Αποστολέας Θέμα: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????  (Αναγνώστηκε 7286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« στις: 17/10/08, 15:59 »
Παιδες αν και η ερωτηση ειναι υποθετικη: Σε μια κλασσικη fender stratocaster ποιος απο τους 2 μαγνητες θα ταιριαζε για να παιζεις ανετα μια μεγαλη γκαμα ηχων(απο blues kai jazz/fusion μεχρι ογκωδεις-και οχι "φασαριοζικους πριματους" ;D- ηχους σε heavy/thrash metal).....Η θα ηταν προτιμοτερο να βαλεις και τους 2 τυπους μαγνητων????
Υ.Γ. Στην θεση bridge pickup θα εβαζα σιγουρα humbucker και οχι single-coil(μην πω και στο neck pickup, απλως γενικοτερα σπανιως παιζω και με την τωρινη μου κιθαρα{gibson sg} σε αυτη τη θεση αρα δεν με πολυνοιαζει ο μαγνητης στο neck)
Ελπιζω να εγινα σαφης...τρομαρα μου :D :D

Αποσυνδεδεμένος ονομα_χρηστη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #1 στις: 17/10/08, 16:26 »
Περιπου το ιδιο aν μιλαμε για mini humbuckers σαν αυτους που παιρνουν οι strat
 
θα προτεινα s.d. jeff beck junior σε bridge
και hot rails για neck
Γ****ω την εμπειρια μου
Εm

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #2 στις: 17/10/08, 17:10 »
Δεν υπάρχει μαγνήτης που να τα κάνει όλα.....Αυτό ξεχασέ το.
Αν μου έλεγες πχ ότι το gain θα ήθελες να φτάνει σε επίπεδα classic heavy (pre metallica era) τότε θα έκανες τη δουλειά σου με έναν νορμάλ μαγνήτη απο πλευράς output..(και θα είχες και καλά καθαρά)

Αν θέλεις όμως και thrash καταστάσεις, θα αναγκαστείς να βάλεις κάτι πολύ γκαζωμένο, οπότε bye-bye blues...

Βέβαια μου γεννιέται η εξης απορία...Αν θέλεις να παίζεις όλη την ώρα με bridge humbucker ,ποιός ο λόγος να πάρεις μια fender strat?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #3 στις: 18/10/08, 03:44 »
Απο Dimarzio ειναι καλοι ο super distortion και o tone zone. Απο Seymour Duncan με κλειστα τα ματια jeff beck. Κατα τα αλλα ενας Tom Anderson θα ταν οτι πρεπει τσακιζει τους αλλους 3 για πλακα ;D

Αποσυνδεδεμένος FRITZMAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Που να σου καεί το One spot ρε....
    • Προφίλ
    • http://drakumail.gr/site/
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #4 στις: 22/10/08, 08:11 »
Απο Dimarzio ειναι καλοι ο super distortion και o tone zone. Απο Seymour Duncan με κλειστα τα ματια jeff beck. Κατα τα αλλα ενας Tom Anderson θα ταν οτι πρεπει τσακιζει τους αλλους 3 για πλακα ;D
εγώ έβαλα X2N και το μετάνιωσα....όχι για τον ήχο ...αλλα άλλαξε η ισοροπια του οργάνου...τώρα θα μπεί Jeff beck...
O tone zone ήταν καλός αλλά πολύ μεσαίος στον ήχο και είχε καλά καθαρά...
..σταμάτα να βαράς στο γάμα του καραγκιόζη...

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #5 στις: 30/10/08, 20:37 »
Παράθεση
Δεν υπάρχει μαγνήτης που να τα κάνει όλα.....Αυτό ξεχασέ το.
+1
 Fender Strat + Humbucker =Ιεροσυλια   :)  (αποψη μου παντα)

