Αποστολέας Θέμα: Προβλημα Θορυβου στον Ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 5259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος myway

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.


Νεο Μέλος και νέος στο σπορ της Ηλεκτρικής Κιθάρας.


Αγορασα σημερα  ένα Roland Cube 40XL.


Συνδέωντας τη ηλεκτρική κιθάρα μου (Fender Strat Mexican) στον ενισχυτη και και clean channel, μολις ανεβάσω την ενταση του ενισχυτη στο 3 με 4 γραμμη (δηλαδή ουτε στο 1/6 του volume) ακουγεται ένας ενοχλητικός συνεχής βομβος (Θορυβος).  Οσο ανεβάζω την ενταση, τόσο αυξανει και ο θόρυβος.


Ο θορυβος μειώνεται σημαντικά όταν
α) Πιανω στο Μπρατσο όλες της χορδες ή
β) Βάζω τα χερια μου πανω απο τους μαγνήτες ή
γ) Απομονώνω καποιον απο τους μαγνήτες  ή
δ) Κλεινοντας εντελώς το volume της κιθάρας απο το μεσαιο κουμπί.


Η μείωση του θορυβου δεν ειναι ιδια σε ολες τις παραπάνω περιπτώσεις. Επίσης προληπτικα αλλαξα το καλωδιο κιθάρας - ενισχυτης.


Τις προηγουμενες ημέρες έκανα practice σε ένα δανικό tech 21 και δεν ειχα τετοια συμπτωματα/προβλήματα.


Χωρις να είμαι ειδικός μου θυμίζει προβλημα γειωσης (Σημειωτέον η πριζα του cube δεν έχει γειωση).


Κάθε βοήθεια ευπροσδεκτη.


Δ.



Αποσυνδεδεμένος saponas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα Θορυβου στον Ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 11/06/11, 22:05 »
Είναι πολύ συνηθισμένο το πρόβλημα σε όλες τις strat. Είναι επειδή έχει single coil μαγνήτες (και χάλια ηλεκτρικά συνήθως). Προσπάθησε να είσαι μακρυά από οθόνες, λάμπες(ειδικά φθορίου), τον ίδιο τον ενισχυτή κτλ. Όταν παίζεις σε θέση που χρησιμοποιεί 2 μαγνήτες πρέπει να μειώνεται κατά πολύ ο θόρυβος ε;

Εγώ στη δικιά μου (μια φθηνή replica) είχα κάνει αυτό(http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php) και βοήθησε φοβερά. Είχα προσπαθήσει βεβαία να κάνω shield και στους μαγνήτες μου και κατέστρεψα τον ένα.. :(   Προτείνω να μην το προσπαθήσεις στους μαγνήτες  ;)

Ή να κάνεις καμιά χαζοπαντέντα σαν και αυτή: http://www.singlecoil.com/docs/silent.pdf lol

Ή μπορείς φυσικά να αλλάξεις και μαγνήτες και να βάλεις humbucker που αυτή είναι και η δουλειά τους. Υπάρχουν και σε μέγεθος μονού αν δεν θέλεις να αλλάξεις το pickguard (και τον ήχο σου)

Αποσυνδεδεμένος stratboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα Θορυβου στον Ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 12/06/11, 10:35 »
+1 για οσα ειπε ο saponas.δεν εχει κατι η η κιθαρα σου με την ενοια του προβληματικου...και σε εμενα το ιδιο συμβαινει,μολις επιλεξω ομως τον 2πλο το θορυβος μειωνεται

Αποσυνδεδεμένος myway

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα Θορυβου στον Ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 12/06/11, 12:30 »



Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


Σα πρώτο βήμα θα προσπαθήσω να εξασφαλισω ότι δεν ειναι θέμα του ενισχυτή, δοκιμαζοντας πχ τη κιθάρα κάποιοι φίλου.


Παρόλο που οι απαντήσεις σας δίνουν λογική ερμηνεια σε κάτι που έτσι και αλλιώς υποψιαζόμουν (γειωσεις ή και ηλεκτρομαγνητικά πεδία), η συμπεριφορά σε ένα tech 21 ειναι εντελώς διαφορετική. Εκει απλά εμφανιζεται ένας ανεπαισθητος βομβός μετά το μισο της εντασης του ενισχυτή.


Τελειως διαφορετικο απο το Roland οπου ο θορυβός ειναι ιδιαιτερα εντονος.


Αφου λοιπόν αποκλεισω τη περιπτωση οτι κάτι φταιει στον ενισχυτη, θα προσπαθήσω στη συνεχεια να του προσθέσω μια γειωση για αρχή.


Μετά θα δώ και τις λυσεις του saponas.


Σε κάθε περιπτωση θα κανω post τα αποτελέσματα.


