Αποστολέας Θέμα: Format για XP με SATA σκληρό  (Αναγνώστηκε 6045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Format για XP με SATA σκληρό
« στις: 22/03/09, 23:43 »
Γειά σας παιδιά.Λοιπόν το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:Εχω ένα laptop Fujitsu-Siemens Amilo Xi 2428 το οποίο έχει SATA σκληρό.Οταν πάω να κάνω format να βάλω τα XP δεν μου αναγνωρίζει σκληρό.Αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα bootable cd των XP με οδηγούς SATA πάνω,τους οποίους έχω κατεβάσει.Πως μπορεί να γίνει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #1 στις: 22/03/09, 23:49 »
Αυτό όπως το περιγράφεις, δε γίνεται.Είτε θα περάσεις τους drivers σε ένα cd, και θα τους βάλεις πρίν την εγκατάσταση, είτε, θα κάνεις ένα update στη MotherBoard.

Εκτός βέβαια αν έχεις τα λεφτά να κάνεις παραγγελία απο τη MicroSoft, οπότε πάω πάσο.... ;D ;D ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #2 στις: 23/03/09, 00:26 »
Εύκολα. Πας στο site της μητρικής σου και κατεβάζεις τους SATA drivers. Στην συνέχεια κατεβάζεις και εγκαθιστάς το nLite το οποίο χρησιμοποιείς για να φτιάξεις cd των xp με ενσωματωμένους τους drivers. Ό,τι απορία έχεις ρώτα.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #3 στις: 23/03/09, 00:28 »
Αυτό για το nLite το έχω ξανακούσει.Αλλά έχω μια απορία.Πρέπει να έχω υποθέτω image των XP.Α και οι drivers είναι σε rar.Τους κάνω extract?

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #4 στις: 23/03/09, 00:36 »
Όχι image απαραίτητα, αρκεί ένα cd των xp. Τους drivers καντους extract σε έναν φάκελο.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #5 στις: 23/03/09, 00:38 »
Λοιπόν έκανα extract ένα image των XP σ'εναν φάκελο.Όπως και τους drivers σ'εναν άλλον.Ύστερα.Βάζω και τα XP και τους drivers όλους σ'εναν φάκελο?

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #6 στις: 23/03/09, 00:41 »
Αν μπορείς στείλε μου την όλη διαδικασία βήμα βήμα πως γίνεται γιατί δεν καταλαβαίνω και πολύ το nLite

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #7 στις: 23/03/09, 00:46 »
Εύκολα. Πας στο site της μητρικής σου και κατεβάζεις τους SATA drivers. Στην συνέχεια κατεβάζεις και εγκαθιστάς το nLite το οποίο χρησιμοποιείς για να φτιάξεις cd των xp με ενσωματωμένους τους drivers. Ό,τι απορία έχεις ρώτα.

Συγνώμη,αυτό είναι δοκιμασμένη διαδικασία? Γιατι το να έχω τους drivers στο ίδιο cd με τα windows ευχαριστώ, το ξέρω και γώ. Η εντολή που θα οδηγήσει την εγκατάσταση στο φάκελο με τους drivers που είναι?

Για την ακρίβεια, απο όσο ξέρω η παραπάνω διαδικασία, απλά εξοικονομεί ένα cd. Πρέπει να επέμβεις μέσα στο BIOS και να φορτώσεις απο εκεί τους drivers για SATA.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #8 στις: 23/03/09, 00:51 »
Φίλε Isnogood με μπέρδεψες, αν θέλεις εξήγησέ μου λίγο καλύτερα τι εννοείς.
@ Ibanezakias: Αρχικά φτάξε έναν άδειο φάκελο με το όνομα πχ "xp" και αντίγραψε εκεί όλα τα αρχεία που υπάρχουν μέσα στο cd των windows. Στη συνέχεια τρέξε το nLite και επίλεξετε τον φάκελο με τα αντεγραμμένα αρχεία μέσα. Μετά τσέκαρε μόνο την επιλογή που σου λέει να προσθέσεις drivers και από εκεί και πέρα κάνε ότι σου λέει το πρόγραμμα!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #9 στις: 23/03/09, 01:07 »
Αυτό που εννοώ είναι οτι και να υπάρχουν οι drivers μέσα στο cd των Windows, ΔΕΝ υπάρχει εντολή στην εγκατάσταση των windows που να τους εγκαθιστά. Η ουσία δεν είναι να υπάρχουν γενικά και αόριστα μέσα στο cd, αλλα να εγκατασταθούν. Kαι για να εγκατασταθούν απο τα Windows αυτόματα... Λίγο χλωμό το κόβω με αυτό το τρόπο. Αν εσύ το έχεις πράγματι δοκιμάσει, γ**ώ. Αλλα το να πετάξεις απλά τους drivers στο ίδιο cd, δε σημαίνει τίποτα....

Για αυτό λέω, χειροκίνητα και μέσω BIOS...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #10 στις: 23/03/09, 01:34 »
AAAAAAAAAAA πες το έτσι! Αν έχεις τους drivers σε floppy πρέπει να πατήσεις το F6 όταν σου το πει για να τους φορτώσεις. Αν το κάνεις μέσω nlite cd, γίνονται όλα αυτόματα! ;)

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #11 στις: 23/03/09, 01:43 »
To χειροκίνητα και μέσω bios είναι το μόνο πράγμα που ΔΕΝ θα δουλέψει.  :)

Αυτό που εννοώ είναι οτι και να υπάρχουν οι drivers μέσα στο cd των Windows, ΔΕΝ υπάρχει εντολή στην εγκατάσταση των windows που να τους εγκαθιστά. Η ουσία δεν είναι να υπάρχουν γενικά και αόριστα μέσα στο cd, αλλα να εγκατασταθούν. Kαι για να εγκατασταθούν απο τα Windows αυτόματα...

Γι'αυτό το λόγο το nlite είναι ο μόνος τρόπος για να κάνεις την εγκατάσταση,μιας και αναλαμβάνει να βάλει τους drivers στον σωστό φάκελο και να ενημερώσει τα .ini που διαβάζει η εγκατάσταση των windows για να φορτώσει drivers.
Στην προκειμένη περίπτωση,τα windows xp δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τους sata controllers πάνω στα motherboards των καινούριων laptop,και γι'αυτό δεν βλέπεις κανέναν δίσκο.
Ibanezακιας,διάβασε προσεχτικά τις οδηγίες που θα βρείς εδώ: http://www.nliteos.com/guide/index.html και αν σε μπερδέψει κάτι,ξαναρώτα.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Format για XP με SATA σκληρό
« Απάντηση #12 στις: 23/03/09, 01:47 »
H αλήθεια είναι οτι δεν ήξερα τί εστί nlite. Αν όμως κατάλαβα καλά λύνει όλα τα προβλήματα που είχαν οι ιδιοκτήτες laptop με sVista, που ήθελαν να τα γυρίσουν σε XP....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
63 Απαντήσεις
43114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 19:20
από Joevaicci
0 Απαντήσεις
2209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/07, 01:39
από -
2 Απαντήσεις
2896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/08, 13:47
από vangelis
4 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 02:30
από Mistral
10 Απαντήσεις
3626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/08, 19:20
από morpheas
7 Απαντήσεις
2868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 19:57
από RORY GALLAGHER
7 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 16:13
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
1888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 19:13
από anthrakoryxos
20 Απαντήσεις
6222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/12, 18:56
από Βραζίλης
26 Απαντήσεις
8301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/13, 09:32
από Βραζίλης