Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΠΑΣΟΥ.  (Αναγνώστηκε 3996 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 Καλημέρα !!!
 
Μέχρι και χθες ήμουν ένας ευτυχισμένος κάτοχος ενός Ashdown Perfect 10 Minirig ενισχυτή.  Κεφάλι 60 ή 65 Watts (κάπου έγραφε 60Watts RMS into 4 Ohms/input impedance 1Meg Ohm, Input Signal Range 100mV to 10V – σταματώ τα arcane references κάπου εδώ) συν 2 δεκαράκια ηχεία.
Αρκετά φθηνός ενισχυτάκος  ο οποίος όμως και μια χαρά με εξυπηρετούσε για practice μέσα στο σπίτι, και είχε γυρίσει την μισή Αθήνα σε διάφορα live-άκια (χωρίς κανένα πρόβλημα και με αρκετή κακομεταχείριση) και εξωτερικά πάντα ήταν αρκετά όμορφος…
Δυστυχώς χθες το απογευματάκι μάλλον παρέδωσε πνεύμα καθώς όσο πειραματιζόμουν με κάτι πετάλια, έκανε ένα τσάφ (ο ίδιος ήχος που θα έκανε αν κάποιος τον έκλεινε από τον διακόπτη του) και μετά σιωπή… (δλδ πια ο ενισχυτής δεν δείχνει να παίρνει ρεύμα).
Πρώτα απ`όλα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάποιον τεχνικό που ίσως και να μπορεί να κάνει κάτι …σε λογική τιμή (οπού λογική τιμή είναι η τιμή εκείνη που δεν θα ξεπερνά τα 50-60€).
Επίσης σκεφτόμουν μήπως να κοιτούσα (έστω αρχικά) για κάποια καινούργια κεφαλή χρησιμοποιώντας τα 2 δεκαράκια που έχω (καθώς αι καιροί είναι χαλεποί) … αλλά ειλικρινά δεν γνωρίζω τι μπορούν να σηκώσουν αυτά τα ηχεία και αν τίθεται θέμα συμβατότητας  καμπινών – κεφαλής (δλδ αν κάποιοι συνδυασμοί εταιριών είναι πιο ενδεδειγμένοι από κάποιους άλλους).
 
Αυτά για τώρα,
Α.
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τρανζίστορ είναι.. τσέκαρες ασφάλεια κλπ?..
Τα μεγάφωνα είναι 2 16άρια οπότε παράλληλα κάνουν 8 ohm.. κάνουν για τα πάντα, από watt δεν ξέρω, ρίξε μια ματιά σε specs.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση  :) !!
 Δυστυχώς δεν ξέρω καν με τι μοιάζει μια ασφάλεια  (πόσο μάλλον αν έχει καεί  ::) ) ακόμα και αν αυτή με χτυπούσε με ένα στειλιάρι στο κεφάλι μου  το οποίο έγραφε πάνω Καμένη Ασφάλεια…  :-[
Εκτός (βλέποντας και το πίσω μέρος) η ασφάλεια είναι όπως στα τροφοδοτικά οπότε  ;D ;D ;D !!
Τα ηχεία βέβαια είναι 2 δεκαράκια ( :-[ ) και πίσω κάτι αναφέρει για 4 ohm...
Σχετικά με τα watt υπάρχει κάποια αναλογία που πρέπει να προσέξω... To μόνο που μου εχει μείνει απο την φυσική του σχολείου είναι πως τα watt μετρούν ενέργεια και τα οhm την αντίσταση... (και κάπου εκεί υπάρχουν και τα volt)... και ίσως όλα αυτά κάπως συνδιάζονται στον νόμο του Ωμ.
Αν τώρα μπορείς να μου παρουσιάσεις κάποιον εντελός εκλαϊκευμένο τρόπο ώστε να συνδυάζω κεφαλές – καμπίνες, ohms, watts και volts, θα ήμουν υπόχρεος…
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Στη φωτο που πόσταρες εκεί που λέει MAin fuse απλά αντικαθιστάς την ασφάλεια με μια ίδια νέα (θα βρεις ευκολα πιστεύω σε οποιοδήποτε καταστημα ηλεκτρονικών).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
αυτό είδα και εγώ και υπέθεσα πως ίσως και να λειτουργεί σαν το τροφοδοτικό των πεταλιών...  ;D

ευχαριστώ !!!

ΥΓ: κοίτα τί μαθαίνει κανείς ακόμα και τώρα στα γεράματα !!  ;D ;D
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έτσι.. λέει μισό Αμπέρ για τα 230ν που έχουμε εμείς, οπότε ζήτα την κατάλληλη. Είναι έτσι:
https://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php?products_id=1512&MODsid=j0q195uip4u3dc9qptab2m2de4
Θα χρειαστή να ανοίξεις το συρταράκι με ένα κατσαβιδάκι προς τα έξω..

Τα ηχεία βέβαια είναι 2 δεκαράκια ( :-[ ) και πίσω κάτι αναφέρει για 4 ohm...
Σχετικά με τα watt υπάρχει κάποια αναλογία που πρέπει να προσέξω... To μόνο που μου εχει μείνει απο την φυσική του σχολείου είναι πως τα watt μετρούν ενέργεια και τα οhm την αντίσταση... (και κάπου εκεί υπάρχουν και τα volt)... και ίσως όλα αυτά κάπως συνδιάζονται στον νόμο του Ωμ.
Αν τώρα μπορείς να μου παρουσιάσεις κάποιον εντελός εκλαϊκευμένο τρόπο ώστε να συνδυάζω κεφαλές – καμπίνες, ohms, watts και volts, θα ήμουν υπόχρεος…
Δεν χρειάζονται πολλές τεχνικούρες, είτε 4 είτε 16, μαζί θα κάνουν 8 Ohm, οπότε θα κάνουν για κάθε ενισχυτή, τώρα τα watt πρέπει να τα βρείς από κάποιο spec και να υπολογίσεις την ισχύ του κάθε ενός μεγαφώνου επί δύο μιας και έχεις δύο καμπίνες. Αν είναι παραπάνω από τον ενισχυτή όλα καλά, αν όχι θα παίζουν αλλά θέλει προσοχή στις εντάσεις διότι αν δεν προσέξεις μπορεί να τα κάψεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 23:51
από Evangelos 123
32 Απαντήσεις
13571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 14:28
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
1874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:03
από Arg0
3 Απαντήσεις
2661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 01:32
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
3974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 21:59
από Jezus
33 Απαντήσεις
55154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/13, 17:11
από Dimitris12345
5 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 12:56
από geopaok
22 Απαντήσεις
39293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 22:17
από Anastasia.M.Ribas
9 Απαντήσεις
5992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 13:14
από manolis-violin
5 Απαντήσεις
5375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/16, 20:22
από noe13