Ευχαριστώ


Δ.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα Θορυβου στον Ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 12/06/11, 12:41 »
Τι εννοεις οταν λες οτι απομονωνεις εναν μαγνητη; Οτι οταν παιζεις σε θεση που παιζει μονο ενας μαγνητης ή το αντιθετο (οταν δλδ παιζεις σε θεσεις που παιζουν 2 μαγνητες μαζι);
Επισης τι εννοεις οταν λες οτι μηδενιζεις το μεσαιο volume; Οι Strat απο οσο θυμαμαι εχουν 1 volume (το πρωτο ποτενσιομετρο) και τα αλλα 2 ειναι tone pots. Αρα κλεινεις το volume ή το tone pot;

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος myway

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα Θορυβου στον Ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 12/06/11, 13:36 »



Συγχωρήστε την αμάθεια μου αλλά εννοω ότι ο θόρυβος μειώνεται αλλαζοντας μέσω του μοχλου τους μαγνήτες που πάιζουν. Σε συγκεκριμένη θέση του μοχλου (νομίζω τριτη θέση ξεκινώντας απο τερμα πανω προς τα κάτω) και με το tone control (που ειναι ανάμεσα στο volume και στο ακρηανό tone control) τελίως κλειστό, ο θορυβος σχεδόν εξαφανίζεται.


Αρα προς το παρον που κάνω μονο practice (ασκησεις ανοιγματος και δυο συγχορδιες) η ρυθμιση αυτή ειναι οκ. Αργότερα ομως που ευελπιστω να αρχιζω να παιζω καλυτερα, δεν ξέρω τη σημαινει να παιζω μόνο ατη συγκεκριμένη ρυθμιση.


Δ

Αποσυνδεδεμένος myway

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα Θορυβου στον Ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 19/06/11, 13:18 »
Καλημέρα σε όλους,


Μετά απο ψάξιμο κατέληξα οτι το "προβλημα μου" με το θόρυβο του ρευματος μάλλον οφειλετο στην απειρια μου αλλά και στο γεγονός οτι ειχα "καλομάθει" απο τον tech 21, που ειναι ιδιαιτερα ησυχος.


Δοκίμασα χθές στην Αθήνα διάφορους ενισχυτες στο οριο τιμών του Rolland 40XL  και παρατήρησα ότι σε σχέση με αρκετους απο αυτους ο Rolland ειναι πιο ησυχος. Δυο - τρεις ήταν ένα κλικ πιο ησυχοι απο τον Rolland αλλά η διαφορά ειναι πολυ μικρή. Με στόχο να ειναι συγκρισιμα τα αποτελέσματα κουβαλουσα μαζι μου και τη κιθάρα μου.


Αποφάσισα τελικά ότι ειμαι happy με τον Rolland και τον κράτησα.


Ευχάριστη εκπληξη το μαγαζι απο οπου αγορασα το Rolland, οπου οι ανθρωποι μόλις διατυπωσα το παραπονο μου, μου έδωσαν όλες τις δυνατές επιλογές. Η αγορά αυτή (μουσικά είδη), ειναι νέα για εμένα. Σε σχέση με αυτά που έχω δει τους τελευταιους δύο μήνες, νομίζω ότι ειναι μακράν οι καλυτεροι επαγγελματιες που συνάντησα μέχρι στιγμής.


Στο πλαισιο του προβλημάτος μου, επικοινωνησα και με την Roland Europe, απο οπου πήρα την παρακάτω απάντηση


dear sir / madam, i have just bought a cube 40 xl. when connecting mu quitar (fender strat mex) and after increasing the volume just a little , there is an annoying noise (ham) comming from the amp. the noise is reduced when i touch the strings and/or the magnets.  also is reduced if i change the magnets used or turn of the one of the two quitars volume control (the middle control). i have also changed the cable connecting the quitar to the amp, but the issue remains. i also noticed that the amp's plug does not contain a ground (third member). any help would be greatly appreciated since i really like my new amp. kind regards ........16-06-2011 08:57:58 - Bart Ieven
Hello,
As you noticed the Cube-40XL uses a non grounded power cable. The reason this has been done is that when using the amp together with other devices (MP3 player, computer, interface devices, etc) a rather annoying ground loop noise will become apparent. So the reason is clear and very useful but we have noticed that in some cases (I don't really know exactly why? maybe particular guitar, specific power network or even location within the room) a small hum is generated when not touching the guitar; this hum is electro magnetic radiency within this particular setting. A defibite solution is less easy. One, as I mentioned try using the amp at different locations (within your house or maybe somewhere else entirely). Is the noise the same? Less?more? The second option would be indeed to install a grounded cable, but this solution is not always effective and can cause other noise issues when using in combination with other devices (MP3, Computer, etc).




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/04, 11:43
από κατέ((γίδα))
13 Απαντήσεις
9483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 13:24
από sof1a
8 Απαντήσεις
3672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 14:12
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
3875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 00:46
από Dionysis_S
1 Απαντήσεις
2374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 13:50
από Shineonsyd
9 Απαντήσεις
3227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/11, 22:46
από m@ster k@frer
14 Απαντήσεις
4963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 01:28
από freemind
7 Απαντήσεις
11033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 16:50
από Stoyo
8 Απαντήσεις
3998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 09:13
από Καθόδιος (φλουτσ)
27 Απαντήσεις
15272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos