Αποστολέας Θέμα: Ποιος είναι καλύτερος? Μη τρομάζετε, αυτό είναι "Ποιος είναι ποιός".  (Αναγνώστηκε 6548 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Συνέχεια βλέπουμε θέματα να ξεπηδάνε σχετικά με το ποιός μαγνήτης είναι καλύτερος , ποιος τα κάνει όλα μετά τις 2, ποιος τα κάνει και πριν τις 2, οπότε σκέφτηκα αν θα ήταν δυνατό να έχουμε μια βάση δεδομένων για το πώς ηχεί ο κάθε μαγνήτης.

Ενα τέτοιο εγχείρημα βέβαια, έχει πολλές μεταβλητές οι οποίες πρέπει να εξαλειφθούν.
1) Ολες οι εισηγήσεις θα γίνονται καρφί στον υπολογιστή χωρίς κανένα απολύτως εφέ.
2)Θα ηχογραφείται ένα σύντομο κλίπ, το οποίο θα περιλαμβάνει σκέτες νότες-συγχορδίες-palm muting-πέμπτες-αρμονικές. Με λίγη προσπάθεια, ο καθένας μας θα μπορεί να στείλει μετά το σήμα στη πεταλιέρα του, και να έχει μια καλή προσσέγγιση του ήχου ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ εξοπλισμο.
3)Θα γίνεται αναλυτική περιγραφή των ξύλων της κιθάρας.
4)Ο κάθε εισηγητής θα έχει τη προσωπική ευθύνη της ανανέωσης των link του, ώστε αυτά να είναι άμεσα διαθέσιμα.
5)Προσωπικά, θα ήθελα να αποφύγουμε το rapidshare με τα βρωμόγατα.

Θα ήθελα καθαρές προτάσεις επι αυτού, και όχι μηνυματάκια τύπου +0.1, ή -(10666)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Θα ήταν καλύτερα αν οι ηχογραφήσεις γίνονταν από μικρόφωνο σε ενισχυτή με flat ρυθμίσεις. Μπαίνει και η παράμετρος ενισχυτής βέβαια, νομίζω όμως ότι έτσι είναι πιο δίκαιο μιας και ο ήχος της κιθάρας δεν αποδίδεται όπως πρέπει από τον υπολογιστή :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Οσο φλατ και να είναι ένας ενισχυτής, αποδίδει πάντα κάποιο ηχόχρωμα. Αφετέρου, αν αρχίσουμε και συνδυασμούς μικροφώνων και ενισχυτών, θα χαθούμε.

Ο σκοπός δεν είναι να το ακούμε απο τον υπολογιστή, αλλα να έχουμε ένα σήμα που να μπορούμε να στείλουμε στο rig μας.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Καλή ιδέα αλλά δύσκολη η σωστή υλοποίηση της…

Γα να δημιουργήσουμε σωστή εικόνα και σωστό συγκριτικό/παρουσίαση θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες σταθερές σε όλες τις περιπτώσεις.
Δυστυχώς η δομή της παρέας μας εδώ δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο να γίνει λόγω της διαφορετικής παραμετροποίησης που πιθανόν να έχει ο εκάστοτε χρήστης.
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι είτε όπως μπορεί ο καθένας να παράσχει ένα sample οπότε να έχουμε στο περίπου μια εικόνα ή κάποιος φίλος εν καλή τη πίστη να πει πως οι ηχογραφήσεις θα γίνονται από το PC μου οπότε να αλλάζει μόνο η κιθάρα (ίσως θα μπορούσαμε να ορίσουμε και συγκεκριμένα πράγματα να παιχτούν για να είναι όλα άμεσα συγκρίσιμα).

