Αποστολέας Θέμα: GG's Boogie  (Αναγνώστηκε 2933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
GG's Boogie
« στις: 14/02/06, 23:33 »
Χαίρετε παίδες,
 
http://homepage.univie.ac.at/christos.koulovatianos/GG_s_Boogie_v01.mp3
 
Το κυρίως θέμα του κομματιού αυτού έχει γραφτεί από τον ανεπανάληπτο Σωτήρη Γκόγκο από τη Θεσσαλονίκη, γύρω στο 1991. Δεν ξέρω αν ο Σωτήρης το ηχογράφησε ποτέ, αλλά αν όχι, εδώ προσπαθώ να το "περισώσω..." Βέβαια όσοι από σας γνωρίσατε το Σωτήρη, ξέρετε πολύ καλά ότι δεν είναι εφικτό να σολάρεις όπως ο Σωτήρης, ούτε από πλευράς σύνθεσης, αλλά ούτε και από πλευράς τεχνικής. Του ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που του βεβήλωσα τη μουσική του με το ψευτοσόλο μου και το ασυγχρόνιστο παίξιμο, αλλά αυτή η ηχογράφηση είναι μια προσπάθεια να ολοκληρώσω κάπως τη διασκευή για "σοβαρότερη" ηχογράφηση μελλοντικά... Συνεπώς σχόλια σε οποιοδήποτε επίπεδο είναι πολύ ευπρόσδεκτα.

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: GG's Boogie
« Απάντηση #1 στις: 15/02/06, 04:22 »
Σωτηρης Γκογκος rullezzzzzzzzzzzz...Ετσι απλα.Τα λογια για αυτον τον ανθρωπο εινα περιττα.ΜΟΡΦΗ,τελεια και παυλα.Νιωθω μεγαλη τιμη που τον γνωρισα και παιξαμε μαζι...

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: GG's Boogie
« Απάντηση #2 στις: 15/02/06, 04:56 »
Σωτηρης Γκογκος rullezzzzzzzzzzzz...Ετσι απλα.Τα λογια για αυτον τον ανθρωπο εινα περιττα.ΜΟΡΦΗ,τελεια και παυλα.Νιωθω μεγαλη τιμη που τον γνωρισα και παιξαμε μαζι...

 
Θυμάμαι ότι πάντα οι θεωρητικές συζητήσεις για το Σωτήρη κατέληγαν σύντομα στην ατάκα "φιλαράκι πάνε σπίτι του και θα δεις... Πάνε και θα δεις..." Τίποτε άλλο, απερίγραπτος. Για την ιστορία, στο παραπάνω κομμάτι έβαλα το μετρονόμο στο 180, για να μη μου γλιστράνε χέρια, μπας και πλησιάσω τα 16-α, τις τριπλέτες και λοιπά... Ο Σωτήρης έλεγε "δεν έχει ο μετρονόμος σημείο γαι τη σωστή ταχύτητα, κόψε στο μισό τις νότες και βάλτο στο 120-125..." Και, πάντα ευγενέστατος, μου το έδειξε νότα προς νότα, και μετά μου έδειχνε κάτι από ένα σόλο που συνήθιζε να παίζει, αλλά και αυτά που θυμάμαι δεν παίζονται, ούτε τότε μπορούσα, και φυσικά ούτε τώρα. Αλλά τη συζήτηση για την ταχύτητα δεν την κάνω γιατί ο Σωτήρης είναι εντυπωσιακός στην τεχνική (και να θυμάσαι ότι το 1991-92 ήταν στην κορυφή της ταχύτητάς του σε αρκετές φράσεις, μετά το έριξε στα fusion που πρέπει να είδες, και έγινε κόλαση με bends και vibratos και άρχισε να παίζει σε πιο λογικές ταχύτητες). Στα 240 αντί για τα 180 το κομμάτι έχει τελείως διαφορετικό feel, γίνεται τελείως αλλοπρόσαλλο, φεύγει το βαρύ το groove και έρχεται μέσα στα αυτιά σου κάτι σαν τρυπάνι με κρουστικό, αλλά μοναδικό συναίσθημα, νιώθεις τα χαρωπά μαντζόρε και και την πεντατονική, αλλά αφαιρείται το χαζοχαρούμενο ύφος και μένει mια απίστευτη ενέργεια... 'Οπως θυμάσαι να φέυγεις από το σπίτι του, ήταν σα να σου είχαν κάνει ηλεκτροσόκ και ήσουν σε υπερένταση με το κεφάλι γεμάτι νότες και αρπέτζιο...
 
Τέλος πάντων, με το  feel που είχε σκεφτεί ο Σωτήρης μάλλον μόνο αυτός μπορούσε να το αποδώσει, που να δείς και vibrato, όχι μόνο στην κατάληξη φράσεων, αλλά και εκεί στα όγδοα παρεστιγμένα, σε πολλά σημεία, δεν τόλμησα καν να τα βάλω στην παρτιτούρα, γιατί ποιός θα τα παίξει???
 
Mπράβο πάντως βρε Κώστα που τον εκτιμάς. Ο Σωτήρης έγινε κάτι σαν urban myth της Θεσσαλονίκης, αλλά μόνο όσοι τον είδαμε κλειστά να παίζει ξέρουμε πόσο απέχει ο μύθος από την πραγματικότητα, αλλά από την ανάποδη αυτή τη φορά... Τα πρωινά ελαιοχρωματιστής τω επαγγέλματι και μετά έπιανε την κιθάρα και ξεφτίλιζε kιθαρίστες όπως ο Kotzen, o Malmsteen, o Vinnie Moore, o Vai, o Gambale, και καλά αυτό, η δική του η μουσική? Που σου έπαιζε κάτι ονειρεμένα πράγματα που σκεφτόσουν "πω ρε π**στη, νότα-νότα πρέπει να το έχει σκεφτεί επί βδομάδες αυτό", και μετά σου έλεγε mε το κλασικό ντροπαλό του ύφος: "ε, τώρα το έβγαλα, να κοίτα..." Πόρωση, δε σταμάταγε να παίζει, του ζήταγα την κιθάρα και ήταν σα να τον έιχε πιάσει φαγούρα στα χέρια ώσπου να του τη δώσω πίσω, αλλά ποτέ δεν έκανε παράπονο... Και πάντα ρώταγε τους πάντες να του δείχνουν πράγματα... Τι να πρωτοπείς...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/06, 04:58 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: GG's Boogie
« Απάντηση #3 στις: 15/02/06, 05:05 »
Δεν μπορεις να πεις τιποτα φιλε...Απλα Σωτηρης κι η παναγια μαζι μας :)

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: GG's Boogie
« Απάντηση #4 στις: 15/02/06, 05:07 »
Δεν μπορεις να πεις τιποτα φιλε...Απλα Σωτηρης κι η παναγια μαζι μας :)

'Ετσι ακριβώς... έτσι ακριβώς...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: GG's Boogie
« Απάντηση #5 στις: 15/02/06, 07:52 »
Δεν μπορεις να πεις τιποτα φιλε...Απλα Σωτηρης κι η παναγια μαζι μας :)

Να πεταχτω κι εγω ωσαν πορδη και να συμφωνησω....Εχοντας ακουσει ηχογραφηση με τον Σωτηρη στο σπιτι του Κωστα, οφειλω να ομολογησω οτι επαθα πλακα...Και ειμαι απο αυτους που δεν ειναι ιδιαιτερα φιλοι του βιρτουοζικου παιξιματος...Αυτο τα λεει ολα θαρρω...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: GG's Boogie
« Απάντηση #6 στις: 15/02/06, 08:15 »
Δεν μπορεις να πεις τιποτα φιλε...Απλα Σωτηρης κι η παναγια μαζι μας :)

Να πεταχτω κι εγω ωσαν πορδη και να συμφωνησω....Εχοντας ακουσει ηχογραφηση με τον Σωτηρη στο σπιτι του Κωστα, οφειλω να ομολογησω οτι επαθα πλακα...Και ειμαι απο αυτους που δεν ειναι ιδιαιτερα φιλοι του βιρτουοζικου παιξιματος...Αυτο τα λεει ολα θαρρω...

Φυσικά και τα λέει όλα αυτό που έγραψες έρεβε, διότι απλά ο Σωτήρης είναι ολοκληρωμένος στο επίπεδο που παίζει (όπως και ο Κώστας). Παίζει για τη μουσική και το βιρτουόζικο γίνεται λεπτομέρεια,
μπορεί να τον ακούσει και ο πιο άσχετος (δεν εννοώ εσένα έρεβε) και να ευχαριστηθεί τη μουσική του.
 
Θα βάλω τα δυνατά μου να αποδώσω ένα μικρό έψιλον από αυτά που ήθελε να εκφράσει με το παραπάνω boogie, δεν ξέρω αν θα είναι στο εγγύς μέλλον, αλλά νιώθω ότι του το οφείλω, αυτός με έβαλε σε μια σειρά στην κιθάρα, πάντα λόγω παρέας και για χάρη του τζαμαρίσματος... Για την ώρα χρειάζεται πολλή φαντασία για να καταλάβει κάτι κανείς από την παραπάνω ηχογράφηση, αλλά χαίρομαι που απλά μιλάμε εδώ για κάποια σύνθεσή του, μια που ποτέδε βγήκε να ηχογραφήσει άλμπουμ και αυτό που άφησε ζει απλά στα σόλο άλλων, χωρίς όμως να έχω γνωρίσει κανένα που να τα αποδίδει όπως αυτός...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/06, 08:24 από ChristosK »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
9 Απαντήσεις
3814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 12:40
από Dio4Ever♕
5 Απαντήσεις
2746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/06, 02:11
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
15 Απαντήσεις
8501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:50
από treloagori
13 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
41 Απαντήσεις
16851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
4721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 09:14
από JOHNAN
15 Απαντήσεις
5826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 20:30
από mehiko
58 Απαντήσεις
19341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 13:23
από faser
8 Απαντήσεις
4214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 16:27
από faser