Αποστολέας Θέμα: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες  (Αναγνώστηκε 5829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Noturn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« στις: 23/11/17, 22:14 »
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι αυτοδίδακτος "κιθαρίστας"  ::) και παίζω γενικά απλά κομμάτια (περισσότερο ακόρντα) με τη παρέα για να περνάμε καλά (έτσι κι αλλιώς μετά απο λίγο αλκοόλ κανείς δεν καταλαβαίνει τη ποιότητα του κιθαρίστα :P) και μόνος για να περνάω ευχάριστα τον ελεύθερο χρόνο μου. Έχω μια ακουστική epiphone pr100  και μια ηλεκτρική harley benton dc 200. Τη πρώτη την έχω για διασκέδαση με παρέα και τη δεύτερη για να κάνω το χαβαλέ μου. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ θέλω να ασχοληθώ λίγο περισσότερο, λόγω δουλειάς και οικογενειακής κατάστασης μου μένει χρόνος σχετικά αργά το βράδυ. Η ακουστική εκτός απο το γεγονός ότι είναι σχετικά μεγάλη, έχει και δυνατό ήχο οπότε την αγγίζω πλέον σπάνια. Η ηλεκτρική απο την άλλη, θέλει να τη συνδέω στον ενισχυτή, να βάζω ακουστικά κτλ. αλλιώς ότι και να γρατζουνίσεις ακούγεται άθλια. Πρόκειται για 2 πολύ φθηνές κιθάρες που μέχρι τώρα  κάλυψαν τις ανάγκες μου αλλά δεν μου δίνουν κίνητρο να συνεχίσω. Ψάχνοντας λοιπόν για κάτι καινούριο, που θα μπορώ να εξασκηθώ απλά αράζοντας στον καναπέ μου και γρατζουνόντας ακόμα και αργά το βράδυ χωρίς να ενοχλώ αλλά ούτε και να στήνω ολόκληρο στούντιο, έπεσε το μάτι μου εδώ : https://www.thomann.de/gb/ibanez_tcm50evbs.htm
Δεν έχω καταφέρει να τη βρώ σε κάποιο μαγαζί για να τη δοκιμάσω αλλά απο αυτά που διαβάζω, και τα βιντεάκια στο youtube μου φαίνεται μια πολύ αξιόλογη πρόταση, φθηνή και ταυτόχρονα ένα σκαλι παραπάνω απο αυτό που ήδη έχω. Αυτό που θέλω είναι μια κιθάρα εξάσκησης, όχι θορυβώδης, που να μου τραβήξει πάλι τη προσοχή στο άθλημα, και να μπορώ να ασχολούμαι ανα πάσα στιγμή αραχτός στον καναπέ μου.
Αν κάποιος απο εσάς την έχει δοκιμάσει θα εκτιμούσα να μου πεί τη γνώμη του. Επίσης αν γνωρίζεται κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που θα μπορούσα να ρίξω μια ματιά μήπως και τη βρώ καλό θα ήταν. Εν τέλει αν έχετε κάποια εναλλακτική πρόταση σε αυτό που ψάχνω πείτε τη ελεύθερα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #1 στις: 23/11/17, 23:10 »
Η Ibanez TC50 είναι ακουστική και θα κάνει θόρυβο
δεν κάνει



I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #2 στις: 23/11/17, 23:31 »
Μηπως υπαρχει τιποτα να ταπωσεις την τρυπα;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #3 στις: 24/11/17, 03:45 »
Συμφωνώ ότι για το σκοπό που θέλεις, μια ακουστική (έστω και με μικρότερο σώμα από αυτή που έχεις ήδη) δεν είναι η λύση. Εκτός του ότι δεν κάνει για αθόρυβο παίξιμο, μετά από λίγο καιρό θα τη βαρεθείς και θα είσαι στο ίδιο σημείο. Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα για ένα μικρό πολυεφφέ ηλεκτρικής κιθάρας για τους εξής λόγους:
1. Είναι πιο φτηνό από μια καινούργια κιθάρα.
2. Μπορείς να το χρησιμοποιείς με ακουστικά για αθόρυβη εξάσκηση, αλλά και να το βάζεις μπροστά από τον ενισχυτή σου.
3. Το όλο setup είναι πιο βολικό, εύχρηστο και πολύ πιο φορητό από ενισχυτή με ακουστικά. Τον ενισχυτή δύσκολα θα τον μεταφέρεις για να παίξεις κάπου αλλού (εντός ή εκτός σπιτιού).
4. Η ποικιλία από διαφορετικούς ήχους, εφφέ και ότι άλλα καλούδια μπορεί να έχει το πολυεφφέ που θα επιλέξεις (preset, drums, looper, κλπ) θα σού δώσει άλλη ώθηση να παίζεις.
5. Επίσης πολλά μοντέρνα πολυεφφέ, εκτός από τα έτοιμα preset που έχουν, σού δίνουν τη δυνατότητα να φτιάξεις δικά σου preset ή να κατεβάσεις έτοιμα από το διαδίκτυο, οπότε δεν περιορίζεσαι σε αυτά που σού προσφέρει το μηχάνημα εξ αρχής.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/17, 12:26 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #4 στις: 24/11/17, 08:06 »
Συμφωνώ με τον Απόλλωνα. Σε επίπεδο κιθάρας οι μόνες που θα ακούγονταν λιγότερο είναι οι hollow body (ή semi-hollow body) και αυτές όμως δεν ακούγονται ωραία ούτε το ευχαριστιέσαι χωρίς των ενισχυτή. Θεωρητικά μία λύση είναι και αυτή (που είναι και φτηνή, ξεκινάνε οι τιμές από 10+ ευρά):
https://www.amazon.com/Donner-Headphone-Amplifier-Rechargeable-Battery/dp/B01FHM1DNS
αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει ο ήχος που βγάζουν. Ένα καλό πολύ εφφέ (εγώ έχω ένα digitech rp255) είναι πολύ πιο ευχάριστο.


Βέβαια, αν το ερώτημα του φίλου μας είναι λανθάνον GAS, πρέπει να πάρει κιθάρα, είναι η μόνη λύση χεχε.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #5 στις: 24/11/17, 09:08 »
αλλαγή μαγνητών + boss me-25. Χρόνια προσπαθώ να βρώ κάτι καλύτερο απο το boss αλλά δεν έχω βρεί....

Αποσυνδεδεμένος peritzan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #6 στις: 24/11/17, 10:34 »
. Θεωρητικά μία λύση είναι και αυτή (που είναι και φτηνή, ξεκινάνε οι τιμές από 10+ ευρά):
https://www.amazon.com/Donner-Headphone-Amplifier-Rechargeable-Battery/dp/B01FHM1DNS
αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει ο ήχος που βγάζουν. Ένα καλό πολύ εφφέ (εγώ έχω ένα digitech rp255) είναι πολύ πιο ευχάριστο.

Η πιο οικονομικη και ευχρηστη λυση,χρησιμοποιουσα 1 αναλογο με αυτο τα βραδια (μεχρι που πηρα 1 πολυεφε zoom)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #7 στις: 24/11/17, 12:25 »
. Θεωρητικά μία λύση είναι και αυτή (που είναι και φτηνή, ξεκινάνε οι τιμές από 10+ ευρά):
https://www.amazon.com/Donner-Headphone-Amplifier-Rechargeable-Battery/dp/B01FHM1DNS
αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει ο ήχος που βγάζουν. Ένα καλό πολύ εφφέ (εγώ έχω ένα digitech rp255) είναι πολύ πιο ευχάριστο.

Η πιο οικονομικη και ευχρηστη λυση,χρησιμοποιουσα 1 αναλογο με αυτο τα βραδια (μεχρι που πηρα 1 πολυεφε zoom)

Αυτά τα ενισχυτάκια είναι μια χαρά αν τα θέλεις απλά και μόνο για εξάσκηση με ακουστικά, πιθανόν σε συνδυασμό με ένα backing track (αφού διαθέτουν aux in). Είχα ένα παρόμοιο πριν μερικά χρόνια και σίγουρα αξίζει τα λεφτά του, για αυτή τη χρήση πάντα. Ομολογουμένως η ποιότητα του ήχου δεν είναι ιδανική. Γι αυτό και πρότεινα ένα μικρό πολυεφφέ ως την βέλτιστη λύση που προσφέρει σαφώς καλύτερη ηχητική ποιότητα και ευελιξία σε συνδυασμό με την ευκολία χρήσης και τη φορητότητα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #8 στις: 24/11/17, 12:33 »
Εγω πηρα ενα πολυεφε πριν 2-3-4 εβδομαδες,και το μονο που μετανιωσα,ειναι που δεν το πηρα πριν 5 χρονια.Βαζεις και ακουστικα,και εισαι υπερ κομπλε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Noturn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #9 στις: 24/11/17, 18:36 »
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ για πολυεφφέ. Αυτό που προτείνετε απο το amazon μια χαρα μου φαίνεται. Αν μπορώ να το συνδέσω και στο pc και να παίξω και κάνα backing track θα είναι super :) Ειδικά το βραδάκι απλά θα το συνδέω και θα jammarw χωρίς να ενοχλώ :)
Θα το ψάξω και λίγο μόνος μου να δώ τι παίζει με αυτά τα gadgetakia γιατί δεν έχω ιδέα.  Αν θέλετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο (άλλα όχι ιδιαίτερα ακριβό) ειμαι όλος αυτια!
Στη περίπτωση που αγοράσω κάτι τέτοιο, έχετε να μου προτείνεται και κάποιο οικονομικό ζευγάρι ακουστικά αποκλειστικά για αυτό το σκοπό?
Επίσης ανεξάρτητα απο τη τροπή που πήρε η κουβέντα, έχει δοκιμάσει κάποιος απο εσάς τη κιθάρα που παραθέτω στο αρχικό πόστ??

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #10 στις: 24/11/17, 18:52 »

Εάν σε ενδιαφέρει να μελετάς με ηλεκτρική κιθάρα χωρίς να ενοχλείς κανένα υπάρχει τρόπος, αν έχεις  σταθερό υπολογιστή ή λάπτοπ ή αρκετά ισχυρό tablet, καθώς και καλά ακουστικά, αγοράζοντας μια εξωτερική κάρτα ήχου.


Αρχικά είχα αυτήν εδώ την κάρτα (discontinue πλέον), η οποία με υπηρέτησε πιστά μέχρι και πριν δύο χρόνια όπου την αντικατέστησα με αυτήν εδώ. Δεν είναι το ίδιο καλή με την πρώτη άλλα κάνει μια χαρά για αυτή τη δουλειά.  Προσωπικά μελετάω σχεδόν αποκλειστικά με αυτόν τον τρόπο, θα έλεγα τουλάχιστον από το 2002 με 2003. Πιάνω την κιθάρα, βάζω ακουστικά και δεν ενοχλώ κανέναν. Το software της κάρτας εξομοιώνει αρκετούς ενισχυτές και πετάλια/εφέ, έτσι υπάρχει μια γκάμα ήχων (αν και τελευταία αρμέγουν χρήματα και από κει). Επίσης υπάρχει και το πρόγραμμα transcribe! το οποίο είναι ιδανικό για να μελέτη ρεπερτορίου και πέρα από τα πλεονεκτήματα που παρέχουν τα διάφορα προγράμματα, το καλύτερο για μένα είναι πως ακούς όλους τους ήχους (η κιθάρα σου, τα backing tracks, το mp3 που μελετάς) από μια πηγή, τα ακουστικά σου.


Επιπρόσθετα, αν έχεις ενισχυτή, υπάρχει η δυνατότητα να έρθει ένας φίλος σου σπίτι για να τζαμάρετε κρατόντας μόνο την κιθάρα του, χωρίς να κουβαλάει ενισχυτή. Ο ένας θα παίζει με τον ενισχυτή που έχεις στον χώρο σου και άλλος θα συνδέεται με το PC μέσω της κάρτας ήχου που προανέφερα και στην έξοδο αντί να βάλεις ακουστικά, συνδέεις το στερεοφωνικό σου.


Εναλλακτικά όλο το παραπάνω πακέτο μπορεί να παίξει και σε τάμπλετ  ή άλλες mobile συσκευές άλλα νομίζω μόνο σε iOS. Δεν μπορώ να σου πω περισσότερα σχετικά με το mobile γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.


Αν δεν είσαι φίλος της τεχνολογίας και δεν γουστάρεις να μπλέξεις με υπολογιστές και τάμπλετ, υπάρχει και αυτή εδώ η λύση. Από ότι φαίνεται κάνει την ίδια δουλειά άλλα χωρίς τα πλεονεκτήματα του έξτρα software. Δεν το έχω δοκιμάσει, άλλα σκέφτομαι να το τσιμπήσω για περιπτώσεις που φεύγω για αρκετές μέρες μακριά από το σπίτι και το PC μου.


Αν τελικά ασχοληθείς με τη σιωπηλή μελέτη με ακουστικά, να προσέχεις τα αυτιά σου με τις εντάσεις και τα εφέ...   


PS. Πιστεύω ότι για μελέτη μια κάρτα ήχου είναι καλύτερη λύση από μια πεταλιέρα λόγω των πλεονεκτημάτων που θα σου προσφέρουν τα διάφορα προγράμματα. Επιπρόσθετα με την κάρτα ήχου θα μπορείς να ηχογραφείς (αφού αυτός είναι ο κύριος λόγος ύπαρξής τους) κάτι πολύ σημαντικό για to self evaluation






Η τελική επιλογή δική σου... 





 




 
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/17, 19:02 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #11 στις: 24/11/17, 20:36 »
Η κάρτα ήχου δεν είναι άσχημη ιδέα, και έχει και αυτή πολλές εναλλακτικές εφαρμογές. Εντελώς διαφορετική προσέγγιση, με άλλα πλεονεκτήματα. Για μενα εξαρτάται αν θέλεις να το ψάξεις με software (τα οποία ομολογουμένως βελτιώνονται συνεχώς από πλευράς δυνατοτήτων και ποιότητας ήχου) ή αν προτιμάς κάτι πιο "παραδοσιακό". Πάντως θα έλεγα ότι η λύση της κάρτας ήχου σε περιορίζει στο χώρο που έχεις τον υπολογιστή, ενώ ακόμα και με laptop (πιο φορητός) πάλι χρειάζεται μια κάποια διαδικασία για να τα μεταφέρεις όλα αυτά προκειμένου να παίξεις κάπου αλλού. Από αυτή την άποψη, το πολυεφφέ είναι πιο βολικό.

Παρεμπιπτόντως, σκέφτηκα ένα ακόμα πλεονέκτημα του πολυεφφέ. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ακόμα και αν έχεις διακοπή ρεύματος (υπό την προϋπόθεση ότι παίρνει μπαταρίες φυσικά... ;))

Aν τελικά αποφασίσεις για πολυεφφέ, δες αυτή την πολύ διεξοδική κριτική του Zoom G1on από τον zeoy, o οποίος το αγόρασε ακριβώς για τον ίδιο σκοπό που το θέλεις κι εσύ:

Zoom G1on - Πολυεργαλείο

ΕDIT: Εκτός από το παραπάνω, θα είχα να προτείνω και το Digitech Element ή το Digitech RP360. Αν θέλεις κάτι καλύτερο θα πρέπει να διαθέσεις περισσότερα χρήματα, και συνήθως μαζί με την τιμή αυξάνεται και το μέγεθος...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/17, 21:01 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Noturn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #12 στις: 24/11/17, 23:41 »
Νομιζω οτι τεινω περισσότερο προς το πολυεφφε παρα στη καρτα ηχου. Το zoom g1on μου φανηκε εξαιρετικα καλο για τα λεφτα του και υπερβολικα πλουσιο για τις αναγκες/ικανοτητες μου. Θα ψαξω να βρω και κανα αναλυτικο review για να καταλαβω τα features.
Μπορειτε να μου προτεινετε και κατι σε ακουστικα για να τα παρω πακετο???

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #13 στις: 25/11/17, 14:17 »
Εννοείται πως η τελική απόφαση είναι δική σου. Καλή αγορά και καλή μελέτη!

Αποσυνδεδεμένος Noturn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #14 στις: 25/11/17, 18:44 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια. Βασικά δεν το ειχα σκεφτει για πολυεφφε. Αν και ζαχαρωνω ακομα τη συγκεκριμενη κιθαρα, λεω να δοκιμασω αρχικα με το g1 και μετα βλεπουμε. Ψαχνω και ενα αποδεκτο ζευγαρι ακουστικων και ειμαι κομπλε ;)

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #15 στις: 25/11/17, 19:20 »
.... για ακουστικά δεν νομίζω ότι πρέπει να δώσεις πολλά γιατί σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι μιλάμε για κανένα τρελό σήμα (το δικό μου το digitech τουλάχιστον δεν έχει). Αν αρχίσεις πάντως να σκέφτεσαι κιθάρες δεν ξεμπερδεύεις εύκολα, εγώ την πάτησα άσχημα :-DD
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Noturn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αγορα Ibanez TCM50 και αποριες
« Απάντηση #16 στις: 26/11/17, 10:08 »
Για ακουστικά λέω να αγοράσω αυτά http://www.nakas.gr/prd/presonus-hd-7-a-studio-akoistika που είναι και semi-open. Τωρα οντως επειδη μου εχουν καρφωθει 2-3 κιθαρες στο κεφαλι νομιζω οτι αργα ή γρηγορα δεν θα το γλυτωσω το εξοδο :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
10436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 13:14
από Und3ad
19 Απαντήσεις
10045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/08, 21:33
από Meolas
19 Απαντήσεις
6879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:27
από Giorgos K.
4 Απαντήσεις
2848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 14:17
από DarkHorse
4 Απαντήσεις
2888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 01:02
από Stel Andre
0 Απαντήσεις
1604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/10, 15:01
από apple32
0 Απαντήσεις
1925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 14:20
από foulis
29 Απαντήσεις
8781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 22:26
από Dimitris80
12 Απαντήσεις
23691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/13, 19:03
από xρήστης
40 Απαντήσεις
10507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/18, 13:00
από zanxion72