Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου  (Αναγνώστηκε 10752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας εχω ενα προβλημα σχετικα με το λαπτοπ μου ( TOSHIBA )... το προβλημα ειναι οτι πανω στο εικονιδιο της μπαταριας κατω δεξια εχει 1 κοκκινο χ ... οταν παταω εκει μου λεει "εξεταστε το ενδεχομενο αντικαταστασης μπαταριας...παρακατω λεει οτι μπορει σε ανυποπτο χρονο να τερματιστει η λειτουργεια. και οντω 1 φορα εκλεισε ενω η μπαταρια ηταν full... Πρεπει να αλλαξω μπαταρια ??? τι γινεται βοη8εια...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #1 στις: 06/05/11, 15:15 »
καλά...ηρέμησε....δεν θα αυτοκαταστραφεί το λάπτοπ σε 5 δευτερόλεπτα.... :P
λογικά ναι....τα φτυσε η μπαταρία σου....
αλλά μια βόλτα σε ένα σχετικό κατάστημα θα βοηθούσε....

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #2 στις: 06/05/11, 15:24 »
^^^^^^^^^^^
μαλλον αυτο 8α κανω.... αλλα μηπως ξερετε ξανα καταστημα στο ιντερνετ που να πουλα μπαταριες ??? απο οτι ειδα στο πλαισιο dn exei gia toshiba...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #3 στις: 06/05/11, 16:05 »
κάπου πάνω στη μπαταρία λέει τον κωδικό του μοντέλου της...
αν τον βρεις μετά θα είνα πανεύκολο να βρεις καταστήματα που τις πουλάνε....

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #4 στις: 06/05/11, 18:24 »
Γεια σας εχω ενα προβλημα σχετικα με το λαπτοπ μου ( TOSHIBA )... το προβλημα ειναι οτι πανω στο εικονιδιο της μπαταριας κατω δεξια εχει 1 κοκκινο χ ... οταν παταω εκει μου λεει "εξεταστε το ενδεχομενο αντικαταστασης μπαταριας...παρακατω λεει οτι μπορει σε ανυποπτο χρονο να τερματιστει η λειτουργεια. και οντω 1 φορα εκλεισε ενω η μπαταρια ηταν full... Πρεπει να αλλαξω μπαταρια ??? τι γινεται βοη8εια...
Μηπως εχεις για πολυ ωρα το λαπτοπ στο ρευμα με την μπαταρια μεσα?Αν το κανεις αυτο συνεχεια αυτο την...πη.αει την μπαταρια χωρις ελεος και χαλαει γρηγορα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #5 στις: 06/05/11, 18:38 »
Σου λέει οτι πρέπει να αλλάξεις μπαταρία, και μας ρωτάς αν πρέπει να αλλάξεις μπαταρία?
Αντιπροσωπεία της Τοshiba έψαξες? Γιατι προσωπικά μου πήρε 2 αναζητήσεις για να τη βρώ...

Μπες εδώ και επικοινώνησε μαζί τους, είμαι σίγουρος οτι θα είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικοί.
http://www.ideal.gr/
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #6 στις: 06/05/11, 19:56 »
Μηπως εχεις για πολυ ωρα το λαπτοπ στο ρευμα με την μπαταρια μεσα?Αν το κανεις αυτο συνεχεια αυτο την...πη.αει την μπαταρια χωρις ελεος και χαλαει γρηγορα.

Εγω συνεχεια ετσι το εχω, ειτε ειναι κλειστο ειτε ανοιχτο, με το σκεπτικο οτι δεν θα επιβαρυνεται η μπαταρια. :wall Μπραβο μου.

