Αποστολέας Θέμα: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση  (Αναγνώστηκε 9651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ελπίζω η κιθάρα να ήταν ξεκουρδισμένη στα 3 χρόνια που δεν παιζόταν...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #1 στις: 28/04/12, 00:03 »
Ελπίζω η κιθάρα να ήταν ξεκουρδισμένη στα 3 χρόνια που δεν παιζόταν...

Αυτό είναι τρομερά αμφιλεγόμενο και αν έχεις κάτι επιστημονικό που να καταλήγει σε συμπέρασμα πραγματικά με ενδιαφέρει.;D
Κάνε έναν κόπο (άν έχεις)
Σοζ για το οφτόπικ.

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #2 στις: 28/04/12, 01:44 »
Έγω ξέρω πως για να αποθηκέυσεις το όργανό σου τις ξεκουρδίζεις όλες 1 τόνο

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #3 στις: 28/04/12, 02:52 »
Έγω ξέρω πως για να αποθηκέυσεις το όργανό σου τις ξεκουρδίζεις όλες 1 τόνο

Kαι ο λόγος για αυτό...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #4 στις: 28/04/12, 03:00 »
Υπνοβάτη, αν εννοεις "γιατί ο λαιμός να σκεβρώνει όταν η κιθάρα δεν παίζεται, ενώ αν παίζει δεν τρέχει πρόβλημα", δεν μπορώ να σου απαντήσω ούτε με ροπές/θερμοδυναμική/θεωρία χορδών (ας με δείρει κάποιος φυσικός). Ούτε καν εμπειρικά, γιατί δεν έχω αρκετά πειραματικά δεδομένα  ;) . Και για να είμαι ειλικρινής, το βρίσκω ενδιαφέρον θέμα, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου (αν κατάλαβα τι λες), αλλά μάλλον πρέπει να ανοίξουμε άλλο θέμα.

Σίγουρα οι χορδές που παλιώνουν είναι πιο άκαμτες και σκληρές, και αυξάνουν την τάση στον λαιμό, γεγονός που δεν έχω εξακριβώσει με ροπόμετρο (??), αλλά είναι πιο δύσκολες στο παίξιμο, σηκώνουν λίγο το τρεμολο κτλ. Αυτός είναι ο μόνος παράγοντας-επιχείρημα που μπόρεσα να σκεφτώ.

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #5 στις: 28/04/12, 11:49 »
Έγω ξέρω πως για να αποθηκέυσεις το όργανό σου τις ξεκουρδίζεις όλες 1 τόνο

Kαι ο λόγος για αυτό...;
Μου το έχει πει άτομο που κάνει σέρβις σε μαγαζί.
Φαντάζομαι πως μειώνεις την τάση από τις χορδές για να μη γίνει τόξο η κιθάρα από την ακινησία, αλλά τις κρατάς και ταυτόχρονα σε θέση για να μη χαλαρώσει.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #6 στις: 28/04/12, 12:25 »
Το πρόβλημα είναι ότι τέτοιες θεωρίες διαιωνίζονται χωρίς να είναι κάποιος σε θέση να δώσει μια τεκμηριωμένη εξήγηση γιατί ισχύει κάτι τέτοιο. Η δική μου άποψη είναι ότι από τη στιγμή που μια κιθάρα είναι σωστά σεταρισμένη (οπότε η τάση των χορδών εξισορροπείται από την τάση της βέργας), το ξεκούρδισμα της κιθάρας μάλλον χαλάει αυτή την ισορροπία. Λέμε π.χ. ότι αν βάλεις στην κιθάρα σου χορδές διαφορετικού πάχους, η κιθάρα θα χρειαστεί σετάρισμα και ρύθμισης της βέργας ώστε να επέλθει πάλι η επιθυμητή ισορροπία. Το να ξεκουρδίζεις την κιθάρα, δεν είναι σαν να βάζεις χορδές μικρότερου πάχους και να μην κάνεις το ανάλογο σετάρισμα; Αυτό τουλάχιστον λέει η δική μου λογική, καθώς και το ότι οι συνθήκες υπό τις οποίες αποθηκεύεται μια κιθάρα (είδος θήκης, θέση, θερμοκρασία, υγρασία κλπ) θα πρέπει να έχουν εν δυνάμει μεγαλύτερη επίδραση στο όργανο απ' ότι αν είναι κουρδισμένη κανονικά ή μισό/ένα τόνο πιο κάτω.

