Αποστολέας Θέμα: HAUSSEL PICKUPS  (Αναγνώστηκε 4918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
HAUSSEL PICKUPS
« στις: 12/09/08, 15:27 »
Τι γνωμη εχετε για αυτους τους μαγνητες?? Καποιος που να εχει η να εχει ακουσει τους big mag αν μπορει να μου τους περιγραψει.... Σκεφτομαι να τους αλλαξω με emg sa γιατι μου ακουγονται λιγο πλαστικοι και ακουγονται χαλια με compressor μαλλον γιατι ειναι active... H μουσικη που παιζω ειναι κυριως jazz, rock, fusion kai blues...
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAUSSEL PICKUPS
« Απάντηση #1 στις: 12/09/08, 16:09 »
Τι γνωμη εχετε για αυτους τους μαγνητες?? Καποιος που να εχει η να εχει ακουσει τους big mag αν μπορει να μου τους περιγραψει.... Σκεφτομαι να τους αλλαξω με emg sa γιατι μου ακουγονται λιγο πλαστικοι και ακουγονται χαλια με compressor μαλλον γιατι ειναι active... H μουσικη που παιζω ειναι κυριως jazz, rock, fusion kai blues...

Αν δεν παίζεις metal τότε σίγουρα οι emg θα σου ακούγονται κάπως...
Κι εγώ στη θεση σου θα τους άλλαζα... ;)

Για τους μαγνήτες που ρωτάς έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δυστυχώς δεν τους έχω ακούσει με τ'αυτιά μου...

Υποτίθεται ότι έχουν τον ήχο ενός p-90 σε μέγεθος μονού..
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAUSSEL PICKUPS
« Απάντηση #2 στις: 12/09/08, 16:28 »
Αν δεν παίζεις metal τότε σίγουρα οι emg θα σου ακούγονται κάπως...
Κι εγώ στη θεση σου θα τους άλλαζα... ;)

Για τους μαγνήτες που ρωτάς έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δυστυχώς δεν τους έχω ακούσει με τ'αυτιά μου...

Υποτίθεται ότι έχουν τον ήχο ενός p-90 σε μέγεθος μονού..
Ναι και εγω αυτο καταλαβα οτι ειναι... Αυτο που μου αρεσε στους emg ειναι οτι ηταν εντελως αθορηβοι... Τελικα για αυτο το θεμα εχει να κανει σχεση ο μαγνητης η το shielding που θα κανεις στην κιθαρα? Παρεπιπτωντος αυτο που ειπες για το μεταλ, με emg sa παιζει gilmour, lukather, knopfler...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/08, 16:31 από @Fotis »
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAUSSEL PICKUPS
« Απάντηση #3 στις: 12/09/08, 16:53 »
Το ξέρω οτι παίζουν όλοι αυτοί αλλά εξακολουθούν να μη μου κάνουν οι συγκεκριμένοι...

Αν πάντως επιλέξεις να βάλεις passive μονούς θα πρέπει να μάθεις να ζεις με λίγο θόρυβο...

(δεν είναι τίποτα....στην αρχή ίσως θα σου κακοφανεί λίγο... ;))

Αλήθεια για τι κιθάρα μιλάμε ακριβώς?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAUSSEL PICKUPS
« Απάντηση #4 στις: 12/09/08, 17:04 »
Για μια στρατ 60th anniversary
να και μια φωτο που βρηκα στο νετ... http://images.buzzillions.com/images_products/09/72/fender_60th_anniversary_commemorative_reviews_80145_raw.jpg
Ειχε κατι μαγνητες πανω, που περα απο τον απειρο θορυβο o ηχος τους ηταν αδυναμος και πολιυ πριματος... Οταν εβαζα λιγο drive ακουγοτανε σκατα!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/08, 17:06 από @Fotis »
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAUSSEL PICKUPS
« Απάντηση #5 στις: 12/09/08, 22:33 »
Καποιος που να εχει ακουσει τους big mag??
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAUSSEL PICKUPS
« Απάντηση #6 στις: 12/09/08, 22:58 »
Ειχε κατι μαγνητες πανω, που περα απο τον απειρο θορυβο o ηχος τους ηταν αδυναμος και πολιυ πριματος... Οταν εβαζα λιγο drive ακουγοτανε σκατα!

Τότε θα μπορούσες να βάλεις έναν διπλό που σπλιτάρει στην πίσω θέση..(η κιθάρα σου έχει μάλλον H S H Routing που σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί να την σκάψεις)...
Το μόνο που θα χρειαστείς επιπλέον είναι ένα pickguard "κομμένο" για bridge humbucker.
Είναι ίσως ο μόνος τρόπος να διατηρήσεις την καθαρή "στρατοκαστερίλα" στις υπόλοιπες θέσεις και να έχεις και drive που να μην σου ακούγεται πολύ πρίμο όπως λες...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAUSSEL PICKUPS
« Απάντηση #7 στις: 12/09/08, 23:28 »
μαλον καταληξα σε big mag και καλο shielding... δεν θελω να βαλω humbucker στην strat.
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
12107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 21:57
από djkostas
6 Απαντήσεις
9653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/06, 19:45
από pureanalog
17 Απαντήσεις
6810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 18:57
από GreekDudeCovers
10 Απαντήσεις
4865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 19:44
από Baroness
2 Απαντήσεις
2831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 17:38
από GiorgosVolos
Bridge & Pickups

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

5 Απαντήσεις
3742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 23:52
από Nikoubis
9 Απαντήσεις
4123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/10, 21:05
από giannis70
1 Απαντήσεις
2210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/09, 20:54
από Gabriel6th
6 Απαντήσεις
3902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/09, 15:17
από Dr Bluz (G.K.)
5 Απαντήσεις
2489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/10, 19:33
από Stel Andre