Οι μπαταριες πανε μονο με βαση το laptop η υπαρχουν standard μοντελα μπαταριων; Γιατι εμενα ειναι "μαρκα με 'καψες", αν και δεν νομιζω να υφισταται πλεον η εταιρια. ::)
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #7 στις: 06/05/11, 20:00 »
Εγω συνεχεια ετσι το εχω, ειτε ειναι κλειστο ειτε ανοιχτο, με το σκεπτικο οτι δεν θα επιβαρυνεται η μπαταρια. :wall Μπραβο μου.
βγάλ'τη όπως είσαι :P

Οι μπαταριες πανε μονο με βαση το laptop η υπαρχουν standard μοντελα μπαταριων; Γιατι εμενα ειναι "μαρκα με 'καψες", αν και δεν νομιζω να υφισταται πλεον η εταιρια. ::)
πάνε με μοντέλα....δες τον κωδικό και ψάξε το μοντέλο...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #8 στις: 06/05/11, 20:25 »
Εγω συνεχεια ετσι το εχω, ειτε ειναι κλειστο ειτε ανοιχτο, με το σκεπτικο οτι δεν θα επιβαρυνεται η μπαταρια. :wall Μπραβο μου.
βγάλ'τη όπως είσαι :P

Παίζει και το σενάριο να μην δουλευει χωρίς την μπαταρία,και ας το εχεις μόνιμα στο ρεύμα.
Και γω το δικό μου ετσι το εχω ,εν γνώση μου.Ο μονος τροπος ,αν θελεις να επιμηκύνεις τη ζωή της μπαταρίας,είναι κατα διαστήματα να το αφήνεις να ξεφορτίζεται τελείως...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #9 στις: 06/05/11, 20:37 »
δε νομίζω ΚΑΝΕΝΑ λαπτοπ να μη δουλεύει ενώ είναι στο ρεύμα κι ας λείπει η μπαταρία.... ???

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #10 στις: 06/05/11, 21:37 »
δε νομίζω ΚΑΝΕΝΑ λαπτοπ να μη δουλεύει ενώ είναι στο ρεύμα κι ας λείπει η μπαταρία.... ???

Γνωστες μαρκες και σχετικα καινούρια είναι όπως τα λές...
Σε παλια κινεζικα noname εβλεπες ό,τι ήθελες...

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #11 στις: 06/05/11, 22:21 »
Ναι οντως το εχω παρα πολλες ωρες στο ρευμα... δν το ηξερα αυτο οτι την "γαργαλαει" την μπαταρια

Αποσυνδεδεμένος Fanourius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Lots of light and shade in the music.
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #12 στις: 07/05/11, 09:17 »
Έχει και το eshop μπαταρίες για φορητούς υπολογιστές, ρίξε μια ματιά και εκεί. Όντως το να έχεις την μπαταρία πάνω απο την στιγμή που χρησιμοποιείς τον φορητό σαν desktop επιβαρύνει αρκετά την μπαταρία του γιατι της δίνει συνέχεια ρεύμα. Καλό θα ήταν να την αφήνεις να εκφορτίζει καμια φορά και να κάνει αυτό που σχεδιάστηκε να κάνει  ;D

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #13 στις: 08/05/11, 03:56 »
Γενικοί κανόνες μακροζωίας μπαταρίας:           (κάποιους απ αυτούς μας τους είπαν στη σχολή (ή αλλιώς σ' ένα Ιδρυμα εκπαιδευτικό του ελληνικού δημοσίου ;D ))




-Δεν αφήνουμε την μπαταρία να πέσει κάτω από 10%
-Δεν την φορτίζουμε πάνω απο 70-80%


-Δεν την αποφορτίζουμε πλήρως, ο αστικός μύθος που κυκλοφορούσε στα πρωτα χρόνια της εποχής των κινητών Εν Ελλάδι, ότι ειν καλό να τελειώνει τερμα η μπαταρία ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΑΤΑΤΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΧΡΗΣΤΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ (ισχύει και για άλλους τύπους μπαταριών)


Αυτά για να έχουμε ΠΑΡΑΠΑΝΩ κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης


Επίσης καλό είναι όταν δεν χρησιμοποιούμε την μπαταρία, να την φυλάσσουμε φορτισμένη κατα 44% περίπου
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #14 στις: 08/05/11, 10:44 »
Γενικοί κανόνες μακροζωίας μπαταρίας:           (κάποιους απ αυτούς μας τους είπαν στη σχολή (ή αλλιώς σ' ένα Ιδρυμα εκπαιδευτικό του ελληνικού δημοσίου ;D ))




-Δεν αφήνουμε την μπαταρία να πέσει κάτω από 10%
-Δεν την φορτίζουμε πάνω απο 70-80%


