Αποστολέας Θέμα: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !  (Αναγνώστηκε 18691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Coin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • If it sounds good , it IS good
    • Προφίλ
SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« στις: 06/10/11, 22:42 »
Καλησπέρα σε όλους !
Πριν μερικές μέρες συνειδητοποίησα ότι τα τάστα της κιθάρας μου θέλουν αλλαγή επειγόντως...η εν λόγω κυρία είναι αυτή εδώ http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_012bl.htm . Επειδή όμως οι τιμές που έχω ακούσει είναι αρκετά υψηλές σχετικά με αλλαγές τάστων αποφάσισα να κάνω τη δουλειά μόνος μου...επειδή όμως είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω να κάνω κάτι τόσο σοβαρό θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τα εργαλεία που θα χρειαστώ για την όλη ιστορία...
Ευχαριστώ πολύ !

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #1 στις: 06/10/11, 23:55 »
Eίναι σίγουρο ότι τα τάστα θέλουν αλλαγή; Μήπως γίνεται η δουλειά με ένα απλό τρίψιμο, ώστε να αποκτήσουν πάλι το σωστό σχήμα και το ίδιο ύψος; Σε κάθε περίπτωση, η αλλαγή τάστων είναι κάτι που δεν θα πρέπει να επιχειρήσει κανείς αν δεν έχει κάποια εμπειρία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Coin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • If it sounds good , it IS good
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #2 στις: 07/10/11, 00:18 »
Eίναι σίγουρο ότι τα τάστα θέλουν αλλαγή; Μήπως γίνεται η δουλειά με ένα απλό τρίψιμο, ώστε να αποκτήσουν πάλι το σωστό σχήμα και το ίδιο ύψος; Σε κάθε περίπτωση, η αλλαγή τάστων είναι κάτι που δεν θα πρέπει να επιχειρήσει κανείς αν δεν έχει κάποια εμπειρία.


Κοίταξε...πολλά έχουν χάσει το σχήμα τους σε όλο το εύρος της ταστιέρας άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο.Ιδιαίτερα όμως με έκανε να το ψάξω περισσότερο η κατάσταση στα τάστα 8-17 στο ύψος των χορδών Σι και Μι καντίνι όπου δυσκολεύομαι πολύ να κάνω bend μεγαλύτερο του ενός τόνου ( δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο χρησιμοποίησα σωστή ορολογία για να περιγράψω την κατάσταση, προσπάθησα πάντως να την περιγράψω όσο πιο καλά μπορούσα ). Και μερικούς φίλους, που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα, που ρώτησα κι αυτοί μου πρότειναν να τα αλλάξω.

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #3 στις: 07/10/11, 04:15 »
εχω λιωσει κιθαρες και μπασα στο παιξιμο και ταστα δεν εχω αλαξει... τες πα θα χρειαστεις ενα σετ ταστα  κοφτακι και λιμα.
θελει προσοχη στο πως θα βαλεις τα ταστα.. επισης μεχρι 2 φορες μπωρεις να βγαλει και να βαλεις ταστα στη ταστιερα σου μετα ..  :D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #4 στις: 07/10/11, 08:21 »
Coin, βγάλε φωτογραφίες (κοντινές, με macro) για να δούμε το μέγεθος του προβλήματος.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #5 στις: 07/10/11, 08:53 »
εχω λιωσει κιθαρες και μπασα στο παιξιμο και ταστα δεν εχω αλαξει... τες πα θα χρειαστεις ενα σετ ταστα  κοφτακι και λιμα.
θελει προσοχη στο πως θα βαλεις τα ταστα.. επισης μεχρι 2 φορες μπωρεις να βγαλει και να βαλεις ταστα στη ταστιερα σου μετα ..  :D
Δηλαδή στην απίθανη περίπτωση που θα χρειαστεί κάποιος 3 φορές αλλαγή τάστων,το πετάει το όργανο,γιατί?
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #6 στις: 07/10/11, 12:24 »
Δηλαδή στην απίθανη περίπτωση που θα χρειαστεί κάποιος 3 φορές αλλαγή τάστων,το πετάει το όργανο,γιατί?

Πέρα από το εύλογο ερώτημα της χρήσης η οποία κατέστησε απαραίτητη την αλλαγή τάστων 3 φορές, νομίζω ότι με τα λεφτά που κοστίζει έστω και μία αλλαγή (ο Οικονομάκης χρεώνει 160 Ευρώ για πλήρες refret), παίρνεις ένα καινούργιο μπράτσο και γλυτώνεις κόπο και χρήμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #7 στις: 07/10/11, 12:45 »
Πρεπει να εχεις υποψην σου και το radius της ταστιερας σου. Μπορει τα bend να μην γινονται γιατι εχει εντονο radius η ταστιερα + χαμηλο υψος οι χορδες. Αν θες γενικα πολυ χαμηλο υψος στις χορδες και να μπορεις να κανεις εντονα bends, ισως θα ηταν καλυτερη μια ταστιερα με αρκετα flat radius ή εστω καποια με compound radius που ειναι πιο καμπυλωτη στα πρωτα ταστα και οσο κατεβαινεις προς τα κατω γινεται πιο flat. Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι warmoth που ξεκινανε με 10αρι radius και καταληγουν σε 16αρι.
Απο κει και περα, αν το προβλημα δεν ειναι εκει, δεν χρειαζεται να κανεις αλλαγη σε ΟΛΑ τα ταστα. Μερικα μπορει οντως να χρειαζονται αλλαγη και μερικα ισως να θελουν απλα τριψιματακι. Αν δεν την δει την κιθαρα μαστορας δεν μπορεις να ξερεις (ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια στο θεμα).
Η κιθαρα σου βεβαια ειναι φθηνη, οποτε και να σκατωσει η δουλεια, τι ειχες τι εχασες... Αν δεν εχεις ομως καποια backup (σε περιπτωση που στραβωσει η φαση), ξανασκεψου το το DIY.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #8 στις: 07/10/11, 14:29 »
Δηλαδή στην απίθανη περίπτωση που θα χρειαστεί κάποιος 3 φορές αλλαγή τάστων,το πετάει το όργανο,γιατί?

Πέρα από το εύλογο ερώτημα της χρήσης η οποία κατέστησε απαραίτητη την αλλαγή τάστων 3 φορές, νομίζω ότι με τα λεφτά που κοστίζει έστω και μία αλλαγή (ο Οικονομάκης χρεώνει 160 Ευρώ για πλήρες refret), παίρνεις ένα καινούργιο μπράτσο και γλυτώνεις κόπο και χρήμα.
Συμφωνώ αν μιλάμε για όργανα bolt on κατασκευής,αλλά και για όργανα μικρής χρηματικής αξίας.
Κατά την γνώμη μου σ'ένα bolt on όργανο αξίας πάνω των 600Ε,πιο πολύ αξίζει το refret.
Eπίσης μην ξεχνάμε τις κατασκευές neck through & set neck,που εκεί δεν αλλάζεις μπράτσο.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #9 στις: 07/10/11, 15:20 »
...ή βαζεις ατσαλινα ταστα (ή ακομα καλυτερα παιρνεις ετοιμο μπρατσο με ατσαλινα ταστα και το radius που επιθυμεις) και δεν ξανα-ασχολεισαι  ;) ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #10 στις: 07/10/11, 16:35 »
μπορεις να δεις εδω και τα 2 η 3 βιντεο του τυπα ...ειναι καλος τσελεμεντες...

Αποσυνδεδεμένος Coin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • If it sounds good , it IS good
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #11 στις: 07/10/11, 17:01 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Απο κει και περα, αν το προβλημα δεν ειναι εκει, δεν χρειαζεται να κανεις αλλαγη σε ΟΛΑ τα ταστα. Μερικα μπορει οντως να χρειαζονται αλλαγη και μερικα ισως να θελουν απλα τριψιματακι. Αν δεν την δει την κιθαρα μαστορας δεν μπορεις να ξερεις (ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια στο θεμα).
Η κιθαρα σου βεβαια ειναι φθηνη, οποτε και να σκατωσει η δουλεια, τι ειχες τι εχασες... Αν δεν εχεις ομως καποια backup (σε περιπτωση που στραβωσει η φαση), ξανασκεψου το το DIY.

Τα έχω σκεφτεί πάνω κάτω όλα αυτά, για να πω όμως την αλήθεια θέλω να τα αλλάξω και μόνος μου για να αποκτήσω εμπειρία στο θέμα επισκευές της κιθάρας. Μέχρι τώρα εκτός από ένα setup δεν γνωρίζω να κάνω άλλες αλλαγές οποτέ είναι ευκαιρία πιστεύω να ξεκινήσω να πειραματίζομαι  ;D

Coin, βγάλε φωτογραφίες (κοντινές, με macro) για να δούμε το μέγεθος του προβλήματος.
Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφίες αλλα λόγω κακού φωτισμού δεν έγινε καλή δουλειά.Θα δοκιμάσω πάλι αύριο το πρωί σε κανένα καλύτερα φωτισμένο σημείο  :)

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #12 στις: 07/10/11, 23:42 »
Δηλαδή στην απίθανη περίπτωση που θα χρειαστεί κάποιος 3 φορές αλλαγή τάστων,το πετάει το όργανο,γιατί?

Πέρα από το εύλογο ερώτημα της χρήσης η οποία κατέστησε απαραίτητη την αλλαγή τάστων 3 φορές, νομίζω ότι με τα λεφτά που κοστίζει έστω και μία αλλαγή (ο Οικονομάκης χρεώνει 160 Ευρώ για πλήρες refret), παίρνεις ένα καινούργιο μπράτσο και γλυτώνεις κόπο και χρήμα.


τι 160 ευρω ρε παιδια ! σηνηθως τα 2-3 πρωτα φαγωνονται .. απλα τα αλαζεις (σηνηθως μονος)
αλλα και παλι μηλαμε για να φαγωθουνε πααααρα πολυ με αποτελεσμα να τασταρει στο οριακο σεταρισμα της βεργας! εγω πιστευω οτι ο φηλος μας απλα ανχωθηκε και τζαμπα θα αλαξει ταστα.

και σε καμια περιπτωση δε τριβουμε το ηδη φαγωμενο ταστο γιατι απλα το τασταρισμα θα μεταφερθει στην επομενη νοτα.. τα ταστα πρεπει να βρισκονται σε μια ευθεια ..ΟΛΑ


ας μας δηξει το μεγεθος του προβληματος με μια καθαρη ωραια φωτογραφια τα πρωτα ταστα να δουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/11, 23:44 από diwattos »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #13 στις: 08/10/11, 00:06 »
τι 160 ευρω ρε παιδια ! σηνηθως τα 2-3 πρωτα φαγωνονται .. απλα τα αλαζεις (σηνηθως μονος)
αλλα και παλι μηλαμε για να φαγωθουνε πααααρα πολυ με αποτελεσμα να τασταρει στο οριακο σεταρισμα της βεργας! εγω πιστευω οτι ο φηλος μας απλα ανχωθηκε και τζαμπα θα αλαξει ταστα.

Ναι, συνήθως έτσι είναι, αλλά εδώ ο Coin κάνει λόγο για φθορά που δεν περιορίζεται στα πρώτα τάστα...

Κοίταξε...πολλά έχουν χάσει το σχήμα τους σε όλο το εύρος της ταστιέρας άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο.Ιδιαίτερα όμως με έκανε να το ψάξω περισσότερο η κατάσταση στα τάστα 8-17 στο ύψος των χορδών Σι και Μι καντίνι όπου δυσκολεύομαι πολύ να κάνω bend μεγαλύτερο του ενός τόνου...

Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να συμβουλευτεί έναν τεχνικό πρώτα. Πολύ πιθανόν με τρίψιμο να διορθωθεί η κατάσταση.

Όσο για να αλλάξεις κανείς τα τάστα μόνος του, εγώ σίγουρα δεν θα το επιχειρούσα. Δεν έχω τις γνώσεις, την εμπειρία ή τα εργαλεία που χρειάζονται για μια τέτοια δουλειά, η οποία ενέχει και κάποιο ρίσκο αν δεν ξέρεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ilias991

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #14 στις: 09/10/11, 02:38 »
ΜΑΣΤΟΡΑ ούτε set up δεν ξέρεις!!!! ;D >:D :P

Λοιπόν... για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.
Η κιθάρα είναι 3 χρόνων και 3 μηνών αν θυμάμαι καλά και είναι κυριολεκτικά λιωμένη αφού δεν υπάρχει άλλη κιθάρα για εξάσκηση.Τα τάστα στις θέσεις 15 έως 17(ή 18) είναι εντελώς φαγωμένα και δεν χωράνε επιδιόρθωση.
Ο λόγος για τον οποίο θεωρείται καλύτερο να αλλαχθούν όλα τα τάστα είναι ότι η "τρομερή ποιότητα υλικού " σε συνδυασμό με την άπειρη καΐλα του ιδιοκτήτη είναι σίγουρο ότι θα οδηγήσουν και τα υπόλοιπα στην ίδια κατάσταση...

Τώρα το μόνο που ζητάμε το παιδί και εγώ είναι συμβουλές για την αλλαγή και όποιες άλλες διαδικασίες χρειάζονται!!!!!!!!!!

Thank you Mesdames et Messieurs  0:) 0:) 0:)

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #15 στις: 09/10/11, 17:34 »
Φίλε diwattos,

δυστυχώς για εμάς χρειάζονται γνώσεις, εμπειρία και πολλά περισσότερα εργαλεία για να κάνεις αξιοπρεπή δουλειά... Επίσης έχε υπόψη σου ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες αλλάζουν τάστα συχνότερα απ' ότι φαντάζεσαι και σίγουρα δεν αλλάζουν μπράτσο κάθε δεύτερη - τρίτη φορά, εκτός αν τα τάστα τα αλλάζει χασάπης. Επίσης, φθείρονται μόνο τα τρία πρώτα τάστα αν παίζεις μόνο Πυξ Λαξ (ναι, δεν τους χωνεύω :-) ). Έχω δει ταστιέρες τόσο ομοιόμορφα φαγωμένες που έπαιζαν μια χαρά. Ήταν όμως ΠΟΛΥ φαγωμένα τα τάστα... Τέλος, το ήδη φαγωμένο τάστο - μέσα σε κάποια όρια πάντα - τρίβεται και λέει και ένα τραγούδι. Και σε καμία περίπτωση δεν συμβουλεύουμε έναν άνθρωπο που προφανώς είναι άπειρος να κάτσει να κάνει τέτοια δουλειά στην κιθάρα του. Φιλικά πάντα και χωρίς καμία πρόθεση να το παίξω έξυπνος :-).
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #16 στις: 10/10/11, 01:38 »
το 2 φορες το ειπα για να καταλαβει ο φηλος οτι δεν ειναι για πολλους πειραματισμους και οτι δε μπωρεις να βαζεις και να βγαζεις ταστα μεχρι να μαθεις. νταξ αν εισαι ελαφροχερης μπωρεις και 4-5 φορες να τα αλαξεις  οκ δεκτο μετα ομως πας στον μπλε καδο και το στελνεις στην ανακυκλωση. απλα.


οι επαγκελματιες επισης δεν εχουν σχεση στο  θεμα αυτο δεν καταλαβαινω πρως τι αυτη η τοποθετηση. ο φηλος δεν ειναι επαγκελματιας που λιωνει μια κιθαρα 15 ωρες τη μερα καθε μερα.




εγω σλαπαρω καθε μερα το μπασο μου (ibanez srx305) επι 1,5 χρονο  και ταστα δεν θελει.
σετ απ μονο το εχω κανει (μονος μου) και δεν τασταρει  . ισως επηδη δεν παιζω μονιμα πυξ λαξ αλλα σε ολη τη ταστιερα και φαγωνωνται ομοιομορφα.


επισης στα χερια μου εχω μια απο τις  κιθαρες του γνωστου πανκ σηγκροτηματος πανικος ibanez rg series οπου εχει κανιβαλιστει στη κυριολεξια απο το 1997 και ταστα δεν εχουν αλαχτει ακομη και δεν εχει σοβαρο προβλιμα στα ταστα. εχει μεν φθορα αλλα παιζει καλα ακομη με ενα καλο σεταρισμα.




επισης θελω να ξερεις οτι ουτε εγω θελω να το παιξω εξυπνος και θεορω πως λεμε  γνωμες και αποψεις  για να γινομαστε καλητεροι  ;)        :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/11, 02:01 από diwattos »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #17 στις: 10/10/11, 14:08 »
Παιδια η φθορα των ταστων εξαρταται απο πολλα πραγματα. Ενα απο αυτα ειναι το υλικο των ταστων. Αν εχεις solid steel ταστα, μαλλον δεν προκειται ποτε να φαγωθουν πχ, ενω τα πιο συνηθισμενα με την χρηση σιγα-σιγα "χαλανε".
Επισης, παιζει σημασια ο τροπος που παιζει ο καθενας. Δεν χρησιμοποιουν ολοι την ιδια δυναμη και ετσι δεν εχουν ολες οι κιθαρες με Α χρονο παιξιμο τις ιδιες φθορες.
Τελος, κατι ακομα που χρειαζεται μια σχετικη εμπειρια πριν να επιχειρηθει η αλλαγη ταστων, ειναι ο ελεγχος οτι κατα τα αλλα μπρατσο και ταστιερα ειναι σωστα (πχ η ταστιερα δεν εχει κανα φουσκωμα σε καποιο σημειο ή κοιλια).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #18 στις: 04/10/13, 15:06 »
Παιδιά έχω θέμα. :(
Φαγώθηκαν τα τάστα και πλέον η κιθαρούλα μου ακούγεται σαν κούβας :( .Ήρθε η ώρα λοίπον να αλλάξω (όχι εγώ) τα τάστα.
Πόσα ευρω θα κοστίσει περίπου αυτή η αλλαγή και επίσης ξέρετε κάποιον αξιόπιστο μάστορα για να μου τα αλλάξει? (καλύτερα να μην το επιχειρήσω μόνος γιατί το αποτελέσμα δεν θα είναι ενθαρρυντικό ;D ;D )
Ότι πληροφορία ξέρετε είναι ευπρόσδεχτη :)  .
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 15:07 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #19 στις: 04/10/13, 15:40 »
στο fuzzville (στην Πατησίων) όταν είχα ρωτήσει πριν 2 χρόνια μου είχαν πει 120 ευρώ.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #20 στις: 04/10/13, 15:59 »
στο fuzzville (στην Πατησίων) όταν είχα ρωτήσει πριν 2 χρόνια μου είχαν πει 120 ευρώ.
Ευχαριστώ για την απάντηση


120 ευρω το ένα ή όλα ? ??? ::)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #21 στις: 04/10/13, 16:01 »
για όλα  ;D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #22 στις: 04/10/13, 16:16 »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #23 στις: 05/10/13, 19:39 »
Πρεπει να εχεις υποψην σου και το radius της ταστιερας σου. Μπορει τα bend να μην γινονται γιατι εχει εντονο radius η ταστιερα + χαμηλο υψος οι χορδες. Αν θες γενικα πολυ χαμηλο υψος στις χορδες και να μπορεις να κανεις εντονα bends, ισως θα ηταν καλυτερη μια ταστιερα με αρκετα flat radius ή εστω καποια με compound radius που ειναι πιο καμπυλωτη στα πρωτα ταστα και οσο κατεβαινεις προς τα κατω γινεται πιο flat. Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι warmoth που ξεκινανε με 10αρι radius και καταληγουν σε 16αρι.
Απο κει και περα, αν το προβλημα δεν ειναι εκει, δεν χρειαζεται να κανεις αλλαγη σε ΟΛΑ τα ταστα. Μερικα μπορει οντως να χρειαζονται αλλαγη και μερικα ισως να θελουν απλα τριψιματακι. Αν δεν την δει την κιθαρα μαστορας δεν μπορεις να ξερεις (ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια στο θεμα).
Η κιθαρα σου βεβαια ειναι φθηνη, οποτε και να σκατωσει η δουλεια, τι ειχες τι εχασες... Αν δεν εχεις ομως καποια backup (σε περιπτωση που στραβωσει η φαση), ξανασκεψου το το DIY.
+ 1 σε όλα τα points, ειδικά για radius/action

Έχω φθείρει και εγώ ανεπανόρθωτα τάστα σε ηλεκτρική, μετά από 6 χρόνια χρήσης. και χρειάστηκα refret που μου κόστισε 100 μαζί με τα τάστα (φιλική τιμή σε επαρχιακό κατάστημα, αναφέρω την τιμή ενδεικτικά). Για την περίπτωση μου κατηγορώ τα τάστα που πρέπει να ήταν σχειτκά μαλακά, την εμμονή μου σε κάποια κλίμακα που κατέστρεψε 5 συνεχόμνανα τάστα, και κυρίως το βαρύ ατσούμπαλό χέρι μου.

Αν μιλάμε για refret, πιστεύω οτι πρέπει να ξανασκεψτείς αν η κιθάρα αξίζει το έξοδο, όσον αφορά το πόσο σου αρέσει η ήχος και το playability (εδώ κολλάει και το θέμα με το radius). Αν πάλι δεν πολυ-νοιάζεσαι σε περιπτωση που το DIY  Refret καταλήξει σε .. reGret.. δεν χάνεις να δοκιμάσεις. Νομίζω όμως οτι το reftet θέλει και τα κατάλληλα εργαλεία (λίμες, κοφτάκια, κυρτούς τρίφτες κτλ)

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #24 στις: 14/11/13, 13:02 »
Ποτέ αλλαγή τάστων.. κανόνας!!!   Τρίψιμο και πάλι τρίψιμο.. όπως τα ταψιά στρατό.
..γιατί με αλλαγή τάστων πεθαίνει η κιθάρα.
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
10 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
5 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
6 Απαντήσεις
4831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 20:45
από Serviani
24 Απαντήσεις
10025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 19:00
από cbk
3 Απαντήσεις
2629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 08:56
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
13 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
22 Απαντήσεις
11743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/10, 15:56
από chop suey
21 Απαντήσεις
9082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
2462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96