι έτσι, θα βγαίναμε με έκταση από 3 οκτάβες κ πάνω... :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #11 στις: 09/01/12, 11:00 »
Κι όμως αυτή είναι η ελαστικότητα της φωνής σου. Αν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις όλη για να ερμηνεύσεις τότε ναι, είσαι θηρίο. Αν όχι, δεν πειράζει, κάνε αυτά που μπορείς. :P

Μια άλλη θεωρία που δεν ξέρω κατά πόσο στέκει λέει ότι (για κλασικό τραγούδι) για να μπορέσεις να πεις μια νότα πρέπει στο ζέσταμα να μπορείς να πεις μια τρίτη τουλάχιστον επάνω.
Οπότε σκέψου για τους ρόλους των τενόρων που φτάνουν μέχρι F5 (!), οι τραγουδιστές τους στο ζέσταμα φλερτάρουν με την Α5! Δε θα την ακούσεις ποτέ αλλά υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #12 στις: 09/01/12, 11:10 »
ναι, αλλά με αυτό το "μπέρδεμα" πως μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για το που να κατατάξει τη φωνή του; (βρε λες να είμαι κάνας χαμηλός τενόρος τελικά ;D )

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #13 στις: 09/01/12, 11:32 »
Xροιά, Γέφυρες, Τεσσιτούρα, έκταση, speaking voice (σε ποια νότα είναι.) (Κατά τη γνώμη μου με αυτή τη σειρά) Kαι ηχογράφησε και κανένα δείγμα και τα βρίσκουμε όλα. :)

Παραδείγματα:
Chris Cornell         High baritone
Russel Allen          Low tenor                       
Chester Bennington    Tenor
Brent Smith          Low tenor
Corey Taylor        Standart Baritone με αρκετές ενδείξεις low tenor στα νιάτα του αλλά βαρούσε στεροειδή στο λαιμό οπότε... :/
Bruce Dickinson   Tenor
Matt Barlow         High Baritone

Γενικά το μεγαλύτερο ποσοστό των αντρών είναι βαρύτονοι.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #14 στις: 09/01/12, 22:14 »


Corey Taylor Μιας που τον ανέφερες , θα μπορούσα να πω οτι η φωνή μου μοιάζει σε χροιά και σε έκταση (Από όσο έχω τεστάρει σε τραγούδια όπως Snuff,Though The Glass) με αυτουνου .


Κι όμως αυτή είναι η ελαστικότητα της φωνής σου. Αν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις όλη για να ερμηνεύσεις τότε ναι, είσαι θηρίο. Αν όχι, δεν πειράζει, κάνε αυτά που μπορείς.


Λοιπόν εδώ θα ήθελα ένα χέρι βοηθείας ως συνήθως μιας που το ανέφερες για τον ριχάρδο . Το D2 σε τραγούδι δεν βγαίνει , ούτε βγαίνει πολύ δυνατά ! Απλά όταν παίζω με την έκταση στο πιάνο είναι ένας ήχος που μπορώ να φτάσω .


Σε τραγούδι η πιο χαμηλή που μπορώ να χτυπήσω είναι E2 πάρε για παράδειγμα Bad Things - Jace Everett .
Η ψηλές πάλι άμα είμαι καλά ζεσταμένος βγαίνουνε και νιώθω οτι μπορώ να παω παραπάνω με τον καιρό .


Η σκόνη - Νταλάρας ( Το έκανα transpose ) Έτσι ώστε στο ρεφρεν εκεί που λέει "Το ασημένιο φεγγάρι" και ανεβαίνει η φωνή να χτυπάει στην φα#4 . Την καταφέρνω . Και άμα είμαι σε κέφια μπορεί και να μην σου σπάσει τα τύμπανα και να βγεί λίγο πιο γλυκά !


Ριχάρδε ποιά είναι η έκταση σου ?


γ) οι μπάσοι είναι εξαιρετικά σπάνιοι και αν θυμάμαι καλά ό Δημήτρης ζει σε μουσικό σπίτι, ή κάνω λάθος; Θα τον είχαν ανακαλύψει καιρό τώρα. (άκυρο επιχείρημα το ξέρω  )


Μουσικό σπίτι ? χαχαχα οχι μόνο εγώ έχω το μικρόβιο :P Πάντως πράγματι δεν πιστεύω οτι είμαι μπάσος , απο έντεχνα ελληνικά που λατρεύω να τραγουδάω τα περισσότερα τα λέω στον τόνο τους και είναι κομπλε .
Λίγα στυλ έλα ψυχουλα μου κτλπ δεν τα φτανω που να χτυπιέμαι .