-Δεν την αποφορτίζουμε πλήρως, ο αστικός μύθος που κυκλοφορούσε στα πρωτα χρόνια της εποχής των κινητών Εν Ελλάδι, ότι ειν καλό να τελειώνει τερμα η μπαταρία ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΑΤΑΤΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΧΡΗΣΤΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ (ισχύει και για άλλους τύπους μπαταριών)


Αυτά για να έχουμε ΠΑΡΑΠΑΝΩ κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης


Επίσης καλό είναι όταν δεν χρησιμοποιούμε την μπαταρία, να την φυλάσσουμε φορτισμένη κατα 44% περίπου
Για ποιο τύπο μπαταριών μιλάς?NiCD,NiMH ή Li-ion?
Δηλαδη λες ότι συμπεριφέρονται όλες το ίδιο?Δεν εχει έχεις ακούσει για το Battery memory effect?

Mε συγχωρείς,αλλά οι κατασκευαστές επαναφορτιζομενων προιόντων στις οδηγίες χρήσης τους ,δεν γράφουν τίποτα τέτοιο απ'αυτά που υποστηρίζεις,και μερικές φορές μάλιστα τα αντίθετα!(ιδίως στις μπαταρίες καδμίου που ακομα κυκλοφορούν)Αυτό που αναφέρουν είναι να αποφευγεται η υπερφόρτωση ,αλλά όχι η πλήρης φόρτιση!
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #15 στις: 08/05/11, 10:45 »
o καλυτερος τροπος μακροζωιας μιας μπαταριας ειναι να....μη χρησιμοποιεις μπαταρια.Παιρνεις ενα ωραιο desktop και κανεις τη δουλεια σου ομορφα.Αμα τωρα ψηνεσαι οπωσδηποτε για λαπτοπ διαλεγεις ενα πολυ φτηνο(οχι ομως netbook) ισα ισα για τις βασικες αναγκες πχ νετ.....γιατι πολλα λεφτα για λαπτοπ ειναι πεταμενα λεφτά 8) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #16 στις: 08/05/11, 10:59 »
o καλυτερος τροπος μακροζωιας μιας μπαταριας ειναι να....μη χρησιμοποιεις μπαταρια.Παιρνεις ενα ωραιο desktop και κανεις τη δουλεια σου ομορφα.Αμα τωρα ψηνεσαι οπωσδηποτε για λαπτοπ διαλεγεις ενα πολυ φτηνο(οχι ομως netbook) ισα ισα για τις βασικες αναγκες πχ νετ.....γιατι πολλα λεφτα για λαπτοπ ειναι πεταμενα λεφτά 8) .
Συμφωνω και γω .Μια φορα την πατησα με ακριβο λαπτοπ και απο τοτε στραφηκα στο πολυ φτηνο(για να μην  :'( αμα τα παίξει) ,και ενα καλο desktop
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #17 στις: 08/05/11, 12:58 »
o καλυτερος τροπος μακροζωιας μιας μπαταριας ειναι να....μη χρησιμοποιεις μπαταρια.Παιρνεις ενα ωραιο desktop και κανεις τη δουλεια σου ομορφα.Αμα τωρα ψηνεσαι οπωσδηποτε για λαπτοπ διαλεγεις ενα πολυ φτηνο(οχι ομως netbook) ισα ισα για τις βασικες αναγκες πχ νετ.....γιατι πολλα λεφτα για λαπτοπ ειναι πεταμενα λεφτά 8) .
Συμφωνω και γω .Μια φορα την πατησα με ακριβο λαπτοπ και απο τοτε στραφηκα στο πολυ φτηνο(για να μην  :'( αμα τα παίξει) ,και ενα καλο desktop
Ετσι ειναι..να δινεις λεφτα αλλα τουλαχιστον να πιανουν τοπο και να αντεχουν στο χρονο.Πλεον η μονη χρηση ενος φτηνου λαπτοπ για μενα ειναι οταν ειμαι πεθαμενος απο την κουραση για το κρεβατι αλλα ακομα και εκει το χρησιμοποιω σαν control για να χειριζομαι τον ι-μακη που ειναι στο αλλο δωματιο.Καθαρα διεκπεραιωτικη χρηση δηλαδη.Δεν ειναι για πολλα πολλα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #18 στις: 08/05/11, 14:01 »
O καθένας πράττει όπως θεωρεί σωστότερα
και ο κατασκευαστής θέλει να βγάλει κανα παραπάνω φραγκο, πουλώντας άλλη μια μπαταρία (δεν θέλει το καλό της τσέπης του καταναλωτή αλλά της δικιάς του εννοείται)
τονίζοντας  μάλιστα στα manual ότι οι ΔΙΚΕΣ του μπαταρίες είναι οι καταλληλότερες και πιο σουπερ...
ενώ μπορεί να ναι ολόιδιες με άλλες after market που απλά δεν έχουν το logo του επάνω
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #19 στις: 08/05/11, 15:01 »
O καθένας πράττει όπως θεωρεί σωστότερα
και ο κατασκευαστής θέλει να βγάλει κανα παραπάνω φραγκο, πουλώντας άλλη μια μπαταρία (δεν θέλει το καλό της τσέπης του καταναλωτή αλλά της δικιάς του εννοείται)
τονίζοντας  μάλιστα στα manual ότι οι ΔΙΚΕΣ του μπαταρίες είναι οι καταλληλότερες και πιο σουπερ...
ενώ μπορεί να ναι ολόιδιες με άλλες after market που απλά δεν έχουν το logo του επάνω
Ο κατασκευαστης θελει το καλο της δικιάς του τσεπης,εννοείται,αλλά θέλει και ευχαριστημενο καταναλωτή.Αν σου χαλασει γρηγορα η επαναφορτιζομενη συσκευη(απο κακες οδηγίες),3 προβλήματα θα εχει ο κατασκευαστης:
1.Θα κάνει κακό στην τσεπη του,γιατι εφοσον θα ειναι εντος εγγύησης θα αναγκαστει να την αντικαταστησει
2.Θα χασει ενα καταναλωτή,γιατί προφανως αυτός που την επαθε δεν θα ξαναψωνήσει προιόν της εταιρίας
3.Θα χάσει αρκετους πιθανους πελάτες απο την δυσφήμιση που θα υποστεί απο τον δυσαρεστημενο πελάτη(συζητήσεις,ιντερνετ,φορουμ κλπ)

