Αποστολέας Θέμα: Hyper Threading επεξεργαστης και 64bit λειτουργικο. Γινεται;  (Αναγνώστηκε 11932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
φρι, ειπες οτι εχεις 8GB. Τι θα τα κάνεις τα επιπλέον 4; (έστω υπόλοιπα 4.5)

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποιά μητρική έχεις; Ρωτάω μπας και "σηκώνει" 64μπιτο cpu...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Πάντως, για μελλοντική αναφορά, τα 32bit λειτουργικά μπορούν να διαχειριστούν 2^32 = 4294967296 bytes =~ 4GB (συμπεριλαμβανόμενης και της μνήμης της κάρτας γραφικών) και αντίστοιχα τα 64bit 2^64 = ... =~ 128GB RAM. Εξ' ού και το 3.25-3.5GB που εμφανίζεται στους περισσότερους κατόχους PC με 32Bit λειτουργικό και 4GB RAM.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δεν τα παω καλα με αυτους τους υπολογισμους mitsakos. Ηδη βλεπω πως το συστημα ανταποκρινεται πιο γρηγορα σε βασικα tasks ( μπορει να φταιει βεβαια και το λειτουργικο που επιτελους βελτιωσε η Microsoft ) και την αναγνωριση των 8GB RAM κανονικοτατα.

Moonchild ειναι socket 775 και δε ξερω εαν σηκωνει 64bit. Δεν ενδιαφερομαι για αγορα επεξεργαστη αποκλειστικα, αφου στο μελλον ολος ο υπολογιστης θα ειναι απλως σε φαση bakup ( μακαρι ενος MAC PRO ). Σιγουρα, σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, η αγορα επεξεργαστη θα ηταν συμφερουσα ;)

Βασιλη εκανα λαθος στο προηγουμενο post, ηθελα να πω 8GB. Ειναι αρκετα RAMογονα μια ηχογραφηση με αρκετα plug ins, οποτε αναγκαστικα θα τα ηθελα πληρως τα 8GB αναγνωρισιμα. Τωρα δε ξερω εαν και τα 32bit λειτουργικα "βλεπουν" 8GB και διαβαζουν λιγοτερα, αλλα αυτο ειναι κατι που απαντησε ο mitsakos με την αναλογια 32 και 64 bit.

Παρη, δυστυχως ο υπολογιστης χρησιμευει για την ηχογραφηση μιας μπαντας, οποτε τα καναλια ειναι παντα on and running ( ηχογραφουν βεβαια ανα οργανο, ομως δεν παυει καθε οργανο να απαιτει ενα σεβαστο ποσο καναλιων που στη συνεχεια θα επεξεργαστουν κιολας ). Μακαρι να ειχα ( και η μπαντα ) τη δυνατοτητα να δουλεψω με εξωτερικο εξοπλισμο, οποτε ολη η παραγωγη θα ηταν πιο ευκολη. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απάντηση μόνο για τον freemind, και ανταπάντηση μόνο απο αυτόν παρακαλώ αφού αυτός άνοιξε το θέμα, αν το θέλει φυσικά η αν θέλει περισσότερες επεξηγήσεις από κάποιον επαγγελματία τής πληροφορικής.
η intel το λέει ξεκάθαρα στο λινκ που παράθεσες freemind:
Increase the number of transactions that can be processed simultaneously
Utilize existing 32-bit applications technologies while maintaining 64-bit future readiness
το τελευταίο που υπογράμμισα σημαίνει ότι οι HT cpu της είναι σε θέση να τρέξουν και 32bit software και 64Βιτ. αν σήμερα εσύ τρέχεις προγράμματα σε 32bit η cpu σου δεν θα έχει αύριο πρόβλημα να τρέξει τα ίδια η όποια άλλα γραμμένα για 64bit.
το Hyper-Threading <HT> σημαίνει διπύρηνους ή τετραπύρηνους επεξεργαστές που μπορούν ταυτόχρονα να δημιουργούν πολλαπλά threads <νήματα> για την ταυτόχρονη <και παράλληλη> εκτέλεση τών εντολών που προέρχονται από διάφορα τμήματα του λειτουργικού συστήματος. windows στην περίπτωσή σου αλλά βέβαια και unix και linux και άλλα. οπωσδήποτε το εάν αυτές όλες τις νέες τεχνολογίες μπορείς να τις εκμεταλλευτείς εξαρτάται το αν το λειτουργικό σου σύστημα είναι σε θέση να τις εκμεταλλευτεί κι από το αν το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς είναι γραμμένο στον ανάλογο κώδικα. εάν ο κώδικάς του έχει γραφτεί για να τρέχει σε οποιαδήποτε έκδοση των windows <από 2000 και πάνω μέχρι και v.7, πχ>  τότε δεν είναι σε θέση να στείλει ταυτόχρονα πολλαπλές εντολές προς ταυτόχρονη εκτέλεση στη HT cpu σου, διπύρηνη η τετραπύρηνη, μέσω της αρχιτεκτονικής της, και τότε πρακτικά σού είναι προσωρινά
ανεκμετάλλευτη υτή η cpu, και περιμένεις μέχρι να βγει κάποια νέα έκδοση τού προγράμματος που σε ενδιαφέρει η οποία θα αξιοποιεί κατάλληλα τον εξοπλισμό του pc σου και βέβαια το λειτουργικό σου σύστημα. τα windows 7 είναι σε θέση να κάνουν χρήση των νέων cpu της intel επειδή αυτές οι δύο εταιρείες συνεργάζονται καλά μεταξύ τους. προηγείται πάντα η intel αλλά κι η microsoft δεν αργεί πολύ να απαντήσει. μετά τη microsoft και μετά από αρκετό καιρό αναπροσαρμόζουν τα προγράμματά τους και οι διάφορες άλλες εταιρίες λογισμικού. μια φιλική και επαγγελματική συμβουλή από μέρους μου είναι το να μην ξοδεύεσαι σε νέες κι ακριβές cpu τις οποίες για να τις χρησιμοποιήσεις στο έπακρο θα περιμένεις 1-2-3 χρόνια όταν  θα έχει βγει το ανάλογο λογισμικό κι αυτές θα είναι πλέον σχετικά πολύ φτηνές.
τελειώνω με λίγα καθαρά τεχνικά αλλά και απλά στην κατανόηση από την intel :

HT Technology requires a computer system with:
A processor that supports HT Technology
<ο δικός σου υποστηρίζει, είναι αυτός: system bus 800 MHz cpu 3 GHz, αν κατάλαβα καλά>
<ο 3.06 έχει system bus στα 533 και μπορείς να τα δεις αυτά στην εκκίνηση αρχή-αρχή>
HT Technology enabled chipset <αυτό σημαίνει και motherboard ανάλογη βέβαια>
HT Technology enabled system BIOS <αυτό σημαίνει ολοκαίνουριο bios>
HT Technology enabled/optimized operating system
<αυτό σημαίνει windows 7 και πάνω  :)>
ελπίζω στην προσπάθειά μου να σε διαφωτίσω να μη σε συσκότισα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/10, 03:46 από FloatingPoint »
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Αν και βρηκα λυση, σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση! Πραγματικα τα 64bit προγραμματα τα "τρεχει" μια χαρα, παρολο που ειναι παλιας τεχνολογιας ο επεξεργαστης ( ε, οι HT ηταν μεν για την εποχη τους πρωτοτυποι, αλλα εχουν περασει τοσα χρονια απο τοτε ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
απάντηση μόνο για τον freemind, και ανταπάντηση μόνο απο αυτόν παρακαλώ αφού αυτός άνοιξε το θέμα, αν το θέλει φυσικά η αν θέλει περισσότερες επεξηγήσεις από κάποιον επαγγελματία τής πληροφορικής.

(άντε να μην συγχυστώ σήμερα) πολύ στιλακι και ύφος  ::). Δεν είσαι ο μόνος γνώστης ή επαγγελματιας φίλε και όταν γράφεις κάτι δημόσια θα πάρεις και δημόσια απάντηση, αλλιώς υπάρχουν και τα pm  ;) αν θέλεις απάντηση μόνο απ τον
freemind

καλωσόρισες  8)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
(άντε να μην συγχiστώ σήμερα) πολύ στιλακι και ύφος ::).

καλωσόρισες  8)

και καλώς σας βρήκα.  :). είναι αλήθεια ότι ταλαντεύτηκα ανάμεσα στο να στείλω ένα p.m στον freemind όπως λες κι εσύ και στο να στείλω κάτι τέτοιο σε post. κατάληξα στο να το στείλω σε ποστ για να το δουν κι άλλα ενδιαφερόμενα μέλη. είπα ότι δεν επιθυμώ ανταπαντήσεις από άλλα μέλη για να μην εμπλακεί το θέμα σε ανώφελες αντιπαραθέσεις που είναι εντελώς περιττές σε θέματα τεχνικά. άμα ένα καθαρά τεχνικό θέμα είναι έτσι, είναι έτσι και πάει και τελείωσε. θα σε παρακαλούσα να μη με θεωρείς ως υπεροπτικό επειδή θεωρώ πως έτσι έχει το πράγμα. άμα φωνάξω τον τεχνίτη υδραυλικό σπίτι μου δε θ'αρχίσω να τού κάνω υποδείξεις για το πως να κάνει τη δουλειά του. θα φύγω και θα τον αφήσω ήσυχο να κάνει τη δουλειά του κι ύστερα να μου στείλει το λογαριασμό. απλά πράγματα για να μην κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη και κάνουμε δύσκολη ταυτόχρονα και τη ζωή άλλων. δεν είμαι μέλος μονάχα αυτού τού φόρουμ είμαι και σε άλλα, και παντού βλέπω την ίδια κατάσταση, αρπάζονται δηλαδή για το τίποτα και το κάθε μέλος πετάει το μακρύ και το κοντό του αδιαφορώντας ακόμη και για το αν γνωρίζει αυτό για το οποίο μιλάει. κουβέντες του καφενείου τις λέει ο λαός. αυτό με έκανε να πω ότι δε θέλω μπλέξιμο σε κόντρες γύρω από καθαρά τεχνικά θέματα που επιλύονται μονάχα άμα κάποιος γνωρίζει καλά το αντικείμενο. ας μην το παίρνες προσωπικά, δεν είχα διάθεση να θίξω εσένα η οποιοδήποτε άλλο μέλος. κατά τα άλλα ασφαλώς και μπορείς να γράψεις κι εσύ και ο καθένας την άποψή του γύρω από αυτά που λέω. δεν είπα ότι δεν δέχομαι άλλη άποψη, είπα ότι δεν επιθυμώ εμπλοκή σε ιντερνετικές αντιπαραθέσεις. δεν έχω αντιπαράθεση μαζί σου, κι απλώς απαντώ στο προσωπικό σχόλιο που έκανες. κανένα υφάκι και κανένα στυλάκι δεν θέλω να έχω. μιλάω και γράφω ανάλογα με αυτά που γνωρίζω και τίποτα άλλο.
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
@FloatingPoint
Ποιός ο λόγος για να γίνει αντιπαράθεση; Δεν μιλάμε π.χ. για ποδόσφαιρο. Στην τεχνολογία τα πράγματα είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό "μετρημένα κουκιά".
Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου πάντως ;)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έβαλες τα 7 utimate-64-bit και έτρεξαν ??
Σύμφωνα με τα requirements http://www.windowsreinstall.com/win7ultimate/about/systemrequirements.htm μια χαρά σηκώνουν τον 32bit, αλλά για την συγεκριμένη έκδιση πάλι μου μένανε αμφιβολίες...

Καλύτερα νομίζω που κράτησες τα 32bit γιατί μάλλον θα έχεις και καλύτερη συμβατότητα με τα παλιά σου προγράμματα.

Έχε πάντως υπόψην οτι όταν κάνεις αναβάθμιση, τα 4GB πάλι άχρηστα θα σου είναι (ddr 1 είναι ??) γιατί δεν θα πάνε με την νέα Motherboard, οπότε σκέψου να τα πουλήσεις..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο υπολογιστης δεν προκειται να αναβαθμιστει σαν hardware, αλλα θα παροπλιστει σε πιο...media καταστασεις ;) Και τοτε δε θα ενδιαφερομαι εαν τρεχει με 3GB RAM ή 4 ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Για να μην ανοιγω νεο θεμα, θα ηθελα να ρωτησω κατι που αφορα τους σκληρους δισκους!

Καταρχας να πω πως οτι προκειται να ρωτησω το εψαξα και στο διαδικτυο, μονο που οι πληροφοριες ειναι τοσο αντιφατικες που μπερδευτηκα περισσοτερο!

Ο υπολογιστης "φοραει" σκληρους SATA I των 1,5Gbit/sec. Βεβαια εχει και τα αναλογα βυσματα!
Ψαχνοντας στο διαδικτυο παρατηρησα πως πλεον οι δισκοι ειναι σε SATA II τεχνολογια ( δηλαδη 3Gb/s ) και νεοτερες εκδοσεις!

Επειδη ο ενας σκληρος εφτασε στα ορια αντοχης του ( λειτουργικα και χωρητικα ) σκεφτομαι να τον αλλαξω, αλλα δε ξερω εαν ειναι συμβατες οι 2 τεχνολογιες. Στο διαδικτυο πλεον πουλανε μονο SATA II σκληρους, αλλα δεν εχω την απαραιτητη τεχνογνωσια για το εαν τα βυσματα και οι ιδιοτητες ειναι συμβατες μεταξυ των 2 εκδοσεων!

Να τονισω πως τρεχω Win 7 στο σκληρο που θελω να αλλαξω ( οι αλλοι 2 τρεχουν XP, αλλα ειναι μουσικοι "σκληροι" ) και η MOBO εχει τη τελευταια εκδοση flash, οποτε ειναι συμβατη με δισκους που εχουν χωρητικοτητα ανω των 500GB!

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ναι, μια χαρά θα παίξει ο 3Gbit/sec δίσκος σε 1.5 interface, καθώς κάνει auto-negotiate την ταχύτητα και θα την ρίξει στα 1.5.
(http://www.tomshardware.co.uk/forum/235528-14-sata-hard-drive-sata-motherboard)

Αυτό που έχει περισσότερη σημασία, είναι το transfer rate από το πλατώ του δίσκου στο buffer, κι αυτό είναι σχετικά μικρό (πρόσθεσε και καθυστερήσεις λόγω fragmentation...).  (http://en.wikipedia.org/wiki/Hard_disk_drive#Data_transfer_rate)

Αν θες να έχεις μεγάλη ταχύτητα (π.χ. για να δουλεύεις μεγάλα αρχεία ήχου), φτιάξε ένα RAID 0
(http://en.wikipedia.org/wiki/RAID0#RAID_0)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ευχαριστω πολυ Βασιλη!

Δε μπορω να φτιαξω RAID στο συγκεκριμενο υπολογιστη διοτι τρεχω με 3 σκληρους ( 2 SATA κι εναν ATA ως backup  ) οι οποιοι εχουν δικο τους λειτουργικο ο καθενας ;)! Και η MOBO εχει θεση για 2 SATA I και 2 ATA.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τότε, αν θες, αγόρασε μια κάρτα pci to sata...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ηδη το Cubase υποστηριζει file allocation. Σε αυτο χρησιμοποιω τους ATA και SATA σκληρους. Οι ταχυτητες γενικα ειναι αρκετα καλες ακομα και σε ATA πρωτοκολο, διοτι το streaming δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο. Ευχαριστω παντως για την προταση!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
24287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/06, 20:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
68 Απαντήσεις
23729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/12, 00:41
από AlteredMind
0 Απαντήσεις
1942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 18:16
από gamanos
31 Απαντήσεις
11275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 22:21
από SWEET*STRINGS
6 Απαντήσεις
6656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/08, 19:08
από sotoman
2 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 17:16
από RoyBatty
19 Απαντήσεις
8300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 16:16
από Jezus
4 Απαντήσεις
2851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/08, 21:23
από ibanezman
5 Απαντήσεις
3432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 04:05
από stratocasteros
1 Απαντήσεις
2963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 13:29
από freemind