Σελίδες:
  • #26 από drummer27 στις 11 Jul 2006
  • .. ;)wraios o brazil ..alla den bgazeis akrh m ayta dystyxws..sthn ellada toulaxiston..sthn agglia to 2000 phre mia filh mou 25000liria compensation dioti: phge se pakistanomagazo na parei efhmerida..rwtaei do u have greek newspap..k trwei apanthsh..:we do not have albanian stuff here..efage o typos mynhsh..lol..k konomise i ntenh ..alla ayt amia sto ekatomyrio..sxetika me thn astynomia..pou anaferthike pio panw..dax..thn douleia tous kanoun k aytoi mwre..standard merikoi einai tragikoi alla oxi oloi..prin apo merika xronakia me stamathsan ethniki gia elenxo..sto amaksi eimasta 3agoria 2 koritsia oligon perierge oloi...arxisan epsaxnan..briskoun meta apo ligo ena kesedaki fraoules pou eixa..ti n ayta reeiiii mou leei o enas..ekei phra thn ekdikhsh mou..tou ekleina to mati k tou elega..:pare mia...einai kaleeeesssss,,,,lol...mas gamisane sto psaksimo...egw epemena fae mia einai kales..sto telos fygame me emena na klaiw ap ta gelia k na tou lew esy xaneis megale..einai super..lol..ayta esti gi ana gelasoume ligaki..
  • #27 από teri στις 24 Jul 2006
  •   Όλα καλά Βασίλη αλλα εγώ έχω καταλάβει τελικά πως δεν έχει σημασία αν φταις ή δεν φταις. Στην ουσία αν σε τραβήξουν στο τμήμα ή στα δικαστήρια για οποιοδήποτε θέμα, ακόμα και αν βρεθείς αθώος, αυτό που τους νοιάζει είναι να σου συμπεριφερθούν σαν εγκληματία μόνο και μόνο για να σε "ψαρώσουν" , να σου πάρουν τα στοιχεία, φωτογραφίες απ'όλες τις πιθανές μεριές του προσώπου σου (τι διασημο πρόσωπο, ούτε η madona να'σουνα!!!), και να φτιάξουν εναν υπέροχο φάκελο με το όνομα σου μέσα! :-\  !!!!
      Και ολη την ταλαιπωρία την τρώς χωρίς να ξέρεις για ποιον λόγο βαρούσαν την πόρτα σου απο τις 7:30 το πρωί και σε τρέχαν στα τμήματα και στα δικαστήρια, αφού ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ!
      Δεν έχουν τα υπηρεσιακά χαρτια έρθει ακόμα στα χέρια τους, άρα δεν μπορούν να σε ενημερώσουν!
      Κάποια στιγμή κατά τις 15:00 το μεσημέρι, και μετά απο πολύ ταλαιπωρία, νηστικός, και με κράτηση απο αστυνομικούς που ...ευτυχώς ήρθαν στο σπίτι σου με πολιτικά! και δεν γίναμε ρεζίλι στην γειτονιά!.... (μας φάγαν τον γαϊδαρο και εμεις τι θα πούμε στον κόσμο).... βγαίνει ο δικαστικός επιμελητής, βάζει χέρι στους αστυνομικούς γιατί δεν φρόντισαν να τελειώσει αυτή η υπόθεση νωρίτερα, δηλώνει οτι είσαι αθώος και οτι συνενοήθηκε με την Αθήνα, να γραφτεί στα πρακτικά και να αφαιθείς ελεύθερος!
     ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ, ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΔΙΚΗ ΕΡΡΗΜΗΝ ΣΟΥ, ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ, ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΕΓΙΝΑΝ, ΠΟΙΟΝ ΕΙΧΕΣ ΑΝΤΙΔΙΚΟ, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΘΩΟΣ?? ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ? ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΙΚΑ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ? ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΤΗΚΑΝ ΣΑΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗΝ ΛΑΘΟΣ ΕΙΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!?!?!?

      Ο πατέρας μου λέει πως δεν βγάζεις ακρη και πως όσο τα σκαλίζεις τόσο χειρότερα για σένα, οπότε μάλλον δεν θα μάθω ποτέ, εξάλλου ουτε οι ίδιοι δεν ήξεραν!..... απλώς μάλλον χρειάζονταν την φωτο και δεν ξέραν πως να την ζητήσουν.... καθήστε ρε παιδιά, να πιούμε εναν καφέ, να σας βάλω και αυτόγραφο για την ανιψιά σας..... μην ντρέπεστε!!!

