Αποστολέας Θέμα: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)  (Αναγνώστηκε 7082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Μόλις διάβασα ετούτο το ενδιαφέρον:

Το υπουργείο Εσωτερικών έλαβε επιτέλους υπόψη τη γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους αλλά και την έκθεση ελέγχου του γενικού επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης και έσπευσε με εγκύκλιο να αποκαταστήσει τη «χαμένη τιμή» του εγγράφου.
Και εστάλη αυτή η «ταλαιπωρημένη» με μεγάλη καθυστέρηση και με κατεπείγουσα εγκύκλιο προς τους δήμους όλης της Ελλάδας.
Το νέο έγγραφο-εγκύκλιος, που φέρει την υπογραφή του γ.γ. του ΥΠ.ΕΣ. Κώστα Πουλάκη, αναφέρει με δυο λόγια ότι μετά τη γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους και την Εκθεση Ελέγχου του γενικού επιθεωρητή Δηµόσιας Διοίκησης κρίνονται μη σύννομες η ανάκληση και η αντικατάσταση προηγουμένου εγγράφου του ΥΠ.ΕΣ. από την επικεφαλής της διεύθυνσης Οργάνωσης και Λειτουργίας Τοπικής Αυτοδιοίκησης του υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης.

Γνωμοδότηση
Η εγκύκλιος αναφέρεται στο επίμαχο έγγραφο της διευθύντριας που έδινε δυνατότητα στους ελεγκτές της ΑΕΠΙ και των άλλων Οργανισμών Συλλογικής Διαχείρισης να διαπιστώνουν παραβάσεις και να επιβάλλουν κυρώσεις στα καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος (ΚΥΕ).

Από τη διεύθυνση Οργάνωσης και Λειτουργίας Τοπικής Αυτοδιοίκησης του υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης υποβλήθηκε αρχικά στο Νοµικό Συµβούλιο του Κράτους το ερώτηµα «αν οι αναφορές της εταιρείας Α.Ε.Π.Ι. Α.Ε. που αποστέλλονται στους δήµους της χώρας, µε τις οποίες “διαπιστώνονται” από υπαλλήλους της παραβάσεις των διατάξεων του ν.2121/1993, λαµβάνονται υπόψη προκειµένου να επιβληθούν, από τους δήµους της χώρας, οι διοικητικές κυρώσεις που προβλέπονται στο πδ 180/1979 και στην Αστυνοµική Διάταξη 3/1996 ή αποστέλλονται στα καθ’ ύλην αρµόδια ελεγκτικά όργανα ως αναρµοδίως αποσταλείσες».

Επί του ερωτήµατος εκδόθηκε η υπ’ αριθ. 293/2015 γνωµοδότηση του Νοµικού Συµβουλίου του Κράτους («Εφ.Συν.» 23/6/2016).

Η γνωμοδότηση έγινε αποδεκτή από τον υφυπουργό Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης Ιωάννη Μπαλάφα και συγκεκριμένα η παράγραφος 26δ της γνωµοδότησης η οποία αποτελεί απάντηση στο ερώτηµα που υποβλήθηκε από την υπηρεσία.