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #6 στις: 30/10/08, 20:43 »
Λογικα η SG που εχεις τωρα πρεπει να πλησιαζει αυτο που ζητας.  Δοκιμασε λιγο και neck pup για blues.  Ισως εντυποσιαστεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #7 στις: 30/10/08, 22:53 »
Kαλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις μιας και σκεφτομαι να αλλαξω μαγνητες στη κιθαρα μου.Η κιθαρα που εχω ειναι η Ibanez S470,αυτη εδω δηλαδη --> http://img282.imageshack.us/img282/8661/s470blklggy8.jpg και σκεφτομαι να βαλω bridge τον jb και neck τον jazz ή τον 59 (κλασσικα πραγματα δηλαδη).Να πω πως μου αρεσει να παιζω metal και επισης δεν θα ηθελα να βαλω emg μιας και δε μου αρεσει καθολου ο ηχος τους.Αυτα που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τα εξης:

1)Ξερω πως ολοι οι μαγνητες μπαινουν παντου αλλα πιστευετε οτι ειναι σωστη κινηση να βαλω seymour duncan μιας (και καλα) στις Ibanez "κολλανε" καλυτερα οι dimarzio;

2)Οσον αφορα τον neck μαγνητη τι προτεινετε να βαλω αναμεσα σε jazz και 59;Απ'οτι εχω διαβασει ο 59 εχει λιγο μεγαλυτερο output,μηπως γνωριζετε καποια αλλη διαφορα;Απο ηχο στο περιπου τι θα εχω με τον καθενα;

3)Aπ'οτι λενε ολοι τα μπασα του jb ειναι αδυναμα και εχω τον φοβο οτι επειδη η κιθαρα μου,αν κι εχει σωμα mahogany,ειναι αρκετα λεπτο μηπως παραβγαζει πριμο ηχο.Αν οντως υπαρχει πιθανοτητα να συμβει αυτο μπορει με καποιο τροπο να διορθωθει;Πχ απο 9ρες χορδες να βαλω 10ρες ή αντι για 500ρια ποτενσιομετρα βαλω 250ρια ωστε να κοπουν τα πολλα πριμα (μηπως ομως ετσι γινει μουντος ο jb που απ'οτι ξερω κανονικα ειναι bright);

4)Το μονο μεσαιο μαγνητη επειδη δεν το χρησιμοποιω καθολου θα ηθελα να τον βγαλω τελειως.Καπακι που να εφαρμοζει ακριβως στο κενο που θα αφησει ο μονος μαγνητης που το πανω μερος του θα ειναι στο ιδιο υψος με αυτο του σωματος της κιθαρας υπαρχει ετσι;Εννοω ακριβως σαν κι αυτο που εχει εδω -->
.Επισης λογικα θα πρεπει να αλλαξω και τον 5θεσιο επιλογεα σε 3θεσιο σωστα;

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #8 στις: 31/10/08, 23:15 »
μη μπερδευεσαι λυση jb και ειδικα little 59' που οντως ειναι πιο γκαζιαρικοσ απο jazz ειναι καρασταθερη λυση να παιξεις απο μπλουζ μεχρι μεταλλιες.σε ιμπανεζ μ ιδιο ξυλο αυτα φοραω κ ειμαι ευχαριστημενος πολυ.δεν ειναι να παιζεις καφριλες αλλα εχει ειδικα ο jb τρελο ηχο για να καλυπτει τα παντα,ειναι κ ψιλογλυκος σκεψου ενας ηχος μεταλλιαρικος που εχουν οι 3doors down σαν παραδειγμα αν σε βολευει σαν ηχητιο δειγμα....ελπιζω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #9 στις: 01/11/08, 14:21 »
μη μπερδευεσαι λυση jb και ειδικα little 59' που οντως ειναι πιο γκαζιαρικοσ απο jazz ειναι καρασταθερη λυση να παιξεις απο μπλουζ μεχρι μεταλλιες.σε ιμπανεζ μ ιδιο ξυλο αυτα φοραω κ ειμαι ευχαριστημενος πολυ.δεν ειναι να παιζεις καφριλες αλλα εχει ειδικα ο jb τρελο ηχο για να καλυπτει τα παντα,ειναι κ ψιλογλυκος σκεψου ενας ηχος μεταλλιαρικος που εχουν οι 3doors down σαν παραδειγμα αν σε βολευει σαν ηχητιο δειγμα....ελπιζω να βοηθησα

Με καλυψες αρκετα μπορω να πω.Εσυ γενικα τον ηχο που βγαζεις απο την ibanez σου που εχεις τον JB πως θα τον χαρακτηριζες απο θεμα eq;Eιναι αρκετα πριμαριστος,εχει ογκο;

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #10 στις: 01/11/08, 15:50 »
Λογικα η SG που εχεις τωρα πρεπει να πλησιαζει αυτο που ζητας.  Δοκιμασε λιγο και neck pup για blues.  Ισως εντυποσιαστεις...
Να πω την αληθεια πιο πολυ την fender την θελω για την "συλλεκτικη" της αξια(γιαυτο σκεφτομαι να την αγορασω οταν θα βρω λεφτα με ουρα ;D ;D) και οχι τοσο για τον ηχο (παρολο που ο ηχος της ειναι ακομα διαχρονικος)....Οτι το ταυρακι με εχει καλυψει σε πολλα ειναι γεγονος...αν και παλι σπανιως παιζω με neck μαγνητη

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #11 στις: 02/11/08, 03:57 »
απο ογκο για μια μεση λυση εχει αρκετα θα ελεγα  κ μεσαια πριμα ειναι σε μεση φαση γιαυτο ακριβως καλυπτει πολλα γουστα.τωρα να σ πω την αληθεια για τον 59' αν κ τον προτιμησα απτον τζαζ σαν λιγο πιο δυνατο απο output τελειως προσωπικο γουστο,θα ηθελα κατι ακομα πιο δυνατο σε φαση σχεδον επιπεδο του jb αλλα με την χροια ενος neck ηχου.εχει την χροια ο 59 αλλα οχι το γκαζι.αν παιζεις πιο χαλαρα πραγματα με τον neck πας στον 59,αν θες γκαζι ακομα κ σε neck ψαξε σε πιο δυνατους που προτιμουνται σε τετοια θεση.δε ξερω καποιον γιατι εγω κατεληξα κ δε ξαναλλαζω,οποτε αν θες να ψαχτεις www.seymourduncan.com η΄φυσικα εδω μεσα στα δεκαδες ποστ!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DiMarzio VS Seymour Duncan=the ultimate battle????
« Απάντηση #12 στις: 02/11/08, 15:41 »
απο ογκο για μια μεση λυση εχει αρκετα θα ελεγα  κ μεσαια πριμα ειναι σε μεση φαση γιαυτο ακριβως καλυπτει πολλα γουστα.τωρα να σ πω την αληθεια για τον 59' αν κ τον προτιμησα απτον τζαζ σαν λιγο πιο δυνατο απο output τελειως προσωπικο γουστο,θα ηθελα κατι ακομα πιο δυνατο σε φαση σχεδον επιπεδο του jb αλλα με την χροια ενος neck ηχου.εχει την χροια ο 59 αλλα οχι το γκαζι.αν παιζεις πιο χαλαρα πραγματα με τον neck πας στον 59,αν θες γκαζι ακομα κ σε neck ψαξε σε πιο δυνατους που προτιμουνται σε τετοια θεση.δε ξερω καποιον γιατι εγω κατεληξα κ δε ξαναλλαζω,οποτε αν θες να ψαχτεις www.seymourduncan.com η΄φυσικα εδω μεσα στα δεκαδες ποστ!

Μου ειπες ακριβως οτι ηθελα να ακουσω,αυτη την ισορροπια θα ηθελα να εχει ο μαγνητης που θελω για bridge,metal παιζω αλλα μη φανταστεις τρελες καφριλιες ουτε θελω να βγαζω την απιστευτη βρωμα και extreme παραμορφωση.Οσο για το neck δεν θα τον χρησιμοποιω για πολλα γκαζια μονο για γλυκα σολο οποτε λεω να παω στον 59.Σ'ευχαριστω για τη βοηθεια φιλαρακι ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/03, 15:23
από marcius
89 Απαντήσεις
34087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:19
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
3437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:59
από vgls_7
4 Απαντήσεις
3091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:18
από Jizzzm
51 Απαντήσεις
19428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 11:46
από Solstafir
3 Απαντήσεις
3783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 02:48
από jackson
0 Απαντήσεις
2785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 11:01
από aragorn23984
38 Απαντήσεις
23917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 07:58
από panixgr
4 Απαντήσεις
4225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/19, 09:46
από panixgr
0 Απαντήσεις
1066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/20, 16:11
από Yiannis Papadopoulos