Σελίδες:
  • #1 από Βραζίλης στις 11 Jan 2005
  • Πατάξτε το "τέρας της γραφειοκρατίας" (και όχι μόνο), μαθαίνοντας τα δικαιώματά σας:

    www.viotia.gr/domh/polites.htm
    www.hri.org/E/1996/96-09-02.dir/keimena/greece/greece4.htm
    www.kepka.org/Grk/Info/Citizen/cit001.htm
    www.polites.gr

    Συνήγορος του Πολίτη:
    www.synigoros.gr

    Σύνδεσμοι για δημόσιες υπηρεσίες κλπ:
    www.ypes.gr/xrhsima.htm
  • #2 από Witchking στις 11 Jan 2005
  • Χρήσιμα Links...θα το κάνω μόνιμο...
  • #3 από ερεβος στις 11 Jan 2005
  • Δικαιωματα του πολιτη?????

    Βασ αυτο πρεπει να το μεταφερεις στα Ανεκδοτα στην ενοτητα "Διασκεδαση"  ;D
  • #4 από tassarass στις 12 Jan 2005
  • ναι βασ. θα συμφωνήσω κι εγώ με τον ερεβος  ;D
  • #5 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 13 Jan 2005
  • Καλή δουλειά Βασίλη. 8)

    Πάντως αν γίνει κάτι (π.χ σπάω το αμάξι μου σε μια λακούβα), δεν νομίζω να βγεί άκρη.
    Εντάξει μπορεί να ισχύει νομοθεσία, αλλά το πιθανότερο είναι να σου πουν να πάς δικαστικώς.

    Και αυτό σημαίνει ότι θα οριστεί μια σύντομη ημερομηνιά σε.....20 χρόνια... :P
    Οπότε ού μπλέξεις...

    Πάντως χρήσιμες οι info, τουλάχιστον να ξέρουμε τι δικαιούμαστε και δεν το έχουμε. ::)
  • #6 από Βραζίλης στις 14 Jan 2005
  • Για μερικα πραγματα σε αυτη τη χωρα (αλλα και σε αλλες), αν δεν απαιτησεις αυτο που δικαιουσαι, κανεις δε προκειται να στο δωσει.
    Ας μην ανοιξουμε συζητηση περι πολιτικης, γραφειοκρατιας, ωχαδερφισμου, κλπ. Εχει γινει προσφατα σε αλλη συζητηση. Αν εχετε καποιο συνδεσμο (link) για να μας δωσετε για να συμπληρωσουμε τη λιστα, θα το εκτιμουσα.
  • #7 από Βραζίλης στις 11 Feb 2005
  • Επιδόματα από τον ΟΑΕΔ:

    - Όσοι από εσάς μόλις συμπλήρωσατε το 20ο έτος ηλικίας ή είστε 20-29 ετών και μόλις πήρατε πτυχίο ή τελειώσατε το στρατό, δικαιούστε επίδομα. Λεπτομέρειες εδώ

    - Όσοι εργαστήκατε τουλάχιστον 150 ημέρες πριν καταταγείτε στο στρατό και μόλις τον τελειώσατε, δικαιούστε επίδομα. Λεπτομέρειες εδώ

    Η σελίδα με όλα τα επιδόματα του ΟΑΕΔ, εδώ
  • #8 από Βραζίλης στις 11 Feb 2005
  • ε, αν δε θες, μη τα πάρεις :P

    πάντως αυτό με το κλείσιμο των 20 ετών δεν προϋποθέτει κατόπιν να είσαι 1 χρόνο άνεργος... έτσι κι αλλιώς, σε τέτοια ηλικία σχεδόν όλοι σπουδάζουν ή πάνε στρατό. επίσης, αυτοί που παίρνουν πτυχίο και πάνε στρατό σίγουρα θα είναι 1 χρόνο "άνεργοι" (εκτός αν υπηρετούν εξάμηνο).
  • #9 από Βραζίλης στις 16 Feb 2005
  • Μερικές από τις Αναφορές/Καταγγελίες που μπορείτε να κάνετε:

    Άν έχετε πρόβλημα με τη συμπεριφορά ή άρνηση εξυπηρέτησης κάποιου δημόσιου (ή ιδιωτικού) υπάλληλου:
    - Στον αμέσως ανώτερο από αυτόν που μιλήσατε, αναφέροντας και τυχόν απαράδεκτη συμπεριφορά προς το άτομό σου