Αρα το σενάριο να δίνει λάθος οδηγίες χρήσης ο κατασκευαστής ,είναι τουλάχιστον άτοπο...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #20 στις: 16/05/11, 18:28 »
Anyway ότι προ-είπα δεν το ανακάλυψα μια μέρα ξαφνικά, κάπου το έμαθα και το δα ότι δουλεύει στην πράξη


όποιος θέλει ας αποφορτίζει τελείως μπαταρίες, και ας βασίζεται σε hype θεωρίες περι memory effect


ελάχιστες εταιρίες ενδιαφέρονται πραγματικά για το after sales, δυστυχώς το σενάριο που λέω είναι πραγματικό,
τη σήμερον ημέρα οι περισσότερες εταιρίες σκαν τα πολλά λεφτά στο marketing και ότι περισσέψει πάει σε research & development
και όπου αλλού υπάρχει ανάγκη


δεν είναι ευαγγέλιο 100% τα γραφόμενα σε ένα manual (που ίσως να ναι και κακογραμμένο), π.χ. σε άλλο φόρουμ διάβαζα απόψεις για τη σωστή χρήση
του standby σε λαμπάτους ενισχυτές (παρεπιπτόντως το ίδιο πράμα έιχε συζητηθεί 4-5 φορές σε διαφορετικά threads/νήματα), ε κάποιες εταιρίες στα εγχειρίδια
 τους πρότειναν κάτι που δεν ήταν αναγκαστικά σωστό ή έστω άκρως απαραίτητο, γι αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ για να βγάζεις κάποια άκρη


άλλο επαναφορτιζόμενη συσκευή (=συσκευη με ΜΗ αποσπώμενη μπαταρία, ξυριστική, i-pad κ.λ.π.) και άλλο συσκευή με μπαταρία