Πέραν τούτου έχω 3 cd που είχα πάρει πριν χρόνια του Seymour Duncan και έχει όλη την τότε γκάμα μαγνητών του και σου δίνει τη δυνατότητα να ακούσεις τι κάνει ο κάθε μαγνήτης. Αν με κάποιο τρόπο μπορεί να ανέβει εδώ, ευχαρίστως να τα ανεβάσω.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
φοβερή ιδέα!
και όλα αυτά έχωντας υπο όψη και τα original samples απο τις official σελίδες
χμμ...ποτε αρχίζουμε? ;D
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
προτείνω να ορίσουμε και ένα συγκεκριμένο μοτίβο νοτών για να είναι πιο έυκολη η σύγκριση των κλιπ

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Πολύ καλή ιδέα πραγματικά.. Θα αποκτήσει επιτέλους το forum και ένα χρήσιμο topic :D.. (πλάκα κάνω --> αλλιώς δεν θα ήμουνα ακόμη μέλος)..

Όμως όπως πολύ σωστά είπαν οι προλαλλήσαντες, το κάθε set-up (και μιλάω μόνο για το σύστημα "ενισχυτής-καλώδιο-κιθάρα") έχει το δικό του ηχόχρωμα από μόνο του οπότε οποιεσδήποτε συγκρίσεις είναι δύσκολες..

Αυτό που προτείνω (αν και είναι απίστευτα δύσκολο) είναι να μαζευτούμε κάπου με τις κιθάρες μας και να ηχογραφήσουμε σε ΕΝΑ σύστημα on the fly όσους περισσότερους διαφορετικούς μαγνήτες προλάβουμε.. Έτσι και κοινό μοτίβο νοτών θα υπάρχει (όπως ειπώθηκε) και κοινός ηχητικός παρονομαστής για τις συγκρίσεις..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Για αυτό το λόγο προτείνω να γίνεται καρφί στον υπολογιστή...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
με καρφί στον υπολογιστή δεν μπαίνει η μεταβλητή της κάρτας ήχου?
+ του καλωδιου....
μ'αρέσει η ιδέα του faser....

Αυτό που προτείνω (αν και είναι απίστευτα δύσκολο) είναι να μαζευτούμε κάπου με τις κιθάρες μας και να ηχογραφήσουμε σε ΕΝΑ σύστημα on the fly όσους περισσότερους διαφορετικούς μαγνήτες προλάβουμε.. Έτσι και κοινό μοτίβο νοτών θα υπάρχει (όπως ειπώθηκε) και κοινός ηχητικός παρονομαστής για τις συγκρίσεις..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μόνο που και ο faser παραδέχεται οτι είναι απίστευτα δύσκολο...

Και συγνώμη, αλλα θεωρώ οτι η μεταβολή στο ηχόχρωμα θα είναι αμελητέα όσον αφορά το καλώδιο. Ο λόγος δε που θέλω να αποφύγουμε τον ενισχυτή, είναι οτι αυτά τα κλιπάκια, πρέπει να είναι όσον το δυνατό ουδέτερα, για να μπορεί μετά κάποιος να τα στέλνει στο δικό του rig, και να παίρνει το βέλτιστο αποτέλεσμα.

προτείνω να ορίσουμε και ένα συγκεκριμένο μοτίβο νοτών για να είναι πιο έυκολη η σύγκριση των κλιπ
2)Θα ηχογραφείται ένα σύντομο κλίπ, το οποίο θα περιλαμβάνει σκέτες νότες-συγχορδίες-palm muting-πέμπτες-αρμονικές.
Αυτό εννοούσα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω περιμενω να δω στα ποσα ποστς (η μαλλον σελιδες) θα φτασετε μεχρι καποιος να ανεβασει πραγματι πληροφοριες για μαγνητη... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Εξαιρετικη ιδεα επιτελους θα μπορουμε να συγκρινουμε ολους τους γνωστους μαγνητες γρηγορα και ευκολα αποφευγωντας τα 213123 νεα θεματα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
9544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/03, 03:36
από NikosTs
13 Απαντήσεις
7414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/04, 16:50
από Johnie Darko
215 Απαντήσεις
71337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/18, 16:32
από zanxion72
41 Απαντήσεις
15902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/07, 19:45
από geni
116 Απαντήσεις
33620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 22:52
από Μαρμελακι
33 Απαντήσεις
12067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/06, 21:40
από Iroukos
2 Απαντήσεις
3100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 07:56
από Ο Νέος Κιθαρωδός
511 Απαντήσεις
144631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
14 Απαντήσεις
5825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 15:01
από taxfreesax
6 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:36
από JaYmZ