H speaking voice μου ανεβοκατεβαίνει απο F2 - C3


Θα μπορούσα να ηχογραφήσω και εγω κανα ντέμο αλλά λυπάμαι τα αυτιά σας :P






Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #15 στις: 09/01/12, 22:31 »

Ριχάρδε ποιά είναι η έκταση σου ?


η σίγουρη, σχετικά δυνατή και άνετη φωνή βγαίνει από G2 εως G4. Ας πούμε στο wild flower που τραγουδάω με τη μπάντα η χαμηλότερη νότα του κομματιού είναι η Α2 και παρότι βαράνε 2 κιθάρες, μπάσο ντραμς ψιλοακούγεται καλά. Η πιο ψηλή είναι η G4 η οποία πάλι βγαίνει οκ. Τώρα σαν ήχο φτάνω και τη Ε2 στο Bad Things αλλά την ακούω μόνο εγώ κι όσοι είναι σε απόσταση αναπνοής ( :P ) φαντάζομαι μπορεί να έχω κ ένα ημιτονιο παρακάτω. Ε κ κάτι αντίστοιχο θα ισχύει κ στις ψηλές, 1-2 ημιτόνια πάνω από G4 που όμως θα ακούγονται σαν κοκόρι που το σφάζουν  :P
Ε με φαλτσέτο, θα πηγαίνει κάναδυο ακόμα. Όταν πάω στο πατρικό μου που έχω πιάνο θα το τεστάρω, γτ μου εξάψατε την περιέργεια.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #16 στις: 10/01/12, 14:13 »
Εμένα πάντως για ψηλός βαρύτονος μου κάνεις  ;D
Σύμφωνα με το wiki :


Soprano: C4 – C6

  • [/size]Δεν θα σε έλεγα χαμηλό τενόρο γιατί το G4 απέχει μια πέμπη (αν δεν κάνω λάθος) απο το C5 . Πιστεύω πάλι οτί θα μπορέσεις με εξάσκηση να την επεκτείνεις και να πλησιάσεις την C5 . Μετά απο ένα γρήγορο research βρήκα βαρύτονους οι οποίοι έχουν καταφέρει να φτάσουν το standrart range τενόρου . Π.χ John Legend , Elton John .Τι διαφορά έχειτο φαλτσέτο με την ψεύτικηφωνη δεν έχω καταλάβει ακομα ^^
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/12, 14:15 από DimitrisP »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #17 στις: 13/01/12, 14:08 »
Επιμένω ότι μπερδεύετε το φαλτσέτο με την head voice. :P

Επίσης, γιατί χτυπιέμαι παραπάνω και λέω πράματα για να μην τα διαβάζεις μικρέ Δημήτρη; :P

Ξανά άλλη μία: Δεν έχει σχέση η έκταση με την κατηγορία φωνής στην οποία είσαι. Είναι το τελευταίο πράγμα που κοιτάς. Τεσσιτούρα, Χροιά και γέφυρες. Αφήστε τα wiki.
Ριχάρδε σε ποιες νότες νιώθεις τη φωνή σου να σπάει;

Samples και πάλι samples. Ακόμη και με iphone. Ριχάρδε, ψηλό βαρύτονο σε κόβω βάσει αυτού που έκανες στο jam.

Επίσης, περί Corey Taylor. Ο Corey στα, Snuff, Through the Glass κάνει βόλτα. Μια πέμπτη ανεβαίνει με το ζόρι. Ο τύπος είναι σίγουρα μια από τις μεγαλύτερες φωνές του αιώνα με 4 οκτάβες έκταση και σχεδόν απόλυτο αυτί. Να φανταστείς βαράει δεύτερες αμέσως μετά τις πρώτες στο στούντιο σαν να μην τρέχει τίποτα :P
Aν θες να δεις έκταση, δύναμη και τεχνική άκου αυτο 

Τρεις οκτάβες σε ένα κομμάτι με ό,τι τεχνική θες μέσα :P

Αν έχεις τέτοια φωνή, μην ντρέπεσαι, δώσε ένα sample. :P






Aαααα και κάτι ακόμη. Εντελώς λάθος τρόπος σκέψης το "δεν έχεις την C5 άρα δεν είσαι τενόρος". Αυτό είναι απίστευτα λάθος. Tenor's Ηιgh C αποκαλείται και το δηλώνει και το όνομα. Είναι απίστευτα ψηλή νότα και συνήθως την ακουμπάν ή κάνουν κορώνα εκεί διότι δε δύναται να πεις μελωδία τόσο ψηλά. Δεν ακούγεται όμορφα όπως και να το κάνεις (κλασική μουσική πάντα). Mάλιστα έχει διαφοροποιηθεί τόσο πολύ το μουσικό σύστημα σε σχέση με το 1600 που πιθανότατα η τότε C5 που ήταν για λίγους και εκλεκτούς να είναι πιο κοντά σε ένα μεσοδιάστημα της σημερινης Βb4-B4. Όπως καταλαβαίνεις, τενόρος δε σημαίνει μόνο έκταση. Με τα χρόνια, βελτιώθηκε η τεχνική και επέτρεψε σε ανθρώπους να αποκτήσουν πρόσβαση σε ψηλότερες νότες. Αυτό δε σημαίνει κάτι.

Η Α4 είναι αρκετά δύσκολη νότα για τενόρους.




PS 2 : Δες αυτό
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/12, 16:13 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #18 στις: 23/06/12, 11:04 »
Με χρονοκαθυστέρηση μισού χρόνου κοντα σου απαντάω οτι διαβάζω πολύ καλά αυτά που μου έχεις γράψει και μου έχουν καρφωθει καλά στο κεφάλι .
Και ναι εγώ προσωπικά φαλσέτο και head voice τα μπερδεύω ..


Να σας πω επίσης οτι προσπαθώντας να ανεβάσω έκταση  ( έφτασα στην σολ αλλά δεν μπορώ να μείνω πάνω απο 1.5 δευτερόλεπτο ...  :P  ) κούρασα πολυυυυ την φωνή μου και την τελευταία βδομάδα έχω αποχτήσει μια βραχναδα που δεν λεει να φύγει ( πανω σε μεταφώνηση όταν κάνεις μ@λ@κιες αυτά παθαίνεις )
Επίσης τον τελευταίο μήνα σχεδόν κάθε φορά που τραγουδάω μόλις τελειώνω μου μένει μια βραχνάδα ...


Κανένα τιπ ? Εκτός απο τα δεδομένα ( Αφωνία και χλιαρά ροφήματα )
Ευχαριστώ :)


@Υπνοβάτης συγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω , αλλά τον τελευταίο καιρό δεν έχω και πολύ χρόνο
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/12, 11:13 από DimitrisP »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #19 στις: 23/06/12, 18:05 »
Δεν έγινε κάτι αν αργείς απλά στέλνε μου και ένα ΠΜ με το λινκ για να το δω σίγουρα.

Καλό είναι να μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα σε σχέση με το πόσο κουράζεις τη φωνή σου και τι τις προκαλείς
καθώς υπάρχει δυνατότητα να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

Είναι κακό να προσπαθείς να ανέβεις σε έκταση αλλά οι νότες που λες είναι στα σύνορα της middle voice και το ότι κουράζεσαι τόσο δείχνει πόσο λάθος τεχνική έχεις.
Να μου πείς ότι προσπαθείς να βγάλεις το Living on a Prayer να πω οκ, εκείνη το κόντρα μι ύφεση πιθανώς θα σε χαλάσει αλλά είναι πολύ δύσκολο με μια φορά που το προσπαθησες να "χαλάσεις" τη φωνή σου.

Εγώ στο θέατρο 2 χρόνια, παραστάσεις, τσιρίδες, τραγούδι (και δεν είμαι επαγγελματίας ηθοποιός) και είμαι και τενόρος (μάλλον) που σημαίνει ότι έχω πολύ πιο ευαίσθητες χορδές από σένα και προχτές μια G#5 που δοκίμαζα την έβγαλα. (Λόγω κακής τεχνικής όμως δεν την ξαναέβγαλα από τότε :Ρ) Αν πηγαίνεις στα γήπεδα και ξεσκίζεσαι οκ το δέχομαι αλλά οτιδήποτε αλλο είναι άγνοια και φόβος.