δεν έγινε κουβέντα για  βλάβη συσκευής παραπάνω, ειπώθηκαν κάποια πράματα για ν' αντέξει παραπάνω η μπαταρία, και να χει κάβαντζα τις maximum
ώρες αντοχής που θα μπορούσε να χει  :)
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με την μπαταρια του φορητου μου
« Απάντηση #21 στις: 16/05/11, 23:35 »
Anyway ότι προ-είπα δεν το ανακάλυψα μια μέρα ξαφνικά, κάπου το έμαθα και το δα ότι δουλεύει στην πράξη


όποιος θέλει ας αποφορτίζει τελείως μπαταρίες, και ας βασίζεται σε hype θεωρίες περι memory effect


ελάχιστες εταιρίες ενδιαφέρονται πραγματικά για το after sales, δυστυχώς το σενάριο που λέω είναι πραγματικό,
τη σήμερον ημέρα οι περισσότερες εταιρίες σκαν τα πολλά λεφτά στο marketing και ότι περισσέψει πάει σε research & development
και όπου αλλού υπάρχει ανάγκη


δεν είναι ευαγγέλιο 100% τα γραφόμενα σε ένα manual (που ίσως να ναι και κακογραμμένο), π.χ. σε άλλο φόρουμ διάβαζα απόψεις για τη σωστή χρήση
του standby σε λαμπάτους ενισχυτές (παρεπιπτόντως το ίδιο πράμα έιχε συζητηθεί 4-5 φορές σε διαφορετικά threads/νήματα), ε κάποιες εταιρίες στα εγχειρίδια
 τους πρότειναν κάτι που δεν ήταν αναγκαστικά σωστό ή έστω άκρως απαραίτητο, γι αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ για να βγάζεις κάποια άκρη


άλλο επαναφορτιζόμενη συσκευή (=συσκευη με ΜΗ αποσπώμενη μπαταρία, ξυριστική, i-pad κ.λ.π.) και άλλο συσκευή με μπαταρία


δεν έγινε κουβέντα για  βλάβη συσκευής παραπάνω, ειπώθηκαν κάποια πράματα για ν' αντέξει παραπάνω η μπαταρία, και να χει κάβαντζα τις maximum
ώρες αντοχής που θα μπορούσε να χει  :)
Toυλάχιστον δεν τεκμηριώνεις αυτά που λές.Το ότι εκανες κάτι και μπορεί να δουλεψε σε σένα δεν είναι γενικός κανόνας.Παρεπεμψε μας σε βιβλιογραφία,site,από που τελος πάντων αντλεις τις πληροφορίες σου ,ωστε να πειστούμε κι εμείς,γιατι οπως καταλαβαίνεις οι αποψεις σου ειναι κοντρα σε ο,τι ξερουμε και εχει γραφτει απο τους κατασκευαστες.

Αραγε προσπαθω να καταλαβω τι διαφορα εχει η επαναφορτιζομενη συσκευη απο την συσκευη με μπαταρία... ???
Καταληγω ότι στην μια πρεπει να την ξεβιδωσεις για να βγαλεις την μπαταρια,και στην άλλη εχει κουμπακι που το πατας και την βγαζεις....! :o

Και κάτι για τα φορουμ.Τα φορουμ ειναι κατι σαν cyber καφενεία,όποτε ό,τι γραφεται δεν είναι και σωστό.Πρεπει να αξιολογείς τις πληροφορίες που υιοθετείς

Eπισης το να αμφισβητείς το μανουαλ του κατασκευαστη,μου θυμιζει την παροιμία ''η αλεπου 100 χρονων,το αλεπουδακι 110''.
Δηλαδη εμεις στα φορουμ ξερουμε πιο καλα πως δουλευει ο MESA BOOGIE απο τον Randall Smith!


Just my 2 cents
End of story
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
20690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/19, 22:03
από saved
73 Απαντήσεις
30110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
21 Απαντήσεις
9715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 14:07
από Giorgos K.
14 Απαντήσεις
5773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/09, 12:46
από Ogun-Sotis
12 Απαντήσεις
5358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/09, 16:49
από ggeorgios
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 16:26
από kaloferis
11 Απαντήσεις
4716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 10:06
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
2708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 12:50
από Nikolas66
30 Απαντήσεις
9468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 20:07
από ESPfan
2 Απαντήσεις
9951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 15:57
από Μητσάκος