    Άν έχετε πρόβλημα με κάποιο κατάστημα - ιδιωτική εταιρία:
    - Στο Ινστιτούτο Καταναλωτή: www.inka.gr
    "Η οργάνωση του ΙΝΚΑ έχει αποκλειστικό σκοπό την ενημέρωση, υποστήριξη, εκπροσώπηση και προστασία του καταναλωτή"

    Αν έχετε πρόβλημα με επιχειρήσεις κοινής ωφέλειας ή εταιρίες μονοπώλια/ολιγοπώλια:
    - Στην Επιτροπή Ανταγωνισμού: www.epant.gr
    "H Επιτροπή Ανταγωνισμού είναι το όργανο, στο οποίο ο νομοθέτης έχει αναθέσει την αποκλειστική αρμοδιότητα εφαρμογής του ν. 703/77 "περί ελέγχου των μονοπωλίων και ολιγοπωλίων και προστασίας του ελεύθερου ανταγωνισμού", όπως ισχύει."

    Αν το πρόβλημά σας αφορά Τηλεπικοινωνίες/Ταχυδρομεία:
    - Στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων: www.eett.gr
    "Η ΕΕΤΤ είναι η Εθνική Ρυθμιστική Αρχή η οποία επιβλέπει και ρυθμίζει την τηλεπικοινωνιακή αγορά και την αγορά των ταχυδρομικών υπηρεσιών. Στοχεύει στην προώθηση της ανάπτυξης της αγοράς, την εξασφάλιση της ομαλής της λειτουργίας στα πλαίσια του υγιούς ανταγωνισμού και της διασφάλισης των συμφερόντων των χρηστών."

    ... Φυσικά, μπορείτε να κάνετε πάνω από μία αναφορά/καταγγελία, ανάλογα την περίπτωση.
  • #10 από @Morpheus@ στις 06 Mar 2005
  • Ξερει κανενας καπια link που να λενε για τα δικαιωματα των μαθητων,φοιτητων,το πως πρεπει να μας συμπεριφερονται οι μπατσοι κτλ?
  • #11 από Βραζίλης στις 21 Mar 2005
  • Αιτήσεις - πιστοποιητικά
    http://www.forthnet.gr/templates/gd.aspx?c=829

    (Για να ξέρετε τι θα χρειαστείτε ή/και τι σας περιμένει πριν πάτε στη δημόσια υπηρεσία)
  • #12 από maria στις 18 May 2005
  • Επιδόματα από τον ΟΑΕΔ:

    - Όσοι από εσάς μόλις συμπλήρωσατε το 20ο έτος ηλικίας ή είστε 20-29 ετών και μόλις πήρατε πτυχίο ή τελειώσατε το στρατό, δικαιούστε επίδομα. Λεπτομέρειες εδώ


    Χα χα χα ...γέλασα με αυτό ....αλλίμονο οι 25.000 δρχ είναι τρομερό ποσό!!!.. κάτσε να το υπολογίσω σε € .....ναι..73,37...χαχαχαχα....Να πάρουμε το τσουβάλι και να τρέξουμε να τα πάρουμε ....
  • #13 από manitou στις 19 May 2005
  • τα δικαιωματα που ξεραμε μαλλον πρεπει να τα ξεχασουμε.εδω στη κρητη υπαρχει πολυ αστυνομοκρατια και μαλιστα χωρις κανεις να αντιδρα.δηστυχως...πας με τη σκηνουλα σου και τη κοπελια σου ή τουσ φιλους σου σε μια απομερη παραλια και το πρωι σε ξυπνανε ειδικοι φρουροι με σκυλους. ??? οσο πανε και χειροτερευουν τα πραγματα.
  • #14 από Σπύρος στις 15 Jun 2005
  • Αιτήσεις - πιστοποιητικά
    http://www.forthnet.gr/templates/gd.aspx?c=829

    (Για να ξέρετε τι θα χρειαστείτε ή/και τι σας περιμένει πριν πάτε στη δημόσια υπηρεσία)

    Πολύ καλό και χρήσιμο, Thanks :)
  • #15 από ang6247 στις 15 Jul 2005
  • Πολύ καλές οι σελίδες που έβαλες μα πιστεύω πως πρέπει ο πολίτης να βλέπει τα δικαιώματα του κάθε μέρα μπροστά του στους δρόμους στους χώρους εργασίας και σπουδών του!
  • #16 από George_JimMorrison στις 15 Aug 2005
  • Για αυτο με την αστυνομια υπαρχει καπου ενα πολυ καλο αρθρο στο www.indymedia.gr αλλα δεν εχω χρονο να ψαξω να το βρω, συγνωμη!
  • #17 από Aphrodite στις 27 Sep 2005
  • Ρίξτε μια ματιά σε αυτό...

    http://androgeo.heraklion-city.gr/dikaiwmata.htm

  • #18 από Aphrodite στις 27 Sep 2005
  • Ξερει κανενας καπια link που να λενε για τα δικαιωματα των μαθητων,φοιτητων,το πως πρεπει να μας συμπεριφερονται οι μπατσοι κτλ?


    Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα (λόγω και του πολύ περασμένου της ώρας...  :'( ) βρήκα αυτά αν θέλεις να τα κοιτάξεις:

    http://www.synigoros.gr/0-18/children/rights.html
    http://www.serresbiz.com/242a/el/regulation/rights.htm
    http://www.greektechforum.com/forums/showthread.php?s=6b96513a0de683c3dda853ca68dc31fe&t=969 (σε αυτό το site θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, αυτό είναι ενδεικτικό)
    Βασικά για τα δικαιώματα του φοιτητή, κάθε τμήμα τα γράφει στον οδηγό σπουδών που έχει...

    θα επανέλθω με άλλες διευθύνσεις...