Επειδή πάντως το θέμα αυτό είναι ενδιαφέρον μεν, αλλά άσχετο με την παρούσα συζήτηση, θα το διαχωρίσω σε ξεχωριστό thread ώστε να το συζητήσουμε εκτενώς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #7 στις: 28/04/12, 12:42 »
Δε ξέρω να απαντήσω και εγώ, είμαι μπερδεμένος.
Θα σου πω όμως ένα περιστατικό που έπαθα εγώ.
Είχα την ηλ.-ακουστική μου αξίας 600 € στο δωμάτιό μου μέσα στη θήκη της αξίας 80 € όπου δεν έχω  υγρασία. Βέβαια Θεσσαλονίκη είναι εδώ. Είχα να ασχοληθώ μαζί της 1 χρόνο και κάτι, γιατί δε ξέρω, τη μία με πίανει και παίζω μόνο με την ηλεκτρική για καιρό την άλλη το αντίθετο. Συνήθως παίζω με την ακουστική τα καλοκαίρια αλλά αυτό το καλοκαίρι δεν το έκανα.
Όταν λοιπόν την έβγαλα για να ασχοληθώ μαζί της αφού της άλλαξα χορδες έβαλα τα λεμονόλαδα κτλ διαπίστωσα πως είχε πάρει υγρασία το σώμα της. Ο καβαλάρης δηλ. είχε σηκωθεί λίγο και τάσταρε λίγο στο παίξιμο από το 10 τάστο και μετά.
Βέβαια ο μάστορας είπε πως είναι λίγο και μην ασχολείσαι κιόλας αλλά εγώ είμαι ψείρας και θέλω να είναι όλα τέλεια. Πήγαν τζάμπα και οι elixir  >:(
Στο θέμα μας πάλι, ο μάστορας είπε πως θα είχε σηκωθεί πολύ λιγότερο αν την είχα ξεκουρδίσει ένα τόνο, πράγμα που μου ακούγεται λογικό.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #8 στις: 28/04/12, 13:43 »
Απόλλωνα, καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. Και δίνω και εγώ μια πιθανότητα αυτή η θεωρία να είναι μια λαθεμένη προκατάληψη που διαιωνίστικε. Δεν θα είναι και η πρώτη.
Ίσως το φαινόμενο να ισχύει στις κλασικές κιθάρες που δεν έχουν βέργα, και απο εκεί να δημιουργήθηκε αυτή η φήμη.

Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν μπορούσαμε να αποθηκεύσουμε μια κιθάρα και με κάποιο τρόπο αποφεύγαμε την παλάιωση των χορδών. Κάτι τέτοιο όμως δεν γίνεται, οι χορδές έτσι και φορεθουν, χαλάνε ακόμα και αν δεν παίζονται. Άρα σκληραίνουν. Άρα τραβάνε πιο δυνατά τον λαιμό.


Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #9 στις: 28/04/12, 14:05 »
Μπράβο που ανοίξατε θέμα. Να προτείνω κάτι; Επειδή (για όσους δεν ξέρουν βασικά :P) είμαι χημικός και όσο να ναι
το ψαξα κάπως πριν πω ότι είναι αμφιλεγόμενο: Μου επιτρέπεται να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου σε ο,τι λέτε; :P

Ίσως έτσι βρούμε μια πιο "αντικειμενική αλήθεια" ρε παιδί μου.

Πάντως για σίγουρα: Όταν μεταφέρουμε όργανο σε ΚΤΕΛ, ή αεροπορική πτήση το ξεκουρδίζουμε. Εκεί λόγω αλλαγής πίεσης και τα συναφή έχουν καταστραφεί
όργανα αξίας. Στο ΚΤΕΛ κυρίως γιατί είναι για μπάτσες οι ελληνικοί δρόμοι.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #10 στις: 28/04/12, 14:13 »
Όταν λοιπόν την έβγαλα για να ασχοληθώ μαζί της αφού της άλλαξα χορδες έβαλα τα λεμονόλαδα κτλ διαπίστωσα πως είχε πάρει υγρασία το σώμα της. Ο καβαλάρης δηλ. είχε σηκωθεί λίγο και τάσταρε λίγο στο παίξιμο από το 10 τάστο και μετά.

Στο θέμα μας πάλι, ο μάστορας είπε πως θα είχε σηκωθεί πολύ λιγότερο αν την είχα ξεκουρδίσει ένα τόνο, πράγμα που μου ακούγεται λογικό.

Κατ' αρχήν είναι λογικό ότι σε σύκριση με μια solidbody κιθάρα, μια ακουστική είναι λόγω κατασκευής πολύ πιο ευπαθής σε οτιδήποτε μπορεί να επηρρεάσει ένα μουσικό όργανο (από χτυπήματα μέχρι απότομες μεταβολές θερμοκρασίας και υγρασίας). Το ίδιο είχε πάθει η παλιά μου κλασσική κιθάρα λόγω του ότι ήταν ξεχασμένη για χρόνια σε κάποιο ντουλάπι, μέσα σε μια μαλακή θήκη, σε ένα σπίτι με αρκετή υγρασία. Όπως και στην περίπτωση που αναφέρεις, το πρόβλημα ήταν η φύλαξη της κιθάρας σε συνθήκες που δεν ήταν οι κατάλληλες και όχι η τάση των χορδών αυτή καθ' εαυτήν. Φυσικά αν η τάση των χορδών ηταν λιγότερη μπορεί και το πρόβλημα να ήταν μικρότερο, αλλά δεν νομίζω ότι θα είχε αποφευχθεί.

Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν μπορούσαμε να αποθηκεύσουμε μια κιθάρα και με κάποιο τρόπο αποφεύγαμε την παλάιωση των χορδών. Κάτι τέτοιο όμως δεν γίνεται, οι χορδές έτσι και φορεθουν, χαλάνε ακόμα και αν δεν παίζονται. Άρα σκληραίνουν. Άρα τραβάνε πιο δυνατά τον λαιμό.

Μιλάμε επομένως πάλι για φύλαξη σε σωστές συνθήκες. Και εκτός του ότι υπάρχουν ειδικές θήκες που προστατεύουν από τις μεταβολές θερμότητας και υγρασίας, ακόμα και σε μια απλή σκληρή θήκη το μπράτσο της κιθάρας υποστηρίζεται και σταθεροποιείται πολύ περισσότερο. Και σίγουρα οι χορδές χαλάνε και αλλοιώνονται, καμια φορά ακόμα και μέσα στο πακέτο. Ακόμα όμως κι αν ισχύει ότι οι χορδές καθώς παλιώνουν ασκούν μεγαλύτερη τάση στο μπράτσο (πράγμα για το οποίο επίσης δεν υπάρχει ούτε απόδειξη, ούτε καν ομοφωνία απόψεων μεταξύ κιθαριστών), μέσα στη θήκη η επίδραση λογικά δεν θα είναι σημαντική.

Πάντως για σίγουρα: Όταν μεταφέρουμε όργανο σε ΚΤΕΛ, ή αεροπορική πτήση το ξεκουρδίζουμε. Εκεί λόγω αλλαγής πίεσης και τα συναφή έχουν καταστραφεί όργανα αξίας. Στο ΚΤΕΛ κυρίως γιατί είναι για μπάτσες οι ελληνικοί δρόμοι.

Προκειμένου για μεταφορά, σίγουρα ισχύουν άλλα πράγματα απ' ό,τι για αποθήκευση, όπου μάλλον παίρνουμε σαν δεδομένο ότι η κιθάρα δεν θα υποστεί ζημιά λόγω κακομεταχείρισης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #11 στις: 28/04/12, 14:26 »
Όταν λοιπόν την έβγαλα για να ασχοληθώ μαζί της αφού της άλλαξα χορδες έβαλα τα λεμονόλαδα κτλ διαπίστωσα πως είχε πάρει υγρασία το σώμα της. Ο καβαλάρης δηλ. είχε σηκωθεί λίγο και τάσταρε λίγο στο παίξιμο από το 10 τάστο και μετά.

Στο θέμα μας πάλι, ο μάστορας είπε πως θα είχε σηκωθεί πολύ λιγότερο αν την είχα ξεκουρδίσει ένα τόνο, πράγμα που μου ακούγεται λογικό.

Κατ' αρχήν είναι λογικό ότι σε σύκριση με μια solidbody κιθάρα, μια ακουστική είναι λόγω κατασκευής πολύ πιο ευπαθής σε οτιδήποτε μπορεί να επηρρεάσει ένα μουσικό όργανο (από χτυπήματα μέχρι απότομες μεταβολές θερμοκρασίας και υγρασίας). Το ίδιο είχε πάθει η παλιά μου κλασσική κιθάρα λόγω του ότι ήταν ξεχασμένη για χρόνια σε κάποιο ντουλάπι, μέσα σε μια μαλακή θήκη, σε ένα σπίτι με αρκετή υγρασία. Όπως και στην περίπτωση που αναφέρεις, το πρόβλημα ήταν η φύλαξη της κιθάρας σε συνθήκες που δεν ήταν οι κατάλληλες και όχι η τάση των χορδών αυτή καθ' εαυτήν. Φυσικά αν η τάση των χορδών ηταν λιγότερη μπορεί και το πρόβλημα να ήταν μικρότερο, αλλά δεν νομίζω ότι θα είχε αποφευχθεί.

Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν μπορούσαμε να αποθηκεύσουμε μια κιθάρα και με κάποιο τρόπο αποφεύγαμε την παλάιωση των χορδών. Κάτι τέτοιο όμως δεν γίνεται, οι χορδές έτσι και φορεθουν, χαλάνε ακόμα και αν δεν παίζονται. Άρα σκληραίνουν. Άρα τραβάνε πιο δυνατά τον λαιμό.

Μιλάμε επομένως πάλι για φύλαξη σε σωστές συνθήκες. Και εκτός του ότι υπάρχουν ειδικές θήκες που προστατεύουν από τις μεταβολές θερμότητας και υγρασίας, ακόμα και σε μια απλή σκληρή θήκη το μπράτσο της κιθάρας υποστηρίζεται και σταθεροποιείται πολύ περισσότερο. Και σίγουρα οι χορδές χαλάνε και αλλοιώνονται, καμια φορά ακόμα και μέσα στο πακέτο. Ακόμα όμως κι αν ισχύει ότι οι χορδές καθώς παλιώνουν ασκούν μεγαλύτερη τάση στο μπράτσο (πράγμα για το οποίο επίσης δεν υπάρχει ούτε απόδειξη, ούτε καν ομοφωνία απόψεων μεταξύ κιθαριστών), μέσα στη θήκη η επίδραση λογικά δεν θα είναι σημαντική.

Πάντως για σίγουρα: Όταν μεταφέρουμε όργανο σε ΚΤΕΛ, ή αεροπορική πτήση το ξεκουρδίζουμε. Εκεί λόγω αλλαγής πίεσης και τα συναφή έχουν καταστραφεί όργανα αξίας. Στο ΚΤΕΛ κυρίως γιατί είναι για μπάτσες οι ελληνικοί δρόμοι.

Προκειμένου για μεταφορά, σίγουρα ισχύουν άλλα πράγματα απ' ό,τι για αποθήκευση, όπου μάλλον παίρνουμε σαν δεδομένο ότι η κιθάρα δεν θα υποστεί ζημιά λόγω κακομεταχείρισης.

Κοίτα όμως μιλάμε για αποθήκευση του οργάνου στο σπίτι μας, όχι σε θυρίδες ή σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους. Άλλος έχει υγρασία, άλλος έχει ξηρό κλίμα, άλλος έχει απότομες μεταβολές.
Για την δική μου περίπτωση μιλάμε για ένα αξιοπρεπέστατο όργανο (ακουστικό=ευαίσθητο) σε πολλή καλή θήκη στο σπίτι μου 4ος όροφος χωρίς αισθητή υγρασία -είπαμε όμως, Θεσσαλονίκη-.
Που θέλω να καταλήξω, για την δικία μου κλιματική περίπτωση λοιπόν ίσως το ξερκούδισμα 1 τόνου να είναι το πιο ιδανικό.
Αν την είχα ξεκουρδίσει 1 τόνο τί χειρότερο θα μπορούσα να πάθω;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #12 στις: 28/04/12, 14:51 »
Μα εσύ είπες ότι η βλάβη προκλήθηκε γιατί το όργανο είχε πάρει υγρασία. Οπότε η θήκη, όσο καλή κι αν ήταν, δεν το προστάτεψε. Γι αυτό και είπα ότι ακόμα κι αν είχες ξεκουρδίσει τις χορδές, μάλλον δεν θα είχες αποφύγει τη βλάβη. Επικεντρώνεσαι λοιπόν σε λάθος σημείο. Και επαναλαμβάνω, μιλάμε για ακουστικά όργανα που είναι γενικά πιο ευπαθή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #13 στις: 28/04/12, 15:04 »
Δεν ξέρω πόσο καιρό έχετε αφήσει παλιες χορδές σε κιθάρα, εγώ δυστυχώς το έχω κανει πολλές φορές. Δεν είμαι περήφανος για αυτό, το ξέρω οτι είναι λάθος, αλλά ισχύει.
Μου έχει τύχει να βάζω καινούριο σετάκι και 1) να χαμηλώνει το τρεμολο σε σχέση με πριν 2) οι χορδές ειναι πολύ πιο μαλακές, και τα bends ειναι δραματικά ευκολότερα

Σας έχει τύχει να βάλετε καινούργιες χορδες σε ένα όργανο με χαμηλό action, και να παρατηρήσετε οτι εμφανίζεται κάποιο fret buzz, που πριν μισή ώρα δεν υπήρχε ? Είναι γιατι με τις καινούργιες χορδες χαμήλωσε και άλλο το action.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #14 στις: 28/04/12, 15:11 »
Σας έχει τύχει να βάλετε καινούργιες χορδες σε ένα όργανο με χαμηλό action, και να παρατηρήσετε οτι εμφανίζεται κάποιο fret buzz, που πριν μισή ώρα δεν υπήρχε? Είναι γιατι με τις καινούργιες χορδες χαμήλωσε και άλλο το action.

Στην πραγματικότητα, από τη στιγμή που δεν πείραξες τίποτε άλλο, δεν χαμήλωσε το action. Οι καινούργιες χορδές πάλλονται περισσότερο, γι αυτό και εμφανίζονται τριξίματα που δεν υπήρχαν με τις παλιές χορδές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #15 στις: 28/04/12, 17:06 »
Θα πω κάτι που δεν ξέρω κατά πόσον είναι απόλυτα σωστό.

Η χορδή είναι από μέταλλο.

Τα μέταλλα εμφανίζουν κάποιες πολύ συγκεκριμένες ιδιότητες. Μια από αυτές είναι η οξείδωση της εξωτερικής τους επιφάνειας. Έτσι προστατεύονται στην ουσία από μέσα
καθώς η οξείδωση δεν προχωράει. (δεν είναι κανόνας απλά οι χορδές είναι από ατσάλι/νίκελ/επιχρωμιομένη επιφάνεια και αυτά δεν σκουριάζουν. Τουλάχιστον όχι πριν περάσει ένα έτος. Στο ένα έτος αμφισβητείται ισχυρά η ικανότητα της χορδής να παίξει άρα με γνώμονα ότι δεν κρατάμε χορδές πάνω από τρίμηνο, ΔΕΝ σκουριάζουν.)

Αυτό που θα μπορούσε να κάνει τις χορδές δύσκαμπτες εκτος της πολυκαιρίας και της σκόνης όσο ο ίδιος ο τανισμός (ή τάνυσμα πως στο καλό λέγεται. Τέντωμα τέλος πάντων :P)
με τον οποίον υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσεις μη ελαστική παραμόρφωση και να βλάψεις το ίδιο το υλικό. Αυτό θα το αφήσω τα υπόψιν καθώς σε ο,τι νότα και να κουρδίσεις μια χορδή 0.09 θα γίνει δύσκαμπτη.

Το πιο πιθανό για μένα σύμφωνα με αυτά που ξέρω είναι το εξής:

Τα δάχτυλα αφήνουν ένα στρώμα λίπους, καμένου δέρματος και νεκρών κυττάρων πάνω στις χορδές. Αυτό το στρώμα/coating από αηδίες βαραίνει τη χορδή σταδιακά με αποτέλεσμα να
καταστρέφει και τη λαμπερότητα στον ήχο αλλά και μεταβάλλει σοβαρές ιδιότητές της όπως τάση, μήκος κύματος κ.α.

Επομένως για μένα, μια ρυθμισμένη κιθάρα σε σκληρή θήκη, σε ιδανικές συνθήκες με περασμένες χορδές οι οποίες δεν έχουν αγγιχτεί, δεν έχει εμφανή λόγο να εμφανίσει πρόβλημα.
Από την άλλη μια κιθάρα ρυθμισμένη ΧΩΡΙΣ χορδές στις ίδιες ακριβώς συνθήκες επίσης δεν έχει εμφανή λόγο να εμφανίσει πρόβλημα.

Μια κιθάρα σεταρισμένη με ένα σετ χορδών, παιγμένες μέχρι αηδίας, ιδρωμένες και χαλασμένες, σε μαλακή θήκη δίπλα στο παράθυρο, το λιγότερο για το οποίο έχει να ανησυχεί ίσως να είναι οι χορδές της :P

Αν λέω πίπες κράξτε με ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #16 στις: 28/04/12, 18:06 »
άρα με γνώμονα ότι δεν κρατάμε χορδές πάνω από τρίμηνο, ΔΕΝ σκουριάζουν.
......
Επομένως για μένα, μια ρυθμισμένη κιθάρα σε σκληρή θήκη, σε ιδανικές συνθήκες με περασμένες χορδές οι οποίες δεν έχουν αγγιχτεί, δεν έχει εμφανή λόγο να εμφανίσει πρόβλημα.
Μια κιθάρα που θα παρατηθεί για καιρό, μπορεί εύκολα να ξεπεράσει, όχι 3-μηνο, αλλά και χρόνια ολόκληρα με τις ίδιες χορδες. Οπότε οι χορδές της πιθανότατα θα σκουριάσουν. Και λέω "πιθανότατα" γιατί ο συνηθισμένος άνθρωπος (απο αυτούς που ξέρω εγώ τουλάχιστον), δεν θα αλλάξει τις χορδες του για να την αποσύρει.
 