Ακόμη, την τελευταία βδομάδα που λες οι θερμοκρασίες ανέβηκαν πάρα πολύ με αποτέλεσμα η αφυδάτωση να βαράει κόκκινο. Η βραχνάδα είναι μάλλον γιατί δεν πίνεις αρκετό νερό.

Και κάτι τελευταίο:

Δεν περνάει από τις φωνητικές σου χορδές τίποτα εκτός από αέρα (και καπνό προφανώς) Με το να πίνεις χλιαρά πράματα καλοκαιριάτικα μόνο ιδρώνεις. Άστα για τους άραβες.
Η αφωνία είναι καλή αν νιώθεις πόνο στις χορδές όχι στους μύες γύρω από το κεφάλι.
Κατά τ' άλλα μόνο νερό να πίνεις και γύρω στους 20 - 25 βαθμούς (θερμοκρασία δωματίου) Τα χλιαρά/κρύα είναι για να μαλακώνει η στοματοφαρυγγική κοιλότητα σε παθήσεις και για να μη σφίγγουν απότομα οι μύες (όταν πίνεις κρύα) και χαλάς την ποιότητα της φωνής.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/12, 18:23 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος AbyssicHate

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #20 στις: 24/06/12, 14:39 »
Ηθελα και γω να ρωτησω καποια πραγματα. Εγω ειμαι mezzo soprano, κανω και οπερατικα φωνητικα, απλα εχω ενα μικρο θεματακι. Πολλες φορες, κυριως στα πιο ψηλα κομματια, φευγω λιγο εκτος τονου και συνεχιζω να τραγουδω εκει. Αυτο πως μπορει να διορθωθει; Διοτι για μαθηματα αυτον τον καιρο ειναι λιγο δυσκολο.Μηπως πρεπει να τραγουδω χαμηλοτερα;;Τις νοτες τις πιανω γενικα, απλα με εχει προβληματισει αυτο οσο να κανει...
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #21 στις: 24/06/12, 17:09 »
Δεν είμαι καθηγητής φωνητικής :Ρ
Αλλά η άποψή μου είναι ότι προβλήματα με τις νότες αν δεν έχεις απόλυτο αυτί, θα έχεις όπως και να το κάνεις.
Και από τη στιγμή που το καταλαβαίνεις σημαίνει ότι με εξάσκηση θα το διορθώσεις :)

Αποσυνδεδεμένος AbyssicHate

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #22 στις: 24/06/12, 17:30 »
Βσκ με τις νοτες ειμαι ενταξει....δλδ τις πιανω απλα ενω ξεκινω κανονικα μπορει μετα απο λιγο να φυγω σε αλλη τονικοτητα.Ισως φταιει κ το οτι δεν επιλεγω κ τα πιο ευκολα κομματια  :P .

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #23 στις: 24/06/12, 20:33 »
Να σαι καλα φίλε ! Με έχεις βοηθήσει πολύ αυτόν τον καιρό με τα θέματα περι μουσικής / φωνής !
Θα σου απαντησω αναλυτικά άλλη στιγμή γιατι δεν έχω χρόνο !  ;D

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με την φωνή !
« Απάντηση #24 στις: 25/06/12, 09:26 »
Μπορεί να είναι ένας παράγοντας και αυτό. Ξεκίνα με πιο απλά και δες αν το παθαίνεις κι εκεί.

(Το ίδιο πράγμα λέμε. Αυτά είναι τα "pitch problems" :P)
Αν μπαίνεις σε άλλη τονικότητα δεν έχεις μάθει καλά το κομμάτι.
Ακου το πρώτα αρκετές φορές και μετά προσπάθησε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 15:52
από pimami
32 Απαντήσεις
13574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 14:28
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
1874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:03
από Arg0
5 Απαντήσεις
5102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr
11 Απαντήσεις
43234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/14, 12:30
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 10:09
από freemind
22 Απαντήσεις
39294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 22:17
από Anastasia.M.Ribas
9 Απαντήσεις
5998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 13:14
από manolis-violin
5 Απαντήσεις
3997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 14:33
από adr1anos
5 Απαντήσεις
5376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/16, 20:22
από noe13