    καλό ξημέρωμα σε όλους...
  • #19 από maria στις 21 Oct 2005
  • Νομίζω το συγκεκριμένο θέμα είναι το πιο κατάλληλο για να πω όσα θέλω σε σχέση μ'αυτή τη μπούρδα που ονομάζεται οικογενειακό επίδομα.Μπήκα λοιπόν πρόσφατα για να δω τί δικαιούμαι από τον ΟΑΕΔ .Πηγαίνω λοιπόν στην κατηγορία που ανήκω "Έγγαμοι με ένα παιδί ". Όταν είδα το ποσό κόντεψα να πνιγώ...8,24€/μήνα!!!Κι έχουν το θράσος και το λένε κιόλας !!Πέρα από το γεγονός οτι για να το πάρει κάποιος -αν ο εργοδότης δεν το συμπεριλαμβάνει στην μισθοδοσία του -θα πρέπει να χάσει σίγουρα 1 μεροκάματο (αν όχι 2) για να στηθεί στις ατελείωτες ουρές των γκισέδων του ΟΑΕΔ.Αυτό είναι κοροϊδία .Και μεγαλύτερη κοροϊδία είναι το θέμα των πολυτέκνων βέβαια .Πέρα από το γεγονός οτι το σημερινό κράτος υποσχόταν πως με την ανάληψη των καθηκόντων τους οι έχοντες 3 παιδιά θα γίνουν πολύτεκνοι ,έχουν το θράσος -για μια ακόμη φορά -να παροτρύνουν τον κόσμο να κάνει 3ο παιδί δίνοντάς του ως κίνητρο το τεράστιο ποσό των 55,47€/μήνα και για τα 3 παιδιά.Φτου σας ξεφτίλες ..φτου σας κα πάλι φτου σας ...
  • #20 από Hajate στις 28 Oct 2005
  • Βάλε φραγμό στην αυθαιρεσία και τον αυταρχισμό! Τι πρέπει να ξέρουμε: * Για τους αστυνομικούς ελέγχους * Για τις συλλήψεις διαδηλωτών * Τι στάση κρατάμεΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙΤι πρέπει να ξέρουμεΙδιαίτερα τελευταία, με αφορμή την «εξάρθρωση»της «17Ν», οι αστυνομικοί έλεγχοι και τα μπλόκα στους δρόμους έχουν πληθύνει ανησυχητικά. Συχνά η συμπεριφορά των αστυνομικών οργάνων είναι βάναυση και προσβλητική, γεγονός απαράδεκτο, αντιδημοκρατικό, αλλά και παράνομο. Η ανοχή της κυβέρνησης σε τέτοιες συμπεριφορές, πολλαπλασιάζει αυτά τα φαινόμενα.
    * Πρέπει να υψωθεί ένας φραγμός σε τέτοιες πρακτικές. Ο πολίτης πρέπει να απαιτεί από τον αστυνομικό να συμπεριφέρεται με τη δέουσα ευγένεια και σεβασμό, έτσι ώστε να μην προσβάλλεται η προσωπικότητα και η αξιοπρέπεια του πολίτη, όπως εξάλλου επιβάλλει η ποινική δικονομία.
    * Αλλες φορές ο έλεγχος στοιχείων ταυτότητας γίνεται καταχρηστικά και ολοφάνερα με σκοπό τον εκφοβισμό, ιδιαίτερα των νέων, πριν ή μετά από τη συμμετοχή τους σε κάποια διαδήλωση.
    * Τελευταία έχουν σημειωθεί επίσης εξευτελιστικοί σωματικοί έλεγχοι νέων με πρόσχημα την έρευνα για ναρκωτικά. Στους ελέγχους αυτούς, οι οποίοι εξάλλου είναι εντελώς παράνομοι (βλ. άρθρο 257 Κώδικα Ποινικής Δικονομίας) νέα παιδιά εξαναγκάστηκαν να ξεγυμνωθούν σε δημόσιο χώρο!
    Γενικότερα, σε περιπτώσεις ελέγχων πρέπει:
     Να ερωτάται ο λόγος, αν υπάρχει από τις αρχές υποψία συμμετοχής του ελεγχόμενου σε κάποιο έγκλημα και αν υπάρχει γραπτή εντολή εισαγγελέα.
     Πάντοτε είναι χρήσιμο να ερωτώνται τα στοιχεία του αστυνομικού οργάνου που προβαίνει στον έλεγχο.
     Αν δε δίνονται τα στοιχεία αυτά, χρήσιμο είναι να καταγράφεται ο αριθμός κυκλοφορίας του αστυνομικού οχήματος, αν υπάρχει.
    Είναι φανερό ότι περιστατικά αυθαιρεσιών πρέπει να καταγγέλλονται στη δημοκρατική κοινή γνώμη και να γίνονται αντικείμενο παρεμβάσεων και διαμαρτυρίας από συλλογικούς φορείς.
     Συχνές είναι επίσης οι συλλήψεις νέων που ενημερώνουν με αφίσες την κοινή γνώμη για διάφορες συνδικαλιστικές και πολιτικές δραστηριότητες. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να υπενθυμίζεται στα όργανα της τάξης ότι ο περιορισμός της διακίνησης των ιδεών αντιβαίνει στο Σύνταγμα και ότι οι συνδικαλιστικές και άλλες λαϊκές οργανώσεις δε διαθέτουν ουσιαστικά άλλο τρόπο ενημέρωσης του κοινού. Ο νομοθετικός περιορισμός ως και η απαγόρευση τέτοιων μορφών διακίνησης ιδεών (αφίσα, πανό κλπ), δεν μπορεί να γίνουν στην πράξη δεκτά. Ισοδυναμούν με αποδοχή της φίμωσης και του αυταρχικού κατήφορου που δε σταματά.
  • #21 από Hajate στις 28 Oct 2005
  • Η Συντονιστική Επιτροπήτης ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣγια τις ΛΑΙΚΈς ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ. Ενημερώνει και για συλλήψεις σε πορείες τι κάνουμε και για τα δικαιώματα μεταναστών.. Αυτα είναι καποια γενικά..
  • #22 από Jimmy_Page στις 14 Nov 2005
  • Μετά από ενάμιση χρόνο επιστρέφω στο forum!! Καλώς σας βρήκα!

    Εγώ ξέρω πως τα δικαιώματα μας συνεχώς λιγοστευουν και υπάρχει η τάση να εξαλειφθούν! Προχτές μου ελέγξαν την τσάντα χωρίς κανένα λόγο. Ακόμη θέλουν και την κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου!! Ημαρτον!
  • #23 από tassarass στις 14 Nov 2005
  • Μετά από ενάμιση χρόνο επιστρέφω στο forum!! Καλώς σας βρήκα!