Δεν το βρίσκω ρεαλίστικο να πει κάποιος "Σκέφτομαι να παρατήσω αυτή την κιθάρα για κάνα εξάμηνο. κάτσε να της ρίξω ένα σπέσιαλ καθάρισμα, να της βάλω καινούργιες χορδες, και να την κλεισω στον θάλαμο (vault) ιδανικών συνθηκών". Θα την παρατήσει με ιδρώτα, σκουρια, + οτι ανεφερε ο Υπνοβάτης + αλκοολ από μπύρες +  μαρμελάδα + χλιμπι χλιμπι + ότι άλλο θέλετε, και ΑΝ είναι ευσυνείδητος, θα θυμηθεί να κλείσει την μαλακή υφασμάτινη θήκη της.

Συνήθως, δεν υπάρχει κάποια διακριτή στιγμή που λές "τώρα θα την παρατήσω". Απλά κάποια στιγμή βλέπεις οτι έχεις πάνω απο μήνα να αγγίξεις την κιθάρα, και καλού-κακου την ξεκουρδίζεις. Μήπως λοιπον οι ιδανικές συνθήκες αποθήκευσης που λετε, δεν είναι ο κανόνας, αλλα μια πολύ συγκεκριμένη εξαίρεση?

Και βλέπω να λέτε (Υπνοβάτης και Απόλλων) οτι η ζημιά από τις χορδές είναι ασήμαντη σε σχέση με άλλους παράγοντες, ή οτι τα ακουστικά όργανα είναι πιο ευπαθή κτλ. Συμφωνώ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Νομίζω οτι μιλάμε για τον αν και γιατί οι τεντωμένες χορδές επηρεάζουν το όργανο που δεν παίζεται, και όχι πόσο το επηρεάζουν
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/12, 18:15 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #17 στις: 28/04/12, 18:33 »
Και βλέπω να λέτε (Υπνοβάτης και Απόλλων) οτι η ζημιά από τις χορδές είναι ασήμαντη σε σχέση με άλλους παράγοντες, ή οτι τα ακουστικά όργανα είναι πιο ευπαθή κτλ. Συμφωνώ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Νομίζω οτι μιλάμε για τον αν και γιατί οι τεντωμένες χορδές επηρεάζουν το όργανο που δεν παίζεται, και όχι πόσο το επηρεάζουν.

Λέμε (εγώ τουλάχιστον) ότι δεν βλέπουμε κάτι το οποίο μάς κάνει να πιστέψουμε ότι μια σωστά ρυθμισμένη κιθάρα η οποία θα μπεί σε μία θήκη (ειδικά σκληρή, η οποία σταθεροποιεί πλήρως το μπράτσο υποστηρίζοντάς το και από τις δύο πλευρές) υφίσταται κίνδυνο από την τάση των χορδών, την οποία ούτως η άλλως έχει σχεδιαστεί για να δέχεται. Έχω διαβάσει στο παρελθόν ένα σωρό συζητήσεις πάνω σε αυτό το θέμα σε διάφορες ιστοσελίδες και κανένας δεν φαίνεται να έχει μια σαφή ιδέα για το τι ακριβώς συμβαίνει σε ένα όργανο που δεν χρησιμοποιείται για πολύ καιρό. Ακόμα και στο θέμα της τάσης που ασκούν οι χορδές (όπου προφανώς και βρίσκεται η ουσία του ζητήματος), άλλοι λένε ότι όταν παλιώνουν οι χορδές η τάση αυξάνεται, άλλοι ότι μειώνεται, ενώ άλλοι ότι δεν μεταβάλλεται σημαντικά. Έχω ακούσει κιθαρίστες να λένε ότι έβγαλαν μια κιθάρα από τη θήκη μετά από μήνες ή και χρόνια και ήταν σε άριστη κατάσταση. Αυτό μπορεί να είναι σπάνιο φαινόμενο, αποδεικνύει πάντως ότι δεν είναι απαραίτητο να ξεκουρδιστεί η κιθάρα πριν αποθηκευτεί και ότι άλλοι παράγοντες καθορίζουν αν θα εμφανίσει προβλήματα ή όχι. Αν κάποιος ξέρει να μού πει συγκεκριμένους λόγους για τους οποίους η φυσιολογική τάση των χορδών είναι επικίνδυνη για ένα όργανο που φυλάσσεται για κάποιο χρονικό διάστημα, μπορούμε να τους συζητήσουμε. Ακριβώς δηλαδή το "αν" και το "γιατί" (δεν μιλάω για το "πόσο", γιατί αν το θέσουμε έτσι είναι σαν να δεχόμαστε ότι το επηρρεάζει). Και ως προς αυτό δεν έχω ακούσει κάποιο λογικό και τεκμηριωμένο επιχείρημα μέχρι τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/12, 18:37 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #18 στις: 28/04/12, 18:40 »
το ψήνετε  να κάνουμε κανένα διδακτορικό πάνω στο θέμα;  :P >:D

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #19 στις: 28/04/12, 18:58 »
@Μπιφτέκι, εσένα σε βλέπω ήδη ψημένο  ;D .

Ίσως είμαι ο μόνος που πιστεύει οτι οι παλιές χορδές αυξάνουν την τάση. Μπορεί να έχω και λάθος, αλλά και να μην έχω, δεν μπορώ να το αποδείξω. Αν δεν ισχύει, τότε όντως δεν εχει σημασία το αν η κιθάρα φοράει παλιές η καινούργιες, αλλά το που/πόσο έχει κουρδιστεί - και μόνο.

Για να το φέρω αλλιώς, μια κιθάρα με σταθερό κούρδισμα και ρυθμίσεις, θα στραβώσει το ίδιο, είτε παίζεται είτε όχι. Εκτός και αν οι ταλαντώσεις των χορδών που παίζονται, κάνουν ένα ανανεωτικό μασαζ στα κύτταρα του ξύλου ( >:D ) -  και προφανώς δεν υπάρχει λόγος να πιστέψουμε κάτι τέτοιο.

Νομίζω οτι φτάσαμε στο σημείο που πρέπει να μιλήσουμε με τύπους, φυσική και χημεία, και δεν προσωπικά δεν το κατέχω το θέμα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #20 στις: 28/04/12, 19:12 »
Για να το φέρω αλλιώς, μια κιθάρα με σταθερό κούρδισμα και ρυθμίσεις, θα στραβώσει το ίδιο, είτε παίζεται είτε όχι.

Επομένως γιατί να την ξεκουρδίσεις όταν δεν παίζεται;


το ψήνετε  να κάνουμε κανένα διδακτορικό πάνω στο θέμα;  :P >:D

Εδώ που τα λέμε, θα ήταν ένα αρκετά ενδιαφέρον και όχι πολύ δύσκολο πείραμα. Έχουν γίνει μετρήσεις για να υπολογιστεί η τάση που ασκούν οι χορδές πάνω στο μπράτσο ανάλογα με το πάχος των χορδών και το scale της κιθάρας, και μπορούν εύκολα να βρεθούν διάφορα calculators στο διαδίκτυο. Αυτό που θα έπρεπε να γίνει είναι να βάλουμε μια ή περισσότερες κιθάρες στις θήκες τους, να έχουμε άλλες τόσες χωρίς θήκη στις ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας και να μετρήσουμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα την τάση των χορδών. Αυτό τουλάχιστον θα έδειχνε αν πράγματι η τάση μεταβάλλεται και προς ποιά κατεύθυνση. Δεν θα αποδείκνυε κατηγορηματικά ότι η τάση αυτή μπορεί να προκαλέσει ζημιά στην κιθάρα, αλλά σίγουρα θα ήταν μια αρχή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #21 στις: 28/04/12, 19:13 »
Όχι, δε θα το πω γιατί έχεις δίκιο, δε μας αφορά.

Αλλά παρέλειψες και το άλλο που έγραψα. Ότι μια κιθάρα ρυθμισμένη χωρίς χορδές πιθανότατα να μην εμφανίσει πρόβλημα.

Και πρέπει να το δούμε από πολλές πλευρές:

1) Τη μαθηματική, με ροπές τάσεις κλπ.
2) Τη ρεαλιστική που αναφέρεις και έχεις δίκιο. Αν και οι χορδές για να σκουριάσουν αν δεν έχουν παιχτεί θέλει πολύ καιρό
3) Και την επαγγελματική με την έννοια του ότι έρχεται μια κιθάρα από το εργοστάσιο και καταλήγει στη βιτρίνα μου. Πως έρχεται; (με χορδές προφανώς)
Υπάρχει περίπτωση να πουλήσω σκευρωμένο όργανο;

Θεωρώ φυσικό η κιθάρα απλά να απορρυθμίζεται και να "αρπάζει" πιθανώς το μπράτσο. Κοινώς ένα παρατημένο όργανο θέλει σετάπ.
Τώρα κάτι ρεαλιστικό: Αν παρατήσω μια κιθάρα 2000 ευρώ στην άκρη δυο τινά συμβαίνουν:

1) μου συνέβη κάτι ανεπανόρθωτο και δε μπορώ να παίξω οπότε την πουλάω
2) Την πουλάω για τα λεφτά και μόνο :P

Τώρα αν ένα όργανο των 300 ευρώ σκευρώσει, πάλι δε μου λέει και πολλά (στο ρεαλιστικό πλαίσιο πάντα, όχι στο επιστημονικό τόσο) καθώς δε μπορώ να είμαι σίγουρος για την ποιότητα
της κόλλας, των ξύλων κλπ κλπ.




Υ.Γ. Επειδή όσο πληκτρολογούσα κάποιοι κάναν πάρτυ ;D ;D ;D να πω ότι εγώ που το "κατέχω" δε νομίζω να ασχοληθώ. Προτιμώ να ρωτήσω στο fb 15 Luthiers και να βγάλω στατιστική :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #23 στις: 28/04/12, 19:16 »
Εδώ που τα λέμε, θα ήταν ένα αρκετά ενδιαφέρον και όχι πολύ δύσκολο πείραμα. Έχουν γίνει μετρήσεις για να υπολογιστεί η τάση που ασκούν οι χορδές πάνω στο μπράτσο ανάλογα με το πάχος των χορδών και το scale της κιθάρας, και μπορούν εύκολα να βρεθούν διάφορα calculators στο διαδίκτυο. Αυτό που θα έπρεπε να γίνει είναι να βάλουμε μια ή περισσότερες κιθάρες στις θήκες τους, να έχουμε άλλες τόσες χωρίς θήκη στις ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας και να μετρήσουμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα την τάση των χορδών. Αυτό τουλάχιστον θα έδειχνε αν πράγματι η τάση μεταβάλλεται και προς ποιά κατεύθυνση. Δεν θα αποδείκνυε κατηγορηματικά ότι η τάση αυτή μπορεί να προκαλέσει ζημιά στην κιθάρα, αλλά σίγουρα θα ήταν μια αρχή.

Αν πάρεις την αρχή της ελαστικής παραμόρφωσης η τάση μάλλον μειώνεται κατά ένα μικρό ποσοστό.
Αν πάρεις όμως το φαινόμενο του βρωμιάρικου coating που περιέγραψα μάλλον αυξάνεται.

Δεν είναι τόσο έυκολο. Υπάρχουν χορδές με επιστρώσεις, ειδικά κράματα, ελάσματα, stainless steel, chrome, nickel χέσε μέσα.

Για να βγάλεις γενικό συμπέρασμα θα φας χρόνια :P

Οι κιθάρες μου πάντως αρπάζουν πολύ περισσότερο από τις αλλαγές της υγρασίας στη Θεσσαλονίκη παρά από το παράτημα.

Υπάρχει και η περίπτωση οι χορδές να επηρεάζουν αμελητέα την κατάσταση όπως είπα. Τίποτε το μη αναστρέψιμο δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ξεκούρδισμα κιθάρας για αποθήκευση
« Απάντηση #24 στις: 28/04/12, 19:18 »
http://www.enigmagt.gr/html/care.html


Ορίστε.
Αν και από επιχειρήματα για την αφαίρεση δε βλέπω φως αλλά θα έλεγα ότι συμφωνώ πάρα μα πάρα πολύ :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/03, 11:31
από Βραζίλης
23 Απαντήσεις
10967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/06, 17:55
από Witchking
12 Απαντήσεις
5023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/07, 14:34
από mystic
9 Απαντήσεις
4144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 18:50
από Meolas
6 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:45
από Adno
13 Απαντήσεις
6758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
Αποθήκευση ηχου

Ξεκίνησε από moitsos Εφέ

9 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/11, 21:56
από master of puppets
8 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 17:25
από jim.ni
27 Απαντήσεις
8255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/12, 14:40
από freemind
9 Απαντήσεις
3540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/12, 01:18
από geovo