Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια σε θεωρια και πραξη  (Αναγνώστηκε 5594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Βοηθεια σε θεωρια και πραξη
« στις: 05/11/10, 19:16 »
Προχωρησα κι εγω, που λετε, και εφτασα στο σημειο που επρεπε να παιξω παρεστιγμενες νοτες. Στην αρχη το καταλαβα οταν μου το εξηγησαν, αλλα οταν γυρισα σπιτι δεν μπορουσα να θυμηθω τιποτα. Δηλαδη θυμαμαι τη θεωρια, αλλα οχι την πραξη! Πως μπορω να βοηθηθω απο εδω ?? (Για να βγαλω και καμια ασκηση, οχι τιποτ' αλλο)
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σε θεωρια και πραξη
« Απάντηση #1 στις: 06/11/10, 00:01 »
Οι παρεστιγμενες νοτες εχουν διπλα τους μια τελεια. Αυτη ονομαζεται στιγμη διαρκειας. Αυτη η τελεια προσθετει στη νοτα το μισο της αξιας της. Το ιδιο ισχυει και για τις παυσεις.
Κοιτα τον πινακα.


Τωρα στην πραξη...Αυτο που αντιμετωπιζουν δυσκολα οι μαθητες ειναι οι παρεστιγμενες μικρης αξιας, απο το ογδοο και κατω. Δηλαδη οταν η αξια ειναι μικροτερη του χρονου. Ενα τρικ ειναι να κανεις διπλασιασμο των αξιων για να καταλαβεις πως πρεπει να ακουγεται με πιο ευκολο τροπο παιξιματος. Πχ να μετατρεψεις τα ογδοα σε τεταρτα, τα δεκατα εκτα σε ογδοα ή και τεταρτα, ωστε να τα καταλαβεις σε ακουσμα. Τωρα αν θες να τα μετρας κανονικα ,θελεις εξασκηση. Θα πρεπει να χρησιμοποιεις μετρονομο παντα. Στις μικρες αξιες εγω εχω στο μυαλο μου την κινηση του ποδιου , οταν μετραει 1 χρονο, χωρισμενη σε 4 μερη. Καθε μερος ειναι ενα δεκατοεκτο. ετσι πχ ενα ογδοο παρεστιγμενο ειναι η κινηση προς τα κατω και το μισο της κινησης προς τα επανω. Το τελευταιο μερος ειναι το δεκατο εκτο που απομενει για να συμπληρωθει ο χρονος...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/10, 00:09 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια σε θεωρια και πραξη
« Απάντηση #2 στις: 06/11/10, 21:18 »
Οι παρεστιγμενες νοτες εχουν διπλα τους μια τελεια. Αυτη ονομαζεται στιγμη διαρκειας. Αυτη η τελεια προσθετει στη νοτα το μισο της αξιας της. Το ιδιο ισχυει και για τις παυσεις.
Κοιτα τον πινακα.


Τωρα στην πραξη...Αυτο που αντιμετωπιζουν δυσκολα οι μαθητες ειναι οι παρεστιγμενες μικρης αξιας, απο το ογδοο και κατω. Δηλαδη οταν η αξια ειναι μικροτερη του χρονου. Ενα τρικ ειναι να κανεις διπλασιασμο των αξιων για να καταλαβεις πως πρεπει να ακουγεται με πιο ευκολο τροπο παιξιματος. Πχ να μετατρεψεις τα ογδοα σε τεταρτα, τα δεκατα εκτα σε ογδοα ή και τεταρτα, ωστε να τα καταλαβεις σε ακουσμα. Τωρα αν θες να τα μετρας κανονικα ,θελεις εξασκηση. Θα πρεπει να χρησιμοποιεις μετρονομο παντα. Στις μικρες αξιες εγω εχω στο μυαλο μου την κινηση του ποδιου , οταν μετραει 1 χρονο, χωρισμενη σε 4 μερη. Καθε μερος ειναι ενα δεκατοεκτο. ετσι πχ ενα ογδοο παρεστιγμενο ειναι η κινηση προς τα κατω και το μισο της κινησης προς τα επανω. Το τελευταιο μερος ειναι το δεκατο εκτο που απομενει για να συμπληρωθει ο χρονος...


Φιλε σε ευχαριστω πολυ, πραγματικα με βοηθησες!
Απαθεια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/02, 18:45
από Ο Νέος Κιθαρωδός
6 Απαντήσεις
4718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/03, 13:24
από ron-t
2 Απαντήσεις
4030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/03, 08:37
από Βραζίλης
28 Απαντήσεις
10533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/05, 04:06
από SteveVai
45 Απαντήσεις
47029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/12, 22:18
από FORZA!Yekaterinburg
86 Απαντήσεις
32067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/13, 15:31
από Vassilis_1
4 Απαντήσεις
7355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 11:31
από liveholic
3 Απαντήσεις
2444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 15:05
από GreekDudeCovers
31 Απαντήσεις
12866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 16:38
από Fourier
1 Απαντήσεις
32816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/14, 13:14
από freemind