Αποστολέας Θέμα: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη  (Αναγνώστηκε 8447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
    χερετω την δραστήρια κοινότητα σας/μας!

    Οντας ενας τυχερός κατοχος μιας LesPaul αγορασμενη το 1997 (epiphone με κολητο μπρατσο - τρομερο κιθαρακι, πανακριβο για κορεατικο, συγκρησιμο με gibson σε εργονομια αλλα με αδιαφορα ηλεκτρικα), προέβη σε μια αναβαθμιση μαγνητων εμπιστευόμενος τα προϊόντα του Duncan. Επελεξα το διαδεδομενο κιτ JB/JAZZ και πραγματικα εντυπωσιαστικα με το αποτελεσμα. Ελα ομως που εδω και κανα χρονο που εχω βαλει τους μαγνητες με τρωει να εκμεταλευτω και τα "περισεβουμενα καλωδιακια". Για την ακριβεια το ζητουμενο ειναι να γινει πιο πολυμορφικο το κιθαρακι ωστε να καλυπτει μια πλρηρεστερη γκαμα μουσικων... Μετα απο αρκετο ψάξιμο στο φορουμ ειδα οτι ειναι χιλιοσυζητημενο το θεμα αλλα εξακολουθω να εχω αποριες.
   
     Για αρχη ειχα στο μυαλό μου να σπλιταρω ξεχωριστα τον καθε μαγνητη ωστε να μου δινει εναν πιο fender ήχο. Στο site του Dunkan http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/ εχει αρκετες συνδεσμολογιες αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τι ακριβως κανουν. Εχει σχεδια(3) για serial/paraller(?) που καπου λεει οτι ετσι θα ακουγονται σαν μονοι μαγνητες (και οι δυο μαζι? ο καθενας ξεχωριστα?)[size=78%]http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h2v2t3w2sp[/size] και  [size=78%]http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_2t_3w_ssp[/size] και [size=78%]http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_2t_3w_2pp[/size][size=78%] [/size](πια η διαφορα?). Επισης εχει σχεδιο για αναστροφη φασης [size=78%]http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_2v_2t_3w_phase[/size] (δηλαδη?).


   Και εκει που εχω μπλεξει τα μπουτια μου και εχω ψιλοχαθει βρησκω και αυτο: http://www.axetec.co.uk/axetec%20guitar%20parts%20spares%20pickups_029.htm


αυτο ηταν...παει...μπολκαρα....
αυτο τι ειναι? τα κανει ολα και συμφαιρει? απο αποδοση ειναι σωστο η εχει πολλες αλιωσεις απο τα πολλα push/pulls?


ελπιζω να μην σας μπερδεψα (τουλαχιστον οχι περισοτερο απο οσο εχω μπερδευτει εγω).


Το ρεζουμε ειναι το εξης:
1) τι να κανω για να σπλιταρω ξεχωριστα κατεπιλογη τον καθε μαγνητη?
2) τι διαφορα εχει το split απο το serial/paraller οσον αφορα το ηχητικο αποτελεσμα?
3) Υπαρχει ελληνας εμπορος (Αθηνα) που μπορει να με προμηθευσει με τα απαραιτητα Push/Pull ponts σε λογικες τιμες ή το internet ειναι μονοδρομος?
4) Το ολοκληρωμενο Κιτ του axatec εχει παρενεργειες η αξιζει τα παραπανω χρηματα (θελει και 4 P/P-ponts αντι για 2)

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε πληροφορια-βοηθεια μπορει να βοηθησει (εμενα αλλα φανταζομαι και αλλους μελοντικα)!!!

ΥΓ: Για πυκνωτες δεν αναφέρω τιποτα σκόπιμα για να μην μπλεξουμε περισσοτερο. Για αρχη θα βαλω οτι εχουν τα στανταρ ponts και θα επανελθω με νεο post.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #1 στις: 27/01/12, 21:09 »
καμια βοηθεια??????? τοσο πολυ σας μπερδεψα???????? ???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #2 στις: 27/01/12, 21:38 »
Έθεσες πολλά θέματα η συζήτηση είναι μεγάλη.. με άλλα λόγια θέλεις διάβασμα.
Θα προσπαθήσω να κάνω μία περίληψη να καταλάβεις τα βασικά:

Οι μαγνήτες humbuckers έχουν ολοι δύο πηνία.
Επίσης πολλές κιθάρες έχουν δύο humbuckers.

Κάθε humbucker οταν συνδέεται στην κιθάρα, συνήθως καλωδιώνεται έτσι ώστε τα πηνία του να είναι σε παράλληλη διάταξη. Αυτή η διάταξη έχει τον πιο γεμάτο ήχο και κατά κανόνα είναι η βάση με την οποία σχεδιάζονται οι humbuckers. Επίσης είναι hum canceling, δηλαδή δεν βγάζει θόρυβο όπως κάποιοι μονοπήνιοι μαγνήτες.

Υπάρχουν όπως και ακόμα δύο διατάξεις:
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ένα από τα δύο πηνία, το λεγόμενο Split. Τότε ο μαγνήτης έχει πιο Strat χροιά, πιο γλυκιά και με λιγότερη ένταση. Χρησιμεύει σε πολλούς που θέλουν μεγαλύτερη ευελιξία, αλλά δεν είναι hum canceling (μπορεί να γίνει σε συνδυασμό με τον άλλο μαγνήτη στην κιθάρα και συνήθως έτσι γίνεται).

Μπορεί να χρησιμοποιηθούν και τα δύο πηνία, αλλά σε Σειρά αντί για παράλληλα. Τότε ο ήχος είναι δυνατότερος, πιο επιθετικός, συνήθως με περισσότερα μεσαία, αλλά με λιγότερο definition. Επίσης είναι hum canceling.

Υπάρχει και μία τέταρτη διάταξη, παραλλαγή αυτής σε σειρά, που είναι εκτός φάσης. Αυτή έχει πολύ ιδιαίτερο ήχο, άδειο και με πολλά μεσαία, καθώς οι δύο μαγνήτες αλληλοακυρώνουν διάφορες συχνότητες μεταξύ τους. Αυτή η διάταξη κατά την γνώμη μου (έχω φτιάξει κιθάρα με όλους αυτούς τους συνδυασμούς) δεν έχει νόημα στον ίδιο humbucker διότι τα δύο πηνία είναι πολύ κοντά και κάνουν μεγάλη αλληλοακύρωση. Ίσως να έχει κάποιο νόημα όταν γίνει με τους δύο humbuckers της κιθάρας εκτός φάσης (που είναι και η συνδεσμολογία από το κιτ που παρέθεσες)

Από αυτές όλες τις διαταξεις, από κάθε έναν από τους δύο humbucker στην κιθάρα, μπορούν να γίνουν πολλοί συνδυασμοί. Υπάρχουν πάρα πολλές και δεν είναι όλες χρήσιμες.

Η συμβουλή μου είναι να ακούσεις και να αποφασίσεις ποιές από αυτές έχουν νόημα για σένα.

Προσωπικά πιστεύω ότι το Split και στους δύο humbuckers είναι χρήσιμο, γιατί μαζί με τους δύο humbuckers θα δώσει αρκετές χρήσιμες χροιές. Εκτός φάσης δεν θα έκανα. 

Πάντως το κιτ που παρέθεσες είναι πολύ ευέλικτο, και το καλό του είναι ότι τα έχει όλα, προσωπικά δεν θα έβαζα τόσα, αλλά για κάποιον που θέλει να βιώσει πρώτο χέρι σε μία κιθάρα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, θα είναι καλό εκπαιδευικό εργαλείο.

Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει πρόβλημα με το wiring, δεν έχει επίπτωση στην χροιά καθώς πρόκειται απλά για διακόπτες με κοντά καλώδια, και γενικά το κιτ φαίνεται αρκετά ποιοτικό.

Απλά είναι πολύ πολύπλοκο, ενώ split για κιθάρα με δυο humbuckers γίνεται και με ένα και μόνο απλό διακόπτη push/push.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/12, 21:52 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #3 στις: 27/01/12, 22:56 »
ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες και διαφωτιστικες επεξηγήσεις!!! (λιγο με το hum-canceling μου τα χαλασες  :P )

η ερωτηση πλεον διαμορφωνεται ως εξης:
μπορω να επιλεγω ξεχωριστα ποιος μαγνητης απο τους 2 θα γινεται split (με 2 push/pull - αν υπαρχει και σχεδιο καλοδεχουμενο) και ξερει κανενας καποιο link με samples για να συγκρινω split με serial/paraller? (στο youtube μονο συγκριση φασης εχω βρει και ειναι κατι που δεν με ενδιαφερει ηχητικα τελικα)

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #5 στις: 28/01/12, 18:27 »
Από το πολύ καλό site που παρέθεσε ο Serviani, πχ θα σου συνιστούσα αυτό:
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #6 στις: 28/01/12, 20:01 »
 ;)
ευχαριστω και παλι!!!
το out of phase δεν το χρειαζομαι και δεν εχω καταλαβει τη διαφορα coil-split με serial/paraller διαταξη. ηχητικα παντως οτι εχω ακουσει σε coil-split μου κανει...[size=78%] [/size]οποτε με 2 push/pulls κανω split και καθαρισα μονο που τα καλωδια μου( :o σημερα τα κοιταξα) ειναι λιγο ανακατα οποτε πρεπει να ξηλωσω τα παντα και να τα ξαναβαλω σωστα και με ταξη..... :D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #7 στις: 30/01/12, 10:45 »
.. δεν εχω καταλαβει τη διαφορα coil-split με serial/paraller διαταξη..
Διάβασε προσεκτικά την περιγραφή που έκανα πριν και θα καταλάβεις..
Split Coil είναι όταν λειτουργεί το ένα πηνίο, Parallel είναι όταν λειτουργούν και τα δύο σε παράληλη συνδεσμολογία, δηλαδή αυτό που έχεις τώρα, και Series είναι όταν λειτουργούν και τα δύο σε σειρά.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/12, 10:47 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #8 στις: 30/01/12, 15:13 »
η περιγραφη σου ειναι αναλυτηκοτατη! απλα δεν ξερω (δεν εχω ακουσει) τη διαφορα που εχει η μια διαταξη(single-coil)  απο την αλλη(serial/paraller). δηλαδη τι ειναι στα αυτια μου το "hum-canceling" που αναφερεις. Επισης αν  καταλαβα σωστα οταν εχω split και τους 2 HB και εχω επιλεξει τη μεσαια θεση στους μαγνητες στην ουσια θα εχω την Serial/Paraller διαταξη? ???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #9 στις: 30/01/12, 18:12 »
Προς το παρόν, ξέχασε το θέμα hum canceling.
Όταν έχεις Split και τους δύο μαγνήτες, τότε ναι, μπορείς να έχεις ή Serial ή Parallel των μονών πηνίων που είναι ενεργά, μεταξύ των δύο μαγνητών. Συνήθως είναι parallel.
Όταν ΔΕΝ έχεις Split, ο ΚΑΘΕ μαγνήτης μπορεί να έχει τα ΔΙΚΑ του πηνία σε σύνδεση Serial ή Parallel. Και πάλι συνήθως είναι parallel.
Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί, αλλά οι πιο χρήσιμοι είναι αυτοί που κάνει το κύκλωμα που σου ανέφερα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #10 στις: 05/03/12, 11:21 »
τελικα η περιεργεια με κερδισε (ευτυχως) και εκανα το wiring με τα τεσσερα Push/Push.


http://www.seymourduncan.com/pdfs/support/schematics/jp_style.pdf


και λεω ευτυχως γιατι εχω απολαυσει τον out-phase και serial crunch ηχο!!!!(τους θεωρουσα περιτους)


Με τα split δεν ειμαι ευχαριστημενος. Ειναι τοσο πριμαρισμενος ο ηχος που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει. Βεβαια να τονισω οτι στον ενυσχητη απευθειας ειναι πολυ καλυτερα. Το προβλημα ειναι εντονο οταν το σημα περναει μεσα απο την πεταλιερα. Πρεπει να αλλαξω το EQ σε καθε Preset που θελω να εκμεταλευτω τα splits.
Αυτο ειναι φυσιολογικο η εχω κανει καποιο λαθος? τοσο πολυ πριμαρει με τα σπλιτ?


απολογισμος: το MOD το εκανα για να φτιαξω 1-2 καλους καθαρους ηχους στην κιθαρα. Αντ' αυτου εφτιαξα υπεροχα Crunch ηχωχρωματα!!! .....τωρα θα παλεψω λιγο το EQ στα καθαρα presets....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #11 στις: 05/03/12, 11:30 »
Ειναι τοσο πριμαρισμενος ο ηχος που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει. Βεβαια να τονισω οτι στον ενυσχητη απευθειας ειναι πολυ καλυτερα. Το προβλημα ειναι εντονο οταν το σημα περναει μεσα απο την πεταλιερα. Πρεπει να αλλαξω το EQ σε καθε Preset που θελω να εκμεταλευτω τα splits.
Αυτο ειναι φυσιολογικο η εχω κανει καποιο λαθος? τοσο πολυ πριμαρει με τα σπλιτ?
Είναι φυσιολογικό να πριμάρουν τα splits. Μην τα χρησιμοποιείς όμως μαζί με το out-of-phase γιατί τότε ακυρώνονται και ότι λίγα μπάσα έχουν μείνει και γίνονται μη χρηστικά. Επίσης με splits μείνε σε parallel διατάξεις γενικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #12 στις: 05/03/12, 11:43 »
με την πρωτη ευκαιρεια θα παιξω με τους συνδιασμους για να δω αποτελεσμα. απο οτι καταλαβα με split και out of phase θα ειναι ακομα πιο πριμα ο ηχος??? οχι τιποτα αλλο, μην εχω κανει καμια πατατα με το phase και πριμαρουν τοσο τα split...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #13 στις: 05/03/12, 12:36 »
απο οτι καταλαβα με split και out of phase θα ειναι ακομα πιο πριμα ο ηχος???
Ναι
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συνδεσμολογία μαγνητών/Διάταξη
« Απάντηση #14 στις: 07/03/12, 10:37 »
τελικα ειναι ολα σωστα! με λιγο ψαξιμο στο EQ ο ηχος ζεστανε αρκετα! γουσταρω πολυ την ευεληξια που μου προσφερει....το μονο που μενει ειναι να καταληξω σε συγκεκριμενους ηχους και να σταματησω να παιζω με τους διακοπτες στις προβες  :P
 
ενημερωτικα να πω οτι με εχουν βαλει σε σκεψεις οι διαταξεις της PRS....θα επανελθω.....    ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/08, 12:05
από cyclo
0 Απαντήσεις
2063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 14:14
από Jizzzm
10 Απαντήσεις
4699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 18:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 22:11
από theodoropoulos
7 Απαντήσεις
3673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 22:41
από teo_gp
16 Απαντήσεις
6850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:11
από brian
10 Απαντήσεις
3851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 23:01
από zeromancer
25 Απαντήσεις
8600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 21:28
από fouskas
1 Απαντήσεις
2314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 22:45
από GEO_ZZZZ
17 Απαντήσεις
11427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 15:49
από Snake_