Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια  (Αναγνώστηκε 36762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #50 στις: 12/02/11, 01:16 »
Διαβάζω το thread και ενώ όλοι προσπαθούνε να σε βοηθήσουνε νομίζω ότι δεν έχεις δώσει αρκετές πληροφορίες για να γίνει αυτό εφικτό. Να πω κι εγώ κανά δυο σκέψεις (δε θα προτείνω ενισχυτή) μπας και μπορέσουμε να το ξεμπλέξουμε:


1) Πες μας με τη κιθάρα ή κιθάρες παίζεις και με τι δοκιμάζεις τους ενισχυτές που αναφέρεις
2) Από BB King μέχρι Gary Moore υπάρχει διαφορά πάρα πολλά dB gain. Ο ένας παίζει καθαρά έως πολύ λίγο βρωμιά ο άλλος παίζει ( ή μάλλον έπαιζε, Θεός σχωρέσ'τον) μέχρι καρα-hi gain. Άμα είναι να πάρεις βρώμα από πετάλια το 'χεις λύσει αυτό; Έχεις κάτι που σ΄αρέσει ή σκέφτεσαι να πάρεις; Δώσε μερικά clips να γίνει πιο σαφές τι σκέφτεσαι ότι θα 'θελες
3) Τα watt μπορεί να είναι και 1-5 μπορεί να είναι και 30. Άμα δε θέλεις drive από φυσικό τσίτωμα του ενισχυτή (power amp distortion όχι preamp distortion) μια χαρά θα δουλέψει κι ένας λίγο πιο μεγάλος αρκεί να δουλέψεις με πετάλια για βρώμα όπως λες.
4) Με το θέμα ανοιχτή-κλειστή καμπίνα έχει δίκιο ο Ανδριανός αλλά αν μας λες ότι δεν βλέπεις διαφορά λάμπα-transistor δύσκολο το βλέπω να σε πείραξαν οι ανοιχτές καμπίνες.


Sorry αν ακούγομαι (διαβάζομαι) κάπως, αλλά ειλικρινά πρέπει να μας βοηθήσεις για να σε κατευθύνουμε κάπως καλύτερα. Ο τελικός κριτής πάντως θα είσαι εσύ φυσικά και μακάρι να βρεις κάτι που να σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #51 στις: 12/02/11, 01:35 »
Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια.Ξαναλεω
1)παιζω Με gibson es-335-gibson traditional pro τους ενισχυτες τους δοκιμασα με gibson studio Κ μια epiphone les paul.
2)Mερικα clips
απο το 7.15 κ μετα(κ απο τις δυο κιθαρες)


1.55-2.20  ακριβως αυτο.(Πιστευω καταλαβατε κατι)
3)Δεν με νοιαζει drive ενισχυτη.Θα εχω πεταλια.Απλα θελω να παιζει πολυ καλα σε εντασεις για σπιτι καθαρα.
4)Καταλαβα διαφορα αλλα μικρη κ οχι προσ το καλυτερο απλα διαφορα.Παντως αυτο π ειπα οτι ακουγοταν σαν να ειχα reverb με χαλαγε πολυ.Στην αθηνα ειχα δοκιμασει παντως εναν λαμπατο ηταν κεφαλι καμπινα κ μ αρεσει πολυ.Δεν θυμαμαι ομως ποιος ηταν.


Οχι δεν ακουγεσαι καπως μια χαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/11, 01:56 από chaouse »

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #52 στις: 12/02/11, 02:40 »
Θα σ πω μπορω να δωσω απο 0 μεχρι κανα 500αρι.
Αν ειναι να δωσω 500 μονο αν παθω πλακα απο τον ηχο αλλιως οχι τοσα πολλα.Κανονικα γυρω στα 200-300.
 
  Έχεις 2 gibson, μήπως να αναθεωρούσες τα λεφτά που σκοπεύεις να δώσεις για ενισχυτή?
  Δεν λέω πως καλός ήχος και ακριβός ενισχυτής πάνε αναγκαστικά μαζί, όμως   γνώμη μου είναι πως οι κιθάρες σου, και ιδιαίτερα η semi-hollow,   χρειάζονται έναν ενισχυτή που να αναδεικνείει τα χαρακτηριστικά τους,   και αυτό πιστεύω θα σου το δώσει ένας λαμπάτος ενισχυτής που πιθανό να κοστίζει και παραπάνω από 500.
  Σκέψου λίγο το εξής: 1. έχεις δυο φοβερές κατα τη γνώμη μου κιθάρες 2. δεν λυπήθηκες τα λεφτά σου για να τις αποκτήσεις.
  Γιατί να τα λυπηθείς στον ενισχυτή (μέσω του οποίου πραγματικά θα τις ευχαριστηθείς)?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #53 στις: 12/02/11, 10:00 »
Συμφωνώ με τον delus και μάλιστα σκεφτόμουν ότι καθώς ο ήχος του B.B. King είναι σημείο αναφοράς σου, καλό θα ήταν να κοιτάξεις λίγο τον δικό του εξοπλισμό:
http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/232-bb-kings-guitar-gear-rig-and-equipment
http://www.musiciansfriend.com/document?doc_id=80783
http://www.kustom.com/MessageCenterDetail.aspx?ContentID=1421
http://www.orangeamps.com/artists.asp?Action=View&ID=27

Για μένα λοιπόν ο ιδανικός ενισχυτής για αυτό που ψάχνεις είναι ο Fender Twin Reverb.

Είναι ακριβός μεν, αλλά και οι κιθάρες σου είναι σε αυτό περίπου το επίπεδο, οπότε ξεκίνα να μαζεύεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #54 στις: 12/02/11, 10:51 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι στην 335 αξίζει ένας αντίστοιχος ενισχυτής να τελειώνεις.
Να συμφωνήσω επίσης πως μάλλον πας για κάτι fender-οειδές. O Twin είναι ίσως η απόλυτη επιλογή αν εξαιρέσεις ότι είναι πολύ βαρύς (δε σε απασχολεί αν δεν πρόκειται να τον πηγαινοφέρνεις) και πολύ δυνατός. Δεν ξέρω πως θα παίζει στο 1-2 αλλά σίγουρα από 3-4 και πάνω είναι υπέροχος, πεντακάθαρος και ογκώδης. Πιθανόν κάτι πιο μικρό (με 12-άρι μεγάφωνο όμως) ίσως και να ήταν overall καλύτερη επιλογή (Deluxe Reverb ή Super Reverb). Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα στην αγορά να ακούσω ότι μπορώ με την κιθάρα μου αλλά θα είχα και τα μάτια μου ανοιχτά στα μεταχειρισμένα (άμα βρεις κανά late 60s-early 70s silverface είναι πολύ καλές επιλογές).


Αλλιώς πάρε τον Special 6 VHT (κάτι μεταξύ Champ και Princeton είναι το κύκλωμα και είναι και handwired που σημαίνει ότι βολεύει για μόντες) σε κεφαλή κι ετοιμάσου να σκάσεις τα ρέστα σε μια καλή openback καμπίνα και 3-4 πολύ καλά πετάλια.


Τώρα που το θυμήθηκα αν δεν καίγεσαι για Fender reverb και μπορείς να βολευτείς και με pedal οι κεφαλές bassman είναι πολύ καλή επιλογή και από οικονομικής απόψεως (πολύ δυνατοί επίσης).

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #55 στις: 12/02/11, 12:25 »
Παιδια θα δω ολους τους ενιχυτες π υπαρχουν κατω απο 500Ε-550.
Δεν εχω περισσοτερα κ δεν μπορω να μαζεψω.Κ παλι οχι τοσα πολλα λεφτα για ενισχυτη,ειδικα για σπιτι.
Θα δω τον laney που μ εχει καρφωθει,κ οτι αλλο υπαρχει.
Παντως πιστευω καταλαβατε πανω κατω τι ηχο ψαχνω.
ευχαριστω για την βοηθεια.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #56 στις: 12/02/11, 12:47 »
Αφου το χρηματικο μπορει να φτασει μεχρι τα 550 τοτε σου προτινω να έχεις υπόψη σου και μεταχειρισμενα.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #57 στις: 12/02/11, 13:03 »
Τα μάτια σου 4 στις αγγελίες, πάντως με 700 κάπου πήρε το μάτι μου έναν 30Years Anniv  Marshall....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #58 στις: 12/02/11, 13:10 »
Δες και τον Laney VC15, που έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι, ισχύ 15 Watt που ίσως είναι ιδανική με βάση αυτά που ζητάς, bright switch για περισσότερο λαμπερή και κρυστάλλινη χροιά και FX loop. Επιπλέον κοστίζει μόνο 430 Ευρώ στον Thomann, ενώ σε κάποια Βρετανικά μαγαζιά μπορείς να τον βρεις και κάτω από 400. Η μόνη μου επιφύλαξη έγκειται στο γεγονός ότι και αυτός είναι open-back, οπότε αν αυτό που επεσήμανε ο Αδριανός είναι σωστό (και πολύ πιθανόν να είναι γιατί φαίνεται πολύ εύστοχη παρατήρηση) ίσως να μην σε ικανοποιήσει πλήρως. Πάντως άκουσέ τον αν τον πετύχεις πουθενά. Mια άλλη επιλογή που σκεφτόμουν είναι ο Hughes & Kettner 25th Anniversary Tube Edition, ένας πολύ καλός ενισχυτής με άκρως ικανοποιητικό ήχο στα ίδια περίπου λεφτά. Έχει κι αυτός FX loop, 12άρι Celestion ηχείο, Αccutronics spring reverb, με τη γνωστή Γερμανική ποιότητα κατασκευής και επιπλέον closed-back. Και οι δύο αυτοί ενισχυτές έχουν έξοδο για καμπίνα, αν θέλεις να πειραματιστείς στο μέλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/11, 15:51 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #59 στις: 12/02/11, 13:21 »
γνωμη μου ειναι οτι εναν ενισχυτη δεν τον καταλαβαινεις με μια μισαωρη δοκιμη σε ενα καταστημα.θα πρεπει να τον εχεις σπιτι σου για καιρο,να ψαχνεις συνεχως τις ρυθμισεις,να δεις τελος παντων τις δυνατοτητες του.
επισης να εισαι σιγουρος οτι ενας ενισχυτης θα ακουστει διαφορετικα σε ενα καταστημα,απο οτι στο δωματιο σου.

με αυτο το δεδομενο λοιπον συν του οτι μπηκες στο τρυπακι να αναζητησεις τον τελειο (προσωπικο σου) ηχο,προτεινω την τακτικη "αγορασε,πουλα,αγορασε,πουλα" που αναφερθηκε και σε προηγουμενο ποστ ενα μελος.
και φυσικα να αγοραζεις μεταχειρισμενους,ωστε οταν τους πουλας να μη χανεις χρηματα.

ετσι θα παιζεις συνεχως κιθαρα (καπου ειπες οτι εχεις 3 μηνες να παιξεις),και θα αποκτησει εμπειρια το αυτι σου.με τον καιρο θα κατασταλαξεις και θα παντρευτεις καποιον :)

τελος,ειδα που σου προτειναν τα παιδια καποιους ενισχυτες πανω απο 15w σε λαμπα.
απο προσωπικη εμπειρια (vox ac30 cc1) οι ενισχυτες αυτοι ειναι υπερβολη για δωματιο και practice.
οχι οτι δεν μπορεις να παιξεις χαμηλα,αλλα τις πραγματικες δυνατοτητες του τις παιρνεις αφου "κατεδαφισεις" το σπιτι.
γνωμη μου ειναι να επιμεινεις σε μικροτερους ενισχυτες,εκτος εαν οι πιο μεγαλοι εχουν επιλογη να ριχνεις τα βατ.και παλι ομως δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιησεις αυτα που πληρωσες.

υγ.να εισαι σιγουρος οτι ο bb king ακομη και με ψηφιακο ενισχυτη να επαιζε,παλι σαν bb king θα ακουγοταν.τ
τον ηχο τον φτιαχνουν πρωτα τα χερια σου και μετα ολα τα αλλα :)

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #60 στις: 12/02/11, 17:42 »
Ρωτησα εναν τυπο π παιζει blues χρονια κ μ ειπε κ αυτον.Τι λετε κανει για σπιτι κ αν ναι ειναι καλος?
http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_pro_junior_iii.htm


δΕΝ Θυμαμαι πιον μ ειπε απο τους δυο.νομιζω τον πρωτο.
Ακομα θα ηθενα να ρωτησω εναν συνδεεται με καμπινα κ αν παιρνει ακουστικα.
Ευχαριστω πολυ παιδια.



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #61 στις: 12/02/11, 18:11 »
Mια χαρά είναι, ειδικά η καινούργια έκδοση, και είναι πολύ πιθανό ότι θα σού δώσει τον καθαρό ήχο που ψάχνεις. Στα 560 Ευρώ όμως υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές. Π.χ. με 500 Ευρώ παίρνεις τον Hughes & Kettner Statesman Dual EL84, έναν ενισχυτή πολύ πιο ευέλικτο από τον Βlues Junior, και που επιπλέον διαθέτει FX loop (ο Blues Junior δεν έχει).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #62 στις: 12/02/11, 20:43 »
Blues Junior + Πετάλια = Ευτυχία.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #63 στις: 13/02/11, 12:19 »
γνωμη μου ειναι να επιμεινεις σε μικροτερους ενισχυτες,εκτος εαν οι πιο μεγαλοι εχουν επιλογη να ριχνεις τα βατ.και παλι ομως δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιησεις αυτα που πληρωσες.

Πιστευω οτι chause πρεπει να λαβει 100% υπ'οψην οσα του προτινεις στο μυνημα σου, αλλα διαφωνω σε αυτο το σημειο  :)
Απο αυτα που λεει φαινεται να θελει ενισχυτη με καθαρο headroom, πραγμα που δεν θα παρει ευκολα με ενισχυτη 5 βατ π.χ.
Εξαλου 5 με 15 βατ οι διαφορες στις εντασεις δεν ειναι τραγικες, εχω/ειχα και απο τους δυο, καθως και πολους αλλους ενισχυτες και εχω κανει τις δοκιμες μου.
Επισης μπορει στο μελλον να εχει προοπτικη να παρει τον ηχο του και εκτος δωματιου και σπιτιου, οποτε καλο ειναι ο ενισχυτης που ηδη εχει να το καλυπτει, και να μην ψαχνει να ξανακαταθεσει χρηματα. Οποτε σε αυτη την περιπτωση θα προτεινα να διαλεξει με τα αυτια του και εχωντας βαλει στη λιστα του συγκεκριμενες απαιτησεις (π.χ. fx-loop, 2 καναλια), και οχι με τα βατ.
Το εχω πει επισης 100 φορες εδω μεσα  :D , εχω ενισχυτη 5 βατ που πρεπει να τον βαλεις τερμα για να παιξει (και ειναι πολυ δυνατος, παρ'οτι 5 βατ), και ενισχυτη 100 βατ που παιζει πολυ καλα και σε εντασεις ψιθυρου, οποτε ολα εχουν να κανουν με την σχεδιαση του ενισχυτη, πραγματικα τα βατ πρεπει να σταματησετε να τα κοιτατε και να κοιτατε αλλες λεπτομερειες (ποσσες και τι τελικες λαμπες εχει, ποσα καναλια και με τι ισοσταθμιση εχει κτλ).
Και τελος σε αυτο που λες δεν προκειτε να χρησιμοποιησει αυτο που πληρωνει, υπαρχουν ενισχυτες 100 βατ που εχουν 400 ευρω και λιγοτερο, και 15 βατ που κοστιζουν μια περιουσια. Αυτο που πληρωνεις ειναι τα υλικα, τη σχεδιαση και κατασκευη, και φυσικα το κερδος του κατασκευαστη, δεν πληρωνεις τα βατ, παρ'οτι τα εξαρτηματα σε ενα πιο μεγαλο σε βατ ενισχυτη ειναι πιο πολλα και ακριβα.
Οποτε αυτο που προτεινω ειναι ο φιλος να μην κοιταξει τα βατ, να κανει μια λιστα με το τι λειτουργιες θελει να εχει ο ενισχυτης, και μετα να ακουσει οσους περισοτερους στα λευτα του που τηρουν τις προ'υ'ποθεσεις, ασχετα με τα βατ, αλλα ταυτοχρονα να τους δοκιμαζει και σε χαμηλες εντασεις να δει πως παιζουν εκει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #64 στις: 13/02/11, 12:38 »
Θα συμφωνησω με τα λεγομενα του Jezus, παρολο που δεν εχω και την τεραστια εμπειρια με λαμπατους, ξερω ομως οτι στο σπιτι μου για να ευχαριστηθω τον ενισχυτη στα 7 watt πρεπει το master volume να ειναι στο φουλ, και πιστεψε με ειναι ΠΟΛΥ δυνατα για σπιτι. Οποτε ιδανικος θα ηταν ενας ενισχυτης τον οποιο να μπορεις να ευχαριστηθεις σε λογικες εντασεις, αλλα και να σε βγαζει ασπροπροσωπο και στα λαιβ.
 
@Jezus: Αληθεια, θα ειχε πολυ ενδιαφερον εαν μας ελεγες ποιος ειναι αυτος ο 100watt που αποδιδει εξισου καλα και σε χαμηλες εντασεις.

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #65 στις: 13/02/11, 13:08 »
Παιδια τον bugera που ειναι κ 22 w τον ειχαμε βαλει τερμα στο μαγαζι κ δεν ακουγοταν κ τοσο δυνατα.Αφου με drums δεν νομιζω να ακουγεται.Κ αλλος στα λιγοτερα watt ακουγοταν περισσοτερο.To καλο με τον bugera ειναι οτι δεν βρομιζει ποτε.


Ο fender blues junior που μ ειπε ενα παιδι π ειναι παιζει πολα χρονια blues οτι ειναι πολυ καλος νομιζω δεν εχει fx loop.Τοσο σημαντικο ειναι αυτο?
Γιατι αρκετα ατομα μ εχουν πει πολυ καλα λογια για τον blues junior χωρις να τον εχω δοκιμασει ομως.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/11, 13:09 από chaouse »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #66 στις: 13/02/11, 13:12 »
Blues Junior + Πετάλια = Ευτυχία.

Σωστό αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι ο Blues Junior πλέον παίζει γύρω στα 550 Ευρώ (!!!), τα οποία ήδη είναι πάνω από τον προϋπολογισμό του chaouse. Αν βάλεις και 1-2 καλά πετάλια στο καλάθι, η τελική τιμή ανεβαίνει ακόμα περισσότερο. Ευτυχώς την σήμερον ημέρα υπάρχει αρκετή ευτυχία και με λιγότερα λεφτά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #67 στις: 13/02/11, 13:36 »
fx loop.Τοσο σημαντικο ειναι αυτο?

Αν θελεις να χρησιμοποιησεις εστω και λιγη απο την παραμορφωση του ενισχυτη σου τοτε ειναι σημαντικο.
Αν παλι σκοπευεις να εχεις ενα πεντακαθαρο ενισχυτη και να περνεις την παραμορφωση σου μοναχα απο πεταλια τοτε δεν χρειαζεσαι fx loop.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #68 στις: 13/02/11, 14:35 »
Παράθεση
εχω ενισχυτη 5 βατ που πρεπει να τον βαλεις τερμα για να παιξει (και ειναι πολυ δυνατος, παρ'οτι 5 βατ)
jesus,τον βαζεις τερμα για να παρεις καλο καθαρο ηχο,η για να βρωμισει?
σε ρωταω γιατι το παιδι εστιαζει σε καλα καθαρα. :)
αληθεια,ποιος ενισχυτης ειναι?

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #69 στις: 13/02/11, 15:01 »
α,και κατι αλλο...
ο laney vc15 που ανεφερε ο Απόλλων,υπαρχει στην αθηνα σε καλυτερη τιμη απο θωμα
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=6516

επισης τον εχει και ο νακας στα 415 ευρω

δεν τον εχω ακουσει απο κοντα,αλλα στο youtybe με ενθουσισε.

υγ.γενικα παρατηρω οτι τελευταια τα ελληνικα μαγαζια ανταγωνιζονται επ'αξια αυτα της ευρωπης.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #70 στις: 13/02/11, 15:55 »
O VC15 είναι πολύ ενδιαφέρων ενισχυτής. Το καθαρό του κανάλι είναι φανταστικό. Είναι αρκετά ευέλικτο με το bright switch και λίγο reverb και μόλις που αρχίζει να δίνει ελάχιστο crunch σε υψηλές εντάσεις χωρίς να χάνει την ευκρίνειά του. To drive channel δεν με είχε ενθουσιάσει ιδιαίτερα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα πολύ. Πάντως ο ενισχυτής συνεργάζεται πολύ καλά με πετάλια, οπότε μπορεί κανείς να βγάλει τον ήχο που θέλει με ένα overdrive μπροστά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/11, 16:40 από chaouse »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #72 στις: 13/02/11, 16:39 »
Ελπίζω να γνωρίζεις οτι αν σου φέρει ενισχυτή από Αμερική θα χρειαστείς και εξωτερικό μετασχηματιστή έξτρα για να τον τροφοδοτήσεις από τις δικές μας πρίζες....

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #73 στις: 13/02/11, 17:59 »
Συμφωνα με το ProGuitarShop ο Blues Jr III κοστιζει 499 δολαρια δηλαδη περιπου 370 ευρω οποτε καλη περιπτωση να το παρεις απο Αμερικη. Αν και δεν ξερω ποσο επιπλεον θα σου κοστισει ο απαραιτητος μετασχηματιστης για να λειτουργισει ο ενισχυτης σε Ευρωπαϊκές τασεις.
Και για να σου βαλω κι αλλο μικροβιο θα σου πω οτι εαν εχεις τη δυνατοτητα να παρεις απο Αμερικη θα μπορουσες να χτυπησεις και τον HotRod Deluxe III στα 520 ευρω περιπου, ο οποιος εχει και reverb και fx loop, η ακομα και οριακα τον Blues Deluxe στα 555 περιπου ευρω που εχει κι αυτος reverb και loopa.

Αποσυνδεδεμένος chaouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης Για σπιτι help Παιδια
« Απάντηση #74 στις: 13/02/11, 18:17 »
Παιδια πειτε μ λιγο απο τα μοντελα π εβαλα απο πανω τι αξιζει κ τι οχι γιατι εχω μπλεξει τα μπουτια μ.Πχ o fender blues junior η fender pro junior?
Epειδη η αμερικη δεν ειναι σιγουρη ακομη κ δεν νομιζω να κουβαλησει κανενας φιλος μ τοσο βαρη ενισχυτη γι αυτο ας γυρισουμε στους αλλους.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
21 Απαντήσεις
8919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
3 Απαντήσεις
2489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 06:29
από Crool
79 Απαντήσεις
30908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
34 Απαντήσεις
12173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 23:25
από sakis1000
45 Απαντήσεις
11944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 20:26
από tech21man
20 Απαντήσεις
7823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 07:54
από Kosthrash
26 Απαντήσεις
11977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 10:38
από fedstog
12 Απαντήσεις
3994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 22:26
από black sabbath
66 Απαντήσεις
17133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/14, 00:11
από kkmspm (φλουτσ)