Αποστολέας Θέμα: Ξύλινα Σπαθιά  (Αναγνώστηκε 19253 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #25 στις: 23/05/04, 16:40 »
Ρε παίδες καλές οι Τρύπες, τέλειες μάλλον αφού μου αρέσουν πολύ, καλά και τα Ξύλινα Σπαθιά, αλλά πάνω από τον Παύλο δεν μπορεί να μπει κανείς στο ελληνικό ροκ.
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #26 στις: 23/05/04, 16:54 »
Ρε παίδες καλές οι Τρύπες, τέλειες μάλλον αφού μου αρέσουν πολύ, καλά και τα Ξύλινα Σπαθιά, αλλά πάνω από τον Παύλο δεν μπορεί να μπει κανείς στο ελληνικό ροκ.

e psit σιγα να μην μας ακουσουν , τα λεφτα θα σου τα στειλω αυριο  ;D
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #27 στις: 23/05/04, 16:58 »
Δε λέω για αυτόν τον Παύλο. ;D ;D ;D ;D :P
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #28 στις: 23/05/04, 17:01 »
Παρεπιπτόντως, για σήμερα δεν είχαμε πει το 70% και τα υπόλοιπα αύριο?? ;D
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #29 στις: 23/05/04, 18:58 »
Παρεπιπτόντως, για σήμερα δεν είχαμε πει το 70% και τα υπόλοιπα αύριο?? ;D

 :o
Αισχος! Ντροπή!! Δωροδοκίες και λαδώματα!! Η διαφθορά χτύπησε κα ιτο κιθάρα!!!!  ;D  :P  ;D  8)

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #30 στις: 23/05/04, 19:00 »
Έλα τώρα, τα ξέρουμε και τα δικά σου... ;D ;D ;D :P
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #31 στις: 23/05/04, 19:15 »
ε, πόσα θες για να μην μιλήσεις;;;;;  ;D  :P

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #32 στις: 23/05/04, 19:21 »
Θέλω να πάρω μία les paul custom, αν την πληρώσεις είμαστε ok! ;D
(Μήπως, λέμε τώρα, μήπως βγήκαμε out of thread?? :P)
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

Αποσυνδεδεμένος wolf spirit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • και, με τά μάτια στον ουρανό, πέφτω σε γκρεμούς!
    • Προφίλ
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #33 στις: 24/05/04, 06:00 »
Ανέφερα αυτά τα 2 συγκροτήματα ακριβώς γιατί ήταν θρύλοι.Με τα δεδομένα της Ελληνικής μουσικής και τα Ξύλινα Σπαθιά μπορούν να θεωρηθούν θρύλοι (για την ελληνική σκηνή). Αν δεν είχαμε την ευκαιρία να ακούμε Beatles ή Pink Floyd στην Ελλάδα θρύλοι θα θεωρούνταν τα Ξύλινα Σπαθιά οι Τρύπες ο Σιδηρόπουλος και ο Χατζιδάκις.

Όσο για την ηλεκτρονική μουσική που ανέφερε ο/η wolf spirit πιστεύω πως οι λόγοι που το έκαναν ήταν καθαρά εμπορικοί.Ήθελαν να τραβήξουν κόσμο και από εκεί.

Και για τα ...εεεεε... δοιάφανα κΡύΝΑ μην ανησυχείτε, σε 5-6 χρόνια θα διελυθούν και αυτοί. Πιστεύω όμως πως η διέλυση των Ξύλινων Σπαθιών θα είναι μεγαλύτερο πλήγμα από τα όπως τα λένε τέλως πάντων...δοιάφανα κΡύΝΑ μου φαίνεται

  Τα ξύλινα σπαθιά δεν  μπορούν να αγγίξουν ούτε στο 1/10 τα διάφανα κρίνα όσον αφορά την ποιότητα  στην μουσική και στους στίχους,  ακόμα και στην ιστορία που έχουν γράψει και τα δύο αυτά groop .
  Επίσης πόσο κόσμο μάζευαν τα ξύλινα σπαθιά και πόσο τα κρίνα??

  Τα ξύλινα σπαθιά ήταν ένα κυκλοθυμικό groop που το μόνο που το ένοιαζε ( τουλάχιστον τελευταία ) ήταν το πως θα γίνει πιο εμπορικό για να φάει περισσότερο. εκτός από τους 2 άντε 3 πρώτους δίσκους μετά ήταν ότι να’νε  .
όλοι θα θυμόμαστε το λιωμένο παγωτό  το αδρεναλίνη το τρένο φάντασμα και τα λοιπά!! σαν καλά τραγούδια,  αλλά αυτό το << απογειώνονται ξανά τα διαστημόπλοια >> τη ήταν?? Μήπως από τα πολλά drugs κάηκε και γράφει ότι του έρθει στο κεφάλι??

  Τα κρίνα είναι ένα αντί εμπορικό groop όπου δημιούργησε την δική του δισκογραφική εταιρία διαλέγοντας έτσι τον δύσκολο δρόμο αρνούμενοι να μπουν σε κάποια μεγάλη εταιρεία  από αυτές που έσπευσαν να τους κάνουν πρόταση μόλις αποχώρησαν από την wipe out , κυκλοφορούν ακόμα δίσκους βινιλίου και βάζουν τις χαμηλότερες τιμές στα live τους αποδεικνύοντας έτσι ότι αγαπούν αυτό που κάνουν σέβονται το κοινό τους και δεν αλλάζουν στιλ για να τραβήξουν και άλλου μουσικού είδους  κόσμο, επίσης όταν τους περισσεύει  κανένα κομμάτι που δεν χώρεσε στο cd το δίνουν δωρεάν σε περιοδικά αφιλοκερδώς.
  Έχουν Ίδη στο ενεργητικό τους 4 διπλούς δίσκους 2 δίπλα 7ιντσα συμμετοχή σε 2 συλλογές (με ξεχωριστά κομμάτια εννοείται ) και άλλο ένα 7ιντζο δίσκο που τον έδωσαν και αυτόν ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΟΣ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ (και αυτό με ξεχωριστά κομμάτια εννοείται.  
Έχουν μελοποιήσει γνωστούς ποιητές,  και και και …  
Αυτά λοιπών από τα πως τα είπαμε α ναι δοιαφανα κροινα.
 Το ποιο λοιπών θα είναι μεγαλύτερο πλήγμα  είναι Ίδη γνωστό.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ξύλινα σπαθιά οι πρώτη δίσκοι τους μ’άρεσαν πάρα πολύ  το << αφού σου το πα >> είναι ένα από τα αγαπημένα κομμάτια μου  άλλα δεν με στεναχωρεί  η διάλυση τους  όχι τουλάχιστον όσο οι τελευταίοι τους δίσκοι.

Αλλά για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους τα διάφανα κείνα έχουν προσφέρει πολύ περισσότερα στην ελληνική rock σκηνή και συνεχίζουν ακόμα να προσφέρουν .

Και μην ξεχνάμε 4 – 6 όλοι στο gagarin 205
                         ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ ΟΛΕ !!!!
Μικρό κορίτσι με τα βήματα χαμένα
τυχαία γόνατα ξεκούρασαν τα οστά μου
μα πάντα θα'ρχομαι απ'το άπειρο σε σένα
με το χαμόγελο σου στη ματιά μου

Αποσυνδεδεμένος senzafine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Στα αρχ**ια μου ψυθίρισε και γέμισε τις τσάντες...
    • Προφίλ
    • Η Ελληνική Rock και Metal Μουσική Στην Κύπρο
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #34 στις: 24/05/04, 06:04 »
4,5 kai 6 θα ειναι στο gagarin?? η μονο 4?  ???
¤ Sympathy For The Devil ¤

Αποσυνδεδεμένος wolf spirit

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • και, με τά μάτια στον ουρανό, πέφτω σε γκρεμούς!
    • Προφίλ
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #35 στις: 24/05/04, 06:13 »
Δυστυχώς μόνο 4   :-\  
περισσότερες πληροφορίες στο
http://www.geocities.com/diafana_krina_gr/news.htm   ;)
Μικρό κορίτσι με τα βήματα χαμένα
τυχαία γόνατα ξεκούρασαν τα οστά μου
μα πάντα θα'ρχομαι απ'το άπειρο σε σένα
με το χαμόγελο σου στη ματιά μου

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #36 στις: 24/05/04, 08:33 »
Αν διαλυθούν και τα κρίνα το ελληνικό rock θα αποκτήσει μεγάλο πρόβλημα  ???
ΟΧΙ

...μπορω να πω οτι ηθελω και κανεις δε θα μου το απαγορεψει...
Μπορείς να πεις και να κάνεις ότι θες χωρίς να σου απαγορέψει κανένας τίποτα. Τα όρια της ελευθερίας σου όμως τελιώνουν εκεί πουξεκινάν τα "δικά" μου.  ;)

Όσο για την ηλεκτρονική μουσική που ανέφερε ο/η wolf spirit πιστεύω πως οι λόγοι που το έκαναν ήταν καθαρά εμπορικοί.Ήθελαν να τραβήξουν κόσμο και από εκεί.
Μην είσαι σίγουρος. Εγώ το θεωρώ περισσότερο πειραματισμό που έκαναν επειδή το γούσταραν και όχι για εμπορικούς λόγος. Επειδή δεν άρεσε ή ίσως να σε ξίνισε εσένα μην το αποκλείεις ότι ο καλλιτέχνης δεν το έκανε με ευχαρίστηση.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #37 στις: 24/05/04, 09:04 »
Τα ξύλινα σπαθιά δεν  μπορούν να αγγίξουν ούτε στο 1/10 τα διάφανα κρίνα όσον αφορά την ποιότητα  στην μουσική και στους στίχους,  ακόμα και στην ιστορία που έχουν γράψει και τα δύο αυτά groop .
  Επίσης πόσο κόσμο μάζευαν τα ξύλινα σπαθιά και πόσο τα κρίνα??

  Τα ξύλινα σπαθιά ήταν ένα κυκλοθυμικό groop που το μόνο που το ένοιαζε ( τουλάχιστον τελευταία ) ήταν το πως θα γίνει πιο εμπορικό για να φάει περισσότερο. εκτός από τους 2 άντε 3 πρώτους δίσκους μετά ήταν ότι να’νε  .
όλοι θα θυμόμαστε το λιωμένο παγωτό  το αδρεναλίνη το τρένο φάντασμα και τα λοιπά!! σαν καλά τραγούδια,  αλλά αυτό το << απογειώνονται ξανά τα διαστημόπλοια >> τη ήταν?? Μήπως από τα πολλά drugs κάηκε και γράφει ότι του έρθει στο κεφάλι??

  Τα κρίνα είναι ένα αντί εμπορικό groop όπου δημιούργησε την δική του δισκογραφική εταιρία διαλέγοντας έτσι τον δύσκολο δρόμο αρνούμενοι να μπουν σε κάποια μεγάλη εταιρεία  από αυτές που έσπευσαν να τους κάνουν πρόταση μόλις αποχώρησαν από την wipe out , κυκλοφορούν ακόμα δίσκους βινιλίου και βάζουν τις χαμηλότερες τιμές στα live τους αποδεικνύοντας έτσι ότι αγαπούν αυτό που κάνουν σέβονται το κοινό τους και δεν αλλάζουν στιλ για να τραβήξουν και άλλου μουσικού είδους  κόσμο, επίσης όταν τους περισσεύει  κανένα κομμάτι που δεν χώρεσε στο cd το δίνουν δωρεάν σε περιοδικά αφιλοκερδώς.
  Έχουν Ίδη στο ενεργητικό τους 4 διπλούς δίσκους 2 δίπλα 7ιντσα συμμετοχή σε 2 συλλογές (με ξεχωριστά κομμάτια εννοείται ) και άλλο ένα 7ιντζο δίσκο που τον έδωσαν και αυτόν ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΟΣ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ (και αυτό με ξεχωριστά κομμάτια εννοείται.  
Έχουν μελοποιήσει γνωστούς ποιητές,  και και και …  
Αυτά λοιπών από τα πως τα είπαμε α ναι δοιαφανα κροινα.
 Το ποιο λοιπών θα είναι μεγαλύτερο πλήγμα  είναι Ίδη γνωστό.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ξύλινα σπαθιά οι πρώτη δίσκοι τους μ’άρεσαν πάρα πολύ  το << αφού σου το πα >> είναι ένα από τα αγαπημένα κομμάτια μου  άλλα δεν με στεναχωρεί  η διάλυση τους  όχι τουλάχιστον όσο οι τελευταίοι τους δίσκοι.

Αλλά για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους τα διάφανα κείνα έχουν προσφέρει πολύ περισσότερα στην ελληνική rock σκηνή και συνεχίζουν ακόμα να προσφέρουν .

Και μην ξεχνάμε 4 – 6 όλοι στο gagarin 205
                         ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ ΟΛΕ !!!!
Μα είναι δυνατόν να τα σκέφτηκες αυτά??? Ναι, μπορεί ο Παυλίδης να κάηκε από τα drugs αλλά το ίδιο βλέπω να παθαίνει και ο Θάνος από κάπνισμα και το αλκοόλ!
Αυτό βέβαια δεν έχει καμία σχέση!

Ούτε για αστείο δεν θεωρώ μεγαλύτερη την προσφαρά των Κρίνων στην ως τώρα πορεία τους από την προσφορά των Σπαθιών!

Το ότι έκαναν δικιά τους εταιρία είναι άλλο κεφάλαιο... Το ότι έδωσαν δωρεάν κομμάτια επίσεις άλλο κεφάλαιο. Και εγώ θα το έκανα! Τι έχω να χάσω? Δημοτικότητα είναι.

Επίσεις άστοχη η σύγκριση "για τον πόσο κόσμο μάζευαν οι μεν και δε". Λες ότι τα Σπαθιά ήταν εμπορικά αλλά τα Κρίνα μάζευαν ποιο πολύ κόσμο!!!  ??? ??? ??? ??? ???
Τελευταία φορά (πριν ένα χρόνο) που τους είδα μαζί τα Ξύλινα Σπαθιά ήταν headliners και τα Διάφανα Κρίνα support!!! ::) ::)

Και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τον όρο εμπορικότητα. Αν συνέχιζαν στο ίδιο στυλ του "Αδρεναλίνη" θα τους λέγαμε βαρετούς, αν το διέλυαν τότε θα λέγαμε ότι χάθηκε μια καλή μπάντα, αν έκαναν πειραματισμούς (όπως και έκαναν) θα λέγαμε ότι λέμε!...!

Δεν κατακρίνω τα Διάφανα Κρίνα, είναι και δικιά μου αγαπημένη μπάντα! Ο λόγος είναι που γίνετε σύγκριση ανάμεσα από τις δυο μπάντες αυτές χωρίς λόγο! Το threat λέγετε Ξύλινα Σπαθια αν δεν κάνω λάθος (και δεν κάνω λάθος)!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος nick_the_dick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • No living man may hinder me
    • Προφίλ
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #38 στις: 24/05/04, 09:21 »
Τα ξύλινα σπαθιά δεν  μπορούν να αγγίξουν ούτε στο 1/10 τα διάφανα κρίνα όσον αφορά την ποιότητα  στην μουσική και στους στίχους,  ακόμα και στην ιστορία που έχουν γράψει και τα δύο αυτά groop .
  Επίσης πόσο κόσμο μάζευαν τα ξύλινα σπαθιά και πόσο τα κρίνα??

  Τα ξύλινα σπαθιά ήταν ένα κυκλοθυμικό groop που το μόνο που το ένοιαζε ( τουλάχιστον τελευταία ) ήταν το πως θα γίνει πιο εμπορικό για να φάει περισσότερο. εκτός από τους 2 άντε 3 πρώτους δίσκους μετά ήταν ότι να’νε  .
όλοι θα θυμόμαστε το λιωμένο παγωτό  το αδρεναλίνη το τρένο φάντασμα και τα λοιπά!! σαν καλά τραγούδια,  αλλά αυτό το << απογειώνονται ξανά τα διαστημόπλοια >> τη ήταν?? Μήπως από τα πολλά drugs κάηκε και γράφει ότι του έρθει στο κεφάλι??

  Τα κρίνα είναι ένα αντί εμπορικό groop όπου δημιούργησε την δική του δισκογραφική εταιρία διαλέγοντας έτσι τον δύσκολο δρόμο αρνούμενοι να μπουν σε κάποια μεγάλη εταιρεία  από αυτές που έσπευσαν να τους κάνουν πρόταση μόλις αποχώρησαν από την wipe out , κυκλοφορούν ακόμα δίσκους βινιλίου και βάζουν τις χαμηλότερες τιμές στα live τους αποδεικνύοντας έτσι ότι αγαπούν αυτό που κάνουν σέβονται το κοινό τους και δεν αλλάζουν στιλ για να τραβήξουν και άλλου μουσικού είδους  κόσμο, επίσης όταν τους περισσεύει  κανένα κομμάτι που δεν χώρεσε στο cd το δίνουν δωρεάν σε περιοδικά αφιλοκερδώς.
  Έχουν Ίδη στο ενεργητικό τους 4 διπλούς δίσκους 2 δίπλα 7ιντσα συμμετοχή σε 2 συλλογές (με ξεχωριστά κομμάτια εννοείται ) και άλλο ένα 7ιντζο δίσκο που τον έδωσαν και αυτόν ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΟΣ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ (και αυτό με ξεχωριστά κομμάτια εννοείται.  
Έχουν μελοποιήσει γνωστούς ποιητές,  και και και …  
Αυτά λοιπών από τα πως τα είπαμε α ναι δοιαφανα κροινα.
 Το ποιο λοιπών θα είναι μεγαλύτερο πλήγμα  είναι Ίδη γνωστό.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ξύλινα σπαθιά οι πρώτη δίσκοι τους μ’άρεσαν πάρα πολύ  το << αφού σου το πα >> είναι ένα από τα αγαπημένα κομμάτια μου  άλλα δεν με στεναχωρεί  η διάλυση τους  όχι τουλάχιστον όσο οι τελευταίοι τους δίσκοι.

Αλλά για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους τα διάφανα κείνα έχουν προσφέρει πολύ περισσότερα στην ελληνική rock σκηνή και συνεχίζουν ακόμα να προσφέρουν .

Και μην ξεχνάμε 4 – 6 όλοι στο gagarin 205
                         ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ ΟΛΕ !!!!
Μα είναι δυνατόν να τα σκέφτηκες αυτά??? Ναι, μπορεί ο Παυλίδης να κάηκε από τα drugs αλλά το ίδιο βλέπω να παθαίνει και ο Θάνος από κάπνισμα και το αλκοόλ!
Αυτό βέβαια δεν έχει καμία σχέση!

Ούτε για αστείο δεν θεωρώ μεγαλύτερη την προσφαρά των Κρίνων στην ως τώρα πορεία τους από την προσφορά των Σπαθιών!

Το ότι έκαναν δικιά τους εταιρία είναι άλλο κεφάλαιο... Το ότι έδωσαν δωρεάν κομμάτια επίσεις άλλο κεφάλαιο. Και εγώ θα το έκανα! Τι έχω να χάσω? Δημοτικότητα είναι.

Επίσεις άστοχη η σύγκριση "για τον πόσο κόσμο μάζευαν οι μεν και δε". Λες ότι τα Σπαθιά ήταν εμπορικά αλλά τα Κρίνα μάζευαν ποιο πολύ κόσμο!!!  ??? ??? ??? ??? ???
Τελευταία φορά (πριν ένα χρόνο) που τους είδα μαζί τα Ξύλινα Σπαθιά ήταν headliners και τα Διάφανα Κρίνα support!!! ::) ::)

Και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τον όρο εμπορικότητα. Αν συνέχιζαν στο ίδιο στυλ του "Αδρεναλίνη" θα τους λέγαμε βαρετούς, αν το διέλυαν τότε θα λέγαμε ότι χάθηκε μια καλή μπάντα, αν έκαναν πειραματισμούς (όπως και έκαναν) θα λέγαμε ότι λέμε!...!

Δεν κατακρίνω τα Διάφανα Κρίνα, είναι και δικιά μου αγαπημένη μπάντα! Ο λόγος είναι που γίνετε σύγκριση ανάμεσα από τις δυο μπάντες αυτές χωρίς λόγο! Το threat λέγετε Ξύλινα Σπαθια αν δεν κάνω λάθος (και δεν κάνω λάθος)!



 ;DTα είπες τέλεια και σε παραδέχομαι ;D.Αλλά εκείνο το κάηκε από τα drugs και να είχε καεί (που δεν μου φαίνεται δυνατό γιατί τώρα θα ήταν στα κυπαρίσια) τώρα έχει σταματήσει. Εκείνο το threat τι σημαίνει ??? ???


Όσο για την ηλεκτρονική μουσική ο πειραματισμός θα αρκούσε μόνο σε ένα δίσκο.ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ;;;;;;????????????

Και για την ιστορία που ανέφερε ο λύκος μου φαίνεται πως έχει μπερδέψει τα ονόματα
Μετανιώνω για όσα εώς τώρα ισχυρίστικα, για ό,τι εώς τώρα υπήρξα
Μετανιώνω γι 'αυτή μου ακόμα τη μετάνοια

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #39 στις: 24/05/04, 09:59 »
Εκείνο το threat τι σημαίνει ??? ???
Το θέμα αυτό που μιλάμε για τα Ξύλινα Σπαθιά.

Παράθεση
Όσο για την ηλεκτρονική μουσική ο πειραματισμός θα αρκούσε μόνο σε ένα δίσκο.ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ;;;;;;????????????
Ο πειραματισμός από δίσκο σε δίσκο γίνετε μεγαλύτερος. Ακόμα και στον πρώτο δίσκο υπάρχουν πλήκτρα, τότε όμως ήταν ωραία! Ποια άλλη ελληνική ροκ μπάντα είχε τότε πλήκτρα???
Αναφέρθηκα ως πειραματισμό εσκεμένα θέλοντας να πω ότι όταν μια μπάντα πειραματίζετε σε ένα μουσικό στυλ τόσο πολύ παυει να γίνετε πειραματισμός και υιοθετεί το στυλ αυτό!! Το ίδιο έκαναν και οι προαναφερόμενοι με την χρήση ηλεκτρονικής μουσικής.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #40 στις: 04/10/05, 21:24 »
επειδη μιλαμε και για τα δυο συγκροτηματα, οποιος εχει να προσθεσει κατι νεο μπορει να μην ανοιξει νεο θεμα...
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #41 στις: 25/02/08, 14:20 »
Καταρχας τα Ξυλινα Σπαθια ειναι απο τα αγαπημενα μου ελληνικα συγκροτηματα.Μ αρεσουν οι 2 πρωτοι τους δισκοι παρα πολυ.Μ αρεσουν τα παθιαρο-ποζεραδικα φωνητικα του Παυλιδη μ αρεσουν οι κιθαρες, μ αρεσουν οι πειραματισμοι και τα σαμπλς.Στους 2 πρωτους δισκους ομως.Στους αλλους 3 μ αρεσουν μονο ορισμενα κομματια(παρε με μαζι σου,κοιταζω τα σπιτια,στο βραχο).Μαλιστα παραλιγο θα τους ειχα δει το 2002 και λαιβ στη κρητη :P.Στο Φουρφουρα συγκεκριμενα 8)

Ξεσσαλονικη-Ενας απο τους πιο ωραιους ελληνικους δισκους.Φρεσκος πειραματικος και διαφορετικος ωστε να τους κανει να ξεχωρισουν.Τα κομματια ειναι ενα και ενα.Περιεχει τα πολυ γνωστα τρενο φαντασμα,αδρεναλινη,σιωπη,ο βασιλιας της σκονης,ροδες το τρομερο καβαλαρης του τρομου αλλα και το ομωνυμο που σε ταξιδευει.2 κομματια,νομιζω η ερωτηση κλειδι και ο βασιλιας της σκονης ερχονται απο τα μωρα στη φωτια και μου φαινεται δεν ειναι καν του Παυλιδη.

Περα απο τις πολεις της ασφαλτου-Το ηλεκτρονικο στοιχειο μπαινει περισσοτερο,τα πληκτρα πληθαινουν αλλα τα ξυλινα βγαζουν αλλον ενα κλασικο δισκο.Εδω αλλωστε περιεχεται το τραγουδι που εχει σοδομιστει στα ηλιθια κλαμπς,και εχει τραγουδηθει απο διαφορα σκουπιδια...Ειναι το λυωμενο παγωτο..εδω υπαρχει και η φωτια στο λιμανι,ο εξορκιστης,η ριτα,το οτι θες εσυ αλλα και το αγαπημενο μου μαλλον ''ξυλινο'' κομματι το Ατλαντις.Τα σαμπλς σε αυτο το κομματι απλα δεν υπαρχουν ειναι φανταστικο.

Γενικως οι Τρυπες μ αρεσουν περισσοτερο αλλα τα συναισθηματα που μου βγαζουν τα Σπαθια δεν τα βγαζουν(καλα για κρινα μην μιλησουμε!)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #42 στις: 25/02/08, 15:42 »
Ξεσσαλονικη-Ενας απο τους πιο ωραιους ελληνικους δισκους.Φρεσκος πειραματικος και διαφορετικος ωστε να τους κανει να ξεχωρισουν.Τα κομματια ειναι ενα και ενα.Περιεχει τα πολυ γνωστα τρενο φαντασμα,αδρεναλινη,σιωπη,ο βασιλιας της σκονης,ροδες το τρομερο καβαλαρης του τρομου αλλα και το ομωνυμο που σε ταξιδευει.2 κομματια,νομιζω η ερωτηση κλειδι και ο βασιλιας της σκονης ερχονται απο τα μωρα στη φωτια και μου φαινεται δεν ειναι καν του Παυλιδη.

Περα απο τις πολεις της ασφαλτου-Το ηλεκτρονικο στοιχειο μπαινει περισσοτερο,τα πληκτρα πληθαινουν αλλα τα ξυλινα βγαζουν αλλον ενα κλασικο δισκο.Εδω αλλωστε περιεχεται το τραγουδι που εχει σοδομιστει στα ηλιθια κλαμπς,και εχει τραγουδηθει απο διαφορα σκουπιδια...Ειναι το λυωμενο παγωτο..εδω υπαρχει και η φωτια στο λιμανι,ο εξορκιστης,η ριτα,το οτι θες εσυ αλλα και το αγαπημενο μου μαλλον ''ξυλινο'' κομματι το Ατλαντις.Τα σαμπλς σε αυτο το κομματι απλα δεν υπαρχουν ειναι φανταστικο.

(Ναί όντως είναι συνθέσεις των Μωρά στην Φωτιά που μάλιστα δεν πρόλαβε να δηλώσει στο album το γεγονός αυτό και έχει κατηγορηθεί απο πολλούς για "κλοπή")

Αρχικά δεν μπορεί να θεωρηθεί "πειραματικός" δίσκος των Ξύλινων μέχρι το Μια Ματιά Σαν Βροχή. Το μόνο "περίεργο" είναι η έντονη ύπαρξη των πλήκτρων που ναί, ήταν τολμηρή κίνηση για το "ανοιχτόμυαλο" ελληνικό κοινό. Επίσης εκεί που μου έκανε εντύπωση είναι όταν ειπώθηκε πως τα Ξύλινα στα πρώτα albums ήταν πειραματικοί και έγιναν εμπορικοί και mainstream μετέπειτα... Παιδιά μιλάμε για την ίδια μπάντα? Ακριβώς το ανάποδο έγινε! Τα πρώτα albums είχαν κάποιες ενδιαφέρουσες ιδέες καθώς και μουσική η οποία σε τράβαγε και πανεύκολα (για αυτό άλλωστε έγινε και τόση επιτυχία το Λιωμένο Παγωτό του 2ου album - Πέρα απο τις Πόλεις της Ασφάλτου και μάλιστα χωρίς να είναι πρόθεση του Παυλίδη: Μέχρι τότε και μετέπειτα δεν νομίζω να μπορεί να ισχυριστεί κανείς οτι υπήρξε προώθηση, γιατί απλούστατα ο Παυλίδης δεν είχε τα λεφτά για αυτό!).

Απο το Μια Ματιά... για μένα έγινε η σημαντικότερη κίνηση των Ξύλινων, στα οποία τέθηκαν οι βάσεις για τις τωρινές προσωπικές δουλειές του Παύλου, και εκεί ήταν που κατ' εμέ συγκεντρώθηκαν τα πρώτα πραγματικά πειραματικά και ηλεκτρονικά στοιχεία (Κιράτζο δεν υπάρχουν samples-λούπες στο Ατλαντίς  ;) ) και γενικά ηχόχρωμα. Και μάλιστα ΕΚΕΙ είναι που πολλοί τους "έχασαν" γιατί πλέον δεν ήταν τραγούδια που σε τράβαγαν απο την πρώτη στιγμή, αλλά τραγούδια που έπρεπε να ακούσεις λίγο παραπάνω για να εκτιμήσεις. Για μένα ήταν ένα είδος αντικίνησης στην δημοτικότητα του Λιωμένο Παγωτό.

Πέραν αυτού, ειλικρινά δεν μπορώ να πώ οτι μέχρι τότε ο Παυλίδης κατάφερε να δημιουργήσει συνθέσεις που να μπορούσαν να αποκτήσουν διεθνές επίπεδο, κοινώς, δεν θεωρώ τα Ξύλινα Σπαθιά σχήμα που θα μπορούσαν να κάνουν καριέρα εκτός Ελλάδας.

Αντίθετα, όταν διαλύθηκαν και ξεκίνησε την προσωπική του δουλειά (Αφού Λοιπόν Ξεχάστηκα, Άλλη Μια Μέρα) θεωρώ πως πλέον έχει φτάσει σε μια εμπειρία και σε μια ποιότητα που δεν κατάφερε να φτάσει στα Ξύλινα. Για ποιούς λόγους είναι άλλη ιστορία. Πάντως σέβομαι απόλυτα την κίνησή του αυτή και μου αρέσουν πάρα πολύ (σε μερικά σημεία περισσότερο) αυτοί οι δίσκοι. Αυτό το τελευταίο φυσικά είναι καθαρά υποκειμενικό.

Για μένα υπήρξαν διάφορα μεγάλα σχήματα τα οποία συμβάδιζαν με την "μεγάλη τριάδα" των Ελληνικών Ροκ Σχημάτων εκείνου του καιρού (Τρύπες, Ξύλινα Σπαθιά, Διάφανα Κρίνα) αλλά παραβλέφθηκαν και αδικήθηκαν, όπως Μωρά στην Φωτιά, Τhe Last Drive (αν δεν μιλάμε αποκλειστικά για ελληνόφωνο φυσικά), Λευκή Συμφωνία. Ο Σιδηρόπουλος είναι άλλο κεφάλαιο και άλλη εποχή και δεν πρόκειται να αναλύσω περεταίρω τον ρόλο του αφενός επειδή δεν έχω ασχοληθεί αρκετά, αφετέρου επειδή δεν πιστεύω οτι είναι επι του θέματος.

Όσο για την ηλεκτρονική μουσική ο πειραματισμός θα αρκούσε μόνο σε ένα δίσκο.ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ;;;;;;????????????
Σαφέστατα και ΟΧΙ για τους εξής λόγους:
-Ο πειραματισμός είναι κάτι που άπαξ και ξεκινάει και πολύ σπάνια θα λήξει γρήγορα απο τον καλλιτέχνη, κάτι που γίνεται συνήθως λόγω πίεσης των "ανοιχτόμυαλων" οπαδών του εκάστοτε συγκροτήματος
-Για ποιόν λόγο πρέπει να συμφωνήσω εγώ ή πολύ περισσότερο ο Παυλίδης να σταματήσει να πειραματίζεται επειδή μου το λές εσύ, χωρίς μάλιστα επιχειρηματολογία?

Γενικως οι Τρυπες μ αρεσουν περισσοτερο αλλα τα συναισθηματα που μου βγαζουν τα Σπαθια δεν τα βγαζουν(καλα για κρινα μην μιλησουμε!)..

Βασικά όλοι οι προαναφερθέντες βγάζουν τρομερό συναίσθημα! Απλά ο καθένας το βγάζει διαφορετικά.
Τώρα όσο πιο αντικειμενικά μπορώ, μουσικά θεωρώ μακράν ανώτερα τα Κρίνα (και μόνο για τους δικούς τους πειραματισμούς), και στιχουργικά, αν και το τελευταίο είναι τεράστιο αντικείμενο συζήτησης, υποκειμενικό και ασύγκριτο, διότι εντελώς άλλη λογική ακολουθεί ο Παυλίδης, άλλη ο Ανεστόπουλος και ο Ροδοστόγλου, και ειλικρινά, πολλές φορές μου "λένε" εξίσου πολλά πράγματα. Όσον αφορά την μουσική τους, πιστεύω πως συνδυάζουν και χρησιμοποιούν πλήθος στοιχείων σε ποσότητα και ποιότητα που δεν κατάφεραν παρα ελάχιστες φορές να αγγίξουν τα Ξύλινα Σπαθιά, και εκεί υφίσταται και το πρόβλημα για μένα, δηλαδή οτι αναγκαστικά δίνεται πολύ μεγαλύτερη βάση στους στίχους και άρα δεν θα μπορούσαν τα ΞΣ να κάνουν καριέρα στο εξωτερικό.

Τέλος, καλό είναι να λήξει η όλη "θρυλοποίηση" οποιουδήποτε, δεν νομίζω να βοηθάει ιδιαίτερα ούτε στην συζήτηση ούτε γενικότερα αυτό το φαινόμενο. Και για να το πώ όσο πολιτισμένα μπορώ: Σίγουρα είναι κάτι παραπάνω απο αβάσιμη/άστοχη η σύγκριση με Pink Floyd και Beatles διότι δεν μιλάμε για εγχώρια συγκροτηματάκια που είχαν απήχηση εκεί, αλλά για μεγαθήρια που άλλαξαν την ροή της παγκόσμιας μουσικής σκηνής. Ας μην μπερδεύουμε απλές έννοιες και κυρίως ας μήν υπερβάλλουμε για να προβάλλουμε την γνώμη μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/08, 15:54 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #43 στις: 25/02/08, 16:05 »
Καλά ρε Κιράτζο... ΕΛΕΟΣ!!! Τώρα είδα ημερομηνία του θέματος!!! Που πήγες και το ξέθαψες ρε βλάκα και έγραψα έκθεση για τον άλλο βλάκα που έχει να μπεί απο το 2004?? ?? ??

Χαχαχαχαχααχαχαχαχα ανέκδοτο  ;D
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #44 στις: 25/02/08, 16:07 »
Μου αρέσει που τονίστηκε το "βλάκας" δις! Μπορεί να κάνει κ ρεφραίν!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #45 στις: 25/02/08, 17:57 »
Kli..Καταρχας εχω σκοπο να ξεθαψω οτι θεμα με ελληνικο ροκ υπαρχει στο κιθαρα :P..Κατα δευτερον οταν ελεγα πειραματικος εννουσα μετα μεχρι τοτε δεδομενα του εληνικου ροκ και οχι της ελληνικης σκηνης γενικα.Αντο κοιταξεις απο αυτη τη σκοπια ειναι σχετικα πειραματικος.Οπως βεβαια ηταν και ο ο πρωτος δισκος των Μωρα στη φωτια.Δεν ειπα οτι εφερε και καμια επανασταση στη μουσικη.
Και εγω δεν εχω καποιο προβλημα με τους επομενους δισκους αλλα σε καμια περιπτωση δεν τους συγκρινω με τους 2 πρωτους.Ειδικα εκεινο το Γκραν οτελ το θεωρω πολυ μαπα τραγουδι γενικως.. :-[..Και εν συνεχεια προτιμω τους δισκους ως ξυλινα απο τους 2  προσωπικους δισκους του Παυλιδη που εκτος απο ελαχιστα τραγουδια δεν με κρατησαν καθολου..
Σορυ για το Ατλαντις απλα ετσι μου φανηκε..Τι ειναι εφε στα πληκτρα?
Το τραγουδι βλακας..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Ξύλινα Σπαθιά
« Απάντηση #46 στις: 25/02/08, 19:32 »
Kli..Καταρχας εχω σκοπο να ξεθαψω οτι θεμα με ελληνικο ροκ υπαρχει στο κιθαρα :P
Άστα αυτά για να ανεβάσεις τα posts σου θέλεις να το κάνεις άπληστε!!!  ;D

Κατα δευτερον οταν ελεγα πειραματικος εννουσα μετα μεχρι τοτε δεδομενα του εληνικου ροκ και οχι της ελληνικης σκηνης γενικα.Αντο κοιταξεις απο αυτη τη σκοπια ειναι σχετικα πειραματικος.Οπως βεβαια ηταν και ο ο πρωτος δισκος των Μωρα στη φωτια.Δεν ειπα οτι εφερε και καμια επανασταση στη μουσικη.
Και εγω δεν εχω καποιο προβλημα με τους επομενους δισκους αλλα σε καμια περιπτωση δεν τους συγκρινω με τους 2 πρωτους.Ειδικα εκεινο το Γκραν οτελ το θεωρω πολυ μαπα τραγουδι γενικως.. :-[..Και εν συνεχεια προτιμω τους δισκους ως ξυλινα απο τους 2  προσωπικους δισκους του Παυλιδη που εκτος απο ελαχιστα τραγουδια δεν με κρατησαν καθολου..
Σορυ για το Ατλαντις απλα ετσι μου φανηκε..Τι ειναι εφε στα πληκτρα?
Το τραγουδι βλακας..

Για αυτό προτίμησα τον όρο "τολμηρός για τα ελληνικά δεδομένα" ^^
Ούτως ή άλλως όπως έχει σωστά ξαναειπωθεί για ταμπέλες δεν θα πλακωθούμε, το ίδιο πράγμα εννοούσαμε  :)
Το συγκεκριμένο που αναφέρεις δεν το έχω ακούσει, πάντως άκου τους προσωπικούς του Παυλίδη παραπάνω, αξίζει!!  :)
Yup, στο Ατλαντίς είναι όλα πλήκτρα  ;)
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/02, 00:18
από Μάριος
5 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/03, 03:00
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
1768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/06, 13:00
από Ιμερος
2 Απαντήσεις
3963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/10, 21:01
από altego
2 Απαντήσεις
2958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 11:35
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/18, 23:00
από Dagoth
8 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 10:24
από tolisguitar12
3 Απαντήσεις
10383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/18, 14:06
από johnjohn