Σύµφωνα µε την παράγραφο:
«Από τις διατάξεις των άρθρων 1 παρ. 3 και 26 παρ. 2 του Συντάγµατος, συνάγεται ότι η εξουσία του ελέγχου της νόµιµης λειτουργίας των καταστημάτων υγειονοµικού ενδιαφέροντος, ως κατεξοχήν δηµόσια εξουσία και έκφραση κρατικής κυριαρχίας, ασκείται διά της αρµόδιας αρχής µόνο από το κράτος (και τα ν.π.δ.δ., που και αυτά είναι αποκεντρωµένες καθύλη κρατικές υπηρεσίες) και όχι από ιδιώτες ή ν.π.ι.δ.. Ερµηνευόµενη υπό το φως των συνταγµατικών αυτών διατάξεων, η διάταξη της περ. ζ’ της παρ. 1 του άρθρου 55 του ν. 2121/1993, σύµφωνα µε την οποία οι νοµίµως αναγνωρισµένοι ΟΣΔ µπορούν να ενεργούν, µε τη σύµπραξη της δηµόσιας αρχής, τους αναγκαίους ελέγχους για την διαπίστωση της προσβολής ή µη των δικαιωµάτων των πνευµατικών δηµιουργών, που εκπροσωπούν, έχει την έννοια ότι απλές διαπιστώσεις παραβίασης δικαιωµάτων πνευµατικής ιδιοκτησίας, που γίνονται από µόνα τα όργανα αναγνωρισµένων από το νόµο ΟΣΔ, χωρίς την συµµετοχή κατά τον έλεγχο αρµόδιου κρατικού οργάνου, το οποίο να βεβαιώνει όλα τα στοιχεία του ελέγχου αυτού (τόπος, χρόνος, διενεργήσας τον έλεγχο κ.λπ.) και τις διαπιστώσεις του µε τη σύνταξη σχετικής έκθεσης, µόνον ως απλή καταγγελία ενδιαφεροµένου ιδιώτη προς την αρµόδια διοικητική αρχή µπορεί να θεωρηθεί και όχι ως πράξη αρµόδιου διοικητικού οργάνου περί διαπίστωσης τέλεσης παράβασης, που εκδόθηκε στα πλαίσια σύνθετης διοικητικής ενέργειας, η οποία αποσκοπεί στην έκδοση ή µη (εκτελεστής) πράξης επιβολής διοικητικών κυρώσεων ή, γενικότερα, (εκτελεστής) διοικητικής πράξης, δυσµενούς για τον διοικούµενο. Συνεπώς, η καταγγελία αυτή των οργάνων των ΟΣΔ εκτιµάται και αξιολογείται από την αρµόδια αρχή ως απλό πραγµατικό στοιχείο, το περιεχόµενο του οποίου χρήζει απόδειξης και επιδέχεται ανταπόδειξη».

Δεν είναι δημόσια όργανα
Οπως αναφέρει η εγκύκλιος, περαιτέρω εκδόθηκε, κατόπιν υποβληθείσης καταγγελίας, Εκθεση Ελέγχου από τον γενικό επιθεωρητή Δηµόσιας Διοίκησης, η οποία απεστάλη στο ΥΠΕΣΔΑ, στα συµπεράσµατα της οποίας αναφέρονται, µεταξύ άλλων, τα εξής:

«Οι Οργανισµοί Συλλογικής Διαχείρισης πνευµατικών δικαιωµάτων όπως η Α.Ε.Π.Ι. Α.Ε. δεν αποτελούν δηµόσια όργανα και κατά συνέπεια δεν µπορούν να βεβαιώνουν διοικητικές παραβάσεις σχετικά µε την τήρηση των όρων και προϋποθέσεων λειτουργίας Καταστηµάτων Υγειονοµικού Ενδιαφέροντος. Επιπλέον οι “εκθέσεις ελέγχου” που φέρεται να εκδίδει η Α.Ε.Π.Ι. Α.Ε. ή κάθε άλλος Ο.Σ.Δ., ή κάθε σχετικό έγγραφο µε το οποίο διαπιστώνεται η αναπαραγωγή µουσικών έργων δηµιουργών που αντιπροσωπεύονται από αυτούς, δεν συνιστά ικανή και αναγκαία προϋπόθεση για την ανάκληση της άδειας µουσικής και πολύ λιγότερο της άδειας λειτουργίας του ελεγχόµενου Κ.Υ.Ε. και πρέπει να εκτιµάται και να αξιολογείται από την αρµόδια Αρχή µόνο ως απλό πραγµατικό στοιχείο, το περιεχόµενο του οποίου χρήζει απόδειξης και επιδέχεται ανταπόδειξης. Περαιτέρω, η ανάκληση άδειας χρήσης µουσικών οργάνων µε µόνη τη λήξη της άδειας δηµόσιας εκτέλεσης µουσικών συνθέσεων, δεν βρίσκει έρεισµα στην κείµενη νοµοθεσία […] Παρακαλούµε όπως ενηµερώσετε τους δήµους της χωρικής σας αρµοδιότητας».

Στη συνέχεια το έγγραφο αναφέρεται στις ευθύνες συγκεκριμένων υπηρεσιακών παραγόντων που προέκυψαν από την έκθεση ελέγχου.

Πηγή:
https://www.efsyn.gr/arthro/aepi-freno-ston-horofylaka
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/16, 02:28 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)
« Απάντηση #1 στις: 29/06/16, 09:56 »
Να ρωτήσω εγώ τώρα 2-3 πραγματάκια...

α) Με τα ήδη καταβεβλημένα πρόστιμα τί ακριβώς θα γίνει;

β) Με τις άδεις που έχουν ανακληθεί;

γ) Γενικότερα θα υπάρξει αναδρομική εφαρμογή των σχετικών αποφάσεων;

δ) Και τέλος εφόσον η ΑΕΠΙ ήταν μη δημόσιο όργανο (ούτε καν ΝΠΔΔ) πώς μπορούσε να κινεί ενέργειες ώστε να ανακαλεί άδειες, να επιβάλει πρόστιμα (ή  όπως είχατε ανεβάσει σε διάφορα videos) να σταματά συναυλίες; - (κατανοώ πως η ΑΕΠΙ δεν είχε εκτελεστικές/δικαστικές εξουσίες ωστόσο τα δημόσια όργανα λειτουργούσαν καλή τη πίστει;)
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)
« Απάντηση #2 στις: 29/06/16, 11:30 »
Μια γενικη απαντηση ειναι:
Ελλαδαρα
Μια τελειως συγκεκριμενη στα α.β.γ ειναι:
Αιωνια η μνημη
Τι να επιστρεψουν..θα τα εχουν ηδη φαει.Ασε που μονο το τρεξιμο και το αγχος σε αυτους που την πατησαν..ΔΕΝ ΞΕΠΛΗΡΩΝΕΤΕ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)
« Απάντηση #3 στις: 29/06/16, 14:37 »
Εγώ πάντως έχω ακούσει ότι οι ελεγκτές της ΑΕΠΙ εδώ και χρόνια πηγαίνουν για έλεγχο αγκαζέ με αστυνομικό όργανο. Αυτό, λόγω του παραπάνω νομικού θέματος φαντάζομαι, ή/και για να τραβάνε τους παραβάτες κατευθείαν στο αυτόφωρο.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)
« Απάντηση #4 στις: 29/06/16, 14:53 »
Μπανανία
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)
« Απάντηση #5 στις: 29/06/16, 15:32 »
Εγώ πάντως έχω ακούσει ότι οι ελεγκτές της ΑΕΠΙ εδώ και χρόνια πηγαίνουν για έλεγχο αγκαζέ με αστυνομικό όργανο. Αυτό, λόγω του παραπάνω νομικού θέματος φαντάζομαι, ή/και για να τραβάνε τους παραβάτες κατευθείαν στο αυτόφωρο.

Απ' ότι ξέρω, το κάνουν γιατί απλώς χωρίς κάποιο δημόσιο λειτουργό, δε μπορούν να βεβαιώσουν πρόστιμο.
Ως ιδιώτης δηλαδή, μπορεί να πει ότι θέλει. Μπορεί να πει ότι το τάδε μαγαζί παίζει το τάδε τραγούδι, κι ο αντίστοιχος μαγαζάτορας να πει μπα, εγώ δεν έχω μουσική.
Είχα διαβάσει παλιότερα ότι δεν έχει καμιά αρμοδιότητα η ΕΛΑΣ να παρευρίσκεται στους ελέγχους, παρόλα αυτά, συμβαίνει...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)
« Απάντηση #6 στις: 13/07/16, 18:01 »
Ντου της εφορίας στην ΑΕΠΙ...

Εισβολή των φορολογικών αρχών μετά από εισαγγελική παραγγελία πραγματοποιήθηκε στις 12 Ιουλίου 2016 το μεσημέρι στα γραφεία της ΑΕΠΙ (Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας).
Οι φορολογικές αρχές προχώρησαν σε κατάσχεση σκληρών δίσκων υπολογιστών που ανευρέθηκαν αλλά και βιβλίων της εταιρίας, τα οποία ήδη τέθηκαν υπό επεξεργασία από τις φορολογικές αρχές.
Η εισβολή πραγματοποιήθηκε μετά τη συστηματική άρνηση της εταιρίας να δεχτεί ελέγχους από το Υπουργείο Πολιτισμού και τον Οργανισμό Πνευματικής Ιδιοκτησίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/16, 18:02 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)
« Απάντηση #7 στις: 13/07/16, 19:21 »
Ντου της εφορίας στην ΑΕΠΙ...

Εισβολή των φορολογικών αρχών μετά από εισαγγελική παραγγελία πραγματοποιήθηκε στις 12 Ιουλίου 2016 το μεσημέρι στα γραφεία της ΑΕΠΙ (Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας).
Οι φορολογικές αρχές προχώρησαν σε κατάσχεση σκληρών δίσκων υπολογιστών που ανευρέθηκαν αλλά και βιβλίων της εταιρίας, τα οποία ήδη τέθηκαν υπό επεξεργασία από τις φορολογικές αρχές.
Η εισβολή πραγματοποιήθηκε μετά τη συστηματική άρνηση της εταιρίας να δεχτεί ελέγχους από το Υπουργείο Πολιτισμού και τον Οργανισμό Πνευματικής Ιδιοκτησίας.

Μόνο σε μια χώρα επιπέδου Ελλάδας θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)
« Απάντηση #8 στις: 15/07/16, 22:31 »
Παραπληροφορηση προφανως οπως και με την μετακομιση της Αεπι.
http://www.aepi.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=74&Itemid=&Itemid=137

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τέλος τα προστιμα της ΑΕΠΙ (?)
« Απάντηση #9 στις: 15/07/16, 23:41 »
Παραπληροφορηση προφανως οπως και με την μετακομιση της Αεπι.
http://www.aepi.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=74&Itemid=&Itemid=137


Σχεδόν. Η αλήθεια είναι -σχεδόν πάντα- κάπου στη μέση  ;D

Διότι από το άνω πρακτικό του Δ.Σ. της εταιρείας μας δεν προκύπτει η εξωχώρια εγκατάσταση των πνευματικών δικαιωμάτων, όπως διαστρεβλωτικά αναφέρετε στα  κείμενά σας, αλλά αποτελεί τούτο απλά μια κίνηση και σκέψη, και μέρος των δράσεών μας ενόψει των κοινοτικών εξελίξεων, για επαναδιατύπωση των όρων και του πλαισίου της δραστηριότητάς μας, που δεν επιφέρει καμία συνέπεια στους δημιουργούς, αντιθέτως είναι προς όφελός τους. Καθόσον, μάλιστα, το πνευματικό έργο, από την αρχή της γένεσής του, είναι ένα διεθνές προϊόν,  κυκλοφορεί δηλ. συγχρόνως σε όλο τον κόσμο, σήμερα δε με την τεράστια εξέλιξη της τεχνολογίας και την παγκοσμιοποίηση της χορήγησης των αδειών, απαιτεί άλλου είδους διαχείριση και προστασία, διότι έχει αλλάξει άρδην σε όλο τον κόσμο και ο τρόπος λειτουργίας των Οργανισμών Συλλογικής Διαχείρισης, σε ατομικό δηλ. αλλά και σε συλλογικό επίπεδο μεταξύ τους.

Στην ουσία ναι μεν μεταφέρεται, αλλά για το καλό (μας/σας).

 Δεν χρειάζεται να τονίσουμε ότι όποιες αποφάσεις και λύσεις τελικά πάρει η ΑΕΠΙ, μαζί με τις συνεργαζόμενες Εταιρείες του εξωτερικού,  έχουν ως σκοπό την αποτελεσματική προστασία των πνευματικών δημιουργών.
Μπορεί να είμαι εγώ λάθος, αλλά άμα ακούω αυτό το "για το καλό σας" από μια εταιρία, κάτι δε μου πάει καλά  ;D
Δεν διαφωνώ με την ουσία, ότι σαφώς και πρέπει να αμοίβονται οι δημιουργοί. Αλλά πρέπει να αμειφθούν και άλλοι, σωστά και τίμια, και όχι από τον περιπτερά που ακούει μουσική να περάσει η ώρα του...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
18295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/02, 15:08
από Σωτήρης
32 Απαντήσεις
23770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/13, 14:09
από freemind
29 Απαντήσεις
81298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/12, 21:18
από Βραζίλης
35 Απαντήσεις
25876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/05, 10:22
από maria_gr
8 Απαντήσεις
6510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/04, 13:26
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
13156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/06, 12:21
από Kay
17 Απαντήσεις
7976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/07, 23:14
από Anemos
4 Απαντήσεις
5603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
12 Απαντήσεις
5543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037
2 Απαντήσεις
7369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 10:28
από Βραζίλης