    Δεν εχω πάει ποτέ μου σε διαδήλωση, δεν εχω κάνει ποτέ μου ναρκωτικά, και το φοιτητιλίκι το παράτησα νωρίς γιατι χρειαζόμουν να δουλέψω για να ζήσω, πληρώνω τους φόρους μου κανονικά, δεν εχω τατουάζ, δεν εχω σκουλαρίκια, κανω πολύ βαρια δουλειά για να πληρώνω καθε χρονο τους μισθούς των αξιολάτρευτων αστυνομικών, που όμως οποτε τους χρειάστηκα μεχρι τώρα δεν ήταν εκεί....
    ....τα site που αναφέρεσαι είναι καλά μα απέχουν απο την πραγματικότητα ....το θέμα για της δημόσιες υπηρεσίες είναι πως τώρα τελευταία προσπαθούν να σε εξυπηρετουν οσο καλύτερα μπορούν, εξάλου και αυτοι ειναι ανθρωποι, και τις περισσοτερες φορές και αυτούς η υπηρεσία τους αφήνει σε μαύρα σκοτάδια για τυχόν αλλαγές και εγκυκλίους.... το πάν ειναι ο αλλος που εχεις απέναντι σου να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ τοτε όλα γίνονται!
  • #28 από Βραζίλης στις 24 Jul 2006
  • teri, δεν κατάλαβα καλά αν αυτή είναι δική σου ιστορία ή κάποιου άλλου, χάρην ευκολίας ας μιλήσω στο πρώτο πρόσωπο:

    Μάλλον δεν γνωρίζεις τα δικαιώματά σου, και μέχρι που φτάνουν τα δικαιώματα της εξουσίας. Η αστυνομία δεν μπορεί να μπει στο σπίτι σου ούτε να σε μαζέψει από το σπίτι σου χωρίς δικαστικό ένταλμα (ακόμα κι αν είσαι υπόλογος για κάτι). Χωρίς ένταλμα μπορείς να συλληφθείς μόνο κατά την διάπραξη του αδικήματος (αυτόφωρο). Έπρεπε λοιπόν να αρνηθείς να τους ακολουθήσεις. Αλλά έστω κι έτσι, αφού τους ακολούθησες και πέρασες όλη αυτή τη ταλαιπωρία για το τίποτα, θα μπορούσες να μηνύσεις τους αστυνομικούς για παράνομη σύλληψη και κράτηση, αφού θα είχες πρώτα πάρει τα στοιχεία τους (ή/και τον αριθμό τους που μπορείς να δεις και μόνη σου πάνω στη στολή) τα οποία είναι υποχρεωμένοι να τα δώσουν.

    Μετάβαση σε αστυνομικό τμήμα για αναγνώριση στοιχείων ταυτότητας (αν ήταν αυτή η δικαιολογία τους) μπορεί να γίνει μόνο όταν βρεθείς σε δημόσιο χώρο χωρίς ταυτότητα ή διαβατήριο. Αν έχεις, η αναγνώριση γίνεται επί τόπου, και αν όλα είναι καλά δεν έχουν δικαίωμα να σε πάνε στο αστ. τμήμα.

    Αν είχες παραπεμφθεί σε δίκη, θα έπρεπε να είχες πρώτα παραλάβει δικαστικό κλήτευμα στα χέρια σου από δικαστικό κλητήρα και να είχες υπογράψει για την παραλαβή (όχι γράμμα στο γραμματοκιβώτιο δηλαδή). Όπως και να'χει, έχεις δικαίωμα να γνωρίζεις τους λόγους της κράτησής σου. Αλλιώς, έχεις δικαίωμα μηνύσεις τους αστυνομικούς, όπως προείπα.


    (Αν τυχόν κάτι δεν το αναφέρω καλά, ας με διορθώσει κάποιος ειδικευμένος στα νομικά)
  • #29 από fatses asteies στις 24 Jul 2006
  • Βασίλη μια χαρά τα λες, όμως να σε ρωτήσω κάτι. Έχεις βρεθεί ποτέ σε φάση να σε σημαδεύει αστυνομικός με το περίστροφο και να ουρλιάζει; Να σε κλώτσαει και να βριζει οσο πιο δυνατά μπορεί με το που ακούει το πρώτο γράμμα της λέξης που πας να αρθρώσεις; Σε εκείνη τη φάση (με έχεις δει κι έχουμε μιλήσει, ξέρεις πως και το παρουσιαστικό μου και η ηλικία μου είναι τέτοια που να μου επιτρέπει να μιλήσω για τα δικαιώματά μου σαν πολίτης όπως και η ευφράδεια λόγου και η εμπειρία που έχω δε με εμποδίζουν να τα πω όπως πρέπει στον οποιονδήποτε) όμως δεν υπάρχει καμία λογική. Δεν προφταίνεις να πεις το παραμικρό. Δε λέω, δεν είναι ο κανόνας, τόσες φορές με έχουν σταματήσει και είναι πάντα ευγενικοί και τυπικότατοι, ακόμα και μια φορά που με είχαν πάρει αυτόφωρο πάλι τυπικοί και ευγενικοί ήταν. Όμως μη σου τύχει αυτή η μια εξαίρεση (που μου έτυχε εμένα) γιατί δε μπορείς να κάνεις τίποτα εκείνη τη στιγμή. Πραγματικά απλύτως τίποτα. Μόνο κατόπιν εορτής και αφού φυσικά πέσει πάνω σου ο διοικητής και όλοι οι υπόλοιποι του τμήματος για να σε αποτρέψουν να καταθέσεις μήνυση. Ακόμα και ο δικηγόρος (που τα συμφέροντα τα δικά μου κοιτάει) με συμβούλευε να μην κάνω μήνυση, πιο πολύ θα κουραστώ και θα μπλέξω παρά θα βρω άκρη. Μόνο με τα κανάλια ψαρώνουν λίγο και γίνονται καλοί, αφού βέβαια έχεις φάει τις ψιλές σου. Είναι να μη σου τύχει.
  • #30 από George_JimMorrison στις 16 Aug 2006
  • Εγω προσωπικα τα δικαιωματα μου τα ειδα στις φοιτητικες πορειες....τοσο ξυλο και τοσα δακρυγονα/ασφυξιογωνα/παραλυτικα χωρις κανεναν απολυτως λόγο πρωτη φορα τα βλεπω.......Αν ειναι δυνατον.
  • #31 από mogli στις 02 Oct 2006
  • Γιατι εχουμε και δικαιωματα????απο τη στιγμη που μας κυβερνουν φασιστες δεν υπαρχουν δικαιωματα.ξυπνηστε απ'τον υπνο του δικαιου και ας κανει ο καθενας τη δικη του επανασταση...ο πολιτης/προβατο ειναι το θυμα του ιδιου του του εαυτου...ενα δικαιωμα εχει,μονο να ψηφιζει.μονο εκει του δινουν σημασια αλλα αντι να τους κραξει τους κανει προεδρους,βουλευτες και δημαρχους.ενα Χ σε ολους να βαλουν μυαλο.κραξτε τους στις εκλογες ολους.και τους δεξιους και τους αριστερους.ολοι τα ιδια σκατα ειναι.ΑΝΑΡΧΙΑ απεναντι σε αυτους που θελουν το κακο ολων μας!!!
  • #32 από Symeon στις 02 Oct 2006
  • Μπραβο!!! παμε ολοι!!! αναρχια ρε!!! σκοτωστε ρε!!!! σπαστε ρε!!!! το κακο μας θελουν ολοι ρε!!!!οπου βλεπετε εξουσια σπαστε ρε!!! και εσυ φιλαρακο μου ψηφιζε λευκο επειδη ετσι δεν θα περασει το δικο σου!!η βρηκα τηνπαραταξη για σενα...ΝΕΟΝΑΖΙ!!! τελειο;;; γαματο;;;
  • #33 από mogli στις 14 Oct 2006
  • Μπραβο!!! παμε ολοι!!! αναρχια ρε!!! σκοτωστε ρε!!!! σπαστε ρε!!!! το κακο μας θελουν ολοι ρε!!!!οπου βλεπετε εξουσια σπαστε ρε!!! και εσυ φιλαρακο μου ψηφιζε λευκο επειδη ετσι δεν θα περασει το δικο σου!!η βρηκα τηνπαραταξη για σενα...ΝΕΟΝΑΖΙ!!! τελειο;;; γ**ατο;;;

    η αναρχια με τους ναζι ειναι η νυχτα με τη μερα φιλε μου..ποιος σου ειπε οτι οι αναρχικοι σκοτωνουν??τουλαχιστον ο καθενας κανει τον δικο του αγωνα για προσωπικη ευχαριστηση.προβατο δεν ημουν και δεν θα γινω ποτε!!!κατω οι φασιστες και οι χουντικοι.φασιστες κουφαλες ερχονται κρεμαλες!!
  • #34 από Joe Santriani στις 30 Oct 2006
  • Μπραβο!!! παμε ολοι!!! αναρχια ρε!!! σκοτωστε ρε!!!! σπαστε ρε!!!! το κακο μας θελουν ολοι ρε!!!!οπου βλεπετε εξουσια σπαστε ρε!!! και εσυ φιλαρακο μου ψηφιζε λευκο επειδη ετσι δεν θα περασει το δικο σου!!η βρηκα τηνπαραταξη για σενα...ΝΕΟΝΑΖΙ!!! τελειο;;; γ**ατο;;;

    η αναρχια με τους ναζι ειναι η νυχτα με τη μερα φιλε μου..ποιος σου ειπε οτι οι αναρχικοι σκοτωνουν??τουλαχιστον ο καθενας κανει τον δικο του αγωνα για προσωπικη ευχαριστηση.προβατο δεν ημουν και δεν θα γινω ποτε!!!κατω οι φασιστες και οι χουντικοι.φασιστες κουφαλες ερχονται κρεμαλες!!
    Ωραιος εισαι ρε φιλε...μου αρεσει που λες για την αναρχια η αναρχια προβαλει τον σεβασμο των δικαιωματων που εχουν ολοι και οχι μονο οι αναρχικοι,
    για να ξερεις αναρχικος ειναι τιμη να εισαι οταν καταφερνεις μεσα στην σημερινη ζουγκλα να μην χρειαζεσε τον νομο να σε κραταει στα ορια,πραγμα που εσυ δεν το εχεις μαλλον.Κατα τα αλλα ''υπερασπιζεσε'' τον αναρχισμο και λογικα δεν εισαι ρατσιστης και ερχεσε και γραφεις φασιστες κουφαλες ερχονται κρεμαλες!!!Καταλαβενεις οτι κανεις κοινωνικο ρατσισμο,εισαι ο πρωτος Ρατσιστης  κατι που δεν παει με τν ιδεολογια σου.Ντροπη σου που σκεφτεσε ετσι παντος, ολοι οπως και εσυ μπορεις να εισαι οτι γουσταρεις αρα ασε τα κρεμασματα και κοιτα να μαθεις πεντε πραγματα και διαβασε κανα βιβλιο.δεν θα πω τιποτα αλλο για το θεμα δεν εχω κατι εναντιων σου αλλα αυτα που γραφεις για καποιον που σεβετε ελαχιστα την δημοκρατια τον τρελενει.
  • #35 από Blue Wizard στις 02 Dec 2006
  • Τα δικαιώματα είναι ανθρώπινη δημιουργία, αλλά μόνο όταν κατανοείς και σέβεσαι την ισορροπία σαν έννοια είσαι
    πραγματικά "άνθρωπος".
  • #36 από mogli στις 04 Jan 2007
  • Μπραβο!!! παμε ολοι!!! αναρχια ρε!!! σκοτωστε ρε!!!! σπαστε ρε!!!! το κακο μας θελουν ολοι ρε!!!!οπου βλεπετε εξουσια σπαστε ρε!!! και εσυ φιλαρακο μου ψηφιζε λευκο επειδη ετσι δεν θα περασει το δικο σου!!η βρηκα τηνπαραταξη για σενα...ΝΕΟΝΑΖΙ!!! τελειο;;; γ**ατο;;;

    η αναρχια με τους ναζι ειναι η νυχτα με τη μερα φιλε μου..ποιος σου ειπε οτι οι αναρχικοι σκοτωνουν??τουλαχιστον ο καθενας κανει τον δικο του αγωνα για προσωπικη ευχαριστηση.προβατο δεν ημουν και δεν θα γινω ποτε!!!κατω οι φασιστες και οι χουντικοι.φασιστες κουφαλες ερχονται κρεμαλες!!
    Ωραιος εισαι ρε φιλε...μου αρεσει που λες για την αναρχια η αναρχια προβαλει τον σεβασμο των δικαιωματων που εχουν ολοι και οχι μονο οι αναρχικοι,
    για να ξερεις αναρχικος ειναι τιμη να εισαι οταν καταφερνεις μεσα στην σημερινη ζουγκλα να μην χρειαζεσε τον νομο να σε κραταει στα ορια,πραγμα που εσυ δεν το εχεις μαλλον.Κατα τα αλλα ''υπερασπιζεσε'' τον αναρχισμο και λογικα δεν εισαι ρατσιστης και ερχεσε και γραφεις φασιστες κουφαλες ερχονται κρεμαλες!!!Καταλαβενεις οτι κανεις κοινωνικο ρατσισμο,εισαι ο πρωτος Ρατσιστης  κατι που δεν παει με τν ιδεολογια σου.Ντροπη σου που σκεφτεσε ετσι παντος, ολοι οπως και εσυ μπορεις να εισαι οτι γουσταρεις αρα ασε τα κρεμασματα και κοιτα να μαθεις πεντε πραγματα και διαβασε κανα βιβλιο.δεν θα πω τιποτα αλλο για το θεμα δεν εχω κατι εναντιων σου αλλα αυτα που γραφεις για καποιον που σεβετε ελαχιστα την δημοκρατια τον τρελενει.

    φιλε και εσυ μαθε πρωτα τι ειναι κοινωνικος ρατστισμος και μετα μιλαμε. δλδ εγω ειμαι ρατσιστης επειδη βριζω τους φασιστες εεε? ααα και κατι αλλο... αναρχια δεν υπαρχει γιατι ολοι μας συμβαλουμε στο "συστημα" αλλα ο καθενας κανει τη δικια του αντιδραση πλεον.
  • #37 από inthewoods στις 24 Feb 2007
  • Μπραβο!!! παμε ολοι!!! αναρχια ρε!!! σκοτωστε ρε!!!! σπαστε ρε!!!! το κακο μας θελουν ολοι ρε!!!!οπου βλεπετε εξουσια σπαστε ρε!!! και εσυ φιλαρακο μου ψηφιζε λευκο επειδη ετσι δεν θα περασει το δικο σου!!η βρηκα τηνπαραταξη για σενα...ΝΕΟΝΑΖΙ!!! τελειο;;; γ**ατο;;;

    oυγκ
  • #38 από Steel Dragon στις 24 Feb 2007
  • Φιλε Μογλη , δε μου φαινεται οτι το χεις παρει στα σοβαρα το θεμα του πολίτη...
    <<κραξτε τους όλους δεξιους κι αριστερους ...>> , σιγα ρε φιλε , για ηρεμησε λιγο ,
    για την αριστερα το βγαλαμε το συμπερασμα εε ?? Πολυ ευκολα μου φαινεται οτι βριζουμε την αριστερα ,
    ξερεις τιποτα για την αριστερα ρε φιλε ? αμφιβαλλω αν γνωριζεις και για την αναρχία ...
    Τελος παντων συγνωμη για τα παραπανω αλλα δεν το θεωρω σοβαρο απο μερους σου να εισαι τοσο επιπολαιος ,
    η κοινωνια σημερα διανει μια κρισιμη κατασταση , και το οτι η αριστερά ειναι ετσι οπως ειναι φταιμε εμείς . ολοι , οι πολιτες του ελληνικου κρατους και μη βγαζεις την ουρα σου απ'εξω ... Αυτο παει για όλους , οι κοινωνίες του μελλοντος δεν δημιουργούνται απο το πουθενα , το πιο ευκολο ειναι να κανουμε κριτική , τα δικαιώματα ομώς κατακτώνται .
    Και ολοι αυτοι που το παιζουν αγριοι επαναστατες και αναρχικοι πετωντας μολοτοφ και καταστρέφοντας τη δημοσια περιουσία ειναι εκείνοι που πραγματικα στηρίζουν το σύστημα και υπονομεύουν την επανασταση , ( σκεψου το αυτο λιγο φιλε μόγλη ). Δεν ηθελα να σε προσβαλλω απλως πρεπει να προσέχουμε αυτά που λέμε .
  • #39 από fertis στις 01 Mar 2007
  • το μονο δικαιωμα σαν πολιτες που εχουμε ειναι να πληρωνουμε φορους και αυτο δεν μπροει να μας το παρει κανεις >:( >:( >:( >:( >:( >:( ??? ???
  • #40 από bairn of mosul στις 01 Mar 2007
  • το μονο δικαιωμα σαν πολιτες που εχουμε ειναι να πληρωνουμε φορους και αυτο δεν μπροει να μας το παρει κανεις >:( >:( >:( >:( >:( >:( ??? ???
    δεν ειναι δικαιωμα αλλα υποχρεωση οι φοροι
    ο πολιτης εχει πλειαδα δικαιωματων και υποχρεωσεων
  • #41 από fertis στις 05 Mar 2007
  • Για πες μου ενα δικαιωμα που  τηρειται στο ελληνικο κρατος?Το επιδομα πολυτεκνων,η προορη συνταξιοδοτηση ανθρωπων με αναπηριες,το δικαωμα στη δωρεαν παιδεια,το δικαιωμα της ελευθερης εκφρασης,το δικαιωμα στη δωρεαν υγεια,το δικαιωμα στο 8ωρο-στην πληρη απασχοληση.........Αν καποιο απο αυτα τηρειτε απο το ελληνικο κρατος τοτε εγω ζω στο δικο μου κοσμο.
  • #42 από bairn of mosul στις 06 Mar 2007
  • Για πες μου ενα δικαιωμα που  τηρειται στο ελληνικο κρατος?Το επιδομα πολυτεκνων,η προορη συνταξιοδοτηση ανθρωπων με αναπηριες,το δικαωμα στη δωρεαν παιδεια,το δικαιωμα της ελευθερης εκφρασης,το δικαιωμα στη δωρεαν υγεια,το δικαιωμα στο 8ωρο-στην πληρη απασχοληση.........Αν καποιο απο αυτα τηρειτε απο το ελληνικο κρατος τοτε εγω ζω στο δικο μου κοσμο.
    πρωτον αυτο ασχετο με το παραπανω
    δευτερον μαζι σου σ'αυτο που λες αλλα ενταξει εγω θα το εδινα με αλλη διατυπωση(οχι τοσο μηδενιστικη) του στυλ ''η γραφειοκρατια και η ταση γενικοτερα οδηγουν σε καταστρατηγηση μερικων μας δικαιωματων κατι που δε θα επρεπε να γινεται''
    αλλα απο αυτα ειναι οχι τοσο σοβαρα αλλα πολυ περισσοτερο(παιδεια πχ)
  • #43 από mace στις 13 Jun 2007
  • ...και μια και ζουμε την Εποχη Της Ευρωπης (....μαλλον) να και κατι ακομη

    http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13110&m=B22&aa=1

    http://ec.europa.eu/youreurope/nav/el/citizens/services/advice/advice/index_el.html?page=3
  • #44 από Kiratzoharris στις 16 Jun 2007
  • AAAAAAAAAAAAAAAAAA ειδα στο μεγκα το βιντεο με τον κωλομπατσαρο που βαραγε τους αλλοδαπους!Μιλαμε χρειαζονται πολυ καψιμο..Εγω νομιζα οτι τετοια γινονταν μονο στο Γκουανταναμο αλλα μαλλον σκαταανθρωπια και η σκατοκεφαλια εχει πειραξει και τους μπατσους μας!
    Να δω ποια θα ειναι τα επιχειρηματα των υπερμαχων του φορουμ.... ??? ???

    Με τις υγειες σας..
  • #45 από Kiratzoharris στις 17 Jun 2007
  • ΚΛΕΨΑΝ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΑΝ(για να κλεψουν προφανως) καναν μια παρανομη πραξη.Τους παιρνεις και τους χωνεις μεσα.Ζορισμα λεγεται το να βαζεις τον εναν να χτυπαει τον αλλον για να καλυψεις την ανυπωπτη απανθρωπια και βλαχια(τον ορο με την κακη εννοια) σου...Και γιατι να τους ζορισεις?Τον νομο πρεπει να ακολουθησεις.


    Και αφηστε ρε παιδια την καραμελα με το αν ηταν η αδερφη μας..Το βαρεθηκα.Μια με την θανατικη ποινη και μια εδω.Δειτε τα πραγματικα μακροσκοπικα οπως πρεπει.
  • #46 από Βραζίλης στις 11 Jul 2007
  • Δείτε και το site του Κέντρου Προστασίας Καταναλωτών: www.kepka.org

    Επίσης παραθέτω απόσπασμα από ένα δελτίο τύπου τους που μου προωθήθηκε με email:
    Παράθεση
    - Σύμφωνα με την 1/7.5.2007 αγορανομική διάταξη, που ισχύει, από τις 24 Μαΐου 2007, τα κέντρα και τα καταστήματα εστίασης, αναψυχής, ψυχαγωγίας και διασκέδασης δεν επιτρέπεται να χρεώνουν, στην πελατεία τους, το λεγόμενο ΚΟΥΒΕΡ (σερβίτσια, μαχαιροπήρουνα, πετσέτες, οδοντογλυφίδες κ.λπ.).

    - Σύμφωνα με τις αγορανομικές διατάξεις, για τα καταστήματα εστίασης, όλα τα προσφερόμενα είδη (ψωμί, ψωμί με βούτυρο, ψωμί με πατέ ελιάς, εμφιαλωμένο νερό, που πολλές φορές, το τελευταίο χρονικό διάστημα, από τη στιγμή, που καταργήθηκε το κουβέρ, χρεώνονται, αντί του κουβέρ) αναγράφονται, υποχρεωτικά, στους τιμοκαταλόγους, με τις αντίστοιχες τιμές τους. Ο πελάτης μπορεί να τα παραγγείλει, όπως όλα τα υπόλοιπα είδη. Κατά συνέπεια, οποιαδήποτε ενέργεια του καταστηματάρχη να χρεώσει είδη, όπως ψωμί, ψωμί με βούτυρο, εμφιαλωμένο νερό κ.λπ., που ο πελάτης δεν έχει παραγγείλει, αποτελεί παράβαση της νομοθεσίας.
  • #47 από Transformer στις 15 Jul 2007
  • Η καρτα νεων απο την γενικη γραμματεια νεας γενιας για οσους ειναι κατω απο 26.

    http://www.kartaneon.gr/euro26/content/Folder.aspx?d=15&rd=16629712&f=21&rf=-144129051&m=-1&rm=-1&l=2
  • #48 από delfinaki στις 17 Jan 2008

  • Μάλλον δεν γνωρίζεις τα δικαιώματά σου, και μέχρι που φτάνουν τα δικαιώματα της εξουσίας. Η αστυνομία δεν μπορεί να μπει στο σπίτι σου ούτε να σε μαζέψει από το σπίτι σου χωρίς δικαστικό ένταλμα (ακόμα κι αν είσαι υπόλογος για κάτι). Χωρίς ένταλμα μπορείς να συλληφθείς μόνο κατά την διάπραξη του αδικήματος (αυτόφωρο). Έπρεπε λοιπόν να αρνηθείς να τους ακολουθήσεις. Αλλά έστω κι έτσι, αφού τους ακολούθησες και πέρασες όλη αυτή τη ταλαιπωρία για το τίποτα, θα μπορούσες να μηνύσεις τους αστυνομικούς για παράνομη σύλληψη και κράτηση, αφού θα είχες πρώτα πάρει τα στοιχεία τους (ή/και τον αριθμό τους που μπορείς να δεις και μόνη σου πάνω στη στολή) τα οποία είναι υποχρεωμένοι να τα δώσουν.


    Αν γίνει όμως αυτεπάγγελτα κλήση από το σπίτι σου, μια χαρά σε μαζεύουν για το τμήμα χωρίς πολλά πολλά
  • #49 από SWEET*STRINGS στις 04 Mar 2008
  • ναι ρε φίλε δίκιο έχεις αλλά μη τους βάζεις όλους στο ιδιο τσουβάλι.
    Στο κάτω κάτω αν βρείς τα σκούρα την ώρα που θα θέλεις βοήθεια, αυτούς θα φωνάξεις, και για να μη το ματώνουμε το ζήτημα εμείς είμαστε αυτοί, οι αστυνόμοι οι πυροσβέστες, οι νοσοκόμοι, δηλάδή για να το διατυπώσω αλλοιώς αυτοί τι ήταν (εκτός απο βλάχοι και κακότροποι) εξωγήινοι?
  • #50 από bairn of mosul στις 20 May 2008


  • Αν γίνει όμως αυτεπάγγελτα κλήση από το σπίτι σου
    Ti εννοεις?????

Σελίδες: