Αποστολέας Θέμα: Δικαιώματα του Πολίτη  (Αναγνώστηκε 63664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #50 στις: 04/08/08, 09:44 »

Δηλαδή πέρα από το να πληρώνω φόρους, έχω και άλλα δικαιώματα ?????
Μένω άναυδη... Διαβάζοντας την λίστα, διαπιστώνω ότι πολλά από τα δικαιώματα μας παραβιάζονται καθημερινά...
Κι εμείς πέρα βρέχει!

All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #51 στις: 25/08/08, 14:14 »
Τα δικαιώματα υπάρχουν και είναι συνταγματικά κατοχυρωμένα. Τις περισσότερες φορές φταίμε οι ίδιοι που δεν τα γνωρίζουμε και δεν τα απαιτούμε. Καταλάβετε ότι σαν λαός είμαστε ζαμανφουτίστες, δεν θέλουμε να χαλάσουμε την ζαχαρένια μας κάνοντας τα αυτονόητα. Πέραν τούτου, οι κυβερνώντες συνεχώς ψηφίζουν νέους νόμους και τροπολογίες που πολλοί απ'αυτούς αφορούν τα δικαιώματα μας. Δεν μας έχουν όμως μάθει ποτέ για αυτά , στα σχολεία διδάσκονται ένα κάρο βλακείες και για ένα τόσο σοβαρό θέμα ούτε κουβέντα. Είναι λοιπόν θέμα παιδείας και πρέπει ο πολίτης να γνωρίσει τα δικαιώματα του και όχι μόνο τις υποχρεώσεις του, αλλά κάποιος θα πρέπει να τον ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ , γι αυτό επιμένω είναι ζήτημα παιδείας για να αλλάμε νοοτροπία σαν λαός. Να ζητάμε ότι δικαιούμαστε και να το παίρνουμε.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #52 στις: 25/08/08, 15:51 »
Τα δικαιώματα υπάρχουν και είναι συνταγματικά κατοχυρωμένα. Τις περισσότερες φορές φταίμε οι ίδιοι που δεν τα γνωρίζουμε και δεν τα απαιτούμε. Καταλάβετε ότι σαν λαός είμαστε ζαμανφουτίστες, δεν θέλουμε να χαλάσουμε την ζαχαρένια μας κάνοντας τα αυτονόητα.

Συμφωνοι.
Γιατι;;
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #53 στις: 25/08/08, 16:14 »
Συνήθως γιατί τα απαιτητά απο το σύστημα ή την πολιτεία είναι χρονοβόρα και πάντοτε σκεφτόμαστε ότι 'Ωχ αδερφέ δεν πειράζει' ...
Κι όμως ΠΕΙΡΑΖΕΙ.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #54 στις: 25/08/08, 16:17 »
Οκ παλι ας πουμε οτι συμφωνουμε και οτι βαριομαστε να απαιτησουμε απο την πολιτεια. Αυτο λες αν καταλαβα καλα.
Και παλι ρωταω: Γιατι;;
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #55 στις: 25/08/08, 21:32 »
η απαντηση στο γιατι που ψαχνεις ειναι μηπως οτι σε αυτο το συστημα εμεις οι πολιτες δεν εχουμε ουσιαστικα δυναμη..?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #56 στις: 26/08/08, 12:26 »
Δύναμη έχουμε αφού είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη, συνήθως όμως δεν γνωρίζουμε ότι την έχουμε και δεν την εκμεταλευόμαστε αφού κανείς δεν μας το έμαθε.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #57 στις: 26/08/08, 12:29 »
Γιατι ως γνήσιοι ελληναράδες, ξέρουμε να γκρινιάζουμε όχι όμως να κάνουμε το ελάχιστο για να απαιτήσουμε αυτά που δικαιούμαστε...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #58 στις: 26/08/08, 12:34 »
Γιατι ως γνήσιοι ελληναράδες, ξέρουμε να γκρινιάζουμε όχι όμως να κάνουμε το ελάχιστο για να απαιτήσουμε αυτά που δικαιούμαστε...

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΣ....
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #59 στις: 26/08/08, 12:36 »
δικαιωμα του πολιτη δνε ειναι να πιστευει οπου θελει; ::) :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #60 στις: 26/08/08, 16:16 »
η απαντηση στο γιατι που ψαχνεις ειναι μηπως οτι σε αυτο το συστημα εμεις οι πολιτες δεν εχουμε ουσιαστικα δυναμη..?

Οχι ακριβως, και επισης διαφωνω στο οτι δεν εχουμε δυναμη.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι, βλεπω οτι υπαρχουν καποια στερεοτυπα στην Ελλαδα: "ολοι ειναι ωχαδερφιστες", "εδω ειναι Ελλαδα, τι περιμενεις;", "ελλαδισταν" , "ετσι ειμαστε οι ελληνες" και τετοιες ιστοριες. Αυτο νομιζω οτι στην σημερινη κοινωνια, πολλοι κρυβονται πισω απο τετοιες ευκολες απαντησεις και αδυνατουμε να δουμε πραγματικες απαντησεις. Η γενια των 700 ευρω δεν υπαρχει μονο στην Ελλαδα. Η μειωση των δικαιωματων των πολιτων δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο. Η διαλυση της υγειας και της παιδειας δεν συμβαινει μονο εδω και σαφεστατα για μενα δεν ειναι αποτελεσμα του διαλυμενου ελληνικου κρατους.
Ναι σημερα στην ελληνικη κοινωνια υπαρχει και ωχαδερφισμος και ολα τα αλλα. Γιατι ομως; Ετσι γεννηθηκαμε; Ειναι στο DNA μας; Αν ειναι γιατι δεν ηταν παλιοτερα; Γιατι τοτε εγινε το Πολυτεχνειο, το ΕΑΜ, το φοιτητικο κινημα; Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα αυτα ειναι αποτελεσμα των εκαστοτε συνθηκων της εκαστοτε εποχης, και οχι επειδη μια μερα ξυπνησαμε ωχαδερφιστες η οτιδηποτε αλλο. Γιατι δεν απαιτουμε οπως ελεγε ο Ισνογκουντ; Ετσι εχουμε μαθει, οχι γενικα και αοριστα, αλλα ολες οι σημερινες συνθηκες εχουν οδηγησει την κοινωνια να διαμορφωνει τετοιες αποψεις. Παλιοτερα οι συνθηκες ηταν διαφορετικες, και ειχαμε τις μεγαλες απεργιες πχ της αρχης της Μεταπολιτευσης. Τωρα ειναι διαφορετικες και εχουμε ολα αυτα που περιγραφετε. Αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι αυτα ειναι επικτητα χαρακτηρηστικα του Ελληνα. Γιατι εγω βλεπω οτι και στην υπολοιπη ευρωπη τα ιδια συμβαινουν και χειροτερα. Ο Ελληνας τουλαχιστον δεν δεχεται και τα παντα, σε σχεση με αλλες χωρες.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #61 στις: 26/08/08, 17:38 »
Φίλτατε George σίγουρα δεν είναι στο DNA μας ο 'ωχαδερφισμός' αλλά είναι καθαρά θέμα παιδείας. Ας μας μάθει κάποιος τα δικαιώματα μας απο το δημοτικό σχολείο και θα δείς την αλλαγή. Κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν υπάρχει μείωση των δικαιωμάτων μας στην Ελλάδα. Αντίθετα άγνοια της ύπαρξης αυτών των δικαιωμάτων υπάρχει. Σίγουρα η σημερινή κοινωνία έχει διαμορφώσει αυτές τις απόψεις, αλλά ποιός κάνει κάτι γι αυτό ?
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #62 στις: 26/08/08, 22:01 »
Αγαπητε φιλε.
Ποιος θες να κανει; Λες οτι ειναι ελλειμα παιδειας, και θα συμφωνησω ως ενα βαθμο. Το ελλειμα παιδειας δεν υπαρχει τυχαια. Γιατι υπαρχει; Επειδη υπαρχει και καποιο συμφερον νομιζω να μην υπαρχει παιδεια κανονικη, οχι παιδεια-μαθε οτι σου χρειαζεται μονο και μονο για να βρεις δουλεια.
Γιατι αν η παιδεια διαμορφωνε και εντελως διαφορετικους ανθρωπους, που ετσι πιστευω, τα πραγματα και οι αποψεις της κοινωνιας θα ηταν πολυ διαφορετικες. Αλλα κοιτα να δεις που για καποιους λογους δεν γινεται... Και δεν γινεται παγκοσμιως ετσι;
Τωρα για το ποιος να το κανει; Αυτο για μενα ειναι λαθος ερωτηση. Κανενας συγκεκριμενος δεν θα το κανει. Αν μη τι αλλο, ενα συμπερασμα που βγαζω εγω απο τα λιγα που ξερω γυρω απο την ιστορια της ανθρωποτητας ολα αυτα τα χιλιαδες χρονια ειναι οτι δεν υπαρχουν σωτηρες για κανενα λαο. Ενας δεν προκειται να το κανει. Πολλοι μαζι, κατι γινεται.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #63 στις: 27/08/08, 12:12 »
Αγαπητέ George, συμφωνούμε απόλυτα. Επειδή οι αλλαγές που θίγουν οικονομικές κυρίως καταστάσεις δεν γίνονται απο έναν άνθρωπο (Σωτήρα) αλλά απο κοινή απαίτηση για κάτι καλύτερο, δεν πρέπει να το συζητάμε ;
Το θέμα εδω εμπίπτει στο πως ένα σύνολο καλυπτόμενο απο τους ήδη υπάρχοντες νόμους θα ζητήσει τα αυτονόητα. Το ζήτημα της παιδείας είναι καυτό , όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παντού. Και λέγοντας παιδεία δεν εννοώ μόνο το θέμα μόρφωσης , αλλά την γενικότερη παιδεία που χρειάζεται για αρμονική συμβίωση στην κοινωνία που ζούμε, τον σεβασμό των δικαιωμάτων του συνανθρώπου μας ώστε να μπορούμε να τον απαιτήσουμε και εμείς απο αυτόν.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #64 στις: 09/02/09, 22:23 »
Καλησπέρα κι από εμένα παιδιά.
Έχω μια ερώτηση που αφορά το δικαίωμά μου ως Έληνας πολίτης να τρώω ξύλο και να ρίχνω κι εγώ για να αμυν8ώ.
Ας πούμε ότι έρχεται ένας στο δρόμο και με αρχίζει στα μπουκέτα. Πρέπει να κάτσω να τις φάω για να αποδειχθεί ένοχος μόνο ο άλλος? Δεν είναι μέσα στα δικαιώματά μου η αυτοάμυνα? Στην προκειμένη περίπτωση θα χειροδικήσω για να αμυνθώ. Θα μου πει το δικαστήριο πως φταίω κι εγώ επειδή τον χτύπησα?
Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να το στηρίξει σε κάποιο επίσημο έγγραφο θα του ήμουν ευγνόμων.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #65 στις: 09/02/09, 22:29 »
Καλησπέρα κι από εμένα παιδιά.
Έχω μια ερώτηση που αφορά το δικαίωμά μου ως Έληνας πολίτης να τρώω ξύλο και να ρίχνω κι εγώ για να αμυν8ώ.
Ας πούμε ότι έρχεται ένας στο δρόμο και με αρχίζει στα μπουκέτα. Πρέπει να κάτσω να τις φάω για να αποδειχθεί ένοχος μόνο ο άλλος? Δεν είναι μέσα στα δικαιώματά μου η αυτοάμυνα? Στην προκειμένη περίπτωση θα χειροδικήσω για να αμυνθώ. Θα μου πει το δικαστήριο πως φταίω κι εγώ επειδή τον χτύπησα?
Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να το στηρίξει σε κάποιο επίσημο έγγραφο θα του ήμουν ευγνόμων.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
αν εχεις μαρτυρες οτι χειροδικισε πρωτος..εννοειται οτι ο νομος σε καλυπτει...απλα μην εχεις μαρτυρες οτι τον ξυλοφορτωσες και εσυ λες οτι σε εδειρε...(θελεις και συγγεκριμενο αρθρο του συνταγματος;.. ???)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #66 στις: 09/02/09, 22:35 »
Ο ίδιος παραδέχεται πως με χτύπησε πρώτος. Κι όπως ήταν φυσικό ανταπέδωσα ισάξια. Έπρεπε να κάτσω να με δείρει δηλαδή?
Αν έχεις και το συγκεκριμένο άρθρο του Συντάγματος θα με βοηθούσες απίστευτα.
Έκανα ήδη ένα ψάξιμο στο νετ, αλλά δε βρήκα κάτι.
Σ ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες.  :)
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #67 στις: 09/02/09, 22:50 »
Ο ίδιος παραδέχεται πως με χτύπησε πρώτος. Κι όπως ήταν φυσικό ανταπέδωσα ισάξια. Έπρεπε να κάτσω να με δείρει δηλαδή?
Αν έχεις και το συγκεκριμένο άρθρο του Συντάγματος θα με βοηθούσες απίστευτα.
Έκανα ήδη ένα ψάξιμο στο νετ, αλλά δε βρήκα κάτι.
Σ ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες.  :)
Αν απλα υπερασπιστηκες τον εαυτο σου και οχι να τον λιωσεις στο ξυλο και απο την στιγμη που το παραδεχεται δεν θα εχετε κανενα προβλημα..αλλα για να πατε δικαστηρια θα χρειαστεις δικηγορο..ο δικηγορος θα σε βοηθησει με αρθρα...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #68 στις: 09/02/09, 23:05 »
Όχι δικαστήριο δεν παίζει. Απλά το δίκιο μου θέλω να βρω. (αν μάθεις το λόγο που έγινε το όλο σκηνικό θα βάλεις τα γέλια ;D). Anyway, δεν ξέρεις που ακριβώς μπορώ να το βρω γραμμένο, ε? Μόνο το νούμερο του άρθρου αν ήξερες θα βοηθούσε. Αν όχι, οκ! Σ ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Δικαιώματα του Πολίτη
« Απάντηση #69 στις: 30/07/11, 16:45 »
Για οσους εχουν ζωα η αντιμετωπίσουν καποιο περιστατικο που τα αφορα και θα ηθελαν να δρασουν αλλα δεν ξερουν τι ισχυει, οι παρακατω συνδεσμοι ισως φανουν χρησιμοι.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=192224

http://www.thessalonikicatgroup.org/lawandcat.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/11, 16:50 από Transformer »
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
14450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/13, 09:05
από elrich
96 Απαντήσεις
110818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/23, 15:01
από thebest20
4 Απαντήσεις
5561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
7 Απαντήσεις
6441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/13, 00:26
από exkaliber
16 Απαντήσεις
7677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/15, 00:41
από freemind
16 Απαντήσεις
9671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/17, 21:47
από Βραζίλης