Αποστολέας Θέμα: Noise suppressor-noise gate  (Αναγνώστηκε 13183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mouzakinio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Noise suppressor-noise gate
« στις: 15/11/10, 20:02 »
Επειδη δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με τα εφφε,ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο παραπανω πεταλιων και ποσο αναγκαια ειναι σε μια σιρα απο πεταλια???
Ignorance is bliss

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #1 στις: 18/11/10, 10:54 »
To Noise Suppressor λειτουργεί ενώ παίζεις, και μειώνει (θεωρητικά) τους ενοχλητικούς θορύβους, όπως το Hiss, το Hum και τον γενικό background θόρυβο από το να αναμιγνύονται με την μουσική σου. Είναι πολύ παρεμβατικά κυκλώματα και δύσκολο να βρείς Noise Suppressor που να μην σου χαλάει σε κάποιο βαθμό την χροιά και τις δυναμικές από το όργανο σου.

To Noise Gate λειτουργεί όταν σταματάς να παίζεις, και κάτω από ένα χαμηλό όριο έντασης που ρυθμίζεις εσύ, κόβει τελείως το σήμα, ώστε πάλι να μην ακούγονται ενοχλητικοί θόρυβοι, σαν να κλείνεις τελείως το volume της κιθάρας, αλλά αυτόματα (gate). Δεν είναι παρεμβατικό και αν είναι καλό, δεν χαλάει καθόλου την χροιά και τις δυναμικές από το όργανο σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #2 στις: 18/11/10, 11:07 »
Στο pocket pod (τώρα θα μου πεις "ειπα να είναι καλό" αλλά τέλος παντων :P ) όταν αυξάνω το noise gate σίγουρα μειώνει ήχο από την κιθάρα....δλδ δεν το βλέπω να δουλεύει μονο όταν δεν παίζω....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #3 στις: 18/11/10, 11:15 »
Ακομα και noise gate να παρεις παντως, θα χρειαστει να ψαχτεις λιγο, γιατι με extreme settings στα threshold και γενικοτερα στο envelope του gate, μπορει να χανεις sustain και δυναμικες οταν θα θες να χαμηλωνεις απο το volume της κιθαρας...
Θα ελεγα πριν ξεκινησεις να χρησιμοποιεις noise gate, πρωτα να προσπαθησεις να εξαλλειψεις οτι αλλες πηγες θορυβου μπορει να υπαρχουν, οπως πχ κακης ποιοτητας καλωδια, ακροδεκτες, διακοπτες, ποτενσιομετρα, γειωσεις, μαγνητικες μονωσεις, καλους μαγνητες, καλες λαμπες και σωστη λειτουργια του ενισχυτη, αποφυγη ground loops κτλ. Αφου εξασφαλισεις ολα αυτα, αν συνεχισεις να εχεις θεμα με θορυβο, τοτε παρε και ενα καλο noise gate και χρησιμοποιησε το με φειδω στους lead ηχους και πιο εντονα αν θες στα ρυθμικα (που θες πχ να κοβεται αποτομα ο ηχος για να ειναι πιο στακατος κτλ)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #4 στις: 18/11/10, 13:21 »
Στο pocket pod (τώρα θα μου πεις "ειπα να είναι καλό" αλλά τέλος παντων :P ) όταν αυξάνω το noise gate σίγουρα μειώνει ήχο από την κιθάρα....δλδ δεν το βλέπω να δουλεύει μονο όταν δεν παίζω....
Επειδή έχω και εγώ ένα Pocket POD το Noise Gate που έχει δεν είναι κλασσικό, παρά μία μίξη και των δύο λειτουργιών που ανέφερα, γεγονός που επιβεβαιώνεται και από το manual:
"Pocket POD also includes a built-in noise gate, intended to reduce the hiss and noise guitar systems tend to put out when you’re not playing"
..επιπλέον είναι και ψηφιακό (software).
Οπότε χαμήλωσε το όσο γίνεται ώστε να πάψει να είναι τόσο παρεμβατικό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #5 στις: 18/11/10, 13:28 »
πολλές φορές το έχω στο off για να αυξηθούν sustain και βρωμιά αλλά όταν το ανεβάζω γλυκαίνει τόσο πολύ ο ήχος...! :D

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #6 στις: 19/06/11, 11:07 »
για να μην ανοιξω νεο θεμα, επειδη με καλυπτει αυτο...
στον engl scramer combo 50 που χρησιμποιω μονο το lead channel και παιζω thrash/death, λετε να βαλω ενα Boss ns-2? θα εβαζα suppressor αλλα εφοσον ο adr1anos ειπε πως αλλαζει τη χροια, δν θελω.
Επισης, πως λεγεται αυτος ο μηχανισμος που χρησιμποιουν συνηθως στους λαμπατους για να βγαζουν οσο το δυνατο καλυτερο ηχο?

πιο συγκεκριμενα, ανεβαζουμε στις 3 o clock το μαστερ βολ., αλλα ειναι σαν να παιζουμε με 9 o clock?
Σας μπερδεψα? :D Το ειχα ακουσει σαν "κοφτη", καπως ετσι!

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #7 στις: 19/06/11, 11:49 »

Επισης, πως λεγεται αυτος ο μηχανισμος που χρησιμποιουν συνηθως στους λαμπατους για να βγαζουν οσο το δυνατο καλυτερο ηχο?

πιο συγκεκριμενα, ανεβαζουμε στις 3 o clock το μαστερ βολ., αλλα ειναι σαν να παιζουμε με 9 o clock?
Σας μπερδεψα? :D Το ειχα ακουσει σαν "κοφτη", καπως ετσι!

Attenuator μαλλον εννοείς...
http://www.thdelectronics.com/product_page_hotplate.html
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος tendril

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #8 στις: 06/07/11, 09:23 »
για να μην ανοιξω νεο θεμα, επειδη με καλυπτει αυτο...
στον engl scramer combo 50 που χρησιμποιω μονο το lead channel και παιζω thrash/death, λετε να βαλω ενα Boss ns-2? θα εβαζα suppressor αλλα εφοσον ο adr1anos ειπε πως αλλαζει τη χροια, δν θελω.
Επισης, πως λεγεται αυτος ο μηχανισμος που χρησιμποιουν συνηθως στους λαμπατους για να βγαζουν οσο το δυνατο καλυτερο ηχο?

πιο συγκεκριμενα, ανεβαζουμε στις 3 o clock το μαστερ βολ., αλλα ειναι σαν να παιζουμε με 9 o clock?
Σας μπερδεψα? :D Το ειχα ακουσει σαν "κοφτη", καπως ετσι!

Για εξαφανιση θορυβου χρησιμοποιω το πεταλακι rocktron hush.Απο τα καλυτερα noise gate κ ιδιαιτερα  σε ρακ μορφη.

Αποσυνδεδεμένος Choanes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #9 στις: 15/02/19, 12:52 »
Στο φόρουμ οι άνθρωποι μιλούσαν για ένα καταστολέα θορύβου και θύρα θορύβου. Έχουν διαφορετικές απόψεις σύμφωνα με την κατανόησή τους και τις εμπειρίες τους, αλλά αυτό το είδος πληροφοριών βοηθά πολύ όταν πρόκειται να μεταδώσει τη γνώση και να ενισχύσει τις πληροφορίες κάποιου για χάρη της ανταλλαγής ιδεών. Κάποιος είπε ότι μια θύρα θορύβου περιορίζει όλο το σήμα μέχρι να αρχίσετε να παίζετε και κλείνει όλα τα άλλα πάλι όταν σπάσετε.
Ο καταστολέας θορύβου λειτουργεί ενώ παίζετε και μειώνει τους ενοχλητικούς θορύβους όπως ο Hiss, ο Hum και ο γενικός θόρυβος του περιβάλλοντος που αναμιγνύεται με τη μουσική σας. Είναι πολύ ενοχλητικά κυκλώματα και είναι δύσκολο να βρούμε τον καταστολέα θορύβου που δεν σας καταστρέφει σε κάποιο βαθμό την επιδερμίδα και τη δυναμική του οργάνου σας. Η τάξη ήθελε να ξέρει για το https://aquietrefuge.com/decibel-noise-level-chart/. Η θύρα θορύβου λειτουργεί όταν σταματάτε να παίζετε και κάτω από ένα χαμηλό όριο έντασης που ρυθμίζετε, κόβει εντελώς το σήμα έτσι ώστε να μην ακούγεται ενοχλητικούς θορύβους όπως το κλείσιμο της έντασης κιθάρας, αλλά αυτόματα.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #10 στις: 20/03/19, 00:35 »
To rocktron hush παιζει να ειναι απο τα χειροτερα πεταλια τετοιου τυπου. Το ISP decimator ισως ειναι απο τα καλυτερα. Πλεον χρησιμοποιω το gate του (Horizon devices)Precision Drive,τπτ αλλο.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #11 στις: 20/03/19, 08:03 »
ποτέ μου δεν χρειάστηκα τέτοιο. Αν η κιθάρα έχει hum τότε φτιάξε την κιθάρα. Αλλά απο την άλλη πολλοί παικταράδες έχουν.  ::)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Noise suppressor-noise gate
« Απάντηση #12 στις: 20/03/19, 11:07 »
Clickbait είναι το μήνυμα παιδιά, μην ασχολείστε..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 17:23
από Jezus
18 Απαντήσεις
6120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 16:44
από mace
Noise gate/reduction?????

Ξεκίνησε από MakisSRV Εφέ

12 Απαντήσεις
5420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 18:24
από Evangelos 123
16 Απαντήσεις
6955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 23:01
από Σατάνης
noise gate?

Ξεκίνησε από a7xjoey Εφέ

12 Απαντήσεις
6463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 15:46
από Garvin
2 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 11:43
από zeromancer
4 Απαντήσεις
3018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 17:17
από Ogun-Sotis
5 Απαντήσεις
3527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/11, 22:29
από Σατάνης
1 Απαντήσεις
2245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 01:37
από Rockdude
Noise Gate

Ξεκίνησε από zeromancer Εφέ

5 Απαντήσεις
2535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 15:48
από zeromancer