Αποστολέας Θέμα: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?  (Αναγνώστηκε 11992 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #25 στις: 20/01/12, 02:39 »
Ασχετο αλλα τι παιχτουρα Θεε μου!!!

Συγγνώμη θες να μου πεις ότι άμα σου δώσω μια 8χορδη και ένα Axe FX δε μπορείς να παίξεις το CAFO; :P
Αν μου δωσεις μια 8χορδη θελω 3 μερες να καταλαβω που ειναι η καθε χορδη... :P

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #26 στις: 20/01/12, 04:13 »
Απετυχα :P
Animals as leaders- Animals as leaders POD X3

Το διαβασα στο φορουμ της Fractal!
Ο δευτερος ειναι Axe FX

Μου φαινεται λιγο απιστευτο οχι ομως για τα βρομικα αλλα για τα καθαρα!!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #27 στις: 20/01/12, 11:08 »
Ασχετο αλλα τι παιχτουρα Θεε μου!!!

Συγγνώμη θες να μου πεις ότι άμα σου δώσω μια 8χορδη και ένα Axe FX δε μπορείς να παίξεις το CAFO; :P
Αν μου δωσεις μια 8χορδη θελω 3 μερες να καταλαβω που ειναι η καθε χορδη... :P

Πραγματικά πόσο δίκιο μπορεί να έχεις...


Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #28 στις: 20/01/12, 11:42 »
Εγώ πάντως (χωρίς να γνωρίζω πολλά περι Axe Fx αλλα άκουσα μερικά δείγματα) θα συμφωνήσω με το Johnie πάνω στην εξής λογική:

Η είσοδος της ψηφιακής τεχνολογίας ούτως η άλλως δεν αποσκοπεί στο να αναπαράγει (μόνο) πιστότερα τα φυσικά όργανα αλλα να βελτιώσει την ποιότητα του ήχου τους σε όρια πολύ πιο πάνω απο τις φυσικές δυνατότητες των οργάνων των ίδιων. Πχ. Πιστεύει κανένας πχ. μεταλλάς πως ο ήχος των τυμπάνων που ακούει στους αγαπημένους τους δίσκους είναι ο φυσικός ήχος που βγάζουν αυτά μέσα στο χώρο ηχογραφήσεων; Όχι! Ο φυσικός ήχος, αποτελεί πλέον ένα σημείο "εκκίνησης" για να αναλάβει μετά η ψηφιακή τεχνολογία να δημιουργήσει κάτι πολύ πιο πέρα απο το πραγματικό. Κοινώς, όταν ακούμε μουσική, ακούμε κυρίως ήχους που ΔΕΝ υπάρχουν ούτε στα ξύλα, ούτε στις μεμβράνες, χορδές, λάμπες κλπ αλλα αυτό δε μας ενοχλεί γιατί οι ήχοι αυτοί είναι ευχάριστοι στο αυτί μας!

Αν τώρα το Axe Fx έχει φτάσει σε σημείο όχι απλά να αναπαράγει πιστά έναν ενισχυτή αλλά να τον βελτιώνει κιόλας (σε σχέση με αυτό που ο χρήστης θέλει να ακούσει) με virtual παρεμβάσεις στο εσωτερικό του virtual ενισχυτή (αν έχω καταλάβει καλά), εμένα δε μου φαίνεται περίεργο. Μόνο που εκεί δε μιλάμε π.χ για ένα JCM 800 πλέον, αλλα για "κάτι άλλο" το οποίο απλώς ξεκίνησε ως JCM 800.

Κοινώς μιλάμε για το απόλυτο μηχάνημα για τους κυνηγούς του Holy Graal στον κιθαριστικό ήχο!

Αν χάνει κάπου (όχι μονο το Axe Fx αλλα όλα τα ψηφιακά μηχανήματα) μάλλον είναι:

1) στην αίσθηση του οτι δεν έχεις μπροστά σου το "real thing" ως αντικείμενο και όχι ως ήχο και αυτό κάπου σε χαλάει

2) στη τιμή του (κυρίως του Axe Fx) που είναι μάλλον απαγορευτική τουλάχιστον για τους ερασιτέχνες. Ο επαγγελματίας που θα κάνει άμεση (ή σχεδόν άμεση) απόσβεση απο το μηχάνημα, σίγουρα δε θα έχει πρόβλημα να διαθέσει τα χρήματα...

3) στη σκέψη πως εαν συνεχιστεί αυτή η ψηφιακή λογική, υπάρχει το ενδεχόμενο (μακρυνό ή όχι) να κλείσουν οι εταιρείες που κατασκευάζουν ενισχυτές με αποτέλεσμα 500 εργάτες (ξυλουργοί/ηλεκτρονικοί κλπ) να αντικατασταθούν σύντομα απο 10 καλούς προγραμματιστές άρα... υπάρχει και το ζήτημα της ανεργίας που ενδέχεται να δημιουργείται. Και αυτό σε πρώτη σκέψη δεν απασχολεί κανέναν απο εμάς (including me) που απλά θέλουμε "βαρβάτο" ήχο με λίγα χρήματα. Σε 2η σκέψη όμως... :-\

Θα μου πείτε "η τεχνολογία εξελίσσεται και δε θα μείνουμε εμείς πίσω για να μη χάσουν τη δουλειά τους κάποιοι". Σεβαστό! Αλλα και πάλι, έστω στο πίσω μέρους του μυαλού μας, ένα μικρό ζήτημα θα υπάρχει...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/12, 11:54 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #29 στις: 20/01/12, 12:46 »
το τελευταίο είναι λίγο-πολύ "φαινόμενο της πεταλούδας" που κάπου ανάμεσα στις 1002 επιπλοκές μπορεί να γίνει και κάτι καλό γι αυτούς τους εργάτες τελικά

ας μη νιώθουμε υπεύθυνοι για κάτι τόσο έμμεσο....

και να πάρουμε κλασσικούς ενισχυτές και τα 60.000 μέλη του φόρουμ(όσα είναι τέλος πάντων) αυτοί οι ξυλουργοί δε σώζωνται....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #30 στις: 20/01/12, 15:26 »
Πλεον μιλαμε οτι αυτη η τεχνολογια εχει αρχισει και ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ τους πραγματικους ενισχυτες σε "αυθεντικοτητα", ποιοτητα και ευκολια χρησης και παραμετροποιησης.
Οσο κι αν αυτο ακουγεται τρελο, ισχυει.

Συγνώμη αλλά δεν είναι δυνατόν η προσομοίωση να ξεπερνάει (ηχητικά...σε ευκολία χρήσης και παραμετροποίησης σίγουρα είναι πολύ πιο μπροστά) τους πραγματικούς ενισχυτές, να γίνει το ίδιο ηχητικά και σαν αίσθηση να το δεχτώ...απλά από εκεί και πέρα έχουμε κάτι άλλο...το real thing θα είναι πάντα το real thing, όσο κι αν δε μου αρέσει κι εμένα αυτός ο όρος και ας συμπαθώ τα πολυεφέ κλπ. :)

Δεν ξερω τις εμπειριες σου με αρκετα λαμπατα μηχανηματα (προενισχυτες και ενισχυτες, καμπινες κτλ), αλλα αν εχεις και μετα παρεις το axe fx II και μαθεις λιγο να το χειριζεσαι, θα ξανασυζητησουμε για το αν ειναι δυνατον να ειναι καλυτερο απο τους πραγματικους ενισχυτες (οχι ολους ισως, μιας και ορισμενα μοντελα τα εχει μοντελοποιησει τελεια ο cliff γιατι ειχε και σχεδια και τους ιδιους τους ενισχυτες να τους κανει βιδες, ενω σε καποιους αλλους - λιγους - ειχε μονο σχεδια).
Δωστε λιγο σημασια σε αυτα που λεω και οχι μονο στην ουαου φραση που πεταξα.
Ενας κανονικος ενισχυτης (και ειδικα οι μη boutique ενισχυτες) ειναι πολυ πιθανο απο κομματι σε κομματι (στο ιδιο μοντελο και κατασκευαστη) να εχει σημαντικες διαφορες κατασκευαστικα και αρα ηχητικα (και στην αισθηση).
Αυτο οφειλεται στο οτι:
α) Τα υλικα που χρησιμοποιουνται (οπως πυκνωτες, αντιστασεις, φιλτρα, διοδοι, λαμπες, μετασχηματιστες κτλ) δεν ειναι δυνατον να εχουν ολα ακριβως τις ιδιες ανοχες και μετρησεις. Ειναι ολα "κοντα", αλλα κανενα σχεδον δεν ειναι ιδιο με το αλλο.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ορισμενοι ενισχυτες να ακουγονται καλυτερα απο καποιους αλλους, κι ας ειναι το ιδιο μοντελο, ιδιας χρονιας, με ιδιες λαμπες, ιδιες ωρες χρησεις και ιδια settings κτλ. Για αυτο πολλοι επαγγελματιες οταν αγορζουν ενισχυτη, ακουνε πολλα κομματια απο ενα μοντελο που γουσταρουν και μετα διαλεγουν οποιο τους ακουγεται καλυτερα.

β) Τα υλικα που χρησιμοποιουνται, ακομα και αν ειναι αυτα που πρεπει, φθινουν στην πορεια του χρονου με την χρηση, αλλαζουν χαρακτηριστικα και μαζι αλλαζουν και τον ηχο και την αισθηση. Επισης καποια υλικα ενω θεωρητικα θα μπορουσαν να εχουν ιδανικες τιμες για μια Α χρηση, στην πραγματικοτητα δεν μπορουν ποτε να πετυχουν αυτες τις τιμες λογω κατασκευαστικων προβληματων.

Ολα αυτα λοιπον, που ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ για τον ηχο και αισθηση ενος ενισχυτη, το axe fx οχι μονο τα καλυπτει, αλλα σου δινει την δυνατοτητα να τα πειραξεις ακομα και εκτος πραγματικων οριων (βλεπετε στο virtual κυκλωμα δεν χρειαζεσαι ενα Α υλικο - που δεν υπαρχει -  για να δουλεψει πχ ενας Α πυκνωτης στις τιμες που θες).
Ετσι, το axe fx μπορει να δωσει ακριβως τον ηχο βαση των "αυθεντικων" χαρακτηριστικων του ενισχυτη που εξομοιωνεται, (προσοχη, βαση του κομματιου που ετυχε να εχει ο κυριος Cliff και με βαση τον οποιο εκανε την εξομοιωση, οχι αυτον που εχετε εσεις σπιτι σας που πιθανως να εχει καποιες μικροαλλαγες σε σχεση με αυτον του Cliff, αυτα που ελεγα και πιο πανω δηλαδη), ή να σου προσφερει την παραμετροποιηση να αλλαξεις κατι στον ενισχυτη που θα τον κανει ακριβως ετσι οπως θες (σε αισθηση και ηχο), που υπο φυσιολογικες συνθηκες δεν θα μπορουσες να κανεις με εναν κανονικο ενισχυτη, ή θα χρειαζοσουν τουλαχιστον αρκετες ωρες και χρημα και χρονο σε μοντες με αμφιβολα αποτελεσματα για την αξιοπιστια και σωστη λειτουργια του ενισχυτη.
Επισης, το axe fx δεν χρειαζεται λαμπες, bias και ρυθμισεις, αλλα μπορεις να παιξεις με ολα αυτα, ακομα και σε τιμες που ενας πραγματικος ενισχυτης θα τις εβλεπε με τρομο... Για να μην αναφερω καν το θεμα θορυβου, εφφε, ευκολιας χρησης, εντασεις κτλ
Και βεβαια, το axe fx αποδιδει ΠΑΝΤΑ τον ιδιο ηχο, χωρις να επηρεαζεται (βλεπε λαμπες) απο τον καιρο, την υγρασια, τον χωρο κτλ.

Θα μπορουσα να αναφερω και πολλα αλλα, αλλα νομιζω την πιασατε την ιδεα.
Εχοντας πει λοιπον ολα αυτα, και οντας ιδιοκτητης μερικων καλων λαμπατων τερατων και μικρων ενισχυτων στο παρελθον, καταλαβαινεται γιατι ορισμενες δηλωσεις που ακουγονται "ατοπες", τελικα αποδυκνειονται σωστες.
Και αν παιξετε με ενα axe fx II (και εφοσων εχετε ΟΝΤΩΧ εμπειριες απο καλους λαμπατους ενισχυτες), μετα θα εχετε μαλλον την ιδια αποψη με εμενα (και με παρα πολλους αλλους που εχουν πουλησει οτι λαμπατο ειχαν και δεν ειχαν αφου πηραν το axe fx).

Στα μειονεκτηματα;
Θα ελεγα περιπου αυτα που λεει και ο Vaiking.
Δεν εχεις μπροστα σου το real deal, με τα κουμπια του, τις λαμπες του, την εμφανιση του, την επενδυση του, την 4x12" matched καμπινα του, την μουρη του δηλαδη...

Οσο για το οτι κινδυνευουν να κλεισουν οι λαμπατοι κατασκευαστες, αυτο ερχεται με την προοδο της τεχνολογιας και ειναι φυσικο επακολουθο. Οι λαμπατοι θα εξακολουθουν να υπαρχουν, αλλα ιδιατερα πετυχημενοι θα ειναι πλεον μονο τα boutique μοντελα που προσφερουν και look, αισθηση, vibe, mojo πεστε το οπως θελετε και οι μικροι (για ευκολια χρησης)...
Σε λιγα χρονια, αμφιβαλλω αν καποιος εξακολουθει και ηχογραφει ή πηγαινει σε συναυλιες με αυθεντικους ενισχυτες.
Απλα δεν υπαρχει λογος, ενω πλεον υπαρχουν ενα καρρο λογοι για να ΜΗΝ το κανει καποιος αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/12, 15:31 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #31 στις: 20/01/12, 15:31 »
Επισης, το axe fx δεν χρειαζεται λαμπες, bias και ρυθμισεις, αλλα μπορεις να παιξεις με ολα αυτα, ακομα και σε τιμες που ενας πραγματικος ενισχυτης θα τις εβλεπε με τρομο...

έχει ρυθμίσεις για bias και τύπους λαμπών?  :o :D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #32 στις: 20/01/12, 15:38 »
Τυπους λαμπων (προς το παρον) οχι. Ο cliff εχει αναφερει οτι ο τυπος λαμπων, κανει μικροτερες διαφορες ηχητικα απο οσες αφηνουν να εννοηθουν οσοι τις προτεινουν/ρποωθουν και οτι αυτες οι αλλαγες μπορουν ανετα να καλυφθουν με αλλες μικρορυθμισεις σε αλλα σημεια του ενισχυτη (αν εχεις ορεξη να tweak-αρεις).
Μπορει μελλοντικα να το κανει κι αυτο ομως, δεν ξερω. Απλα ο ιδιος ειναι πεπεισμενος (και οσες φορες εχει πει κατι εχει βγει σωστος τελικα) οτι η ολη η ιστορια με τις λαμπες NOS κτλ, ειναι ενα καλο fad και τιποτα παραπανω.
Για bias και παρα πολλα αλλα που θα χρειαζομουνα σελιδες να τα αναφερω, (πχ tonestacks, bright cap, transformers, B+ caps, Sag, Damp απλα για να αναφερω ορισμενα ελαχιστα), φυσικα σου δινεται η δυνατοτητα να τα πειραξεις ακομα και εκτος πραγματικων (αυθεντικων) τιμων.
Ετσι, ουσιαστικα φτιαχνεις τον δικο σου custom ενισχυτη!

A, και επειδη αναφερθηκε και η τιμη του σαν μειονεκτημα, θα πω οτι φυσικα και δεν ειναι για καποιον που απλα θελει να κανει την πλακα του και να παιζει κανα τραγουδακι για την γκομενα. Αυτα τα κανεις και με ενα pod.
Για οποιον ομως πραγματικα ενδιαφερεται για τον ηχο του, ειτε επαγγελματια, ειτε ερασιτεχνη, οχι μονο η τιμη του δεν ειναι ακριβη, αλλα ειναι 1000% η πιο συμφερουσα αγορα που εχω κανει ποτε στην ζωη μου ανεξαρτητως κατηγοριας προϊοντως.
Σκεφτειτε μονο ενα tape delay ποσο εχει σημερα και μετα ανοιξτε το axe fx και βαλτε 2 σε παραλληλη συνδεση, πειραξτε το wow & flatter της κεφαλης, το modulation κτλ και μετα πειτε μου αν η τιμη του ειναι συμφερουσα ή οχι.
Υψηλη τιμη για τον μεσο χρηστη ναι.
Συμφερουσα; Hell Yeah!
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/12, 15:44 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #33 στις: 20/01/12, 16:11 »
(πχ tonestacks, bright cap, transformers, B+ caps, Sag, Damp απλα για να αναφερω ορισμενα ελαχιστα), φυσικα σου δινεται η δυνατοτητα να τα πειραξεις ακομα και εκτος πραγματικων (αυθεντικων) τιμων.

πειραξτε το wow & flatter της κεφαλης, το modulation κτλ

με τόσες παραμέτρους ένας χρόνος εργατοωρών πάνω στο μηχάνημα δε πρέπει να φτάνει για να πεις πως το χεις λιώσει....!!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #34 στις: 20/01/12, 16:27 »
Νope, θες αρκετες ωρες και ψαξιμο για να πεις οτι ξερεις να κανεις τα παντα μαζι του (με τοσες δυνατοτητες που σου παρεχει... και δεν εννοω μονο παραμετρους του ενισχυτη και των εφφε, αλλα ακομα και η δρομολογηση, ο real time ελεγχος με controllers κτλ).
Αλλα απο την αλλη, σε αντιθεση με το 1ης γενιας, το 2 σου δινει απιστευτους ηχους right off the box. Aν δε ξερεις καποια πραγματα για ενισχυτες, ηχεια κτλ και ειδικα αν εχεις και καποιο background σε θεματα ηχοληψιας, τοτε μιλαμε για ενα μηχανημα που ειναι μαλλον ευκολο να το μαθεις και να το χειριζεσαι.
Αν ομως εισαι τυπος που παιζει ολη του την ζωη με ενισχυτες με 5-6 κουμπια και κανα πεταλακι, τοτε ή θα πρεπει να αλλαξεις αιωνα ή να μεινεις με την παλια καλη (και πολυ περιοριστικη) τεχνολογια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #35 στις: 04/02/12, 21:38 »
Τωρα αν ειναι να δωσεις 1400ευρα να παρεις κουμπια ...


       ;D ;D ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #36 στις: 05/02/12, 03:10 »
Τωρα αν ειναι να δωσεις 1400ευρα να παρεις κουμπια ...


http://www.youtube.com/watch?v=p6AAC1sif9c       ;D ;D ;D


χαχαχα ΘΕΟΣ!! :roll

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #37 στις: 11/02/12, 19:08 »
Θελετε μερικα ενδιαφεροντα?



Ασχετα απο το ειδος που παιζει, τον πετυχαινει τον ηχο!!!



Εδω σπαει με τη μια την υποθεση οτι το kemper ειναι απλα μιμος.

Μαλιστα κατα τη γνωμη μου υπερτερει απο το axe-fx ΙΙ και το συναφι του.


Κανενα απο αυτα τα modellers, δεν μπορει να ποιασει ολες τις παραμετρους λειτουργιας ενος ενισχυτη. Ο mesa boogie mark IV η o roadking μονο τον τελικο να ποιασεις παιρνεις πολλους συνδυασμους (triode, pentode, EL34, EL34+6L6, class "A", harmonics, tweed settings κτλ). Ποσο μαλλον ενισχυτων που δεχονται μιξαρουν πολλους τυπους τελικων λυχνιων...Καμια αναφορα στο axe-fx...Απλα profiles, πιθανον η κιθαριστικη βιβλιοθηκη του μελλοντος στο kemper, ανταλλαξιμη μεσα απο το διαδικτυο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/12, 19:38 από tech21man »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #38 στις: 11/02/12, 19:10 »
Θελετε την αντιδραση του δημιουργου του axe-fx?

1) Το κατηγορει οτι δεν εχει το "feel" του axe-fx, απο την αλλη, αρκετοι προτιμουν του 11R, αλλοι παλι δεν μπορουν καν να τα συγκρινουν με πραγματικο ενισχυτη κτλ κτλ,
 
 2) Παροτρυνει στους χρηστες axe-fx να...μη πουλησουν το axe-fx τους αλλα να ...αντιγραψουν με το I.R. capture την cab sim του kemper. Ο Cliff επιμενει οτι το kemper λειτουργει με βαση της I.R. ενα wave synthesizer και ενα dynamics processor, σαν super μηχανημα I.R. δηλαδη, απο ο,τι φαινεται εξειδικευμενο για κιθαρες! Ο ιδιος λεει οτι πηρε το profile plexiws3 του kemper αντεγραψε την I.R. στο axe-fx του και ειχε τον ιδιο ηχο. Ωραια αλλα αυτα, αλλα την πατησε.
 
 
 Πριν καποιο καιρο, ενας ανθρωπος του ειχε ζητησει αν μπορουσε ο cliff να του δωσει τις I.R. του axe-fx για να τις χρησιμοποιησει στο DAW του και του απαντησε...οτι προστατευονται απο DRM (digital rights management) το ιδιο πραγμα δηλαδη που οχι μονο ο ιδιος παραδεχεται οτι καταπατησε, αλλα παροτρυνει και τους χρηστες axe-fx να κανουν για να μη χασει πωλησεις.
 
 Τι να κανουμε...συμβαινουν και αυτα.
 
 
 3) Η "αγωνια" του φαινεται επισης απο το γεγονος οτι ανακοινωσε το οτι σε λιγο καιρο, η fractal θα εχει το δικο της...profiling ετοιμο.
 
 
 ΔΕΝ ανακοινωσε ομως αν αυτο θα ειναι χαρακτηριστικο του axe-fx II (το οποιο ομολογουμενως, δεν δημιουργηθηκε για αυτη τη δουλεια...) η θα βγαλει κατι εντελως καινουριο...Απλα το ανακοινωσε και παλι για να κοψει πωλησεις υποθετω...
 
 
 4) Επιμενει οτι το kemper εχει κατωτερης ποιοτητας I.R. απο το axe-fx II. Καταρχας ακομη κανενας δεν ξερει αν οντως το kemper χρησιμοποιει I.R...ουτε υπαρχουν στοιχεια για την "ποιοτητα" αυτων.
 
 
 Επειδη οι I.R. ειναι πανω κατω, επαναστατικες μεν, αλλα οχι δυναμικες, κατα βαση ενα αντιστροφο reverb με απειρα eq σημεια ενδιαμεσα, να θυμαται ο ιδιος οτι το axe-fx II εχει δυνατοτητα "μολις" 2096 taps (eq) για καθε I.R. και λειτουργει στα 48 khz (οχι οτι δεν ειναι επαρκης αυτος ο ρυθμος αλλα ομολογουμενως, δοκιμαστε οποιοδηποτε soft sim συγκριτικα απο τα 48 στα 96 με συστημα που μπορει και καλα ακουστικα σε high gain και πειτε μου αν κανει διαφορα: Θα ευχομουν το axe-fx να μπορει...για δικο του καλο). Σε ενα pc λοιπον, τα 2096 ειναι ψιχουλα...οι καλες I.R. ειναι με 32768 taps για οποιου το pc εχει...μουσκουλα...απλως δεν θα το παρεις αυτο στο μπαρακι να παιξεις καρφι στην κονσολα!!! Παρεμπιπτοντως δυο σημεια κλειδια:
 
 Ολα καλα με τις I.R. Ωστοσο απο τη στιγμη που μετατρεπονται δεν ξερεις ποσο καλα θα βγουν σε ενα μηχανημα με κατωτερες δυνατοτητες στον τομεα αυτο. Ως αποτελεσμα, ενα axe-fx η ενα digitech GSP 1101 θα τις μετατρεψουν σε κομμενες/μετασχηματισμενες και καποιες φορες αν και καλες, χρηστες εχουν αναφερει οτι οχι, δεν παιρνουν την ιδια ποιοτητα με εξωτερικο I.R. loader σε pc...
 
 
 Δευτερον μια και ανεφερα το digitech, σε αυτο η I.R. ηταν με το ζορι 256 taps, αλλα οπως λεει και ο προγραμματιστης τους, το να τρεχει I.R. δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το συστημα cab sim που σχεδιαστηκε να εχει, ειναι κατι το οποιο απλα, το εκανε "δωρο" στους χρηστες μετα απο poll. Το GSP 1101 βγηκε με αλλο cab sim συστημα πιο αποτελεσματικο, αλλα unique!!!   
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/12, 19:12 από tech21man »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #39 στις: 11/02/12, 19:15 »
Καλως ηρθατε στα profiling wars. Πλεον σε ενα μηχανακι μπορεις να εχεις, ηχους απο 11R, τους ενισχυτες του κολλητου σου η προενισχυτες, patch απο axe-fx, pod, zoom, tech21 η ο,τι σου κατεβει στο κεφαλι. Το αν και το axe-fx το κανει αυτο στο μελλον μονο καλο θα ειναι για τη fractal.





 Κορυφαιο σχολιο απο τους Messhugah σε συνεντευξη. "Ναι το ξερω το kemper! Μιλανε με e-mail συνεχεια με τον τυπο, μολις καταφερω να αντιγραψω ενα δυο ηχους απο το axe-fx θα πεταξω αυτη την @#%%%!(το axe-fx!). Ναι υπαρχουν ενα δυο στουντιο με μεταλ προσανατολισμο που αφου αντεγραψαν ο,τι τους αρεσε απο το axe-fx το πουλησαν!!!
 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #40 στις: 11/02/12, 19:18 »
Τελος, ενας κατοχος axe-fx (μεταξυ αλλων) επιμενει οτι:
 
 
 
 Δεν ειναι σωστο να συγκρινεις ωμο ηχο ενισχυτη με ηχογραφημενο (απο μικροφωνο οπως προσομειωνουν τα modellers). Επισης, για τον ιδιο, την αισθηση στο live ενος καλου ενισχυτη και πως κοβει δεν την αντικαθιστα κανενα.
 
 Ακομη και αν εχεις θηρια PA δεν ειναι το ιδιο (προφανως αφου παλι εχουν mic sim) και αν απλα χρησιμοποιεις το axe-fx σαν προενισχυτη σε κιθαροκαμπινα η και τελικο, χανεις το πλεονεκτημα του βαρους με το καλημερα (κοινως εχεις ευελιξια αλλα ουσιαστικα κουβαλας ενισχυτικο συστημα και παλι).
 
 
 Ο ιδιος επιμενει οτι και στο axe-fx (και στα υπολοιπα modellers) ακουει ενα περιεργο undertone σα ενα chorus/compession σε καποιες περιοχες του φασματος, μαλλον στα πριμα. Και εγω πιστευω οτι υπαρχει και κανει τον ηχο πιο συνθετικο. Θα μπορουσες να το πεις σαν ηχητικη υπογραφη οπως θα ελεγες το boss GT-10 ψυχρο και λεπτο, το zoom λιγο ψευτικο το pod λιγο μουντο κοκ. Μπορει απλα να οφειλεται στα dacs και αναλογικα σταδια εξοδου του καθενος.  Σημειο κλειδι: Δεν το ακουει αυτο σε κανενα kemper clip εως τωρα!!! Ειναι ενθουσιασμενος για αυτο.


Εγω ομως, προς υπερασπιση του axe-fx δηλωνω επισης οτι, προφανως δεν εχεις την ευελιξια σε συνδεσεις και εφε που εχεις με το axe-fx...Αν διαπιστωσετε, απαιτητικοι παικτες οπως ο petrucci η ο Vai το εχουν για εφφεδιερα (και καθολου παρεμπιπτοντως amp modelling...).

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #41 στις: 11/02/12, 19:37 »
Παρεμπιπτοντως, το axe-fx II ειναι πλεον αρκετα...κινεζικη υποθεση. Προφανως τα pcb και τα υλικα (ακριβα η φτηνα, δεν εχει σημασια) δεν θα ηταν βιωσιμο για μια μικρη (σε διανομη και δυναμικο) επιχειρηση σαν τη fractal να τα κρατησει ολα USA. Αποτελεσμα? Δεν εχει made in USA (οπως και τα mackie αλλαξαν σε assembled in με china guts!!!, μετα την ηττα απο την behringer στα δικαστηρια!).

Απο ο,τι ειδατε βεβαια το κρατησε στην τιμη του παλιου.


Αστειο γεγονος? Κινεζικο...ηταν και το v-amp και εχανε τα presets λογω μπαταριας...τα ιδια επαθαν αρκετα axe-fx στο εξωτερικο!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #42 στις: 11/02/12, 20:10 »

Πριν καποιο καιρο, ενας ανθρωπος του ειχε ζητησει αν μπορουσε ο cliff να του δωσει τις I.R. του axe-fx για να τις χρησιμοποιησει στο DAW του και του απαντησε...οτι προστατευονται απο DRM (digital rights management) το ιδιο πραγμα δηλαδη που οχι μονο ο ιδιος παραδεχεται οτι καταπατησε, αλλα παροτρυνει και τους χρηστες axe-fx να κανουν για να μη χασει πωλησεις.


Ενδιαφέρον... Είχε γίνει θέμα στο GuitarAmpModeling.com ότι είχε "κλέψει" ένα από τα free IRs του Alu (admin του site). Ο ίδιος ο Cliff είχε απολογηθεί ότι το βρήκε στο internet σαν "noname"! Προσφέρθηκε να κάνει credit τον Alu ως δημιουργό του IR μετά το ντόρο αλλά ο Alu ζήτησε να το αποσύρει όπως και έγινε.


Επίσης διαβάζω ότι ετοιμάζει νέο firmware για το Axe με καινούρια μοντέλα για όλους τους ενισχυτές, αυτή την φορά δημιουργημένα με profiling μέθοδο (!) την οποία θα την αποκτήσει και το Axe.


Πέρα από αυτά, φαίνεται πως το Kemper "χτυπάει" το Axe, ας ελπίσουμε αυτό να οδηγήσει σε μείωση τιμών.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η επανάσταση στο χώρο του modeling?
« Απάντηση #43 στις: 11/02/12, 20:44 »
Αν ετοιμαζει νεα profiled μοντελα, το ερωτημα για μενα ειναι αν θα διατηρησει τα παλια (component modelling) μοντελα.

Στην πρωτη περιπτωση, που θα τα διατηρησει, απλα θα εχει ο κοσμος να συγκρινει.

Στη δευτερη που τα αντικαταστησει, πρωτον, για μενα απλα παραδεχεται οτι το profiling θα ειναι πιο ακριβες (!) ως μεθοδος και δευτερον, λογικα θα ισχυριστει οτι το δικο του αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο διοτι τα eq που σου επιτρεπει να αλλαζεις θα ειναι τα "original tonestack" του εκαστοτε ενισχυτη (τον οποιο προφανως, ειχε στο στουντιο του ενω το kemper δεν ειναι σε θεση να γνωριζει τι "φοραει" ο καθε ενισχυτης σε κυκλωμα)...Να δω τι θα γινει με ενισχυτες που δεν τα εχουν στο τελος του preamp!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 10:37
από freemind
4 Απαντήσεις
2251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:21
από γεροντας
1 Απαντήσεις
1986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 19:08
από Aganippi
3 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:50
από taxfreesax
31 Απαντήσεις
10297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 15:05
από papous
15 Απαντήσεις
4649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 12:10
από Baroness
0 Απαντήσεις
1275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 17:56
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/11, 14:37
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
56 Απαντήσεις
15172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 03:34
από PetrosHM
15 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 12:41
από Kosthrash