Αποστολέας Θέμα: αποριες?!!! radius, scale, neck...  (Αναγνώστηκε 19607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #50 στις: 18/01/08, 16:53 »

Σαφέστατα και πολλά άτομα όπως προείπα, έχουν γνώσεις και καταλαβαίνουν διαφορές, που εγώ καλώς κακώς δεν μπορώ.
Αναφέρομαι όμως σε αυτούς τους ξερόλες και μαστερ της ημιμάθειας.
Δεν γίνεται να ασχολείσαι με τη μουσική, να μην ξέρεις να παίζεις και να το "παιζεις" ψαγμένος.
 

Each his own, που λένε και στο Ελλάδα. P.x. εγώ ακούω πολύ μουσική, τελείως διαφορετικά είδη μεταξύ τους. Επίσης, είμαι ηλεκτρονικός, και ασχολούμαι αρκετά και με τα του ήχου.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις, p.x. δεν είμαι καθόλου καλός κιθαρίστας και μουσικός, αλλα έχω πολλές γνώσεις πάνω σε όργανα και τεχνολογία μουσικής. Και εκπαιδευμένο σχετικά αυτi.
Αυτό μου επιτρέπει να διακρίνω μικροδιαφορές σε ηχους και όργανα, και να τα κρίνω "παικτικα", παρόλο που δεν μπορώ προσωπικά να εκμεταλλευτώ πλήρως τις δυνατότητες τους.
θα έλεγα ότι είμαι το στυλ του ανθρώπου πίσω από την μπάντα, που ρυθμίζει τα όργανα και τον ήχο τους όσο πιο τέλεια μπορεί, χωρίς να είναι ο ίδιος ποτε πάνω στην σκηνή.
Οποτε όλα είναι σχετικά, δεν χρειάζεται να είσαι μουσικός για να κρίνεις έναν ήχο/όργανο, κάποιοι από τους καλύτερους οργανοποιούς και ηλεκτρονικούς στο χώρο του ήχου δεν είναι καν μουσικοί, ξέρουν όμως τι χρειάζεται ένας μουσικός.

Φιλικά,
Κώστας


Μιας αναφερθήκαμε στα αυτοκίνητα όμως, δεν νομίζω πως μπορεί να συγκριθεί η USA me Ferrari kai h Mex me Accent σωστά??? ;)
Kάτι αντίστοιχο έχω διαπιστώσει με Gibson LP Standard kai Studio.
Οπότε στην ηλεκτρική το βρίσκω λίγο περιττό, να δίνει κάποιος τόση έμφαση σε λεπτομέρειες, τη στιγμή που από ότι έχω αντιληφτεί γίνεται μάλλον από τους περισσότερους για ....ποζεριά...
Είπαμε όμως, υπάρχουν και εξαιρέσεις πάντα για να μην τα υποτιμάμε όλα.


Σωστά! θα έλεγα πως το Accent είναι μάλλον μια Rockson των 80 euro και Ferrari μια Trussart η Anderson p.x.
Για τέτοιες διαφορες μιλάμε.
Όσον αφορά την ηλεκτρική, οι λεπτομέρειες κάνουν διαφορα, το θέμα είναι ποσο μεγάλες είναι και ποσο αντιληπτές, ώστε να δικαιολογούν το ψάξιμο/χρήμα. Αυτό έχει να κάνει με τον κάθε κιθαρίστα φαντάζομαι.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου πάντως, οι ακουστικές είναι εκεί που καταλαβαίνεις την παραμικρή λεπτομερείς, όταν δονείται ολόκληρο το όργανο για να βγάλει ήχο, απλά μην τα γενικεύουμε όλα. Σε ίδιες κιθάρα έχω ακούσει τρελή διαφορα με άλλους μαγνήτες.
Καλή συνεχεια!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #51 στις: 18/01/08, 16:55 »
Jezus συμφωνώ μαζί σου, αλλά μην απομονώνεις πράγματα...
Αν δεις ότι ακριβώς έγραψα, θα διαπιστώσεις ότι έχω συμπεριλάβει την κατηγορία ατόμων που αναφέρεις...
Σαφέστατα και υπάρχουν οι εξαιρέσεις λοιπόν, αλλά υπάρχουν κι αυτοί που αναφέρω, απλά δεν γνωρίζουν τίποτα και θέλουν να το παίζουν ξερόλες...Είναι καιρός να μην χάνουμε την ουσία πλέον και να ασχολούμαστε με θεωρίες μόνο...και πάλι, τα συγκεκριμένα άτομα, δεν γνωρίζουν καν από προσωπική εμπειρία τις διαφορές μεταξύ ξύλων για παράδειγμα, απλά ότι λένε το έχουν διαβάσει στο...ίντερνετ...Σε αυτούς αναφέρομαι...
Με αυτό το σκοπό ανέφερα τα παραπάνω...
Δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε άλλο...:)

Φιλικά
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #52 στις: 18/01/08, 16:58 »

Μιας αναφερθήκαμε στα αυτοκίνητα όμως, δεν νομίζω πως μπορεί να συγκριθεί η USA me Ferrari kai h Mex me Accent σωστά??? ;)
Kάτι αντίστοιχο έχω διαπιστώσει με Gibson LP Standard kai Studio.
Οπότε στην ηλεκτρική το βρίσκω λίγο περιττό, να δίνει κάποιος τόση έμφαση σε λεπτομέρειες, τη στιγμή που από ότι έχω αντιληφτεί γίνεται μάλλον από τους περισσότερους για ....ποζεριά...
Είπαμε όμως, υπάρχουν και εξαιρέσεις πάντα για να μην τα υποτιμάμε όλα.


Σωστά! θα έλεγα πως το Accent είναι μάλλον μια Rockson των 80 euro και Ferrari μια Trussart η Anderson p.x.
Για τέτοιες διαφορες μιλάμε.
Όσον αφορά την ηλεκτρική, οι λεπτομέρειες κάνουν διαφορα, το θέμα είναι ποσο μεγάλες είναι και ποσο αντιληπτές, ώστε να δικαιολογούν το ψάξιμο/χρήμα. Αυτό έχει να κάνει με τον κάθε κιθαρίστα φαντάζομαι.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου πάντως, οι ακουστικές είναι εκεί που καταλαβαίνεις την παραμικρή λεπτομερείς, όταν δονείται ολόκληρο το όργανο για να βγάλει ήχο, απλά μην τα γενικεύουμε όλα. Σε ίδιες κιθάρα έχω ακούσει τρελή διαφορα με άλλους μαγνήτες.
Καλή συνεχεια!  :)
Συμφωνώ, πάλι ότι είπα πάντως ήταν σε γενικές γραμμές...
Σαφέστατα και υπάρχουν μικροδιαφορές στην ηλεκτρική που κάνουν αισθητή διαφορά, (π.χ το διαπίστωσα όταν άλλαξα μαγνήτες στη δικιά μου), αλλά δεν δικαιολογούν διαφορά στην τιμή μιας Mex me mia USA, σε αντίθεση με τις ακουστικές...
Πάλι όμως όλα είναι υποκειμενικά...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #53 στις: 18/01/08, 17:30 »
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω, ειδικά με το σχόλιο για τη Strat, απλά έκανα μια eπισήμανση.   :)
P.x. με τους φίλους καθόμασταν με τις κιθάρες και αντί να παίζουμε μουσική τις λύναμε να δούμε τα ξυλα, αλλάζαμε μαγνήτες, μπράτσα κτλ  :D   
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #54 στις: 18/01/08, 17:47 »
Παιδες, να παρεμβω σαν συντονιστης.
Μεχρι εδω κυλαει πολυ ωραια η συζητηση. Λιιιιγο πιο χαμηλοι τονοι απλως θα παρακαλουσα ;)

Παιδες να παρεμβω και εγω σαν αυτος που ανοιξε το θεμα? ???
αλλα αληθεια ποιο θεμα ??? ??? >:( μετα το 5 Post ξεφυγε τελειως, ισως ειμαι ο μονος που εχει αποριες πανω ατα κατασκευαστικα και τo setup και ολοι οσοι απαντουν θεωρουν ευτλες το να απαντησουν σχετικα με αυτα αλλα αμπελοφιλοσοφουν με ανουσια πραγματα!
και καλα κανουν βεβαια δεν απαγορευται, αλλα εγω τωρα να ανοιξω νεο θεμα και να παραθετω απο τα 5-6 πρωτα ποστ, για να συνεχισω απο εκει που ξεκινησα?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #55 στις: 18/01/08, 18:02 »
Παιδες, να παρεμβω σαν συντονιστης.
Μεχρι εδω κυλαει πολυ ωραια η συζητηση. Λιιιιγο πιο χαμηλοι τονοι απλως θα παρακαλουσα ;)

Παιδες να παρεμβω και εγω σαν αυτος που ανοιξε το θεμα? ???
αλλα αληθεια ποιο θεμα ??? ??? >:( μετα το 5 Post ξεφυγε τελειως, ισως ειμαι ο μονος που εχει αποριες πανω ατα κατασκευαστικα και τo setup και ολοι οσοι απαντουν θεωρουν ευτλες το να απαντησουν σχετικα με αυτα αλλα αμπελοφιλοσοφουν με ανουσια πραγματα!
και καλα κανουν βεβαια δεν απαγορευται, αλλα εγω τωρα να ανοιξω νεο θεμα και να παραθετω απο τα 5-6 πρωτα ποστ, για να συνεχισω απο εκει που ξεκινησα?
Drinn, στην ουσία έχεις δίκιο απλά επίτρεψε μου να σου πω ένα πραγματάκι.. Πάρα πολλές φορές τυχαίνει ένα post να λοξοστρέφει και να γράφονται πράγματα τα οποία δεν έχουν σχέση με το αρχικό post.. Εμένα προσωπικά μου έχει τύχει αρκετές φορές.. Όμως αυτό, απ'το να λες ότι γράφτηκαν ανούσια πράγματα απέχει πάρα πολύ.. Οι πληροφορίες που εδώθησαν σε αυτό το post είναι σημαντικές διότι λίγο-πολύ εξηγούν κοινώς "πως μας τα πιάνουν οι εταιρίες".. Κατά τη γνώμη μου λίγο περισσότερη ευγένεια προς τα λεγόμενα των συμφορουμιτών μας είναι μια καλή πρακτική για μελλοντικές συζητήσεις..

Φιλικά (πάντα  :D),

Faser

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #56 στις: 18/01/08, 18:23 »
Σαν mod, πιστευω πως το θεμα απεδωσε καρπους, ακομα και εαν λοξοδρομησε.
Μεσα σε μια ειρηνικη ατμοσφαιρα ανταλαχθηκαν αποψεις και πρεπει να εισαι ευχαριστημενος drinn, γιατι το θεμα σου αποτελεσε παραδειγμα συζητησης για ολους μας ( κυριως για μενα, για οσους καταλαβαινουν :D )

Θα παραμεινει οπως εχει.
Η δικη μου παρεμβαση αφορουσε μια μελλοντικη πιθανοτητα, για να μην γινει "αχταρμας" εδω :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #57 στις: 18/01/08, 19:19 »

Φίλε drinn

Καταρχάς συμφωνώ με αυτά που σου είπαν οι faser και freemind. Καλώς ή κακώς, αυτά συμβαίνουν στις δημόσιες συζητήσεις.

Ψάχνοντας προς τα πίσω, βρήκα πως (πιθανότατα) αυτή είναι η μόνη απορία σου που δεν έχει απαντηθεί:

δηλαδη δεν μπορει να αλλαχτει το μανικι μιας κιθαρας που εχει 22 ταστα με ενα που εχει 21 γιατι εχει κατακευαστικη διαφορα και στο σωμα ωστε το 12 ταστο να ειναι ακριβως στη μεση? (δεν το νομιζω αυτο)
εκτος και αν μπορει να γινει αυτο με τη ρυθμιση τις γεφυρας!!!

και αλλη μια ερωτηση: το μανικι ειναι στις Fender ειναι βιδωμενο επανω στο σωμα η κωλημενο??
η μαλλον 2: η βεργα(truss rod) που εχει μεσα, ειναι πιο μακρυα και μπαινει και στο σωμα??? (σαν σεξουλικο υπονουμενο ηταν αυτο ;D )


Στις Φεντερ ειδικότερα, τα περισσότερα μπράτσα 21 και 22 τάστων είναι εναλλάξιμα, γιατί το 22ο τάστο είναι "overhang", δηλαδή "προεξέχει από την ταστιέρα. Φαντάσου δηλαδή, σαν να πάρεις ένα μπράτσο 21 τάστων και να κολλήσεις ένα κομματάκι ταστιέρας στην άκρη του. Αυτό το κομμάτι δεν ακουμπάει μέσα στο neck pocket αλλά βγαίνει μόνο πάνω από το pickguard (στις Στρατ και Tele). Δεν ξέρω πόσο γίνεται κατανοητό, ιδού μια φωτό που δείχνει αυτό που λέω:



Καταλαβαίνει λοιπόν ότι απλώς το μπράτσο των 21 τάστων, δεν έχει αυτό το overhang.

Αν δεν πρόκειται γι'αυτή την περίπτωση και το 22ο τάστο είναι εκεί που τελειώνει το μπράτσο, τότε μόνο από τη γέφυρα μπορεί να γίνει η μετατροπή. Και πρέπει να μετακινηθεί ολόκληρη η γέφυρα γιατί, δυστυχώς, καμμία δεν έχει τέτοια περιθώρια ρύθμισης από τα βαγονάκια.

Όλες οι παραδοσιακές Fender είναι bolt on, δηλαδή το μπράτσο βιδώνει στο σώμα με ξυλόβιδες. Αυτή ήταν και η μεγάλη καινοτομία του Leo Fender (μια απ'όλες, τέλος πάντων). Υπάρχουν και κάποια μοντέλα Fender set-neck όπου το μπράτσο είναι κολλημένο στο σώμα. Κατά κανόνα δεν πρόκειται για επιτυχημένα ή δημοφιλή μοντέλα.

H βέργα δεν μπαίνει μέσα στο σώμα οπότε δεν υπάρχει και κίνδυνος μήνυσης για sexual harassment.  :P :P Οδηγίες για ρύθμιση της βέργας μπορείς να βρεις πάμπολες στο Internet, ωστόσο θα σε προέτρεπα, όπως και για άλλες δουλειές ρύθμισης που θέλεις να κάνεις, αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος, να τις εμπιστευτείς σε κάποιον τεχνικό.

Τέλος, αν προτιμάς να διαβάσεις, το καλύτερο βιβλίο για setup είναι αυτό του Dan Erlewine, το οποίο πάρα πολύ εύκολα μπορείς να το προμηθευτείς από το Amazon.  :)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #58 στις: 19/01/08, 10:06 »
Πολύ καλό βιβλίο.  επίσης o John Levan έχει γράψει ένα πολύ ενδιαφέρον guitar setup,maintenance &repair
απο το amazon το καλύτερο είναι του Dan το απλότερο του John.
Kαι οι δύο σπονσονάρονται απο την stew-mac αρε τα κεφάλαια.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #59 στις: 19/01/08, 14:24 »
Ψάχνοντας προς τα πίσω, βρήκα πως (πιθανότατα) αυτή είναι η μόνη απορία σου που δεν έχει απαντηθεί:

Thn eixa apanthsei egw alla xwris foto opote thanks  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/06, 16:58
από Θοδωρής
7 Απαντήσεις
10724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/07, 02:49
από Chris2004
5 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 11:10
από JP.M
6 Απαντήσεις
3705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 22:10
από ag313
5 Απαντήσεις
3639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 15:13
από Holyshock
5 Απαντήσεις
3298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 13:08
από G&B
0 Απαντήσεις
2022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 22:37
από Wise_One
short scale μπάσο

Ξεκίνησε από walt Μπάσο

5 Απαντήσεις
3485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 21:55
από Jezus
13 Απαντήσεις
27583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
5 Απαντήσεις
14687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/15, 17:35
από saved