    Εγώ ξέρω πως τα δικαιώματα μας συνεχώς λιγοστευουν και υπάρχει η τάση να εξαλειφθούν! Προχτές μου ελέγξαν την τσάντα χωρίς κανένα λόγο. Ακόμη θέλουν και την κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου!! Ημαρτον!

    τσάντα?  είχες και τσάντα?
     ;D
  • #24 από Jimmy_Page στις 21 Nov 2005
  • Είχα μια Gucci 450 Ευρώ και μου την έψαξε ο παλιόμπατσος...   ??? :P ;)
    Σχολική τσάντα εννοώ

    Εδώ μπορείτε να δείτε τα δικαιώματα σας κατά τη σύλληψη ή τον αστυνομικό έλεγχο
  • #25 από loudness στις 10 Feb 2006
  • πολυ καλο σαιτ !!! να σαι καλα που το εβαλες φιλαρακι !!
    υπαρχει η ταση στους διαστημοβλαχους αστυνομικους να κρινουν παντα με βαση την εμφανιση και κατα καιρους εχω πεσει και εγω θυμα ρατσιστικης συμπεριφορας και αντιμετωπισης με κορυφωση να μου κολλησουν στην κυριολεξια 45 στο κεφαλι χωρις να μου πουνε ιδιοτητα η τιποτα , ετσι ξαφνικα ενω ημουν συνοδηγος και παρκαραμε το αμαξι ενος φιλου  σταματαει ενα γκρι οπελ κορσα με εναν μαλια και απο πισω μια υαμαχα μεγαλου κυβισμου με ενα παχιδερμο φωναζοντας  και αφου βιαια μας πεταξανε στο αμαξι πανω μας εψαξαν εκαναν φιλο και φτερο το αμαξι και παρολο που δεν βρηκαν οπλα,ναρκωτικα,γυναικες, μεχρι τελους μας σημαδευαν χωρις λογο ενω δεν προβαλλαμε αντισταση ημασταν συνεργασιμοι και ευγενεις απεναντι τους . το θεωρουν μαγκια να εχεις δυο φοβισμενους ανθρωπους με γυρισμενη πλατη να τους σημαδευεις στο κεφαλι ? εμεις νομιζαμε οτι ηταν πεσιμο για ληστεια γιατι δεν μας ανεφεραν τιποτα ουτε ιδιοτητα ουτε τιποτα . τελικα τα καταφεραν κανανε τους μαγκες σε 2 ατομα τα οποια ηταν 100  % καθαρα και νομιμα και που δεν πανε γυρευοντας ενω εκει που πρεπει σε εμπορες ναρκωτικων σε εμπορους οπλων σε φυλακισμενες γυναικες φοβουνται το τομαρι τους και μιλαμε για τομαρι αφου μιλαμε για ζωα.ΑΧΡΗΣΤΟΙ , ΒΛΑΧΟΙ παντα μετα απο μια ληστεια πανε και το παιζουν μαγκες με τα αυτοματα αχρηστοι.οχι φιλοι μου δεν ζουμε σε ελευθερη χωρα.επιδη καποιος εχει μακρια μαλλια δεν τον κανει τρομοκρατη η αναρχικο αυτοι ετσι κρινουν γιαυτο και ειναι αχρηστοι . κανουν ελεγχο σε μενα και στην κοπελα μου εξω απο το τεξας και μπορει να περναει κουστουματος με ναρκωτικα κατω απο τα ματια τους. οταν φυσικα δεν τα πουλανε οι ιδιοι.
    ειλικρινα το περιστατικο ειναι αληθες και συνευει καλοκαιρι πριν 3 χρονια στον παραδρομο της βουλιαγμενης που ανεβαζει στο πρακτικερ . ειδοποιησαμε την αστυνομια μετα αλλα επρεπε να παμε απο αστυνομικο τμημα και να δωσουμε στοιχεια (πινακιδες υποπτων )πραγμα το οποιο πανω στον φοβο μας δεν το καναμε και ετσι το αφησαμε να περασει . ηδη το βραδι μας ειχε χαλασει .τοτε και καταλαβα ποσο φρικτη ειναι η αισθηση του να σε σημαδευει καποιος με οπλο .
    φιλικα βασιλης
Σελίδες: