Αποστολέας Θέμα: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές  (Αναγνώστηκε 18546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« στις: 31/08/11, 19:44 »
Καλησπερίζω το forum και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.
Τι γνώμη έχετε για τον Laney Ironheart??
Ξέρει κάποιος που μπορώ να τον ακούσω??
Επίσης μπορεί κάποιος να κάνει μια καταγραφή για το τι θα κυκλοφορήσει μέσα στη σεζόν από ενισχυτές??
Εγώ ξέρω μόνο για τους Bugera (trirec και magician).

Για τον Laney θέλω γνώμες κυρίως από άτομα που τον έχουν ακούσει, οχι σχόλια γενικά για τα specs κ.τ.λ.
Δηλαδή: Τι ήχους καλύπτει? Πως ανταποκρίνεται στο volume της κιθάρας? Χάνει πολύ στα λίγα watt? κ.τ.λ.

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #1 στις: 31/08/11, 19:59 »
Πάρε τηλέφωνο τον Nάκα (αντιπρόσωπος της Laney) και ρώτα τον πότε θα τους φέρει. Προς το παρόν δείγματα απο το youtube έχουμε μόνο.Και εμένα θα με ενδιέφερε η γνώμη κάποιου (σαν πρώην "υπερ-ευχαριστημένου" κατόχου των ενισχυτών της).
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/11, 09:21 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #2 στις: 02/09/11, 21:20 »
Δεδομένου ότι η 60άρα κεφαλή μαζί με 2x12 matching καμπίνα είναι περί τα 850-900 ευρώ, ο ενισχυτής φαίνεται τρομερή περίπτωση για όσους θέλουν ένα high gain τέρας που να μην τους περιορίζει μόνο σε καφρίλα.

Κι απ' ότι είδα έχει κάποια πολύ ωραία στοιχεία, όπως ενσωματωμένο attenuator που τον ρίχνει και κάτω από το 1W, αλλά κι ενσωματωμένα boost συχνοτήτων στα EQ knobs με push-pull λειτουργία, δεν νομίζω ότι έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #3 στις: 05/09/11, 12:57 »
Ωραια περιπτωση με μεταλ προσανατολισμο.




Λεπτομερειες.




Το boost βασιζεται στο CAE boost και ειναι για να σφιγγεις το high gain κυριως ηχο οχι για αυξηση σταθμης σα solo boost.


Θα ηταν τελεια αν το καθαρο ειχε δικο του eq...




...και ακομη πιο τελεια αν τα pressence ressonance (tone και dynamics) ηταν ξεχωριστα για καθε καναλι.


Καλη φαση αν το "watts" κουμπι δεν ειναι απλο post phase inverter master volume αλλα vari watt οντως. Φυσικα και εκεινο ενα φτηνο κυκλωμα ειναι. Ο,τι και αν ειναι αν βοηθαει να παιζει ο ενισχυτης καλα στο σπιτι ευπροσδεκτο!!!


Κακως το boost δεν ειναι assignable ανα καναλι, αν πας στο καθαρο απο βρωμικο πρεπει να το σβηνεις με το ποδαρι...


Η καμπινα ειναι oversized ολη ξυλο (plywood) και οχι MDF η particle board και τα μεγαφωνα HH ειδικα για αυτη (και οχι φτηνα σα τα seventy/80).


Το lead metal καναλι λοξοκοιταει προς 5150 μερια με περισσοτερη καθαροτητα μου ειπε ενας που τον δοκιμασε (εχοντας endorsment με τη laney). Κοντα στο diezel herbert.


Η ποιοτητα κατασκευης δεν εχει καμια σχεση με jet city και αλλα κινεζικα, του φανηκε πολυ καλυτερη το οποιο μας φερνει στο θεμα:






Ο ενισχυτης δεν πρεπει να λεει made in καπου επανω του στο youtube σε μια πισω οψη σε high definition δεν το βρηκα. Απο οσο εμαθα πλακετες μετασχηματιστες λαμπες κτλ ειναι ολα κινα, αλλα συναρμολογειται στην αγγλια.






Αν αυτο σας φαινεται κακο, το ιδιο πανω κατω κανει και η orange στα ακριβα της μοντελα (thunderverb 50 και 200 και rockerverb).


Οπως δεν ειμαι και 100% σιγουρος οτι η marshall δε φερνει ετοιμες πλακετες απο κινα. Γιατι οχι αλλωστε...και η mesa boogie το ιδιο κανει. Υλικα και γραμμη συναρμολογησης στην αμερικη για αυτους ομως οπως και καμπινες μετασχηματιστες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #4 στις: 05/09/11, 16:12 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Αν οποιοσδήποτε άλλος τύχει να τον ακούσει και έχει όρεξη ας γράψει τις εντυπώσεις του.
Οσον αφορά στις απαντήσεις τώρα:
Δεν με επηρεάζει καθόλου στην οποιαδήποτε επιλογή το αν είναι made in China ή made in Republic of Uganda.
Σημασία έχει αν είναι ένα μηχάνημα καλό ή κακό, αν καλύπτει τις ανάγκες μου ή οχι.
Από τα βίντεο που έχω δει ο ενισχυτής έχει πάρα πολύ καλά καθαρά για το είδος του.
Ελπίζω το συντομότερο δυνατό να μπορέσω να τον ακούσω.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #5 στις: 31/03/12, 18:50 »
Εχουμε κανα νεο απο τον ενισχυτη?Ακουσα καποια βιντεο κ νομιζω ειναι αυτο που θελω...επομενο βημα να τον ακουσω απο κοντα αλλα ο νακας που εχει τους laney δεν τον εχει στο σαιτ!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #6 στις: 02/04/12, 13:20 »
Ναι, ο ενισχυτης εχει το χειροτερο συστημα αλλαγης καναλιων στην ιστορια και το boost ειναι στα ορια της αχρηστιας λογω κακου σχεδιασμου: Αν το γκαζωσεις χτυπαει με 10 volt την πρωτη προενισχυτικη λαμπα, κομπρεσσαρει απιστευτα, λασπωνει και ριχνει την ενταση.


Ελπιζω στον νεο iommi που βασιζεται στον ironheart να μη κανανε το ιδιο λαθος εκεινος εχει ξεχωριστο boost ανα καναλι.


Αν το θελετε για live μπορει να χρειαστεις και ...4-5 tap να ανοιγοκλεισεις boost, reverb, delay η chorus (διοτι η loop δεν παρακαμπτεται μεσω του footswitch) και να σκεφτεις τι συνδυασμο απο τα 2 footswitch (1 η 2 μαζι η πιο λαμπακι αναβει) να πατησεις για να σε παει σε πιο καναλι.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #7 στις: 02/04/12, 13:50 »
Ναι, ο ενισχυτης εχει το χειροτερο συστημα αλλαγης καναλιων στην ιστορια και το boost ειναι στα ορια της αχρηστιας λογω κακου σχεδιασμου: Αν το γκαζωσεις χτυπαει με 10 volt την πρωτη προενισχυτικη λαμπα, κομπρεσσαρει απιστευτα, λασπωνει και ριχνει την ενταση.


Ελπιζω στον νεο iommi που βασιζεται στον ironheart να μη κανανε το ιδιο λαθος εκεινος εχει ξεχωριστο boost ανα καναλι.


Αν το θελετε για live μπορει να χρειαστεις και ...4-5 tap να ανοιγοκλεισεις boost, reverb, delay η chorus (διοτι η loop δεν παρακαμπτεται μεσω του footswitch) και να σκεφτεις τι συνδυασμο απο τα 2 footswitch (1 η 2 μαζι η πιο λαμπακι αναβει) να πατησεις για να σε παει σε πιο καναλι.
επειδη σε βλεπω ενημερωμενο,για τον ηχο του τι λες?Τον ακουσα και εντυπωσιαστηκα απο την ευελιξια του.Ακομα και το καθαρο του μου αρεσε πολυ!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #8 στις: 02/04/12, 14:38 »
Ναι, ο ενισχυτης εχει το χειροτερο συστημα αλλαγης καναλιων στην ιστορια και το boost ειναι στα ορια της αχρηστιας λογω κακου σχεδιασμου: Αν το γκαζωσεις χτυπαει με 10 volt την πρωτη προενισχυτικη λαμπα, κομπρεσσαρει απιστευτα, λασπωνει και ριχνει την ενταση.
Έτσι ακριβώς είναι, δεν ξέρω αν είναι 10 volt ή από που το ξέρεις αυτό το συγκεκριμένο, αλλά και εμένα μου έκανε εντύπωση σε ότι review τον άκουσα, πόσο κακό κάνει το boost.
Είναι σαν να έχεις ένα κακό distortion πετάλι μπροστά, που να λασπώνει τον ήχο με κακό γρέζι.
Θα ήταν απείρως καλύτερα να έβαζε κάποιος μπροστά απλά ένα Barder LTD ή TC MojoMojo και θα ήταν και περισσότερο ευέλικτο από πλευράς χειρισμού, ο οποίος επίσης συμφωνώ ότι είναι χάλια με τα δύο footswitch που κάνουν 3 δουλειές με 4 συνδυασμούς!!!..
Χάθηκε  αντί για αυτό το sales gimmick Boost να βάλουν πάνω στο PPIMv ένα ρυθμιζόμενο & footswitchable Solo Boost?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #9 στις: 02/04/12, 23:52 »
Το 10 volt ηρθε απο τεχνικο εντος της laney οταν του στειλαν ενισχυτη γιατι νομιζαν οτι ηταν χαλασμενος, το διαβασα στο laney posse forum ψαχνοντας για τον ενισχυτη...


Προς το παρον δεν ξερω, δεν υπαρχει ουτε ενα κλιπ της προκοπης που θα μου πει, "σηκω και τρεχα δες πως παιζει!!!", απο την αλλη αντε και τον ερωτευεσαι απο κοντα, τι γινεται μετα για live? Κατ'εμε αυτα τα μηχανακια τα φχαριστιεσαι, δυνατα με αλλους...Τουλαχιστο αν ακουσεις ενα δυο πραγματικα φοβερα κλιπ λες με καποιο τροπο ισως το παρω και εγω αυτο. Προς το παρον το εχω καταφερει με οποιοδηποτε ενισχυτη "εμπνευστηκα" να παρω εστω απο κλιπ? Δειξτε μου ενα φοβερο του ironheart...μακαρι να βγει!!!

Η περιεργη λειτουργικοτητα του ειναι επισης κατι που θα απεφευγα...το καρφι στο φερετρο ειναι το made in china και οι προσωπικες μου πεποιθησεις για το τι καναν αυτοι στην οικονομια χα χα!!! (και δεν παιρνω ενα GH50L με ενα digitech GSP για εξτρα καναλια με τα ιδια λεφτα...και τα δυο δοκιμασμενα και top για αυτο που κανουν και συνδυαζονται πολυ καλα με πολυ περισσοτερη ευκολια και ευελιξια).

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #10 στις: 03/04/12, 01:04 »
Το 10 volt ηρθε απο τεχνικο εντος της laney οταν του στειλαν ενισχυτη γιατι νομιζαν οτι ηταν χαλασμενος, το διαβασα στο laney posse forum ψαχνοντας για τον ενισχυτη...
Αφού επιβεβαιώνεται και τεχνικά, εξηγεί απόλυτα και την λάσπη που ακούμε!..
Καλά τι τους ήρθε?.. Κρίμα το μηχάνημα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #11 στις: 03/04/12, 20:09 »
Ξερω και εγω? Μοιαζει με...αυτοκινητο που δημιουργηθηκε απο διαφορες ομαδες και δεν τα ταιριαξαν ολα στο τελος!!! Χα χα.

Ουτως η αλλως, οταν boostαρεις πας για level τερμα, distortion οσο και αν χρειαζεται η καθολου...το tone control αμα κανει mid hump βοηθαει να σφιξει ο ενισχυτης: Ολα αυτα ειναι αχρηστα στο lionheart απλα και μονο γιατι δεν ειναι...plexi με πολυ λιγο gain...Ουτε λασπολουτρο με χυμα μπασσα σα το rectifier ειναι για παραδειγμα...Επισης το boost ΔΕΝ κανει mid hump (α-λα kerry king και κατα βαση ολα τα σωστα "boost" απο μπροστα) κανει clean boost...? Γιατι?

Τελος παντων τουλαχιστο λενε οτι ο ενισχυτης παιζει μια χαρα χωρις αυτο παλι καλα.


Επισης τι γινεται και ολοι τρελλαινονται με fixed bias χωρις trimmer δεν μπορω να καταλαβω, μεχρι και ο Peter Diezel το σκεφτεται στους ενισχυτες του πλεον και να δινει ετοιμες on spec λυχνιες α-λα mesa boogie ...γιατι ετσι θα γλυτωσω χρονο φτιαχνοντας δια τηλεφωνου η οταν μου στελνουν ενισχυτες με κακο περασμενες νεες τελικες...


Και το ironheart παει για fixed bias 2 θεσεων που μου μυριζει πολυυυυυυ cold bias εκ design. Φυσικα αμα ακουγεται καλα ετσι ουτε θα ασχολιομουν...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #12 στις: 03/04/12, 22:28 »
οκ τα καταφερατε να μου κανετε τη καρδια περιβολι...πανω που ειχα βαλει τον στοχο μου...αφου τον ακουσω απο κοντα...εμενα τα κλιπ με ιντριγκαραν αρκετα...τεσπα κοντος ψαλμος....!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #13 στις: 04/04/12, 20:27 »
Βασικα αν τον ακουσω απο κοντα και μαρεσει χαλαλι δεν ειναι και πανακριβος αλλα θα το ριξω παλι, ειδικα τωρα που εχει τρελλες ευκαιριες στα μεταχειρισμενα μπορεις να κοιταξεις και αλλα, που δεν τα φανταζοσουν, η παλι παρομοια, σε πολυ χαμηλοτερη τιμη. Ωστοσο ολα ειναι θεμα γουστου στο τελος.

Και μια και ειναι ετσι, το AMT stonehead ο σουηδος εβγαλε ενα τρελο video που ακουγεται γυρω στις 20000 φορες καλυτερα για modern ηχο απο του ironheart.

Παρε και ενα ρωσο παιχταρα με preamp των 200 ευρω...τελικο τρανζιστορ του 1,5 watt και μια μικρη καμπινα στο σπιτι.




Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #14 στις: 04/04/12, 21:59 »
καλα αυτο δεν ειναι δεξι χερι ειναι κομπρεσερ.Τεσπα επειδη θελω εναν ευελικτο ενισχυτη ο laney μου φανηκε καλη λυση αλλα ο νακας δεν εχει φερει τπτ ακομα.Συνεχιζουμε το ψαξιμο!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #15 στις: 05/04/12, 09:42 »


Παρε ενα σοβαρο demo. Για να ειμαι ειλικρινης τα καθαρα και crunch πολυ ωραια ειναι, αλλα, δεν παιρνεις "τρικαναλο" ενισχυτη με τοσο metal λοοκ και να συζητας για τα αλλα...βεβαια ο τυπος εστησε με πολλα μεσαια τον ηχο του αλλα παλι μετρια μου ακουγεται. Λες και αποβουτυρωσες εναν πολυ καλο ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #16 στις: 05/04/12, 09:49 »
καλα αυτο δεν ειναι δεξι χερι ειναι κομπρεσερ.Τεσπα επειδη θελω εναν ευελικτο ενισχυτη ο laney μου φανηκε καλη λυση αλλα ο νακας δεν εχει φερει τπτ ακομα.Συνεχιζουμε το ψαξιμο!!


Δεν ξερω αν ψηνεσαι εντελως για λαμπα, αλλα δες και το νεο AMT stonehead (εχει θεματακι με βιντεο ενα δυο τιτλους κατω απο το δικο σου thread στην σελιδα με τους ενισχυτες), το οποιο παιζει 99% καλυτερα απο το ironheart χαμηλα και σε μετριες εντασεις, εχει 4 καναλια με ξεχωριστες εντασεις (2 "διπλα" στη λογικη του ironheart αλλα με πολυ περισσοτερη ευελιξια) και τελος φαινεται να ζωγραφιζει ολη την παλετα απο ωραια καθαρα σε πολυ καλο ροκ ηχο σε απιστευτο (οπως το κομπρεσσερ!!! :) ) μεταλ ηχο. Το ο,τι ζυγιζει 4,9 κιλα σημαινει οτι το κρεμας στον ωμο, μια καμπινουλα (η καμπιναρα!!!) της επιλογης σου και εφυγες. Θα κοστιζει 370 ευρω.


Ειδαλλως, ενας ενισχυτης που αξιζει πολλα περισσοτερα απο οσα κοστιζει ειναι ο ...line6 spider valve mk II 2x12. Εξαιρετικα μεγαφωνα, οσα καναλια θες, πολυ καλα εφφε και ευελιξια για πραγματικα οποιοδηποτε στυλ ηχου. Ακουγεται αρκετα ομορφος, σιγουρα δε θετει κανενα περιορισμο σε σχεση με το ironheart.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #17 στις: 05/04/12, 14:03 »
Ο Stonehead με εντυπωσίασε και μένα με την ευελιξία που προσφέρει και γενικά η AMT είναι μια εταιρεία που βγάζει πάντα έξυπνα πράγματα.. Επίσης, για μέταλ ήχους, φαίνεται πραγματικά εξαιρετικό!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #18 στις: 05/04/12, 14:09 »
Κι εγώ πολύ το ψήνω το κεφαλάκι αυτό και πιστεύω η τιμή είναι καλή, αν αναλογιστεί κανείς πόσο κοστίζουν τα πετάλια της εταιρίας. Πότε αναμένεται να κυκλοφορίσει;

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #19 στις: 05/04/12, 19:40 »
ΑΜΤ εντος ανοιξης νομιζω (δεν ειμαι και σιγουρος).

Tony Iommi ironheart TI100 τριτο τριμηνο 2012.

Παρτε 2 ντεμο αρκετα καλυτερα απο σκετο ironheart.



Πολυ καλο articulation θυμιζει annihilator ο ηχος!!!



Με μια JP7 θυμιζει διασταυρωση (για να μη γραψω μπασ@#@ο) 5150 και mark αλλα χωρις να εχει αρπαξει ακριβως οτι μου αρεσε σε αυτους!!! Ωραιος μεστος μεσαιος ηχος παντως.

Αποσυνδεδεμένος rage

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #20 στις: 05/04/12, 21:38 »
Μου αρεσει...  ::)

τα γκαζια του ειναι πολυ ξερα και σφιχτα... θυμιζουν οντως annihilator, megadeth.

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #21 στις: 29/04/12, 00:52 »
τον εψαξα και γω τον συγκεκριμενο ενισχυτη..(παντα απο κριτικες και youtube) φοβερα καθαρα φοβερη σχεση αποδοσης-τιμης  αλλα δυστηχως το distortion του μου ακουγεται πολυ βαρετο...σαν να μην εχει χαρακτηρα ενα πραμα...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #22 στις: 17/05/12, 13:36 »
Παιδιά, υπάρχει και αυτό το combo από Fame (VS-30) που μοιάζει καλή επιλογή για σπίτι (30watt) αλλά και για μικρά live/ πρόβες.

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Fame--/art-GIT0010483-000

Δεν το έχω ακούσει από κοντά για να εκφέρω γνώμη για χροιά ήχου / πόσο high gain φτάνει, όμως φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση για τα λεφτά και τα specs του...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #23 στις: 23/07/12, 12:41 »
Θωμάαααα! Τι έγινε τελικά?  την ψάχνεις κι εσύ για τον Ironheart?


Προσωπικά πάντως για αυτά που κοιτάμε αμφότεροι, κυμαίνομαι μεταξύ Ironheart (κάθε φορα που βλέπω καποιο Video σε 720 ή 1080 ανάλυση πάντα) ενθουσιάζομαι όλο και περισσότερο) τον 5150 που μου ανέφερες κι εσύ (επίσης με έχει ενθουσιάσει πολύ) και σε δύο καινούρια στοιχεία που δεν τα είχαμε κοιτάξει: τον Koch Multitone (ποοοοολύ versatile μηχάνημα, εξ ού και το όνομα) και τον Krank Rev Jr ο οποίος με έχει αφήσει άφωνο ηχητικά... Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τοσο καλά μελετημένος ως προς τα πιο τεχνικά/τεχνολογικά του μέρη όπως οι φίλοι μας πιο πάνω αλλά ο ήχος του μου πήρε τα μυαλά... Τσέκαρέ τον.


Πριν 2 εβδομάδες ήμουν Manchester (8α εγκατασταθώ) και πήρε το μάτι μου αρκετά Music stores όπου δοκίμασα μερικούς ενισχυτές (όχι κάποιον από τους προαναφερόμενους) αλλά από Σεπτέμβρη θέλω να πιστεύω πως θα μπορέσω να δοκιμάσω αρκετούς...


Αν δοκιμάσεις εσύ πρώτος κάτι από αυτά ενημέρωσε με!


Cheers!

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #24 στις: 24/09/12, 12:20 »
Τι γίνεται ρε παιδιά με εκείνα τα Bugera Trirec και Magician??
Θα βγούνε, βγήκαν, ακυρώθηκαν τι παίζει ξέρει κανείς?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/03, 22:45
από bassman(4 String Suicide!)
17 Απαντήσεις
6052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 18:01
από bassman(4 String Suicide!)
11 Απαντήσεις
5403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/09, 16:41
από TheMaC
4 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
0 Απαντήσεις
2288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 08:59
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
20 Απαντήσεις
55096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/12, 00:25
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/11, 20:52
από let me know 796
1 Απαντήσεις
9110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/15, 23:08
από alkimel
4 Απαντήσεις
5282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/15, 12:51
από adr1anos
7 Απαντήσεις
6700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 13:49
από kkmspm (φλουτσ)